VP Artsliste

VP Artsliste

Peter Kyvsgaard

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Peter Kyvsgaards kryds

Dette er Peter Kyvsgaards VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 Hjerpe (Tetrastes bonasia)
6 X Tjur (Tetrao urogallus)
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix)
8 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 X Fjeldrype (Lagopus muta)
10 Dalrype (Lagopus lagopus)
11 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus)
12 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius)
13 Stenhøne (Alectoris graeca)
14 Chukarhøne (Alectoris chukar)
15 Berberhøne (Alectoris barbara)
16 Rødhøne (Alectoris rufa)
17 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis)
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi)
19 Sort Frankolin (Francolinus francolinus)
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix)
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
29 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
30 X Knortegås (Branta bernicla)
31 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
32 X Canadagås (Branta canadensis)
33 X Bramgås (Branta leucopsis)
34 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
35 Indisk Gås (Anser indicus)
36 * Dværgsnegås (Anser rossii)
37 * Snegås (Anser caerulescens)
38 X Grågås (Anser anser)
39 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
40 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
41 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
42 X Blisgås (Anser albifrons)
43 X Dværggås (Anser erythropus)
44 Sortsvane (Cygnus atratus)
45 X Knopsvane (Cygnus olor)
46 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
47 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
48 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
49 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
50 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
51 X Gravand (Tadorna tadorna)
52 X Rustand (Tadorna ferruginea)
53 * Moskusand (Cairina moschata)
54 * Brudeand (Aix sponsa)
55 X Mandarinand (Aix galericulata)
56 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
57 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
58 X Atlingand (Spatula querquedula)
59 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
60 Blåvinget And (Spatula discors)
61 X Skeand (Spatula clypeata)
62 X Knarand (Mareca strepera)
63 * Segland (Mareca falcata)
64 X Pibeand (Mareca penelope)
65 Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
66 X Gråand (Anas platyrhynchos)
67 Sortbrun And (Anas rubripes)
68 * Kapand (Anas capensis)
69 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
70 X Spidsand (Anas acuta)
71 X Krikand (Anas crecca)
72 Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
73 Marmorand (Marmaronetta angustirostris)
74 X Rødhovedet And (Netta rufina)
75 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
76 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
77 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
78 X Taffeland (Aythya ferina)
79 X Hvidøjet And (Aythya nyroca)
80 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
81 X Troldand (Aythya fuligula)
82 X Bjergand (Aythya marila)
83 X Lille Bjergand (Aythya affinis)
84 Stellersand (Polysticta stelleri)
85 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
86 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
87 X Ederfugl (Somateria mollissima)
88 Strømand (Histrionicus histrionicus)
89 X Brilleand (Melanitta perspicillata)
90 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
91 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
92 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2021-02-21 Rørvig strand Danmark
93 X Sortand (Melanitta nigra)
94 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2013-02-03 Asserbo Strand Danmark
95 X Havlit (Clangula hyemalis)
96 * Bøffeland (Bucephala albeola)
97 X Hvinand (Bucephala clangula)
98 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica)
99 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
100 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
101 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
102 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
103 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2022-02-14 Danmark
104 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
105 * Nathøg (Chordeiles minor)
106 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis)
107 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
108 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
109 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus)
110 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
111 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
112 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
113 X Alpesejler (Tachymarptis melba)
114 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
115 X Mursejler (Apus apus)
116 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor)
117 X Gråsejler (Apus pallidus)
118 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2010-06-15 Hejresøen Danmark
119 Lille Sejler (Apus affinis)
120 Kaffersejler (Apus caffer)
121 Stortrappe (Otis tarda)
122 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
123 Kravetrappe (Chlamydotis undulata)
124 Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
125 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
126 Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
127 Sporegøg (Centropus senegalensis)
128 Skadegøg (Clamator glandarius)
129 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
130 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
131 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
132 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
133 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
134 * Skovgøg (Cuculus optatus)
135 X Gøg (Cuculus canorus)
136 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
137 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata)
138 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
139 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus)
140 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis)
141 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus)
142 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii)
143 X Klippedue (Columba livia)
144 * Guineadue (Columba guinea)
145 X Huldue (Columba oenas)
146 * Turkestandue (Columba eversmanni)
147 X Ringdue (Columba palumbus)
148 Madeiradue (Columba trocaz)
149 Laurbærdue (Columba bollii)
150 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
151 X Turteldue (Streptopelia turtur)
152 Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
153 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
154 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
155 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
156 X Palmedue (Spilopelia senegalensis)
157 Namaquadue (Oena capensis)
158 * Sørgedue (Zenaida macroura)
159 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
160 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
161 * Græsrikse (Crex egregia)
162 X Engsnarre (Crex crex)
163 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
164 Lille Rørvagtel (Porzana parva)
165 Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
166 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
167 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
168 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
169 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio)
170 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
171 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
172 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
173 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
174 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
175 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
176 Kamblishøne (Fulica cristata)
177 X Blishøne (Fulica atra)
178 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
179 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
180 * Prærietrane (Antigone canadensis)
181 Jomfrutrane (Grus virgo)
182 X Trane (Grus grus)
183 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
184 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps)
185 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
186 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
187 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
188 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
189 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus)
190 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
191 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
192 X Triel (Burhinus oedicnemus)
193 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
194 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
195 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
196 X Stylteløber (Himantopus himantopus)
197 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
198 X Vibe (Vanellus vanellus)
199 X Sporevibe (Vanellus spinosus)
200 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
201 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
202 * Indisk Vibe (Vanellus indicus)
203 Steppevibe (Vanellus gregarius)
204 Sumpvibe (Vanellus leucurus)
205 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
206 Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
207 Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
208 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
209 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
210 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus)
211 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
212 * Kildire (Charadrius vociferus)
213 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
214 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
215 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
216 Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
217 Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
218 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
219 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
220 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
221 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
222 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
223 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
224 X Småspove (Numenius phaeopus)
225 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
226 * Dværgspove (Numenius minutus)
227 * Eskimospove (Numenius borealis)
228 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
229 X Storspove (Numenius arquata)
230 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
231 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
232 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
233 X Stenvender (Arenaria interpres)
234 * Storryle (Calidris tenuirostris)
235 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
236 X Brushane (Calidris pugnax)
237 X Kærløber (Calidris falcinellus)
238 Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
239 * Klireryle (Calidris himantopus)
240 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
241 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
242 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
243 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
244 X Sandløber (Calidris alba)
245 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
246 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
247 Bairdsryle (Calidris bairdii)
248 X Dværgryle (Calidris minuta)
249 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
250 Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
251 Prærieløber (Calidris subruficollis)
252 X Stribet Ryle (Calidris melanotos)
253 Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
254 * Alaskaryle (Calidris mauri)
255 Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
256 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
257 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
258 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
259 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
260 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
261 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
262 X Tredækker (Gallinago media)
263 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
264 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
265 X Terekklire (Xenus cinereus)
266 Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
267 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
268 X Thorshane (Phalaropus fulicarius)
269 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
270 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
271 X Svaleklire (Tringa ochropus)
272 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
273 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
274 Lille Gulben (Tringa flavipes)
275 * Willet (Tringa semipalmata)
276 X Rødben (Tringa totanus)
277 X Damklire (Tringa stagnatilis)
278 X Tinksmed (Tringa glareola)
279 X Sortklire (Tringa erythropus)
280 X Hvidklire (Tringa nebularia)
281 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
282 Krabbeæder (Dromas ardeola)
283 Ørkenløber (Cursorius cursor)
284 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
285 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
286 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
287 * Brun Noddy (Anous stolidus)
288 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
289 X Ride (Rissa tridactyla)
290 Ismåge (Pagophila eburnea)
291 Sabinemåge (Xema sabini)
292 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
293 Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
294 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
295 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
296 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
297 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
298 Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
299 Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
300 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
301 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
302 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
303 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
304 Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
305 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus)
306 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
307 X Stormmåge (Larus canus)
308 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
309 Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
310 X Svartbag (Larus marinus)
311 * Tangmåge (Larus dominicanus)
312 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2012-01-29 Universitetsparken, Århus Danmark
313 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
314 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
315 X Sølvmåge (Larus argentatus)
316 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
317 * Vegamåge (Larus vegae)
318 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
319 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
320 X Armensk Måge (Larus armenicus)
321 * Skifermåge (Larus schistisagus)
322 X Sildemåge (Larus fuscus)
323 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
324 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
325 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
326 Bergiusterne (Thalasseus bergii)
327 Bengalterne (Thalasseus bengalensis)
328 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
329 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
330 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
331 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
332 X Dværgterne (Sternula albifrons)
333 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
334 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
335 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
336 Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
337 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
338 Rosenterne (Sterna dougallii)
339 X Fjordterne (Sterna hirundo)
340 Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
341 X Havterne (Sterna paradisaea)
342 Prærieterne (Sterna forsteri)
343 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
344 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
345 X Sortterne (Chlidonias niger)
346 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
347 X Storkjove (Stercorarius skua)
348 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
349 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
350 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
351 X Søkonge (Alle alle) Danmark
352 Polarlomvie (Uria lomvia)
353 X Lomvie (Uria aalge)
354 X Alk (Alca torda)
355 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
356 X Tejst (Cepphus grylle)
357 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
358 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
359 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
360 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
361 X Lunde (Fratercula arctica)
362 * Hornet lunde (Fratercula corniculata)
363 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
364 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
365 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
366 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
367 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
368 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
369 X Islom (Gavia immer)
370 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
371 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
372 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
373 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
374 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
375 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
376 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
377 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
378 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Danmark
379 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
380 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
381 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
382 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
383 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
384 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
385 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
386 * Kappetrel (Daption capense)
387 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
388 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
389 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
390 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
391 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
392 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
393 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
394 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
395 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
396 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
397 Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
398 Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
399 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
400 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
401 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
402 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
403 Storskråpe (Ardenna gravis)
404 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
405 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan)
406 Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
407 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
408 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
409 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
410 Lille Skråpe (Puffinus baroli)
411 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
412 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii)
413 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
414 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
415 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
416 X Sort Stork (Ciconia nigra)
417 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
418 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
419 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
420 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
421 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
422 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
423 X Sule (Morus bassanus)
424 * Kapsule (Morus capensis)
425 * Maskesule (Sula dactylatra)
426 * Rødfodet Sule (Sula sula)
427 Brun Sule (Sula leucogaster)
428 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
429 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus)
430 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
431 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
432 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
433 * White-breasted Cormorant (Phalacrocorax lucidus)
434 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
435 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
436 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
437 Eremitibis (Geronticus eremita)
438 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
439 X Skestork (Platalea leucorodia)
440 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
441 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
442 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
443 X Dværghejre (Ixobrychus minutus)
444 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
445 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
446 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
447 X Nathejre (Nycticorax nycticorax)
448 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
449 * Krabbehejre (Butorides virescens)
450 Mangrovehejre (Butorides striata)
451 X Tophejre (Ardeola ralloides)
452 * Rishejre (Ardeola grayii)
453 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
454 X Kohejre (Bubulcus ibis)
455 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
456 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
457 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
458 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
459 * Goliathejre (Ardea goliath)
460 X Purpurhejre (Ardea purpurea)
461 X Sølvhejre (Ardea alba)
462 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
463 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
464 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
465 * Blåhejre (Egretta caerulea)
466 * Snehejre (Egretta thula)
467 X Silkehejre (Egretta garzetta)
468 Revhejre (Egretta gularis)
469 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus)
470 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
471 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
472 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
473 Blå Glente (Elanus caeruleus)
474 X Lammegrib (Gypaetus barbatus)
475 X Ådselgrib (Neophron percnopterus)
476 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
477 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
478 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
479 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
480 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
481 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
482 X Gåsegrib (Gyps fulvus)
483 Munkegrib (Aegypius monachus)
484 Øregrib (Torgos tracheliotos)
485 X Slangeørn (Circaetus gallicus)
486 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
487 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
488 Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
489 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
490 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
491 * Rovørn (Aquila rapax)
492 Steppeørn (Aquila nipalensis)
493 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti)
494 Kejserørn (Aquila heliaca)
495 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
496 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
497 Høgeørn (Aquila fasciata)
498 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
499 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
500 * Shikra (Accipiter badius)
501 X Balkanhøg (Accipiter brevipes)
502 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
503 X Duehøg (Accipiter gentilis)
504 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
505 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
506 * Amerikansk Blå Kærhøg (Circus hudsonius)
507 Steppehøg (Circus macrourus)
508 X Hedehøg (Circus pygargus)
509 X Rød Glente (Milvus milvus)
510 X Sort Glente (Milvus migrans)
511 * Gulnæbbet glente (Milvus aegyptius)
512 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
513 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
514 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
515 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
516 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
517 X Ørnevåge (Buteo rufinus)
518 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
519 X Musvåge (Buteo buteo)
520 Slørugle (Tyto alba)
521 Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
522 X Dværghornugle (Otus scops)
523 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
524 Sneugle (Bubo scandiacus)
525 X Stor Hornugle (Bubo bubo) Danmark
526 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus)
527 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
528 X Natugle (Strix aluco)
529 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
530 Ørkennatugle (Strix hadorami)
531 Slagugle (Strix uralensis)
532 Lapugle (Strix nebulosa)
533 X Høgeugle (Surnia ulula)
534 X Spurveugle (Glaucidium passerinum)
535 X Kirkeugle (Athene noctua)
536 X Perleugle (Aegolius funereus)
537 X Skovhornugle (Asio otus)
538 X Mosehornugle (Asio flammeus)
539 Kapugle (Asio capensis)
540 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
541 X Hærfugl (Upupa epops)
542 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
543 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
544 X Ellekrage (Coracias garrulus)
545 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
546 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis)
547 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
548 X Isfugl (Alcedo atthis)
549 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
550 X Gråfisker (Ceryle rudis)
551 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
552 Afrikansk Lille Grøn Biæder (Merops viridissimus)
553 X Arabisk Lille Grøn Biæder (Merops cyanophrys)
554 Grøn Biæder (Merops persicus)
555 X Biæder (Merops apiaster)
556 X Vendehals (Jynx torquilla)
557 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
558 Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
559 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2022-02-10 Gråsten Danmark
560 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
561 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
562 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus)
563 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
564 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos)
565 * Guldspætte (Colaptes auratus)
566 X Sortspætte (Dryocopus martius)
567 X Grønspætte (Picus viridis)
568 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
569 Berbergrønspætte (Picus vaillantii)
570 X Gråspætte (Picus canus)
571 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
572 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
573 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
574 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
575 * Amurfalk (Falco amurensis)
576 Eleonorafalk (Falco eleonorae)
577 Sodfalk (Falco concolor)
578 X Dværgfalk (Falco columbarius)
579 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
580 Lannerfalk (Falco biarmicus)
581 Slagfalk (Falco cherrug)
582 Jagtfalk (Falco rusticolus)
583 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
584 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus)
585 Nandayparakit (Aratinga nenday)
586 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
587 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
588 X Alexanderparakit (Psittacula krameri)
589 * Fibii (Sayornis phoebe)
590 * Østlig Pivi (Contopus virens)
591 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
592 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
593 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
594 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
595 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
596 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
597 Krattornskade (Tchagra senegalus)
598 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
599 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
600 Isabellatornskade (Lanius isabellinus)
601 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
602 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
603 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
604 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
605 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
606 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
607 Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis)
608 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
609 X Masketornskade (Lanius nubicus)
610 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
611 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
612 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
613 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
614 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
615 X Pirol (Oriolus oriolus)
616 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
617 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
618 Lavskrige (Perisoreus infaustus)
619 X Skovskade (Garrulus glandarius)
620 Blåskade (Cyanopica cooki)
621 X Husskade (Pica pica)
622 Maghreb Husskade (Pica mauritanica)
623 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
624 Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax)
625 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus)
626 X Allike (Coloeus monedula)
627 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
628 X Huskrage (Corvus splendens)
629 X Råge (Corvus frugilegus)
630 X Sortkrage (Corvus corone)
631 X Gråkrage (Corvus cornix)
632 * Broget Krage (Corvus albus)
633 X Ørkenravn (Corvus ruficollis)
634 X Ravn (Corvus corax)
635 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus)
636 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
637 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
638 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
639 X Sortmejse (Periparus ater)
640 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
641 X Sørgemejse (Poecile lugubris)
642 Lapmejse (Poecile cinctus)
643 X Sumpmejse (Poecile palustris)
644 * Caspian Tit (Poecile hyrcanus)
645 X Fyrremejse (Poecile montanus)
646 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) Marokko
647 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
648 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
649 X Musvit (Parus major)
650 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
651 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
652 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes)
653 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey)
654 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti)
655 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura)
656 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps)
657 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
658 X Hedelærke (Lullula arborea)
659 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
660 Razolærke (Alauda razae)
661 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
662 X Sanglærke (Alauda arvensis)
663 X Theklalærke (Galerida theklae)
664 X Toplærke (Galerida cristata)
665 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) Marokko
666 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
667 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha)
668 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
669 Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
670 Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
671 Kalanderlærke (Melanocorypha calandra)
672 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
673 Duponts Lærke (Chersophilus duponti)
674 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
675 Arabisk Lærke (Eremalauda eremodites)
676 Dværglærke (Alaudala rufescens)
677 Turkestan Korttået Lærke (Alaudala heinei)
678 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
679 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
680 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
681 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos)
682 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus)
683 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola)
684 * Grey-throated Martin (Riparia chinensis)
685 X Digesvale (Riparia riparia)
686 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
687 * Stor Digesvale (Riparia cincta)
688 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
689 * Purpursvale (Progne subis)
690 X Landsvale (Hirundo rustica)
691 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
692 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
693 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta)
694 X Bysvale (Delichon urbicum)
695 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
696 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
697 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
698 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
699 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
700 X Cettisanger (Cettia cetti)
701 X Kratsanger (Scotocerca inquieta)
702 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
703 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
704 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
705 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis)
706 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2022-11-27 Ishøj strand Danmark
707 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
708 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
709 Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
710 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
711 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
712 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
713 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
714 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus)
715 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
716 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
717 Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
718 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
719 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
720 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
721 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
722 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
723 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
724 Nordsanger (Phylloscopus borealis)
725 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
726 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
727 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
728 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
729 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus)
730 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon)
731 Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
732 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
733 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
734 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
735 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
736 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
737 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
738 Lille Gulbug (Iduna caligata)
739 Steppegulbug (Iduna rama)
740 X Bleg Gulbug (Iduna pallida)
741 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca)
742 Orientgulbug (Hippolais languida)
743 Olivensanger (Hippolais olivetorum)
744 Spottesanger (Hippolais polyglotta)
745 X Gulbug (Hippolais icterina)
746 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
747 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
748 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
749 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
750 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
751 X Savisanger (Locustella luscinioides)
752 X Cistussanger (Cisticola juncidis)
753 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
754 Delikat Prinia (Prinia lepida)
755 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
756 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
757 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps)
758 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva)
759 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
760 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
761 X Munk (Sylvia atricapilla)
762 X Havesanger (Sylvia borin)
763 X Høgesanger (Curruca nisoria)
764 X Gærdesanger (Curruca curruca)
765 * Mørk Gærdesanger (Curruca althaea)
766 Mestersanger (Curruca hortensis)
767 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris)
768 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
769 Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
770 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti)
771 X Tornsanger (Curruca communis)
772 Provencesanger (Curruca undata)
773 Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
774 Balearsanger (Curruca balearica)
775 X Berbersanger (Curruca deserticola)
776 X Brillesanger (Curruca conspicillata)
777 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
778 Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
779 Makisanger (Curruca subalpina)
780 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
781 Rosasanger (Curruca mystacea)
782 Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
783 Cypernsanger (Curruca melanothorax)
784 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
785 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
786 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
787 X Fuglekonge (Regulus regulus)
788 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
789 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
790 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
791 X Spætmejse (Sitta europaea)
792 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
793 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
794 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi)
795 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
796 X Klippespætmejse (Sitta neumayer)
797 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota)
798 X Murløber (Tichodroma muraria)
799 X Træløber (Certhia familiaris)
800 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
801 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
802 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
803 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
804 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
805 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
806 X Maina (Acridotheres tristis)
807 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
808 * Amurstær (Agropsar sturninus)
809 Rosenstær (Pastor roseus)
810 X Stær (Sturnus vulgaris)
811 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
812 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii)
813 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
814 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
815 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
816 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
817 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
818 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
819 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
820 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
821 * Grådrossel (Turdus unicolor)
822 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
823 X Solsort (Turdus merula)
824 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
825 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
826 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
827 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
828 * Brundrossel (Turdus eunomus)
829 X Sjagger (Turdus pilaris)
830 X Vindrossel (Turdus iliacus)
831 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
832 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
833 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
834 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
835 Trænattergal (Cercotrichas galactotes)
836 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
837 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
838 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
839 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
840 X Rødhals (Erithacus rubecula)
841 * Blånattergal (Larvivora cyane)
842 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
843 X Blåhals (Luscinia svecica)
844 X Nattergal (Luscinia luscinia)
845 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
846 Hvidhals (Irania gutturalis)
847 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
848 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
849 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
850 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
851 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
852 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata)
853 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
854 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
855 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
856 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
857 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
858 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
859 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
860 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri)
861 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
862 X Stendrossel (Monticola saxatilis)
863 X Blådrossel (Monticola solitarius)
864 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
865 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae)
866 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
867 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
868 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2020-10-13 Tipmosen Danmark
869 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
870 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
871 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
872 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
873 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
874 Hættestenpikker (Oenanthe monacha)
875 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
876 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
877 Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
878 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca)
879 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
880 Berberstenpikker (Oenanthe moesta)
881 X Sortstjert (Oenanthe melanura)
882 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
883 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura)
884 Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
885 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
886 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii)
887 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
888 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens)
889 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
890 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
891 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
892 X Vandstær (Cinclus cinclus)
893 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
894 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
895 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea)
896 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
897 X Gråspurv (Passer domesticus)
898 Italiensk Spurv (Passer italiae)
899 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
900 Dødehavsspurv (Passer moabiticus)
901 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
902 X Ørkenspurv (Passer simplex)
903 X Skovspurv (Passer montanus)
904 * Sahelspurv (Passer luteus)
905 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla)
906 X Stenspurv (Petronia petronia)
907 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
908 Snefinke (Montifringilla nivalis)
909 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
910 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
911 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
912 Stribet Væver (Ploceus manyar)
913 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
914 * Amarant (Lagonosticta senegala)
915 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
916 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
917 Helenaastrild (Estrilda astrild)
918 Tigerfinke (Amandava amandava)
919 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
920 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica)
921 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
922 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
923 X Alpejernspurv (Prunella collaris)
924 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2017-01-08 Hirtshals Danmark
925 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis)
926 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
927 X Jernspurv (Prunella modularis)
928 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
929 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
930 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
931 Citronvipstjert (Motacilla citreola)
932 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
933 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
934 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
935 Storpiber (Anthus richardi)
936 Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
937 Markpiber (Anthus campestris)
938 Langnæbbet Piber (Anthus similis)
939 X Engpiber (Anthus pratensis)
940 X Skovpiber (Anthus trivialis)
941 Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
942 Tundrapiber (Anthus gustavi)
943 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
944 Hedepiber (Anthus rubescens)
945 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
946 X Skærpiber (Anthus petrosus)
947 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii)
948 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
949 Tenerife Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
950 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
951 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
952 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
953 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
954 Krognæb (Pinicola enucleator)
955 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
956 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
957 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus)
958 X Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
959 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
960 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
961 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
962 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
963 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus)
964 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
965 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
966 X Grønirisk (Chloris chloris)
967 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta)
968 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
969 X Tornirisk (Linaria cannabina)
970 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
971 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
972 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
973 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
974 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
975 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
976 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
977 X Stillits (Carduelis carduelis)
978 Citronsisken (Carduelis citrinella)
979 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
980 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus)
981 X Gulirisk (Serinus serinus)
982 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
983 Kanariefugl (Serinus canaria)
984 X Grønsisken (Spinus spinus)
985 Lapværling (Calcarius lapponicus)
986 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
987 X Bomlærke (Emberiza calandra)
988 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
989 Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
990 X Klippeværling (Emberiza cia)
991 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani)
992 Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
993 X Hortulan (Emberiza hortulana)
994 X Rustværling (Emberiza caesia)
995 X Gærdeværling (Emberiza cirlus)
996 Stribet Værling (Emberiza striolata)
997 X Husværling (Emberiza sahari)
998 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
999 X Dværgværling (Emberiza pusilla)
1000 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1001 Pileværling (Emberiza rustica)
1002 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1003 * Rødværling (Emberiza rutila)
1004 X Hætteværling (Emberiza melanocephala)
1005 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1006 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1007 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1008 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1009 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1010 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1011 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1012 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1013 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-09-08 Skørping Danmark
1014 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1015 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1016 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1017 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1018 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1019 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1020 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1021 * Baltimoretrupial (Icterus galbula)
1022 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1023 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1024 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1025 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1026 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1027 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1028 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1029 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1030 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1031 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1032 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1033 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1034 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1035 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1036 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1037 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1038 * Parulasanger (Setophaga americana)
1039 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1040 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1041 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1042 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1043 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1044 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1045 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1046 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1047 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1048 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1049 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1050 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1051 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1052 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1053 * Sommertangar (Piranga rubra)
1054 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1055 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1056 * Dickcissel (Spiza americana)
1057 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1058 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer