VP Artsliste

VP Artsliste

Ernie Davis

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Ernie Daviss kryds

Dette er Ernie Daviss VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 X Perlehøne (Numida meleagris) 2009-03-21 Santiago Kap Verde
3 X * Californisk Topvagtel (Callipepla californica) 2008-04-04 Corsica Frankrig
4 X * Bobwhite (Colinus virginianus) 2013-04-14 Sesto calende Italien
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia)
6 X Tjur (Tetrao urogallus)
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix)
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 X Fjeldrype (Lagopus muta)
10 X Dalrype (Lagopus lagopus)
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2007-05-15 Kesbegi Georgien
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius)
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 2014-05-25 Aielli, Italien
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar)
15 X Berberhøne (Alectoris barbara)
16 X Rødhøne (Alectoris rufa)
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis)
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi)
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus)
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix)
24 X Kongefasan (Syrmaticus reevesii) 2013-04-20 Porqueroles Frankrig
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 X Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 X Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla)
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
33 X Canadagås (Branta canadensis)
34 X Bramgås (Branta leucopsis)
35 X Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
36 X Indisk Gås (Anser indicus) 2010-02-27 utrecht Holland
37 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2001-11-20 Wright,Norfolk England
38 X * Snegås (Anser caerulescens) 1987-02-23 Winmarleigh lancashire England
39 X Grågås (Anser anser)
40 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
43 X Blisgås (Anser albifrons)
44 X Dværggås (Anser erythropus)
45 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2010-02-27 Utrecht Holland
46 X Knopsvane (Cygnus olor)
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
52 X Gravand (Tadorna tadorna)
53 X Rustand (Tadorna ferruginea)
54 X * Moskusand (Cairina moschata)
55 X * Brudeand (Aix sponsa) 2009-10-25 Sao miguel Azorerne
56 X Mandarinand (Aix galericulata)
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2001-01-01 Minsmere,Suffolk England
59 X Atlingand (Spatula querquedula)
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 X Blåvinget And (Spatula discors)
62 X Skeand (Spatula clypeata)
63 X Knarand (Mareca strepera)
64 X * Segland (Mareca falcata) 2006-12-02 Exminster marshes England
65 X Pibeand (Mareca penelope)
66 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
67 X Gråand (Anas platyrhynchos)
68 X Sortbrun And (Anas rubripes)
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta)
72 X Krikand (Anas crecca)
73 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
74 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris)
75 X Rødhovedet And (Netta rufina)
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 X * Stor Taffeland (Aythya valisineria) 1997-01-25 southery Norfolk England
78 X * Amerikansk Taffeland (Aythya americana) 1996-03-10 Nottingham England
79 X Taffeland (Aythya ferina)
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca)
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
82 X Troldand (Aythya fuligula)
83 X Bjergand (Aythya marila)
84 X Lille Bjergand (Aythya affinis)
85 X Stellersand (Polysticta stelleri)
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
88 X Ederfugl (Somateria mollissima)
89 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 1987-02-21 Sullen voe Skotland
90 X Brilleand (Melanitta perspicillata)
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
92 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2000-01-01 Scotland Skotland
93 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2011-03-19 Kerry Irland
94 X Sortand (Melanitta nigra)
95 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 1999-05-03 Llanfairfechan Wales
96 X Havlit (Clangula hyemalis)
97 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 1994-03-20 nottingham England
98 X Hvinand (Bucephala clangula)
99 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica)
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
101 X * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) 2005-12-08 Chilham,kent England
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
104 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
105 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
106 X * Nathøg (Chordeiles minor) 1998-09-12 st Agnes England
107 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis)
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
109 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 2010-07-23 Abu simbel Egypten
110 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 2009-02-22 South of dead sea Israel
111 X * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius) 2017-03-05 Oued Jenna Marokko
112 X * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus) 1988-06-04 Hoy,Orkney Skotland
113 X * Skorstenssejler (Chaetura pelagica) 1986-11-06 St Marys Isle of scillies England
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba)
115 X Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
116 X Mursejler (Apus apus)
117 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor)
118 X Gråsejler (Apus pallidus)
119 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2013-06-16 Trimley Marshes England
120 X Lille Sejler (Apus affinis)
121 X Kaffersejler (Apus caffer)
122 X Stortrappe (Otis tarda)
123 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
124 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata)
125 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
126 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
127 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
128 X Sporegøg (Centropus senegalensis)
129 X Skadegøg (Clamator glandarius)
130 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
131 X * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) 1985-10-12 St marys Scillies England
132 X * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus) 1985-10-12 St marys Scillies England
133 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
134 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
135 X * Skovgøg (Cuculus optatus) 2010-06-15 Ural mountains Rusland (indenfor VP)
136 X Gøg (Cuculus canorus)
137 X * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus) 1990-05-21 Shetland Skotland
138 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata)
139 X * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus) 2013-07-14 Minya Egypten
140 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus)
141 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis)
142 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus)
143 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii)
144 X Klippedue (Columba livia)
145 * Guineadue (Columba guinea)
146 X Huldue (Columba oenas)
147 * Turkestandue (Columba eversmanni)
148 X Ringdue (Columba palumbus)
149 X Madeiradue (Columba trocaz)
150 X Laurbærdue (Columba bollii)
151 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
152 X Turteldue (Streptopelia turtur)
153 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2002-12-08 orkney Skotland
154 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
155 X * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) 2006-05-20 Wadi Gimel Egypten
156 X * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens) 2012-05-08 Abu simbel. Egypten
157 X Palmedue (Spilopelia senegalensis)
158 X Namaquadue (Oena capensis)
159 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2007-11-05 North Uist England
160 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
161 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
162 * Græsrikse (Crex egregia)
163 X Engsnarre (Crex crex)
164 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
165 X Lille Rørvagtel (Porzana parva)
166 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
167 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
168 X * Sorarørvagtel (Porzana carolina) 1991-10-15 St marys,Scillies England
169 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
170 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio)
171 X Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
172 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
173 X * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni) 2011-12-10 Rosa da Catalinia Garcia, Fuerteventura Spanien
174 X * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica) 2013-11-10 Parqe florestal de monsanto,Lisbon Portugal
175 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
176 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
177 X Kamblishøne (Fulica cristata)
178 X Blishøne (Fulica atra)
179 X * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) 1996-04-28 Stodmarsh Kent England
180 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
181 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 1991-09-19 Main Land Shetland Skotland
182 X Jomfrutrane (Grus virgo)
183 X Trane (Grus grus)
184 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
185 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 1987-02-12 Kenfig, Wales
186 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
187 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
188 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
189 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
190 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus)
191 X * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) 2013-06-09 Fuente de piedra,Malaga. Spanien
192 X * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) 2011-04-02 Morocco Marokko
193 X Triel (Burhinus oedicnemus)
194 X Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
195 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
196 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
197 X Stylteløber (Himantopus himantopus)
198 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
199 X Vibe (Vanellus vanellus)
200 X Sporevibe (Vanellus spinosus)
201 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
202 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
203 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2007-05-12 Cizre Tyrkiet
204 X Steppevibe (Vanellus gregarius)
205 X Sumpvibe (Vanellus leucurus)
206 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
207 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
208 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
209 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
210 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
211 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 1997-06-19 Dawlish warren,Devon England
212 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
213 X * Kildire (Charadrius vociferus) 1989-11-21 st marys,scillies England
214 X Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
215 X * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris) 2010-07-22 Tut amon fishponds Egypten
216 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
217 X Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus) England
218 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2002-05-12 England
219 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
220 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
221 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
222 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
223 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
224 X Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
225 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 1986-10-22 st Marys,Scillies England
226 X Småspove (Numenius phaeopus)
227 X * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) 2011-10-07 Terciera Azorerne
228 X * Dværgspove (Numenius minutus) 1985-08-25 Blakeney point,Norfolk England
229 * Eskimospove (Numenius borealis)
230 X * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris) 1993-01-17 Merdja zerga Marokko
231 X Storspove (Numenius arquata)
232 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
233 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
234 X * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica) 2015-04-25 Meare heath, Somerset. England
235 X Stenvender (Arenaria interpres)
236 X * Storryle (Calidris tenuirostris) 1989-09-15 Pool of virkie,Shetland Skotland
237 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
238 X Brushane (Calidris pugnax)
239 X Kærløber (Calidris falcinellus)
240 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 1985-07-28 Elmley kent England
241 X * Klireryle (Calidris himantopus) 1984-04-22 Frodsham Lancs. England
242 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
243 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
244 X * Langtået Ryle (Calidris subminuta) 2021-10-10 St Aidan,RSPB. England
245 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 1992-08-08 Cley Norfolk England
246 X Sandløber (Calidris alba)
247 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
248 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
249 X Bairdsryle (Calidris bairdii)
250 X Dværgryle (Calidris minuta)
251 X Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
252 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
253 X Prærieløber (Calidris subruficollis)
254 X Stribet Ryle (Calidris melanotos)
255 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 1986-10-11 St marys Scillies England
256 X * Alaskaryle (Calidris mauri) 1997-08-23 Musselbourgh Skotland
257 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
258 X * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) 1999-10-02 middlesborough England
259 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
260 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
261 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
262 X * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura) 2016-06-25 South of Inta Rusland (indenfor VP)
263 X * Tajgabekkasin (Gallinago megala) 2010-06-19 Ural mountains Rusland (indenfor VP)
264 X Tredækker (Gallinago media)
265 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
266 X * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) 1998-09-11 St Marys Isle of Scilly England
267 X Terekklire (Xenus cinereus)
268 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
269 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
270 X Thorshane (Phalaropus fulicarius)
271 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
272 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
273 X Svaleklire (Tringa ochropus)
274 X * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) 2000-09-29 St marys,scillies England
275 X * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes) 1994-11-27 Grampian Skotland
276 X Lille Gulben (Tringa flavipes)
277 X * Willet (Tringa semipalmata) 2014-10-05 ETAR, Ponta Delgada,Sao miguel. Azorerne
278 X Rødben (Tringa totanus)
279 X Damklire (Tringa stagnatilis)
280 X Tinksmed (Tringa glareola)
281 X Sortklire (Tringa erythropus)
282 X Hvidklire (Tringa nebularia)
283 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 1985-07-20 Minsmere,Suffolk England
284 X Krabbeæder (Dromas ardeola)
285 X Ørkenløber (Cursorius cursor)
286 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
287 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 1993-05-21 Gimingham Norfolk England
288 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
289 * Brun Noddy (Anous stolidus)
290 X * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris) 2012-05-09 Airport bay,Abu Simbel Egypten
291 X Ride (Rissa tridactyla)
292 X Ismåge (Pagophila eburnea)
293 X Sabinemåge (Xema sabini)
294 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
295 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
296 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
297 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
298 X * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus) 2015-01-17 Carrara pantano, Bisceglie BT. Italien
299 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
300 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
301 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
302 X Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
303 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
304 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
305 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
306 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
307 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus)
308 X Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
309 X Stormmåge (Larus canus)
310 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
311 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
312 X Svartbag (Larus marinus)
313 X * Tangmåge (Larus dominicanus) 2010-03-04 Khenfiss lagoon,Western sahara Marokko
314 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2016-01-09 Castletownbere Irland
315 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
316 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
317 X Sølvmåge (Larus argentatus)
318 X * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) 2002-03-08 Corfe Mullen tip,Dorset England
319 * Vegamåge (Larus vegae)
320 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
321 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
322 X Armensk Måge (Larus armenicus)
323 X * Skifermåge (Larus schistisagus) 2011-02-17 Rainham marshes,Essex England
324 X Sildemåge (Larus fuscus)
325 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
326 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
327 X * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus) 2017-06-14 Brittany. Frankrig
328 X Bergiusterne (Thalasseus bergii)
329 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis)
330 X * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) 2010-03-05 Western sahara. Marokko
331 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
332 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
333 X * Aztekerterne (Thalasseus elegans) 2002-07-19 Dawlish Warren Devon England
334 X Dværgterne (Sternula albifrons)
335 X * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi) 2014-06-01 Ras sudr, sinai Egypten
336 X * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum) 1992-06-28 Rye harbour England
337 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
338 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
339 X * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus) 2005-07-14 Cemlyn Bay Anglesey England
340 X Rosenterne (Sterna dougallii)
341 X Fjordterne (Sterna hirundo)
342 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
343 X Havterne (Sterna paradisaea)
344 X Prærieterne (Sterna forsteri)
345 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
346 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
347 X Sortterne (Chlidonias niger)
348 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
349 X Storkjove (Stercorarius skua)
350 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
351 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
352 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
353 X Søkonge (Alle alle)
354 X Polarlomvie (Uria lomvia)
355 X Lomvie (Uria aalge)
356 X Alk (Alca torda)
357 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
358 X Tejst (Cepphus grylle)
359 X * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix) 2006-11-11 Dawlish England
360 X * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus) 1990-05-28 Lundy England
361 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
362 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
363 X Lunde (Fratercula arctica)
364 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
365 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
366 X Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) 2009-03-22 Praia cliffs Kap Verde
367 X * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus) 2011-10-15 fajazinha,Flores Azorerne
368 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
369 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
370 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2007-01-31 Farnham N Yorkshire England
371 X Islom (Gavia immer)
372 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
373 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 1987-08-31 Wilsons Triangle England
374 X Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) 2009-03-26 Boa Vista Kap Verde
375 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
376 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
377 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 1987-06-02 Hermaness Skotland
378 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
379 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
380 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
381 X Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
382 X * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi) 2013-09-03 Graciosa,Bank of Fortune Azorerne
383 X * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe) 2009-03-24 At sea on way to Raso Kap Verde
384 X * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis) 2013-09-03 Graciosa,Bank of Fortune Azorerne
385 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
386 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
387 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
388 * Kappetrel (Daption capense)
389 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
390 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
391 X * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) 2011-08-11 Pico de Areirio,madeira Portugal
392 X Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
393 X * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) 2002-08-28 At sea Madeira, Portugal
394 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
395 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
396 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
397 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
398 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
399 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 2007-08-29 Corsica Frankrig
400 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
401 X Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) 2009-03-21 Sao nicolao Kap Verde
402 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
403 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
404 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
405 X Storskråpe (Ardenna gravis)
406 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
407 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan)
408 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
409 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
410 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
411 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
412 X Lille Skråpe (Puffinus baroli)
413 X * Dværgskråpe (Puffinus boydi) 2009-03-23 Razo crossing Kap Verde
414 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii)
415 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
416 X Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) 2010-07-23 Abu simbel Egypten
417 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
418 X Sort Stork (Ciconia nigra)
419 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
420 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
421 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
422 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
423 X * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) 2009-03-26 Ilheu de curral velho,boa vista Kap Verde
424 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
425 X Sule (Morus bassanus)
426 * Kapsule (Morus capensis)
427 * Maskesule (Sula dactylatra)
428 X * Rødfodet Sule (Sula sula) 2011-07-08 Lac de sainte croix Frankrig
429 X Brun Sule (Sula leucogaster)
430 X * Rørskarv (Microcarbo africanus) 2018-04-10 Iwik Mauritanien (indenfor VP)
431 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus)
432 X * Øreskarv (Phalacrocorax auritus) 1989-02-02 Billingham England
433 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
434 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
435 X * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus) 2018-04-03 Iwik Mauritanien (indenfor VP)
436 X * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis) 2008-04-23 Zour Port Kuwait
437 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
438 X Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) 2013-01-21 Italien
439 X Eremitibis (Geronticus eremita)
440 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
441 X Skestork (Platalea leucorodia)
442 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
443 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 1991-02-03 Marton Meare England
444 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
445 X Dværghejre (Ixobrychus minutus)
446 X * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis) 2016-05-04 Wadi Lahami Egypten
447 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
448 X * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii) 2017-12-09 Barranco de Rio Cabral,Fuerteventura, Spanien
449 X Nathejre (Nycticorax nycticorax)
450 X * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea) 2011-02-12 Angra do heroismo,Terciera Azorerne
451 X * Krabbehejre (Butorides virescens) 2001-09-25 Messingham,lincs England
452 X Mangrovehejre (Butorides striata)
453 X Tophejre (Ardeola ralloides)
454 * Rishejre (Ardeola grayii)
455 X * Vinhejre (Ardeola bacchus) 2014-03-01 Hythe ,Kent Storbritannien
456 X Kohejre (Bubulcus ibis)
457 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
458 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
459 X * Stor Blåhejre (Ardea herodias) 2010-10-01 Paul da Praia,Terceira Azorerne
460 X * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala) 2009-03-21 Barragem de poilao,santiago Kap Verde
461 X * Goliathejre (Ardea goliath) 2006-05-23 Wadi lahami Egypten
462 X Purpurhejre (Ardea purpurea)
463 X Sølvhejre (Ardea alba)
464 X * Mellemhejre (Ardea intermedia) 2011-05-14 Barragem de poilao,Santiago Kap Verde
465 X * Skyggehejre (Egretta ardesiaca) 2011-05-14 Barragem de poilao,Santiago Kap Verde
466 X * Louisianahejre (Egretta tricolor) 2008-02-19 Playa de la Americas Spanien
467 X * Blåhejre (Egretta caerulea) 2008-10-06 Letterfrack,county Galway Irland
468 X * Snehejre (Egretta thula) 2001-11-07 seal island,omar Skotland
469 X Silkehejre (Egretta garzetta)
470 X Revhejre (Egretta gularis)
471 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus)
472 X Rosapelikan (Pelecanus rufescens) 2010-07-24 Abu simbel Egypten
473 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
474 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
475 X Blå Glente (Elanus caeruleus)
476 X Lammegrib (Gypaetus barbatus)
477 X Ådselgrib (Neophron percnopterus)
478 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
479 X * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) 2009-02-24 Eilat date palms Israel
480 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
481 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
482 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
483 X * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) 2009-08-29 Vila Vehla de Rodao Portugal
484 X Gåsegrib (Gyps fulvus)
485 X Munkegrib (Aegypius monachus)
486 X Øregrib (Torgos tracheliotos)
487 X Slangeørn (Circaetus gallicus)
488 X * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus) 2015-06-29 Gal'on Israel
489 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
490 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
491 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
492 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
493 X * Rovørn (Aquila rapax) 1993-01-19 Igoudar Marokko
494 X Steppeørn (Aquila nipalensis)
495 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti)
496 X Kejserørn (Aquila heliaca)
497 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
498 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
499 X Høgeørn (Aquila fasciata)
500 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
501 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
502 X * Shikra (Accipiter badius) 2008-04-26 Al-Abraq Kuwait
503 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 2010-04-25 Tiblisi Georgien
504 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
505 X Duehøg (Accipiter gentilis)
506 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
507 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
508 X * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) 2011-10-15 Flores Azorerne
509 X Steppehøg (Circus macrourus)
510 X Hedehøg (Circus pygargus)
511 X Rød Glente (Milvus milvus)
512 X Sort Glente (Milvus migrans)
513 X * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius) 2006-05-25 Luxor Egypten
514 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
515 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
516 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
517 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
518 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
519 X Ørnevåge (Buteo rufinus)
520 X * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) 2009-05-25 Santiago Kap Verde
521 X Musvåge (Buteo buteo)
522 X Slørugle (Tyto alba)
523 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
524 X Dværghornugle (Otus scops)
525 X Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
526 X Sneugle (Bubo scandiacus)
527 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
528 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 2013-07-14 undisclosed site. Egypten
529 X * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) 2012-06-30 Oymapinar Baraji, Tyrkiet
530 X Natugle (Strix aluco)
531 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
532 X Ørkennatugle (Strix hadorami)
533 X Slagugle (Strix uralensis)
534 X Lapugle (Strix nebulosa)
535 X Høgeugle (Surnia ulula)
536 X Spurveugle (Glaucidium passerinum)
537 X Kirkeugle (Athene noctua)
538 X Perleugle (Aegolius funereus)
539 X Skovhornugle (Asio otus)
540 X Mosehornugle (Asio flammeus)
541 X Kapugle (Asio capensis)
542 X * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus) 2018-04-04 Oasis touijounine Mauritanien (indenfor VP)
543 X Hærfugl (Upupa epops)
544 X * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis) 2009-01-04 Jahra farms Kuwait
545 X * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus) 2018-04-03 Nouadhibou Mauritanien (indenfor VP)
546 X Ellekrage (Coracias garrulus)
547 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
548 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis)
549 X Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) 2009-03-21 Santiago Kap Verde
550 X Isfugl (Alcedo atthis)
551 X * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon) 2005-04-07 Petercutter Skotland
552 X Gråfisker (Ceryle rudis)
553 X * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis) 2017-03-04 Hotel Dakhla Attitude,Dakhla Marokko
554 X Sahelbiæder (Merops viridissimus) 2012-05-05 Abbassa fish ponds Egypten
555 X Hijazbiæder (Merops cyanophrys)
556 X Grøn Biæder (Merops persicus)
557 X Biæder (Merops apiaster)
558 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
559 X Vendehals (Jynx torquilla)
560 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
561 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
562 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
563 X * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae) 2018-04-06 Oudane Mauritanien (indenfor VP)
564 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
565 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus)
566 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
567 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos)
568 X * Guldspætte (Colaptes auratus) 2016-10-19 Middle road ,Corvo Azorerne
569 X Sortspætte (Dryocopus martius)
570 X Grønspætte (Picus viridis)
571 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
572 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii)
573 X Gråspætte (Picus canus)
574 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
575 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
576 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
577 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
578 X * Amurfalk (Falco amurensis) 2017-07-07 Polgigga, Cornwall England
579 X Eleonorafalk (Falco eleonorae)
580 X Sodfalk (Falco concolor)
581 X Dværgfalk (Falco columbarius)
582 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
583 X Lannerfalk (Falco biarmicus)
584 X Slagfalk (Falco cherrug)
585 X Jagtfalk (Falco rusticolus)
586 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
587 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus)
588 X Nandayparakit (Aratinga nenday)
589 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
590 X * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys) 2020-01-25 Valencia. Spanien
591 X * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) 2017-06-14 Brussels Belgien
592 X Alexanderparakit (Psittacula krameri)
593 * Fibii (Sayornis phoebe)
594 X * Østlig Pivi (Contopus virens) 2015-10-18 Lighthouse valley,Corvo Azorerne
595 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
596 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
597 X * Elle-empidonax (Empidonax alnorum) 2008-10-08 nanjizel,Cornwall England
598 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
599 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
600 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
601 X Krattornskade (Tchagra senegalus)
602 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2008-09-25 Flamborough head England
603 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
604 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus)
605 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2003-06-03 Porlock ,Somerset England
606 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
607 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2000-11-04 Outer hebrides Skotland
608 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
609 X * Nordlig Tornskade (Lanius borealis) 2014-10-18 Corvo Azorerne
610 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
611 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis)
612 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
613 X Masketornskade (Lanius nubicus)
614 X * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus) 2019-10-09 Corvo Azorerne
615 X * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons) 1990-09-20 Kendijack Cornwall England
616 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
617 X * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus) 1987-10-11 Tresco Scillies England
618 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
619 X Pirol (Oriolus oriolus)
620 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
621 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
622 X Lavskrige (Perisoreus infaustus)
623 X Skovskade (Garrulus glandarius)
624 X Blåskade (Cyanopica cooki)
625 X Husskade (Pica pica)
626 X Atlashusskade (Pica mauritanica)
627 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
628 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax)
629 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus)
630 X Allike (Coloeus monedula)
631 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
632 X Huskrage (Corvus splendens)
633 X Råge (Corvus frugilegus)
634 X Sortkrage (Corvus corone)
635 X Gråkrage (Corvus cornix)
636 X * Broget Krage (Corvus albus) 2010-03-05 152km North east of Dahkla,Western sahara, Marokko
637 X Ørkenravn (Corvus ruficollis)
638 X Ravn (Corvus corax)
639 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus)
640 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
641 X * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum) 1996-02-21 nottingham England
642 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) 2009-01-10 Jahra farms Kuwait
643 X Sortmejse (Periparus ater)
644 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
645 X Sørgemejse (Poecile lugubris)
646 X Lapmejse (Poecile cinctus)
647 X Sumpmejse (Poecile palustris)
648 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
649 X Fyrremejse (Poecile montanus)
650 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae)
651 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
652 X * Azurmejse (Cyanistes cyanus) 2007-02-20 uurainen Finland
653 X Musvit (Parus major)
654 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
655 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
656 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes)
657 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey)
658 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti)
659 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura)
660 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps)
661 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
662 X Hedelærke (Lullula arborea)
663 X * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera) 2014-06-17 Hallivo Rusland (indenfor VP)
664 X Razolærke (Alauda razae) 2009-03-24 Raso Island Kap Verde
665 X Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
666 X Sanglærke (Alauda arvensis)
667 X Theklalærke (Galerida theklae)
668 X Toplærke (Galerida cristata)
669 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
670 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
671 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha)
672 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
673 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
674 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
675 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra)
676 X * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis) 2003-06-22 Anglesey Wales
677 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti)
678 X Eremitlærke (Eremalauda dunni)
679 X Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites) 2009-01-09 Kehb Kuwait
680 X Dværglærke (Alaudala rufescens)
681 X Russisk Dværglærke (Alaudala heinei) 2007-05-11 Birecek Tyrkiet
682 X * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus) 2020-01-25 Valencia Spanien
683 X Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
684 X Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
685 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos)
686 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus)
687 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola)
688 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
689 X Digesvale (Riparia riparia)
690 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
691 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
692 X * Træsvale (Tachycineta bicolor) 1990-06-08 St Marys Scillies England
693 X * Purpursvale (Progne subis) 2011-10-14 Power station ,Corvo Azorerne
694 X Landsvale (Hirundo rustica)
695 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
696 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
697 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta)
698 X Bysvale (Delichon urbicum)
699 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
700 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
701 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
702 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
703 X * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) 2000-09-29 St marys,scillies England
704 X Cettisanger (Cettia cetti)
705 X Kratsanger (Scotocerca inquieta)
706 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
707 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
708 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
709 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis)
710 X Himalayasanger (Phylloscopus humei)
711 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
712 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
713 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
714 X * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 2021-06-08 Lundy island England
715 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
716 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
717 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
718 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus)
719 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
720 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
721 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
722 X * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus) 2009-10-23 Trow quarry,South shields,Co Durham England
723 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 1994-06-07 Tyrkiet
724 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 1987-10-23 Gugh,Scillies England
725 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
726 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
727 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
728 X Nordsanger (Phylloscopus borealis)
729 X * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) 2008-04-24 SAANR Kuwait
730 X Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) 2009-03-21 Santiago Kap Verde
731 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
732 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
733 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus)
734 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon)
735 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
736 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
737 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
738 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
739 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
740 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
741 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
742 X Lille Gulbug (Iduna caligata)
743 X Steppegulbug (Iduna rama) 2008-04-26 Al-Abraq Al-Khabam Kuwait
744 X Bleg Gulbug (Iduna pallida)
745 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca)
746 X Orientgulbug (Hippolais languida)
747 X Olivensanger (Hippolais olivetorum)
748 X Spottesanger (Hippolais polyglotta)
749 X Gulbug (Hippolais icterina)
750 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
751 X * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola) 2001-09-23 blakeney England
752 X Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
753 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
754 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
755 X Savisanger (Locustella luscinioides)
756 X Cistussanger (Cisticola juncidis)
757 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
758 X Baluchistan Prinia (Prinia lepida) 2009-01-04 Jahra farms Kuwait
759 X * Sahelsanger (Spiloptila clamans) 2010-03-06 Western sahara Marokko
760 X * Sangtimalie (Leiothrix lutea) 2013-04-21 Vence, Nice Frankrig
761 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps)
762 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva)
763 X * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) 2012-07-01 Birecek gravel pits. Tyrkiet
764 X * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) 2009-01-07 Abdaley farms Kuwait
765 X Munk (Sylvia atricapilla)
766 X Havesanger (Sylvia borin)
767 X Høgesanger (Curruca nisoria)
768 X Gærdesanger (Curruca curruca)
769 X Mestersanger (Curruca hortensis)
770 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris)
771 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
772 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
773 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti)
774 X Tornsanger (Curruca communis)
775 X Provencesanger (Curruca undata)
776 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
777 X Balearsanger (Curruca balearica)
778 X Berbersanger (Curruca deserticola)
779 X Brillesanger (Curruca conspicillata)
780 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
781 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
782 X Makisanger (Curruca subalpina)
783 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
784 X Rosasanger (Curruca mystacea)
785 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
786 X Cypernsanger (Curruca melanothorax)
787 X * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana) 2013-01-21 Brabbia marsh Italien
788 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
789 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
790 X Fuglekonge (Regulus regulus)
791 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
792 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
793 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
794 X Spætmejse (Sitta europaea)
795 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
796 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
797 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi)
798 X * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis) 1989-10-14 Norfolk England
799 X Klippespætmejse (Sitta neumayer)
800 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota)
801 X Murløber (Tichodroma muraria)
802 X Træløber (Certhia familiaris)
803 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
804 X * Kattedrossel (Dumetella carolinensis) 2001-10-05 Angelsey Wales
805 X * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos) 2021-02-07 Exmouth,Devon. England
806 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
807 X * Topmaina (Acridotheres cristatellus) 2009-08-27 Carcavelos Portugal
808 X * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) 2009-01-06 Aqua park Kuwait
809 X Maina (Acridotheres tristis)
810 X * Burmastær (Acridotheres burmannicus) 2009-02-21 Tel a viv Israel
811 * Amurstær (Agropsar sturninus)
812 X Rosenstær (Pastor roseus)
813 X Stær (Sturnus vulgaris)
814 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
815 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii)
816 X * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica) 1999-10-08 St Agnes,Scillies England
817 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 1998-10-26 Lewis outer Hebridies Skotland
818 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
819 X * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens) 1987-10-25 Lundy,Devon England
820 X * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) 1985-10-03 copperhouse creek,cornwall England
821 X * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 1987-10-12 Cott valley,Cornwall England
822 X * Eremitdrossel (Catharus guttatus) 1993-10-15 tresco, Scillies England
823 X * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina) 2012-10-09 Fojo,Corvo Azorerne
824 * Grådrossel (Turdus unicolor)
825 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
826 X Solsort (Turdus merula)
827 X * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) 1991-10-12 St Mary's Scillies England
828 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
829 X Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis) 1994-10-01 Wa;ton on the naze,Essex England
830 X * Rustdrossel (Turdus naumanni) 1990-02-05 Chingford,London England
831 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2009-01-24 Erezee Belgien
832 X Sjagger (Turdus pilaris)
833 X Vindrossel (Turdus iliacus)
834 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
835 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
836 X * Vandredrossel (Turdus migratorius) 1988-12-27 Inverbervie Skotland
837 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) 2009-02-23 Eilat hospital Israel
838 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes)
839 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
840 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
841 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
842 X * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica) 2007-10-04 Flamborough England
843 X Rødhals (Erithacus rubecula)
844 * Blånattergal (Larvivora cyane)
845 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
846 X Blåhals (Luscinia svecica)
847 X Nattergal (Luscinia luscinia)
848 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
849 X Hvidhals (Irania gutturalis)
850 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 1997-10-19 Osmington mills England
851 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
852 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
853 X Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) 2013-05-05 Ifrane Marokko
854 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
855 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata)
856 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
857 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
858 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
859 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
860 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
861 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
862 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
863 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri)
864 X * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) 2010-04-27 Kasbegi Georgien
865 X Stendrossel (Monticola saxatilis)
866 X Blådrossel (Monticola solitarius)
867 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
868 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) 2011-12-11 Fuerteventura,Canary islands Spanien
869 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
870 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
871 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2018-10-26 Salthouse,Norfolk. England
872 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
873 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
874 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Also Seebohms,Morocco
875 X Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
876 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
877 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha)
878 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
879 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
880 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 1992-03-30 Shizzafon Israel
881 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca)
882 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
883 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta)
884 X Sortstjert (Oenanthe melanura)
885 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
886 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura)
887 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
888 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
889 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii)
890 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
891 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens)
892 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
893 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
894 X * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) 2009-01-05 SAANR Kuwait
895 X Vandstær (Cinclus cinclus)
896 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
897 X Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
898 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea)
899 X * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus) 2008-02-04 Subiyah Kuwait
900 X Gråspurv (Passer domesticus)
901 X Italiensk Spurv (Passer italiae)
902 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
903 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus)
904 X Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) 2009-03-20 Boa vista Kap Verde
905 X Ørkenspurv (Passer simplex)
906 X Skovspurv (Passer montanus)
907 X * Sahelspurv (Passer luteus) 2017-03-05 Oued Jenna Marokko
908 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla)
909 X Stenspurv (Petronia petronia)
910 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
911 X Snefinke (Montifringilla nivalis)
912 X * Brunmasket Væver (Ploceus galbula) 2008-04-23 Green island Kuwait
913 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
914 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) 2009-08-27 Barroca d'Alva Portugal
915 X Stribet Væver (Ploceus manyar) 2012-05-05 Abbassa fish ponds Egypten
916 X Napoleonsvæver (Euplectes afer) 2009-08-27 Barroca D'Alva Portugal
917 * Amarant (Lagonosticta senegala)
918 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
919 X * Gråastrild (Estrilda troglodytes) 2020-01-24 Motril,Andulacia. Spanien
920 X Helenaastrild (Estrilda astrild)
921 X Tigerfinke (Amandava amandava)
922 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
923 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica)
924 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
925 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
926 X Alpejernspurv (Prunella collaris)
927 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-06-25 South of Inta Rusland (indenfor VP)
928 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis)
929 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2014-06-11 Ural ridge, west of severouralsk. Rusland (indenfor VP)
930 X Jernspurv (Prunella modularis)
931 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
932 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
933 X * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis) 2010-12-04 Colyford,Devon England
934 X Citronvipstjert (Motacilla citreola)
935 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
936 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
937 X Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
938 X Storpiber (Anthus richardi)
939 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
940 X Markpiber (Anthus campestris)
941 X Langnæbbet Piber (Anthus similis) 2009-02-22 Beithshein Israel
942 X Engpiber (Anthus pratensis)
943 X Skovpiber (Anthus trivialis)
944 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
945 X Tundrapiber (Anthus gustavi)
946 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
947 X Hedepiber (Anthus rubescens)
948 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
949 X Skærpiber (Anthus petrosus)
950 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii)
951 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
952 X Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys) Marokko
953 X Azorerbogfinke (Fringilla moreletti) Corvo Portugal
954 X Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis) Madeira Portugal
955 X Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis) Canaries Spanien
956 X Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
957 X * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki) 2017-05-16 Gran Canaria Spanien
958 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
959 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
960 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
961 X Krognæb (Pinicola enucleator)
962 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
963 X Azorerdompap (Pyrrhula murina) 2009-10-31 Sao miguel Azorerne
964 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus)
965 X Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
966 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
967 X Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
968 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
969 X * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) 2010-04-27 Kasbegi Georgien
970 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 2009-02-23 en nettafin Israel
971 X * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus) 2014-06-07 Airport marshes, Yekaterinberg, Rusland (indenfor VP)
972 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
973 X Grønirisk (Chloris chloris)
974 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta)
975 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
976 X Tornirisk (Linaria cannabina)
977 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
978 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
979 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
980 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
981 X Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
982 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
983 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
984 X Stillits (Carduelis carduelis)
985 X Citronsisken (Carduelis citrinella)
986 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
987 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus)
988 X Gulirisk (Serinus serinus)
989 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) 2009-02-25 mitpe ramon football pitch Israel
990 X Kanariefugl (Serinus canaria)
991 X Grønsisken (Spinus spinus)
992 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
993 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
994 X Bomlærke (Emberiza calandra)
995 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
996 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
997 X Klippeværling (Emberiza cia)
998 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 2007-05-14 Ishak pasha Tyrkiet
999 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
1000 X Hortulan (Emberiza hortulana)
1001 X Rustværling (Emberiza caesia)
1002 X Gærdeværling (Emberiza cirlus)
1003 X Stribet Værling (Emberiza striolata)
1004 X Husværling (Emberiza sahari)
1005 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1006 X Dværgværling (Emberiza pusilla)
1007 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 1994-10-20 St Agnes,Scillies England
1008 X Pileværling (Emberiza rustica)
1009 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1010 * Rødværling (Emberiza rutila)
1011 X Hætteværling (Emberiza melanocephala)
1012 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2014-06-17 Hallivo Rusland (indenfor VP)
1013 X * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala) 1994-03-09 Pennington Flash England
1014 X * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi) 2016-06-24 South of Inta Rusland (indenfor VP)
1015 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1016 X * Rævespurv (Passerella iliaca) 2012-12-08 Haapsalu Estland
1017 X * Sangspurv (Melospiza melodia) 2022-03-10 Prosperpolder Holland
1018 X * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii) 2012-10-17 Power station ,Corvo Azorerne
1019 X * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys) 2008-01-07 Cley norfolk England
1020 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 1992-06-06 Trimley Sussex England
1021 X * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) 1989-12-03 Portland Dorset England
1022 X * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis) 2009-10-28 Corvo Azorerne
1023 X * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea) 2016-11-18 Staffanstorpe,Skane,Sweden Sverige
1024 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1025 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1026 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1027 X * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) 1996-10-15 Tresco scillies England
1028 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 1988-10-08 St marys,Scillies England
1029 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1030 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1031 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1032 X * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla) 2004-10-26 St Marys Isle of Scilly England
1033 X * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis) 1989-08-30 St agnes,Scillies England
1034 X * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera) 1989-02-10 New Hythe Kent England
1035 X * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera) 2011-10-07 Ribiera da Ponte Azorerne
1036 X * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) 1985-12-07 How hill,Norfolk England
1037 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1038 X * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina) 2011-10-07 Villa nova Azorerne
1039 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1040 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1041 X * Gulstrube (Geothlypis trichas) 1997-10-11 St Marys I.O.S England
1042 X * Hættesanger (Setophaga citrina) 2017-10-20 Cancelas,Corvo Azorerne
1043 X * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla) 2013-10-08 Da ponte, Corvo Azorerne
1044 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1045 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1046 X * Parulasanger (Setophaga americana) 1985-10-01 Hengisbury head England
1047 X * Magnoliesanger (Setophaga magnolia) 2012-10-10 Da Ponte,Corvo Azorerne
1048 X * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea) 2017-10-22 Lighthouse Valley,Corvo Azorerne
1049 X * Ildsanger (Setophaga fusca) 2017-10-15 Tennessee Valley,Corvo Azorerne
1050 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2008-08-27 x2 Cape clear and mizzan head Irland
1051 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1052 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 1997-10-11 St Marys Isle of Scilly England
1053 X * Blå Sanger (Setophaga caerulescens) 2013-10-14 Cantiniho,Corvo. Azorerne
1054 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1055 X * Myrtesanger (Setophaga coronata) 1985-10-10 St Marys scillies England
1056 X * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica) 2013-10-16 Poco da agua,Corvo. Azorerne
1057 X * Præriesanger (Setophaga discolor) 2012-10-20 Lighthouse valley,Corvo Azorerne
1058 X * Sorthalset Sanger (Setophaga virens) 2013-10-24 Pico,Corvo Azorerne
1059 X * Canadasanger (Cardellina canadensis) 2006-10-11 Kibaha Loop Head Co Clare Irland
1060 X * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla) 2018-10-12 Vila nova ,Corvo Azorerne
1061 * Sommertangar (Piranga rubra)
1062 X * Skarlagentangar (Piranga olivacea) 2008-10-11 Garanish point,Ireland Irland
1063 X * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) 1985-10-12 st marys Scillies England
1064 X * Dickcissel (Spiza americana) 2012-10-14 Middle fields,Corvo Azorerne
1065 X * Koboltkernebider (Passerina caerulea) 2018-10-17 Poco d’Agua,Corvo Azorerne
1066 X * Indigofinke (Passerina cyanea) 1996-10-20 Ramsey island Wales
Annoncer