VP Artsliste

VP Artsliste

Kurt Prentow

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Kurt Prentows kryds

Dette er Kurt Prentows VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 Hjerpe (Tetrastes bonasia)
6 X Tjur (Tetrao urogallus)
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix)
8 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 X Fjeldrype (Lagopus muta)
10 X Dalrype (Lagopus lagopus)
11 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus)
12 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius)
13 Stenhøne (Alectoris graeca)
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 1977-03-01 Israel
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 1998-03-25 Oued Sous Marokko
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 2002-07-23 Alentejo Portugal
17 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis)
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 1977-03-01 Israel
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 2006-10-31 Nord for Paphos Cypern
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix)
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla)
32 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
33 X Canadagås (Branta canadensis)
34 X Bramgås (Branta leucopsis)
35 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
36 X Indisk Gås (Anser indicus) 2022-06-18 Egå Engsø Danmark
37 * Dværgsnegås (Anser rossii)
38 * Snegås (Anser caerulescens)
39 X Grågås (Anser anser)
40 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
43 X Blisgås (Anser albifrons)
44 Dværggås (Anser erythropus)
45 X Sortsvane (Cygnus atratus) Ulvedybet Danmark
46 X Knopsvane (Cygnus olor)
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
52 X Gravand (Tadorna tadorna)
53 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2012-04-24 Nygårds Mølle, Frederikshavn Danmark
54 * Moskusand (Cairina moschata)
55 * Brudeand (Aix sponsa)
56 X Mandarinand (Aix galericulata)
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
59 X Atlingand (Spatula querquedula)
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 Blåvinget And (Spatula discors)
62 X Skeand (Spatula clypeata)
63 X Knarand (Mareca strepera)
64 * Segland (Mareca falcata)
65 X Pibeand (Mareca penelope)
66 Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
67 X Gråand (Anas platyrhynchos)
68 Sortbrun And (Anas rubripes)
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta)
72 X Krikand (Anas crecca)
73 Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
74 Marmorand (Marmaronetta angustirostris)
75 X Rødhovedet And (Netta rufina) 2002-07-24 Vilamoura, Algarve Portugal
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
78 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
79 X Taffeland (Aythya ferina)
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2012-05-11 Kjul, Hirtshals Danmark
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2022-11-13 Klejtrup Sø, Hobro Danmark
82 X Troldand (Aythya fuligula)
83 X Bjergand (Aythya marila)
84 Lille Bjergand (Aythya affinis)
85 Stellersand (Polysticta stelleri)
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
88 X Ederfugl (Somateria mollissima)
89 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 2013-07-05 Saudarkrokur Island
90 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 2010-05-08 Hirtshals Fyr Danmark
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
92 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
93 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
94 X Sortand (Melanitta nigra)
95 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2016-09-27 Uggerby Strand Danmark
96 X Havlit (Clangula hyemalis)
97 * Bøffeland (Bucephala albeola)
98 X Hvinand (Bucephala clangula)
99 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 2013-07-09 Myvatn Island
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
101 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
104 Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
105 Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
106 * Nathøg (Chordeiles minor)
107 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis)
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
109 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
110 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus)
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba)
115 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
116 X Mursejler (Apus apus)
117 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 2007-10-21 Adeje, Tenerife Spanien
118 X Gråsejler (Apus pallidus)
119 * Orientsejler (Apus pacificus)
120 X Lille Sejler (Apus affinis)
121 Kaffersejler (Apus caffer)
122 Stortrappe (Otis tarda)
123 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
124 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 2013-02-03 Lanzarote Spanien
125 Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
126 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
127 Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
128 Sporegøg (Centropus senegalensis)
129 Skadegøg (Clamator glandarius)
130 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
131 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
132 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
133 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
134 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
135 * Skovgøg (Cuculus optatus)
136 X Gøg (Cuculus canorus)
137 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
138 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata)
139 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
140 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus)
141 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis)
142 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus)
143 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 1997-03-19 Eilat Israel
144 X Klippedue (Columba livia)
145 * Guineadue (Columba guinea)
146 X Huldue (Columba oenas)
147 * Turkestandue (Columba eversmanni)
148 X Ringdue (Columba palumbus)
149 X Madeiradue (Columba trocaz) 2008-02-07 Fajã da Nogueira, Madeira Portugal
150 Laurbærdue (Columba bollii)
151 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
152 X Turteldue (Streptopelia turtur)
153 Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
154 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
155 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
156 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
157 X Palmedue (Spilopelia senegalensis)
158 X Namaquadue (Oena capensis) 1997-03-20 K20, Eilat Israel
159 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2008-05-21 Skagen Danmark
160 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
161 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
162 * Græsrikse (Crex egregia)
163 X Engsnarre (Crex crex)
164 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
165 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 1997-03-23 K20, Eilat Israel
166 Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
167 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
168 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
169 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
170 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 2002-02-24 Vilamoura Portugal
171 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
172 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
173 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
174 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
175 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
176 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
177 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2014-10-04 S'Albufera, Mallorca Spanien
178 X Blishøne (Fulica atra)
179 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
180 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
181 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-04-01 Lille Vildmose Danmark
182 Jomfrutrane (Grus virgo)
183 X Trane (Grus grus)
184 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
185 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps)
186 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
187 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
188 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
189 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
190 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 1997-03-19 Eilat Israel
191 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
192 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
193 X Triel (Burhinus oedicnemus)
194 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
195 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
196 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
197 X Stylteløber (Himantopus himantopus)
198 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
199 X Vibe (Vanellus vanellus)
200 X Sporevibe (Vanellus spinosus)
201 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
202 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
203 * Indisk Vibe (Vanellus indicus)
204 Steppevibe (Vanellus gregarius)
205 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1977-03-01 Eilat Israel
206 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
207 Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
208 Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
209 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
210 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
211 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus)
212 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
213 * Kildire (Charadrius vociferus)
214 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
215 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
216 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
217 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
218 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
219 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 1977-03-01 Eilat Israel
220 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
221 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
222 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
223 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
224 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
225 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
226 X Småspove (Numenius phaeopus)
227 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
228 * Dværgspove (Numenius minutus)
229 * Eskimospove (Numenius borealis)
230 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
231 X Storspove (Numenius arquata)
232 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
233 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
234 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
235 X Stenvender (Arenaria interpres)
236 * Storryle (Calidris tenuirostris)
237 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
238 X Brushane (Calidris pugnax)
239 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2005-05-22 Jerup Strand Danmark
240 Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
241 * Klireryle (Calidris himantopus)
242 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
243 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
244 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
245 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
246 X Sandløber (Calidris alba)
247 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
248 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
249 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 2007-09-03 Grenen, Skagen Danmark
250 X Dværgryle (Calidris minuta)
251 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
252 Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
253 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 2008-10-07 NØ for Ulvedybet Danmark
254 X Stribet Ryle (Calidris melanotos)
255 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2007-09-09 Rødhus Strand Danmark
256 * Alaskaryle (Calidris mauri)
257 Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
258 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
259 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
260 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
261 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
262 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
263 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
264 X Tredækker (Gallinago media)
265 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
266 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
267 Terekklire (Xenus cinereus)
268 Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
269 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
270 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2005-11-04 Jerup Strand Danmark
271 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
272 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2020-10-16 Lønstrup Danmark
273 X Svaleklire (Tringa ochropus)
274 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
275 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
276 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2019-04-28 Ulvedybet Danmark
277 * Willet (Tringa semipalmata)
278 X Rødben (Tringa totanus)
279 X Damklire (Tringa stagnatilis)
280 X Tinksmed (Tringa glareola)
281 X Sortklire (Tringa erythropus)
282 X Hvidklire (Tringa nebularia)
283 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
284 Krabbeæder (Dromas ardeola)
285 Ørkenløber (Cursorius cursor)
286 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1998-03-25 Oued Sous Marokko
287 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
288 Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
289 * Brun Noddy (Anous stolidus)
290 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
291 X Ride (Rissa tridactyla)
292 X Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-12-27 Hanstholm Havn Danmark
293 X Sabinemåge (Xema sabini)
294 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
295 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 1995-11-08 Hirtshals Havn Danmark
296 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
297 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
298 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
299 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
300 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
301 Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
302 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
303 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
304 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 1998-03-25 Oued Sous Marokko
305 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
306 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 1977-03-01 Maagan Michael Israel
307 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 1997-03-20 Eilat Israel
308 X Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) 2005-02-15 Hurghada Egypten
309 X Stormmåge (Larus canus)
310 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
311 Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
312 X Svartbag (Larus marinus)
313 * Tangmåge (Larus dominicanus)
314 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
315 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
316 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
317 X Sølvmåge (Larus argentatus)
318 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
319 * Vegamåge (Larus vegae)
320 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2006-07-07 Obzor Bulgarien
321 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
322 Armensk Måge (Larus armenicus)
323 * Skifermåge (Larus schistisagus)
324 X Sildemåge (Larus fuscus)
325 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
326 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
327 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
328 Bergiusterne (Thalasseus bergii)
329 Bengalterne (Thalasseus bengalensis)
330 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
331 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
332 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
333 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
334 X Dværgterne (Sternula albifrons)
335 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
336 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
337 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
338 Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
339 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
340 X Rosenterne (Sterna dougallii) 2008-02-05 Funchal, Madeira Portugal
341 X Fjordterne (Sterna hirundo)
342 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa) 2003-07-04 Hurghada Egypten
343 X Havterne (Sterna paradisaea)
344 Prærieterne (Sterna forsteri)
345 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1997-03-24 Yotvata Israel
346 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
347 X Sortterne (Chlidonias niger)
348 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
349 X Storkjove (Stercorarius skua)
350 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
351 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
352 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
353 X Søkonge (Alle alle)
354 X Polarlomvie (Uria lomvia)
355 X Lomvie (Uria aalge)
356 X Alk (Alca torda)
357 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
358 X Tejst (Cepphus grylle)
359 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
360 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
361 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
362 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
363 X Lunde (Fratercula arctica)
364 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
365 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
366 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
367 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
368 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
369 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
370 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-14 Grenen, Skagen Danmark
371 X Islom (Gavia immer)
372 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
373 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
374 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
375 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
376 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
377 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2014-07-18 Hirtshals Havn Danmark
378 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
379 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
380 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
381 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
382 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
383 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
384 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
385 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2004-09-23 Hirtshals Danmark
386 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
387 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
388 * Kappetrel (Daption capense)
389 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
390 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
391 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
392 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
393 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
394 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
395 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
396 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
397 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
398 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
399 Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
400 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
401 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
402 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
403 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
404 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
405 Storskråpe (Ardenna gravis)
406 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
407 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan)
408 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
409 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
410 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
411 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
412 Lille Skråpe (Puffinus baroli)
413 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
414 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii)
415 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
416 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
417 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
418 X Sort Stork (Ciconia nigra)
419 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
420 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
421 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
422 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
423 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
424 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
425 X Sule (Morus bassanus)
426 * Kapsule (Morus capensis)
427 * Maskesule (Sula dactylatra)
428 * Rødfodet Sule (Sula sula)
429 X Brun Sule (Sula leucogaster) 1980-03-23 Eilat Israel
430 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
431 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus)
432 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
433 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
434 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
435 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus)
436 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
437 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
438 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
439 X Eremitibis (Geronticus eremita) 1998-03-24 Tamri m.m. Marokko
440 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2006-10-28 Tobberup, Hobro Danmark
441 X Skestork (Platalea leucorodia)
442 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
443 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
444 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
445 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 1976-07-05 Neusiedler See Østrig
446 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
447 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
448 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
449 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 1977-03-01 Maagan Michael Israel
450 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
451 * Krabbehejre (Butorides virescens)
452 X Mangrovehejre (Butorides striata) 2003-07-07 Sharm el Naga Egypten
453 X Tophejre (Ardeola ralloides) 1997-03-22 Eilat Israel
454 * Rishejre (Ardeola grayii)
455 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
456 X Kohejre (Bubulcus ibis)
457 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
458 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
459 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
460 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
461 * Goliathejre (Ardea goliath)
462 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 1976-07-04 Neusiedler See Østrig
463 X Sølvhejre (Ardea alba)
464 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
465 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
466 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
467 * Blåhejre (Egretta caerulea)
468 * Snehejre (Egretta thula)
469 X Silkehejre (Egretta garzetta)
470 X Revhejre (Egretta gularis) 1997-03-19 Eilat Israel
471 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus)
472 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
473 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 1980-10-10 Rhodos Grækenland
474 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
475 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2003-07-08 Qena Egypten
476 Lammegrib (Gypaetus barbatus)
477 X Ådselgrib (Neophron percnopterus)
478 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
479 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
480 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
481 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
482 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
483 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
484 X Gåsegrib (Gyps fulvus)
485 Munkegrib (Aegypius monachus)
486 Øregrib (Torgos tracheliotos)
487 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 1977-03-01 Genezareth Israel
488 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
489 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
490 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
491 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
492 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 1997-03-23 Nord for Eilat Israel
493 * Rovørn (Aquila rapax)
494 X Steppeørn (Aquila nipalensis)
495 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti)
496 X Kejserørn (Aquila heliaca)
497 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
498 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
499 X Høgeørn (Aquila fasciata)
500 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
501 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
502 * Shikra (Accipiter badius)
503 Balkanhøg (Accipiter brevipes)
504 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
505 X Duehøg (Accipiter gentilis)
506 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
507 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
508 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
509 X Steppehøg (Circus macrourus)
510 X Hedehøg (Circus pygargus)
511 X Rød Glente (Milvus milvus)
512 X Sort Glente (Milvus migrans)
513 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius)
514 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
515 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
516 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
517 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
518 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
519 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 1986-04-01 Kos Grækenland
520 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
521 X Musvåge (Buteo buteo)
522 X Slørugle (Tyto alba)
523 Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
524 Dværghornugle (Otus scops)
525 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
526 X Sneugle (Bubo scandiacus)
527 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
528 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus)
529 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
530 X Natugle (Strix aluco)
531 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
532 Ørkennatugle (Strix hadorami)
533 Slagugle (Strix uralensis)
534 Lapugle (Strix nebulosa)
535 X Høgeugle (Surnia ulula)
536 X Spurveugle (Glaucidium passerinum)
537 X Kirkeugle (Athene noctua)
538 X Perleugle (Aegolius funereus)
539 X Skovhornugle (Asio otus)
540 X Mosehornugle (Asio flammeus)
541 Kapugle (Asio capensis)
542 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
543 X Hærfugl (Upupa epops)
544 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
545 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
546 X Ellekrage (Coracias garrulus)
547 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
548 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 1977-03-01 Israel
549 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
550 X Isfugl (Alcedo atthis)
551 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
552 X Gråfisker (Ceryle rudis) 1977-03-01 Maagan Michael Israel
553 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
554 Sahelbiæder (Merops viridissimus)
555 X Hijazbiæder (Merops cyanophrys) 1977-03-01 Eilat Israel
556 X Grøn Biæder (Merops persicus) 1980-03-25 Eilat Israel
557 X Biæder (Merops apiaster)
558 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
559 X Vendehals (Jynx torquilla)
560 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
561 Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
562 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2022-11-30 Klostermølle, Skanderborg Danmark
563 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
564 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
565 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 1976-07-05 Neusiedler Østrig
566 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
567 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos)
568 * Guldspætte (Colaptes auratus)
569 X Sortspætte (Dryocopus martius)
570 X Grønspætte (Picus viridis)
571 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
572 Berbergrønspætte (Picus vaillantii)
573 X Gråspætte (Picus canus) 2006-07-09 Obzor Bulgarien
574 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
575 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
576 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
577 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
578 * Amurfalk (Falco amurensis)
579 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 1979-08-20 Kos Grækenland
580 X Sodfalk (Falco concolor) 2003-07-08 Mellem Hurghada og Qena Egypten
581 X Dværgfalk (Falco columbarius)
582 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
583 X Lannerfalk (Falco biarmicus)
584 Slagfalk (Falco cherrug)
585 X Jagtfalk (Falco rusticolus)
586 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
587 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus)
588 Nandayparakit (Aratinga nenday)
589 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
590 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
591 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
592 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) 1977-03-01 Eilat Israel
593 * Fibii (Sayornis phoebe)
594 * Østlig Pivi (Contopus virens)
595 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
596 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
597 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
598 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
599 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
600 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
601 Krattornskade (Tchagra senegalus)
602 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
603 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
604 Isabellatornskade (Lanius isabellinus)
605 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
606 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
607 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
608 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
609 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
610 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
611 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis)
612 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
613 X Masketornskade (Lanius nubicus)
614 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
615 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
616 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
617 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
618 Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
619 X Pirol (Oriolus oriolus)
620 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
621 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
622 Lavskrige (Perisoreus infaustus)
623 X Skovskade (Garrulus glandarius)
624 X Blåskade (Cyanopica cooki) 2002-07-22 Vilamoura Portugal
625 X Husskade (Pica pica)
626 Atlashusskade (Pica mauritanica)
627 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
628 Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax)
629 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus)
630 X Allike (Coloeus monedula)
631 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
632 X Huskrage (Corvus splendens)
633 X Råge (Corvus frugilegus)
634 X Sortkrage (Corvus corone)
635 X Gråkrage (Corvus cornix)
636 * Broget Krage (Corvus albus)
637 X Ørkenravn (Corvus ruficollis)
638 X Ravn (Corvus corax)
639 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus)
640 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
641 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
642 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) 1997-03-20 K20, Eilat Israel
643 X Sortmejse (Periparus ater)
644 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
645 X Sørgemejse (Poecile lugubris)
646 Lapmejse (Poecile cinctus)
647 X Sumpmejse (Poecile palustris)
648 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
649 X Fyrremejse (Poecile montanus)
650 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 2007-10-21 Los Gigantes, Tenerife Spanien
651 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
652 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
653 X Musvit (Parus major)
654 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
655 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
656 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 1997-03-23 K20 nord for Eilat Israel
657 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey)
658 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 1977-03-01 Israel
659 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 1997-03-20 K20 nord for Eilat Israel
660 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps)
661 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
662 X Hedelærke (Lullula arborea)
663 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
664 Razolærke (Alauda razae)
665 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
666 X Sanglærke (Alauda arvensis)
667 X Theklalærke (Galerida theklae) 2002-07-23 Alentejo Portugal
668 X Toplærke (Galerida cristata)
669 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
670 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
671 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha)
672 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
673 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 1977-03-01 Israel
674 Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
675 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 2002-07-23 Alentejo Portugal
676 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
677 Duponts Lærke (Chersophilus duponti)
678 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
679 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites)
680 X Dværglærke (Alaudala rufescens)
681 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei)
682 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
683 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
684 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
685 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos)
686 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 1998-03-19 Agadir Marokko
687 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 1998-03-25 Oued Sous Marokko
688 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
689 X Digesvale (Riparia riparia)
690 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
691 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
692 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
693 * Purpursvale (Progne subis)
694 X Landsvale (Hirundo rustica)
695 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
696 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
697 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta)
698 X Bysvale (Delichon urbicum)
699 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
700 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
701 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
702 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
703 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
704 X Cettisanger (Cettia cetti)
705 X Kratsanger (Scotocerca inquieta)
706 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
707 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
708 Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
709 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis)
710 Himalayasanger (Phylloscopus humei)
711 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2020-09-30 Hirtshals Danmark
712 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2011-10-29 Hirtshals Danmark
713 Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
714 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
715 Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
716 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
717 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
718 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus)
719 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) 2007-10-21 Los Gigantes, Tenerife Spanien
720 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
721 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2018-05-13 Tversted Danmark
722 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
723 Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
724 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
725 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2008-06-08 Nylands Nakke, Møn Danmark
726 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
727 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
728 Nordsanger (Phylloscopus borealis)
729 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
730 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
731 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
732 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
733 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus)
734 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 2014-10-07 S'Albufera, Mallorca Spanien
735 Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
736 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
737 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2006-07-09 Obzor Bulgarien
738 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2014-06-09 Skagen Danmark
739 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
740 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
741 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
742 Lille Gulbug (Iduna caligata)
743 Steppegulbug (Iduna rama)
744 X Bleg Gulbug (Iduna pallida)
745 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca)
746 Orientgulbug (Hippolais languida)
747 X Olivensanger (Hippolais olivetorum)
748 Spottesanger (Hippolais polyglotta)
749 X Gulbug (Hippolais icterina)
750 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
751 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
752 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
753 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
754 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
755 X Savisanger (Locustella luscinioides)
756 X Cistussanger (Cisticola juncidis)
757 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
758 Baluchistan Prinia (Prinia lepida)
759 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
760 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
761 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps)
762 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva)
763 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
764 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
765 X Munk (Sylvia atricapilla)
766 X Havesanger (Sylvia borin)
767 X Høgesanger (Curruca nisoria)
768 X Gærdesanger (Curruca curruca)
769 X Mestersanger (Curruca hortensis)
770 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris)
771 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) 1997-03-24 Yotvata Israel
772 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
773 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti)
774 X Tornsanger (Curruca communis)
775 Provencesanger (Curruca undata)
776 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2006-11-01 Nord for Paphos Cypern
777 X Balearsanger (Curruca balearica) 2014-10-08 Cala Boquer, Mallorca Spanien
778 Berbersanger (Curruca deserticola)
779 X Brillesanger (Curruca conspicillata)
780 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
781 Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
782 Makisanger (Curruca subalpina)
783 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
784 Rosasanger (Curruca mystacea)
785 Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
786 Cypernsanger (Curruca melanothorax)
787 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
788 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
789 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2007-06-19 Moesgård, Århus Danmark
790 X Fuglekonge (Regulus regulus)
791 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) 2008-02-06 Curral das Freiras, Madeira Portugal
792 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
793 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
794 X Spætmejse (Sitta europaea)
795 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
796 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
797 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi)
798 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
799 Klippespætmejse (Sitta neumayer)
800 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota)
801 Murløber (Tichodroma muraria)
802 X Træløber (Certhia familiaris)
803 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
804 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
805 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
806 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
807 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
808 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
809 Maina (Acridotheres tristis)
810 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
811 * Amurstær (Agropsar sturninus)
812 X Rosenstær (Pastor roseus)
813 X Stær (Sturnus vulgaris)
814 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
815 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii)
816 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
817 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
818 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
819 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
820 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
821 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
822 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
823 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
824 * Grådrossel (Turdus unicolor)
825 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
826 X Solsort (Turdus merula)
827 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
828 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2010-10-23 KEC's have, Skagen Danmark
829 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
830 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
831 * Brundrossel (Turdus eunomus)
832 X Sjagger (Turdus pilaris)
833 X Vindrossel (Turdus iliacus)
834 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
835 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
836 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
837 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) 1997-03-19 Eilat Israel
838 Trænattergal (Cercotrichas galactotes)
839 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
840 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
841 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
842 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
843 X Rødhals (Erithacus rubecula)
844 * Blånattergal (Larvivora cyane)
845 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
846 X Blåhals (Luscinia svecica)
847 X Nattergal (Luscinia luscinia)
848 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
849 Hvidhals (Irania gutturalis)
850 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
851 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2014-03-28 Tornby Klitplantage, Horsebækken Danmark
852 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
853 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
854 Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
855 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 2006-07-07 Cap Emine Bulgarien
856 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
857 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
858 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
859 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
860 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
861 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
862 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
863 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri)
864 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
865 X Stendrossel (Monticola saxatilis)
866 X Blådrossel (Monticola solitarius)
867 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
868 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) 2015-02-03 Fuerteventura, Barranco de Torre Spanien
869 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
870 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2013-06-01 Skagen Danmark
871 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
872 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
873 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
874 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
875 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
876 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
877 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha)
878 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
879 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
880 Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
881 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca)
882 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2011-11-29 Strandby Havn Danmark
883 Berberstenpikker (Oenanthe moesta)
884 X Sortstjert (Oenanthe melanura)
885 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
886 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura)
887 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
888 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
889 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii)
890 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
891 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens)
892 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
893 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
894 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
895 X Vandstær (Cinclus cinclus)
896 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
897 X Nilsolfugl (Hedydipna metallica) 2003-07-08 Luxor Egypten
898 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) 1977-03-01 Ein Gedi Israel
899 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
900 X Gråspurv (Passer domesticus)
901 X Italiensk Spurv (Passer italiae) 1986-07-12 Liguria Italien
902 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
903 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus)
904 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
905 Ørkenspurv (Passer simplex)
906 X Skovspurv (Passer montanus)
907 * Sahelspurv (Passer luteus)
908 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla)
909 Stenspurv (Petronia petronia)
910 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
911 X Snefinke (Montifringilla nivalis)
912 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
913 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
914 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
915 Stribet Væver (Ploceus manyar)
916 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
917 * Amarant (Lagonosticta senegala)
918 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
919 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
920 Helenaastrild (Estrilda astrild)
921 Tigerfinke (Amandava amandava)
922 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
923 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica)
924 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
925 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
926 Alpejernspurv (Prunella collaris)
927 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-09 Hirtshals Danmark
928 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis)
929 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
930 X Jernspurv (Prunella modularis)
931 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
932 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
933 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
934 X Citronvipstjert (Motacilla citreola)
935 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
936 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
937 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
938 X Storpiber (Anthus richardi)
939 Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
940 X Markpiber (Anthus campestris)
941 X Langnæbbet Piber (Anthus similis) 1977-03-01 Eilat Israel
942 X Engpiber (Anthus pratensis)
943 X Skovpiber (Anthus trivialis)
944 Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
945 Tundrapiber (Anthus gustavi)
946 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
947 X Hedepiber (Anthus rubescens) 1997-03-20 Eilat Israel
948 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
949 X Skærpiber (Anthus petrosus)
950 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 2007-10-23 El Teide, Tenerife Spanien
951 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
952 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys)
953 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti)
954 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis)
955 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis)
956 X Blå Bogfinke (Fringilla teydea) 2007-10-23 Las Lajas, Tenerife Spanien
957 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
958 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
959 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
960 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
961 X Krognæb (Pinicola enucleator)
962 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
963 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
964 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus)
965 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
966 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
967 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
968 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
969 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
970 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus)
971 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
972 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
973 X Grønirisk (Chloris chloris)
974 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta)
975 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
976 X Tornirisk (Linaria cannabina)
977 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
978 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
979 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
980 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
981 X Skotsk Korsnæb (Loxia scotica) 2000-05-06 Braemar Skotland
982 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
983 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
984 X Stillits (Carduelis carduelis)
985 Citronsisken (Carduelis citrinella)
986 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
987 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus)
988 X Gulirisk (Serinus serinus)
989 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
990 X Kanariefugl (Serinus canaria) 2007-10-23 Las Lajas, Tenerife Spanien
991 X Grønsisken (Spinus spinus)
992 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
993 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
994 X Bomlærke (Emberiza calandra)
995 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
996 Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
997 X Klippeværling (Emberiza cia)
998 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani)
999 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2005-05-28 Grenen, Skagen Danmark
1000 X Hortulan (Emberiza hortulana)
1001 X Rustværling (Emberiza caesia)
1002 X Gærdeværling (Emberiza cirlus)
1003 X Stribet Værling (Emberiza striolata) 1998-03-21 Agadir Marokko
1004 Husværling (Emberiza sahari)
1005 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1006 Dværgværling (Emberiza pusilla)
1007 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-05-01 Skagen Danmark
1008 Pileværling (Emberiza rustica)
1009 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1010 * Rødværling (Emberiza rutila)
1011 X Hætteværling (Emberiza melanocephala)
1012 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1013 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1014 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1015 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1016 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1017 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1018 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1019 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1020 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
1021 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1022 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1023 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1024 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1025 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1026 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1027 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1028 * Baltimoretrupial (Icterus galbula)
1029 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1030 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1031 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1032 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1033 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1034 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1035 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1036 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1037 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1038 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1039 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1040 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1041 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1042 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1043 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1044 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1045 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1046 * Parulasanger (Setophaga americana)
1047 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1048 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1049 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1050 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1051 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1052 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1053 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1054 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1055 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1056 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1057 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1058 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1059 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1060 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1061 * Sommertangar (Piranga rubra)
1062 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1063 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1064 * Dickcissel (Spiza americana)
1065 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1066 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer