VP Artsliste

VP Artsliste

Anders Hammergart

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Anders Hammergarts kryds

Dette er Anders Hammergarts VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 2018-05-21 Kuusamo Finland
6 X Tjur (Tetrao urogallus) 1996-04-28 Småland Sverige
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) 1996-04-30 Småland Sverige
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) 2010-05-12 Kazbegi Georgien
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 2017-02-10 Fuglevik, Sandgerli Island
10 X Dalrype (Lagopus lagopus) 2017-04-06 Erik Knutsåsen, Dalarne Sverige
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2010-05-11 Kazbegi Georgien
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 2006-05-14 Demirkazik Tyrkiet
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 2002-09-10 Thassos Grækenland
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 2000-03-21 Schizafon, Eilat Israel
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 2005-01-26 Oued Sous Marokko
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 2002-05-06 Santa Marta de Magasca, Extremadura Spanien
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) 2006-05-16 Birecik Tyrkiet
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 2000-03-21 Wadi Schlomo nedre del, Eilat Israel
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 2006-05-18 Göksu Deltaet Tyrkiet
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) 2014-05-07 Sidi Yahya des Zaër, Tasmesna Marokko
22 X Agerhøne (Perdix perdix) 1994-05-12 Tissø Danmark
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1993-08-06 Tissø Danmark
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus) 1994-05-12 Tissø Danmark
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
29 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
30 X Knortegås (Branta bernicla) 1994-10-08 Tranevejle Danmark
31 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1999-04-24 Ballum Enge Danmark
32 X Canadagås (Branta canadensis) 1993-09-04 Tissø Danmark
33 X Bramgås (Branta leucopsis) 1993-09-04 Tissø Danmark
34 X Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) 2020-03-28 Selsø, Sjælland Danmark
35 X Indisk Gås (Anser indicus) 1997-09-26 Margrethe Kog Danmark
36 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2022-03-26 Ørum Sø Danmark
37 * Snegås (Anser caerulescens)
38 X Grågås (Anser anser) 1980-01-01 Utterslev Mose Danmark
39 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2003-11-12 Røgbølle Sø, Lolland Danmark
40 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1994-05-01 Selsø Danmark
41 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 1993-12-12 Vomb, Skåne Sverige
42 X Blisgås (Anser albifrons) 1993-12-12 Vomb, Skåne Sverige
43 X Dværggås (Anser erythropus) 1998-03-24 Nyord Danmark
44 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2004-01-26 Eskilsø Danmark
45 X Knopsvane (Cygnus olor) 1980-01-01 Utterslev Mose Danmark
46 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1993-10-30 Alsønderup Enge Danmark
47 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1992-02-01 Skåne Sverige
48 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
49 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
50 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2000-07-16 Arup Vejle Danmark
51 X Gravand (Tadorna tadorna) 1993-04-05 Alsønderup Enge Danmark
52 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1994-08-16 Tissø Danmark
53 * Moskusand (Cairina moschata)
54 X * Brudeand (Aix sponsa) 2013-06-06 Terra Nostra Park Azorerne
55 X Mandarinand (Aix galericulata) 2011-02-22 Lyngby Mølledam Danmark
56 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
57 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
58 X Atlingand (Spatula querquedula) 1993-08-06 Tissø Danmark
59 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
60 X Blåvinget And (Spatula discors) 1997-04-27 Solbjerg Engsø Danmark
61 X Skeand (Spatula clypeata) 1993-04-05 Alsønderup Enge Danmark
62 X Knarand (Mareca strepera) 1992-10-02 Gentofte Sø Danmark
63 * Segland (Mareca falcata)
64 X Pibeand (Mareca penelope) 1993-04-05 Alsønderup Enge Danmark
65 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2000-08-15 Ølsemagle Revle Danmark
66 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1980-01-01 Utterslev Mose Danmark
67 X Sortbrun And (Anas rubripes) 2014-12-09 Dagshög, Båstads kommun Sverige
68 * Kapand (Anas capensis)
69 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
70 X Spidsand (Anas acuta) 1993-09-03 Hovvig Danmark
71 X Krikand (Anas crecca) 1993-04-05 Alsønderup Enge Danmark
72 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2000-04-19 Holløse Bredning Danmark
73 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 2005-01-24 Oued Massa Marokko
74 X Rødhovedet And (Netta rufina) 1992-08-23 Gentofte Sø Danmark
75 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
76 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
77 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
78 X Taffeland (Aythya ferina) 1980-01-01 Utterslev Mose Danmark
79 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1999-07-26 Alsønderup Enge Danmark
80 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2002-04-03 Skjern Enge Danmark
81 X Troldand (Aythya fuligula) 1980-01-01 Utterslev Mose Danmark
82 X Bjergand (Aythya marila) 1994-03-28 Hovvig Danmark
83 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2003-04-19 Torup Hul, Torup Klitplantage Danmark
84 X Stellersand (Polysticta stelleri) 1999-05-02 Maderne Danmark
85 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
86 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2000-04-08 Dybsø Danmark
87 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1994-09-23 Sejerøbugten Danmark
88 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 2017-02-10 Hafnir Island
89 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 2001-10-13 Nørre Vorupør Danmark
90 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1994-04-03 Sejerøbugten Danmark
91 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
92 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2009-10-14 Blåvand Danmark
93 X Sortand (Melanitta nigra) 1994-03-29 Sejerøbugten Danmark
94 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2003-03-29 Blåvand Danmark
95 X Havlit (Clangula hyemalis) 1994-03-29 Sejerøbugten Danmark
96 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 2008-09-29 Møllekrogen , Esrum Sø Danmark
97 X Hvinand (Bucephala clangula) 1993-10-30 Møllekrogen, Esrum Sø Danmark
98 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 2017-02-09 Floden Sog Island
99 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1993-10-30 Alsønderup Enge Danmark
100 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
101 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1993-12-18 Alsønderup Enge Danmark
102 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1994-03-28 Hovvig Danmark
103 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1996-09-01 Damhussøen Danmark
104 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2005-05-15 Cañada de las Norias, Almeria Spanien
105 * Nathøg (Chordeiles minor)
106 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 2002-05-09 Torrejon el Rubio Spanien
107 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1997-04-25 Tisvilde Hegn Danmark
108 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 2000-03-24 Eilat Israel
109 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus)
110 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
111 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
112 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
113 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 1999-09-15 Agia Reservoir Grækenland
114 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
115 X Mursejler (Apus apus) 1994-05-03 Gilbjerg Hoved Danmark
116 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 2004-06-16 Maspalomas, Gran Canaria Spanien
117 X Gråsejler (Apus pallidus) 2000-03-22 Eilat Israel
118 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2010-06-15 Hejresøen, Vestamager Danmark
119 X Lille Sejler (Apus affinis) 2005-01-24 Oued Massa Marokko
120 X Kaffersejler (Apus caffer) 2011-05-20 Borgen, Monfragüe Spanien
121 X Stortrappe (Otis tarda) 1998-04-11 Buchow Tyskland
122 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
123 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 2016-02-08 Teguise Plain, Lanzarote Spanien
124 Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
125 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
126 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 2002-05-04 Bélen, Extremadura Spanien
127 Sporegøg (Centropus senegalensis)
128 X Skadegøg (Clamator glandarius) 2000-03-21 Yotvata, Eilat Israel
129 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
130 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
131 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
132 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
133 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
134 * Skovgøg (Cuculus optatus)
135 X Gøg (Cuculus canorus) 1993-05-15 Gundsømagle Sø Danmark
136 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
137 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 2002-05-06 Extremadura Spanien
138 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
139 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 2009-03-29 Naama Bay Sewage Treat, Sharm el Sheikh Egypten
140 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 2002-05-06 Extremadura Spanien
141 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 2007-03-20 Luxor -> Safaga Egypten
142 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 2000-03-20 Eilat Israel
143 X Klippedue (Columba livia) 1980-01-01 Utterslev Mose Danmark
144 * Guineadue (Columba guinea)
145 X Huldue (Columba oenas) 1993-04-05 Alsønderup Enge Danmark
146 * Turkestandue (Columba eversmanni)
147 X Ringdue (Columba palumbus) 1980-01-01 Utterslev Mose Danmark
148 X Madeiradue (Columba trocaz) 2005-08-24 Ribeira da Janel, Madeira Portugal
149 X Laurbærdue (Columba bollii) 2015-03-08 Erjos, Tenerife Spanien
150 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) 2015-03-05 Mirador la Grimora, Tenerife Spanien
151 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1997-08-09 Højer Sluse Danmark
152 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2006-01-08 Falköping, Västergötland Sverige
153 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 1995-04-25 Veddinge Bakker Danmark
154 X * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) 2007-03-16 Shams Alam Egypten
155 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
156 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 2000-03-20 Eilat Israel
157 X Namaquadue (Oena capensis) 2000-03-24 Ved fuglestationen, Eilat Israel
158 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2008-05-20 Skagen Danmark
159 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
160 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1994-07-29 Borreby Mose Danmark
161 * Græsrikse (Crex egregia)
162 X Engsnarre (Crex crex) 1996-05-24 Oderdalen Tyskland
163 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
164 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2000-09-21 Burgas Bulgarien
165 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2006-05-17 Birecik Tyrkiet
166 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1995-07-23 Ølsemagle Revle Danmark
167 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
168 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
169 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 2002-05-09 Almaraz, Extremadura Spanien
170 X Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) 2007-03-19 Crocodile Island Egypten
171 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) 2006-05-18 Göksu Deltaet Tyrkiet
172 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
173 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
174 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1980-01-01 Utterslev Mose Danmark
175 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
176 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2005-05-20 Coto Doñana , Huelva Spanien
177 X Blishøne (Fulica atra) 1980-01-01 Utterslev Mose Danmark
178 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
179 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
180 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-27 Busemarke Mose, Møn Danmark
181 X Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-07-27 Bøtø Nor Danmark
182 X Trane (Grus grus) 1994-04-16 Vestamager Danmark
183 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1993-04-05 Alsønderup Enge Danmark
184 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 2002-08-03 Rethen, Hannover Tyskland
185 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1993-04-05 Alsønderup Enge Danmark
186 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1993-04-05 Alsønderup Enge Danmark
187 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1994-06-19 Alsønderup Enge Danmark
188 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1993-04-05 Alsønderup Enge Danmark
189 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 2000-03-20 Vandreservoirerne, Eilat Israel
190 X * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) 2019-11-11 Sulaibikhat Kuwait
191 X * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) 2014-05-08 Atlantic coast region Marokko
192 X Triel (Burhinus oedicnemus) 2002-05-05 Bélen, Extremadura Spanien
193 X Senegaltriel (Burhinus senegalensis) 2007-03-19 Crocodile Island Egypten
194 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
195 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1993-08-04 Tranevejle Danmark
196 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 2000-03-20 Vandreservoirerne, Eilat Israel
197 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1993-05-21 Selsø Danmark
198 X Vibe (Vanellus vanellus) 1980-04-01 Veddinge Bakker Danmark
199 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 2000-03-20 Eilat Israel
200 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
201 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
202 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2019-04-14 Pivot Farm Kuwait
203 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-06-29 Søborg Sø Danmark
204 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2000-07-16 Bygholm Vejle Danmark
205 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1993-08-04 Tranevejle Danmark
206 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1999-07-15 Præstø Fed Danmark
207 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2004-06-10 Grønningen, Fanø Danmark
208 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1993-08-06 Hovvig Danmark
209 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1993-05-02 Sanddobberne Danmark
210 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus)
211 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1993-04-05 Alsønderup Enge Danmark
212 * Kildire (Charadrius vociferus)
213 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
214 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
215 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1995-07-23 Ølsemagle Revle Danmark
216 X Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) 2004-07-10 Havsand, Rømø Danmark
217 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2000-03-20 Vandreservoirerne, Eilat Israel
218 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 2012-11-08 Hurgharda Egypten
219 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
220 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1999-05-09 Skjern Enge Danmark
221 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
222 X Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) 2007-03-19 Crocodile Island Egypten
223 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
224 X Småspove (Numenius phaeopus) 1993-08-13 Alleshave Danmark
225 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
226 X * Dværgspove (Numenius minutus) 2005-09-25 Gräsgårds Kyrka, Öland Sverige
227 * Eskimospove (Numenius borealis)
228 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
229 X Storspove (Numenius arquata) 1993-05-02 Sanddobberne Danmark
230 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1993-04-05 Alsønderup Enge Danmark
231 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1993-04-05 Alsønderup Enge Danmark
232 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
233 X Stenvender (Arenaria interpres) 1993-09-03 Skansehage, Rørvig Danmark
234 * Storryle (Calidris tenuirostris)
235 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1993-08-04 Tranevejle Danmark
236 X Brushane (Calidris pugnax) 1993-04-05 Alsønderup Enge Danmark
237 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1996-08-10 Kappeludden, Øland Sverige
238 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2000-08-11 Örtofta, Skåne Sverige
239 * Klireryle (Calidris himantopus)
240 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1993-08-04 Tranevejle Danmark
241 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1994-05-23 Solbjerg Engsø Danmark
242 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
243 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2001-07-30 Kammerslusen Danmark
244 X Sandløber (Calidris alba) 1993-08-12 Skansehage, Rørvig Danmark
245 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1993-08-04 Tranevejle Danmark
246 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1995-12-23 Refshaleøen Danmark
247 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 2007-09-02 Grenen, Skagen Danmark
248 X Dværgryle (Calidris minuta) 1993-08-10 Tissø Danmark
249 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
250 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2002-08-03 Rickelsbüllerkoog Tyskland
251 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 2000-08-10 Ølsemagle Revle Danmark
252 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1996-08-09 Seby Strand, Øland Sverige
253 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 Sneum Forland Danmark
254 * Alaskaryle (Calidris mauri)
255 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2005-05-10 Lakolk Klitsø, Rømø Danmark
256 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
257 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1995-01-21 Kongelunden Danmark
258 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
259 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1995-10-14 Kofoeds Enge Danmark
260 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
261 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
262 X Tredækker (Gallinago media) 2004-08-21 Vaserne, Birkerød Danmark
263 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 1993-08-06 Hovvig Danmark
264 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
265 X Terekklire (Xenus cinereus) 2000-07-31 Kofoeds Enge Danmark
266 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1999-05-09 Værnengene Danmark
267 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1994-08-14 Hovvig Danmark
268 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1997-09-26 Margrethe Kog Danmark
269 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1993-08-04 Tranevejle Danmark
270 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 Ølsemagle Revle Danmark
271 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1993-08-06 Hovvig Danmark
272 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
273 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
274 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2001-06-01 Bygholm Vejle Danmark
275 * Willet (Tringa semipalmata)
276 X Rødben (Tringa totanus) 1993-04-05 Alsønderup Enge Danmark
277 X Damklire (Tringa stagnatilis) 1994-08-14 Hovvig Danmark
278 X Tinksmed (Tringa glareola) 1993-04-05 Alsønderup Enge Danmark
279 X Sortklire (Tringa erythropus) 1993-04-05 Alsønderup Enge Danmark
280 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1993-08-04 Tranevejle Danmark
281 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2017-12-25 Stora Amundön, Västergötland Sverige
282 X Krabbeæder (Dromas ardeola) 2019-04-13 Doha Spit Kuwait
283 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 2005-01-22 Oued Boukila Marokko
284 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2000-03-22 Vandreservoirerne, Eilat Israel
285 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2001-07-04 Ängsnäset, Falsterbo Sverige
286 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-07-02 Bygholm Vejle Danmark
287 * Brun Noddy (Anous stolidus)
288 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
289 X Ride (Rissa tridactyla) 1995-08-05 Bulbjerg Danmark
290 X Ismåge (Pagophila eburnea) 2004-12-09 Lerkil Hamn, Halland Sverige
291 X Sabinemåge (Xema sabini) 2000-09-09 Ørhage Danmark
292 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 2000-03-20 Nordstranden, Eilat Israel
293 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2004-10-02 Hirtshals, Øststranden Danmark
294 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
295 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 1980-01-01 Utterslev Mose Danmark
296 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
297 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1993-07-28 Hovvig Danmark
298 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2000-02-13 Skagen Havn Danmark
299 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2004-06-07 Shabla Lake Bulgarien
300 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
301 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
302 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2004-08-26 Elounda, Kreta Grækenland
303 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1999-03-13 Ishøj Strand Danmark
304 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 2000-03-20 Nordstranden, Eilat Israel
305 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 2000-03-20 Nordstranden, Eilat Israel
306 X Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) 2007-03-17 Abu Ghusun Egypten
307 X Stormmåge (Larus canus) 1980-01-01 Utterslev Mose Danmark
308 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
309 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1999-05-16 Richelsbüller Koog Danmark
310 X Svartbag (Larus marinus) 1994-03-28 Hovvig Danmark
311 * Tangmåge (Larus dominicanus)
312 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-16 Brabrand Sø Danmark
313 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1999-03-06 Esbjerg Havn Danmark
314 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2000-02-13 Skagen Havn Danmark
315 X Sølvmåge (Larus argentatus) 1993-04-05 Alsønderup Enge Danmark
316 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
317 * Vegamåge (Larus vegae)
318 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2000-03-20 Nordstranden, Eilat Israel
319 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 1998-08-11 Falassarna, Kreta Grækenland
320 X Armensk Måge (Larus armenicus) 2000-03-20 Nordstranden, Eilat Israel
321 * Skifermåge (Larus schistisagus)
322 X Sildemåge (Larus fuscus) 1994-03-29 Sejerøbugten Danmark
323 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1998-05-21 Ny Frederikskog Danmark
324 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1996-08-09 Beijershamn, Øland Sverige
325 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
326 X Bergiusterne (Thalasseus bergii) 2007-03-21 Hurghada Egypten
327 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 2018-03-05 Dakhla bay east, Western Sahara Marokko
328 X * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) 2018-03-05 Dakhla bay east, Western Sahara Marokko
329 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1993-08-12 Skansehage, Rørvig Danmark
330 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
331 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
332 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1993-08-10 Tissø Danmark
333 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
334 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
335 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
336 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 1999-08-03 Langli Danmark
337 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
338 X Rosenterne (Sterna dougallii) 2005-08-27 Ilhas Desertas - Funchal, Madeira Portugal
339 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1993-05-06 Møllekrogen, Esrum Sø Danmark
340 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa) 2019-04-16 Persiske Golf Kuwait
341 X Havterne (Sterna paradisaea) 1994-04-24 Skælskør Nor Danmark
342 Prærieterne (Sterna forsteri)
343 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1998-06-21 Tarnawatka Polen
344 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1997-05-14 Solbjerg Engsø Danmark
345 X Sortterne (Chlidonias niger) 1994-04-24 Borreby Mose Danmark
346 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
347 X Storkjove (Stercorarius skua) 2000-09-04 Ørhage Danmark
348 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1999-11-06 Præstø Fed Danmark
349 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1995-08-05 Bulbjerg Danmark
350 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2000-09-05 Ørhage Danmark
351 X Søkonge (Alle alle) 1996-11-10 Øresund Danmark
352 Polarlomvie (Uria lomvia)
353 X Lomvie (Uria aalge) 1999-06-06 Ølsemagle Revle Danmark
354 X Alk (Alca torda) 1998-01-23 Nødebohuse Danmark
355 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
356 X Tejst (Cepphus grylle) 1994-04-03 Ordrup Næs Danmark
357 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
358 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
359 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
360 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
361 X Lunde (Fratercula arctica) 2001-10-28 Udsholt Strand Danmark
362 * Hornet lunde (Fratercula corniculata)
363 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
364 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
365 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
366 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1996-05-01 Hallands Väderö Sverige
367 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1994-04-03 Sejerøbugten Danmark
368 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-14 Skagen Sønderstrand Danmark
369 X Islom (Gavia immer) 2000-11-06 Præstø Fed Danmark
370 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2000-05-01 Nordstranden, Skagen Danmark
371 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 2014-07-12 Fuseta pelagic boat tour Portugal
372 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
373 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
374 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
375 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-08-09 Agger Tange Danmark
376 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
377 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
378 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2014-07-12 Fuseta pelagic boat tour Portugal
379 X Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) 2005-08-26 Ilhas Desertas, Madeira Portugal
380 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
381 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
382 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
383 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2018-09-28 Børstrup Hage, Gilleleje Danmark
384 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
385 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1999-07-02 Bulbjerg Danmark
386 * Kappetrel (Daption capense)
387 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
388 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
389 X * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) 2005-08-24 Pico do Arieiro, Madeira Portugal
390 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
391 X * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) 2005-08-27 Ilhas Desertas, Madeira Portugal
392 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
393 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
394 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
395 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
396 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
397 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 1998-08-11 Falarssana, Kreta Grækenland
398 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2005-08-22 Madeira Portugal
399 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
400 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2000-11-06 Præstø Fed Danmark
401 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
402 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
403 X Storskråpe (Ardenna gravis) 2005-08-25 Porto Moniz, Madeira Portugal
404 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2002-09-01 Roshage Danmark
405 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 1999-09-07 Agia Marina, Kreta Grækenland
406 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2005-01-21 Tamri Marokko
407 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
408 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
409 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
410 X Lille Skråpe (Puffinus baroli) 2004-06-22 Tenerife - Gran Canaria Spanien
411 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
412 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) 2005-08-22 Lidoen, Funchal, Madeira Portugal
413 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
414 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
415 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
416 X Sort Stork (Ciconia nigra) 1996-05-26 Crieven, Oderdalen Tyskland
417 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
418 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1981-04-10 Lyngby Danmark
419 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
420 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
421 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
422 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
423 X Sule (Morus bassanus) 1998-10-18 Gilbjerg Hoved Danmark
424 * Kapsule (Morus capensis)
425 * Maskesule (Sula dactylatra)
426 * Rødfodet Sule (Sula sula)
427 X Brun Sule (Sula leucogaster) 2007-03-21 Hurghada Egypten
428 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
429 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 2000-09-16 Burgas Bulgarien
430 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
431 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1998-08-10 Kalamaki, Kreta Grækenland
432 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1994-03-27 Alsønderup Enge Danmark
433 X * White-breasted Cormorant (Phalacrocorax lucidus) 2018-03-03 Dakhla Marokko
434 X * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis) 2019-04-16 Persiske Golf Kuwait
435 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
436 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
437 X Eremitibis (Geronticus eremita) 2005-01-21 Tamri Marokko
438 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1999-09-06 Chania, Kreta Grækenland
439 X Skestork (Platalea leucorodia) 1997-04-19 Lakolk, Rømø Danmark
440 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1995-03-11 Krankesjön, Skåne Sverige
441 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2001-06-01 Bygholm Vejle Danmark
442 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
443 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 1998-06-21 Dorohusk Polen
444 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
445 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
446 X * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii) 2018-01-22 Barranco de Rio Cabras, Fuerteventura Spanien
447 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 1999-09-06 Chania, Kreta Grækenland
448 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
449 * Krabbehejre (Butorides virescens)
450 X Mangrovehejre (Butorides striata) 2000-03-22 Nordstranden, Eilat Israel
451 X Tophejre (Ardeola ralloides) 1999-09-15 Agia Lake, Kreta Grækenland
452 * Rishejre (Ardeola grayii)
453 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
454 X Kohejre (Bubulcus ibis) 2000-03-22 Slambassinerne, Eilat Israel
455 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
456 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1994-01-31 Alsønderup Enge Danmark
457 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
458 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
459 X * Goliathejre (Ardea goliath) 2012-03-22 Wadi Lahami Egypten
460 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 1999-09-07 Agia Marina, Kreta Grækenland
461 X Sølvhejre (Ardea alba) 1997-12-28 Tamosen Danmark
462 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
463 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
464 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
465 * Blåhejre (Egretta caerulea)
466 * Snehejre (Egretta thula)
467 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1998-08-11 Kalamaki, Kreta Grækenland
468 X Revhejre (Egretta gularis) 2000-03-20 Nordstranden, Eilat Israel
469 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 2000-09-16 Burgas Bulgarien
470 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
471 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2000-09-16 Burgas Bulgarien
472 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1993-08-03 Tissø Danmark
473 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2002-05-06 Storkekolonien, Extremadura Spanien
474 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 1999-09-06 Samariakløften, Kreta Grækenland
475 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 1998-08-11 Falassarna, Kreta Grækenland
476 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1993-08-15 Hovvig Danmark
477 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
478 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
479 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
480 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
481 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
482 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 1998-08-10 Omalossletten, Kreta Grækenland
483 X Munkegrib (Aegypius monachus) 2002-05-05 Santa Marta de Magasca, Extermadura Spanien
484 X Øregrib (Torgos tracheliotos) 2007-03-17 Bir Shalatayn Egypten
485 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 2001-10-19 Bjerregaard Strand Danmark
486 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
487 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1996-05-25 Oderdalen Tyskland
488 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1999-07-11 Näsbyholms ängar, Skåne Sverige
489 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
490 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2000-03-21 Eilat Israel
491 * Rovørn (Aquila rapax)
492 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 2000-03-20 Lower Mountains, Eilat Israel
493 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 2002-05-06 Santa Marta de Magasca, Extremadura Spanien
494 X Kejserørn (Aquila heliaca) 1999-06-05 Bøtø Nor Danmark
495 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1992-02-01 Fyledalen, Skåne Sverige
496 X * Verreauxørn (Aquila verreauxii) 2000-03-20 Wadi Schlomo øvre del, Eilat Israel
497 X Høgeørn (Aquila fasciata) 1999-09-06 Samariakløften, Kreta Grækenland
498 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
499 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
500 * Shikra (Accipiter badius)
501 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 2000-03-21 Bjergene, Eilat Israel
502 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 1993-05-06 Bøllemosen, Freerslev Hegn Danmark
503 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1993-04-05 Alsønderup Enge Danmark
504 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1993-04-05 Alsønderup Enge Danmark
505 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1993-12-12 Skåne Sverige
506 * Amerikansk Blå Kærhøg (Circus hudsonius)
507 X Steppehøg (Circus macrourus) 2000-03-24 Ved fuglestationen, Eilat Israel
508 X Hedehøg (Circus pygargus) 1995-07-31 Lakolk, Rømø Danmark
509 X Rød Glente (Milvus milvus) 1992-02-01 Skåne Sverige
510 X Sort Glente (Milvus migrans) 1996-05-25 Oderdalen Tyskland
511 * Gulnæbbet glente (Milvus aegyptius)
512 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
513 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
514 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1992-02-01 Börringesjön, Skåne Sverige
515 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
516 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1992-02-01 Skåne Sverige
517 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 1998-08-10 Omalossletten, Kreta Grækenland
518 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
519 X Musvåge (Buteo buteo) 1980-01-01 Utterslev Mose Danmark
520 X Slørugle (Tyto alba) 1998-04-12 Friedrichstal, Oderdalen Tyskland
521 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei) 2006-05-16 Birecik Tyrkiet
522 X Dværghornugle (Otus scops) 1999-09-05 Agia Marina, Kreta Grækenland
523 X Cypern-dværghornugle (Otus cyprius) 2015-08-23 Mavrokolympos Dam Cypern
524 X Sneugle (Bubo scandiacus) 1997-03-16 Dalmose Danmark
525 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1995-10-06 Süder Lügum Tyskland
526 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 2011-04-07 Wadi Dana Jordan
527 X * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) 2015-04-30 Oymapinar Dam, Antalya Tyrkiet
528 X Natugle (Strix aluco) 1994-05-23 Solbjerg Engsø Danmark
529 X Maghreb Natugle (Strix mauritanica) 2014-05-04 Azrou, ved Hotel Panorama Marokko
530 X Ørkennatugle (Strix hadorami) 2011-04-07 Wadi Dana Jordan
531 X Slagugle (Strix uralensis) 1998-06-24 Muczne Polen
532 X Lapugle (Strix nebulosa) 2000-06-09 Skummelövsstrand, Halland Sverige
533 X Høgeugle (Surnia ulula) 1995-12-16 Grib Skov, Mårum Danmark
534 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1992-02-01 Fyledalen, Skåne Sverige
535 X Kirkeugle (Athene noctua) 1999-04-25 Arnum Danmark
536 X Perleugle (Aegolius funereus) 1999-10-26 Nakkehoved Fyr Danmark
537 X Skovhornugle (Asio otus) 1993-12-18 Nejede Vesterskov Danmark
538 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1997-05-28 Porsemosen, Ballerup Danmark
539 X Kapugle (Asio capensis) 2014-05-03 Merje Zerga Marokko
540 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
541 X Hærfugl (Upupa epops) 1999-09-07 Agia Marina, Kreta Grækenland
542 X * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis) 2019-11-12 Pivot Fields Kuwait
543 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
544 X Ellekrage (Coracias garrulus) 1988-08-20 Kusadasi Tyrkiet
545 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
546 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 2000-03-23 Kanalen/dadelplantagen, Eilat Israel
547 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
548 X Isfugl (Alcedo atthis) 1994-08-02 Hald Sø, Viborg Danmark
549 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
550 X Gråfisker (Ceryle rudis) 2000-03-20 Nordstranden, Eilat Israel
551 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
552 X Afrikansk Lille Grøn Biæder (Merops viridissimus) 2007-03-19 Crocodile Island, Luxor Egypten
553 X Arabisk Lille Grøn Biæder (Merops cyanophrys) 2000-03-20 Eilat Israel
554 X Grøn Biæder (Merops persicus) 2006-05-16 Bro ved Atatürk Baraji Tyrkiet
555 X Biæder (Merops apiaster) 1998-06-23 Przemysl Polen
556 X Vendehals (Jynx torquilla) 1998-06-21 Dorohusk - Tarnawatka Polen
557 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
558 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2007-10-14 Reservatet, Skagen Danmark
559 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 1996-05-27 Bürg Schlitz Tyskland
560 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
561 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1998-03-28 Hellebæk Avlsgård Danmark
562 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 2000-09-16 Burgas Bulgarien
563 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 1994-03-27 Alsønderup Enge Danmark
564 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 2011-04-15 Tuhu mire Estland
565 * Guldspætte (Colaptes auratus)
566 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1993-12-27 Alsønderup Enge Danmark
567 X Grønspætte (Picus viridis) 1995-06-10 Stenshoved, Skåne Sverige
568 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) 2006-04-26 Reserva Natural de Gredos Spanien
569 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 2013-02-23 Oukaïmeden Marokko
570 X Gråspætte (Picus canus) 1996-08-08 På landevej 33, ca 20 km øst for Nässö Sverige
571 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 1998-08-11 Kissamos, Kreta Grækenland
572 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 1993-04-05 Alsønderup Enge Danmark
573 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
574 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2000-05-13 Flagbakken, Skagen Danmark
575 * Amurfalk (Falco amurensis)
576 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 1998-08-10 Agia Marina, Kreta Grækenland
577 Sodfalk (Falco concolor)
578 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1993-10-30 Alsønderup Enge Danmark
579 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1994-09-10 Korevlerne Danmark
580 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 2005-01-22 Oued Sayad Marokko
581 X Slagfalk (Falco cherrug) 2000-03-25 Amram Pillars, Eilat Israel
582 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 1998-02-21 Klydesøen Danmark
583 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1994-08-04 Værnengene Danmark
584 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) 2004-06-16 Maspalomas, Gran Canaria Spanien
585 X Nandayparakit (Aratinga nenday) 2015-03-06 Playa de las Americas, Tenerife Spanien
586 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
587 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
588 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) 2004-06-16 Maspalomas, Gran Canaria Spanien
589 * Fibii (Sayornis phoebe)
590 * Østlig Pivi (Contopus virens)
591 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
592 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
593 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
594 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
595 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
596 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
597 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 2005-01-21 Mellem Agadir og Tamrhakh Marokko
598 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-18 Årslev Engsø Danmark
599 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1994-05-28 Ordrup Næs Danmark
600 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 2004-05-26 Beddinge Strand, Skåne Sverige
601 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2004-05-26 Beddinge Strand, Skåne Sverige
602 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
603 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen Danmark
604 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1998-08-11 Falassarna, Kreta Grækenland
605 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
606 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1993-12-27 Møllekrogen Danmark
607 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 2000-10-07 Hasle, Bornholm Danmark
608 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1999-09-12 Amari Valley, Kreta Grækenland
609 X Masketornskade (Lanius nubicus) 2000-03-20 Ofira Park, Eilat Israel
610 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
611 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
612 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
613 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
614 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-21 Bydiget, Mandø Danmark
615 X Pirol (Oriolus oriolus) 1996-05-26 Oderdalen Tyskland
616 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
617 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
618 X Lavskrige (Perisoreus infaustus) 2017-04-03 Fulufjellet, Dalarne Sverige
619 X Skovskade (Garrulus glandarius) 1980-01-01 Utterslev Mose Danmark
620 X Blåskade (Cyanopica cooki) 2002-05-05 Extremadura Spanien
621 X Husskade (Pica pica) 1980-01-01 Utterslev Mose Danmark
622 X Maghreb Husskade (Pica mauritanica) 2014-05-03 North of Rabat Marokko
623 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1995-09-30 Falsterbo, Skåne Sverige
624 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 1999-09-05 Agia Marina, Kreta Grækenland
625 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 2001-05-08 Omalossletten, Kreta Grækenland
626 X Allike (Coloeus monedula) 1980-01-01 Utterslev Mose Danmark
627 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
628 X Huskrage (Corvus splendens) 2000-03-20 Eilat Israel
629 X Råge (Corvus frugilegus) 1980-01-01 Utterslev Mose Danmark
630 X Sortkrage (Corvus corone) 1994-04-02 Hovvig Danmark
631 X Gråkrage (Corvus cornix) 1980-01-01 Utterslev Mose Danmark
632 * Broget Krage (Corvus albus)
633 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 2000-03-21 Eilat Israel
634 X Ravn (Corvus corax) 1992-02-01 Skåne Sverige
635 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) 2009-11-23 Petra Jordan
636 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1995-01-26 Nybrovej, Gentofte Danmark
637 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
638 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) 2019-04-15 Al-Abraq Oasis Kuwait
639 X Sortmejse (Periparus ater) 1993-12-27 Alsønderup Enge Danmark
640 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1995-08-05 Hals Danmark
641 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 2000-09-22 Cape Elmona Bulgarien
642 X Lapmejse (Poecile cinctus) 2018-05-23 Kuusamo Finland
643 X Sumpmejse (Poecile palustris) 1994-11-05 Hovvig Danmark
644 * Caspian Tit (Poecile hyrcanus)
645 X Fyrremejse (Poecile montanus) 1995-08-14 Hindemade Danmark
646 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 2004-06-17 Aycata, Gran Canaria Spanien
647 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 1980-01-01 Utterslev Mose Danmark
648 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
649 X Musvit (Parus major) 1980-01-01 Utterslev Mose Danmark
650 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1996-05-26 Terhofen Brücke, Oder Tyskland
651 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1994-07-29 Borreby Mose Danmark
652 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 2001-03-23 Kilometer 33, Eilat Israel
653 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 2005-01-22 Oued Sayad Marokko
654 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 2000-03-20 Eilat Israel
655 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 2000-03-23 Kilometer 33, Eilat Israel
656 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 2018-03-04 Oued Jenna, Western Sahara Marokko
657 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
658 X Hedelærke (Lullula arborea) 1995-06-10 Stenshoved, Skåne Sverige
659 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
660 Razolærke (Alauda razae)
661 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
662 X Sanglærke (Alauda arvensis) 1994-03-27 Alsønderup Enge Danmark
663 X Theklalærke (Galerida theklae) 2002-05-06 Storkekolonien, Extremadura Spanien
664 X Toplærke (Galerida cristata) 1996-05-24 Rostock Tyskland
665 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) 2013-02-25 Ouarzazate Marokko
666 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1995-10-06 Margrethe Kog Danmark
667 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 2005-01-22 Oued Boukila Marokko
668 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
669 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2000-03-20 Vandreservoirerne, Eilat Israel
670 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2000-03-22 Ved grænseovergangen til Jordan, Eilat Israel
671 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 2002-05-05 Bélen, Extremadura Spanien
672 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
673 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 2006-04-29 Hoces del Duraton, Castille-Leon Spanien
674 X Eremitlærke (Eremalauda dunni) 2018-03-05 Aousserd, Western Sahara Marokko
675 X Arabisk Lærke (Eremalauda eremodites) 2000-03-23 Kilometer 33, Eilat Israel
676 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 2005-01-23 Tan Tan 100 Marokko
677 X Turkestan Korttået Lærke (Alaudala heinei) 2006-05-12 Akseki Tyrkiet
678 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
679 X Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) 2019-04-12 Al-Sha'ab Park Kuwait
680 X Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) 2019-04-13 Green Island Kuwait
681 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 2000-03-20 Eilat Israel
682 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 2005-01-20 Agadir Marokko
683 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 2005-01-22 Oued Massa Marokko
684 * Grey-throated Martin (Riparia chinensis)
685 X Digesvale (Riparia riparia) 1994-05-11 Veddinge Bakker Danmark
686 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
687 * Stor Digesvale (Riparia cincta)
688 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
689 * Purpursvale (Progne subis)
690 X Landsvale (Hirundo rustica) 1994-04-24 Borreby Mose Danmark
691 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
692 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 1998-08-12 Samariakløften, Kreta Grækenland
693 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 2000-03-20 Eilat Israel
694 X Bysvale (Delichon urbicum) 1994-05-06 Solbjerg Engsø Danmark
695 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
696 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1998-08-10 Alkianos, Kreta Grækenland
697 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
698 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
699 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
700 X Cettisanger (Cettia cetti) 2000-09-20 Burgas Bulgarien
701 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 2000-03-20 Wadi Schlomo, Eilat Israel
702 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 1994-03-27 Alsønderup Enge Danmark
703 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1996-05-12 Nejede Vesterskov Danmark
704 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2005-05-16 Sierra Nevada, Granada Spanien
705 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 2000-03-20 Eilat Israel
706 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 1999-10-16 Blåvand Danmark
707 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1999-10-24 Nakkehoved Fyr Danmark
708 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1999-10-19 Blåvand Danmark
709 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2004-10-01 Knudshoved Gl. Færgehavn Danmark
710 X * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 2016-06-01 Christiansø Danmark
711 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2003-10-26 Bødkermosen, Møn Danmark
712 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
713 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 1994-05-08 Vestamager Danmark
714 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 2010-05-10 Kazbegi Georgien
715 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) 2004-06-16 Maspalomas, Gran Canaria Spanien
716 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 1994-04-08 Alsønderup Enge Danmark
717 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2002-04-21 Tane Sø Danmark
718 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
719 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2010-05-10 Kazbegi Georgien
720 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
721 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1999-06-02 Klinteskoven, Møn Danmark
722 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
723 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
724 Nordsanger (Phylloscopus borealis)
725 X * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) 2019-04-15 Al-Shaheed Park Kuwait
726 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
727 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1996-05-19 Søndersø, Værløse Danmark
728 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
729 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) 2007-03-19 Crocodile Island Egypten
730 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 2005-05-20 Coto Doñana , Huelva Spanien
731 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 1998-06-21 Chelm Polen
732 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 1994-05-15 Hovvig Danmark
733 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2004-06-07 Dourankoulak Lake Bulgarien
734 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2002-06-11 Frisenfelt, Gedser Danmark
735 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 1994-05-07 Lykkesholm, Arresø Danmark
736 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1996-05-22 Søndersø, Værløse Danmark
737 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
738 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 2018-10-14 Bydiget, Mandø Danmark
739 X Steppegulbug (Iduna rama) 2019-11-17 Al-Shaheed Park Kuwait
740 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2000-03-20 Ofira Park, Eilat Israel
741 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 2005-05-19 Lagunas Del puerte De Santa Maria, Cadiz Spanien
742 X Orientgulbug (Hippolais languida) 2006-05-16 Birecik Tyrkiet
743 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 2006-05-12 Akseki Tyrkiet
744 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2002-05-10 Monfragüe, Extremadura Spanien
745 X Gulbug (Hippolais icterina) 1997-06-09 Kyndby Vig Danmark
746 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
747 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
748 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
749 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1994-05-07 Lykkesholm, Arresø Danmark
750 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1996-05-25 Oderdalen Tyskland
751 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1996-05-25 Oderdalen Tyskland
752 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 2001-08-01 Skagen Danmark
753 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) 2000-03-22 Kanalen, Eilat Israel
754 X Delikat Prinia (Prinia lepida) 2006-05-16 Birecik Tyrkiet
755 X * Sahelsanger (Spiloptila clamans) 2018-03-04 Oued Jenna, Western Sahara Marokko
756 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
757 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) 2000-03-22 Eilat Israel
758 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 2005-01-25 Sous Valley Marokko
759 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
760 X * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) 2019-04-18 Abdali Farms Kuwait
761 X Munk (Sylvia atricapilla) 1996-05-13 Grønjordssøen Danmark
762 X Havesanger (Sylvia borin) 1995-07-16 Solbjerg Engsø Danmark
763 X Høgesanger (Curruca nisoria) 1998-06-20 Krajobrazowy Polen
764 X Gærdesanger (Curruca curruca) 1994-05-11 Veddinge Bakker Danmark
765 X * Mørk Gærdesanger (Curruca althaea) 2019-04-16 Jazirat Kubbe Kuwait
766 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2005-05-19 Laguna de Taraje, Cadiz Spanien
767 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 2000-03-23 Schizafon, Eilat Israel
768 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) 2001-03-21 Yotvata, Eilat Israel
769 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2000-03-20 Eilat Israel
770 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 2013-02-26 Erg Chebbi Marokko
771 X Tornsanger (Curruca communis) 1994-05-07 Arresø Danmark
772 X Provencesanger (Curruca undata) 2002-05-10 Monfragüe, Extremadura Spanien
773 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2005-06-12 Højen Fyrvej, Skagen Danmark
774 X Balearsanger (Curruca balearica) 2012-08-30 Km 17, Formentor, Mallorca Spanien
775 X Berbersanger (Curruca deserticola) 2005-01-26 Oued Sous Marokko
776 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 2005-01-21 Mellem Tamri og Cap Rhir Marokko
777 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2009-03-23 Sewage Farms, Sham el Sheik Egypten
778 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 2002-05-08 Extramadura Spanien
779 Makisanger (Curruca subalpina)
780 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 1998-08-10 Kalamaki, Kreta Grækenland
781 X Rosasanger (Curruca mystacea) 2006-05-16 Birecik Tyrkiet
782 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 2000-03-20 Ofira Park, Eilat Israel
783 X Cypernsanger (Curruca melanothorax) 2000-03-20 Wadi Jomblat, Eilat Israel
784 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
785 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
786 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1998-04-13 Oderdalen Tyskland
787 X Fuglekonge (Regulus regulus) 1994-03-28 Hovvig Danmark
788 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) 2005-08-24 Ribeira da Janel, Madeira Portugal
789 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
790 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 1994-04-08 Alsønderup Enge Danmark
791 X Spætmejse (Sitta europaea) 1994-03-28 Hovvig Danmark
792 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
793 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
794 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 2006-05-12 Akseki Tyrkiet
795 X * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis) 2022-11-06 Aukrug Tyskland
796 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 2002-09-13 Thassos Grækenland
797 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) 2006-05-17 Halfeti Tyrkiet
798 X Murløber (Tichodroma muraria) 2004-06-02 Trigrad Kløften Bulgarien
799 X Træløber (Certhia familiaris) 1994-03-28 Hovvig Danmark
800 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1996-05-24 Woldegh Tyskland
801 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
802 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
803 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
804 X * Topmaina (Acridotheres cristatellus) 2014-07-11 São Julião da Barra Fort, Lissabon Portugal
805 X * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) 2019-04-13 Sarah Farm Kuwait
806 X Maina (Acridotheres tristis) 2019-04-12 Al-Sha'ab Park Kuwait
807 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
808 * Amurstær (Agropsar sturninus)
809 X Rosenstær (Pastor roseus) 2001-09-09 Ishøj Strand Danmark
810 X Stær (Sturnus vulgaris) 1980-04-01 Utterslev Mose Danmark
811 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-04-21 Tane Sø Danmark
812 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 2000-03-20 Eilat Israel
813 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
814 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-06 Skårup Danmark
815 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
816 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
817 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
818 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
819 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
820 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
821 * Grådrossel (Turdus unicolor)
822 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1997-04-20 Kongsmark, Rømø Danmark
823 X Solsort (Turdus merula) 1980-01-01 Utterslev Mose Danmark
824 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
825 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-01-29 Universitetsparken, Kbh. Danmark
826 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
827 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
828 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2012-01-08 Bergkvara, Växjö, Småland Sverige
829 X Sjagger (Turdus pilaris) 1980-06-21 Motala Sverige
830 X Vindrossel (Turdus iliacus) 1994-11-05 Hovvig Danmark
831 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 1994-04-22 Alsønderup Enge Danmark
832 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1994-08-04 Værnengene Danmark
833 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
834 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) 2012-03-19 T-Club Resort, Hamata - Berenice Egypten
835 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 2001-03-20 Ved fuglestationen, Eilat Israel
836 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 1994-09-04 Alsønderup Enge Danmark
837 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) 2012-08-30 Albufera, Mallorca Spanien
838 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
839 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
840 X Rødhals (Erithacus rubecula) 1980-01-01 Utterslev Mose Danmark
841 * Blånattergal (Larvivora cyane)
842 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
843 X Blåhals (Luscinia svecica) 1999-05-11 Møllehus Danmark
844 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1994-05-07 Arresø Danmark
845 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1996-05-24 Oderdalen Tyskland
846 X Hvidhals (Irania gutturalis) 2006-05-15 Yesilce Tyrkiet
847 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 2021-11-27 Vargön, Västergötland Sverige
848 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2010-01-09 Osbysjön, Skåne Sverige
849 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 1995-04-28 Rø Plantage, Bornholm Danmark
850 X Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) 2014-05-04 Azrou 2-4 km. south east road N13 Marokko
851 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2003-06-05 Molslaboratoriet, ÅH Danmark
852 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 2001-03-21 Yotvata, Eilat Israel
853 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
854 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2000-05-19 Vinterbølleskov Danmark
855 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
856 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
857 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1994-08-21 Køge Havn Danmark
858 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1996-08-03 Hovvig Danmark
859 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
860 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 2005-01-20 Jordskælvshøjene, Agadir Marokko
861 X * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) 2016-05-01 Stephantsminda, Kazbegi Georgien
862 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 2004-06-04 Dobrostan Bulgarien
863 X Blådrossel (Monticola solitarius) 1998-08-11 Kissamos, Kreta Grækenland
864 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 1995-06-03 Tranevejle Danmark
865 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) 2016-02-10 Baranco de las Canarias, Furteventura Spanien
866 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1995-10-14 Kofoeds Enge Danmark
867 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2003-10-05 Husby Strand, Fyn Danmark
868 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2017-11-01 Birkemose, Gedser Danmark
869 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
870 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
871 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1994-05-08 Vestamager Danmark
872 X Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) 2014-05-05 Azrou Marokko
873 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 1999-09-14 Omalossletten, Kreta Grækenland
874 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) 2007-03-20 Luxor -> Safaga Egypten
875 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1997-03-22 Nordenhuse, Fyn Danmark
876 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 1998-08-11 Falassarna, Kreta Grækenland
877 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 2000-03-21 Eilat Israel
878 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) 2009-03-23 Naama Bay, Old Sewage Farm, Sharm El Sheikh Egypten
879 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2003-11-29 Stafsinge Strand, Halland Sverige
880 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 2005-01-22 Oued Sayad Marokko
881 X Sortstjert (Oenanthe melanura) 2000-03-20 Wadi Schlomo, Eilat Israel
882 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
883 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 2005-01-21 Cap Rhir Marokko
884 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2000-03-20 Eilat Israel
885 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
886 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 2006-05-13 Camardi Tyrkiet
887 X Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) 2013-02-24 Setti Fatma Marokko
888 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) 2000-03-23 Schizafon, Eilat Israel
889 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
890 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) 2006-05-15 Yesilce Tyrkiet
891 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
892 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1994-10-27 Solbjerg Engsø Danmark
893 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
894 X Nilsolfugl (Hedydipna metallica) 2007-03-19 Luxor Egypten
895 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) 2000-03-20 Wadi Schlomo, Eilat Israel
896 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
897 X Gråspurv (Passer domesticus) 1980-01-01 Utterslev Mose Danmark
898 X Italiensk Spurv (Passer italiae) 2003-05-10 Gerani, Kreta Grækenland
899 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 2000-03-20 Eilat Israel
900 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 2000-03-20 Vandreservoirerne, Eilat Israel
901 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
902 X Ørkenspurv (Passer simplex) 2013-02-27 Erg Chebbi Marokko
903 X Skovspurv (Passer montanus) 1980-01-01 Utterslev Mose Danmark
904 X * Sahelspurv (Passer luteus) 2018-03-04 Oued Jenna, Western Sahara Marokko
905 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 2006-05-15 Yesilce Tyrkiet
906 X Stenspurv (Petronia petronia) 2002-05-10 Monfragüe, Extremadura Spanien
907 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) 2006-05-16 Birecik Tyrkiet
908 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 2006-05-13 Demirkazik Tyrkiet
909 X * Brunmasket Væver (Ploceus galbula) 2019-04-14 Fintas Park Kuwait
910 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
911 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) 2014-07-12 Almancil golf course Portugal
912 Stribet Væver (Ploceus manyar)
913 X Napoleonsvæver (Euplectes afer) 2014-07-11 Barroca d´Alva, Alcochete Portugal
914 * Amarant (Lagonosticta senegala)
915 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
916 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
917 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 2004-06-16 Maspalomas, Gran Canaria Spanien
918 Tigerfinke (Amandava amandava)
919 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
920 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) 2019-04-14 Al-Shaheed Park Kuwait
921 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
922 X * Dominikanerenke (Vidua macroura) 2019-11-15 Jahra Farms Kuwait
923 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 2006-05-14 Demirkazik Tyrkiet
924 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-13 Grönet, Brantevik, Skåne Sverige
925 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 2006-05-14 Demirkazik Tyrkiet
926 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
927 X Jernspurv (Prunella modularis) 1994-05-08 Vestamager Danmark
928 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
929 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1994-04-20 Borreby Mose Danmark
930 X * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis) 2019-11-05 Skallkroken, Haverdal Halland Sverige
931 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2000-03-22 Slambassinerne, Eilat Israel
932 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1994-08-02 Hald Sø, Viborg Danmark
933 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 1994-04-22 Alsønderup Enge Danmark
934 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
935 X Storpiber (Anthus richardi) 2000-03-23 Shizafon Israel
936 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2002-10-19 Nabben, Falsterbo Sverige
937 X Markpiber (Anthus campestris) 1995-06-10 Stenshoved, Skåne Sverige
938 Langnæbbet Piber (Anthus similis)
939 X Engpiber (Anthus pratensis) 1994-04-22 Solbjerg Engsø Danmark
940 X Skovpiber (Anthus trivialis) 1995-06-10 Stenshoved, Skåne Sverige
941 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2014-09-26 Nyeng, Blåvand Danmark
942 Tundrapiber (Anthus gustavi)
943 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1998-09-20 Majbølle Nor Danmark
944 X Hedepiber (Anthus rubescens) 2000-03-20 Ofira Park, Eilat Israel
945 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1998-06-25 Bieszcadzki Polen
946 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1994-08-07 Besser Rev, Samsø Danmark
947 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 2004-06-17 Arteara, Gran Canaria Spanien
948 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 1980-01-01 Utterslev Mose Danmark
949 X Tenerife Blå Bogfinke (Fringilla teydea) 2015-03-06 Las Lajas, Tenerife Spanien
950 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
951 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 1994-10-29 Skåne Sverige
952 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
953 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1994-11-11 Alsønderup Enge Danmark
954 X Krognæb (Pinicola enucleator) 2000-12-24 Nymölla, Skåne Sverige
955 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 1994-01-31 Alsønderup Enge Danmark
956 X Azorerdompap (Pyrrhula murina) 2013-06-05 Nordeste Azorerne
957 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 2006-05-13 Eregli Tyrkiet
958 X Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) 2013-02-23 Oukaïmeden Marokko
959 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2000-03-24 Yotvata, Eilat Israel
960 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
961 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1995-06-10 Stenshoved, Skåne Sverige
962 X * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) 2010-05-10 Kazbegi Georgien
963 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 2000-03-25 Amram Pillars, Eilat Israel
964 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
965 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
966 X Grønirisk (Chloris chloris) 1980-01-01 Utterslev Mose Danmark
967 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 2001-03-19 Vandreservoirerne, Eilat Israel
968 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1993-12-18 Alsønderup Enge Danmark
969 X Tornirisk (Linaria cannabina) 1994-04-08 Alsønderup Enge Danmark
970 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 1994-10-28 Alsønderup Enge Danmark
971 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 1995-04-26 Bastemosen, Bornholm Danmark
972 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2000-02-13 Buttervej, Skagen Danmark
973 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1995-02-25 Tisvilde Hegn Danmark
974 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
975 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1994-10-21 Hovvig Danmark
976 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1999-10-20 Blåvand Danmark
977 X Stillits (Carduelis carduelis) 1994-05-08 Vestamager Danmark
978 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 2006-04-26 Hotel Parador, Gredos, Castille-Leon Spanien
979 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
980 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 2006-05-13 Demirkazik Tyrkiet
981 X Gulirisk (Serinus serinus) 1996-05-24 Woldegh Tyskland
982 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) 2000-03-23 Schizafon, Eilat Israel
983 X Kanariefugl (Serinus canaria) 2004-06-17 Fataga, Gran Canaria Spanien
984 X Grønsisken (Spinus spinus) 1994-10-21 Hovvig Danmark
985 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1998-09-19 Sydvestpynten Danmark
986 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1995-11-05 Klydesøen Danmark
987 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1995-06-03 Tissø Danmark
988 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 1980-05-01 Veddinge Bakker Danmark
989 Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
990 X Klippeværling (Emberiza cia) 2000-09-22 Cape Elmona Bulgarien
991 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani)
992 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2005-05-28 Grenen, Skagen Danmark
993 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1994-08-20 Solbjerg Engsø Danmark
994 X Rustværling (Emberiza caesia) 2000-03-20 Eilat Israel
995 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 1999-09-14 Omalossletten, Kreta Grækenland
996 Stribet Værling (Emberiza striolata)
997 X Husværling (Emberiza sahari) 2005-01-20 Agadir Marokko
998 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
999 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 2003-02-27 Kabusa Skjutfält, Skåne Sverige
1000 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2009-01-10 Säbysjön, Stockholm, Uppland Sverige
1001 X Pileværling (Emberiza rustica) 2018-05-23 Kuusamo Finland
1002 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) 2001-06-24 Draven Sverige
1003 * Rødværling (Emberiza rutila)
1004 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2004-06-01 Plovdiv Bulgarien
1005 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1006 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1007 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1008 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 1994-03-31 Hovvig Danmark
1009 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1010 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1011 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1012 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1013 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-06 Mølleparken, Skørping Danmark
1014 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1015 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1016 X * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea) 2016-11-13 Torreberga, Skåne Sverige
1017 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1018 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1019 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1020 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1021 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 2023-01-03 Förslöv Sverige
1022 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1023 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1024 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1025 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1026 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1027 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1028 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1029 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1030 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1031 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1032 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1033 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1034 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1035 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1036 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1037 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1038 * Parulasanger (Setophaga americana)
1039 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1040 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1041 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1042 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-15 Agger Tange Danmark
1043 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1044 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1045 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1046 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1047 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1048 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1049 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1050 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1051 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1052 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1053 * Sommertangar (Piranga rubra)
1054 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1055 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1056 * Dickcissel (Spiza americana)
1057 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1058 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer