VP Artsliste

VP Artsliste

Jan Oldebring

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jan Oldebrings kryds

Dette er Jan Oldebrings VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 X Perlehøne (Numida meleagris) 2018-03-01 Banana de Ribeira Monthana Kap Verde
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 1991-07-18 Åre, Jämtland Sverige
6 X Tjur (Tetrao urogallus) 1997-06-28 Rogen, Härjedalen Sverige
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) 1982-12-24 Rörbäcksnäs, Dalarna Sverige
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) 2014-05-09 Laza Aserbajdsjan
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 1991-07-19 Åreskutan, Jämtland Sverige
10 X Dalrype (Lagopus lagopus) 1998-04-06 Rödfjället, Härjedalen Sverige
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2014-05-07 Xinaliq Aserbajdsjan
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 2009-04-30 Demirkazik Tyrkiet
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 2014-07-31 Videra Gora, Brac Kroatien
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 1994-06-15 Akamas Cypern
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 2007-04-13 La Gomera Spanien
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 1993-05-18 Mallorca Spanien
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) 2009-05-06 Birecik Tyrkiet
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 2000-03-26 Amram Pillars Israel
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 1994-06-14 Polis Cypern
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) 2009-11-24 Foret de Sidi-Bettache Marokko
22 X Agerhøne (Perdix perdix) 1985-06-25 Värmskog, Värmland Sverige
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1994-05-21 Roxen, Östergötland Sverige
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus) 1986-05-05 Visby, Gotland Sverige
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla) 1986-05-31 Västerviken, Sörmland Sverige
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1994-03-23 Aspa, Sörmland Sverige
33 X Canadagås (Branta canadensis) 1986-06-07 Tåkern, Östergötland Sverige
34 X Bramgås (Branta leucopsis) 1986-05-07 Stockviken, Gotland Sverige
35 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
36 X Indisk Gås (Anser indicus) 1998-10-04 Hjälstaviken, Uppland Sverige
37 * Dværgsnegås (Anser rossii)
38 X * Snegås (Anser caerulescens) 2005-02-01 Saknar korrekt datum och lokal Holland
39 X Grågås (Anser anser) 1986-05-07 Stockviken, Gotland Sverige
40 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 1985-09-24 Tullgarnsnäs, Sörmland Sverige
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1988-10-15 Tåkern, Östergötland Sverige
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2006-01-26 Årstafältet, Sörmland Sverige
43 X Blisgås (Anser albifrons) 1988-09-25 Revsudden, Småland Sverige
44 X Dværggås (Anser erythropus) 1989-10-22 Ottenby, Öland Sverige
45 Sortsvane (Cygnus atratus)
46 X Knopsvane (Cygnus olor) 1986-05-06 Stora Karlsö, Gotland Sverige
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1992-10-26 Ledskärsviken, Uppland Sverige
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1988-05-28 Angarn, Uppland Sverige
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2008-05-10 Vårdinge, Sörmland Sverige
52 X Gravand (Tadorna tadorna) 1986-05-06 Stora Karlsö, Gotland Sverige
53 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1994-08-09 Tullgarnsnäs, Sörmland Sverige
54 X * Moskusand (Cairina moschata) 2012-03-01 Barranco de los Molinos, Fuerteventura Spanien
55 X * Brudeand (Aix sponsa) 2009-06-12 Furnas, Azorerna Azorerne
56 X Mandarinand (Aix galericulata) 1996-03-09 Maren, Sörmland Sverige
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2013-04-28 Frövisjön, Västmanland Sverige
59 X Atlingand (Spatula querquedula) 1986-05-08 Paviken, Gotland Sverige
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 X Blåvinget And (Spatula discors) 1995-05-01 Ledskärsbryggan, Uppland Sverige
62 X Skeand (Spatula clypeata) 1986-05-07 Stockviken, Gotland Sverige
63 X Knarand (Mareca strepera) 1986-05-07 Paviken, Gotland Sverige
64 * Segland (Mareca falcata)
65 X Pibeand (Mareca penelope) 1985-09-29 Tullgarnsnäs, Sörmland Sverige
66 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1996-05-15 Svartåmynningen, Östergötland Sverige
67 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1986-05-05 Visby, Gotland Sverige
68 X Sortbrun And (Anas rubripes) 2014-05-28 Frövisjön, Västmanland Sverige
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta) 1986-08-04 Gräsgårds hamn, Öland Sverige
72 X Krikand (Anas crecca) 1985-09-29 Tullgarnsnäs, Sörmland Sverige
73 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2000-04-02 Skåra viltvatten, Sörmland Sverige
74 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 1997-04-29 El Hondo Spanien
75 X Rødhovedet And (Netta rufina) 1991-05-18 Krankesjön, Närke Sverige
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
78 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
79 X Taffeland (Aythya ferina) 1986-05-07 Stockviken, Gotland Sverige
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2007-04-18 Malsättra, Uppland Sverige
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 1995-05-11 Fysingen, Uppland Sverige
82 X Troldand (Aythya fuligula) 1986-05-07 Paviken, Gotland Sverige
83 X Bjergand (Aythya marila) 1986-08-05 Knisa mosse, Öland Sverige
84 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 1999-04-21 Fituna, Sörmland Sverige
85 X Stellersand (Polysticta stelleri) 1989-10-21 Mörbylånga, Öland Sverige
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1994-01-07 Enskär, Sörmland Sverige
88 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1986-05-05 Visby, Gotland Sverige
89 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 2002-06-24 Thingvellir Island
90 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 2002-05-12 Nåttarö Sverige
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1986-05-06 Stora Karlsö, Gotland Sverige
92 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2017-05-27 Svenska Högarna Sverige
93 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
94 X Sortand (Melanitta nigra) 1986-06-07 Tåkern, Östergötland Sverige
95 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2012-05-25 Påarp, Halland Sverige
96 X Havlit (Clangula hyemalis) 1989-10-21 Mörbylånga, Öland Sverige
97 * Bøffeland (Bucephala albeola)
98 X Hvinand (Bucephala clangula) 1986-06-07 Tåkern, Östergötland Sverige
99 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 2002-06-24 River Sog Island
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1987-04-17 Västerviken, Sörmland Sverige
101 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1986-05-05 Visby, Gotland Sverige
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1986-05-06 Stora Karlsö, Gotland Sverige
104 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2000-06-01 Valla gårds viltvatten, Sörmland Sverige
105 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 1993-05-16 Mallorca Spanien
106 * Nathøg (Chordeiles minor)
107 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 1997-04-27 San Miguel bergen Spanien
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2000-10-04 Enskär, Sörmland Sverige
109 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
110 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus)
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 1994-06-17 Kensington cliffs Cypern
115 X Kap Verde-sejler (Apus alexandri) 2018-03-01 Santiago Kap Verde
116 X Mursejler (Apus apus) 1986-05-31 Lagnöviken, Sörmland Sverige
117 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 2007-04-09 La Gomera Spanien
118 X Gråsejler (Apus pallidus) 1993-05-16 Mallorca Spanien
119 * Orientsejler (Apus pacificus)
120 X Lille Sejler (Apus affinis) 2000-03-28 Sde Boqer Israel
121 * Horussejler (Apus horus)
122 Kaffersejler (Apus caffer)
123 X Stortrappe (Otis tarda) 2000-06-15 Castro Verde Portugal
124 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
125 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 2012-02-27 Fuerteventura Spanien
126 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) 2000-03-27 Nizzana Israel
127 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
128 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 2015-04-30 Storfors, Värmland Sverige
129 Sporegøg (Centropus senegalensis)
130 X Skadegøg (Clamator glandarius) 1994-06-15 Polis Cypern
131 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
132 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
133 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
134 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
135 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
136 * Skovgøg (Cuculus optatus)
137 X Gøg (Cuculus canorus) 1996-05-07 Hoburgen, Gotland Sverige
138 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
139 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 2000-03-27 Nizzana Israel
140 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
141 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 2000-03-28 Ashalim/Nizzana Island
142 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 1997-05-02 Alhama de Murcia Spanien
143 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 2005-11-04 Sharm-El-Sheik, reningsverket Egypten
144 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 2000-03-24 Eilat, pumpstationen Israel
145 X Klippedue (Columba livia) 1993-05-16 Mallorca Spanien
146 * Guineadue (Columba guinea)
147 X Huldue (Columba oenas) 1993-05-16 Boquer dalen, Mallorca Spanien
148 * Turkestandue (Columba eversmanni)
149 X Ringdue (Columba palumbus) 1986-05-05 Visby, Gotland Sverige
150 X Madeiradue (Columba trocaz) 2010-07-21 Risco, Madeira Portugal
151 X Laurbærdue (Columba bollii) 2007-04-09 La Gomera Spanien
152 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) 2007-04-09 La Gomera Spanien
153 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1989-06-22 Kvismaren, Närke Sverige
154 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 1992-12-13 Mörbylånga Sverige
155 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 1986-05-05 Visby, Gotland Sverige
156 X * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) 2012-02-29 Morro Jable, Fuerteventura Spanien
157 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
158 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 2000-03-23 Allmän Israel
159 X Namaquadue (Oena capensis) 2000-03-24 Switzerland park Israel
160 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2001-06-03 Brannäs, Oxelösund Sverige
161 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
162 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1989-07-08 Mörbylånga, Öland Sverige
163 * Græsrikse (Crex egregia)
164 X Engsnarre (Crex crex) 1992-05-28 Mörbylånga kommun, Öland Sverige
165 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
166 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 1992-06-08 Östra Styran, Sörmland Sverige
167 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2003-06-29 Angarn, Uppland Sverige
168 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1995-06-03 Beijershamn, Öland Sverige
169 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
170 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
171 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 2000-06-08 Lago de San Laurenco Portugal
172 X Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) 2010-04-24 Abu Hamad Egypten
173 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) 2009-05-02 Göksudeltat Tyrkiet
174 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
175 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
176 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1988-07-20 Hornborgasjön, Västergötland Sverige
177 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
178 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2009-11-22 Barga Marokko
179 X Blishøne (Fulica atra) 1986-05-07 Paviken, Gotland Sverige
180 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
181 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
182 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2014-04-30 Västerby, Västmanland Sverige
183 X Jomfrutrane (Grus virgo) 2001-05-21 Brottby, Vadadalen Sverige
184 X Trane (Grus grus) 1987-06-03 Petgärde träsk, Öland Sverige
185 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1989-07-08 Mörbylånga, Öland Sverige
186 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 2009-06-15 Lagoa das Furnas, Azorerna Azorerne
187 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1989-06-22 Kvismaren, Närke Sverige
188 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1985-06-27 Värmskog, Värmland Sverige
189 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1988-05-28 Angarn, Uppland Sverige
190 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1988-07-20 Hornborgasjön, Västergötland Sverige
191 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 1997-04-29 El Hondo Spanien
192 X * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) 2023-11-18 Sulaibikhat Bay Kuwait
193 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
194 X Triel (Burhinus oedicnemus) 1995-05-06 Mörkö Sverige
195 X Senegaltriel (Burhinus senegalensis) 2010-04-24 Kairo Egypten
196 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
197 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1986-05-05 Visby, Gotland Sverige
198 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 2004-04-26 Vindbron, Uppsala Sverige
199 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1986-05-07 Stockviken, Gotland Sverige
200 X Vibe (Vanellus vanellus) 1985-06-24 Värmskog, Värmland Sverige
201 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 2000-03-24 Allmän Israel
202 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
203 X * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus) 2019-05-17 Strandvik, Värmland Sverige
204 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2023-11-19 Sulaybya Pivot Farm Kuwait
205 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 2010-05-12 Salsta slott, Uppland Sverige
206 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-06-23 Seglingsberg, Närke Sverige
207 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1986-08-05 Kastlösa, Öland Sverige
208 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1998-10-10 Hjälstaviken, Uppland Sverige
209 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1996-07-29 Stockviken, Gotland Sverige
210 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1988-09-23 Ottenby, Öland Sverige
211 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1985-08-18 Tullgarnsnäs, Sörmland Sverige
212 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus)
213 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1989-07-08 Mörbylånga, Öland Sverige
214 * Kildire (Charadrius vociferus)
215 X Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) 2010-04-30 Abu Simbel Egypten
216 X * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris) 2010-05-01 Tut Amun Village, Aswan Egypten
217 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1991-05-18 Ängsnäset, Skåne Sverige
218 X Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus) 1993-08-07 Stora Ören, Öland Sverige
219 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2023-11-17 Sulaibikhat Bay Kuwait
220 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2003-07-26 Stora Ören, Öland Sverige
221 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 2014-03-26 Mörkö, Sörmland Sverige
222 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
223 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1991-07-16 Ottsjö, Jämtland Sverige
224 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
225 X Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) 2010-04-24 Abu Hamad Egypten
226 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2001-11-25 Kråks skjutfält, Karlsborg, Västergötland Sverige
227 X Småspove (Numenius phaeopus) 1989-07-08 Ottenby, Öland Sverige
228 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
229 X * Dværgspove (Numenius minutus) 2005-10-14 Ventlinge, Öland Sverige
230 * Eskimospove (Numenius borealis)
231 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
232 X Storspove (Numenius arquata) 1986-05-07 Stockviken, Gotland Sverige
233 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1986-08-01 Trosa skärgård, Sörmland Sverige
234 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1988-07-26 Reveln Torö, Sörmland Sverige
235 X * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica) 2003-06-18 Greda vik, Öland Sverige
236 X Stenvender (Arenaria interpres) 1986-08-04 Ottenby, Öland Sverige
237 * Storryle (Calidris tenuirostris)
238 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1985-08-18 Tullgarnsnäs, Sörmland Sverige
239 X Brushane (Calidris pugnax) 1986-05-07 Stockviken, Gotland Sverige
240 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1992-05-28 Beijershamn, Öland Sverige
241 Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
242 X * Klireryle (Calidris himantopus) 2005-07-04 Beijershamn, Öland Sverige
243 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1989-07-08 Mörbylånga, Öland Sverige
244 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1989-07-08 Mörbylånga, Öland Sverige
245 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
246 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2016-11-17 Vejbystrand, Skåne Sverige
247 X Sandløber (Calidris alba) 1986-08-04 Ottenby, Öland Sverige
248 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1986-08-04 Ottenby, Öland Sverige
249 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1991-03-24 Örudden, Torö, Sörmland Sverige
250 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 2001-10-25 Getterön, Halland Sverige
251 X Dværgryle (Calidris minuta) 1988-08-30 Västerviken, Sörmland Sverige
252 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
253 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2019-08-08 Norra Betebyören, Öland Sverige
254 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 2005-09-09 Stensjön, Sörmland Sverige
255 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1996-09-01 Strandstuviken, Sörmland Sverige
256 Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
257 * Alaskaryle (Calidris mauri)
258 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 1991-05-06 Strandstuviken, Sörmland Sverige
259 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
260 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1986-07-06 Värmskog, Värmland Sverige
261 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
262 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1988-10-15 Tåkern, Östergötland Sverige
263 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
264 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
265 X Tredækker (Gallinago media) 1992-05-15 Sandasjön, Sörmland Sverige
266 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 1987-04-18 Lagnöviken, Trosa, Sörmland Sverige
267 X * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) 2019-04-17 Karboda, Tierp, Uppland Sverige
268 X Terekklire (Xenus cinereus) 1997-06-04 Gåsudden, Strandstuviken, Sörmland Sverige
269 Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
270 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1991-05-21 Skårbydammen, Sörmland Sverige
271 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2000-11-04 Kråkudden, Hönö, Bohuslän Sverige
272 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1986-05-08 Paviken, Gotland Sverige
273 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 1995-01-31 Östra Hammaren, Skåne Sverige
274 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1986-05-07 Stockviken, Gotland Sverige
275 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
276 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
277 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 1997-05-15 Funbosjön, Uppland Sverige
278 * Willet (Tringa semipalmata)
279 X Rødben (Tringa totanus) 1986-05-05 Visby, Gotland Sverige
280 X Damklire (Tringa stagnatilis) 1993-05-01 Angarn, Uppland Sverige
281 X Tinksmed (Tringa glareola) 1986-05-07 Stockviken, Gotland Sverige
282 X Sortklire (Tringa erythropus) 1986-05-09 Paviken, Gotland Sverige
283 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1985-08-18 Tullgarnsnäs, Sörmland Sverige
284 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2018-01-14 Smedsgård, Halland Sverige
285 X Krabbeæder (Dromas ardeola) 2010-04-26 Qulaanöarna Egypten
286 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 2000-03-25 Km 33 Israel
287 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2005-05-30 Ågesta, Sörmland Sverige
288 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2001-09-13 Ängsnäset, Falsterbo, Skåne Sverige
289 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1997-05-24 Fiskinge, Närke Sverige
290 * Brun Noddy (Anous stolidus)
291 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
292 X Ride (Rissa tridactyla) 1992-11-07 Kråkudden, Hönö, Bohuslän Sverige
293 X Ismåge (Pagophila eburnea) 2004-12-11 Lerkil, Onsala, Halland Sverige
294 X Sabinemåge (Xema sabini) 1996-11-02 Kråkudden, Hönö, Bohuslän Sverige
295 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 1994-05-01 Ultuna, Uppsala, Uppland Sverige
296 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2007-07-16 Fäören, Blekinge Sverige
297 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
298 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 1986-05-05 Visby, Gotland Sverige
299 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
300 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1986-05-09 Paviken, Gotland Sverige
301 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1995-05-21 Roxen, Linköping, Östergötland Sverige
302 Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
303 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
304 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
305 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 1993-05-16 Mallorca Spanien
306 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2005-01-06 Klippan, Göteborg, Västergötland Sverige
307 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 2000-03-24 Norra stranden Eilat Israel
308 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 2000-03-23 Norra stranden, Eilat Israel
309 X Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) 2010-04-26 Marsa Alam Egypten
310 X Stormmåge (Larus canus) 1986-05-05 Visby, Gotland Sverige
311 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
312 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1998-05-22 Halmstad, Halland Sverige
313 X Svartbag (Larus marinus) 1988-09-23 Ottenby, Öland Sverige
314 * Tangmåge (Larus dominicanus)
315 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
316 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1987-02-22 Nynäshamn, Sörmland Sverige
317 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1995-01-14 Träslövsläge, Halland Sverige
318 X Sølvmåge (Larus argentatus) 1986-05-05 Visby, Gotland Sverige
319 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
320 * Vegamåge (Larus vegae)
321 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 1999-10-30 Ottenby, Öland Sverige
322 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2006-10-22 Västrevet, Ottenby, Öland Sverige
323 X Armensk Måge (Larus armenicus) 2000-03-27 Maágan Mikhael Israel
324 * Skifermåge (Larus schistisagus)
325 X Sildemåge (Larus fuscus) 1986-05-06 Stora Karlsö, Gotland Sverige
326 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2010-05-14 Faludden, Gotland Sverige
327 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1986-05-17 Västerviken, Sörmland Sverige
328 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
329 X Bergiusterne (Thalasseus bergii) 2010-04-25 El Gouna Egypten
330 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 2009-11-12 Agadirs hamn Marokko
331 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
332 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1989-07-08 Mörbylånga kommun, Öland Sverige
333 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
334 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
335 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1986-05-07 Stockviken, Gotland Sverige
336 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
337 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
338 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
339 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 2000-03-23 Norra stranden, Eilat Israel
340 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
341 X Rosenterne (Sterna dougallii) 1996-06-29 Larne Logh, Belfast Nordirland
342 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1986-07-15 Västerviken, Sörmland Sverige
343 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa) 2005-11-04 Sharm-El-Sheik Egypten
344 X Havterne (Sterna paradisaea) 1986-05-05 Visby, Gotland Sverige
345 Prærieterne (Sterna forsteri)
346 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1995-05-31 Angarn, Uppland Sverige
347 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1993-06-13 Tåkern, Östergötland Sverige
348 X Sortterne (Chlidonias niger) 1989-06-09 Hornborgasjön, Västergötland Sverige
349 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
350 X Storkjove (Stercorarius skua) 2017-07-17 Glommens sten, Halland Sverige
351 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1988-09-25 Revsudden, Småland Sverige
352 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1989-10-21 Mörbylånga kommun, Öland Sverige
353 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1997-06-27 Flatruet, Härjedalen Sverige
354 X Søkonge (Alle alle) 1992-11-07 Kårkudden, Hönö, Bohuslän Sverige
355 X Polarlomvie (Uria lomvia) 2002-06-24 Hafnaberg Island
356 X Lomvie (Uria aalge) 1986-05-06 Stora Karlsö, Gotland Sverige
357 X Alk (Alca torda) 1986-05-06 Stora Karlsö, Gotland Sverige
358 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
359 X Tejst (Cepphus grylle) 1986-05-06 Stora Karlsö, Gotland Sverige
360 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
361 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
362 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
363 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
364 X Lunde (Fratercula arctica) 1996-11-02 Kråkudden, Hönö, Bohuslän Sverige
365 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
366 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
367 X Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) 2018-03-01 Tarrafal, Santiago Kap Verde
368 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
369 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1988-09-25 Revsudden, Småland Sverige
370 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1985-06-23 Värmskog, Värmland Sverige
371 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
372 X Islom (Gavia immer) 1989-10-21 Båden, Öland Sverige
373 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1995-06-04 Båden, Öland Sverige
374 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 2011-07-12 Baltimore Irland
375 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
376 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
377 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
378 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2004-05-15 Kattviks hamn, Båstad, Skåne Sverige
379 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
380 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
381 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 1997-04-27 La Mata Spanien
382 X Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) 2010-07-27 Desertas, Madeira Portugal
383 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
384 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
385 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
386 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2001-11-03 Kråkudden, Hönö, Bohuslän Sverige
387 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
388 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1992-11-07 Kråkudden, Hönö, Bohuslän Sverige
389 * Kappetrel (Daption capense)
390 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
391 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
392 X * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) 2010-07-25 Pico de Areiro, Madeira Portugal
393 X Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) 2018-03-03 Punta do Barill, Sao Nicolao Kap Verde
394 X * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) 2010-06-22 Desertas, Madeira Portugal
395 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
396 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
397 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
398 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
399 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
400 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 2009-05-03 Göksu deltat Tyrkiet
401 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2007-04-08 Teneriffa-La Gomera Spanien
402 X Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) 2018-03-03 Praia cliffs, Santiago Kap Verde
403 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1992-11-07 Kråkudden, Hönö, Bohuslän Sverige
404 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
405 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
406 X Storskråpe (Ardenna gravis) 2009-11-25 Atlanten väst Agadir Marokko
407 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2007-07-29 Hovs hallar, Skåne Sverige
408 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 2009-05-03 Göksuflodens mynning Tyrkiet
409 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 1993-05-17 Mallorca Spanien
410 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
411 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
412 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
413 X Lille Skråpe (Puffinus baroli) 2010-07-28 Mellan Desertas och Funchal Portugal
414 X * Dværgskråpe (Puffinus boydi) 2018-03-04 Atlanten utanför Raso Kap Verde
415 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) 2009-06-15 Atlanten utanför Sao Miguel, Azorerna Azorerne
416 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
417 X Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) 2010-04-29 Abu Simbel Egypten
418 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
419 X Sort Stork (Ciconia nigra) 1997-05-19 Mörkö, Sörmland Sverige
420 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
421 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1986-08-05 Kastlösa, Öland Sverige
422 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
423 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
424 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
425 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
426 X Sule (Morus bassanus) 1996-11-02 Kråkudden, Hönö, Bohuslän Sverige
427 * Kapsule (Morus capensis)
428 * Maskesule (Sula dactylatra)
429 * Rødfodet Sule (Sula sula)
430 X Brun Sule (Sula leucogaster) 2010-04-26 Qulaanöarna Egypten
431 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
432 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 2009-05-05 Birecik Tyrkiet
433 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
434 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1995-01-15 Malön, Halland Sverige
435 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1986-08-04 Gräsgårds hamn, ÖLand Sverige
436 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus)
437 X * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis) 2023-11-22 Ras Al Salmya Kuwait
438 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
439 X Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) 2012-02-27 Morro Jable, Fuerteventura Spanien
440 X Eremitibis (Geronticus eremita) 2009-05-05 Birecik Tyrkiet
441 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2003-05-17 Trönninge ängar, Halland Sverige
442 X Skestork (Platalea leucorodia) 1998-09-18 Häggnäsviken, Sörmland Sverige
443 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1989-05-01 Angarn, Uppland Sverige
444 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
445 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
446 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 1993-05-20 Albufera, Mallorca Spanien
447 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
448 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
449 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
450 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2007-06-17 Hjälstaviken, Uppland Sverige
451 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
452 * Krabbehejre (Butorides virescens)
453 X Mangrovehejre (Butorides striata) 2000-03-29 Norra stranden, Eilat Israel
454 X Tophejre (Ardeola ralloides) 2004-05-15 Höganäs, Skåne Sverige
455 * Rishejre (Ardeola grayii)
456 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
457 X Kohejre (Bubulcus ibis) 2007-11-25 Tuna, Ljungby, Småland Sverige
458 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
459 X Fiskehejre (Ardea cinerea) Sverige
460 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
461 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
462 * Goliathejre (Ardea goliath)
463 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 2013-10-27 Fatburen, Dalarna Sverige
464 X Sølvhejre (Ardea alba) 1985-09-29 Västerviken, Sörmland Sverige
465 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
466 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
467 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
468 * Blåhejre (Egretta caerulea)
469 * Snehejre (Egretta thula)
470 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1997-06-15 Svensksundsviken, Östergötland Sverige
471 X Revhejre (Egretta gularis) 2000-03-29 Norra stranden, Eilat Israel
472 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 2009-04-28 Tuz Gölu Tyrkiet
473 X Rosapelikan (Pelecanus rufescens) 2010-04-29 Abu Simbel Egypten
474 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2014-05-06 Besh Barmag Aserbajdsjan
475 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1985-06-22 Värmskog, Värmland Sverige
476 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2012-04-21 Tranebo, Dumme mosse, Småland Sverige
477 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 2006-05-25 Font Alba, Nuria Spanien
478 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 1993-05-20 Boquer dalen, Mallorca Spanien
479 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1991-05-17 Degeberga, Öland Sverige
480 X * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) 2023-11-19 Al-Ahlmadi Kuwait
481 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
482 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
483 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
484 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
485 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 2013-07-17 Västervik, Småland Sverige
486 X Munkegrib (Aegypius monachus) 1993-05-18 Cuber, Mallorca Spanien
487 X Øregrib (Torgos tracheliotos) 2010-04-27 Shalatein Egypten
488 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 1995-09-18 Neos Marmaras Grækenland
489 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
490 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1989-06-22 Kvismaren, Närke Sverige
491 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2003-09-21 Fredön, Marsäng, Sörmland Sverige
492 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
493 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2013-07-11 Hjälstaviken, Uppland Sverige
494 * Rovørn (Aquila rapax)
495 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 1997-01-11 Ramsjö mosse, Halland Sverige
496 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 2016-03-03 Castro Verde Portugal
497 X Kejserørn (Aquila heliaca) 2003-10-25 Gräsgård, Öland Sverige
498 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1982-11-07 Rörbäcksnäs, Dalarna Sverige
499 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
500 X Høgeørn (Aquila fasciata) 1997-04-30 Sierra de Crevillente Spanien
501 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
502 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
503 X * Shikra (Accipiter badius) 2014-05-10 Masalli Aserbajdsjan
504 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 2009-04-29 Kandil Siirt Tyrkiet
505 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 1986-02-09 Lagnöviken, Sörmland Sverige
506 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1988-08-25 Arlanda, Uppland Sverige
507 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1986-05-08 Storsund, Gotland Sverige
508 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1986-08-05 Knisa Mosse, Öland Sverige
509 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
510 X Steppehøg (Circus macrourus) 2004-09-04 Gesala, Västmanland Sverige
511 X Hedehøg (Circus pygargus) 1986-08-05 Kastlösa, Öland Sverige
512 X Rød Glente (Milvus milvus) 1989-07-08 Mörbylånga kommun, Öland Sverige
513 X Sort Glente (Milvus migrans) 1998-07-24 Ystad soptipp, Skåne Sverige
514 X * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius) 2013-04-01 Crocodile Island Egypten
515 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
516 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
517 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1991-03-29 Hartsö skärgård, Sörmland Sverige
518 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
519 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1988-09-23 Ottenby, Öland Sverige
520 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 2011-09-24 Alvaret, Muskmyr, Gotland Sverige
521 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
522 X Musvåge (Buteo buteo) 1985-06-21 Värmskog, Värmland Sverige
523 X Slørugle (Tyto alba) 1997-01-10 Getterön, Halland Sverige
524 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei) 2009-05-06 Birecik Tyrkiet
525 X Dværghornugle (Otus scops) 1993-05-16 Albufera, Mallorca Spanien
526 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
527 X Sneugle (Bubo scandiacus) 1993-12-05 Stordammen, Buskhyttan, Sörmland Sverige
528 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1993-03-28 Hartsö skärgård, Sörmland Sverige
529 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus)
530 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
531 X Natugle (Strix aluco) 1986-07-06 Värmskog, Värmland Sverige
532 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
533 X Ørkennatugle (Strix hadorami) 2010-04-27 Wadi Gemal Egypten
534 X Slagugle (Strix uralensis) 1986-07-05 Värmskog, Värmland Sverige
535 X Lapugle (Strix nebulosa) 1991-06-15 Virsbo, Västmanland Sverige
536 X Høgeugle (Surnia ulula) 1989-10-01 Enskär, Sörmland Sverige
537 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1989-03-21 Viksberg, Södertälje Sverige
538 X Kirkeugle (Athene noctua) 1994-06-14 Akamas Cypern
539 X Perleugle (Aegolius funereus) 1989-03-22 Viksberg, Sörmland Sverige
540 X Skovhornugle (Asio otus) 1987-06-19 Värmskog, Värmland Sverige
541 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1989-07-08 Mörbylånga kommun, Öland Sverige
542 X Kapugle (Asio capensis) 2009-11-21 Merja Zerga Marokko
543 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
544 X Hærfugl (Upupa epops) 1993-09-08 Nynäshamn, Sörmland Sverige
545 X * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis) 2023-11-19 Sulaybya Pivot Farm Kuwait
546 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
547 X Ellekrage (Coracias garrulus) 2009-10-02 Rällsö, Västmanland Sverige
548 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
549 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 2000-03-27 Maágan Mikhael Israel
550 X Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) 2018-03-01 Praia, Santiago Kap Verde
551 X Isfugl (Alcedo atthis) 1999-05-14 Åkforsån, Broby, Sörmland Sverige
552 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
553 X Gråfisker (Ceryle rudis) 2000-03-24 Eilat Israel
554 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
555 X Sahelbiæder (Merops viridissimus) 2010-04-28 Nilen, Aswan Egypten
556 X Hijazbiæder (Merops cyanophrys) 2000-03-24 Eilat Israel
557 X Grøn Biæder (Merops persicus) 2010-04-24 Abu Hamad Egypten
558 X Biæder (Merops apiaster) 2001-05-21 Borg, Östergötland Sverige
559 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
560 X Vendehals (Jynx torquilla) 1988-05-12 Värmskog, Värmland Sverige
561 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
562 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 1992-02-02 Fiby urskog, Uppland Sverige
563 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2014-12-31 Lummelunda, Gotland Sverige
564 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
565 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1988-05-07 Lagnöviken, Sörmland Sverige
566 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 1995-09-18 Neos Marmaras Grækenland
567 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 1985-02-23 Lagnöviken, Sörmland Sverige
568 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 1993-01-31 Tinäset, Gästrikland Sverige
569 * Guldspætte (Colaptes auratus)
570 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1987-03-14 Hammarö, Värmland Sverige
571 X Grønspætte (Picus viridis) 1988-05-01 Lagnöviken, Sörmland Sverige
572 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) 2000-06-12 Foia Portugal
573 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 2009-11-21 Foret de Cedres Marokko
574 X Gråspætte (Picus canus) 1994-01-16 Lekhyttan, Närke Sverige
575 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 2000-03-23 Öster om Nizzana Israel
576 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 1986-06-06 Mantorp, Östergötland Sverige
577 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
578 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1992-05-18 Strandstuviken, Sörmland Sverige
579 * Amurfalk (Falco amurensis)
580 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 1993-05-16 Albufera, Mallorca Spanien
581 X Sodfalk (Falco concolor) 2010-04-26 Qulaanöarna Egypten
582 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1988-09-23 Ottenby, Öland Sverige
583 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1985-06-22 Värmskog, Värmland Sverige
584 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 2000-03-28 Sde Boqer Israel
585 Slagfalk (Falco cherrug)
586 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 1999-10-30 Ottenby, Öland Sverige
587 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1989-09-17 Hjälstaviken, Uppland Sverige
588 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) 2012-02-27 Morro Jable, Fuerteventura Spanien
589 Nandayparakit (Aratinga nenday)
590 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
591 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
592 X * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) 2007-09-29 Gulhane Parki, Istanbul Tyrkiet
593 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) 2011-01-19 London Storbritannien
594 * Fibii (Sayornis phoebe)
595 * Østlig Pivi (Contopus virens)
596 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
597 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
598 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
599 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
600 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
601 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
602 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 2009-11-14 Oued Massa Marokko
603 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
604 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1986-07-05 Värmskog, Värmland Sverige
605 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 2023-11-17 Al Shaheed Park Kuwait
606 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
607 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
608 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
609 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1989-07-11 Övre Ålebäck, Öland Sverige
610 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
611 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1991-01-06 Lagnöviken, Sörmland Sverige
612 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 1997-04-26 La Mata Spanien
613 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2009-10-02 Rynningeviken, Närke Sverige
614 X Masketornskade (Lanius nubicus) 1994-06-16 Khatakis Cypern
615 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
616 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
617 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
618 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
619 Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
620 X Pirol (Oriolus oriolus) 1988-05-28 Angarn, Uppland Sverige
621 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
622 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
623 X Lavskrige (Perisoreus infaustus) 1991-07-12 Tännforsen, Jämtland Sverige
624 X Skovskade (Garrulus glandarius) 1985-02-23 Lagnöviken, Sörmland Sverige
625 X Blåskade (Cyanopica cooki) 2000-06-08 Lago de San Laurenco Portugal
626 X Husskade (Pica pica) 1986-05-05 Visby, Gotland Sverige
627 X Atlashusskade (Pica mauritanica) 2009-11-13 Tamri Marokko
628 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1988-10-15 Tåkern, Östergötland Sverige
629 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 1997-05-01 Alcoy-bergen Spanien
630 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 2006-05-26 Nuria Spanien
631 X Allike (Coloeus monedula) 1986-05-05 Visby, Gotland Sverige
632 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
633 X Huskrage (Corvus splendens) 2000-03-23 Eilat Israel
634 X Råge (Corvus frugilegus) 1986-04-05 Äppelbo, Dalarna Sverige
635 X Sortkrage (Corvus corone) 2007-01-05 Klippan, Göteborg, Västergötland Sverige
636 X Gråkrage (Corvus cornix) 1986-05-05 Visby, Gotland Sverige
637 * Broget Krage (Corvus albus)
638 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 2000-03-23 Allmän Israel
639 X Ravn (Corvus corax) 1982-12-30 Hundfjället, Dalarna Sverige
640 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) 2000-03-28 Massada Israel
641 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1991-03-29 Hartsö skärgård, Sörmland Sverige
642 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
643 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) 2023-11-17 Al Shaheed Park Kuwait
644 X Sortmejse (Periparus ater) 1985-02-23 Lagnöviken, Sörmland Sverige
645 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1988-10-11 Örudden, Sörmland Sverige
646 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 2009-04-29 Kandil Siirt Tyrkiet
647 X Lapmejse (Poecile cinctus) 1999-04-04 Rogen, Härjedalen Sverige
648 X Sumpmejse (Poecile palustris) 1985-02-23 Lagnöviken, Sörmland Sverige
649 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
650 X Fyrremejse (Poecile montanus) 1991-07-12 Vålådalen, Jämtland Sverige
651 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 2007-04-09 Arure, La Gomera Spanien
652 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 1986-02-15 Lagnöviken, Sörmland Sverige
653 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
654 X Musvit (Parus major) 1986-02-15 Lagnöviken, Sörmland Sverige
655 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1986-08-06 Petgärde träsk, Öland Sverige
656 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1988-10-15 Tåkern, Östergötland Sverige
657 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 2000-03-25 Km 33 Israel
658 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 2009-11-15 Boumalneslätten Marokko
659 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 2000-03-24 Allmän norr Eilat Israel
660 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 2000-03-25 Km 33 Israel
661 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 2018-03-02 Praia, Santiago Kap Verde
662 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
663 X Hedelærke (Lullula arborea) 1989-07-08 Mörbylånga kommun, Öland Sverige
664 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
665 X Razolærke (Alauda razae) 2018-03-04 Raso Kap Verde
666 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
667 X Sanglærke (Alauda arvensis) 1986-05-06 Stora Karlsö, Gotland Sverige
668 X Theklalærke (Galerida theklae) 1993-05-19 Porto Colom, Mallorca Spanien
669 X Toplærke (Galerida cristata) 1997-03-28 Falun, Dalarna Sverige
670 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) 2009-11-16 Boumalneslätten Marokko
671 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1994-02-05 Oxelösund, Sörmland Sverige
672 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 2009-11-15 Boumalneslätten Marokko
673 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
674 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 1988-05-23 Ågesta, Sörmland Sverige
675 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 1999-01-30 Landsort, Sörmland Sverige
676 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 1997-05-02 Alhama de Murcia Spanien
677 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
678 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 2009-11-20 Zeida Marokko
679 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
680 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites)
681 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 1997-04-29 El Hondo Spanien
682 X Russisk Dværglærke (Alaudala heinei) 2009-05-07 Öst Birecik Tyrkiet
683 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
684 X Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) 2023-11-17 Al Shaheed Park Kuwait
685 X Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) 2023-11-22 Kuwait University Kuwait
686 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 2000-03-23 Allmän Eilat Israel
687 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 2009-11-12 Agadir Marokko
688 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 2009-11-14 Oued Massa Marokko
689 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
690 X Digesvale (Riparia riparia) 1988-06-22 Finkarby, Sörmland Sverige
691 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
692 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
693 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
694 * Purpursvale (Progne subis)
695 X Landsvale (Hirundo rustica) 1986-05-05 Visby, Gotland Sverige
696 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
697 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 2006-10-28 Linköping, Östergötland Sverige
698 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta)
699 X Bysvale (Delichon urbicum) 1986-05-06 Stora Karlsö, Gotland Sverige
700 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
701 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2002-05-18 Ottenby, Öland Sverige
702 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
703 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
704 X * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) 2012-11-17 Bläsinge hamn, Öland Sverige
705 X Cettisanger (Cettia cetti) 2007-06-09 Älviken, Nynäshamn, Sörmland Sverige
706 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 2011-04-21 Wadi Rum Village Jordan
707 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 1982-11-14 Rörbäcksnäs, Dalarna Sverige
708 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1986-05-06 Stora Karlsö, Gotland Sverige
709 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 1995-06-03 N Lunden, Ottenby, Öland Sverige
710 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 2010-05-01 Abu Simbel Egypten
711 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2003-10-25 Stenåsabadet, Öland Sverige
712 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1988-09-23 Stenåsabadet, Öland Sverige
713 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2005-10-22 Triberga, Öland Sverige
714 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2005-10-14 Segerstads fyr, Öland Sverige
715 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
716 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2001-10-13 Enskär, Sörmland Sverige
717 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
718 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 1985-05-25 Lagnöviken, Sörmland Sverige
719 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 2014-05-08 Laza Aserbajdsjan
720 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) 2007-04-08 Valle Gran Ray, La Gomera Spanien
721 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 1991-05-18 Krankesjön, Skåne Sverige
722 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2007-05-18 Busör, Halland Sverige
723 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
724 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2014-05-06 Quba Aserbajdsjan
725 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
726 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1991-06-13 Södertälje, Sörmland Sverige
727 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
728 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
729 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2003-07-04 Abisko, Norrbotten Sverige
730 X * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) 2023-11-22 Al Abdaliyah Kuwait
731 X Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) 2018-03-01 Banana de Riberia Montanha, Santiago Kap Verde
732 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1989-06-10 Hornborgasjön, Västergötland Sverige
733 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
734 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) 2000-03-28 Neot Hakikar Israel
735 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 1993-05-16 Albufera, Mallorca Spanien
736 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 2004-05-22 I Miedwies Polen
737 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 1987-06-05 Petgärde träsk, Öland Sverige
738 Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
739 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1989-06-18 Åkersberga., Uppland Sverige
740 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 1986-06-07 Tåkern, Östergötland Sverige
741 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1989-07-08 Mörbylånga kommun, Öland Sverige
742 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
743 Lille Gulbug (Iduna caligata)
744 Steppegulbug (Iduna rama)
745 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 1994-06-14 Polis Cypern
746 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca)
747 X Orientgulbug (Hippolais languida) 2009-05-08 Durnalik Tyrkiet
748 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 2009-05-02 Demircili Tyrkiet
749 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2009-05-31 Islingby, Dalarna Sverige
750 X Gulbug (Hippolais icterina) 1989-07-08 Mörbylånga kommun, Öland Sverige
751 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
752 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
753 X Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 2011-07-19 Bleckåsen, Alsen, Jämtland Sverige
754 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1988-05-28 Angarn, Uppland Sverige
755 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1990-06-08 Lövsund, Sörmland Sverige
756 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1994-05-14 Hjälstaviken, Uppland Sverige
757 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 1993-05-16 Albufera, Mallorca Spanien
758 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) 2000-03-24 Allmän Israel
759 X Baluchistan Prinia (Prinia lepida) 2009-04-28 Cukorovaslätten Tyrkiet
760 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
761 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
762 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) 2000-03-25 Yotvata Israel
763 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 2009-11-18 Tisrdmin Marokko
764 X * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) 2009-05-05 Birecik Tyrkiet
765 X * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) 2023-11-20 Budai Farm Kuwait
766 X Munk (Sylvia atricapilla) 1987-06-03 Petgärde träsk, Öland Sverige
767 X Havesanger (Sylvia borin) 1986-05-05 Visby, Gotland Sverige
768 X Høgesanger (Curruca nisoria) 1986-05-07 Paviken, Gotland Sverige
769 X Gærdesanger (Curruca curruca) 1989-07-08 Mörbylånga kommun, Öland Sverige
770 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2006-05-27 Dolmeno, Empuriabrava Spanien
771 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 2000-03-24 Wadi Roded, pumpstationen Israel
772 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) 2000-03-25 Yotvata Israel
773 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2016-10-29 Norra Backa, Borlänge, Dalarna Sverige
774 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 2009-11-18 Oued Derkaoua Marokko
775 X Tornsanger (Curruca communis) 1986-07-06 Värmskog, Värmland Sverige
776 X Provencesanger (Curruca undata) 2000-06-12 Odelouca Valley Portugal
777 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2012-07-31 Calvi, Le Pins, Korsika Frankrig
778 X Balearsanger (Curruca balearica) 1993-05-17 Casas Veyas, Mallorca Spanien
779 X Berbersanger (Curruca deserticola) 2009-11-16 Imassine Marokko
780 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 1993-05-18 Cuber, Mallorca Spanien
781 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1994-06-16 Mavrokloymbos damm Cypern
782 Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
783 Makisanger (Curruca subalpina)
784 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2013-07-14 Ottenby, Öland Sverige
785 X Rosasanger (Curruca mystacea) 2009-05-06 Birecik Tyrkiet
786 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 2000-03-23 Ofira Park, Eilat Israel
787 X Cypernsanger (Curruca melanothorax) 1994-06-15 Akamas Cypern
788 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
789 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
790 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2001-05-24 Kastlösa, Öland Sverige
791 X Fuglekonge (Regulus regulus) 1982-11-07 Rörbäcksnäs, Dalarna Sverige
792 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) 2010-07-17 Monte, Madeira Portugal
793 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
794 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 1989-07-08 Mörbylånga kommun, Öland Sverige
795 X Spætmejse (Sitta europaea) 1986-02-15 Lagnöviken, Sörmland Sverige
796 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) 2012-07-30 Asco, Korsika Frankrig
797 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
798 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 2009-04-29 Gulek Tyrkiet
799 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
800 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 2009-04-29 Demirkazik Tyrkiet
801 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) 2009-05-07 Halfeti Tyrkiet
802 X Murløber (Tichodroma muraria) 2009-04-30 Demirkazik Tyrkiet
803 X Træløber (Certhia familiaris) 1987-04-18 Lagnöviken, Sörmland Sverige
804 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2005-11-15 Alnarpsparken, Skåne Sverige
805 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
806 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
807 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
808 X * Topmaina (Acridotheres cristatellus) 2016-03-05 Belem, Lissabon Portugal
809 X * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) 2023-11-20 Jahra Farm Kuwait
810 X Maina (Acridotheres tristis) 2023-11-17 Al Shaheed Park Kuwait
811 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
812 * Amurstær (Agropsar sturninus)
813 X Rosenstær (Pastor roseus) 2001-09-05 Horn, Sörmland Sverige
814 X Stær (Sturnus vulgaris) 1986-05-05 Visby, Gotland Sverige
815 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 1997-04-25 Alicante Spanien
816 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 2000-03-24 Eilat Israel
817 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
818 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
819 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
820 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
821 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
822 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
823 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
824 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
825 * Grådrossel (Turdus unicolor)
826 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1988-04-30 Lagnöviken, Sörmland Sverige
827 X Solsort (Turdus merula) 1985-02-23 Lagnöviken, Sörmland Sverige
828 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
829 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1999-03-31 Heden, Dalarna Sverige
830 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
831 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
832 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2011-11-13 Låssa, Uppland Sverige
833 X Sjagger (Turdus pilaris) 1986-05-05 Visby, Gotland Sverige
834 X Vindrossel (Turdus iliacus) 1989-10-21 Mörbylånga kommun, Öland Sverige
835 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 1987-06-03 Petgärde träsk, Öland Sverige
836 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1991-05-17 Yngsjö, Skåne Sverige
837 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
838 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
839 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 1997-04-28 Cabo de Santa Pola Spanien
840 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 1986-05-31 Lagnöviken, Sörmland Sverige
841 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) 1993-05-16 Boquer dalen, Mallorca Spanien
842 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
843 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
844 X Rødhals (Erithacus rubecula) 1986-05-05 Visby, Gotland Sverige
845 * Blånattergal (Larvivora cyane)
846 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
847 X Blåhals (Luscinia svecica) 1989-09-03 Hjälstaviken, Uppland Sverige
848 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1986-06-05 Stora Karlsö, Gotland Sverige
849 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1992-05-19 Norra Lunden, Ottenby, Öland Sverige
850 X Hvidhals (Irania gutturalis) 2009-04-29 Demirkazik Tyrkiet
851 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 2021-11-20 Vargön, Västergötland Sverige
852 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2009-07-04 Källiden, Ångermanland Sverige
853 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 1986-06-07 Tåkern, Östergötland Sverige
854 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
855 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1986-05-07 Stockviken, Gotland Sverige
856 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 1995-09-20 Neos Marmaras Grækenland
857 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
858 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1988-09-23 Stenåsabadet, Öland Sverige
859 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
860 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
861 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1990-04-15 Herrhamra, Sörmland Sverige
862 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1986-05-06 Stora Karlsö, Gotland Sverige
863 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
864 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 2009-11-13 Allmän Marokko
865 X * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) 2014-05-07 Xinaliq Aserbajdsjan
866 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 1993-05-18 Cuber, Mallorca Spanien
867 X Blådrossel (Monticola solitarius) 1993-05-16 Boquer dalen, Mallorca Spanien
868 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 1985-06-24 Värmskog, Värmland Sverige
869 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) 2012-02-27 Fuerteventura Spanien
870 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2001-03-18 Östra Styran, Sörmland Sverige
871 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2021-11-27 Påläng, Hölö, Sörmland Sverige
872 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2004-10-23 Kungsgården Ottenby Sverige
873 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
874 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
875 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1986-05-07 Hoburgen, Gotland Sverige
876 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
877 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 1999-10-11 Kovik, Gustavsberg, Uppland Sverige
878 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) 2000-03-24 Eilat Israel
879 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2013-11-10 Edanö, Trosa, Sörmland Sverige
880 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 1993-05-17 Casas Veyas, Mallorca Spanien
881 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 2000-03-23 Vägen mellan Hovda-Eilat Israel
882 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) 1994-06-14 Polis Cypern
883 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 1997-10-27 Hammarbybacken, Sörmland Sverige
884 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 2009-11-15 Tazenakhtslätten Marokko
885 X Sortstjert (Oenanthe melanura) 2000-03-24 Allmän Israel
886 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
887 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 1997-04-30 Cabo de Santa Pola Spanien
888 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2000-03-24 Allmän Israel
889 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
890 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 2009-04-29 Demirkazik Tyrkiet
891 X Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) 2009-11-16 Skoura Marokko
892 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) 2000-03-29 Shizzafon Israel
893 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
894 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) 2009-05-08 Durnalik Tyrkiet
895 X * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) 2023-11-18 Jal Al Zour Kuwait
896 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1991-05-17 Forsakar, Skåne Sverige
897 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
898 X Nilsolfugl (Hedydipna metallica) 2010-04-28 Aswan Egypten
899 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) 2000-03-24 Allmän Israel
900 X * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus) 2023-11-18 Sulaibikhat Bay Kuwait
901 X Gråspurv (Passer domesticus) 1986-05-05 Visby, Gotland Sverige
902 X Italiensk Spurv (Passer italiae) 2012-07-29 Calvi, Korsika Frankrig
903 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 1995-09-16 Neos Marmaras Grækenland
904 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 2000-03-24 Södra salinerna, Eilat Israel
905 X Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) 2018-03-01 Sal Kap Verde
906 X Ørkenspurv (Passer simplex) 2009-11-18 Yasmina Marokko
907 X Skovspurv (Passer montanus) 1986-05-05 Visby, Gotland Sverige
908 * Sahelspurv (Passer luteus)
909 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 2009-05-07 Halfeti Tyrkiet
910 X Stenspurv (Petronia petronia) 2000-06-07 Albufeira Portugal
911 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) 2009-05-06 Norr om Birecik Tyrkiet
912 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 2009-04-29 Demirkazik Tyrkiet
913 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
914 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
915 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) 2016-03-03 Tagus Portugal
916 X Stribet Væver (Ploceus manyar) 2010-04-24 Abu Hamad Egypten
917 X Napoleonsvæver (Euplectes afer) 2016-03-03 Tagus Portugal
918 * Amarant (Lagonosticta senegala)
919 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
920 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
921 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 2000-06-09 Silves Portugal
922 X Tigerfinke (Amandava amandava) 2013-01-05 Crocodile Island Egypten
923 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
924 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) 2015-03-11 Cannes Frankrig
925 X * Muskatfinke (Lonchura punctulata) 2016-03-03 Sado Portugal
926 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
927 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 2019-08-09 Hoburgen, Gotland Sverige
928 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-23 Enerum, Öland Sverige
929 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 2009-04-30 Demikarzik Tyrkiet
930 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2014-03-23 Norrboda, Gräsö, Uppland Sverige
931 X Jernspurv (Prunella modularis) 1991-07-13 Trillevallen, Jämtland Sverige
932 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
933 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1988-05-14 Värmskog, Värmland Sverige
934 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
935 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1996-05-17 Ottenby, Öland Sverige
936 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1991-05-17 Forsakar, Skåne Sverige
937 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 1996-05-05 Visby, Gotland Sverige
938 X Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp) 2010-04-29 Abu Simbel Egypten
939 X Storpiber (Anthus richardi) 1998-09-27 Marsäng, Sörmland Sverige
940 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2008-01-20 Apelviken, Varberg, Halland Sverige
941 X Markpiber (Anthus campestris) 1991-05-18 Vombs ängar, Skåne Sverige
942 X Langnæbbet Piber (Anthus similis) 2023-11-21 United Poultry Fields Kuwait
943 X Engpiber (Anthus pratensis) 1986-05-09 Fardume träsk, Gotland Sverige
944 X Skovpiber (Anthus trivialis) 1987-06-19 Värmskog, Värmland Sverige
945 Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
946 Tundrapiber (Anthus gustavi)
947 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1998-10-02 Pilkrogsviken, Sörmland Sverige
948 X Hedepiber (Anthus rubescens) 1997-01-11 Träslövsläge, Halland Sverige
949 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1997-01-11 Träslövsläge, Halland Sverige
950 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1992-11-07 Hönö, Bohuslän Sverige
951 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 2007-04-09 Alojera, La Gomera Spanien
952 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 1985-02-23 Lagnöviken, Sörmland Sverige
953 X Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys) 2009-11-14 Oued Massa Marokko
954 X Azorerbogfinke (Fringilla moreletti) 2009-06-11 Sao Miguel Azorerne
955 X Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis) 2010-07-17 Botanical garden, Funchal, Madeira Portugal
956 X Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis) 2007-04-09 Arure, La Gomera Spanien
957 X Blå Bogfinke (Fringilla teydea) 2007-04-12 Las Lajas, Teneriffa Spanien
958 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
959 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 1988-04-30 Lagnöviken, Sörmland Sverige
960 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
961 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1989-06-09 Hornborgasjön, Västergötland Sverige
962 X Krognæb (Pinicola enucleator) 1992-12-29 Tinäset, Uppland Sverige
963 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 1988-12-11 Hjälstaviken, Uppland Sverige
964 X Azorerdompap (Pyrrhula murina) 2009-06-12 Tronqueira Azorerne
965 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 2009-04-30 Demirkazik Tyrkiet
966 X Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) 2009-11-20 Col du Zad Marokko
967 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2000-03-25 Km 33 Israel
968 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
969 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1989-06-22 Kvismaren, Närke Sverige
970 X * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) 2014-05-07 Xinaliq Aserbajdsjan
971 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 2000-03-26 Amrams Pillars Israel
972 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
973 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
974 X Grønirisk (Chloris chloris) 1986-05-05 Visby, Gotland Sverige
975 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 2000-03-29 Kibbutz Lutan Israel
976 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1991-03-29 Hartsö skärgård, Sörmland Sverige
977 X Tornirisk (Linaria cannabina) 1988-06-11 Svensksundsviken, Östergötland Sverige
978 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 1982-11-27 Chalmers, Göteborg, Västergötland Sverige
979 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 1999-10-04 Enskär, Sörmland Sverige
980 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1988-12-04 Hammarby backe, Sörmland Sverige
981 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1991-10-26 Mörkö, Sörmland Sverige
982 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
983 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1990-05-24 Sälen, Dalarna Sverige
984 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1990-09-15 Enskär, Sörmland Sverige
985 X Stillits (Carduelis carduelis) 1988-09-23 Nättraby, Blekinge Sverige
986 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 2006-05-25 Font Alba, Nuria Spanien
987 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) 2012-08-02 Galeria, Korsika Spanien
988 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 2009-04-29 Demirkazik Tyrkiet
989 X Gulirisk (Serinus serinus) 1991-05-17 Åhus, Såne Sverige
990 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) 2009-03-29 Shizzafon Israel
991 X Kanariefugl (Serinus canaria) 2007-04-09 Valle Gran Rey, La Gomera Spanien
992 X Grønsisken (Spinus spinus) 1988-05-14 Värmskog, Värmland Sverige
993 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1988-09-16 Vårbergstoppen, Sörmland Sverige
994 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1991-03-29 Hartsö skärgård, Sörmland Sverige
995 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1995-06-03 Näsbybadet, Öland Sverige
996 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 1985-02-23 Lagnöviken, Sörmland Sverige
997 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 1996-01-03 Kronoparken, Karlstad, Värmland Sverige
998 X Klippeværling (Emberiza cia) 2000-06-12 Foia Portugal
999 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani)
1000 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2009-05-08 Durnalik Tyrkiet
1001 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1988-05-28 Angarn, Uppland Sverige
1002 X Rustværling (Emberiza caesia) 2018-12-25 Skutskär, Uppland Sverige
1003 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 1993-05-17 Boquer, Mallorca Spanien
1004 X Stribet Værling (Emberiza striolata) 2000-03-24 Pumpstationen, Eilat Israel
1005 X Husværling (Emberiza sahari) 2009-11-13 Cap Rhir Marokko
1006 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1007 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 1997-12-28 Lillåns samhälle, Närke Sverige
1008 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2009-01-04 Säbysjön, Järvafältet, Uppland Sverige
1009 X Pileværling (Emberiza rustica) 2001-09-16 Trolldalstippen, Uppland Sverige
1010 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1011 * Rødværling (Emberiza rutila)
1012 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 1994-06-14 Polis Cypern
1013 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1014 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1015 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1016 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 1985-06-21 Värmskog, Värmland Sverige
1017 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1018 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1019 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1020 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1021 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
1022 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1023 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1024 X * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea) 2016-11-13 Torreberga, Staffanstorp, Skåne Sverige
1025 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1026 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1027 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1028 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1029 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 2022-12-27 Förslöv, Skåne Sverige
1030 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1031 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1032 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1033 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1034 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1035 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1036 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1037 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1038 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1039 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1040 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1041 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1042 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1043 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1044 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1045 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1046 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1047 * Parulasanger (Setophaga americana)
1048 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1049 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1050 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1051 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1052 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1053 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1054 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1055 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1056 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1057 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1058 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1059 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1060 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1061 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1062 * Sommertangar (Piranga rubra)
1063 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1064 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1065 * Dickcissel (Spiza americana)
1066 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1067 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer