VP Artsliste

VP Artsliste

Mark Sutton

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Mark Suttons kryds

Dette er Mark Suttons VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 X * Californisk Topvagtel (Callipepla californica) 2007-04-08 Corsica Italien
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia)
6 X Tjur (Tetrao urogallus)
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix)
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 X Fjeldrype (Lagopus muta)
10 X Dalrype (Lagopus lagopus)
11 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus)
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius)
13 Stenhøne (Alectoris graeca)
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar)
15 X Berberhøne (Alectoris barbara)
16 X Rødhøne (Alectoris rufa)
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis)
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi)
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus)
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix)
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 X Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 X Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla)
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
33 X Canadagås (Branta canadensis)
34 X Bramgås (Branta leucopsis)
35 X Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
36 Indisk Gås (Anser indicus)
37 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2001-11-01 Norfolk England
38 X * Snegås (Anser caerulescens) 1985-02-10 Lancashire England
39 X Grågås (Anser anser)
40 Tajgasædgås (Anser fabalis)
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
43 X Blisgås (Anser albifrons)
44 X Dværggås (Anser erythropus)
45 Sortsvane (Cygnus atratus)
46 X Knopsvane (Cygnus olor)
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
52 X Gravand (Tadorna tadorna)
53 X Rustand (Tadorna ferruginea)
54 * Moskusand (Cairina moschata)
55 * Brudeand (Aix sponsa)
56 X Mandarinand (Aix galericulata)
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2001-12-05 Minsmere England
59 X Atlingand (Spatula querquedula)
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 X Blåvinget And (Spatula discors)
62 X Skeand (Spatula clypeata)
63 X Knarand (Mareca strepera)
64 X * Segland (Mareca falcata) 2008-01-01 Anglesey Wales
65 X Pibeand (Mareca penelope)
66 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
67 X Gråand (Anas platyrhynchos)
68 X Sortbrun And (Anas rubripes)
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta)
72 X Krikand (Anas crecca)
73 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
74 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris)
75 X Rødhovedet And (Netta rufina)
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 X * Stor Taffeland (Aythya valisineria) 1997-01-25 Norfolk England
78 X * Amerikansk Taffeland (Aythya americana) 1996-03-09 England England
79 X Taffeland (Aythya ferina)
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca)
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
82 X Troldand (Aythya fuligula)
83 X Bjergand (Aythya marila)
84 X Lille Bjergand (Aythya affinis)
85 X Stellersand (Polysticta stelleri)
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
88 X Ederfugl (Somateria mollissima)
89 X Strømand (Histrionicus histrionicus)
90 X Brilleand (Melanitta perspicillata)
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
92 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2011-06-14 Nr Abredeen Skotland
93 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
94 X Sortand (Melanitta nigra) 1991-12-30 Newgale Wales
95 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 1991-12-30 Newgale Wales
96 X Havlit (Clangula hyemalis)
97 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 1994-03-18 Nottingham England
98 X Hvinand (Bucephala clangula)
99 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica)
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
101 X * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) 2001-01-01 England England
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
104 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
105 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
106 X * Nathøg (Chordeiles minor) 1998-09-11 St Agnes England
107 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis)
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
109 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
110 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus)
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 X * Skorstenssejler (Chaetura pelagica) 1986-11-06 St Marys England
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba)
115 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
116 X Mursejler (Apus apus)
117 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor)
118 X Gråsejler (Apus pallidus)
119 X * Orientsejler (Apus pacificus) 1993-05-30 Norfolk England
120 X Lille Sejler (Apus affinis)
121 Kaffersejler (Apus caffer)
122 X Stortrappe (Otis tarda)
123 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
124 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata)
125 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
126 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
127 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
128 Sporegøg (Centropus senegalensis)
129 X Skadegøg (Clamator glandarius)
130 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
131 X * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) 1985-10-12 St Marys England
132 X * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus) 1985-10-12 St Marys England
133 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
134 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
135 * Skovgøg (Cuculus optatus)
136 X Gøg (Cuculus canorus)
137 X * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus) 1990-06-02 Shetland Skotland
138 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata)
139 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
140 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus)
141 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis)
142 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus)
143 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii)
144 X Klippedue (Columba livia)
145 * Guineadue (Columba guinea)
146 X Huldue (Columba oenas)
147 * Turkestandue (Columba eversmanni)
148 X Ringdue (Columba palumbus)
149 X Madeiradue (Columba trocaz)
150 X Laurbærdue (Columba bollii)
151 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
152 X Turteldue (Streptopelia turtur)
153 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
154 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
155 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
156 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
157 X Palmedue (Spilopelia senegalensis)
158 Namaquadue (Oena capensis)
159 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2007-11-02 orkney Skotland
160 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
161 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
162 * Græsrikse (Crex egregia)
163 X Engsnarre (Crex crex)
164 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
165 X Lille Rørvagtel (Porzana parva)
166 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
167 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
168 X * Sorarørvagtel (Porzana carolina) 1985-10-29 Hampshire England
169 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
170 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio)
171 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
172 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
173 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
174 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
175 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
176 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
177 X Kamblishøne (Fulica cristata)
178 X Blishøne (Fulica atra)
179 X * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) 2003-12-02 Shetland Skotland
180 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
181 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 1991-09-19 Shetland Skotland
182 X Jomfrutrane (Grus virgo)
183 X Trane (Grus grus)
184 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
185 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 1987-01-01 Kenfig Wales
186 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
187 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
188 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
189 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
190 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus)
191 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
192 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
193 X Triel (Burhinus oedicnemus)
194 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
195 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
196 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
197 X Stylteløber (Himantopus himantopus)
198 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
199 X Vibe (Vanellus vanellus)
200 X Sporevibe (Vanellus spinosus)
201 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
202 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
203 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 1988-06-06 turkey Tyrkiet
204 X Steppevibe (Vanellus gregarius)
205 X Sumpvibe (Vanellus leucurus)
206 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
207 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
208 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
209 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
210 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
211 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 1997-06-21 England England
212 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
213 X * Kildire (Charadrius vociferus) 1993-12-31 Anglesey Wales
214 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
215 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
216 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
217 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
218 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
219 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
220 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
221 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
222 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
223 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
224 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
225 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 1983-12-03 Sandbatch England
226 X Småspove (Numenius phaeopus)
227 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
228 X * Dværgspove (Numenius minutus) 1985-08-25 Norfolk England
229 * Eskimospove (Numenius borealis)
230 X * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris) 1993-01-01 morocco Marokko
231 X Storspove (Numenius arquata)
232 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
233 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
234 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
235 X Stenvender (Arenaria interpres)
236 X * Storryle (Calidris tenuirostris) 1996-10-16 Seal Sands England
237 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
238 X Brushane (Calidris pugnax)
239 X Kærløber (Calidris falcinellus)
240 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
241 X * Klireryle (Calidris himantopus) 1984-04-23 Frodsham England
242 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
243 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
244 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
245 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 1986-07-26 Blacktoft Snds England
246 X Sandløber (Calidris alba)
247 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
248 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
249 X Bairdsryle (Calidris bairdii)
250 X Dværgryle (Calidris minuta)
251 X Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
252 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
253 X Prærieløber (Calidris subruficollis)
254 X Stribet Ryle (Calidris melanotos)
255 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
256 X * Alaskaryle (Calidris mauri) 1992-08-05 Ireland Irland
257 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
258 X * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) 1999-09-14 Scotland Skotland
259 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
260 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
261 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
262 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
263 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
264 X Tredækker (Gallinago media)
265 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
266 X * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) 1998-10-01 St marys England
267 X Terekklire (Xenus cinereus)
268 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
269 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
270 X Thorshane (Phalaropus fulicarius)
271 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
272 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
273 X Svaleklire (Tringa ochropus)
274 X * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) 1983-10-01 St Marys England
275 X * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes) 1994-12-15 Scotland Skotland
276 X Lille Gulben (Tringa flavipes)
277 * Willet (Tringa semipalmata)
278 X Rødben (Tringa totanus)
279 X Damklire (Tringa stagnatilis)
280 X Tinksmed (Tringa glareola)
281 X Sortklire (Tringa erythropus)
282 X Hvidklire (Tringa nebularia)
283 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 1985-07-07 Minsmere England
284 Krabbeæder (Dromas ardeola)
285 X Ørkenløber (Cursorius cursor)
286 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
287 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 1988-10-02 england England
288 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
289 * Brun Noddy (Anous stolidus)
290 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
291 X Ride (Rissa tridactyla)
292 X Ismåge (Pagophila eburnea)
293 X Sabinemåge (Xema sabini)
294 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
295 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
296 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
297 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
298 X * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus) 1989-03-20 Eilat Israel
299 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
300 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
301 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
302 X Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
303 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
304 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
305 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
306 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
307 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus)
308 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
309 X Stormmåge (Larus canus)
310 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
311 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
312 X Svartbag (Larus marinus)
313 * Tangmåge (Larus dominicanus)
314 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2007-03-03 Wales Wales
315 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
316 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
317 X Sølvmåge (Larus argentatus)
318 X * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) 1990-03-03 Cork Irland
319 * Vegamåge (Larus vegae)
320 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
321 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
322 X Armensk Måge (Larus armenicus)
323 * Skifermåge (Larus schistisagus)
324 X Sildemåge (Larus fuscus)
325 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
326 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
327 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
328 X Bergiusterne (Thalasseus bergii)
329 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis)
330 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
331 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
332 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
333 X * Aztekerterne (Thalasseus elegans) 1999-07-12 Ireland Irland
334 X Dværgterne (Sternula albifrons)
335 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
336 X * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum) 1990-06-10 england England
337 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
338 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
339 X * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus) 2005-07-10 Cemlyn Wales
340 X Rosenterne (Sterna dougallii)
341 X Fjordterne (Sterna hirundo)
342 Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
343 X Havterne (Sterna paradisaea)
344 X Prærieterne (Sterna forsteri) 1984-07-07 N Wales Wales
345 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
346 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
347 X Sortterne (Chlidonias niger)
348 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
349 X Storkjove (Stercorarius skua)
350 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
351 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
352 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
353 X Søkonge (Alle alle)
354 X Polarlomvie (Uria lomvia)
355 X Lomvie (Uria aalge)
356 X Alk (Alca torda)
357 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
358 X Tejst (Cepphus grylle)
359 X * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix) 2006-11-11 Devon England
360 X * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus) 1990-05-29 Lundy England
361 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
362 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
363 X Lunde (Fratercula arctica)
364 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
365 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
366 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
367 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
368 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
369 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
370 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2007-01-30 england England
371 X Islom (Gavia immer)
372 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
373 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 2009-01-01 Bridges of Ross Irland
374 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
375 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
376 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
377 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 1985-01-01 Hermeness Skotland
378 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
379 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
380 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
381 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
382 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
383 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
384 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
385 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
386 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
387 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
388 * Kappetrel (Daption capense)
389 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
390 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
391 X * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) 2008-01-01 Madeira Portugal
392 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
393 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
394 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
395 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
396 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
397 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
398 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
399 Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
400 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
401 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
402 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
403 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
404 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
405 X Storskråpe (Ardenna gravis)
406 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
407 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan)
408 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
409 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
410 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
411 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
412 X Lille Skråpe (Puffinus baroli)
413 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
414 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii)
415 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
416 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
417 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
418 X Sort Stork (Ciconia nigra)
419 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
420 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
421 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
422 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
423 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
424 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
425 X Sule (Morus bassanus)
426 * Kapsule (Morus capensis)
427 * Maskesule (Sula dactylatra)
428 * Rødfodet Sule (Sula sula)
429 X Brun Sule (Sula leucogaster)
430 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
431 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus)
432 X * Øreskarv (Phalacrocorax auritus) 1989-02-04 England England
433 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
434 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
435 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus)
436 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
437 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
438 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
439 X Eremitibis (Geronticus eremita)
440 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
441 X Skestork (Platalea leucorodia)
442 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
443 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 1991-02-03 Marton mere England
444 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
445 X Dværghejre (Ixobrychus minutus)
446 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
447 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
448 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
449 X Nathejre (Nycticorax nycticorax)
450 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
451 X * Krabbehejre (Butorides virescens) 2001-09-24 England Egypten
452 Mangrovehejre (Butorides striata)
453 X Tophejre (Ardeola ralloides)
454 * Rishejre (Ardeola grayii)
455 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
456 X Kohejre (Bubulcus ibis)
457 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
458 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
459 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
460 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
461 * Goliathejre (Ardea goliath)
462 X Purpurhejre (Ardea purpurea)
463 X Sølvhejre (Ardea alba)
464 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
465 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
466 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
467 X * Blåhejre (Egretta caerulea) 2008-01-01 Ireland Irland
468 X * Snehejre (Egretta thula) 2001-01-05 Scotland Skotland
469 X Silkehejre (Egretta garzetta)
470 X Revhejre (Egretta gularis)
471 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus)
472 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
473 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
474 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
475 X Blå Glente (Elanus caeruleus)
476 X Lammegrib (Gypaetus barbatus)
477 X Ådselgrib (Neophron percnopterus)
478 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
479 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
480 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
481 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
482 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
483 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
484 X Gåsegrib (Gyps fulvus)
485 X Munkegrib (Aegypius monachus)
486 X Øregrib (Torgos tracheliotos)
487 X Slangeørn (Circaetus gallicus)
488 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
489 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
490 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
491 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
492 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
493 X * Rovørn (Aquila rapax) 1993-01-01 morocco Marokko
494 X Steppeørn (Aquila nipalensis)
495 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti)
496 Kejserørn (Aquila heliaca)
497 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
498 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
499 X Høgeørn (Aquila fasciata)
500 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
501 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
502 * Shikra (Accipiter badius)
503 X Balkanhøg (Accipiter brevipes)
504 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
505 X Duehøg (Accipiter gentilis)
506 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
507 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
508 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
509 X Steppehøg (Circus macrourus)
510 X Hedehøg (Circus pygargus)
511 X Rød Glente (Milvus milvus)
512 X Sort Glente (Milvus migrans)
513 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius)
514 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
515 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
516 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
517 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
518 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
519 X Ørnevåge (Buteo rufinus)
520 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
521 X Musvåge (Buteo buteo)
522 X Slørugle (Tyto alba)
523 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
524 X Dværghornugle (Otus scops)
525 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
526 X Sneugle (Bubo scandiacus)
527 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
528 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus)
529 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
530 X Natugle (Strix aluco)
531 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
532 X Ørkennatugle (Strix hadorami)
533 X Slagugle (Strix uralensis)
534 Lapugle (Strix nebulosa)
535 X Høgeugle (Surnia ulula)
536 X Spurveugle (Glaucidium passerinum)
537 X Kirkeugle (Athene noctua)
538 X Perleugle (Aegolius funereus)
539 X Skovhornugle (Asio otus)
540 X Mosehornugle (Asio flammeus)
541 X Kapugle (Asio capensis)
542 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
543 X Hærfugl (Upupa epops)
544 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
545 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
546 X Ellekrage (Coracias garrulus)
547 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
548 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis)
549 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
550 X Isfugl (Alcedo atthis)
551 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
552 X Gråfisker (Ceryle rudis)
553 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
554 Sahelbiæder (Merops viridissimus)
555 X Hijazbiæder (Merops cyanophrys)
556 X Grøn Biæder (Merops persicus)
557 X Biæder (Merops apiaster)
558 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
559 X Vendehals (Jynx torquilla)
560 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
561 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
562 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
563 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
564 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
565 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus)
566 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
567 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos)
568 * Guldspætte (Colaptes auratus)
569 X Sortspætte (Dryocopus martius)
570 X Grønspætte (Picus viridis)
571 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
572 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii)
573 X Gråspætte (Picus canus)
574 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
575 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
576 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
577 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
578 * Amurfalk (Falco amurensis)
579 X Eleonorafalk (Falco eleonorae)
580 Sodfalk (Falco concolor)
581 X Dværgfalk (Falco columbarius)
582 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
583 X Lannerfalk (Falco biarmicus)
584 Slagfalk (Falco cherrug)
585 X Jagtfalk (Falco rusticolus)
586 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
587 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus)
588 Nandayparakit (Aratinga nenday)
589 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
590 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
591 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
592 X Alexanderparakit (Psittacula krameri)
593 * Fibii (Sayornis phoebe)
594 * Østlig Pivi (Contopus virens)
595 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
596 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
597 X * Elle-empidonax (Empidonax alnorum) 2008-10-02 Cornwall England
598 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
599 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
600 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
601 Krattornskade (Tchagra senegalus)
602 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 1999-12-04 Ireland Irland
603 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
604 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus)
605 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
606 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
607 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2000-11-04 scotland Skotland
608 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
609 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
610 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
611 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis)
612 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
613 X Masketornskade (Lanius nubicus)
614 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
615 X * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons) 1990-09-22 cornwall England
616 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
617 X * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus) 1987-10-11 Tresco England
618 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
619 X Pirol (Oriolus oriolus)
620 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
621 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
622 X Lavskrige (Perisoreus infaustus)
623 X Skovskade (Garrulus glandarius)
624 X Blåskade (Cyanopica cooki)
625 X Husskade (Pica pica)
626 Atlashusskade (Pica mauritanica)
627 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
628 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax)
629 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus)
630 X Allike (Coloeus monedula)
631 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
632 X Huskrage (Corvus splendens)
633 X Råge (Corvus frugilegus)
634 X Sortkrage (Corvus corone)
635 X Gråkrage (Corvus cornix)
636 * Broget Krage (Corvus albus)
637 X Ørkenravn (Corvus ruficollis)
638 X Ravn (Corvus corax)
639 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus)
640 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
641 X * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum) 1996-03-01 Nottingham England
642 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
643 X Sortmejse (Periparus ater)
644 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
645 X Sørgemejse (Poecile lugubris)
646 X Lapmejse (Poecile cinctus)
647 X Sumpmejse (Poecile palustris)
648 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
649 X Fyrremejse (Poecile montanus)
650 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae)
651 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
652 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
653 X Musvit (Parus major)
654 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
655 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
656 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes)
657 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey)
658 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti)
659 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura)
660 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps)
661 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
662 X Hedelærke (Lullula arborea)
663 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
664 Razolærke (Alauda razae)
665 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
666 X Sanglærke (Alauda arvensis)
667 X Theklalærke (Galerida theklae)
668 X Toplærke (Galerida cristata)
669 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
670 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
671 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha)
672 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
673 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
674 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
675 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra)
676 X * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis) 2003-06-02 wales Wales
677 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti)
678 X Eremitlærke (Eremalauda dunni)
679 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites)
680 X Dværglærke (Alaudala rufescens)
681 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei)
682 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
683 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
684 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
685 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos)
686 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus)
687 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola)
688 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
689 X Digesvale (Riparia riparia)
690 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
691 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
692 X * Træsvale (Tachycineta bicolor) 1990-06-09 Scotland Skotland
693 X * Purpursvale (Progne subis) 2004-09-06 western isles Skotland
694 X Landsvale (Hirundo rustica)
695 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
696 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
697 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta)
698 X Bysvale (Delichon urbicum)
699 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
700 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
701 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
702 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
703 X * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) 1983-10-11 St Marys England
704 X Cettisanger (Cettia cetti)
705 X Kratsanger (Scotocerca inquieta)
706 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
707 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
708 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
709 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis)
710 X Himalayasanger (Phylloscopus humei)
711 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
712 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
713 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
714 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
715 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
716 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
717 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
718 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus)
719 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
720 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
721 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
722 X * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus) 2009-10-23 England England
723 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
724 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
725 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
726 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
727 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
728 X Nordsanger (Phylloscopus borealis)
729 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
730 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
731 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
732 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
733 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus)
734 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon)
735 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
736 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
737 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
738 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
739 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
740 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
741 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
742 X Lille Gulbug (Iduna caligata)
743 X Steppegulbug (Iduna rama)
744 X Bleg Gulbug (Iduna pallida)
745 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca)
746 X Orientgulbug (Hippolais languida)
747 X Olivensanger (Hippolais olivetorum)
748 X Spottesanger (Hippolais polyglotta)
749 X Gulbug (Hippolais icterina)
750 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
751 X * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola) 1992-09-23 Orkney Skotland
752 X Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
753 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
754 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
755 X Savisanger (Locustella luscinioides)
756 X Cistussanger (Cisticola juncidis)
757 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
758 Baluchistan Prinia (Prinia lepida)
759 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
760 X * Sangtimalie (Leiothrix lutea) 2008-05-25 france Frankrig
761 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps)
762 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva)
763 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
764 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
765 X Munk (Sylvia atricapilla)
766 X Havesanger (Sylvia borin)
767 X Høgesanger (Curruca nisoria)
768 X Gærdesanger (Curruca curruca)
769 X Mestersanger (Curruca hortensis)
770 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris)
771 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
772 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
773 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti)
774 X Tornsanger (Curruca communis)
775 X Provencesanger (Curruca undata)
776 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
777 Balearsanger (Curruca balearica)
778 X Berbersanger (Curruca deserticola)
779 X Brillesanger (Curruca conspicillata)
780 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
781 Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
782 Makisanger (Curruca subalpina)
783 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
784 X Rosasanger (Curruca mystacea)
785 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
786 X Cypernsanger (Curruca melanothorax)
787 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
788 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
789 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
790 X Fuglekonge (Regulus regulus)
791 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
792 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
793 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
794 X Spætmejse (Sitta europaea)
795 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
796 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
797 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi)
798 X * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis) 1989-10-15 Norfolk England
799 X Klippespætmejse (Sitta neumayer)
800 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota)
801 X Murløber (Tichodroma muraria)
802 X Træløber (Certhia familiaris)
803 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
804 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
805 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
806 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
807 X * Topmaina (Acridotheres cristatellus) 2008-09-08 nr Lisbon Portugal
808 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
809 Maina (Acridotheres tristis)
810 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
811 * Amurstær (Agropsar sturninus)
812 X Rosenstær (Pastor roseus)
813 X Stær (Sturnus vulgaris)
814 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
815 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii)
816 X * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica) 1993-10-02 Orkney Skotland
817 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 1993-04-18 Northern Ireland Nordirland
818 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
819 X * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens) 1987-10-25 Lundy England
820 X * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) 1983-10-14 St Marys England
821 X * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 1984-10-01 St Marys England
822 X * Eremitdrossel (Catharus guttatus) 1987-10-16 St agnes England
823 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
824 * Grådrossel (Turdus unicolor)
825 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
826 X Solsort (Turdus merula)
827 X * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) 1987-10-12 St marys England
828 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
829 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
830 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
831 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 1990-02-05 england England
832 X Sjagger (Turdus pilaris)
833 X Vindrossel (Turdus iliacus)
834 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
835 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
836 X * Vandredrossel (Turdus migratorius) 1988-12-27 scotland Skotland
837 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
838 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes)
839 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
840 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
841 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
842 X * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica) 1992-07-02 Fair isle Skotland
843 X Rødhals (Erithacus rubecula)
844 * Blånattergal (Larvivora cyane)
845 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
846 X Blåhals (Luscinia svecica)
847 X Nattergal (Luscinia luscinia)
848 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
849 X Hvidhals (Irania gutturalis)
850 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 1993-10-19 Fair isle Skotland
851 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
852 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
853 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
854 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
855 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata)
856 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
857 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
858 X * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) 2003-04-27 Flamborough England
859 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
860 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
861 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
862 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
863 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri)
864 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
865 X Stendrossel (Monticola saxatilis)
866 X Blådrossel (Monticola solitarius)
867 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
868 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae)
869 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
870 Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
871 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
872 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
873 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
874 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
875 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
876 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
877 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha)
878 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
879 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
880 Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
881 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca)
882 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
883 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta)
884 X Sortstjert (Oenanthe melanura)
885 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
886 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura)
887 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
888 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
889 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii)
890 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
891 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens)
892 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
893 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
894 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
895 X Vandstær (Cinclus cinclus)
896 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
897 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
898 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea)
899 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
900 X Gråspurv (Passer domesticus)
901 Italiensk Spurv (Passer italiae)
902 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
903 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus)
904 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
905 X Ørkenspurv (Passer simplex)
906 X Skovspurv (Passer montanus)
907 * Sahelspurv (Passer luteus)
908 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla)
909 X Stenspurv (Petronia petronia)
910 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
911 X Snefinke (Montifringilla nivalis)
912 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
913 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
914 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
915 Stribet Væver (Ploceus manyar)
916 X Napoleonsvæver (Euplectes afer)
917 * Amarant (Lagonosticta senegala)
918 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
919 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
920 X Helenaastrild (Estrilda astrild)
921 X Tigerfinke (Amandava amandava)
922 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
923 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica)
924 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
925 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
926 X Alpejernspurv (Prunella collaris)
927 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
928 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis)
929 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
930 X Jernspurv (Prunella modularis)
931 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
932 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
933 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
934 X Citronvipstjert (Motacilla citreola)
935 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
936 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
937 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
938 X Storpiber (Anthus richardi)
939 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
940 X Markpiber (Anthus campestris)
941 X Langnæbbet Piber (Anthus similis)
942 X Engpiber (Anthus pratensis)
943 X Skovpiber (Anthus trivialis)
944 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
945 X Tundrapiber (Anthus gustavi)
946 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
947 X Hedepiber (Anthus rubescens)
948 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
949 X Skærpiber (Anthus petrosus)
950 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii)
951 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
952 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys)
953 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti)
954 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis)
955 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis)
956 X Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
957 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
958 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
959 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
960 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
961 X Krognæb (Pinicola enucleator)
962 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
963 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
964 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus)
965 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
966 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
967 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
968 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
969 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
970 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus)
971 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
972 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
973 X Grønirisk (Chloris chloris)
974 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta)
975 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
976 X Tornirisk (Linaria cannabina)
977 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
978 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
979 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
980 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
981 X Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
982 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
983 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
984 X Stillits (Carduelis carduelis)
985 X Citronsisken (Carduelis citrinella)
986 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
987 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus)
988 X Gulirisk (Serinus serinus)
989 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
990 X Kanariefugl (Serinus canaria)
991 X Grønsisken (Spinus spinus)
992 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
993 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
994 X Bomlærke (Emberiza calandra)
995 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
996 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
997 X Klippeværling (Emberiza cia)
998 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 1988-06-06 Turkey Tyrkiet
999 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
1000 X Hortulan (Emberiza hortulana)
1001 X Rustværling (Emberiza caesia)
1002 X Gærdeværling (Emberiza cirlus)
1003 X Stribet Værling (Emberiza striolata)
1004 X Husværling (Emberiza sahari)
1005 X * Brunøret Værling (Emberiza fucata) 2004-10-17 Fair isle Skotland
1006 X Dværgværling (Emberiza pusilla)
1007 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 1992-09-23 Orkney Skotland
1008 X Pileværling (Emberiza rustica)
1009 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1010 X * Rødværling (Emberiza rutila) 1998-05-31 Norfolk England
1011 X Hætteværling (Emberiza melanocephala)
1012 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 1994-10-01 isles of Scilly England
1013 X * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala) 1994-03-10 england England
1014 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1015 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1016 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1017 X * Sangspurv (Melospiza melodia) 1994-10-16 Seaforth England
1018 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1019 X * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys) 1995-10-02 Seaforth England
1020 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 1985-03-16 england England
1021 X * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) 1989-12-03 Portland England
1022 X * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis) 2003-10-16 Fair isle Skotland
1023 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1024 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1025 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1026 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1027 X * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) 1983-10-01 St Marys England
1028 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 1983-10-02 St agnes England
1029 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1030 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1031 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1032 X * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla) 2004-10-26 St marys England
1033 X * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis) 1989-08-30 St Agnes England
1034 X * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera) 1989-02-11 Kent England
1035 X * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera) 2000-10-05 Cape Clear Irland
1036 X * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) 1984-10-06 Norfolk England
1037 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1038 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1039 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1040 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1041 X * Gulstrube (Geothlypis trichas) 1984-10-30 Brhyer England
1042 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1043 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1044 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1045 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1046 X * Parulasanger (Setophaga americana) 1983-10-13 St Agnes England
1047 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1048 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1049 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1050 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 1995-10-01 Loop head Irland
1051 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1052 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 1984-10-06 St Agnes England
1053 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1054 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1055 X * Myrtesanger (Setophaga coronata) 1985-10-07 Isles of Scilly England
1056 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1057 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1058 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1059 X * Canadasanger (Cardellina canadensis) 2006-10-09 Loop Head Irland
1060 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1061 * Sommertangar (Piranga rubra)
1062 X * Skarlagentangar (Piranga olivacea) 2008-10-08 Ireland Irland
1063 X * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) 1983-10-10 Isles of Scilly England
1064 * Dickcissel (Spiza americana)
1065 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1066 X * Indigofinke (Passerina cyanea) 1988-10-30 Wales Wales
Annoncer