Hvem har set hvad? - VP Artsliste

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Sibirisk Krikand ( Sibirionetta formosa )

Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.

# Navn #X Dato Lokation
1 Pierre-André Crochet 923 2017-02-14 Noordwijk
2 Chris Bell 903 2001-12-15 Minsmere, Suffolk
3 Ernie Davis 900 2001-01-01 Minsmere,Suffolk
4 Kris De Rouck 897 2010-02-06 Almelo - Gravenallee (OV), also one in Belg. 2011
5 Richard Stephenson 894 2001-11-19 Minsmere, Suffolk
6 Stewart Hinley 891 2001-11-24 Minsmere RSPB
7 Tom Francis 890 1973-03-17 Caerlaverock
8 Graeme Joynt 889 2001-11-20 Minsmere
9 Gordon Beck 885 2001-11-18 Minsmere, Suffolk
10 Thomas Lang 884 2010-02-20 Almelo
11 Bob Swann 884 2013-12-07 Crossens Marsh, Lancashire
12 Richard Bonser 881 2001-11-19 Minsmere, Suffolk
13 Markku Santamaa 879 2011-04-24 Rantasalmi
14 Guy Mirgain 875 2014-04-12 IJzervallei - Spaarbekken Woumen-Merkem
15 Vincent Legrand 874 2010-02-07 Almelo, Overijssel
16 Dan Pointon 869 2013-02-02 Tacumshin
17 David Monticelli 866 2013-12-15 Meinerswijk, Arnhem
18 Christian Leth 862 2024-02-07 Favrholm Voldgrav
19 Klaus Drissner 862 2017-02-26 Noordwijk
20 Chris Batty 861 2001-11-19 Minsmere, Suffolk
21 Gary David Fennemore 858 2011-04-16 Drijdijk Antwerp
22 Phil Abbott 855 2001-12-08 minsmere,suffolk
23 Hannu Palojärvi 852 2017-02-13 Noordwijk
24 Bosse Carlsson 849 2017-02-24 Hoogenwegpolder
25 Daniel Mauras 847 2010-04-30 Drijdijk, Beveren
26 Seppo Järvinen 844 2010-01-01 Almelo
27 Nigel Warren 840 2001-11-30 Minsmere, Suffolk
28 Olof Strand 839 2005-03-28 Kåseberga, Skåne
29 Lee Gregory 838 2001-11-23 Minsmere, Suffolk
30 Jesper Segergren 836 2017-02-26 Hoogenwegpolder
31 Josh Rhys Jones 835 2013-12-08 Crossens Marsh, Lancashire
32 Hugues DUFOURNY 833 2011-04-13 Drijdijk, Antwerp harbour area
33 Peter Stronach 832 2017-03-06 Noordwijk
34 Bill Bailey 826 2001-12-14 Minsmere RSPB Reserve, Suffolk
35 Dominic Mitchell 824 2014-04-16 Pymoor, Ouse Washes
36 Jouni Riihimäki 822 2011-04-24 Jyväskylä
37 Richard Ek 816 2017-02-26 Hoogenwegpolder
38 Ingvar Torsson 815 2017-02-24 Hoogewegpolder
39 Thierry Jansen 814 2006-05-21 Durgerdam
40 Seppo Antero Haavisto 810 2013-04-28 Frövisjön, Västmanland
41 Jocelyn Gould 806 2001-11-25 Minsmere
42 Colin Gould 806 2001-11-25 Minsmere
43 Rami Mizrachi 803 2017-03-03 Noordwijk
44 Pawel Kolodziejczyk 802 2017-03-05 Noordwijk, Polder Hoogeweg
45 Andy Clifton 802 2001-11-19 Minsmere, Suffolk
46 Tommy Frandsen 801 2010-02-21 Almelo
47 René-Marie Lafontaine 793 2010-02-07 Almelo
48 Matthew Deans 789 2001-11-23 Minsmere, Suffolk
49 Lee GR Evans 788
50 Peter John Taylor 787 2001-12-08 Minsmere
51 Erik Rask 787 2017-03-22 Noordwijk -Polderhog
52 Lars Højmark Mortensen 784 2019-06-06 Sneum Engsø.
53 Max Dettori 784 2013-12-21 Driel - Drielse Rijndijk
54 Petri Kuhno 784 2011-06-01 Jyväskylä, Manunsaari
55 Stephen Vaughan Ashby 781 2022-02-08 Greylake RSPB
56 Ernst Albegger 780 2013-12-29 Driel
57 Mårten Wikström 779 2017-03-22 Noordwijk -Polderhog
58 Peter Gluth 775 2001-11-24 Minsmere
59 John Holtham 772 2001-11-24 Minsmere
60 Fred Vanhove 771 2011-04-17 Doel
61 Janne Aalto 761 2011-04-24 Rantasalmi, Putkilahti
62 Mike Hunter 759 2013-04-15 Yorkshire
63 Eric Jan Alblas 757 2010-02-07 Almelo
64 Dirk Colin 756 1994-11-21 Mechelen
65 Claes Wikström 756
66 Nick Watmough 750 2001-12-06 Minsmere, Suffolk
67 Tero Toivanen 746 2011-05-30 Jyväskylä, Leppälahti
68 Chris Lansdell 740 2001-11-21 Minsmere
69 Rob Fuge 739 2002-12-24 Oxon, Dix Pit
70 Stanislaw Czyz 739 2021-01-11 Stawy Milickie; staw "Jamnik"
71 Zbigniew Kajzer 737 2021-01-11 Jamnik fishponds
72 Raphaël Lebrun 735 2011-01-22 Gent, Kluizendok
73 Frédéric Jiguet 734 2002-02-17 Saint-Denis-du Payré
74 Jacob Bentzon Hansen 733 2010-02-18 Almelo, Gravenalee - App. date.
75 Martin Gottschling 733 2011-04-24 Drijdyck, Verrebroek; also one in NL 02-2010
76 Paul French 731 2001-11-28 Minsmere, Suffolk
77 Pete Kinsella 729 2001-11-01 Minsmere
78 Colin Dodsworth 727
79 Justin Richard Lansdell 726 2001-11-24 Minsmere, Suffolk (with influx of 1200 Teal)
80 Vince Halley-Frame 723 2014-03-30 Fen Drayton RSPB, Cambridgeshire.
81 Lars Andersen 722 2019-06-06 Sneum Digesø
82 Marcin Solowiej 718 2021-01-13 Jamnik, Poland
83 Ben Macdonald 717 2023-01-31 Greylake, Somerset
84 Bjørn N. Frikke 715 2019-06-06 Sneum
85 Ruysschaert Fabien 714 2011-04-15 Beveren (Drijdijk) -Antwerpen
86 Remco Hofland 709 2010-02-06 Almelo
87 Andrew D J Cook 708 2013-12-03 Crossens Outer Marsh,Southport,North Merseyside
88 John Walshe 706 2013-04-15 Flamborough
89 Mark Sutton 705 2001-12-05 Minsmere
90 Klaus Hubatsch 704 2017-02-12 Voorhout
91 Radoslaw Gwozdz 703 2017-02-20 De Klei
92 Steve Lister 700 2013-12-04 Southport, Lancashire
93 Helmut Pfeifenberger 700 2013-12-29 Driel
94 Andy Wilkinson 698 2014-03-29 Fen Drayton Gravel Pits, Cambs
95 Anders Søgaard 697 2024-02-07 Favrholm, Hillerød
96 Jan van der Laan 697 2006-05-21 http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/baikalt.htm
97 Pete Antrobus 696 2013-12-01 Crossens Marsh, Southport
98 Garry Richard Bagnell 696 2001-11-24 Suffolk, Minsmere R.S.P.B.
99 Anders Hammergart 694 2024-02-07 Favrholm Voldgrav
100 Theo Bakker 694 2006-05-22 Durgerdam
101 Mark Riley 693 2001-12-06 Minsmere
102 Leo J R Boon 692
103 Eva Andreu 692 2011-01-22 Gent, Kluizendok
104 Huig Ouwehand 689 2010-02-09 Almelo
105 Jan Oldebring 688 2013-04-28 Frövisjön, Västmanland
106 Mark Lopez 687 2001-11-19 Minsmere
107 Jean-Philippe SIBLET 686 2013-12-28 Driel
108 Miguel Demeulemeester 684 2011-04-01 Drijdyck
109 Perry Jonathan Smale 684 2022-02-12 Greylake, Somerset
110 Arthur Geilvoet 683 2006-05-21 Durgerdam, Noord-Holland
111 Robert Carr 681
112 Klaus Malling Olsen 680 2024-02-25 Holløse Bredning
113 John Pegden 677
114 John Frikke 672 2019-06-06 Sneum Digesø
115 Paul Nilsson 671 2024-02-07 Favrholm hillerød
116 Poul Ulrik 671 2019-06-06 Sneum Digesø
117 Dave Barnes 671 2014-03-30 Oh dear. Fen Drayton GP's. Cambridgeshire.
118 Teus Luijendijk 671 2006-05-21 Polder IJdoorn
119 Martin Thomsen 669 2019-06-06 Sneum digesø
120 Colin Butler 667 2013-12-04 Banks Marsh
121 Morten Bentzon Hansen 665 2010-02-18 Almelo, Gravenalee - App. date.
122 Richard Allison 662
123 Håkan Johansson 662 2021-01-19 Uppsala
124 Michael Fricke 659 2010-02-11 Almelo
125 Jan Jozef Celis 658 2011-04-30 Drydijck, Verrebroek
126 Erik Vikkelsø Rasmussen 656 2024-02-16 Holløse bredning
127 Michał Skąpski 656 2021-01-10 Jamnik Pond
128 Steve Preddy 653 2022-02-12 Greylake, Somerset
129 David Russell 653 1991-11-25 Minsmere
130 Maciej Kowalski 650 2017-03-05 Noordwijk, Polder Hoogeweg
131 Peter Hartoft-Jacobsen 649 2024-02-07 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
132 Claus Brostrøm Nielsen 647 2024-02-07 Favrholm Voldgrav
133 Tor Olsen 647 2023-02-05 Ergavatnet
134 Joachim Bertrands 647 2011-04-25 Drydyk, Antwerp
135 Julien Mazenauer 647 2010-04-04 Almelo
136 Bo Thoor 646 2010-03-27 Kapelludden, Öland
137 Craig Anthony Holden 644 2001-11-19 Minsmere, Suffolk
138 David Van den Schoor 644
139 Birthe Rasmussen 643 2024-02-16 Holløse bredning
140 Sven Bødker 643 2019-06-06 Sneum Engsø
141 Jan Hjort Christensen 639 2024-02-16 Holløse bredning
142 Phil Hansbro 638
143 Christian Andersen Jensen 636 2024-02-18 Holløse Bredning
144 Thijs de Kruif 636 2013-12-22 Driel
145 Gigi Sahlstrand 634 2000-05-07 Asköviken
146 Morten Heegaard 630 2024-02-17 Holløse Bredning
147 Hubert Stelmach 630 2021-03-20 Popowo Kościelne
148 Ies Goedbloed 626 2013-12-22 Driel
149 Stig Kjærgaard Rasmussen 625 2024-02-07 Favrholm
150 Harry Hussey 624 2010-02-20 Tacumshin Lake, Co. Wexford
151 James Lidster 623
152 Dick van Houwelingen 623 2010-02-18 Almelo Gravenalee (Ov);
153 Gordon Cox 622 2014-03-31 Fen Draton Lakes
154 Michael Trasborg 621 2024-02-07 Favrholm Voldgrav
155 Anders Wiig Nielsen 619 2019-06-06 Sneum Engsø
156 Lars Paaby 619 2024-02-07 Favrholm Voldgrav
157 Michael Mosebo Jensen 618 2019-06-06 Sneum Engsø
158 Leo Stegeman 618
159 Gert Ottens 618 2006-05-21 Durgerdam, NH
160 Erik Groth-andersen 617 2019-06-06 Sneum Digesø
161 Anders Tørressen Hangaard 617 2023-02-11 Ergavatn, Klepp, Ro, NO
162 simon peter dennis 616 2001-11-24 minsmere, suffolk
163 Mark de Vries 614 2010-02-06 Almelo - Gravenallee (OV)
164 Jan Ebr 609 2021-03-22 Bug valley
165 Diedert Koppenol 607 2017-02-16 Zwetterpolder
166 Kim Duus 604 2024-02-08 Favrholm Voldgrav
167 Carole Duquesne 604 2011-04-27 Drydijk
168 Phil Gibson 601 2022-01-14 Tophill Low Reservoir, East Yorkshire
169 Samuel Viles 601 2013-12-04 Marshside RSPB, Lancashire
170 Julien Piette 600 2014-03-31 Woumen
171 Michal Zawadzki 599 2017-03-01
172 Hans Pohlmann 599 2006-05-21 Durgerdam
173 Per Lif 599 2021-01-17 Uppsala
174 Ole Amstrup 597 2019-06-06 Sneum Engsø
175 Lennaert Steen 596 2006-05-21 Noord-Holland - IJdoorn, Amsterdam
176 Reinoud Vermoolen 596 2006-05-21 Polder IJdoorn, Noord-Holland
177 Jan Rottiers 595
178 Pieter Vantieghem 592 2011-01-22 Kluizendok (O-Vl)
179 Barrault Frantz 592
180 Derek Charlton 592 2019-06-08 Druridge
181 Jan Eske Schmidt 591 2019-06-06 Sneum
182 Simon David Buckell 590
183 Henk Schut 590 2010-03-27 bij Almelo
184 Andreas Hagerman 587 2024-02-07 Favrholm Voldgrav, Hillerød
185 Klas Rosenkvist 583 2024-02-26 Krankesjön
186 Rutger Wilschut 581 2010-02-04 Almelo, still in roulation CDNA
187 Jan Kiel 577 2024-02-07 Favrholt Voldgrav
188 Aage Kabbelgaard 576 2024-02-07 Favrholm Voldgrav
189 Steven Wytema 574 2006-05-18 Landje van Geijsel
190 Ronald Nuiver 574
191 Jens Mikkel Lausten 572 2024-02-24 Holløse Bredning,
192 Stephen McAvoy 572 2019-04-29 Ouse Washes RSPB, Cambridgeshire
193 Carsten Svejstrup Sørensen 570 2019-06-06 Sneum Digesø
194 Peter Adriaens 570 2011-04-13 Kieldrecht
195 Filiep T'jollyn 570 2011-01-22 Gent, Kluizendok
196 David Cyane Uit de Weerd 568 2006-05-21 Durgerdam, Polder IJdoorn
197 Andrew Kinghorn 568 2013-04-15 Flamborough Head, East Yorkshire
198 Kristian Birchvald Christensen 567 2019-06-06 Sneum Digesø (uspec kategori)
199 Bjørn Eschou Møller 564 2019-06-06 Sneum Engsø
200 Kevin Hale 564
201 Ante Strand 563 2013-04-28 Frövisjön, Västmanland
202 Henry Cook 560 2013-12-06 Marshside Marsh RSPB, Lancashire
203 Vincent Hart 559 2010-02-07 Almelo
204 Tim De Boer 555 2010-02-04 Almelo
205 Wojtek Janecki 555 2021-01-12 Barycz River Valley--Jamnik Fishponds
206 Anders Espenhain Sørensen 554 2024-02-07 Favrholm
207 Jonas Pottier 554 2011-04-16 Drijdyck
208 Felix Timmermann 554 2017-02-18 Zuidholland, Strijen
209 Martijn Bunskoek 550 2010-02-07 Gravenbos, Almelo
210 José Ardaiz Ganuza 550 2009-02-09 Loza - Navarra
211 Mads Herbøl 548 2006-05-11 Getterön
212 Jørgen Munck 547 2019-06-06 Sneum Klitsø
213 Henrik Böhmer 545 2019-06-06 Sneum Digesø
214 jeremy robson 545 2001-11-24 Minsmere, Suffolk
215 Eli Van Audenhove 544 2011-04-16 Oost-Vlaanderen, Drydijk
216 Jørn Vinther Sørensen 543 2019-06-06 Sneum Digesø
217 Erik van Dijk 543
218 Michael Køie Poulsen 541
219 Mogens Neergaard 540 2019-06-06 Sneum Digesø
220 Nick Smith 539
221 Olivier Dupont 536 2011-04-15 Doel
222 Aron Norrby 536 2021-01-17 Uppsala
223 Stinne Aastrup 534 2019-06-06 Sneum Engsø
224 Fabian Meijer 533 2010-02-06 Almelo
225 Robin Vermylen 532 2011-04-15 Drijdyk, Kieldrecht
226 Christian Rørdam 531 2024-02-07 Favrholm
227 Wouter Van Gasse 531 2017-02-05 Noordwijkerhout
228 Pieter van Veelen 530
229 Lars Andersen 529 2024-02-07 Faverholm Voldgrav
230 Jan Lindgaard Rasmussen 528 2019-06-06 Sneum Digesø
231 Joris Elst 528 2011-04-13 Kieldrecht
232 Peter ter Heide 526 2010-02-07 Almelo, Overijssel
233 Stefan Sturup 525 2024-02-18 Holløse Bredning
234 Klaus Bertram Fries 525 2019-06-06 Sneum Engsø
235 Paul Herrieven 525 2001-11-25 Minsmere, Suffolk
236 Tim Jones 525 2013-04-15 Flamborough Head, E.Yorkshire
237 Simon Feys 524 2011-01-22 Gent - Kluizendok
238 Marcel Haas 523 2010-02-09 Almelo, Overijssel
239 Noé Terorde 523 2011-04-19 Kieldrecht (Antwerp)
240 Lars Jensen Kruse 521 2024-02-07 Favrholm Voldgrav, Hillerød
241 Daan Drukker 520 2013-12-15 Arnhem - Meinerswijk en Driel
242 Edwin Russer 520 2006-05-21 Polder IJdoorn, Amsterdam
243 Bo Berg 519 2024-02-07 Favrholm, Hillerød
244 Nico de Vries 518 2010-02-07 Almelo
245 Tonny Papillon 516 2024-02-17 Holløse Bmredning
246 Lieven De Temmerman 516 2011-01-22 Kluizendok
247 Rolf Bisgaard 515 2019-06-06 Sneum Digesø
248 Sander Bruylants 515 2011-04-24 Drijdyck
249 Jeroen van Vianen 515
250 Simon Vyncke 514 2011-01-22 Kluizendok, Gent, Oost-Vlaanderen
251 Timme Nyegaard 509 2024-02-18 Holløse Bredning
252 Ruben Vlot 506
253 wendy lambson 506 2001-12-08 Minsmere
254 Stijn Borny 506 2014-03-31 IJzervallei - Spaarbekken Woumen-Merkem
255 Lars Buckx 505
256 Jacob Lotz 505 2013-12-21 Driel
257 Maarten Platteeuw 504 2010-04-19 Almelo
258 Jorrit Vlot 503 2010-02-15 Almelo (in roulation CDNA)
259 James Shergold 501 2013-12-08 Marshside RSPB, Lancashire, England
260 Jelle Aalders 501
261 John Jensen 500 2019-06-06 Sneum digesø
262 Michael G.jensen 496 2019-06-06 Sneum Digesø
263 Henrik Hald Nørgaard 496 2019-06-06 Sneum Digesø
264 Stijn Baeten 493 2011-04-13 Verrebroek - Drijdyck (OV)
265 Martin Liebermann 489 2024-02-17 Holløse Bredning
266 Bo Thyge Johansen 488 2024-02-07 Favrholm Voldgrav
267 Leif Frederiksen 486 2024-02-07 Favrholm Voldgrav
268 Niels Aagaard 482 2022-03-10 Castricum, Noord-Holland
269 Lars Vilhelm Hansen 481 2024-02-07 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
270 David Manstrup 479 2019-06-06 Sneum Digesø
271 Knud N. Flensted 470 2024-02-25 Holløse Bredning
272 Thomas Vikstrøm 470 2024-02-16 Holløse Bredning
273 Roald Bierhalter 470 2023-03-14 Hutweidsee, Redwitz an der Rodach
274 Matthieu Fabry 469 2014-04-16 ijzervallei
275 Milosz Cousens 466 2021-01-12 Dolina Baryczy
276 Joachim Pintens 465 2011-04-13 Kieldrecht - Drijdyck
277 John Winkler Neumann 462 2024-02-25 Holløse Bredning
278 Marcin Dyduch 461 2021-03-05 Poland
279 Philip Elbek 460 2024-02-16 Holløse Bredning
280 Allan Haagensen 459 2019-06-06 Sneum Digesø
281 Martijn Renders 458
282 Freddy Hansen (fsh) 456 2024-02-07 Favrholm Voldgrav,Hillerød
283 Jelle Van den Berghe 456 2011-04-24 Verrebroek
284 Frank Desting 454 2024-02-07 Favrholm Voldgrav
285 Andreas Winding 452 2019-06-06 Sneum Digesø
286 Morten Dehn 447 2024-02-18 Holløse Bredning
287 Jurrien van Deijk 447 2010-02-04 Almelo
288 Damien Gailly 444 2011-04-01 Kieldrecht - Drijdyck
289 Julien Hainaut 443 2021-03-31 Lille - Visbeekvallei - Lilse Zegge
290 Ole Jenkel 441 2024-02-17 Holløse Bredning
291 Daniel Boer 441 2021-04-11 Groene Jonker
292 Herman Bouman 440
293 Daniel Lehmberg 436 2024-02-17 Holløse Bredning
294 Laila Neermann 435 2024-02-16 Holløse Bredning
295 Mikkel Kure Jakobsen 430 2024-02-07 Favrholm, Hillerød, Danmark.
296 Bo Valeur 430 2024-02-18 Holløse Bredning
297 Stig Linander 429 2024-02-18 Holløse Bredning
298 Hjalte Benjamin Johansen 428 2019-06-06 Sneum Digesø
299 Nathan Kipling 428 2021-10-04 Fair Isle, Shetland
300 Bjarne Nielsen 426 2019-06-06 Sneum Digesø
301 Simon Vikstrøm 424 2024-02-07 Favrholm Voldgrav
302 Henrik Boeg 423 2024-02-07 Favrholm Voldgrav
303 Jaring Roosma 423 2010-02-07 Almelo
304 Anton Cnudde 423 2021-03-10 Lille - Visbeekvallei - Lilse Zegge
305 Peter Kyvsgaard 419 2024-02-17 Holløse Bredning
306 Oli Bailey 419 2022-01-22 Tophill Low, E Yorks
307 Nikolaj Noel Christensen 418 2024-02-18 Holløse bredning, Nordsjælland
308 Robbert Schepers 418
309 Bjørn Jakob Andersen 416 2024-02-16 Holløse
310 Tomasz Gustyn 413 2021-03-21 Popowo Kościelne
311 Jan Baert 405 2011-04-13 Drijdyck
312 Thomas Kandrup Nielsen 403 2024-02-17 Holløse Bredning
313 Bjarne Hove-Jensen 400 2024-02-19 Holløse Bredning (Gribskov)
314 Carsten Bohn Søndergaard 393 2019-06-06 Sneum Digesø
315 Harry Murphy 392
316 Steen Højmark-Jensen 372 2024-02-07 Favrholm Voldgrav, Hillerød
317 Thomas Nicolai Pedersen 369 2024-02-07 Favrholm voldgrav, Hillerød
318 Ward Tamsyn 367 2011-04-23 Verrebroek, Drijdyck
319 Niels Goulem 356
320 Mads Oddershede 354 2024-02-17 Holløse Bredning
321 Henrik Petersen 317 2024-02-16 Holløse Bredning
322 Klaus Homøe 312 2024-02-19 Holløse Bredning, Gribskov
323 Erik Skude 305 2024-02-17 Holløse
324 Mogens H. Foder 287 1982-03-28 Ghadira Nature Reserve
325 Lars Askholm 280 2024-02-07 Favrholm Voldgrav
326 Michael Højgaard 267 2024-02-19 Holløse Bredning
327 Susanne Jepsen 233
328 Berend Jurjen Veenstra 220
329 Per Huniche Jensen 213
330 Rie Birkelund Elgaard Jensen 150 2024-02-18 Holløse Bredning
331 Max Berlijn 118
332 Jonatan Hauge Noldegaard 112 2024-02-19 Holløse Bredning
333 Hans-Peter Henriksen 31 2024-02-07 Favrholm Voldgrav
Annoncer