VP Artsliste

VP Artsliste

Rami Mizrachi

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Rami Mizrachis kryds

Dette er Rami Mizrachis VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 X Perlehøne (Numida meleagris) 2013-04-29 Monte Trigo, Boa Vista Kap Verde
3 X * Californisk Topvagtel (Callipepla californica) 2018-09-24 Aghione, Corsica Frankrig
4 X * Bobwhite (Colinus virginianus) 2011-05-04 Lame del Sesia Italien
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 2010-05-29 Oulu area Finland
6 Tjur (Tetrao urogallus)
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) 1996-09-22 Pitlochry Skotland
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) 2003-07-06 Sivrikaya Tyrkiet
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 1996-09-15 Cairngorm, Highland Skotland
10 X Dalrype (Lagopus lagopus) 1996-09-19 Hobbister nature reserve, Orkney (Red Ptarmingan) Skotland
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2008-06-19 Kazbegi Georgien
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 2003-07-07 Sivrikaya Tyrkiet
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 2018-09-21 Vanoise National Park, French Alps Frankrig
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 1980-01-12 Lifta, Jerusalem Israel
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 2014-05-01 Sidi Bettache Marokko
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 1996-09-26 Scottish Solway Skotland
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) 2003-07-12 Birecik, Ibis Wadi Tyrkiet
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 1980-03-25 Eilat Israel
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 1980-12-06 Fields of Kibbutz Tirat Zvi, Beit She'an Valley Israel
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) 2014-05-02 Sidi Yahya Marokko
22 X Agerhøne (Perdix perdix) 2012-05-19 Brzostowo, Biebrza Polen
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1980-04-03 Ramot Rachel, Jerusalem Israel
24 X Kongefasan (Syrmaticus reevesii) 2018-09-19 Skaštice Tjekiet
25 X Fasan (Phasianus colchicus) 1996-09-12 Largo Bay England
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
29 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
30 X Knortegås (Branta bernicla) 2012-11-28 Brouwersdam, Zeeland Holland
31 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1983-01-15 Ayelet Hashahar, Hula Valley Israel
32 X Canadagås (Branta canadensis) 1996-09-11 Hyde Park, London England
33 X Bramgås (Branta leucopsis) 1996-09-25 Caerlaverock Skotland
34 X Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) 2012-12-02 Schellinkhout, Hoorn Holland
35 X Indisk Gås (Anser indicus) 2012-12-04 Beusichem Holland
36 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2018-01-26 Culemborg Holland
37 X * Snegås (Anser caerulescens) 2012-12-01 Deventer Holland
38 X Grågås (Anser anser) 1982-12-12 Eilat Israel
39 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2007-03-17 Eilat, Taiga Bean Goose ssp. johanseni Israel
40 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2012-12-01 Sandfirden, Friesland Holland
41 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2010-06-03 Skallelv, Varangerfjord Norge
42 X Blisgås (Anser albifrons) 1983-01-15 Ayelet Hashahar, Hula Valley Israel
43 X Dværggås (Anser erythropus) 1988-01-11 Tirat Zevi, Beit She'an Valley Israel
44 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2012-11-30 Philipsdam Holland
45 X Knopsvane (Cygnus olor) 1984-12-08 Yagur reservoir Israel
46 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1993-12-25 Kibbutz Dafna, Hula Valley Israel
47 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2002-01-26 Anot reservoir Israel
48 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
49 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
50 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2002-08-28 Revadim reservoirs Israel
51 X Gravand (Tadorna tadorna) 1980-03-24 North Beach of Eilat Israel
52 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1982-01-02 Ma'agan Michael Israel
53 X * Moskusand (Cairina moschata) 2018-09-21 Lake Orta Italien
54 X * Brudeand (Aix sponsa) 2011-10-08 Lagoa da Lomba, Flores Azorerne
55 X Mandarinand (Aix galericulata) 2012-11-30 Sonsbeek Park, Arnhem Holland
56 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
57 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2017-03-03 Noordwijk Holland
58 X Atlingand (Spatula querquedula) 1980-03-15 Beit Zayit Reservoir Israel
59 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
60 X Blåvinget And (Spatula discors) 2011-10-05 Paul da Praia, Terceira Azorerne
61 X Skeand (Spatula clypeata) 1979-12-19 Tirat Zevi, Beit She'an Valley Israel
62 X Knarand (Mareca strepera) 1980-12-03 Ma'agan Michael Israel
63 * Segland (Mareca falcata)
64 X Pibeand (Mareca penelope) 1980-11-07 Nahal Sorek, close to kibbutz Tzora Israel
65 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2016-10-25 Paul da Praia, Terceira Azorerne
66 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1979-10-11 Dan Region Sewage Reclamation Project Israel
67 X Sortbrun And (Anas rubripes) 2011-10-08 Lagoa Branca, Flores Azorerne
68 * Kapand (Anas capensis)
69 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
70 X Spidsand (Anas acuta) 1979-12-20 Hula Nature Reserve, Hula Valley Israel
71 X Krikand (Anas crecca) 1979-10-11 Ma'agan Michael Israel
72 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2013-05-14 Ribeira da Janela, Madeira Portugal
73 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 1980-07-28 Ayelet Hashahar, Hula Valley Israel
74 X Rødhovedet And (Netta rufina) 1979-12-19 Tirat Zevi, Beit She'an Valley Israel
75 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
76 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
77 X * Amerikansk Taffeland (Aythya americana) 2017-10-23 Paul da Praia, Terceira Azorerne
78 X Taffeland (Aythya ferina) 1979-10-11 Dan Region Sewage Reclamation Project Israel
79 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1980-09-28 Ma'agan Michael Israel
80 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2015-10-12 Paul da Praia, Terceira Azorerne
81 X Troldand (Aythya fuligula) 1980-12-06 Fish pools Kibbutz Tirat Zvi, Beit She'an Valley Israel
82 X Bjergand (Aythya marila) 2003-12-13 Kfar Ruppin, Beit She'an Valley Israel
83 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2017-03-03 Den Oever Holland
84 X Stellersand (Polysticta stelleri) 2010-06-01 Vadozya, Varangerfjord Norge
85 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
86 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2010-06-02 Hornoya, Varangerfjord Norge
87 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1996-09-12 Largo Bay Skotland
88 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 2017-03-13 Hafnir Island
89 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 2017-10-16 Corvo new harbour Azorerne
90 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2008-01-31 Jaffa Port Israel
91 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2017-03-15 Keflavik Island
92 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2019-12-10 Stogi, Gdansk Polen
93 X Sortand (Melanitta nigra) 2010-05-28 Papinjarvi, Oulu Finland
94 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
95 X Havlit (Clangula hyemalis) 1982-12-12 North Beach of Eilat Israel
96 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 2012-11-28 Gaatkensplas, Barendrecht Holland
97 X Hvinand (Bucephala clangula) 1985-01-12 Maagan Michael Israel
98 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 2017-03-14 Selfoss Island
99 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1993-12-25 Dafna fish ponds, Hula Valley Israel
100 X * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) 2017-02-12 Barr Loch, Lochwinnoch RSPB, Clyde Skotland
101 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1996-09-14 Loch Garten Skotland
102 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1982-01-02 Ma'ayan Zevi Israel
103 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1996-09-12 Kilconquhar loch Skotland
104 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 1982-11-07 Dan Region Sewage Reclamation Project Israel
105 * Nathøg (Chordeiles minor)
106 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 2014-05-11 Tafingoult, The Sous Valley Marokko
107 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1981-04-22 Ramot Rachel, Jerusalem Israel
108 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 1983-04-23 Eilat Israel
109 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 1985-04-19 Neot Hakkikar Israel
110 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
111 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
112 X * Skorstenssejler (Chaetura pelagica) 2018-10-21 Tennessee Valley, Corvo Azorerne
113 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 1979-11-09 Sacher Park, Jerusalem Israel
114 X Kap Verde-sejler (Apus alexandri) 2013-05-02 Praia Cliffs, Santiago Kap Verde
115 X Mursejler (Apus apus) 1980-02-25 Jerusalem Israel
116 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 2013-05-10 At sea, 150 km. south of Gomera, Canary Islands Spanien
117 X Gråsejler (Apus pallidus) 1980-03-24 Monastery of St. George, Wadi Qelt Israel
118 * Orientsejler (Apus pacificus)
119 X Lille Sejler (Apus affinis) 1979-12-19 Tirat Zevi, Beit She'an Valley Israel
120 X Kaffersejler (Apus caffer) 2016-07-04 Castillo de Monfragüe, Extremadura Spanien
121 X Stortrappe (Otis tarda) 1999-12-03 Sede Eliyyahu, Beit She'an Valley Israel
122 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
123 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 2016-01-26 Tindaya, Fuerteventura, Canary Islands Spanien
124 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) 1982-05-30 Shivta Israel
125 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
126 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1982-01-17 Kibbutz Nahshonim, south of the Sharon plain Israel
127 X Sporegøg (Centropus senegalensis) 2009-09-11 El-abbasa fishponds Egypten
128 X Skadegøg (Clamator glandarius) 1980-08-31 Tal Shahar Israel
129 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
130 X * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) 2016-10-10 Corvo, Miradouro Azorerne
131 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
132 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
133 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
134 X * Skovgøg (Cuculus optatus) 2015-06-10 Monetnyy Rusland (indenfor VP)
135 X Gøg (Cuculus canorus) 1981-03-13 Malha, Jerusalem Israel
136 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
137 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 1983-08-17 Shivta Israel
138 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
139 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 1982-06-01 Shivta Israel
140 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 1982-08-28 Shivta Israel
141 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 1981-07-31 Eilat Israel
142 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 1981-04-22 Pumping station northwest Eilat Israel
143 X Klippedue (Columba livia) 1977-02-04 Jerusalem Israel
144 * Guineadue (Columba guinea)
145 X Huldue (Columba oenas) 1982-11-26 Yarkon fields, Petah Tikva area Israel
146 * Turkestandue (Columba eversmanni)
147 X Ringdue (Columba palumbus) 1983-11-12 Kibbutz Ramat Rachel Israel
148 X Madeiradue (Columba trocaz) 2013-05-14 Ribeiro Frio, Madeira Portugal
149 X Laurbærdue (Columba bollii) 2016-01-20 La Palma Spanien
150 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) 2016-01-20 La Palma Spanien
151 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1980-04-10 Jerusalem Bird Observatory area Israel
152 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2012-11-11 Nafha vineyard Israel
153 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 1980-03-11 Yeruham Israel
154 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
155 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
156 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 1977-01-31 Jerusalem Israel
157 X Namaquadue (Oena capensis) 1980-09-10 Kibbutz Eilot, Eilat area Israel
158 * Sørgedue (Zenaida macroura)
159 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
160 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1979-12-19 Tirat Zevi, Beit She'an Valley Israel
161 X * Græsrikse (Crex egregia) 2020-01-18 International Birding and Research Center in Eilat Israel
162 X Engsnarre (Crex crex) 1980-04-22 Ramot Rachel, Jerusalem Israel
163 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
164 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 1981-09-23 Ma'agan Michael Israel
165 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 1981-04-21 Eilat Israel
166 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1982-03-29 Eilat Israel
167 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
168 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
169 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 2014-05-14 Oualidia Marokko
170 X Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) 1987-08-02 Nir David, Beit She'an Valley Israel
171 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) 2020-03-05 Shirvan National Park Aserbajdsjan
172 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
173 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
174 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1979-10-11 Ma'agan Michael Israel
175 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
176 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2014-05-02 Lac de Sidi Bourhaba Marokko
177 X Blishøne (Fulica atra) 1979-10-11 Ma'agan Michael Israel
178 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
179 X * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus) 2020-03-01 Shirvan National Park Aserbajdsjan
180 * Prærietrane (Antigone canadensis)
181 X Jomfrutrane (Grus virgo) 1997-10-23 Hula Valley Israel
182 X Trane (Grus grus) 1980-11-30 Ramot Rachel, Jerusalem Israel
183 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1979-10-11 Dan Region Sewage Reclamation Project Israel
184 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 2011-10-05 Angra do Heroismo marina, Terceira Azorerne
185 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2010-05-30 Kuusamo Finland
186 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1979-12-19 Tirat Zevi, Beit She'an Valley Israel
187 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1981-07-04 Ashdod sewage ponds Israel
188 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1979-12-19 Tirat Zevi, Beit She'an Valley Israel
189 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 1982-01-02 Ma'agan Michael Israel
190 X * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) 2006-03-21 K20, Eilat Israel
191 X * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) 2014-05-14 Atlantic Coast Marokko
192 X Triel (Burhinus oedicnemus) 1980-03-24 Fields of kibbutz Kalya Israel
193 X Senegaltriel (Burhinus senegalensis) 2009-09-11 El-abbasa fishponds Egypten
194 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
195 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1980-03-24 North Beach of Eilat Israel
196 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 1979-10-11 Ma'agan Michael Israel
197 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1979-12-19 Tirat Zevi, Beit She'an Valley Israel
198 X Vibe (Vanellus vanellus) 1980-02-02 Ein Yael, Jerusalem Israel
199 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 1979-10-11 Ma'agan Michael Israel
200 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
201 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
202 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2001-12-22 Eilat Israel
203 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 1984-01-07 Fields south of Kibbutz Urim, Western Negev Israel
204 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1980-09-11 Sewage canal, southern Salt Pans, Eilat Israel
205 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1980-11-07 Nahal Sorek, close to kibbutz Tzora Israel
206 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1985-10-25 Eilat Israel
207 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2008-11-27 Maagan Michael Israel
208 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1980-03-26 Eilat salt pools Israel
209 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1980-03-25 Eilat salt pools Israel
210 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 2011-10-06 Cabo da Praia, Terceira Azorerne
211 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1980-03-25 Eilat salt pools Israel
212 X * Kildire (Charadrius vociferus) 2011-10-06 Near Lagua do Junco, Terceira Azorerne
213 X Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) 1986-10-26 Shifdan, near Rishon LeZion Israel
214 X * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris) 2009-09-14 Tut Amon Village, Aswan Egypten
215 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1980-03-26 Eilat salt pools Israel
216 X Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) 2013-08-01 Ma'ayan Tzvi Israel
217 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 1980-03-26 Eilat salt pools Israel
218 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 1981-04-21 Eilat salt pools Israel
219 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
220 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1982-12-12 Eilat Israel
221 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
222 X Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) 1986-04-29 Ashdod Sewage Ponds Israel
223 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2011-10-09 East of Ribeiro do Moinho, Flores Azorerne
224 X Småspove (Numenius phaeopus) 1981-08-03 Ma'agan Michael Israel
225 X * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) 2011-10-05 Cabo da Praia, Terceira Azorerne
226 X * Dværgspove (Numenius minutus) 2020-01-01 Schagen Holland
227 * Eskimospove (Numenius borealis)
228 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
229 X Storspove (Numenius arquata) 1980-03-25 Eilat Israel
230 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1981-08-03 Ma'agan Michael Israel
231 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1980-09-09 Eilat salt pools Israel
232 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
233 X Stenvender (Arenaria interpres) 1980-09-09 Eilat Israel
234 X * Storryle (Calidris tenuirostris) 1985-10-24 Eilat Israel
235 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1988-08-16 Maagan Michael Israel
236 X Brushane (Calidris pugnax) 1980-03-25 Eilat salt pools Israel
237 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1981-04-22 Eilat salt pools Israel
238 Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
239 X * Klireryle (Calidris himantopus) 2018-01-15 Coward's Marsh, Dorset England
240 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1980-09-11 Eilat salt pools Israel
241 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1980-08-31 Nahal Sorek Israel
242 X * Langtået Ryle (Calidris subminuta) 2004-10-22 Maoz Hayyim, Beit She'an Valley Israel
243 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2003-04-17 Eilat Israel
244 X Sandløber (Calidris alba) 1980-09-28 Ma'agan Michael Israel
245 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1980-09-09 Eilat salt pools Israel
246 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2010-06-01 Salttjern, Varangerfjord Norge
247 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 2014-10-15 Ponta Delgada old soccer field, Flores Azorerne
248 X Dværgryle (Calidris minuta) 1979-10-11 Ma'agan Michael Israel
249 X Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) 2015-10-12 Cabo de Praia quarry, Terceira Azorerne
250 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2004-04-26 Maagan Michael Israel
251 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 2015-10-11 Corvo, Between old & new reservoirs Azorerne
252 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2008-05-02 Yotvata, Arava Israel
253 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2011-10-05 Cabo da Praia, Terceira Azorerne
254 * Alaskaryle (Calidris mauri)
255 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 1984-07-22 Dan Region Sewage Reclamation Project Israel
256 X * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) 2014-10-05 Quarry at Cabo Da Praia, Terceira Azorerne
257 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1980-11-22 Close to kibbutz Ramat Rahel, Jerusalem Israel
258 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
259 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1980-10-03 Nahal Sorek, close to kibbutz Tzora Israel
260 X * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura) 1984-11-09 Eilat Israel
261 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
262 X Tredækker (Gallinago media) 1983-03-19 Eilat Israel
263 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 1979-11-09 Nahal Hovevei Zion, Jerusalem Israel
264 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
265 X Terekklire (Xenus cinereus) 1981-08-03 Ma'agan Michael Israel
266 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2020-12-19 Sde Eliyahu, Beit She'an Valley Israel
267 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1981-04-21 Eilat salt pools Israel
268 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1984-09-08 Dan Region Sewage Reclamation Project Israel
269 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1980-07-23 Nahal Sorek, close to kibbutz Tzora Israel
270 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2011-10-11 Vila Nova de Corvo Azorerne
271 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1980-03-17 Beit Zayit Reservoir, Jerusalem area Israel
272 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
273 X * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes) 2017-09-01 Cabo da Praia, Terceira Azorerne
274 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2008-09-26 Neve Eitan, Beit She'an Valley Israel
275 X * Willet (Tringa semipalmata) 2014-10-04 ETAR, Ponta Delgada, Sao Miguel Azorerne
276 X Rødben (Tringa totanus) 1980-03-25 Eilat salt pools Israel
277 X Damklire (Tringa stagnatilis) 1980-09-09 Eilat salt pools Israel
278 X Tinksmed (Tringa glareola) 1980-03-25 Eilat salt pools Israel
279 X Sortklire (Tringa erythropus) 1980-03-25 Eilat salt pools Israel
280 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1980-03-25 Eilat salt pools Israel
281 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
282 X Krabbeæder (Dromas ardeola) 2009-09-12 Hamata Mangroves Egypten
283 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 1982-10-01 Shivta Israel
284 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1980-03-25 Eilat Israel
285 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
286 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1981-09-23 Kibbutz Ma'agan Michael Israel
287 * Brun Noddy (Anous stolidus)
288 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
289 X Ride (Rissa tridactyla) 1983-01-02 Jaffa Port Israel
290 Ismåge (Pagophila eburnea)
291 X Sabinemåge (Xema sabini) 2009-04-23 Maagan Michael Israel
292 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 1980-03-27 Eilat salt ponds Israel
293 Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
294 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
295 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 1979-12-19 Tirat Zevi, Beit She'an Valley Israel
296 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
297 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1980-09-11 Eilat salt pans Israel
298 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2018-01-27 Vlissingen Holland
299 Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
300 X Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 2003-06-04 K20, Eilat Israel
301 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
302 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 1985-04-18 Eilat Israel
303 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1982-01-01 Jaffa Port Israel
304 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 1981-01-16 Kibbutz Ma'agan Michael Israel
305 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 1981-04-22 North Beach of Eilat Israel
306 X Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) 2009-09-12 Marsa Alam area Egypten
307 X Stormmåge (Larus canus) 1983-03-18 North Beach of Eilat Israel
308 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
309 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2020-02-12 Ponta Delgada Marina Azorerne
310 X Svartbag (Larus marinus) 1996-09-13 Eile Skotland
311 * Tangmåge (Larus dominicanus)
312 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
313 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2010-06-04 Berlevag, Varangerfjord Norge
314 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2017-03-13 Stafness Island
315 X Sølvmåge (Larus argentatus) 1996-09-11 Hyde Park, London England
316 X * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) 2020-02-16 Cabo da Praia fishing harbour, Terceira Azorerne
317 * Vegamåge (Larus vegae)
318 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 1999-01-09 Dan Region Sewage Reclamation Project Israel
319 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 1999-01-15 Dan Region Sewage Reclamation Project Israel
320 X Armensk Måge (Larus armenicus) 1979-10-11 Ma'agan Michael Israel
321 * Skifermåge (Larus schistisagus)
322 X Sildemåge (Larus fuscus) 1980-03-24 Fields of kibbutz Kalya Israel
323 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1981-04-22 Eilat Israel
324 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1980-03-24 North Beach of Eilat Israel
325 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
326 X Bergiusterne (Thalasseus bergii) 1988-06-28 North Beach of Eilat Israel
327 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 1986-07-31 North Beach of Eilat Israel
328 X * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) 2013-05-08 West African pelagic, 122 km. west of Mauritania Mauritanien (indenfor VP)
329 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1980-09-09 Eilat Israel
330 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
331 X * Aztekerterne (Thalasseus elegans) 2016-07-01 Polder de Sébastopol, Barbâtre, Île de Noirmoutier Frankrig
332 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1981-03-21 North Beach of Eilat Israel
333 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
334 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
335 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
336 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 1985-07-12 North beach of Eilat Israel
337 X * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus) 2017-08-28 Ilhéu da Praia, Graciosa Azorerne
338 X Rosenterne (Sterna dougallii) 1982-11-04 North Beach of Eilat Israel
339 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1979-10-11 Ma'agan Michael Israel
340 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa) 1982-11-02 North Beach of Eilat Israel
341 X Havterne (Sterna paradisaea) 1983-08-14 North Beach of Eilat Israel
342 Prærieterne (Sterna forsteri)
343 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1979-12-19 Tirat Zevi, Beit She'an Valley Israel
344 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1980-05-14 Tal Shahar reservoirs Israel
345 X Sortterne (Chlidonias niger) 1980-09-11 Eilat salt pools Israel
346 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
347 X Storkjove (Stercorarius skua) 1996-09-15 Scrabster Skotland
348 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1983-05-14 North Beach of Eilat Israel
349 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1980-03-27 North Beach of Eilat Israel
350 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1983-05-14 North Beach of Eilat Israel
351 X Søkonge (Alle alle) 2020-01-04 Veerse Meer (Lake Veere), Zeeland Holland
352 X Polarlomvie (Uria lomvia) 2010-06-02 Hornoya, Varangerfjord Norge
353 X Lomvie (Uria aalge) 1996-09-12 Largo Bay Skotland
354 X Alk (Alca torda) 2010-06-02 Hornoya, Varangerfjord Norge
355 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
356 X Tejst (Cepphus grylle) 1996-09-18 Orkney Skotland
357 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
358 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
359 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
360 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
361 X Lunde (Fratercula arctica) 1996-09-20 Ferry from Stromness to Scrabster Skotland
362 * Hornet lunde (Fratercula corniculata)
363 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
364 X Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) 2006-04-15 North Beach of Eilat Israel
365 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
366 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2003-07-16 Todurge Golu Tyrkiet
367 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1984-12-14 Jaffa Port Israel
368 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2017-02-11 East Chevington NWT Reserve, Northumberland England
369 X Islom (Gavia immer) 2012-11-29 Brouwersdam, Zeeland Holland
370 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
371 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 2013-05-08 West African pelagic, 154 km. west of Mauritania Mauritanien (indenfor VP)
372 X Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) 2013-04-29 Ilhéu dos Pássaros, Boa Vista Kap Verde
373 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
374 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
375 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2018-04-17 Rantumbecken, Sylt Tyskland
376 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
377 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
378 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 1984-12-14 Jaffa Port Israel
379 X Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) 2013-05-14 Porto Moniz, Madeira Portugal
380 X * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi) 2017-08-29 Bank of Fortune, Graciosa Azorerne
381 X * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe) 2013-04-29 Ilhéu dos Pássaros, Boa Vista Kap Verde
382 X * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis) 2003-04-19 Eilat Israel
383 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1984-12-14 Jaffa Port Israel
384 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
385 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1996-09-16 Scarbster Skotland
386 * Kappetrel (Daption capense)
387 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
388 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
389 X * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) 2013-05-14 Pico De Arierio, Madeira Portugal
390 X Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) 2013-05-06 West African pelagic, 6 km. north of Sau Nicolau Kap Verde
391 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
392 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
393 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
394 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
395 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
396 X * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas) 1992-07-22 North Beach of Eilat Israel
397 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 1985-02-16 Jaffa Port Israel
398 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 1980-09-09 North Beach of Eilat Israel
399 X Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) 2013-05-03 Praia Lighthouse, Santiago Kap Verde
400 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1981-04-23 North Beach of Eilat Israel
401 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
402 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
403 X Storskråpe (Ardenna gravis) 2011-10-11 Corvo Azorerne
404 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1996-09-21 Faraid Head Skotland
405 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 1981-08-04 Ma'agan Michael Israel
406 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2016-06-29 Cala Gat, Mallorca Spanien
407 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
408 X * Persisk Skråpe (Puffinus persicus) 1985-01-22 Jaffa Port Israel
409 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
410 X Lille Skråpe (Puffinus baroli) 2013-05-10 7 km. south east from Gomera, Canary Islands Spanien
411 X * Dværgskråpe (Puffinus boydi) 2013-05-05 South of Santiago Kap Verde
412 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) 2013-05-06 West African pelagic, 4 km. north of Sau Nicolau Kap Verde
413 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
414 X Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) 1989-04-26 Nir David, Beit She'an Valley Israel
415 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
416 X Sort Stork (Ciconia nigra) 1979-12-19 Tirat Zevi, Beit She'an Valley Israel
417 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
418 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1979-10-11 Ma'agan Michael Israel
419 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
420 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
421 X * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) 2013-04-29 Curral Velho, Boa Vista Kap Verde
422 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
423 X Sule (Morus bassanus) 1981-01-17 Ma'agan Michael Israel
424 * Kapsule (Morus capensis)
425 * Maskesule (Sula dactylatra)
426 * Rødfodet Sule (Sula sula)
427 X Brun Sule (Sula leucogaster) 1980-03-25 North Beach of Eilat Israel
428 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
429 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 1982-01-23 Sede Eliyyahu, Beit She'an Valley Israel
430 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
431 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1996-09-13 Eile Skotland
432 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1979-12-20 Hula Nature Reserve, Hula Valley Israel
433 X * White-breasted Cormorant (Phalacrocorax lucidus) 2014-05-07 Boujdour, Western Sahara Marokko
434 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
435 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
436 X Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) 2011-05-04 Oldenico, Piemonte Italien
437 X Eremitibis (Geronticus eremita) 1984-08-31 Near Beer Sheva Israel
438 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1980-03-26 Eilat Israel
439 X Skestork (Platalea leucorodia) 1979-10-11 Dan Region Sewage Reclamation Project Israel
440 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1980-12-20 Kibbutz Kalya Israel
441 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
442 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
443 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 1980-07-29 Hula Nature Reserve, Hula Valley Israel
444 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
445 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
446 X * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii) 2018-01-11 Barranco de Rio Cabras, Fuerteventura Spanien
447 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 1979-10-11 Ma'agan Michael Israel
448 X * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea) 2011-10-11 Vila Nova de Corvo Azorerne
449 * Krabbehejre (Butorides virescens)
450 X Mangrovehejre (Butorides striata) 1996-04-09 North Beach of Eilat Israel
451 X Tophejre (Ardeola ralloides) 1979-12-19 Tirat Zevi, Beit She'an Valley Israel
452 * Rishejre (Ardeola grayii)
453 X * Vinhejre (Ardeola bacchus) 2021-04-14 The Jerusalem Botanical Gardens Israel
454 X Kohejre (Bubulcus ibis) 1979-12-19 Tirat Zevi, Beit She'an Valley Israel
455 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
456 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1979-10-11 Ma'agan Michael Israel
457 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
458 X * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala) 1987-10-30 Eilat salt ponds Israel
459 * Goliathejre (Ardea goliath)
460 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 1980-07-27 Fish pools Kibbutz Hamadia Israel
461 X Sølvhejre (Ardea alba) 1979-10-11 Dan Region Sewage Reclamation Project Israel
462 X * Mellemhejre (Ardea intermedia) 2004-11-12 Yotvata Israel
463 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
464 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
465 * Blåhejre (Egretta caerulea)
466 X * Snehejre (Egretta thula) 2016-10-19 Santa Cruz. Flores Azorerne
467 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1979-10-11 Ma'agan Michael Israel
468 X Revhejre (Egretta gularis) 1980-03-24 North Beach of Eilat Israel
469 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 1979-10-11 Ma'agan Michael Israel
470 X Rosapelikan (Pelecanus rufescens) 2009-09-15 Abu Simbel Egypten
471 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 1982-11-01 Eilat Israel
472 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1980-09-29 Ma'agan Michael Israel
473 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2003-11-22 Maoz Hayyim, Beit She'an Valley Israel
474 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 2003-03-01 Nahal Dishon, Upper Galilee Israel
475 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 1980-03-11 Ein Yorkeam Israel
476 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1980-05-03 Nahal Refaim, Jerusalem Israel
477 X * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) 2002-05-10 Eilat Israel
478 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
479 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
480 X * Hvidrygget Grib (Gyps africanus) 2021-05-02 Sde Eliyahu, Beit She'an Valley Israel
481 X * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) 2011-10-18 Vila Velha de Rodao, viewing platform Portugal
482 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 1980-03-10 Sde Boker Israel
483 X Munkegrib (Aegypius monachus) 1984-12-01 Mevo Hama, southern Golan Heights Israel
484 X Øregrib (Torgos tracheliotos) 1985-04-03 Yotvata, Arava Israel
485 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 1980-03-24 Fields of kibbutz Kalya Israel
486 X * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus) 2002-02-08 Bet Guvrin, Hevel Lakhish Israel
487 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1980-03-24 Kalya, northern shore of the Dead Sea Israel
488 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1979-12-20 Hula Nature Reserve, Hula Valley Israel
489 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
490 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 1980-03-24 Monastery of St. George, Wadi Qelt Israel
491 X * Rovørn (Aquila rapax) 2013-08-10 Beit Kama Israel
492 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 1980-03-24 Monastery of St. George, Wadi Qelt Israel
493 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 2016-07-04 Monfragüe N.P, Extremadura Spanien
494 X Kejserørn (Aquila heliaca) 1981-10-10 Ein Netafim, Eilat mountains Israel
495 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1979-12-08 Nahal Refaim, Jerusalem Israel
496 X * Verreauxørn (Aquila verreauxii) 2022-11-25 Wadi Etek, Eilat mountains Israel
497 X Høgeørn (Aquila fasciata) 1980-03-24 Monastery of St. George, Wadi Qelt Israel
498 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
499 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
500 * Shikra (Accipiter badius)
501 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 1980-04-25 Ramot Rachel, Jerusalem Israel
502 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 1979-11-07 Mount Herzl, Jerusalem Israel
503 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1981-10-17 Eilat Israel
504 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1979-12-19 Tirat Zevi, Beit She'an Valley Israel
505 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1979-12-20 Hula Nature Reserve, Hula Valley Israel
506 X * Amerikansk Blå Kærhøg (Circus hudsonius) 2019-10-12 Corvo Reservoir Azorerne
507 X Steppehøg (Circus macrourus) 1980-03-27 Hatzeva Israel
508 X Hedehøg (Circus pygargus) 1980-03-26 Eilat Israel
509 X Rød Glente (Milvus milvus) 1984-02-04 Kibbutz Gvulot, North-western Negev Israel
510 X Sort Glente (Milvus migrans) 1979-12-20 Hula Nature Reserve, Hula Valley Israel
511 X * Gulnæbbet glente (Milvus aegyptius) 2009-09-14 Tut Amon Village, Aswan Egypten
512 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
513 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
514 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1980-12-05 kibbutz Sde Eliyahu, Beit She'an valley Israel
515 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
516 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2010-06-01 Tana Bru, Varangerfjord Norge
517 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 1980-01-30 Katlav stream, Judaean Mountains Israel
518 X * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) 2013-05-04 Picos Kap Verde
519 X Musvåge (Buteo buteo) 1979-12-20 Hula Nature Reserve, Hula Valley Israel
520 X Slørugle (Tyto alba) 1981-07-19 Kibbutz Degania Israel
521 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei) 1993-12-15 Eilat Israel
522 X Dværghornugle (Otus scops) 1980-04-15 Ramot Rachel, Jerusalem Israel
523 X Cypern-dværghornugle (Otus cyprius) 2019-05-04 Mavrokolympos Dam Cypern
524 Sneugle (Bubo scandiacus)
525 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1981-01-08 Emek ha-Arazim Israel
526 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 1981-10-17 Eilat Israel
527 X * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) 2012-06-22 Oymapinar Baraji, Taurus Mountains Tyrkiet
528 X Natugle (Strix aluco) 1984-01-21 Rosh Pinna Israel
529 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
530 X Ørkennatugle (Strix hadorami) 1980-11-14 En Gedi field school Israel
531 X Slagugle (Strix uralensis) 2010-05-29 Kinnunen Finland
532 X Lapugle (Strix nebulosa) 2010-05-29 Maula Finland
533 X Høgeugle (Surnia ulula) 2010-05-29 Maula area Finland
534 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2010-05-29 Pitkäaho Finland
535 X Kirkeugle (Athene noctua) 1979-12-08 Nahal Refaim, Jerusalem Israel
536 X Perleugle (Aegolius funereus) 2010-05-29 Oulu area Finland
537 X Skovhornugle (Asio otus) 1980-12-17 Ramot Rachel, Jerusalem Israel
538 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1986-11-08 Jaffa Port Israel
539 X Kapugle (Asio capensis) 2014-05-02 Moulay Bousselham Marokko
540 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
541 X Hærfugl (Upupa epops) 1977-02-01 Sacher Park, Jerusalem Israel
542 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
543 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
544 X Ellekrage (Coracias garrulus) 1980-05-04 Malha, Jerusalem Israel
545 X * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus) 2019-09-12 Kibbutz Karmia, Ashkelon area Israel
546 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 1977-02-06 Sacher Park, Jerusalem Israel
547 X Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) 2013-05-01 Agua Gato, Santiago Kap Verde
548 X Isfugl (Alcedo atthis) 1979-10-11 Ma'agan Michael Israel
549 X * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon) 2017-10-06 Vila do Corvo, Corvo Azorerne
550 X Gråfisker (Ceryle rudis) 1979-10-11 Ma'agan Michael Israel
551 X * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis) 2019-08-17 K20, Eilat Israel
552 X Afrikansk Lille Grøn Biæder (Merops viridissimus) 2009-09-11 El-abbasa fishponds Egypten
553 X Arabisk Lille Grøn Biæder (Merops cyanophrys) 1980-03-25 Eilat Israel
554 X Grøn Biæder (Merops persicus) 1980-03-26 Eilat Israel
555 X Biæder (Merops apiaster) 1980-04-12 Malha, Jerusalem Israel
556 X Vendehals (Jynx torquilla) 1980-03-28 Jerusalem Bird Observatory area Israel
557 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
558 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2010-06-06 Valtavara, Kuusamo Finland
559 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2010-05-27 Kemery National Park Letland
560 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
561 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2011-05-04 Boschi del Ticino, Piemonte Italien
562 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 1977-02-15 Jerusalem Bird Observatory area Israel
563 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 1996-09-28 Bedgebury forest England
564 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 2010-05-27 Kemery National Park Letland
565 X * Guldspætte (Colaptes auratus) 2016-10-20 Picnic site of Fojo, Corvo Azorerne
566 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2003-07-05 Sumela Monastery Tyrkiet
567 X Grønspætte (Picus viridis) 1996-09-28 Bedgebury forest England
568 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
569 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 2014-05-03 Dayet Aoua Marokko
570 X Gråspætte (Picus canus) 2012-05-21 Budy Black Trail, Bialowieza Polen
571 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 1980-03-14 Naḥal Michmas (Wadi Suweinit) Israel
572 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 1977-02-01 Sacher Park, Jerusalem Israel
573 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
574 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1980-09-27 Ramot Rachel, Jerusalem Israel
575 * Amurfalk (Falco amurensis)
576 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 1981-04-19 Sacher Park, Jerusalem Israel
577 X Sodfalk (Falco concolor) 1984-08-05 Hod Akev, Sde Boker area Israel
578 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1980-12-05 Tirat Zvi, Beit She'an Valley Israel
579 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1980-04-15 Ramot Rachel, Jerusalem Israel
580 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 1980-09-01 Ramot Rachel, Jerusalem Israel
581 X Slagfalk (Falco cherrug) 1981-10-14 Ein Netafim, Eilat mountains Israel
582 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 2017-03-15 Keflavik Island
583 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1980-03-14 Naḥal Michmas (Wadi Suweinit) Israel
584 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) 2007-08-22 Beit Zayit, close to Jerusalem Israel
585 X Nandayparakit (Aratinga nenday) 2008-02-28 Ein Iron Israel
586 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
587 X * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) 2017-03-04 Beatrixpark, Amsterdam Holland
588 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) 1981-09-24 Hod HaSharon Israel
589 * Fibii (Sayornis phoebe)
590 X * Østlig Pivi (Contopus virens) 2018-10-20 Pico, Corvo Azorerne
591 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
592 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
593 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
594 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
595 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
596 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
597 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 2014-05-01 Ben Slimane Marokko
598 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2017-03-03 Den Helder, Timorpark Holland
599 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1979-10-24 Malha, Jerusalem Israel
600 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 1981-03-21 Sewage canal, southern Salt Pans, Eilat Israel
601 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2018-03-24 Yotvata Israel
602 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
603 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 1983-01-29 Sede Boqer Israel
604 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1980-08-16 Gan Saker, Jerusalem Israel
605 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
606 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2012-05-21 Siemianowka Meadows, Bialowieza Polen
607 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 2016-07-05 Trujillo, Cáceres, Extremadura Spanien
608 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1980-03-22 Malha, Jerusalem Israel
609 X Masketornskade (Lanius nubicus) 1980-04-03 Ramot Rachel, Jerusalem Israel
610 X * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus) 2018-10-20 Road to reservoir, south from upper Lapa, Corvo Azorerne
611 X * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons) 2018-10-16 Ribiera da ponte, Corvo Azorerne
612 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
613 X * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus) 2016-10-20 Fojo, Corvo Azorerne
614 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2015-10-02 Pico, Corvo Azorerne
615 X Pirol (Oriolus oriolus) 1980-09-07 Malha, Jerusalem Israel
616 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
617 X * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus) 2014-12-13 Gan Shmuel Israel
618 X Lavskrige (Perisoreus infaustus) 2010-05-30 Valtavara, Kuusamo Finland
619 X Skovskade (Garrulus glandarius) 1977-01-31 Sacher Park, Jerusalem Israel
620 X Blåskade (Cyanopica cooki) 2014-10-21 Monte Novo do Sul Portugal
621 X Husskade (Pica pica) 1996-09-24 Dumfries Skotland
622 X Maghreb Husskade (Pica mauritanica) 2014-05-01 Ben Slimane Marokko
623 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2012-05-21 Kosy Most Bridge, Bialowieza Polen
624 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 2003-07-06 Sivrikaya Tyrkiet
625 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 2003-07-05 Sivrikaya pass Tyrkiet
626 X Allike (Coloeus monedula) 1980-09-29 Kafr Qasim fields Israel
627 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
628 X Huskrage (Corvus splendens) 1980-03-27 Eilat Israel
629 X Råge (Corvus frugilegus) 1984-01-16 Tel HaShomer Israel
630 X Sortkrage (Corvus corone) 1996-09-11 Hide Park, London England
631 X Gråkrage (Corvus cornix) 1977-01-31 Sacher Park, Jerusalem Israel
632 * Broget Krage (Corvus albus)
633 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 1980-03-10 Ein Avdat canyon Israel
634 X Ravn (Corvus corax) 1980-03-14 Naḥal Michmas (Wadi Suweinit) Israel
635 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) 1980-03-13 Ein Gedi Israel
636 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2010-05-30 Oulanka National Park Finland
637 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
638 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) 1997-03-23 Eilat, K20 Israel
639 X Sortmejse (Periparus ater) 1996-09-14 Abernethy Forest Skotland
640 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1996-09-14 Abernethy Forest Skotland
641 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 1981-07-25 Hermon Mountain Israel
642 X Lapmejse (Poecile cinctus) 2010-06-05 Neljän Tuulen Tupa, Kaamanen Finland
643 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2010-06-07 Kemery National Park Letland
644 X * Caspian Tit (Poecile hyrcanus) 2020-02-27 Mastail, Lerik area Aserbajdsjan
645 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2010-05-29 Hirvisuo Bog Finland
646 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 2014-05-01 Ben Slimane Marokko
647 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 1996-09-11 Hide Park, London England
648 X * Azurmejse (Cyanistes cyanus) 2015-06-10 Monetnyy Rusland (indenfor VP)
649 X Musvit (Parus major) 1977-02-01 Jerusalem Israel
650 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1980-03-25 Eilat Israel
651 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1995-12-23 Hula Reserve Israel
652 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 1982-10-02 Shivta Israel
653 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 1999-04-23 Road 10, k75, Southern Negev Israel
654 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 1980-03-24 Monastery of St. George, Wadi Qelt Israel
655 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 1984-04-20 Eilat Israel
656 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 1988-11-18 K76.5-K78, Arava Israel
657 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
658 X Hedelærke (Lullula arborea) 1980-11-01 Armon HaNetziv, Jerusalem Israel
659 X * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera) 2015-06-19 Near Gaynulino Rusland (indenfor VP)
660 X Razolærke (Alauda razae) 2013-05-06 Raso Island Kap Verde
661 X Lille Sanglærke (Alauda gulgula) 1984-10-19 Eilat Israel
662 X Sanglærke (Alauda arvensis) 1980-10-23 Armon HaNetziv, Jerusalem Israel
663 X Theklalærke (Galerida theklae) 2014-05-04 Midelt area Marokko
664 X Toplærke (Galerida cristata) 1977-02-01 Givat Ram, Jerusalem Israel
665 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) 2014-05-05 Rissani Marokko
666 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1983-06-04 Hermon Mountain Israel
667 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 1982-11-04 Eilat Israel
668 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
669 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 1980-03-24 Fields of kibbutz Kalya Israel
670 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 1981-03-20 Tal Shahar Israel
671 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 1982-04-02 Mevo Shilo, north from Kokhav HaShahar Israel
672 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
673 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 2014-05-04 Zeida Plains Marokko
674 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
675 X Arabisk Lærke (Eremalauda eremodites) 1988-11-18 K76.5-K78, Arava Israel
676 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 1980-12-07 Fields of Kibbutz Tirat Zvi, Beit She'an Valley Israel
677 X Turkestan Korttået Lærke (Alaudala heinei) 1980-12-07 Tirat Zevi, Beit She'an Valley Israel
678 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
679 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
680 X Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) 2016-01-28 Costa Calma, Fuerteventura Spanien
681 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 1977-01-31 Sacher Park, Jerusalem Israel
682 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 2009-09-11 El-abbasa fishponds Egypten
683 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 2014-05-11 Oued Massa Marokko
684 X * Grey-throated Martin (Riparia chinensis) 1985-05-06 Eilat Israel
685 X Digesvale (Riparia riparia) 1980-03-25 Eilat Israel
686 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
687 * Stor Digesvale (Riparia cincta)
688 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
689 X * Purpursvale (Progne subis) 2011-10-13 Power station of Corvo, with Cliff Swallow Azorerne
690 X Landsvale (Hirundo rustica) 1979-12-19 Tirat Zevi, Beit She'an Valley Israel
691 X * Etiopersvale (Hirundo aethiopica) 1991-03-23 Beit She'an Israel
692 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 1980-11-07 Nahal Sorek, close to kibbutz Tzora Israel
693 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 1980-03-11 Yeruham Israel
694 X Bysvale (Delichon urbicum) 1980-04-09 Hadassah Ein Kerem, Jerusalem Israel
695 X * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus) 2016-12-17 Maayan Tzvi Israel
696 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1980-05-22 Kibbutz Kalya, northern shore of the Dead Sea Israel
697 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
698 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
699 X * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) 2011-10-13 Power station of Corvo, with Purple Martin Azorerne
700 X Cettisanger (Cettia cetti) 1979-12-19 Tirat Zevi, Beit She'an Valley Israel
701 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 1980-05-05 Nahal Refaim, Jerusalem Israel
702 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 1996-09-11 Hide Park, London England
703 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1981-04-24 Eilat Israel
704 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2014-05-05 Merzouga - Yasmina Café Marokko
705 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 1980-03-25 Eilat Israel
706 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 1988-12-02 Ramot Rachel, Jerusalem Israel
707 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1980-11-15 Nahal David, Ein Gedi Israel
708 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1991-10-25 Hatzeva field school Israel
709 Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
710 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
711 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2012-10-12 Yeruham Lake Israel
712 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
713 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 1980-08-30 Sataf Israel
714 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 2003-07-07 Gelinkaya, Erzurum area Tyrkiet
715 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) 2016-01-20 La Palma Spanien
716 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 1979-12-19 Tirat Zevi, Beit She'an Valley Israel
717 Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
718 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
719 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2003-07-04 Sumela Monastery Tyrkiet
720 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
721 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2015-06-09 Reshi Rusland (indenfor VP)
722 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
723 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
724 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2015-06-12 Mount Kvarkush, Ural Mountains Rusland (indenfor VP)
725 X * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) 2006-07-07 Lahavot Habashan Israel
726 X Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) 2013-05-02 Sao Jorge dos Orgaos, Santiago Kap Verde
727 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1979-12-19 Tirat Zevi, Beit She'an Valley Israel
728 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
729 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) 1980-05-14 Nahal Sorek, close to kibbutz Tal Shahar Israel
730 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 1980-12-05 Fish pools Kibbutz Tirat Zvi, Beit She'an Valley Israel
731 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 2012-05-17 Dluga Luka Boardwalk, Biebrza Polen
732 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 1980-10-03 Nahal Sorek, close to kibbutz Tzora Israel
733 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2003-07-09 Van Marshes Tyrkiet
734 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2015-06-09 Monetnyy Rusland (indenfor VP)
735 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 1979-12-20 Hula Nature Reserve, Hula Valley Israel
736 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1985-05-06 Eilat Israel
737 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
738 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 2015-06-16 Bol'shoy Istok (S of Ekaterinburg) Rusland (indenfor VP)
739 Steppegulbug (Iduna rama)
740 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 1980-03-27 Eilat Israel
741 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 2014-05-05 Merzouga - Yasmina Café Marokko
742 X Orientgulbug (Hippolais languida) 1980-07-27 Hermon Mountain Israel
743 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 1980-05-11 Jerusalem Bird Observatory Israel
744 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2014-05-03 Moulay Bousselham Marokko
745 X Gulbug (Hippolais icterina) 1980-09-23 Ramot Rachel, Jerusalem Israel
746 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
747 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
748 X Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 2015-06-10 Monetnyy Rusland (indenfor VP)
749 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2012-05-17 Dluga Luka Boardwalk, Biebrza Polen
750 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1985-05-06 Eilat Israel
751 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1980-09-13 Eilat Israel
752 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 1980-06-26 Ma'agan Michael Israel
753 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) 1977-02-04 Sacher Park, Jerusalem Israel
754 X Delikat Prinia (Prinia lepida) 2003-07-13 Birecik Tyrkiet
755 X * Sahelsanger (Spiloptila clamans) 2014-05-09 Oued Jenna, Aousserd road, Western Sahara Marokko
756 X * Sangtimalie (Leiothrix lutea) 2011-04-27 Lucca Italien
757 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) 1980-03-24 Sapir, Arava Israel
758 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 2014-05-05 Auberge Derkaoua, Merzuga Marokko
759 X * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) 2012-06-22 Birecik, gravel pits on west side of Euphrates Tyrkiet
760 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
761 X Munk (Sylvia atricapilla) 1980-03-25 Eilat Israel
762 X Havesanger (Sylvia borin) 1980-05-11 Sacher Park, Jerusalem Israel
763 X Høgesanger (Curruca nisoria) 1981-05-02 Nachlaot, Jerusalem Israel
764 X Gærdesanger (Curruca curruca) 1980-03-24 Sapir, Arava Israel
765 X * Mørk Gærdesanger (Curruca althaea) 2008-05-09 Eilat, IBRCE (cought and ringed) Israel
766 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2014-05-09 Oued Jenna, Aousserd road, Western Sahara Marokko
767 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 1980-03-26 Nahal Shani, Eilat area Israel
768 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) 1983-08-16 Yotvata, Arava Israel
769 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 1986-12-25 K34.5, Eilat area Israel
770 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 2014-05-05 Merzouga - Yasmina Café area Marokko
771 X Tornsanger (Curruca communis) 1980-03-26 Eilat Israel
772 X Provencesanger (Curruca undata) 2011-05-01 Corsica - Cap Corse, near Barcaggio Frankrig
773 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2011-04-28 Corsica - Col de la serra Frankrig
774 X Balearsanger (Curruca balearica) 2016-06-30 Boquer Valley, Mallorca Spanien
775 X Berbersanger (Curruca deserticola) 2014-05-04 Tizi-n-Tairhemt pass Marokko
776 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 1980-12-20 Close to Kibbutz Kalya Israel
777 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1980-03-25 Eilat Israel
778 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 2014-05-11 Oued Massa Marokko
779 X Makisanger (Curruca subalpina) 2011-04-29 Corsica, Asco Valley Frankrig
780 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 1979-10-15 Jerusalem Bird Observatory Israel
781 X Rosasanger (Curruca mystacea) 2003-02-01 Nahal Zihor Israel
782 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 1980-03-14 Naḥal Michmas (Wadi Suweinit) Israel
783 X Cypernsanger (Curruca melanothorax) 1981-03-11 Nahal Gilo, Jerusalem Israel
784 X * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana) 2011-05-04 Brabbia Marsh - Whirpool Factory Italien
785 X * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana) 2011-05-04 Brabbia Marsh Italien
786 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2011-04-29 Corsica - Asco Valley Frankrig
787 X Fuglekonge (Regulus regulus) 1983-01-03 Mount Herzl, Jerusalem Israel
788 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) 2013-05-14 Ribeiro Frio, Madeira Portugal
789 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
790 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 1982-01-16 Armon HaNetziv, Jerusalem Israel
791 X Spætmejse (Sitta europaea) 1996-09-28 Bedgebury forest England
792 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) 2011-04-28 Corsica - Col de la serra Frankrig
793 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
794 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 2008-06-16 Borjomi-Kharagauli National Park Georgien
795 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
796 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 1980-07-27 Nimrod Fortress, Golan Heights Israel
797 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) 2003-07-12 Halfeti Tyrkiet
798 X Murløber (Tichodroma muraria) 1983-01-07 Mount Arbel, near Tiberias Israel
799 X Træløber (Certhia familiaris) 1996-09-14 Abernethy Forest Skotland
800 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2012-06-21 Akseki, western Taurus Mountains Tyrkiet
801 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
802 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
803 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
804 X * Topmaina (Acridotheres cristatellus) 2011-10-18 Forte de São Julião da Barra, Carcavelos Portugal
805 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
806 X Maina (Acridotheres tristis) 2000-07-19 Mikveh Israel agricultural school Israel
807 X * Burmastær (Acridotheres burmannicus) 2007-08-25 Hayarkon Park, Tel Aviv Israel
808 * Amurstær (Agropsar sturninus)
809 X Rosenstær (Pastor roseus) 1980-09-12 Eilat Israel
810 X Stær (Sturnus vulgaris) 1977-01-31 Jerusalem Israel
811 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2011-04-28 Corsica - Estang de Biguglia Frankrig
812 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 1979-12-09 Hariton cave Israel
813 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
814 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2015-06-13 Mount Kvarkush, Ural Mountains Rusland (indenfor VP)
815 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
816 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
817 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
818 X * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 2016-10-23 Ribeira do Cantinho, Corvo Azorerne
819 X * Eremitdrossel (Catharus guttatus) 2019-10-16 Fojo, Corvo Azorerne
820 X * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina) 2018-10-16 Ribiera da ponte, Corvo Azorerne
821 * Grådrossel (Turdus unicolor)
822 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1980-11-10 French Hill, Jerusalem Israel
823 X Solsort (Turdus merula) 1977-01-31 Sacher Park, Jerusalem Israel
824 X * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) 2007-11-04 Jerusalem Bird Observatory Israel
825 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1982-11-01 Eilat Israel
826 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
827 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
828 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2017-02-10 Beeley, Derbyshire England
829 X Sjagger (Turdus pilaris) 1980-01-30 Sacher Park, Jerusalem Israel
830 X Vindrossel (Turdus iliacus) 1980-01-09 Jerusalem Bird Observatory Israel
831 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 1979-12-08 Nahal Refaim, Jerusalem Israel
832 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1980-03-14 Naḥal Michmas (Wadi Suweinit) Israel
833 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
834 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) 1985-06-01 kibbutz Eilot, Eilat area Israel
835 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 1980-05-10 Malha, Jerusalem Israel
836 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 1980-04-25 Ramot Rachel, Jerusalem Israel
837 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) 2016-06-29 Cala Gat, Mallorca Spanien
838 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
839 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
840 X Rødhals (Erithacus rubecula) 1979-12-08 Nahal Refaim, Jerusalem Israel
841 * Blånattergal (Larvivora cyane)
842 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
843 X Blåhals (Luscinia svecica) 1979-12-19 Tirat Zevi, Beit She'an Valley Israel
844 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1981-04-18 Jerusalem Bird Observatory area Israel
845 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1980-04-03 Ramot Rachel, Jerusalem Israel
846 X Hvidhals (Irania gutturalis) 1981-07-25 Upper Nahal Arar, Hermon Mountain Israel
847 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 2015-06-11 Mount Kvarkush, Ural Mountains Rusland (indenfor VP)
848 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2010-05-30 Valtavaara, Kuusamo Finland
849 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 1980-04-03 Sacher Park, Jerusalem Israel
850 X Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) 2014-05-03 Ifrane National Park Marokko
851 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1980-04-03 Ramot Rachel, Jerusalem Israel
852 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 1981-04-12 Sacher Park, Jerusalem Israel
853 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
854 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1982-11-05 Eilat Israel
855 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
856 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
857 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1979-12-08 Nahal Refaim, Jerusalem Israel
858 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1979-11-10 Dan Region Sewage Reclamation Project Israel
859 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
860 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 2014-05-03 Dayet Aoua Marokko
861 X * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) 2020-03-03 Road to Khinaliq Aserbajdsjan
862 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 1980-05-10 Malha, Jerusalem Israel
863 X Blådrossel (Monticola solitarius) 1980-03-14 Naḥal Michmas (Wadi Suweinit) Israel
864 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 1980-09-12 Eilat Israel
865 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) 2016-01-27 El Time, Fuerteventura,Canary islands Spanien
866 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1977-02-04 Givat Ram, Jerusalem Israel
867 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 1981-10-18 Eilat, maura Israel
868 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
869 X * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata) 2001-12-22 Eilat Israel
870 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
871 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1980-03-24 Sapir, Arava Israel
872 X Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) 2014-05-13 Oukaïmeden Marokko
873 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 1980-03-24 Monastery of St. George, Wadi Qelt Israel
874 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) 1983-03-04 Eilat Israel
875 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1980-03-25 Eilat Israel
876 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2014-05-11 Oued Massa Marokko
877 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 1980-03-26 Eilat Israel
878 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) 1986-11-12 Monument to the Negev Brigade, Beersheba Israel
879 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 1980-03-26 Eilat Israel
880 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 1989-01-08 Hanegev Junction, south of Beer Sheva Israel
881 X Sortstjert (Oenanthe melanura) 1980-03-11 Ma`ale Yamin, Yeruham area Israel
882 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
883 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 2014-05-06 Imiter, Boumalne Dadès area Marokko
884 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 1980-03-25 Eilat field school Israel
885 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
886 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 1979-12-08 Nahal Refaim, Jerusalem Israel
887 X Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) 2014-05-06 Imiter Marokko
888 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) 1980-03-24 Monastery of St. George, Wadi Qelt Israel
889 X Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae) 1982-12-12 Eilat Israel
890 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) 2006-02-28 Mizpe Alon Israel
891 X * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) 2018-03-17 Mount Amasa, Northern Negev Israel
892 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1996-09-23 Pitlochry Skotland
893 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
894 X Nilsolfugl (Hedydipna metallica) 2009-09-17 Crocodile Island, Luxor Egypten
895 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) 1977-02-01 Jerusalem Israel
896 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
897 X Gråspurv (Passer domesticus) 1977-01-30 Sacher Park, Jerusalem Israel
898 X Italiensk Spurv (Passer italiae) 2011-04-29 Corsica Frankrig
899 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 1980-01-16 Emek HaArazim Israel
900 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 1979-12-19 Tirat Zevi, Beit She'an Valley Israel
901 X Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) 2013-04-28 Pedra de Lume, Sal Kap Verde
902 X Ørkenspurv (Passer simplex) 2014-05-05 Merzouga - Yasmina Café area Marokko
903 X Skovspurv (Passer montanus) 2003-07-13 Birecik Tyrkiet
904 * Sahelspurv (Passer luteus)
905 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 1981-07-25 Hermon Mountain Israel
906 X Stenspurv (Petronia petronia) 1980-06-24 Nahal Refaim, close to Ein Yael, Jerusalem Israel
907 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) 2003-07-13 Birecik Tyrkiet
908 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 2003-07-05 Sivrikaya Tyrkiet
909 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
910 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
911 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) 2011-10-17 Barroca d'Alva, Lisbon area Portugal
912 Stribet Væver (Ploceus manyar)
913 X Napoleonsvæver (Euplectes afer) 2011-10-17 Barroca d'Alva, Lisbon area Portugal
914 * Amarant (Lagonosticta senegala)
915 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
916 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
917 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 2011-10-14 Paul da Praia, Terceira Azorerne
918 X Tigerfinke (Amandava amandava) 2009-09-17 Crocodile Island, Luxor Egypten
919 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
920 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) 1986-11-01 Ramot Rachel, Jerusalem Israel
921 X * Muskatfinke (Lonchura punctulata) 2021-10-15 Benavente Portugal
922 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
923 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 1983-01-08 Arbel Cliffs, near Tiberias Israel
924 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2018-06-27 Yeletsky, Komi Republic Rusland (indenfor VP)
925 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 1987-03-11 Malha, Jerusalem Israel
926 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 1982-01-15 Lifta, Jerusalem Israel
927 X Jernspurv (Prunella modularis) 1980-11-08 Jerusalem Bird Observatory area Israel
928 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
929 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1980-03-24 Fields of kibbutz Kalya Israel
930 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
931 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1982-03-30 Eilat Israel
932 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1979-10-11 Dan Region Sewage Reclamation Project Israel
933 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 1977-01-31 Sacher Park, Jerusalem Israel
934 X Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp) 2009-09-15 Abu Simbel Egypten
935 X Storpiber (Anthus richardi) 1980-09-13 Eilat Israel
936 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2016-03-19 Arsuf Israel
937 X Markpiber (Anthus campestris) 1980-03-25 Eilat Israel
938 X Langnæbbet Piber (Anthus similis) 1980-04-12 Malha, Jerusalem Israel
939 X Engpiber (Anthus pratensis) 1980-04-12 Malha, Jerusalem Israel
940 X Skovpiber (Anthus trivialis) 1980-03-26 Eilat Israel
941 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 1984-11-09 Eilat Israel
942 Tundrapiber (Anthus gustavi)
943 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1980-03-25 Eilat Israel
944 X Hedepiber (Anthus rubescens) 1994-12-03 Beit She’an Valley (jap.); Corvo, 11/10/15 (rub.) Israel
945 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1980-03-27 Eilat Israel
946 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1996-09-12 Largo Bay Skotland
947 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 2013-05-11 Selvagem Pequena Island, Savage Islands,Madeira Portugal
948 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 1977-01-31 Sacher Park, Jerusalem Israel
949 X Tenerife Blå Bogfinke (Fringilla teydea) 2016-01-22 Las Lajas picnic site, Tenerife Spanien
950 X * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki) 2016-01-24 Gran Canaria, Canary Islands Spanien
951 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 1980-01-16 Emek HaArazim Israel
952 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
953 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1979-12-08 Wohl Rose Park, Jerusalem Israel
954 X Krognæb (Pinicola enucleator) 2010-06-05 Neljän Tuulen Tupa, Kaamanen Finland
955 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 1996-09-15 Glenmore Forest Park Skotland
956 X Azorerdompap (Pyrrhula murina) 2011-10-15 Serra da Tronqueira,S. Miguel,2.8 km from junction Azorerne
957 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 1984-06-22 Hermon Mountain Israel
958 X Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) 2014-05-13 Oukaïmeden Marokko
959 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 1980-09-12 Eilat Israel
960 X Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) 2003-07-08 Ishak Pasa Palace, Dogubeyazit Tyrkiet
961 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1980-09-24 Kibbutz Ramat Rachel Israel
962 X * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) 2008-06-20 Kazbegi Georgien
963 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 1984-10-19 Ein Netafim Israel
964 X * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus) 2015-06-16 Bol'shoy Istok (S of Ekaterinburg) Rusland (indenfor VP)
965 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
966 X Grønirisk (Chloris chloris) 1977-02-07 Sacher Park, Jerusalem Israel
967 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 1980-03-25 Eilat Israel
968 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1996-09-16 Scarbster Skotland
969 X Tornirisk (Linaria cannabina) 1980-02-22 Jerusalem Bird Observatory area Israel
970 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2010-05-30 Oulanka National Park Finland
971 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2012-12-02 Den llp Holland
972 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2010-06-02 Sandfjord, Varangerfjord Norge
973 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2018-01-14 Bracknell Forest, Berkshire England
974 X Skotsk Korsnæb (Loxia scotica) 1996-09-15 Glenmore Forest Park Skotland
975 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1981-01-25 Mount Herzl, Jerusalem Israel
976 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2018-06-30 12 km. North West from Polyarnyy Ural Rusland (indenfor VP)
977 X Stillits (Carduelis carduelis) 1977-02-10 Wohl Rose Park, Jerusalem Israel
978 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 2016-07-06 Coll de pal, Pyrénées Spanien
979 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) 2011-04-29 Corsica - Asco Valley Frankrig
980 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 1980-11-22 Ramat Rahel, Jerusalem Israel
981 X Gulirisk (Serinus serinus) 1979-12-08 Nahal Refaim, Jerusalem Israel
982 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) 1980-07-27 Man Pool, Hermon Mountain Israel
983 X Kanariefugl (Serinus canaria) 2011-10-05 Paul da Praia, Terceira Azorerne
984 X Grønsisken (Spinus spinus) 1981-10-31 Sacher Park, Jerusalem Israel
985 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2010-06-02 Vardo, Varangerfjord Norge
986 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2010-06-02 Vardo, Varangerfjord Norge
987 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1979-11-21 Sacher Park, Jerusalem Israel
988 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 1980-01-18 Jerusalem Bird Observatory Israel
989 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 1980-11-22 Ramot Rachel, Jerusalem Israel
990 X Klippeværling (Emberiza cia) 1980-11-24 Malha, Jerusalem Israel
991 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 2003-07-08 Ishak Pasa Palace, Dogubeyazit Tyrkiet
992 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 1981-03-24 Nahal Zofim, Jerusalem Israel
993 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1980-04-12 Malha, Jerusalem Israel
994 X Rustværling (Emberiza caesia) 1980-03-14 Naḥal Michmas (Wadi Suweinit) Israel
995 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2011-04-28 Corsica - Col de la serra Frankrig
996 X Stribet Værling (Emberiza striolata) 1980-11-15 Wadi Arugot, Ein Gedi Israel
997 X Husværling (Emberiza sahari) 2014-05-04 Midelt Marokko
998 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
999 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 1980-11-30 Ramot Rachel, Jerusalem Israel
1000 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1001 X Pileværling (Emberiza rustica) 1989-11-03 Malha, Jerusalem Israel
1002 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1003 X * Rødværling (Emberiza rutila) 2021-11-05 Eilat Birding Center - IBRCE Israel
1004 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 1980-05-14 Tal Shahar Israel
1005 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2015-06-18 Near Gaynulino Rusland (indenfor VP)
1006 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1007 X * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi) 2018-06-26 Yeletsky, Komi Republic Rusland (indenfor VP)
1008 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 1980-12-20 Kibbutz Kalya Israel
1009 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1010 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1011 X * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii) 2018-10-18 Power Station, Corvo Azorerne
1012 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1013 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2018-10-13 Lapa, Corvo Azorerne
1014 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1015 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1016 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1017 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1018 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1019 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1020 X * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) 2011-10-09 Faja Grande, Flores Azorerne
1021 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 2018-10-14 Upper Cancelas/Cantinho, Corvo Azorerne
1022 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1023 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1024 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1025 X * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla) 2017-10-20 Pico, Corvo Azorerne
1026 X * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis) 2017-10-06 Pig farm, Corvo Azorerne
1027 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1028 X * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera) 2011-10-10 Ribiera da ponte, Corvo Azorerne
1029 X * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) 2017-10-20 Ribeira da Ponte, Corvo Azorerne
1030 X * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea) 2021-10-12 Loural Valley, between Lighthouse valley and whale watching point Azorerne
1031 X * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina) 2017-10-21 Lower Lapa Fields, Corvo Azorerne
1032 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1033 X * Gulstrube (Geothlypis trichas) 2016-10-11 Cape Verde Farm, Corvo Azorerne
1034 X * Hættesanger (Setophaga citrina) 2017-10-20 Ribeira de Cancelas, Corvo Azorerne
1035 X * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla) 2018-10-12 Fojo, Corvo (9/10/15 Lighthouse Valley, heard) Azorerne
1036 X * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina) 2021-10-09 Villa Nova, Corvo Azorerne
1037 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1038 X * Parulasanger (Setophaga americana) 2011-10-13 Riberira do Cantinho, Corvo Azorerne
1039 X * Magnoliesanger (Setophaga magnolia) 2017-10-19 Ribeira da Ponte, Corvo Azorerne
1040 X * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea) 2017-10-22 Lighthouse Valley, Corvo Azorerne
1041 X * Ildsanger (Setophaga fusca) 2017-10-18 Tennessee Valley, Corvo Azorerne
1042 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2011-10-11 Lower fields of Corvo Azorerne
1043 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1044 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2017-10-14 Tamarisks above the Rubbish Dump, Corvo Azorerne
1045 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1046 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1047 X * Myrtesanger (Setophaga coronata) 2018-10-18 Lower Middle Fields, east from Rubbish Dump, Corvo Azorerne
1048 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1049 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1050 X * Sorthalset Sanger (Setophaga virens) 2017-10-20 Ribeira de Cancelas, Corvo Azorerne
1051 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1052 X * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla) 2018-10-13 Vila Nova, Corvo Azorerne
1053 * Sommertangar (Piranga rubra)
1054 X * Skarlagentangar (Piranga olivacea) 2014-10-08 Ponta do Albarnaz, Flores Azorerne
1055 X * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) 2018-10-15 Between Cantinho and Whales lookout Azorerne
1056 X * Dickcissel (Spiza americana) 2018-10-13 Lapa, Corvo Azorerne
1057 X * Koboltkernebider (Passerina caerulea) 2018-10-17 Ribeira do Poço de Agua, Corvo Azorerne
1058 X * Indigofinke (Passerina cyanea) 2015-10-10 Corvo, next to Guest House Comodoro Azorerne
Annoncer