DK listen

Dette er en komplet liste af alle arter og deres underarter som er truffet i Danmark. Alle kategori A, B og C arter er angivet udfra retningslinjerne udstukket af SU/BOURC/AERC.

  • Kategori A
    Arter som er truffet i en tilsyneladende spontant optrædende i Danmark mindst én gang siden 1. januar 1950. (Som spontant optrædende regnes ligeledes skibs assisterede fugle, så længe det skønnes at de ikke har været fodret eller holdt i bur undervejs)
  • Kategori B
    Arter der betragtes som spontant optrædende, men kun er truffet i perioden fra år 1800 til 1949.
  • Kategori C
    Udsatte og undslupne arter, som har etableret en fritlevende og selvsupplerende bestand, enten herhjemme eller i andre lande.
  • Kategori D
    Arter som ville være placeret i kategori A eller kategori B, hvis ikke der var rimelig tvivl om, hvorvidt de nogensinde havde optrådt spontant i landet.
  • Kategori E
    Arter der betragtes som undsluppet fra fangenskab, eller på anden måde kun unaturligt har optrådt i landet, eller hvis fritlevende bestande - hvis eksisterende - formentlig ikke er selvsupplerende.
  • Kategori F
    Fund af fuglearter registreret før 1800.


Krydsbare arter (kategori A, B, og C)

Racer er markeret med grå farve.
Se racer:

SU Artsnavn Latinske navn Kategori
* Urfugl Lyrurus tetrix A
Agerhøne Perdix perdix A
Vagtel Coturnix coturnix A
Fasan Phasianus colchicus C
Knortegås Branta bernicla A
Knortegås, Sortbuget (ssp. nigricans) Branta bernicla nigricans A
Knortegås, Mørkbuget (ssp. bernicla) Branta bernicla bernicla A
Knortegås, Lysbuget (ssp. hrota) Branta bernicla hrota A
Rødhalset Gås Branta ruficollis A
Canadagås Branta canadensis C
Bramgås Branta leucopsis A
Indisk Gås Anser indicus C
Grågås Anser anser A
Tajgasædgås Anser fabalis A
Kortnæbbet Gås Anser brachyrhynchus A
Tundrasædgås Anser serrirostris A
Blisgås Anser albifrons A
Dværggås Anser erythropus A
Sortsvane Cygnus atratus C
Knopsvane Cygnus olor A
Pibesvane Cygnus columbianus A
Sangsvane Cygnus cygnus A
Nilgås Alopochen aegyptiaca C
Gravand Tadorna tadorna A
Rustand Tadorna ferruginea A
Mandarinand Aix galericulata C
* Sibirisk Krikand Sibirionetta formosa A
Atlingand Spatula querquedula A
* Blåvinget And Spatula discors A
Skeand Spatula clypeata A
Knarand Mareca strepera A
Pibeand Mareca penelope A
* Amerikansk Pibeand Mareca americana A
Gråand Anas platyrhynchos A
Spidsand Anas acuta A
Krikand Anas crecca A
Amerikansk Krikand Anas carolinensis A
Rødhovedet And Netta rufina A
Taffeland Aythya ferina A
* Hvidøjet And Aythya nyroca A
* Halsbåndstroldand Aythya collaris A
Troldand Aythya fuligula A
Bjergand Aythya marila A
* Lille Bjergand Aythya affinis A
* Stellersand Polysticta stelleri A
Kongeederfugl Somateria spectabilis A
Ederfugl Somateria mollissima A
* Brilleand Melanitta perspicillata A
Fløjlsand Melanitta fusca A
* Amerikansk Fløjlsand Melanitta deglandi A
* Sibirisk Fløjlsand Melanitta stejnegeri A
Sortand Melanitta nigra A
* Amerikansk Sortand Melanitta americana A
Havlit Clangula hyemalis A
Hvinand Bucephala clangula A
Lille Skallesluger Mergellus albellus A
Stor Skallesluger Mergus merganser A
Toppet Skallesluger Mergus serrator A
* Amerikansk Skarveand Oxyura jamaicensis C
Natravn Caprimulgus europaeus A
* Ørkennatravn Caprimulgus aegyptius A
* Tornhalesejler Hirundapus caudacutus A
* Alpesejler Tachymarptis melba A
Mursejler Apus apus A
* Gråsejler Apus pallidus A
* Orientsejler Apus pacificus A
* Lille Sejler Apus affinis A
* Kaffersejler Apus caffer A
* Stortrappe Otis tarda A
* Østlig Kravetrappe Chlamydotis macqueenii B
* Dværgtrappe Tetrax tetrax A
* Skadegøg Clamator glandarius A
* Gulnæbbet Gøg Coccyzus americanus B
* Sortnæbbet Gøg Coccyzus erythropthalmus A
Gøg Cuculus canorus A
* Steppehøne Syrrhaptes paradoxus A
Klippedue Columba livia C
Huldue Columba oenas A
Ringdue Columba palumbus A
Turteldue Streptopelia turtur A
* Østlig Turteldue Streptopelia orientalis A
Tyrkerdue Streptopelia decaocto A
* Sørgedue Zenaida macroura A
Vandrikse Rallus aquaticus A
Engsnarre Crex crex A
* Lille Rørvagtel Porzana parva A
* Dværgrørvagtel Porzana pusilla A
Plettet Rørvagtel Porzana porzana A
* Lille Sultanhøne Porphyrio alleni B
Grønbenet Rørhøne Gallinula chloropus A
Blishøne Fulica atra A
* Prærietrane Antigone canadensis A
* Jomfrutrane Grus virgo A
Trane Grus grus A
Lille Lappedykker Tachybaptus ruficollis A
Gråstrubet Lappedykker Podiceps grisegena A
Toppet Lappedykker Podiceps cristatus A
Nordisk Lappedykker Podiceps auritus A
Sorthalset Lappedykker Podiceps nigricollis A
* Triel Burhinus oedicnemus A
Strandskade Haematopus ostralegus A
* Stylteløber Himantopus himantopus A
Klyde Recurvirostra avosetta A
Vibe Vanellus vanellus A
* Steppevibe Vanellus gregarius A
* Sumpvibe Vanellus leucurus A
Hjejle Pluvialis apricaria A
* Sibirisk Hjejle Pluvialis fulva A
* Amerikansk Hjejle Pluvialis dominica A
Strandhjejle Pluvialis squatarola A
Stor Præstekrave Charadrius hiaticula A
Lille Præstekrave Charadrius dubius A
Hvidbrystet Præstekrave Charadrius alexandrinus A
* Mongolsk Præstekrave Charadrius mongolus A
* Ørkenpræstekrave Charadrius leschenaultii A
Pomeransfugl Charadrius morinellus A
* Bartramsklire Bartramia longicauda A
Småspove Numenius phaeopus A
Storspove Numenius arquata A
Lille Kobbersneppe Limosa lapponica A
Stor Kobbersneppe Limosa limosa A
* Canadisk Kobbersneppe Limosa haemastica A
Stenvender Arenaria interpres A
Islandsk Ryle Calidris canutus A
Brushane Calidris pugnax A
Kærløber Calidris falcinellus A
* Spidshalet Ryle Calidris acuminata A
* Klireryle Calidris himantopus A
Krumnæbbet Ryle Calidris ferruginea A
Temmincksryle Calidris temminckii A
* Rødhalset Ryle Calidris ruficollis A
Sandløber Calidris alba A
Almindelig Ryle Calidris alpina A
Sortgrå Ryle Calidris maritima A
* Bairdsryle Calidris bairdii A
Dværgryle Calidris minuta A
* Hvidrygget Ryle Calidris fuscicollis A
* Prærieløber Calidris subruficollis A
Stribet Ryle Calidris melanotos A
* Tyknæbbet Dværgryle Calidris pusilla A
* Langnæbbet Sneppeklire Limnodromus scolopaceus A
Skovsneppe Scolopax rusticola A
Enkeltbekkasin Lymnocryptes minimus A
Tredækker Gallinago media A
Dobbeltbekkasin Gallinago gallinago A
* Terekklire Xenus cinereus A
* Amerikansk Svømmesneppe Phalaropus tricolor A
Odinshane Phalaropus lobatus A
Thorshane Phalaropus fulicarius A
Mudderklire Actitis hypoleucos A
* Plettet Mudderklire Actitis macularius A
Svaleklire Tringa ochropus A
* Lille Gulben Tringa flavipes A
Rødben Tringa totanus A
Damklire Tringa stagnatilis A
Tinksmed Tringa glareola A
Sortklire Tringa erythropus A
Hvidklire Tringa nebularia A
* Stor Gulben Tringa melanoleuca A
* Ørkenløber Cursorius cursor A
* Rødvinget Braksvale Glareola pratincola A
* Orientbraksvale Glareola maldivarum A
* Sortvinget Braksvale Glareola nordmanni A
Ride Rissa tridactyla A
* Ismåge Pagophila eburnea A
Sabinemåge Xema sabini A
* Tyndnæbbet Måge Chroicocephalus genei A
* Bonapartemåge Chroicocephalus philadelphia A
Hættemåge Chroicocephalus ridibundus A
Dværgmåge Hydrocoloeus minutus A
* Rosenmåge Rhodostethia rosea A
* Lattermåge Leucophaeus atricilla A
* Præriemåge Leucophaeus pipixcan A
* Audouinsmåge Ichthyaetus audouinii A
Sorthovedet Måge Ichthyaetus melanocephalus A
* Stor Sorthovedet Måge Ichthyaetus ichthyaetus A
Stormmåge Larus canus A
* Ringnæbbet Måge Larus delawarensis A
Svartbag Larus marinus A
* Gråvinget Måge Larus glaucescens A
Gråmåge Larus hyperboreus A
Hvidvinget Måge Larus glaucoides A
Sølvmåge Larus argentatus A
Kaspisk Måge Larus cachinnans A
Middelhavssølvmåge Larus michahellis A
* Armensk Måge Larus armenicus A
Sildemåge Larus fuscus A
Sandterne Gelochelidon nilotica A
Rovterne Hydroprogne caspia A
Splitterne Thalasseus sandvicensis A
* Aztekerterne Thalasseus elegans A
Dværgterne Sternula albifrons A
* Brilleterne Onychoprion anaethetus A
* Rosenterne Sterna dougallii A
Fjordterne Sterna hirundo A
Havterne Sterna paradisaea A
* Hvidskægget Terne Chlidonias hybrida A
Hvidvinget Terne Chlidonias leucopterus A
Sortterne Chlidonias niger A
Storkjove Stercorarius skua A
Mellemkjove Stercorarius pomarinus A
Almindelig Kjove Stercorarius parasiticus A
Lille Kjove Stercorarius longicaudus A
Søkonge Alle alle A
* Polarlomvie Uria lomvia A
Lomvie Uria aalge A
Alk Alca torda A
Tejst Cepphus grylle A
Lunde Fratercula arctica A
Rødstrubet Lom Gavia stellata A
Sortstrubet Lom Gavia arctica A
* Stillehavslom Gavia pacifica A
Islom Gavia immer A
Hvidnæbbet Lom Gavia adamsii A
* Sortbrynet Albatros Thalassarche melanophris A
Lille Stormsvale Hydrobates pelagicus A
Stor Stormsvale Oceanodroma leucorhoa A
Mallemuk Fulmarus glacialis A
* Atlantisk Skråpe Calonectris borealis A
Sodfarvet Skråpe Ardenna grisea A
* Storskråpe Ardenna gravis A
Almindelig Skråpe Puffinus puffinus A
* Balearskråpe Puffinus mauretanicus A
* Tropeskråpe Puffinus lherminieri A
Sort Stork Ciconia nigra A
Hvid Stork Ciconia ciconia A
* Pragtfregatfugl Fregata magnificens A
Sule Morus bassanus A
* Brun Sule Sula leucogaster A
* Topskarv Phalacrocorax aristotelis A
Skarv Phalacrocorax carbo A
* Sort Ibis Plegadis falcinellus A
Skestork Platalea leucorodia A
Rørdrum Botaurus stellaris A
* Amerikansk Rørdrum Botaurus lentiginosus A
* Dværghejre Ixobrychus minutus A
* Nathejre Nycticorax nycticorax A
* Tophejre Ardeola ralloides A
* Kohejre Bubulcus ibis A
Fiskehejre Ardea cinerea A
* Purpurhejre Ardea purpurea A
Sølvhejre Ardea alba A
Silkehejre Egretta garzetta A
* Krøltoppet Pelikan Pelecanus crispus A
Fiskeørn Pandion haliaetus A
* Blå Glente Elanus caeruleus A
* Ådselgrib Neophron percnopterus A
Hvepsevåge Pernis apivorus A
* Gåsegrib Gyps fulvus A
* Slangeørn Circaetus gallicus A
Lille Skrigeørn Clanga pomarina A
* Stor Skrigeørn Clanga clanga A
* Dværgørn Hieraaetus pennatus A
* Steppeørn Aquila nipalensis A
* Kejserørn Aquila heliaca A
Kongeørn Aquila chrysaetos A
* Høgeørn Aquila fasciata A
Spurvehøg Accipiter nisus A
Duehøg Accipiter gentilis A
Rørhøg Circus aeruginosus A
Blå Kærhøg Circus cyaneus A
Steppehøg Circus macrourus A
Hedehøg Circus pygargus A
Rød Glente Milvus milvus A
Sort Glente Milvus migrans A
Havørn Haliaeetus albicilla A
Fjeldvåge Buteo lagopus A
* Ørnevåge Buteo rufinus A
Musvåge Buteo buteo A
Slørugle Tyto alba A
* Dværghornugle Otus scops A
* Sneugle Bubo scandiacus A
Stor Hornugle Bubo bubo C
Natugle Strix aluco A
* Høgeugle Surnia ulula A
* Spurveugle Glaucidium passerinum A
Kirkeugle Athene noctua A
Perleugle Aegolius funereus A
Skovhornugle Asio otus A
Mosehornugle Asio flammeus A
Hærfugl Upupa epops A
* Ellekrage Coracias garrulus A
Isfugl Alcedo atthis A
* Grøn Biæder Merops persicus A
Biæder Merops apiaster A
Vendehals Jynx torquilla A
* Tretået Spætte Picoides tridactylus A
* Mellemflagspætte Dendrocoptes medius A
Lille Flagspætte Dryobates minor A
Stor Flagspætte Dendrocopos major A
* Guldspætte Colaptes auratus A
Sortspætte Dryocopus martius A
Grønspætte Picus viridis A
* Lille Tårnfalk Falco naumanni A
Tårnfalk Falco tinnunculus A
* Amerikansk Tårnfalk Falco sparverius B
Aftenfalk Falco vespertinus A
* Eleonorafalk Falco eleonorae A
Dværgfalk Falco columbarius A
Lærkefalk Falco subbuteo A
* Slagfalk Falco cherrug A
* Jagtfalk Falco rusticolus A
Vandrefalk Falco peregrinus A
* Brun Tornskade Lanius cristatus A
Rødrygget Tornskade Lanius collurio A
* Turkestantornskade Lanius phoenicuroides A
* Langhalet Tornskade Lanius schach A
* Rosenbrystet Tornskade Lanius minor A
Stor Tornskade Lanius excubitor A
* Rødhovedet Tornskade Lanius senator A
* Rødøjet Vireo Vireo olivaceus A
Pirol Oriolus oriolus A
Skovskade Garrulus glandarius A
Husskade Pica pica A
Nøddekrige Nucifraga caryocatactes A
Allike Coloeus monedula A
* Sibirisk Allike Coloeus dauuricus A
Råge Corvus frugilegus A
Sortkrage Corvus corone A
Gråkrage Corvus cornix A
Ravn Corvus corax A
Silkehale Bombycilla garrulus A
Sortmejse Periparus ater A
Topmejse Lophophanes cristatus A
Sumpmejse Poecile palustris A
Fyrremejse Poecile montanus A
Blåmejse Cyanistes caeruleus A
Musvit Parus major A
Pungmejse Remiz pendulinus A
Skægmejse Panurus biarmicus A
Hedelærke Lullula arborea A
Sanglærke Alauda arvensis A
Toplærke Galerida cristata A
Bjerglærke Eremophila alpestris A
* Korttået Lærke Calandrella brachydactyla A
* Østlig Kalanderlærke Melanocorypha bimaculata A
Digesvale Riparia riparia A
Landsvale Hirundo rustica A
* Klippesvale Ptyonoprogne rupestris A
Bysvale Delichon urbicum A
Rødrygget Svale Cecropis daurica A
Halemejse Aegithalos caudatus A
Skovsanger Phylloscopus sibilatrix A
* Bjergløvsanger Phylloscopus bonelli A
* Himalayasanger Phylloscopus humei A
Hvidbrynet Løvsanger Phylloscopus inornatus A
Fuglekongesanger Phylloscopus proregulus A
* Schwarz' Løvsanger Phylloscopus schwarzi A
* Sinkiangløvsanger Phylloscopus griseolus A
* Brun Løvsanger Phylloscopus fuscatus A
Løvsanger Phylloscopus trochilus A
Gransanger Phylloscopus collybita A
* Iberisk Gransanger Phylloscopus ibericus A
* Kaukasisk Lundsanger Phylloscopus nitidus A
* Østlig Lundsanger Phylloscopus plumbeitarsus A
Lundsanger Phylloscopus trochiloides A
* Nordsanger Phylloscopus borealis A
Drosselrørsanger Acrocephalus arundinaceus A
* Vandsanger Acrocephalus paludicola A
Sivsanger Acrocephalus schoenobaenus A
* Lille Rørsanger Acrocephalus agricola A
* Buskrørsanger Acrocephalus dumetorum A
Rørsanger Acrocephalus scirpaceus A
Kærsanger Acrocephalus palustris A
* Lille Gulbug Iduna caligata A
* Bleg Gulbug Iduna pallida A
* Spottesanger Hippolais polyglotta A
Gulbug Hippolais icterina A
* Stor Græshoppesanger Helopsaltes fasciolatus A
* Stribet Græshoppesanger Locustella lanceolata A
Græshoppesanger Locustella naevia A
Flodsanger Locustella fluviatilis A
Savisanger Locustella luscinioides A
* Cistussanger Cisticola juncidis A
Munk Sylvia atricapilla A
Havesanger Sylvia borin A
Høgesanger Sylvia nisoria A
Gærdesanger Sylvia curruca A
* Asiatisk Ørkensanger Sylvia nana A
Tornsanger Sylvia communis A
* Sardinsk Sanger Sylvia sarda A
* Rødstrubet Sanger Sylvia cantillans A
* Iberisk Sanger Sylvia iberiae A
* Sorthovedet Sanger Sylvia melanocephala A
* Sortstrubet Sanger Sylvia ruppeli A
Rødtoppet Fuglekonge Regulus ignicapilla A
Fuglekonge Regulus regulus A
Gærdesmutte Troglodytes troglodytes A
Spætmejse Sitta europaea A
Træløber Certhia familiaris A
Korttået Træløber Certhia brachydactyla A
Rosenstær Pastor roseus A
Stær Sturnus vulgaris A
* Ensfarvet Stær Sturnus unicolor A
* Gulddrossel Zoothera aurea A
* Olivenskovdrossel Catharus ustulatus A
Ringdrossel Turdus torquatus A
Solsort Turdus merula A
* Gråstrubet Drossel Turdus obscurus A
* Sortstrubet Drossel Turdus atrogularis A
* Brundrossel Turdus eunomus A
Sjagger Turdus pilaris A
Vindrossel Turdus iliacus A
Sangdrossel Turdus philomelos A
Misteldrossel Turdus viscivorus A
* Vandredrossel Turdus migratorius A
Grå Fluesnapper Muscicapa striata A
* Brun Fluesnapper Muscicapa dauurica A
Rødhals Erithacus rubecula A
* Manchurernattergal Larvivora sibilans A
Blåhals Luscinia svecica A
Nattergal Luscinia luscinia A
Sydlig Nattergal Luscinia megarhynchos A
* Rubinnattergal Calliope calliope A
* Blåstjert Tarsiger cyanurus A
Broget Fluesnapper Ficedula hypoleuca A
Hvidhalset Fluesnapper Ficedula albicollis A
Lille Fluesnapper Ficedula parva A
* Tajgafluesnapper Ficedula albicilla A
Husrødstjert Phoenicurus ochruros A
Rødstjert Phoenicurus phoenicurus A
* Stendrossel Monticola saxatilis A
Bynkefugl Saxicola rubetra A
Sortstrubet Bynkefugl Saxicola rubicola A
* Sibirisk Bynkefugl Saxicola maurus A
* Stejnegers Bynkefugl Saxicola stejnegeri A
Stenpikker Oenanthe oenanthe A
* Isabellastenpikker Oenanthe isabellina A
* Ørkenstenpikker Oenanthe deserti A
* Vestlig Middelhavsstenpikker Oenanthe hispanica A
* Østlig Middelhavsstenpikker Oenanthe melanoleuca A
* Nonnestenpikker Oenanthe pleschanka A
* Hvidkronet Stenpikker Oenanthe leucopyga A
Vandstær Cinclus cinclus A
Gråspurv Passer domesticus A
* Spansk Spurv Passer hispaniolensis A
Skovspurv Passer montanus A
* Snefinke Montifringilla nivalis A
* Alpejernspurv Prunella collaris A
* Sibirisk Jernspurv Prunella montanella A
Jernspurv Prunella modularis A
Gul Vipstjert Motacilla flava A
* Citronvipstjert Motacilla citreola A
Bjergvipstjert Motacilla cinerea A
Hvid Vipstjert Motacilla alba A
Storpiber Anthus richardi A
* Mongolsk Piber Anthus godlewskii A
Markpiber Anthus campestris A
Engpiber Anthus pratensis A
Skovpiber Anthus trivialis A
* Tajgapiber Anthus hodgsoni A
Rødstrubet Piber Anthus cervinus A
Bjergpiber Anthus spinoletta A
Skærpiber Anthus petrosus A
Bogfinke Fringilla coelebs A
Kvækerfinke Fringilla montifringilla A
Kernebider Coccothraustes coccothraustes A
* Krognæb Pinicola enucleator A
Dompap Pyrrhula pyrrhula A
* Ørkendompap Bucanetes githagineus A
Karmindompap Carpodacus erythrinus A
Grønirisk Chloris chloris A
Bjergirisk Linaria flavirostris A
Tornirisk Linaria cannabina A
Stor Gråsisken Acanthis flammea A
Lille Gråsisken Acanthis cabaret A
Hvidsisken Acanthis hornemanni A
Stor Korsnæb Loxia pytyopsittacus A
Lille Korsnæb Loxia curvirostra A
Hvidvinget Korsnæb Loxia leucoptera A
Stillits Carduelis carduelis A
Gulirisk Serinus serinus A
Grønsisken Spinus spinus A
Lapværling Calcarius lapponicus A
Snespurv Plectrophenax nivalis A
Bomlærke Emberiza calandra A
Gulspurv Emberiza citrinella A
* Hvidkindet Værling Emberiza leucocephalos A
* Klippeværling Emberiza cia A
* Gulgrå Værling Emberiza cineracea A
Hortulan Emberiza hortulana A
* Gærdeværling Emberiza cirlus A
* Dværgværling Emberiza pusilla A
* Gulbrynet Værling Emberiza chrysophrys A
* Pileværling Emberiza rustica A
* Gulbrystet Værling Emberiza aureola A
* Hætteværling Emberiza melanocephala A
Rørspurv Emberiza schoeniclus A
* Hvidstrubet Spurv Zonotrichia albicollis A
* Mørkøjet Junco Junco hyemalis A
* Stribet Sanger Setophaga striata A
* Rosenbrystet Kernebider Pheucticus ludovicianus A

Øvrige kategorier (D, E, og F)

SU Artsnavn Latinske navn Kategori

Hybrider og ubestemte

SU Artsnavn Latinske navn Type
Annoncer