VP Artsliste

VP Artsliste

Huig Ouwehand

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Huig Ouwehands kryds

Dette er Huig Ouwehands VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 X Perlehøne (Numida meleagris) 2009-03-21 Santiago Kap Verde
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 1997-06-20 Finland
6 X Tjur (Tetrao urogallus) 1997-06-20 Finland
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) 1998-04-01 Holterberg Holland
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) 2013-05-03 Kazbegi Georgien
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 1997-06-24 Finland
10 X Dalrype (Lagopus lagopus) 1997-06-19 Finland
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2013-05-03 Kazbegi Georgien
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 2005-05-18 Tyrkiet
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 2005-07-14 Lucomagno Schweiz
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 1998-04-02 Israel
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 1999-09-26 Gibraltar Storbritannien
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 1999-09-22 Tarifa Spanien
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) 2008-02-27 Syrien
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 1998-04-01 Israel
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 2000-03-09 Bet Shean Israel
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 X Agerhøne (Perdix perdix) 1995-05-13 Ungarn
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1995-05-13 Ungarn
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus) 2001-05-12 Rusland (indenfor VP)
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
29 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
30 X Knortegås (Branta bernicla)
31 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1998-12-29 Korendijkse slikken Holland
32 X Canadagås (Branta canadensis)
33 X Bramgås (Branta leucopsis)
34 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
35 X Indisk Gås (Anser indicus) Holland
36 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 1995-01-14 Scheelhoek Holland
37 X * Snegås (Anser caerulescens) 1992-11-06 Texel Holland
38 X Grågås (Anser anser)
39 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
40 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1998-12-29 Goeree Holland
41 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
42 X Blisgås (Anser albifrons)
43 X Dværggås (Anser erythropus) 1999-01-23 Harger & Pettemer polder Holland
44 X Sortsvane (Cygnus atratus) Holland
45 X Knopsvane (Cygnus olor)
46 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
47 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
48 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
49 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
50 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Holland
51 X Gravand (Tadorna tadorna)
52 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1991-09-20 Tyrkiet
53 * Moskusand (Cairina moschata)
54 X * Brudeand (Aix sponsa) 2010-10-19 Flores Azorerne
55 X Mandarinand (Aix galericulata) Holland
56 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
57 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2010-02-09 Almelo Holland
58 X Atlingand (Spatula querquedula)
59 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
60 X Blåvinget And (Spatula discors) 1997-05-09 Oostvaardersplassen Holland
61 X Skeand (Spatula clypeata)
62 X Knarand (Mareca strepera)
63 X * Segland (Mareca falcata) 1992-12-31 AW duinen, Oranjekom Holland
64 X Pibeand (Mareca penelope)
65 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2000-04-08 Reeuwijk Holland
66 X Gråand (Anas platyrhynchos)
67 X Sortbrun And (Anas rubripes) 2010-10-23 Flores Azorerne
68 * Kapand (Anas capensis)
69 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
70 X Spidsand (Anas acuta)
71 X Krikand (Anas crecca)
72 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2003-03-08 Prunjepolder Holland
73 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 2000-03-06 Hula valley Israel
74 X Rødhovedet And (Netta rufina) 1991-02-03 AW duinen Holland
75 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
76 X * Stor Taffeland (Aythya valisineria) 2003-01-11 Castricum Holland
77 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
78 X Taffeland (Aythya ferina)
79 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1995-05-12 Ungarn
80 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2004-06-05 Texel, Horsmeertjes Holland
81 X Troldand (Aythya fuligula)
82 X Bjergand (Aythya marila) Holland
83 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2009-03-31 Wieringerwerf, De oude Zeug Holland
84 X Stellersand (Polysticta stelleri) 1997-06-25 Varangerfjord Norge
85 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
86 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1997-06-26 Norge
87 X Ederfugl (Somateria mollissima)
88 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 2004-06-24 Blonduos Island
89 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 2004-01-23 Brouwersdam Holland
90 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1995-01-14 Brouwersdam Holland
91 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
92 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
93 X Sortand (Melanitta nigra)
94 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
95 X Havlit (Clangula hyemalis) 1992-12-30 Brouwersdam Holland
96 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 2004-11-27 Barendrecht Holland
97 X Hvinand (Bucephala clangula)
98 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 2004-06-23 Laugarvatn Island
99 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
100 X * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) 2010-02-09 Genemuiden Holland
101 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
102 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
103 Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
104 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 1999-09-22 Tarifa Spanien
105 * Nathøg (Chordeiles minor)
106 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis)
107 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1997-06-06 Leendertse heide Holland
108 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
109 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 1998-04-03 Southern Israel, Jordan border Israel
110 X * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius) 2017-04-16 Oued Jenna Marokko
111 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
112 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
113 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 1990-06-15 Andalusia Spanien
114 X Kap Verde-sejler (Apus alexandri) 2009-03-21 Santiago Kap Verde
115 X Mursejler (Apus apus)
116 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 2001-02-24 Madeira Portugal
117 X Gråsejler (Apus pallidus) 1998-03-30 Israel
118 * Orientsejler (Apus pacificus)
119 X Lille Sejler (Apus affinis) 2000-03-07 Israel
120 Kaffersejler (Apus caffer)
121 X Stortrappe (Otis tarda) 1995-05-13 Ungarn
122 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
123 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 2001-10-24 Fuerteventura Spanien
124 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) 1998-04-02 Israel
125 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
126 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 2000-03-08 Golan Israel
127 Sporegøg (Centropus senegalensis)
128 X Skadegøg (Clamator glandarius) 2000-03-07 Hula valley Israel
129 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
130 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
131 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
132 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
133 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
134 * Skovgøg (Cuculus optatus)
135 X Gøg (Cuculus canorus)
136 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
137 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 1998-04-02 Israel
138 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
139 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus)
140 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 1998-04-03 Israel
141 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 2017-04-17 Gleb Jidane Marokko
142 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 1998-03-31 Israel
143 X Klippedue (Columba livia)
144 * Guineadue (Columba guinea)
145 X Huldue (Columba oenas)
146 * Turkestandue (Columba eversmanni)
147 X Ringdue (Columba palumbus)
148 X Madeiradue (Columba trocaz) 2004-02-27 Madeira Portugal
149 X Laurbærdue (Columba bollii) 2001-10-22 Tenerife Spanien
150 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) 2001-10-22 Tenerife Spanien
151 X Turteldue (Streptopelia turtur)
152 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2010-01-25 Warga Holland
153 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
154 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
155 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
156 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 1991-09-20 Tyrkiet
157 X Namaquadue (Oena capensis) 1998-04-05 Israel
158 * Sørgedue (Zenaida macroura)
159 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
160 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
161 * Græsrikse (Crex egregia)
162 X Engsnarre (Crex crex) 1996-05-12 Polen
163 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
164 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 1996-05-07 Polen
165 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 1999-06-19 Brecht, Schietveld Belgien
166 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1996-06-15 Polen
167 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
168 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
169 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 2019-05-22 Mallorca Spanien
170 X Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
171 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
172 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
173 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
174 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
175 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
176 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2019-05-22 Mallorca Spanien
177 X Blishøne (Fulica atra)
178 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
179 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
180 * Prærietrane (Antigone canadensis)
181 X Jomfrutrane (Grus virgo) 2001-05-12 Rusland (indenfor VP)
182 X Trane (Grus grus) 1995-05-13 Ungarn
183 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
184 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 2010-10-17 Sao Miguel Azorerne
185 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1992-12-30 Brouwersdam Holland
186 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
187 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1995-01-14 Stellendam Holland
188 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
189 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus)
190 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
191 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
192 X Triel (Burhinus oedicnemus) 1998-04-01 Israel
193 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
194 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
195 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
196 X Stylteløber (Himantopus himantopus)
197 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
198 X Vibe (Vanellus vanellus)
199 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 1998-03-30 Israel
200 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
201 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
202 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2008-02-27 Iraqi border Syrien
203 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-08-11 Oosterwolde Holland
204 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2000-08-11 Polder Maltha Holland
205 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
206 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2010-08-19 Texel, Ottersaat Holland
207 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2008-05-28 Serooskerke Holland
208 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
209 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
210 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 2010-10-18 Terceira Azorerne
211 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
212 * Kildire (Charadrius vociferus)
213 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
214 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
215 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1998-03-31 Israel
216 Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
217 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 1998-04-05 Israel
218 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 2011-04-28 Texel, de Muy Holland
219 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
220 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1997-06-24 Finland
221 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
222 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
223 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2010-10-19 Flores Azorerne
224 X Småspove (Numenius phaeopus) 2000-05-14 Camperduin Holland
225 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
226 X * Dværgspove (Numenius minutus) 2019-12-30 Schagerbrug Polder E Holland
227 * Eskimospove (Numenius borealis)
228 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
229 X Storspove (Numenius arquata)
230 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
231 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
232 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
233 X Stenvender (Arenaria interpres)
234 X * Storryle (Calidris tenuirostris) 2016-05-16 Texel Zeeburg dijk en wad Holland
235 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
236 X Brushane (Calidris pugnax) 1995-05-12 Ungarn
237 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1997-06-18 Finland
238 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2002-07-27 Ezumakeeg Holland
239 X * Klireryle (Calidris himantopus) 2004-05-17 Ezumakeeg Holland
240 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1995-05-14 Ungarn
241 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1995-05-14 Ungarn
242 X * Langtået Ryle (Calidris subminuta) 2009-10-28 Zwolle, Vreugderijkerwaard Holland
243 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
244 X Sandløber (Calidris alba)
245 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
246 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
247 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 2010-10-18 Terceira Azorerne
248 X Dværgryle (Calidris minuta) 1995-05-16 Ungarn
249 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
250 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2000-08-14 Zwarte Haan Holland
251 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 2006-09-26 De Stolpen Holland
252 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2003-05-28 Wassenaar, Lentevreugd Holland
253 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2010-10-18 Terceira Azorerne
254 * Alaskaryle (Calidris mauri)
255 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2004-01-23 Oud Sabbinge Holland
256 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
257 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1995-09-16 Schiermonnikoog Holland
258 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
259 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1996-10-19 Hoekse Waard Holland
260 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
261 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
262 X Tredækker (Gallinago media) 1996-05-14 Polen
263 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
264 X * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) 2010-10-22 Corvo Azorerne
265 X Terekklire (Xenus cinereus) 1997-06-15 Finland
266 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2004-10-14 Starrevaart Holland
267 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1997-06-18 Finland
268 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2002-10-19 Katwijk, Uitwatering Holland
269 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
270 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2015-01-21 Medemblik Holland
271 X Svaleklire (Tringa ochropus)
272 X * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) 2006-05-17 Wissenkerke Holland
273 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
274 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2001-10-20 Tenerife Spanien
275 * Willet (Tringa semipalmata)
276 X Rødben (Tringa totanus)
277 X Damklire (Tringa stagnatilis) 1998-03-31 Israel
278 X Tinksmed (Tringa glareola) 1995-05-16 Ungarn
279 X Sortklire (Tringa erythropus) 1995-05-12 Ungarn
280 X Hvidklire (Tringa nebularia)
281 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2004-05-26 Hilversumse Bovenmeent Holland
282 Krabbeæder (Dromas ardeola)
283 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 1998-04-02 Israel
284 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1995-05-16 Ungarn
285 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
286 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2001-05-14 Rusland (indenfor VP)
287 * Brun Noddy (Anous stolidus)
288 X * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris) 2009-02-28 Edfu, Nile River Egypten
289 X Ride (Rissa tridactyla) 1997-06-25 Norge
290 X Ismåge (Pagophila eburnea) 2015-06-22 Spitsbergen Norge
291 X Sabinemåge (Xema sabini) 1997-06-28 Finland
292 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 1998-03-30 Israel
293 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2012-06-09 Texel, de Robbenjager Holland
294 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
295 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
296 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
297 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1991-09-20 Tyrkiet
298 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2004-11-21 Scheveningen Holland
299 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2007-09-03 Duiven (Loowaard) Holland
300 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
301 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
302 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 1999-09-21 Tarifa Spanien
303 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1996-06-30 Het Zwin Belgien
304 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 2000-03-06 Nasholim Israel
305 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 1998-03-31 Israel
306 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
307 X Stormmåge (Larus canus)
308 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
309 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2000-11-24 Goes Holland
310 X Svartbag (Larus marinus)
311 * Tangmåge (Larus dominicanus)
312 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
313 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1992-12-30 Brouwersdam Holland
314 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2002-02-03 Scheveningen Holland
315 X Sølvmåge (Larus argentatus)
316 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
317 * Vegamåge (Larus vegae)
318 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2001-05-12 Rusland (indenfor VP)
319 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 1991-09-20 Tyrkiet
320 X Armensk Måge (Larus armenicus) 2000-03-06 Israel
321 * Skifermåge (Larus schistisagus)
322 X Sildemåge (Larus fuscus)
323 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1999-05-01 NE Greece Grækenland
324 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1997-06-17 Finland
325 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
326 Bergiusterne (Thalasseus bergii)
327 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 1999-09-21 Tarifa Spanien
328 X * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) 2016-05-01 Continental shelf Mauritanien (indenfor VP)
329 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
330 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
331 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
332 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1996-05-13 Polen
333 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
334 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
335 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
336 Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
337 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
338 X Rosenterne (Sterna dougallii) 2010-06-10 Flaauwers inlaag, Zeeland Holland
339 X Fjordterne (Sterna hirundo)
340 Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
341 X Havterne (Sterna paradisaea) 1996-06-10 Texel Holland
342 X Prærieterne (Sterna forsteri) 2016-04-12 Texel Utopia Holland
343 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1990-06-15 Andalusia Spanien
344 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1995-05-12 Ungarn
345 X Sortterne (Chlidonias niger)
346 X * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki) 2016-05-01 continental shelf Mauritanien (indenfor VP)
347 X Storkjove (Stercorarius skua)
348 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1999-05-06 NE Greece Grækenland
349 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1997-06-25 Norge
350 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1997-06-24 Finland
351 X Søkonge (Alle alle) 2003-02-15 Zoetermeer Holland
352 X Polarlomvie (Uria lomvia) 1997-06-26 Norge
353 X Lomvie (Uria aalge)
354 X Alk (Alca torda) 1996-02-28 IJmuiden Holland
355 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
356 X Tejst (Cepphus grylle) 1997-06-26 Norge
357 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
358 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
359 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
360 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
361 X Lunde (Fratercula arctica) 1997-06-26 Norge
362 * Hornet lunde (Fratercula corniculata)
363 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
364 X Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) 2009-03-22 Santiago Kap Verde
365 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
366 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1992-12-30 Brouwersdam Holland
367 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1996-05-14 Polen
368 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
369 X Islom (Gavia immer) 1997-06-26 Norge
370 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1997-06-26 Norge
371 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 2002-09-08 Bay of Biscay Spanien
372 X Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) 2009-03-26 Sao Nicolau Kap Verde
373 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
374 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
375 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
376 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
377 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
378 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2002-09-08 Bay of Biscay Spanien
379 X Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) 2009-03-24 Sao Nicolau Kap Verde
380 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
381 X * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe) 2009-03-24 At sea sailing to Raso Kap Verde
382 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
383 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2000-12-10 Marokko
384 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
385 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1997-06-28 Norge
386 * Kappetrel (Daption capense)
387 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
388 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
389 X * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) 2010-06-23 Madeira, Pico do Areeiro Portugal
390 X Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) 2009-03-24 Sao Nicolau Kap Verde
391 X * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) 2010-06-21 Madeira Portugal
392 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
393 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
394 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
395 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
396 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
397 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 1999-05-06 Grækenland
398 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 1999-09-26 Gibraltar Storbritannien
399 X Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) 2009-03-23 Sao Nicolau Kap Verde
400 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1998-04-05 Eilat Israel
401 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
402 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
403 X Storskråpe (Ardenna gravis) 2002-09-08 Bay of Biscay Spanien
404 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2004-06-22 Gardskagi Island
405 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 1999-04-25 NE Greece Grækenland
406 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 1999-09-23 Tarifa Spanien
407 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
408 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
409 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
410 X Lille Skråpe (Puffinus baroli) 2002-09-09 Bay of Biscay Spanien
411 X * Dværgskråpe (Puffinus boydi) 2009-03-23 sailing to Razo Kap Verde
412 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) 2010-06-22 Madeira, off Deserta Grande Portugal
413 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
414 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
415 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
416 X Sort Stork (Ciconia nigra) 1992-05-31 Extremadura Spanien
417 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
418 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
419 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
420 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
421 X * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) 2009-03-26 Boa Vista Kap Verde
422 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
423 X Sule (Morus bassanus)
424 * Kapsule (Morus capensis)
425 * Maskesule (Sula dactylatra)
426 X * Rødfodet Sule (Sula sula) 2016-04-29 Raso island Kap Verde
427 X Brun Sule (Sula leucogaster) 2009-03-23 Sao Nicolau Kap Verde
428 X * Rørskarv (Microcarbo africanus) 2018-04-30 Pedra Badejo Kap Verde
429 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 1991-09-20 Tyrkiet
430 X * Øreskarv (Phalacrocorax auritus) 2010-10-21 Corvo Azorerne
431 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1997-06-25 Norge
432 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
433 * White-breasted Cormorant (Phalacrocorax lucidus)
434 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
435 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
436 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
437 X Eremitibis (Geronticus eremita) 2000-12-12 Marokko
438 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1991-09-20 Tyrkiet
439 X Skestork (Platalea leucorodia)
440 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1992-01-12 Katwijk, Zuidduinen Holland
441 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
442 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
443 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 1990-06-15 Andalusia Spanien
444 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
445 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
446 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
447 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 1990-06-15 Andalusia Spanien
448 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
449 X * Krabbehejre (Butorides virescens) 2006-05-01 Amsterdam, de Nieuwe Meer Holland
450 X Mangrovehejre (Butorides striata) 1998-03-31 Eilat Israel
451 X Tophejre (Ardeola ralloides) 1990-06-15 Andalusia Spanien
452 * Rishejre (Ardeola grayii)
453 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
454 X Kohejre (Bubulcus ibis) 1990-06-15 Andalusia Spanien
455 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
456 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
457 X * Stor Blåhejre (Ardea herodias) 2010-10-18 Terceira Azorerne
458 X * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala) 2009-03-21 Santiago, reservoir Kap Verde
459 * Goliathejre (Ardea goliath)
460 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 1990-05-12 Ungarn
461 X Sølvhejre (Ardea alba)
462 X * Mellemhejre (Ardea intermedia) 2016-04-27 Santiago, reservoir Kap Verde
463 X * Skyggehejre (Egretta ardesiaca) 2016-04-27 Santiago, reservoir Kap Verde
464 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
465 * Blåhejre (Egretta caerulea)
466 * Snehejre (Egretta thula)
467 X Silkehejre (Egretta garzetta)
468 X Revhejre (Egretta gularis) 1990-03-31 Eilat Israel
469 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 1999-04-29 NE Greece Grækenland
470 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
471 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 1999-04-29 NE Greece Grækenland
472 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1995-05-14 Ungarn
473 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2000-06-28 Zwartemeer Holland
474 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 2003-06-29 Pyrenees Spanien
475 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 1990-06-15 Andalusia Spanien
476 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1996-05-10 Polen
477 X * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) 2018-09-15 Batumi Sakhalvasho Georgien
478 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
479 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
480 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
481 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
482 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 1990-06-15 Andalusia Spanien
483 X Munkegrib (Aegypius monachus) 1992-05-30 Extremadura Spanien
484 Øregrib (Torgos tracheliotos)
485 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 1990-06-15 Andalusia Spanien
486 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
487 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1991-09-20 Istanbul Tyrkiet
488 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2000-03-06 Hula valley Israel
489 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
490 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 1990-06-15 Andalusia Spanien
491 * Rovørn (Aquila rapax)
492 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 1998-03-31 Israel
493 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 1990-06-15 Spanien
494 X Kejserørn (Aquila heliaca) 1995-05-07 Ungarn
495 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1997-06-24 Finland
496 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
497 X Høgeørn (Aquila fasciata) 1995-09-17 Vliehors Holland
498 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
499 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
500 * Shikra (Accipiter badius)
501 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 1991-09-20 Istanbul Tyrkiet
502 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
503 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1996-04-04 Flevopolder Holland
504 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
505 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
506 * Amerikansk Blå Kærhøg (Circus hudsonius)
507 X Steppehøg (Circus macrourus) 1991-09-20 Tyrkiet
508 X Hedehøg (Circus pygargus) 1996-05-06 Polen
509 X Rød Glente (Milvus milvus) 1990-06-15 Andalusia Spanien
510 X Sort Glente (Milvus migrans) 1990-06-15 Andalusia Spanien
511 * Gulnæbbet glente (Milvus aegyptius)
512 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
513 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
514 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1996-05-07 Polen
515 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
516 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1996-01-20 Flevopolder Holland
517 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 1995-05-13 Ungarn
518 X * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) 2009-03-21 Santiago Kap Verde
519 X Musvåge (Buteo buteo)
520 X Slørugle (Tyto alba) 2000-03-09 Neve Eitan Israel
521 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei) 2005-05-16 Birecik Tyrkiet
522 X Dværghornugle (Otus scops) 1998-03-31 Israel
523 X Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
524 X Sneugle (Bubo scandiacus) 1997-06-26 Norge
525 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2000-05-05 Pietersberg Holland
526 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 1998-03-15 Negev Israel
527 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
528 X Natugle (Strix aluco)
529 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
530 X Ørkennatugle (Strix hadorami) 1998-04-01 Israel
531 X Slagugle (Strix uralensis) 2002-06-12 Finland
532 X Lapugle (Strix nebulosa) 2002-06-12 Finland
533 X Høgeugle (Surnia ulula) 1997-06-20 Finland
534 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1997-06-14 Finland
535 X Kirkeugle (Athene noctua)
536 X Perleugle (Aegolius funereus) 1997-06-19 Finland
537 X Skovhornugle (Asio otus) 1990-10-13 Staalduinse bos Holland
538 X Mosehornugle (Asio flammeus)
539 Kapugle (Asio capensis)
540 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
541 X Hærfugl (Upupa epops) 1990-06-15 Andalusia Spanien
542 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
543 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
544 X Ellekrage (Coracias garrulus) 1995-05-12 Ungarn
545 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
546 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 1998-04-03 Israel
547 X Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) 2009-03-21 Santiago Kap Verde
548 X Isfugl (Alcedo atthis)
549 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
550 X Gråfisker (Ceryle rudis) 1998-03-31 Israel
551 X * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis) 2017-04-15 Dakhla Marokko
552 Afrikansk Lille Grøn Biæder (Merops viridissimus)
553 X Arabisk Lille Grøn Biæder (Merops cyanophrys) 1998-03-30 Israel
554 X Grøn Biæder (Merops persicus) 2001-05-15 Rusland (indenfor VP)
555 X Biæder (Merops apiaster) 1990-06-15 Andalusia Spanien
556 X Vendehals (Jynx torquilla) 1995-05-07 Ungarn
557 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
558 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 1996-05-06 Polen
559 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 1996-05-05 Polen
560 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
561 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1992-08-15 Wassenaar, Meijendel Holland
562 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 1995-05-10 Ungarn
563 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
564 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 1996-05-05 Polen
565 X * Guldspætte (Colaptes auratus) 2010-10-21 Corvo Azorerne
566 X Sortspætte (Dryocopus martius)
567 X Grønspætte (Picus viridis)
568 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
569 Berbergrønspætte (Picus vaillantii)
570 X Gråspætte (Picus canus) 2000-05-12 Oosterbeek Holland
571 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 1999-05-07 NE Greece Grækenland
572 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
573 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
574 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1995-05-12 Ungarn
575 * Amurfalk (Falco amurensis)
576 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 2011-05-09 Cape Arnaoutis/Akamas Cypern
577 Sodfalk (Falco concolor)
578 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2000-02-06 Overflakkee Holland
579 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
580 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 2000-12-11 Marokko
581 X Slagfalk (Falco cherrug) 1995-05-13 Ungarn
582 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 1997-06-25 Norge
583 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
584 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) 2001-10-27 Tenerife Spanien
585 Nandayparakit (Aratinga nenday)
586 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
587 X * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) 2016-03-31 Amsterdam, Vondelpark Holland
588 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) Holland
589 * Fibii (Sayornis phoebe)
590 * Østlig Pivi (Contopus virens)
591 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
592 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
593 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
594 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
595 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
596 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
597 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 2000-12-11 Marokko
598 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2014-02-03 Netterden Holland
599 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1991-06-15 Bulgarien
600 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 2006-09-26 Texel, Den Hoorn Holland
601 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2014-11-17 Castricum Holland
602 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
603 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
604 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1995-05-15 Ungarn
605 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
606 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1990-06-15 Andalusia Spanien
607 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 1999-09-22 Tarifa Spanien
608 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1990-06-15 Spanien
609 X Masketornskade (Lanius nubicus) 1998-03-30 Israel
610 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
611 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
612 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
613 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
614 Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
615 X Pirol (Oriolus oriolus) 1991-06-15 Bulgarien
616 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
617 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
618 X Lavskrige (Perisoreus infaustus) 1997-06-19 Finland
619 X Skovskade (Garrulus glandarius)
620 X Blåskade (Cyanopica cooki) 1990-06-15 Andalusia Spanien
621 X Husskade (Pica pica)
622 X Maghreb Husskade (Pica mauritanica)
623 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2000-06-18 Ticino Schweiz
624 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 1990-06-15 Andalusia Spanien
625 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 1999-04-30 NE Greece Grækenland
626 X Allike (Coloeus monedula)
627 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
628 X Huskrage (Corvus splendens) 1998-03-31 Israel
629 X Råge (Corvus frugilegus)
630 X Sortkrage (Corvus corone)
631 X Gråkrage (Corvus cornix)
632 * Broget Krage (Corvus albus)
633 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 1998-03-30 Israel
634 X Ravn (Corvus corax)
635 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) 2000-03-10 Dead Sea Israel
636 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
637 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
638 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) 1998-03-30 Southern Israel, Arava Valley Israel
639 X Sortmejse (Periparus ater) 1992-05-30 Extremadura Spanien
640 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
641 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 2000-03-09 Mount Hermon Israel
642 X Lapmejse (Poecile cinctus) 1997-06-18 Finland
643 X Sumpmejse (Poecile palustris)
644 * Caspian Tit (Poecile hyrcanus)
645 X Fyrremejse (Poecile montanus)
646 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 2001-02-25 La Gomera Spanien
647 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
648 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
649 X Musvit (Parus major)
650 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1995-05-14 Ungarn
651 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
652 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 1998-03-31 Israel
653 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 2000-12-18 Marokko
654 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 1998-03-31 Israel
655 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 1998-03-31 Israel
656 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 2009-03-22 Santiago Kap Verde
657 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
658 X Hedelærke (Lullula arborea) 1995-05-11 Ungarn
659 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
660 X Razolærke (Alauda razae) 2009-03-24 Raso Kap Verde
661 X Lille Sanglærke (Alauda gulgula) 2000-03-12 Bet Shean Israel
662 X Sanglærke (Alauda arvensis)
663 X Theklalærke (Galerida theklae) 2000-12-10 Marokko
664 X Toplærke (Galerida cristata)
665 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
666 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1994-11-20 Texel, de Slufter Holland
667 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 2000-12-15 Marokko
668 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
669 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 1998-03-30 Israel
670 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2005-05-16 Tyrkiet
671 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 1999-04-27 NE Greece Grækenland
672 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
673 Duponts Lærke (Chersophilus duponti)
674 X Eremitlærke (Eremalauda dunni) 2017-04-15 Oued Jenna Marokko
675 Arabisk Lærke (Eremalauda eremodites)
676 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 1998-04-02 Israel
677 Turkestan Korttået Lærke (Alaudala heinei)
678 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
679 X Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) 2008-02-28 Syrien
680 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
681 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 1998-03-30 Israel
682 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 2000-12-10 Marokko
683 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 2000-12-10 Marokko
684 * Grey-throated Martin (Riparia chinensis)
685 X Digesvale (Riparia riparia)
686 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
687 * Stor Digesvale (Riparia cincta)
688 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
689 * Purpursvale (Progne subis)
690 X Landsvale (Hirundo rustica)
691 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
692 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 1990-06-15 Andalusia Spanien
693 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 1998-03-30 Israel
694 X Bysvale (Delichon urbicum)
695 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
696 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1990-06-15 Andalusia Spanien
697 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
698 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
699 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
700 X Cettisanger (Cettia cetti) 1992-05-30 Extremadura Spanien
701 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 1998-03-30 Israel
702 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
703 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
704 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2003-07-01 Pyrenees Spanien
705 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 1998-03-30 Israel
706 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 1998-03-30 Israel
707 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2000-10-07 Texel, Zeeburg Holland
708 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2002-01-05 AW duinen Holland
709 Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
710 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
711 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2007-03-05 Oldenhove, gemaal Electra Holland
712 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
713 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
714 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 2013-05-03 Kazbegi Georgien
715 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) 2001-02-24 La Gomera Spanien
716 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
717 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2005-06-12 Bergen NH Holland
718 X * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus) 2007-10-05 Katwijk, Rijnsoever Holland
719 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2013-05-10 Davit-Garjeti monastery Georgien
720 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2013-12-02 Kamperhoek Holland
721 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2002-06-17 Finland
722 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
723 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
724 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 1997-06-19 Finland
725 X * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) 1998-03-31 Southern Israel, Arava Valley Israel
726 X Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) 2009-03-21 Santiago Kap Verde
727 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
728 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
729 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) 2000-03-06 Nasholim Israel
730 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 2000-03-07 Hula valley Israel
731 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 2009-08-16 Wassenaar, Lentevreugd Holland
732 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 1993-05-21 Flevopolder Holland
733 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2001-05-20 Rusland (indenfor VP)
734 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1997-06-15 Finland
735 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
736 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1995-05-12 Ungarn
737 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
738 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 1996-09-10 Katwijk, Zanderij Holland
739 X Steppegulbug (Iduna rama) 2005-05-14 Rusland (indenfor VP)
740 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 1998-03-30 Israel
741 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 2017-04-16 Dakhla Marokko
742 X Orientgulbug (Hippolais languida) 2005-05-14 Tyrkiet
743 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 2005-05-14 Tyrkiet
744 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2003-06-21 Zoetermeer Holland
745 X Gulbug (Hippolais icterina) 1995-05-12 Ungarn
746 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
747 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
748 X Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
749 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
750 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1996-05-10 Polen
751 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1995-05-13 Ungarn
752 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 1999-09-21 Tarifa Spanien
753 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) 1998-04-02 Israel
754 Delikat Prinia (Prinia lepida)
755 X * Sahelsanger (Spiloptila clamans) 2017-04-15 Oued Jenna Marokko
756 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
757 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) 1998-03-30 Israel
758 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 2000-12-13 Marokko
759 X * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) 2008-02-23 Euphrate River Syrien
760 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
761 X Munk (Sylvia atricapilla)
762 X Havesanger (Sylvia borin) 1993-05-21 Flevopolder Holland
763 X Høgesanger (Curruca nisoria) 1995-05-11 Ungarn
764 X Gærdesanger (Curruca curruca)
765 * Mørk Gærdesanger (Curruca althaea)
766 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2003-11-05 Middelburg Holland
767 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 1998-04-05 Israel
768 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) 1998-04-01 Israel
769 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2015-11-16 West Terschelling Holland
770 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 2014-11-27 Alphen aan den Rijn Holland
771 X Tornsanger (Curruca communis)
772 X Provencesanger (Curruca undata) 2000-12-16 Marokko
773 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2008-05-09 Corsica Frankrig
774 X Balearsanger (Curruca balearica) 2019-05-23 Mallorca, Cabrera Spanien
775 X Berbersanger (Curruca deserticola) 2000-12-16 Marokko
776 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 1998-04-02 Israel
777 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1999-05-03 NE Greece Grækenland
778 Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
779 X Makisanger (Curruca subalpina) 2019-05-23 Mallorca, Cabrera Spanien
780 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 1990-06-15 Andalusia Spanien
781 X Rosasanger (Curruca mystacea) 2001-05-12 Rusland (indenfor VP)
782 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 1998-04-02 Israel
783 X Cypernsanger (Curruca melanothorax) 2000-03-10 Dead Sea Israel
784 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
785 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
786 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1992-06-11 Extremadura Spanien
787 X Fuglekonge (Regulus regulus)
788 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) 2004-02-23 Madeira Portugal
789 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
790 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
791 X Spætmejse (Sitta europaea)
792 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
793 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
794 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 2005-05-12 Tyrkiet
795 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
796 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 2000-03-09 Mount Hermon Israel
797 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) 2005-05-15 Tyrkiet
798 X Murløber (Tichodroma muraria) 2000-06-17 Ticino Schweiz
799 X Træløber (Certhia familiaris) 1995-05-07 Ungarn
800 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
801 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
802 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
803 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
804 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
805 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
806 Maina (Acridotheres tristis)
807 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
808 * Amurstær (Agropsar sturninus)
809 X Rosenstær (Pastor roseus) 2001-05-13 Rusland (indenfor VP)
810 X Stær (Sturnus vulgaris)
811 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 1999-09-21 Tarifa Spanien
812 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 1998-03-30 Israel
813 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
814 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
815 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
816 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
817 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
818 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
819 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
820 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
821 * Grådrossel (Turdus unicolor)
822 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1999-04-17 Katwijk, Zuidduinen Holland
823 X Solsort (Turdus merula)
824 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
825 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2009-10-31 Texel, 't Horntje Holland
826 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
827 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
828 * Brundrossel (Turdus eunomus)
829 X Sjagger (Turdus pilaris)
830 X Vindrossel (Turdus iliacus)
831 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
832 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
833 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
834 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
835 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 1998-03-31 Israel
836 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
837 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) 2019-05-21 Mallorca Spanien
838 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
839 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
840 X Rødhals (Erithacus rubecula)
841 * Blånattergal (Larvivora cyane)
842 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
843 X Blåhals (Luscinia svecica)
844 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1996-05-06 Polen
845 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
846 X Hvidhals (Irania gutturalis) 2005-05-15 Tyrkiet
847 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 2016-01-16 Hoogwoud (NH) Holland
848 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 1997-06-20 Finland
849 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
850 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
851 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1996-05-05 Polen
852 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 1998-03-31 Israel
853 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
854 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Polen
855 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
856 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
857 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
858 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
859 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
860 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 2000-12-10 Marokko
861 X * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) 2013-05-02 Kazbegi Georgien
862 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 1992-05-30 Extremadura Spanien
863 X Blådrossel (Monticola solitarius) 1992-05-30 Extremadura Spanien
864 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
865 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) 2001-10-24 Fuerteventura Spanien
866 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
867 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 1997-06-20 Finland
868 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
869 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
870 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
871 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
872 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
873 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 1998-03-30 Israel
874 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) 1998-03-31 Israel
875 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2000-12-14 Marokko
876 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 1990-06-15 Andalusia Spanien
877 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 1998-03-30 Israel
878 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) 2008-03-01 Syrien
879 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2008-10-14 Texel, Jan Ayenslag Holland
880 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 2000-12-15 Marokko
881 X Sortstjert (Oenanthe melanura) 1998-03-30 Israel
882 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
883 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 1990-06-15 Andalusia Spanien
884 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 1998-04-01 Israel
885 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
886 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 2000-03-09 Mount Hermon Israel
887 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
888 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) 1998-04-03 Israel
889 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
890 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) 2005-05-15 Tyrkiet
891 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
892 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1991-12-28 AW duinen Holland
893 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
894 X Nilsolfugl (Hedydipna metallica) 2009-03-05 Crocodile island Egypten
895 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) 1998-03-30 Israel
896 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
897 X Gråspurv (Passer domesticus)
898 X Italiensk Spurv (Passer italiae)
899 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 1998-03-30 Israel
900 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 1998-04-01 Israel
901 X Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) 2009-03-20 Boa Vista Kap Verde
902 X Ørkenspurv (Passer simplex) 2000-12-17 Marokko
903 X Skovspurv (Passer montanus)
904 X * Sahelspurv (Passer luteus) 2017-04-15 Oued Jenna Marokko
905 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 2005-05-16 Tyrkiet
906 X Stenspurv (Petronia petronia) 1999-05-07 NE Greece Grækenland
907 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) 2005-05-16 Tyrkiet
908 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 2000-06-17 Ticino Schweiz
909 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
910 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
911 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
912 Stribet Væver (Ploceus manyar)
913 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
914 * Amarant (Lagonosticta senegala)
915 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
916 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
917 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 2009-03-21 Santiago Kap Verde
918 Tigerfinke (Amandava amandava)
919 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
920 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica)
921 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
922 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
923 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 2000-12-16 Marokko
924 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-21 Maasvlakte Stuifdijk Holland
925 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 2005-05-18 Tyrkiet
926 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
927 X Jernspurv (Prunella modularis)
928 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
929 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
930 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
931 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1998-04-05 Israel
932 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
933 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
934 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
935 X Storpiber (Anthus richardi) 2005-10-01 Katwijk, Wantveld Holland
936 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2007-01-27 Woerden Holland
937 X Markpiber (Anthus campestris)
938 X Langnæbbet Piber (Anthus similis) 2000-03-11 Mount Gilboa Israel
939 X Engpiber (Anthus pratensis)
940 X Skovpiber (Anthus trivialis)
941 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2012-10-17 Noordwijkerhout Holland
942 Tundrapiber (Anthus gustavi)
943 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1995-05-14 Ungarn
944 X Hedepiber (Anthus rubescens) 2000-03-11 Bet Shean Israel
945 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1998-04-05 Israel
946 X Skærpiber (Anthus petrosus)
947 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 2001-02-26 La Gomera Spanien
948 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
949 X Tenerife Blå Bogfinke (Fringilla teydea) 2001-10-21 Tenerife Spanien
950 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
951 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
952 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
953 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1991-03-28 Roggebotzand Holland
954 X Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-11-20 Groningen Holland
955 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
956 X Azorerdompap (Pyrrhula murina) 2010-10-17 Sao Miguel Azorerne
957 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 2005-05-18 Tyrkiet
958 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
959 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 1998-04-05 Israel
960 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
961 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1993-05-21 Flevopolder Holland
962 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
963 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 2006-10-24 Petra Jordan
964 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
965 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
966 X Grønirisk (Chloris chloris)
967 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 1998-04-02 Israel
968 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1996-10-06 Texel, de Slufter Holland
969 X Tornirisk (Linaria cannabina)
970 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 1997-06-21 Finland
971 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 1996-06-07 Vlieland Holland
972 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1997-06-27 Finland
973 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1997-06-22 Finland
974 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
975 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1990-08-22 Texel Holland
976 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2003-02-01 Huizen, IJzeren Veld Holland
977 X Stillits (Carduelis carduelis)
978 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 2000-06-18 Ticino Schweiz
979 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) 2008-05-06 Corsica Frankrig
980 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 2005-05-12 Tyrkiet
981 X Gulirisk (Serinus serinus) 1990-06-15 Andalusia Spanien
982 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
983 X Kanariefugl (Serinus canaria) 2001-02-24 La Gomera Spanien
984 X Grønsisken (Spinus spinus)
985 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1997-06-22 Finland
986 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
987 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1990-06-15 Andalusia Spanien
988 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
989 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2008-03-02 Lebanon border Syrien
990 X Klippeværling (Emberiza cia) 1990-06-15 Andalusia Spanien
991 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani)
992 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 1998-03-31 Israel
993 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1991-06-15 Bulgarien
994 X Rustværling (Emberiza caesia) 1998-03-30 Israel
995 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 1990-06-15 Andalusia Spanien
996 X Stribet Værling (Emberiza striolata) 1998-04-05 Israel
997 X Husværling (Emberiza sahari) 2000-12-10 Marokko
998 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
999 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 1995-12-23 Katwijk, Zanderij Holland
1000 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1001 X Pileværling (Emberiza rustica) 1997-06-21 Finland
1002 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) 1997-06-15 Finland
1003 * Rødværling (Emberiza rutila)
1004 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 1999-05-01 NE Greece Grækenland
1005 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1006 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1007 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1008 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1009 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1010 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1011 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1012 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1013 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2019-10-28 Maasvlakte Holland
1014 X * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) 2015-02-03 Groningen Holland
1015 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1016 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1017 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1018 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1019 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1020 X * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) 2010-10-20 Flores Azorerne
1021 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 2010-01-07 Alkmaar/Oudorp Holland
1022 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1023 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1024 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1025 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1026 X * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis) 2010-09-21 Vlieland (Oude eendenkooi) Holland
1027 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1028 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1029 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1030 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1031 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1032 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1033 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1034 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1035 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1036 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1037 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1038 * Parulasanger (Setophaga americana)
1039 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1040 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1041 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1042 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1043 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1044 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1045 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1046 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1047 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1048 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1049 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1050 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1051 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1052 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1053 * Sommertangar (Piranga rubra)
1054 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1055 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1056 * Dickcissel (Spiza americana)
1057 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1058 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer