VP Artsliste

VP Artsliste

Poul Ulrik

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Poul Ulriks kryds

Dette er Poul Ulriks VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 X Perlehøne (Numida meleagris) 2005-04-14 Sao Nicolau Kap Verde
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 2008-06-29 Petkeljärvi Nationalpark, Nordkarelien Finland
6 Tjur (Tetrao urogallus)
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) 2008-03-22 Uppland Sverige
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) 2004-05-22 Sivrikaya Tyrkiet
9 Fjeldrype (Lagopus muta)
10 Dalrype (Lagopus lagopus)
11 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus)
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 2004-05-22 Sivrikaya Tyrkiet
13 Stenhøne (Alectoris graeca)
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 1997-04-07 Israel
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 2002-01-13 Tamri Marokko
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 2002-05-10 Laguna Dulce Spanien
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) 2004-05-17 Birecik Tyrkiet
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 1997-04-04 Amram Pillars Israel
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 2004-05-17 Birecik Tyrkiet
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) 2002-01-12 Sidi Bettache forest Marokko
22 X Agerhøne (Perdix perdix) Danmark
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1998-03-21 Shizzafon Israel
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus) Danmark
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
29 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
30 X Knortegås (Branta bernicla) Danmark
31 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1999-02-06 Saltvandssøen Danmark
32 X Canadagås (Branta canadensis) Danmark
33 X Bramgås (Branta leucopsis) Danmark
34 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
35 X Indisk Gås (Anser indicus) 2019-05-14 København Danmark
36 * Dværgsnegås (Anser rossii)
37 * Snegås (Anser caerulescens)
38 X Grågås (Anser anser) Danmark
39 X Tajgasædgås (Anser fabalis) Danmark
40 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Danmark
41 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) Danmark
42 X Blisgås (Anser albifrons) Danmark
43 X Dværggås (Anser erythropus) 1995-12-09 Gunderslevholm Danmark
44 X Sortsvane (Cygnus atratus) 1995-09-11 Kongelundsstranden (S) Danmark
45 X Knopsvane (Cygnus olor) Danmark
46 X Pibesvane (Cygnus columbianus) Danmark
47 X Sangsvane (Cygnus cygnus) Danmark
48 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
49 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
50 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2003-05-10 Abu Simbel Egypten
51 X Gravand (Tadorna tadorna) Danmark
52 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1998-09-20 Majbølle Nor Danmark
53 * Moskusand (Cairina moschata)
54 X * Brudeand (Aix sponsa) 2002-10-12 Terra Nostra Park, Furnas, São Miguel Azorerne
55 X Mandarinand (Aix galericulata) 2007-09-23 Thorshavn Færøerne
56 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
57 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2019-06-06 Sneum Digesø Danmark
58 X Atlingand (Spatula querquedula) Danmark
59 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
60 X Blåvinget And (Spatula discors) 1997-04-27 Solbjerg Engsø Danmark
61 X Skeand (Spatula clypeata) Danmark
62 X Knarand (Mareca strepera) Danmark
63 * Segland (Mareca falcata)
64 X Pibeand (Mareca penelope) Danmark
65 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2000-03-19 Søjord, Fanø Danmark
66 X Gråand (Anas platyrhynchos) Danmark
67 X Sortbrun And (Anas rubripes) 2002-10-03 Lagoa Branca, Flores Azorerne
68 * Kapand (Anas capensis)
69 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
70 X Spidsand (Anas acuta) Danmark
71 X Krikand (Anas crecca) Danmark
72 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 1999-04-03 Solbjerg Engsø Danmark
73 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 2002-01-03 Oued Massa Marokko
74 X Rødhovedet And (Netta rufina) 1996-06-06 Værebro Å, Jyllinge Danmark
75 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
76 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
77 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
78 X Taffeland (Aythya ferina) Danmark
79 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1998-03-27 Nordstrand, Eilat Israel
80 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2000-04-16 Mollerup Danmark
81 X Troldand (Aythya fuligula) Danmark
82 X Bjergand (Aythya marila) Danmark
83 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2003-04-19 Torup Hul Danmark
84 X Stellersand (Polysticta stelleri) 1999-05-02 Maderne, Præstø Danmark
85 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
86 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1992-08-10 Ølsemagle Revle Danmark
87 X Ederfugl (Somateria mollissima) Danmark
88 Strømand (Histrionicus histrionicus)
89 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 2001-10-12 Nr. Vorupør Danmark
90 X Fløjlsand (Melanitta fusca) Danmark
91 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2013-02-02 Blåvand Danmark
92 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2009-10-12 Blåvand Danmark
93 X Sortand (Melanitta nigra) Danmark
94 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2003-03-29 Blåvand Danmark
95 X Havlit (Clangula hyemalis) Danmark
96 * Bøffeland (Bucephala albeola)
97 X Hvinand (Bucephala clangula) Danmark
98 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica)
99 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Danmark
100 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
101 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) Danmark
102 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Danmark
103 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1996-08-19 Damhussøen, København Danmark
104 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2002-05-10 Laguna Dulce Spanien
105 * Nathøg (Chordeiles minor)
106 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 2002-05-11 Mierador Tietar, Extramandura Spanien
107 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1996-05-18 Sydvestpynten, Amager Danmark
108 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
109 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 1998-03-28 Dødehavet Israel
110 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
111 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
112 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
113 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 1997-04-07 Israel
114 X Kap Verde-sejler (Apus alexandri) 2005-04-11 Sao Nicolau Kap Verde
115 X Mursejler (Apus apus) Danmark
116 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 1999-08-23 Funchal, Madeira Portugal
117 X Gråsejler (Apus pallidus) 1997-04-07 Israel
118 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2010-06-15 Hejresøen, Amager Danmark
119 X Lille Sejler (Apus affinis) 2002-01-04 Oued Massa Marokko
120 X Kaffersejler (Apus caffer) 2020-10-27 Vejby Strand, Sjælland Danmark
121 X Stortrappe (Otis tarda) 2002-01-11 Asilah Marokko
122 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
123 Kravetrappe (Chlamydotis undulata)
124 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) 1997-04-07 Nizzana Israel
125 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
126 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 2002-05-11 La Serena Spanien
127 Sporegøg (Centropus senegalensis)
128 X Skadegøg (Clamator glandarius) 1998-03-22 ved ringmærkningsstationen, Eilat Israel
129 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
130 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
131 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
132 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
133 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
134 * Skovgøg (Cuculus optatus)
135 X Gøg (Cuculus canorus) Danmark
136 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
137 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 1997-04-07 Nizzana Israel
138 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
139 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 1997-04-07 Negev Israel
140 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 1997-04-07 Nizzana Israel
141 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 1998-03-25 Negev Israel
142 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 1997-04-03 Eilat Israel
143 X Klippedue (Columba livia) Danmark
144 * Guineadue (Columba guinea)
145 X Huldue (Columba oenas) Danmark
146 * Turkestandue (Columba eversmanni)
147 X Ringdue (Columba palumbus) Danmark
148 X Madeiradue (Columba trocaz) 1999-08-27 Ribeiro Frio - Balcôes, Madeira Portugal
149 Laurbærdue (Columba bollii)
150 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
151 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1994-06-05 Kongelunden Danmark
152 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2006-01-08 Falköping, Västergötland Sverige
153 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Danmark
154 X * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) 2003-05-14 Bir Shalatein Egypten
155 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
156 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 1997-04-01 Eilat Israel
157 X Namaquadue (Oena capensis) 1997-04-02 Eilat Israel
158 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2008-05-19 Skagen Danmark
159 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
160 X Vandrikse (Rallus aquaticus) Danmark
161 * Græsrikse (Crex egregia)
162 X Engsnarre (Crex crex) 1995-06-17 Hjortekærvej, Lyngby Danmark
163 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
164 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 1997-04-03 Eilat Israel
165 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2002-06-15 Husebymaden, Småland Sverige
166 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1995-09-24 Ishøj Strand Danmark
167 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
168 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
169 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 2002-01-11 Oued Loukkos Marokko
170 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
171 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
172 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
173 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
174 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Danmark
175 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
176 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2002-01-11 Oued Loukkos Marokko
177 X Blishøne (Fulica atra) Danmark
178 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
179 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
180 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-27 Busemarke Mose, Møn Danmark
181 X Jomfrutrane (Grus virgo) 2006-09-03 Akrotiri Salt Lake Cypern
182 X Trane (Grus grus) Sverige
183 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Danmark
184 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 2002-07-14 Rethen, Niedersachsen Tyskland
185 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Danmark
186 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Danmark
187 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1994-11-12 Gentofte Sø Danmark
188 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Nielstrup Sø Danmark
189 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 1997-04-04 Eilat Israel
190 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
191 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
192 X Triel (Burhinus oedicnemus) 1998-03-27 Yotvata Israel
193 X Senegaltriel (Burhinus senegalensis) 2003-05-09 Crocodile Island, Luxor Egypten
194 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
195 X Strandskade (Haematopus ostralegus) Danmark
196 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 1997-04-02 Eilat Israel
197 X Klyde (Recurvirostra avosetta) Danmark
198 X Vibe (Vanellus vanellus) Danmark
199 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 1997-04-02 Eilat Israel
200 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
201 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
202 * Indisk Vibe (Vanellus indicus)
203 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-06-29 Søborg Sø Danmark
204 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-07-14 Tissø Danmark
205 X Hjejle (Pluvialis apricaria) Danmark
206 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1999-07-15 Præstø Fed Danmark
207 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1997-09-05 Ølsemagle Revle Danmark
208 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Danmark
209 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Danmark
210 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 2006-02-14 Cabo da Praia, Terceira Azorerne
211 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Danmark
212 * Kildire (Charadrius vociferus)
213 X Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) 2003-05-10 Abu Simbel Egypten
214 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
215 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1997-04-05 Eilat Israel
216 X Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) 2004-07-10 Rømø Sønderstrand Danmark
217 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 1997-04-05 Eilat Israel
218 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 1997-04-07 Nizzana Israel
219 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
220 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1999-05-09 Skjern Enge Danmark
221 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
222 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
223 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2001-11-24 Kråks Skjutfält, Vestergötland Sverige
224 X Småspove (Numenius phaeopus) Danmark
225 X * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) 2002-10-09 Terceira Azorerne
226 X * Dværgspove (Numenius minutus) 2005-09-25 Gräsgårds kyrka, Öland Sverige
227 * Eskimospove (Numenius borealis)
228 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
229 X Storspove (Numenius arquata) Danmark
230 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Danmark
231 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Danmark
232 X * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica) 2003-06-18 Vässby fjärd, Öland Sverige
233 X Stenvender (Arenaria interpres) Danmark
234 * Storryle (Calidris tenuirostris)
235 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) Danmark
236 X Brushane (Calidris pugnax) Danmark
237 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1996-08-22 Ølsemagle Revle Danmark
238 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2000-08-11 Örtofta, Skåne Sverige
239 X * Klireryle (Calidris himantopus) 2004-07-04 Ezumakeeg, Lauwersmeergebied, Friesland Holland
240 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Danmark
241 X Temmincksryle (Calidris temminckii) Danmark
242 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
243 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2001-07-30 Kammerslusen Danmark
244 X Sandløber (Calidris alba) Danmark
245 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) Danmark
246 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1994-02-20 Kongelundsstranden Danmark
247 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 2000-09-19 Stensnæs Danmark
248 X Dværgryle (Calidris minuta) Danmark
249 X Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) 2006-02-14 Cabo da Praia, Terceira Azorerne
250 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2002-10-02 Cabo da Praia, Terceira Azorerne
251 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 2000-08-10 Ølsemagle Revle Danmark
252 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1997-07-17 Kofoeds Enge, Amager Danmark
253 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2002-10-02 Cabo da Praia,Terceira Azorerne
254 * Alaskaryle (Calidris mauri)
255 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2005-05-10 Lakolk Klitsø, Rømø Danmark
256 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
257 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) Danmark
258 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
259 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Danmark
260 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
261 X * Tajgabekkasin (Gallinago megala) 2008-06-28 Värtsilä, Tohmajärvi, Nordkarelien Finland
262 X Tredækker (Gallinago media) 1995-05-12 Kofoeds Enge, Amager Danmark
263 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Danmark
264 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
265 X Terekklire (Xenus cinereus) 1998-07-24 Kofoeds Enge, Amager Danmark
266 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1999-05-09 Værnengene Danmark
267 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1992-08-09 Ølsemagle Revle Danmark
268 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1997-09-20 Hanstholm Danmark
269 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) Danmark
270 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2002-10-11 Sao Miguel Azorerne
271 X Svaleklire (Tringa ochropus) Danmark
272 X * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) 2005-04-15 Mindelo sewage ponds, Sao Vicente Kap Verde
273 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
274 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2001-06-09 Vejlerne Danmark
275 * Willet (Tringa semipalmata)
276 X Rødben (Tringa totanus) Danmark
277 X Damklire (Tringa stagnatilis) 1994-08-05 Ølsemagle Revle Danmark
278 X Tinksmed (Tringa glareola) Danmark
279 X Sortklire (Tringa erythropus) Danmark
280 X Hvidklire (Tringa nebularia) Danmark
281 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2018-02-03 Björkäng Strand, Halland Sverige
282 Krabbeæder (Dromas ardeola)
283 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 1997-04-07 Nizzana Israel
284 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1995-08-10 Ølsemagle Revle Danmark
285 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2001-07-04 Ängsnäset, Falsterbo Sverige
286 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-06-29 Vejlerne Danmark
287 * Brun Noddy (Anous stolidus)
288 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
289 X Ride (Rissa tridactyla) Norge
290 X Ismåge (Pagophila eburnea) 2004-12-11 Lerkil Hamn, Halland Sverige
291 X Sabinemåge (Xema sabini) 1994-10-23 Karlstrup Strand Danmark
292 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 1997-04-01 Eilat Israel
293 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2004-10-02 Hirtshals Øststrand Danmark
294 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
295 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Danmark
296 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
297 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Danmark
298 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1995-05-18 Skagen Nordstrand Danmark
299 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2006-02-13 Ponta Delgada havn, Sao Miguel Azorerne
300 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
301 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
302 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2002-01-04 Oued Massa Marokko
303 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1996-06-05 Brøndby Strand Danmark
304 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 1997-04-05 Eilat Israel
305 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 1997-04-01 Eilat Israel
306 X Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) 2003-05-13 Hamata Egypten
307 X Stormmåge (Larus canus) Danmark
308 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
309 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1999-05-18 fløj derefter over grænsen til DK Tyskland
310 X Svartbag (Larus marinus) Danmark
311 * Tangmåge (Larus dominicanus)
312 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-20 Brabrand Sø Danmark
313 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1994-05-12 Skagen Nordstrand Danmark
314 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1996-03-09 Gilleleje Havn Danmark
315 X Sølvmåge (Larus argentatus) Danmark
316 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
317 * Vegamåge (Larus vegae)
318 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 1996-10-27 Rødvig Havn Danmark
319 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Danmark
320 X Armensk Måge (Larus armenicus) 1997-04-02 Eilat Israel
321 * Skifermåge (Larus schistisagus)
322 X Sildemåge (Larus fuscus) Danmark
323 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1997-04-01 Eilat Israel
324 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1996-08-06 Kongelundsstranden Danmark
325 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
326 Bergiusterne (Thalasseus bergii)
327 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 2002-05-16 Cabo de Trafalgar Spanien
328 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
329 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Danmark
330 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
331 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
332 X Dværgterne (Sternula albifrons) Danmark
333 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
334 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
335 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
336 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 1999-08-04 Langli Danmark
337 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
338 X Rosenterne (Sterna dougallii) 2002-01-16 Oued Tinkert, Tamri Marokko
339 X Fjordterne (Sterna hirundo) Danmark
340 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa) 2003-05-15 Hurghada Egypten
341 X Havterne (Sterna paradisaea) Danmark
342 Prærieterne (Sterna forsteri)
343 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1997-04-05 Eilat Israel
344 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1997-05-14 Utterslev Mose Danmark
345 X Sortterne (Chlidonias niger) Nielstrup Sø Danmark
346 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
347 X Storkjove (Stercorarius skua) 1997-09-09 Gilleleje Danmark
348 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1994-10-01 Gilleleje Danmark
349 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Danmark
350 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1994-10-01 Gilleleje Danmark
351 X Søkonge (Alle alle) 1995-11-03 Gilleleje Danmark
352 X Polarlomvie (Uria lomvia) 1998-01-31 Frederikshavn Havn Danmark
353 X Lomvie (Uria aalge) Røst, Lofoten Norge
354 X Alk (Alca torda) Røst, Lofoten Norge
355 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
356 X Tejst (Cepphus grylle) Danmark
357 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
358 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
359 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
360 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
361 X Lunde (Fratercula arctica) Røst, Lofoten Norge
362 * Hornet lunde (Fratercula corniculata)
363 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
364 X Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) 2005-04-09 Santa Maria, Sal Kap Verde
365 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
366 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Kongelunden Danmark
367 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Kongelunden Danmark
368 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2007-02-03 Farnham Gravel Pits, North Yorkshire England
369 X Islom (Gavia immer) 1999-05-14 Grenen, Skagen Danmark
370 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2000-05-04 Nordstrand, Skagen Danmark
371 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
372 X Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) 2005-04-12 Branco Kap Verde
373 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
374 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
375 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2001-05-20 Kattvik Hamn, Skåne Sverige
376 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
377 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
378 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 1997-09-21 Roshage, Hanstholm Danmark
379 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
380 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
381 X * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe) 2005-04-12 Branco Kap Verde
382 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
383 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2001-10-04 Blåvandshuk Danmark
384 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
385 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) Nordstrand, Skagen Danmark
386 * Kappetrel (Daption capense)
387 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
388 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
389 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
390 X Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) 1999-08-26 Madeira-Desertas Portugal
391 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
392 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
393 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
394 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
395 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
396 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
397 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 2022-09-19 Grenen, Skagen (NJ) Danmark
398 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 1999-08-24 Funchal, Madeira Portugal
399 X Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) 2005-04-12 Sao Nicolau - Razo Kap Verde
400 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1996-10-30 Gilleleje Danmark
401 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
402 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
403 X Storskråpe (Ardenna gravis) 2010-08-25 Gilleleje Danmark
404 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2000-06-15 Udsholt Strand Danmark
405 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 2004-05-25 Middelhavskysten Tyrkiet
406 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2002-01-04 Oued Massa Marokko
407 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
408 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
409 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
410 X Lille Skråpe (Puffinus baroli) 2002-10-12 Terceira Azorerne
411 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
412 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) 1999-08-26 Madeira-Desertas Portugal
413 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
414 X Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) 2003-05-10 Abu Simbel Egypten
415 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
416 X Sort Stork (Ciconia nigra) 1997-04-02 Eilat Israel
417 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
418 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) Holland
419 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
420 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
421 X * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) 2005-04-10 Curral Velho, Boa Vista Kap Verde
422 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
423 X Sule (Morus bassanus) Nordstrand, Skagen Danmark
424 * Kapsule (Morus capensis)
425 * Maskesule (Sula dactylatra)
426 * Rødfodet Sule (Sula sula)
427 X Brun Sule (Sula leucogaster) 1997-04-02 Eilat Israel
428 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
429 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 2004-05-17 Birecik Tyrkiet
430 X * Øreskarv (Phalacrocorax auritus) 2002-10-03 Flores Azorerne
431 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1998-11-08 Esbjerg Havn Danmark
432 X Skarv (Phalacrocorax carbo) Danmark
433 * White-breasted Cormorant (Phalacrocorax lucidus)
434 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
435 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
436 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
437 X Eremitibis (Geronticus eremita) 2002-01-13 7 km nord for Tamri Marokko
438 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1998-03-27 km20, Eilat Israel
439 X Skestork (Platalea leucorodia) 1996-04-23 Kofoeds Enge, Amager Danmark
440 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1996-01-27 Utterslev Mose Danmark
441 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2001-06-03 Bygholm Vejle, Vejlerne Danmark
442 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
443 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 1997-04-03 Eilat Israel
444 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
445 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
446 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
447 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 1997-04-02 Eilat Israel
448 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
449 * Krabbehejre (Butorides virescens)
450 X Mangrovehejre (Butorides striata) 1997-04-02 Eilat Israel
451 X Tophejre (Ardeola ralloides) 1997-04-02 Eilat Israel
452 * Rishejre (Ardeola grayii)
453 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
454 X Kohejre (Bubulcus ibis) 1997-04-06 Eilat Israel
455 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
456 X Fiskehejre (Ardea cinerea) Danmark
457 X * Stor Blåhejre (Ardea herodias) 2006-02-15 Lagoa Branca, Flores Azorerne
458 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
459 * Goliathejre (Ardea goliath)
460 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 1997-04-04 Eilat Israel
461 X Sølvhejre (Ardea alba) 1997-12-28 Tamosen, Tystrup Sø Danmark
462 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
463 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
464 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
465 * Blåhejre (Egretta caerulea)
466 * Snehejre (Egretta thula)
467 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1997-04-02 Eilat Israel
468 X Revhejre (Egretta gularis) 1997-04-02 Eilat Israel
469 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 2006-09-03 Akhna Dam Cypern
470 X Rosapelikan (Pelecanus rufescens) 2003-05-10 Abu Simbel Egypten
471 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2006-08-05 Sårup Grusværk, Ræhr Danmark
472 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) Danmark
473 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2002-01-06 Sous dalen Marokko
474 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 2004-05-21 Ishak Pasa Palace Tyrkiet
475 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 1997-04-02 Eilat Israel
476 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) Danmark
477 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
478 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
479 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
480 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
481 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
482 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 1997-04-07 Negev Israel
483 X Munkegrib (Aegypius monachus) 2002-05-10 S for Cebesa Del Buey Spanien
484 X Øregrib (Torgos tracheliotos) 2003-05-14 Bir Shalatein Egypten
485 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 1997-04-07 Israel
486 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
487 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1993-09-29 Vestamager Danmark
488 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1997-04-02 Eilat Israel
489 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
490 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 1997-04-02 Eilat Israel
491 * Rovørn (Aquila rapax)
492 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 1997-01-11 Lindhult, Halland Sverige
493 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 2002-05-11 Teheña, Extramandura Spanien
494 X Kejserørn (Aquila heliaca) 1998-03-22 Eilat Israel
495 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1994-05-08 Skagen Danmark
496 X * Verreauxørn (Aquila verreauxii) 2004-03-24 Wadi Rum Jordan
497 X Høgeørn (Aquila fasciata) 1997-04-02 Eilat Israel
498 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
499 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
500 * Shikra (Accipiter badius)
501 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 1997-04-05 Eilat Israel
502 X Spurvehøg (Accipiter nisus) Danmark
503 X Duehøg (Accipiter gentilis) Danmark
504 X Rørhøg (Circus aeruginosus) Danmark
505 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Danmark
506 * Amerikansk Blå Kærhøg (Circus hudsonius)
507 X Steppehøg (Circus macrourus) 1997-04-07 Nizzana Israel
508 X Hedehøg (Circus pygargus) 1994-05-11 Skagen Danmark
509 X Rød Glente (Milvus milvus) Tyskland
510 X Sort Glente (Milvus migrans) 1996-05-30 Skagen Danmark
511 * Gulnæbbet glente (Milvus aegyptius)
512 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
513 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
514 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1992-10-03 Sydvestpynten, Amager Danmark
515 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
516 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) Danmark
517 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 1997-04-02 Eilat Israel
518 X * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) 2005-04-19 Santiago Kap Verde
519 X Musvåge (Buteo buteo) Danmark
520 X Slørugle (Tyto alba) 1998-03-28 Dødehavet Israel
521 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei) 2004-05-17 Birecik Tyrkiet
522 X Dværghornugle (Otus scops) 2002-05-11 Monfraque Camping Spanien
523 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
524 X Sneugle (Bubo scandiacus) 1997-03-16 Dalmose Danmark
525 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1997-04-07 Israel
526 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 2003-05-11 Abu Simbel Egypten
527 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
528 X Natugle (Strix aluco) Danmark
529 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
530 X Ørkennatugle (Strix hadorami) 1997-04-07 Israel
531 X Slagugle (Strix uralensis) 2008-03-21 Uppland Sverige
532 X Lapugle (Strix nebulosa) 2000-06-09 Skummelövs Strand, Halland Sverige
533 X Høgeugle (Surnia ulula) 1995-11-25 Grib Skov Danmark
534 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1999-11-02 Fortunens Indelukke Danmark
535 X Kirkeugle (Athene noctua) 1997-08-13 Arnum Danmark
536 X Perleugle (Aegolius funereus) 1997-01-25 Kongelunden Danmark
537 X Skovhornugle (Asio otus) Danmark
538 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1994-04-24 Gilleleje Danmark
539 X Kapugle (Asio capensis) 2002-01-10 Moulay-Bousselham Marokko
540 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
541 X Hærfugl (Upupa epops) 1997-04-02 Eilat Israel
542 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
543 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
544 X Ellekrage (Coracias garrulus) 1997-05-25 Møn Danmark
545 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
546 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 2004-03-30 Zarga River Jordan
547 X Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) 2005-04-17 Praia, Santiago Kap Verde
548 X Isfugl (Alcedo atthis) 1993-08-18 Kongelunden Danmark
549 X * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon) 2006-02-17 Santa Cruz, Craciosa Azorerne
550 X Gråfisker (Ceryle rudis) 1997-04-02 Eilat Israel
551 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
552 Afrikansk Lille Grøn Biæder (Merops viridissimus)
553 X Arabisk Lille Grøn Biæder (Merops cyanophrys) 1997-04-01 Ovda Israel
554 X Grøn Biæder (Merops persicus) 1997-04-03 Eilat Israel
555 X Biæder (Merops apiaster) 1997-04-02 Eilat Israel
556 X Vendehals (Jynx torquilla) 1997-04-03 Eilat Israel
557 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
558 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2008-03-21 Fiby Urskog, Uppland Sverige
559 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2004-05-16 Akseki Tyrkiet
560 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
561 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1996-04-05 Vaserne Danmark
562 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 2004-03-30 Dibbin Forest Jordan
563 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Danmark
564 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 2004-05-27 Akseki Tyrkiet
565 * Guldspætte (Colaptes auratus)
566 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1993-08-26 Nejede Vesterskov Danmark
567 X Grønspætte (Picus viridis) 1998-11-26 Bruunshåb, Viborg Danmark
568 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
569 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 2002-01-10 Azrou, Forest de Cèdres Marokko
570 X Gråspætte (Picus canus) 2008-03-21 Uppland Sverige
571 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 1997-04-02 Eilat Israel
572 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) Danmark
573 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
574 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1997-05-31 Møn Danmark
575 * Amurfalk (Falco amurensis)
576 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 2006-09-02 Akrotiri Salt Lake Cypern
577 X Sodfalk (Falco concolor) 2003-05-10 Abu Simbel Egypten
578 X Dværgfalk (Falco columbarius) Danmark
579 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1992-09-24 Amager Fælled Danmark
580 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 1998-03-30 Eilat Israel
581 X Slagfalk (Falco cherrug) 2004-05-25 Demirkazik Tyrkiet
582 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 1998-02-21 Vestamager Danmark
583 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1993-09-04 Sydvestpynten, Amager Danmark
584 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) 2002-05-17 Rio Guadalhorce Spanien
585 Nandayparakit (Aratinga nenday)
586 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
587 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
588 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) 1998-03-22 Ofira Park, Eilat Israel
589 * Fibii (Sayornis phoebe)
590 * Østlig Pivi (Contopus virens)
591 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
592 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
593 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
594 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
595 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
596 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
597 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 2002-01-04 Oued Massa Marokko
598 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-04 Årslev Engsø Danmark
599 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Danmark
600 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 2004-03-28 Shaumari, Azraq Jordan
601 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
602 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
603 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen Danmark
604 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1997-05-25 Møn Danmark
605 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
606 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1992-10-11 Vestamager Danmark
607 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 1997-11-22 Skagen Danmark
608 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1993-11-10 Mark ved Kongelunden Danmark
609 X Masketornskade (Lanius nubicus) 1997-04-05 Ein Nefahim Israel
610 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
611 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
612 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
613 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
614 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-20 Mandø Danmark
615 X Pirol (Oriolus oriolus) 1995-05-25 Gilbjerghoved Danmark
616 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
617 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
618 Lavskrige (Perisoreus infaustus)
619 X Skovskade (Garrulus glandarius) Danmark
620 X Blåskade (Cyanopica cooki) 2002-05-10 en route Cebesa del Buey Spanien
621 X Husskade (Pica pica) Danmark
622 X Maghreb Husskade (Pica mauritanica) 2002-01-01 Marokko
623 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Bregnemade Skov, Haslev Danmark
624 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 2002-01-12 Oukaimeden Marokko
625 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 2002-01-12 Oukaimeden Marokko
626 X Allike (Coloeus monedula) Danmark
627 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
628 X Huskrage (Corvus splendens) 1997-04-01 Eilat Israel
629 X Råge (Corvus frugilegus) Danmark
630 X Sortkrage (Corvus corone) Danmark
631 X Gråkrage (Corvus cornix) Danmark
632 X * Broget Krage (Corvus albus) 2007-01-23 O Grove Spanien
633 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 1997-04-02 Eilat Israel
634 X Ravn (Corvus corax) Norge
635 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) 2004-03-23 Petra Jordan
636 X Silkehale (Bombycilla garrulus) Danmark
637 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
638 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) 1998-03-20 Km20, Eilat Israel
639 X Sortmejse (Periparus ater) Danmark
640 X Topmejse (Lophophanes cristatus) Danmark
641 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 2004-05-16 Akseki Tyrkiet
642 Lapmejse (Poecile cinctus)
643 X Sumpmejse (Poecile palustris) Danmark
644 * Caspian Tit (Poecile hyrcanus)
645 X Fyrremejse (Poecile montanus) 1998-07-12 Sølsted Mose Danmark
646 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 2002-01-10 Marokko
647 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Danmark
648 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
649 X Musvit (Parus major) Danmark
650 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1993-05-23 Amager Fælled Danmark
651 X Skægmejse (Panurus biarmicus) Danmark
652 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 1997-04-03 km33, Eilat Israel
653 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 2002-01-05 Tan Tan 100, Goulimine Marokko
654 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 1997-04-04 Eilat Israel
655 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 1997-04-03 km33, Eilat Israel
656 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 2003-05-14 Bir Shalatein Egypten
657 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
658 X Hedelærke (Lullula arborea) Danmark
659 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
660 X Razolærke (Alauda razae) 2005-04-12 Razo Kap Verde
661 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
662 X Sanglærke (Alauda arvensis) Danmark
663 X Theklalærke (Galerida theklae) 2002-01-04 Marokko
664 X Toplærke (Galerida cristata) Danmark
665 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
666 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1994-01-08 Kongelundsstranden Danmark
667 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 2002-01-05 Tan Tan 100, Goulimine Marokko
668 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
669 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 1997-04-03 Eilat Israel
670 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 1998-03-25 Nizzana Israel
671 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 2002-01-11 Asilah Marokko
672 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
673 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 2002-01-10 3 km syd for Zeida Marokko
674 X Eremitlærke (Eremalauda dunni) 2004-03-28 Shaumari, Azraq Jordan
675 Arabisk Lærke (Eremalauda eremodites)
676 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 1997-04-07 Nizzana Israel
677 Turkestan Korttået Lærke (Alaudala heinei)
678 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
679 X Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) 2004-03-28 Azraq Jordan
680 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
681 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 1997-04-01 Eilat Israel
682 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 2002-01-03 Agadir Marokko
683 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 2002-01-04 Oued Massa Marokko
684 * Grey-throated Martin (Riparia chinensis)
685 X Digesvale (Riparia riparia) Danmark
686 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
687 * Stor Digesvale (Riparia cincta)
688 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
689 * Purpursvale (Progne subis)
690 X Landsvale (Hirundo rustica) Danmark
691 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
692 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 2001-10-26 Skanör, Falsterbo Sverige
693 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 1997-04-02 Eilat Israel
694 X Bysvale (Delichon urbicum) Danmark
695 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
696 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1997-04-03 km40, Eilat Israel
697 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
698 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
699 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
700 X Cettisanger (Cettia cetti) 2002-01-04 Oued Massa Marokko
701 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 1997-04-07 Israel
702 X Halemejse (Aegithalos caudatus) Danmark
703 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Danmark
704 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2002-05-17 Ronda Spanien
705 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 1997-04-03 Yothvata Israel
706 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 1998-03-24 Yotvata Israel
707 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1999-10-24 Nakkehoved Danmark
708 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1996-10-27 Højerup, Stevns Danmark
709 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2001-10-15 Gl. Hviding, Ribe Danmark
710 X * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 2016-05-31 Christiansø Danmark
711 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2000-10-21 Ho Klitplantage Danmark
712 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
713 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Danmark
714 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 2004-05-22 Gelinkaya Tyrkiet
715 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
716 X Gransanger (Phylloscopus collybita) Danmark
717 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 1997-07-13 Stevns Danmark
718 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
719 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2004-05-22 Sivri Kaya Tyrkiet
720 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2019-10-19 Tipmosen, Blåvand Danmark
721 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1993-06-08 Amager Fælled Danmark
722 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
723 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
724 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2008-06-29 Piilovaara, Tohmajärvi, Nordkarelien Finland
725 X * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) 1998-03-26 Eilat Israel
726 X Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) 2005-04-19 Boa Entrada, Santiago Kap Verde
727 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1996-05-19 Søndersø Danmark
728 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
729 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) 1998-03-28 Dødehavet Israel
730 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 1998-03-28 Ofira Park, Eilat Israel
731 Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
732 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Danmark
733 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2004-05-19 Van marshes Tyrkiet
734 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1997-07-04 Køge sydstrand Danmark
735 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Danmark
736 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) Danmark
737 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
738 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 2001-10-16 Nexø Havn Danmark
739 Steppegulbug (Iduna rama)
740 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 1997-04-03 km40, Eilat Israel
741 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 2002-05-13 Lago de Diego Puerta Spanien
742 X Orientgulbug (Hippolais languida) 1998-03-20 km20, Eilat Israel
743 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 2004-05-26 Demircili kirkegård Tyrkiet
744 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2002-05-11 La Serena Spanien
745 X Gulbug (Hippolais icterina) Danmark
746 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
747 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
748 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
749 X Græshoppesanger (Locustella naevia) Amager Fælled Danmark
750 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1995-06-17 Fr.borg Slotspark Danmark
751 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1996-06-06 Gundsømagle Sø Danmark
752 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 2000-08-13 Nabben, Falsterbo Sverige
753 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) 1997-04-02 Eilat Israel
754 Delikat Prinia (Prinia lepida)
755 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
756 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
757 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) 1997-04-02 Eilat Israel
758 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 2002-01-07 Merzouga Marokko
759 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
760 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
761 X Munk (Sylvia atricapilla) Danmark
762 X Havesanger (Sylvia borin) Danmark
763 X Høgesanger (Curruca nisoria) 1998-06-21 Møn Danmark
764 X Gærdesanger (Curruca curruca) Danmark
765 * Mørk Gærdesanger (Curruca althaea)
766 Mestersanger (Curruca hortensis)
767 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 1997-04-07 Eilat Israel
768 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) 1997-04-03 Yothvata Israel
769 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 1998-03-20 km33, Eilat Israel
770 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 2002-01-08 Merzouga Lake Marokko
771 X Tornsanger (Curruca communis) Danmark
772 X Provencesanger (Curruca undata) 2002-05-12 Arroya de la Vid Spanien
773 Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
774 Balearsanger (Curruca balearica)
775 X Berbersanger (Curruca deserticola) 2002-01-07 vest for Erfoud Marokko
776 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 1997-04-07 Nizzana Israel
777 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1998-03-18 Wadi Schlomo, Eilat Israel
778 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae) Danmark
779 X Makisanger (Curruca subalpina) 2022-05-15 Blåvand (RB) Danmark
780 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 1998-03-18 Wadi Schlomo, Eilat Israel
781 X Rosasanger (Curruca mystacea) 1998-03-24 Yotvata Israel
782 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 1997-04-04 Eilat Israel
783 X Cypernsanger (Curruca melanothorax) 1998-03-18 Wadi Schlomo, Eilat Israel
784 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
785 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
786 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1997-04-19 Kongelundsområdet Danmark
787 X Fuglekonge (Regulus regulus) Danmark
788 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) 1998-01-01 Madeira Portugal
789 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
790 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Danmark
791 X Spætmejse (Sitta europaea) Danmark
792 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
793 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
794 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 2004-05-16 Akseki Tyrkiet
795 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
796 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 2004-05-16 Akseki, walled plantation Tyrkiet
797 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) 2004-05-17 Durnalik Tyrkiet
798 X Murløber (Tichodroma muraria) 2004-05-25 Demirkazik Tyrkiet
799 X Træløber (Certhia familiaris) Danmark
800 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1996-04-08 Jægersborg Dyrehave Danmark
801 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
802 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
803 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
804 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
805 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
806 Maina (Acridotheres tristis)
807 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
808 * Amurstær (Agropsar sturninus)
809 X Rosenstær (Pastor roseus) 1999-05-13 Skagen Danmark
810 X Stær (Sturnus vulgaris) Danmark
811 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-01-03 Agadir Marokko
812 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 1997-04-02 Eilat Israel
813 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
814 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-05 Skårup, Vejlerne Danmark
815 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
816 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
817 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
818 X * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 2012-10-29 Christiansø Danmark
819 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
820 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
821 * Grådrossel (Turdus unicolor)
822 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1994-10-02 Sydvestpynten, Amager Danmark
823 X Solsort (Turdus merula) Danmark
824 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
825 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-01-29 Zoologisk Museum, Copenhagen Danmark
826 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
827 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
828 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-01 Sorthat Odde (B) Danmark
829 X Sjagger (Turdus pilaris) Danmark
830 X Vindrossel (Turdus iliacus) Danmark
831 X Sangdrossel (Turdus philomelos) Danmark
832 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) Danmark
833 X * Vandredrossel (Turdus migratorius) 2007-02-03 Bingley, near Bradford, West Yorkshire England
834 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) 1997-04-05 Ofira Park, Eilat Israel
835 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 1998-03-18 Ofira Park, Eilat Israel
836 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Danmark
837 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
838 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
839 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
840 X Rødhals (Erithacus rubecula) Danmark
841 * Blånattergal (Larvivora cyane)
842 X * Dværgnattergal (Larvivora sibilans) 2012-10-18 Christiansø Danmark
843 X Blåhals (Luscinia svecica) 1996-05-11 Sydvestpynten, Amager Danmark
844 X Nattergal (Luscinia luscinia) Danmark
845 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1996-06-05 Ishøj Strand Danmark
846 X Hvidhals (Irania gutturalis) 2004-05-17 Durnalik Tyrkiet
847 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 2022-02-12 Vargön, Västra Götaland Sverige
848 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2004-10-05 Hanstholm Fyrhaver Danmark
849 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Danmark
850 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
851 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1997-04-04 Eilat Israel
852 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 1998-03-26 Palmelunden, Eilat Israel
853 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
854 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1995-06-03 Christiansø Danmark
855 X * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) 2019-11-10 Gentofte Sø Danmark
856 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
857 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Danmark
858 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Danmark
859 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
860 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 2002-01-04 Oued Massa Marokko
861 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
862 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 1998-03-21 Shizzafon Israel
863 X Blådrossel (Monticola solitarius) 1998-03-21 Shizzafon Israel
864 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) Danmark
865 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae)
866 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1998-08-11 Frøslev Mose Danmark
867 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2019-10-22 Mandø (RB) Danmark
868 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2020-10-13 Tipmosen, Blåvand (RB) Danmark
869 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
870 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
871 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Danmark
872 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
873 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 1997-04-04 Amram Pillars Israel
874 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) 1997-04-02 Mount Yoash, Eilat Israel
875 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1997-03-22 Nordenhuse, Fyn Danmark
876 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2000-06-17 Aflandshage, Amager Danmark
877 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 1996-07-03 Stevns Kridtbrud Danmark
878 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) 2004-03-25 Wadi Rum Jordan
879 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 1998-03-29 Eilat Israel
880 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 2002-01-04 Marokko
881 X Sortstjert (Oenanthe melanura) 1997-04-02 Eilat Israel
882 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
883 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 2002-01-05 vest for Goulimine Marokko
884 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 1997-04-02 Eilat Israel
885 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
886 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 2004-03-27 Wadi Dana Jordan
887 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
888 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) 1997-04-07 Israel
889 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
890 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) 1998-03-18 Wadi Schlomo, Eilat Israel
891 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
892 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1993-01-01 Raadvad Danmark
893 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
894 X Nilsolfugl (Hedydipna metallica) 2003-05-09 Crocodile Island, Luxor Egypten
895 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) 1997-04-02 Eilat Israel
896 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
897 X Gråspurv (Passer domesticus) Danmark
898 X Italiensk Spurv (Passer italiae) 2019-08-04 Firenze Italien
899 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 1997-04-01 Eilat Israel
900 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 1997-04-03 Eilat Israel
901 X Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) 2005-04-09 Sal Kap Verde
902 X Ørkenspurv (Passer simplex) 2002-01-08 Auberge Erg-Chebbi, Erfoud Marokko
903 X Skovspurv (Passer montanus) Danmark
904 * Sahelspurv (Passer luteus)
905 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 2004-05-17 Durnalik Tyrkiet
906 X Stenspurv (Petronia petronia) 2002-01-10 Marokko
907 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) 2004-05-17 Birecik Tyrkiet
908 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 2004-05-19 nord for Caliran Tyrkiet
909 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
910 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
911 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
912 Stribet Væver (Ploceus manyar)
913 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
914 * Amarant (Lagonosticta senegala)
915 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
916 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
917 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 1999-08-23 Funchal, Madeira Portugal
918 X Tigerfinke (Amandava amandava) 2002-05-11 S for Zorita Spanien
919 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
920 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) 1998-03-28 Palmelunden, Eilat Israel
921 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
922 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
923 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 2004-05-12 Blåvand Danmark
924 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-16 Christiansø Danmark
925 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 2004-05-20 Serpmetas Tyrkiet
926 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
927 X Jernspurv (Prunella modularis) Danmark
928 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
929 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) Danmark
930 X * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis) 2020-02-25 Trelleborg, Skåne Sverige
931 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1997-04-05 Eilat Israel
932 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1992-11-08 Sydvestpynten, Amager Danmark
933 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Danmark
934 X Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp) 2003-05-10 Abu Simbel Egypten
935 X Storpiber (Anthus richardi) 1997-10-19 Sydvestpynten, Amager Danmark
936 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1998-11-26 Værnengene Danmark
937 X Markpiber (Anthus campestris) 1994-05-11 Storeklit, Skagen Danmark
938 X Langnæbbet Piber (Anthus similis) 2004-03-30 Zarga River Jordan
939 X Engpiber (Anthus pratensis) Danmark
940 X Skovpiber (Anthus trivialis) Danmark
941 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2012-10-15 Christiansø Danmark
942 Tundrapiber (Anthus gustavi)
943 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1993-09-18 Sydvestpynten, Amager Danmark
944 X Hedepiber (Anthus rubescens) 1997-01-11 Träslövsläge, Halland Sverige
945 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1997-01-11 Träslövsläge, Halland Sverige
946 X Skærpiber (Anthus petrosus) Lofoten Norge
947 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 1999-08-26 Desertas Grande Portugal
948 X Bogfinke (Fringilla coelebs) Danmark
949 Tenerife Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
950 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
951 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Danmark
952 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
953 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Danmark
954 X Krognæb (Pinicola enucleator) 1998-11-14 Skagen Danmark
955 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Danmark
956 X Azorerdompap (Pyrrhula murina) 2002-10-12 Sao Miguel Azorerne
957 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 2004-05-19 30 km n for Van Tyrkiet
958 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
959 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 1997-04-07 Israel
960 X Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) 2004-05-21 Ishak Pasa Palace Tyrkiet
961 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1993-05-31 Sydvestpynten, Amager Danmark
962 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
963 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 2004-03-23 Petra Jordan
964 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
965 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
966 X Grønirisk (Chloris chloris) Danmark
967 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 1997-04-07 Israel
968 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) Danmark
969 X Tornirisk (Linaria cannabina) Danmark
970 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Danmark
971 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Danmark
972 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1995-10-29 Sydvestpynten, Amager Danmark
973 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1997-11-16 Tisvilde Hegn Danmark
974 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
975 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Danmark
976 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1999-10-20 Blåvandshuk Danmark
977 X Stillits (Carduelis carduelis) Danmark
978 Citronsisken (Carduelis citrinella)
979 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
980 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 2004-05-20 Ishak Pasa Palace Tyrkiet
981 X Gulirisk (Serinus serinus) 1994-05-01 Kongelunden Danmark
982 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) 2004-03-23 Wadi Rum Jordan
983 X Kanariefugl (Serinus canaria) 1999-08-23 Funchal, Madeira Portugal
984 X Grønsisken (Spinus spinus) Danmark
985 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1993-04-25 Kofoeds Enge, Amager Danmark
986 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) Danmark
987 X Bomlærke (Emberiza calandra) Danmark
988 X Gulspurv (Emberiza citrinella) Danmark
989 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2016-10-13 Hønen, Fanø Danmark
990 X Klippeværling (Emberiza cia) 2002-01-10 Marokko
991 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 2004-05-21 Ishak Pasa Palace Tyrkiet
992 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2004-05-17 Durnalik Tyrkiet
993 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1996-05-18 Kongelunden Danmark
994 X Rustværling (Emberiza caesia) 1997-04-05 Eilat Israel
995 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2002-01-06 Marokko
996 X Stribet Værling (Emberiza striolata) 1998-03-18 Wadi Schlomo, Eilat Israel
997 X Husværling (Emberiza sahari) 2002-01-10 Marokko
998 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
999 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 1999-11-14 Køge Nordstrand Danmark
1000 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2009-01-11 Järvafältet, Uppland Sverige
1001 X Pileværling (Emberiza rustica) 1998-03-16 Hellebæk Danmark
1002 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) 2001-06-24 Draven, Småland Sverige
1003 * Rødværling (Emberiza rutila)
1004 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2004-05-16 Akseki Tyrkiet
1005 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2002-09-07 Hønen, Fanø (RB) Danmark
1006 X * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala) 2012-04-29 Gislövs stjärna, Skåne Sverige
1007 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1008 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Danmark
1009 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1010 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1011 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1012 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1013 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-05 Skørping Danmark
1014 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1015 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1016 X * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea) 2016-11-13 Staffanstorp, Skåne Sverige
1017 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1018 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1019 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1020 X * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) 2002-10-05 Ponta Delgada, Flores Azorerne
1021 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 2022-12-21 Förslöv, Skåne Sverige
1022 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1023 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1024 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1025 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1026 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1027 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1028 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1029 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1030 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1031 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1032 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1033 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1034 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1035 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1036 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1037 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1038 * Parulasanger (Setophaga americana)
1039 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1040 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1041 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1042 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-09 Agger (NJ) Danmark
1043 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1044 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-16 Mandø Danmark
1045 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1046 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1047 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1048 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1049 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1050 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1051 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1052 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1053 * Sommertangar (Piranga rubra)
1054 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1055 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1056 * Dickcissel (Spiza americana)
1057 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1058 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer