VP Artsliste

VP Artsliste

Wojtek Janecki

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Wojtek Janeckis kryds

Dette er Wojtek Janeckis VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 2014-05-02 Polen
6 Tjur (Tetrao urogallus)
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) 2016-04-02 Polen
8 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 Fjeldrype (Lagopus muta)
10 Dalrype (Lagopus lagopus)
11 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus)
12 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius)
13 Stenhøne (Alectoris graeca)
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 2015-04-27 Israel
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 2022-02-24 Marokko
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 2015-10-13 Portugal
17 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis)
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 2015-04-28 Israel
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 2015-04-27 Israel
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 X Agerhøne (Perdix perdix) 2013-04-28 Polen
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2014-08-08 Polen
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus) 2013-04-25 Polen
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla) 2016-10-04 Polen
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2019-10-27 Polen
33 X Canadagås (Branta canadensis) 2014-02-28 Polen
34 X Bramgås (Branta leucopsis) 2014-03-01 Polen
35 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
36 Indisk Gås (Anser indicus)
37 * Dværgsnegås (Anser rossii)
38 * Snegås (Anser caerulescens)
39 X Grågås (Anser anser) 2013-04-28 Polen
40 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2019-11-16 Polen
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2016-04-30 Polen
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2013-09-29 Polen
43 X Blisgås (Anser albifrons) 2014-02-08 Polen
44 X Dværggås (Anser erythropus) 2016-03-26 Polen
45 Sortsvane (Cygnus atratus)
46 X Knopsvane (Cygnus olor) 2012-12-22 Polen
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2014-03-01 Polen
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2014-02-27 Polen
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2014-02-08 Polen
52 X Gravand (Tadorna tadorna) 2015-08-20 Polen
53 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2016-08-09 Polen
54 * Moskusand (Cairina moschata)
55 * Brudeand (Aix sponsa)
56 X Mandarinand (Aix galericulata) 2012-12-22 Polen
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2021-01-12 Barycz River Valley--Jamnik Fishponds Polen
59 X Atlingand (Spatula querquedula) 2013-04-29 Polen
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 X Blåvinget And (Spatula discors) 2015-10-14 Paul do Cabo da Praia Azorerne
62 X Skeand (Spatula clypeata) 2013-04-30 Polen
63 X Knarand (Mareca strepera) 2013-04-28 Polen
64 * Segland (Mareca falcata)
65 X Pibeand (Mareca penelope) 2013-04-30 Polen
66 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2015-01-14 Island
67 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2012-12-22 Polen
68 Sortbrun And (Anas rubripes)
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta) 2014-04-27 Polen
72 X Krikand (Anas crecca) 2013-07-31 Polen
73 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2022-02-15 Azorerne
74 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 2023-02-22 Israel
75 X Rødhovedet And (Netta rufina) 2015-04-19 Polen
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
78 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
79 X Taffeland (Aythya ferina) 2013-05-31 Polen
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2016-06-11 Polen
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2016-04-17 Polen
82 X Troldand (Aythya fuligula) 2013-04-30 Polen
83 X Bjergand (Aythya marila) 2014-02-27 Polen
84 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2016-01-22 Holland
85 X Stellersand (Polysticta stelleri) 2016-01-28 Polen
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2018-03-06 Polen
88 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2014-02-28 Polen
89 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 2015-01-13 Island
90 Brilleand (Melanitta perspicillata)
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2014-02-01 Polen
92 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2015-01-14 Keflavík--víkin (bay) Island
93 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2018-03-04 Gdańsk--Górki Zachodnie Polen
94 X Sortand (Melanitta nigra) 2013-06-30 Polen
95 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2014-10-20 Władysławowo Albanien
96 X Havlit (Clangula hyemalis) 2014-02-27 Polen
97 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 2016-01-22 Den Oever -- Zuiderhaven Holland
98 X Hvinand (Bucephala clangula) 2013-08-15 Polen
99 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 2015-10-14 Island
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2014-02-01 Polen
101 X * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) 2015-01-14 Hrauntúnstjörn Island
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2013-08-15 Polen
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2014-02-27 Polen
104 Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
105 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2014-11-06 Polen
106 * Nathøg (Chordeiles minor)
107 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis)
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2014-04-28 Polen
109 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 2023-02-24 Israel
110 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 2015-04-28 Israel Israel
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 X * Skorstenssejler (Chaetura pelagica) 2015-10-18 Corvo Azorerne
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 2016-05-28 Corsica Frankrig
115 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
116 X Mursejler (Apus apus) 2013-05-29 Polen
117 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor)
118 X Gråsejler (Apus pallidus) 2015-04-28 Israel
119 * Orientsejler (Apus pacificus)
120 X Lille Sejler (Apus affinis) 2022-03-01 Marokko
121 * Horussejler (Apus horus)
122 Kaffersejler (Apus caffer)
123 Stortrappe (Otis tarda)
124 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
125 Kravetrappe (Chlamydotis undulata)
126 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) 2023-02-26 Israel
127 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
128 Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
129 Sporegøg (Centropus senegalensis)
130 X Skadegøg (Clamator glandarius) 2023-02-22 Israel
131 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
132 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
133 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
134 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
135 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
136 * Skovgøg (Cuculus optatus)
137 X Gøg (Cuculus canorus) 2013-04-29 Polen
138 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
139 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 2022-02-28 Marokko
140 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
141 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 2023-02-26 Israel
142 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 2022-02-24 Marokko
143 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 2023-02-27 Israel
144 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 2023-02-24 Israel
145 X Klippedue (Columba livia) 2011-04-19 Polen
146 * Guineadue (Columba guinea)
147 X Huldue (Columba oenas) 2014-02-27 Polen
148 * Turkestandue (Columba eversmanni)
149 X Ringdue (Columba palumbus) 2013-04-25 Polen
150 Madeiradue (Columba trocaz)
151 Laurbærdue (Columba bollii)
152 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
153 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2012-07-30 Kroatien
154 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2014-01-06 Polen
155 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2013-04-28 Polen
156 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
157 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
158 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 2015-04-27 Israel
159 X Namaquadue (Oena capensis) 2015-04-28 Israel
160 * Sørgedue (Zenaida macroura)
161 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
162 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2014-03-29 Polen
163 * Græsrikse (Crex egregia)
164 X Engsnarre (Crex crex) 2015-04-28 Israel
165 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
166 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2016-06-11 Polen
167 Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
168 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2016-08-19 Polen
169 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
170 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
171 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio)
172 X Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) 2023-02-23 Israel
173 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
174 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
175 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
176 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2013-07-06 Polen
177 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
178 Kamblishøne (Fulica cristata)
179 X Blishøne (Fulica atra) 2012-12-22 Polen
180 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
181 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
182 * Prærietrane (Antigone canadensis)
183 X Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-08-13 Polen
184 X Trane (Grus grus) 2013-04-28 Polen
185 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2013-05-31 Polen
186 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps)
187 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2013-04-28 Polen
188 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2013-05-31 Polen
189 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2014-02-27 Polen
190 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2013-05-31 Polen
191 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 2015-04-27 Israel
192 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
193 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
194 X Triel (Burhinus oedicnemus) 2015-04-27 Israel
195 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
196 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
197 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2013-08-15 Polen
198 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 2015-04-27 Israel
199 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2014-05-10 Polen
200 X Vibe (Vanellus vanellus) 2013-04-28 Polen
201 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 2015-04-27 Israel
202 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
203 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
204 * Indisk Vibe (Vanellus indicus)
205 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 2016-09-27 Polen
206 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2015-05-11 Tyskland
207 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2014-08-18 Polen
208 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2017-10-27 Polen
209 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2015-10-15 Corvo Azorerne
210 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2013-08-15 Polen
211 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2013-08-15 Polen
212 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 2015-10-14 Paul do Cabo da Praia Azorerne
213 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2014-03-29 Polen
214 * Kildire (Charadrius vociferus)
215 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
216 X * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris) 2023-02-22 Hazore'a fishponds Israel
217 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2015-04-27 Israel
218 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
219 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
220 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2015-04-27 Israel
221 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 2017-08-10 Polen
222 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
223 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2014-05-02 Polen
224 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
225 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
226 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
227 X Småspove (Numenius phaeopus) 2014-07-12 Polen
228 X * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) 2022-02-16 Paul do Cabo da Praia Azorerne
229 X * Dværgspove (Numenius minutus) 2020-01-04 Oudesluis, Holandia Holland
230 * Eskimospove (Numenius borealis)
231 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
232 X Storspove (Numenius arquata) 2013-06-30 Polen
233 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2013-08-15 Polen
234 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2013-04-28 Polen
235 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
236 X Stenvender (Arenaria interpres) 2014-08-20 Polen
237 X * Storryle (Calidris tenuirostris) 2014-07-17 Ujście Wisły Polen
238 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2014-07-17 Polen
239 X Brushane (Calidris pugnax) 2013-04-28 Polen
240 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2014-07-12 Polen
241 Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
242 * Klireryle (Calidris himantopus)
243 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2013-04-28 Polen
244 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2015-04-19 Polen
245 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
246 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
247 X Sandløber (Calidris alba) 2014-07-18 Polen
248 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2013-08-15 Polen
249 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2014-02-27 Polen
250 Bairdsryle (Calidris bairdii)
251 X Dværgryle (Calidris minuta) 2014-07-17 Polen
252 X Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) 2022-02-15 Azorerne
253 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2015-10-14 Paul do Cabo da Praia Azorerne
254 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 2015-10-15 Azorerne
255 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2015-10-14 Paul do Cabo da Praia Azorerne
256 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2015-10-14 Paul do Cabo da Praia Azorerne
257 * Alaskaryle (Calidris mauri)
258 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2019-09-16 Polen
259 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
260 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2013-04-29 Polen
261 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
262 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2015-01-06 Polen
263 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
264 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
265 X Tredækker (Gallinago media) 2015-05-09 Polen
266 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2013-04-30 Polen
267 X * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) 2022-02-17 Paul do Cabo da Praia Azorerne
268 X Terekklire (Xenus cinereus) 2016-10-02 Polen
269 Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
270 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2015-04-27 Israel
271 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2013-04-29 Polen
272 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2013-08-15 Polen
273 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2021-08-02 Polen
274 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2013-05-01 Polen
275 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
276 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
277 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2013-11-02 Polen
278 * Willet (Tringa semipalmata)
279 X Rødben (Tringa totanus) 2013-04-29 Polen
280 X Damklire (Tringa stagnatilis) 2014-04-13 Polen
281 X Tinksmed (Tringa glareola) 2013-04-30 Polen
282 X Sortklire (Tringa erythropus) 2013-07-31 Polen
283 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2013-08-15 Polen
284 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
285 Krabbeæder (Dromas ardeola)
286 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 2022-02-24 Marokko
287 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2015-05-29 Polen
288 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
289 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2015-08-09 Polen
290 * Brun Noddy (Anous stolidus)
291 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
292 X Ride (Rissa tridactyla) 2015-05-28 Helgoland Tyskland
293 Ismåge (Pagophila eburnea)
294 X Sabinemåge (Xema sabini) 2016-10-08 Polen
295 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 2015-04-27 Israel
296 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2022-02-15 Azorerne
297 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
298 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2013-04-28 Polen
299 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
300 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2014-07-15 Polen
301 Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
302 Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
303 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
304 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
305 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2016-05-27 Corsica Frankrig
306 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2013-05-31 Polen
307 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 2016-08-17 Polen
308 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 2023-02-26 Israel
309 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
310 X Stormmåge (Larus canus) 2013-06-30 Polen
311 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
312 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2014-01-11 Polen
313 X Svartbag (Larus marinus) 2013-08-15 Polen
314 * Tangmåge (Larus dominicanus)
315 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
316 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2014-02-27 Polen
317 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2015-01-13 Island
318 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2013-06-26 Polen
319 X * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) 2018-01-24 Wisła--Puławy Polen
320 * Vegamåge (Larus vegae)
321 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2013-05-29 Polen
322 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2014-02-22 Polen
323 X Armensk Måge (Larus armenicus) 2023-02-24 Israel
324 * Skifermåge (Larus schistisagus)
325 X Sildemåge (Larus fuscus) 2014-01-11 Polen
326 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2013-06-30 Polen
327 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2013-08-15 Polen
328 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
329 Bergiusterne (Thalasseus bergii)
330 Bengalterne (Thalasseus bengalensis)
331 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
332 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2013-08-15 Polen
333 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
334 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
335 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2013-08-15 Polen
336 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
337 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
338 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
339 Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
340 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
341 Rosenterne (Sterna dougallii)
342 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2013-05-01 Polen
343 Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
344 X Havterne (Sterna paradisaea) 2014-01-11 Polen
345 Prærieterne (Sterna forsteri)
346 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2013-05-01 Polen
347 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2013-04-29 Polen
348 X Sortterne (Chlidonias niger) 2013-08-15 Polen
349 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
350 X Storkjove (Stercorarius skua) 2014-08-19 Polen
351 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2014-10-20 Polen
352 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2013-08-15 Polen
353 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2016-08-15 Polen
354 X Søkonge (Alle alle) 2015-01-14 Island
355 Polarlomvie (Uria lomvia)
356 X Lomvie (Uria aalge) 2015-05-28 Tyskland
357 X Alk (Alca torda) 2014-02-28 Polen
358 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
359 X Tejst (Cepphus grylle) 2015-01-13 Israel
360 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
361 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
362 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
363 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
364 Lunde (Fratercula arctica)
365 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
366 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
367 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
368 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
369 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2014-02-28 Polen
370 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2013-12-27 Polen
371 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2021-11-24 Lake Miedwie--Wierzchlad Polen
372 X Islom (Gavia immer) 2015-01-13 Island
373 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2013-12-27 Polen
374 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
375 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
376 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
377 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
378 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
379 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
380 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
381 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
382 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
383 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
384 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
385 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
386 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
387 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
388 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2015-05-28 Helgoland Tyskland
389 * Kappetrel (Daption capense)
390 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
391 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
392 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
393 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
394 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
395 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
396 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
397 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
398 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
399 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
400 Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
401 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2015-10-14 Paul do Cabo da Praia Azorerne
402 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
403 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2021-09-24 Polen
404 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
405 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
406 Storskråpe (Ardenna gravis)
407 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2018-09-24 Polen
408 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 2016-05-27 Corsica Frankrig
409 Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
410 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
411 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
412 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
413 Lille Skråpe (Puffinus baroli)
414 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
415 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii)
416 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
417 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
418 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
419 X Sort Stork (Ciconia nigra) 2013-08-24 Polen
420 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
421 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2013-04-28 Polen
422 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
423 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
424 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
425 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
426 X Sule (Morus bassanus) 2015-05-28 Helgoland Tyskland
427 * Kapsule (Morus capensis)
428 * Maskesule (Sula dactylatra)
429 * Rødfodet Sule (Sula sula)
430 Brun Sule (Sula leucogaster)
431 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
432 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 2015-08-11 Polen
433 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
434 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2015-01-13 Island
435 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2013-05-31 Polen
436 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus)
437 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
438 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
439 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
440 X Eremitibis (Geronticus eremita) 2022-03-01 Marokko
441 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2013-04-28 Polen
442 X Skestork (Platalea leucorodia) 2015-04-28 Israel
443 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2014-04-10 Polen
444 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
445 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
446 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2013-06-14 Polen
447 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
448 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
449 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
450 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2014-04-13 Polen
451 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
452 * Krabbehejre (Butorides virescens)
453 X Mangrovehejre (Butorides striata) 2015-04-28 Israel
454 X Tophejre (Ardeola ralloides) 2015-04-27 Israel
455 * Rishejre (Ardeola grayii)
456 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
457 X Kohejre (Bubulcus ibis) 2014-04-10 Polen
458 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
459 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2013-04-28 Polen
460 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
461 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
462 * Goliathejre (Ardea goliath)
463 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 2015-04-28 Israel
464 X Sølvhejre (Ardea alba) 2022-04-19 Polen
465 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
466 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
467 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
468 * Blåhejre (Egretta caerulea)
469 * Snehejre (Egretta thula)
470 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2014-05-10 Polen
471 X Revhejre (Egretta gularis) 2015-04-28 Israel
472 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 2017-04-21 Polen
473 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
474 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2015-03-14 Polen
475 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2014-05-01 Polen
476 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2015-10-13 Portugal
477 Lammegrib (Gypaetus barbatus)
478 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 2015-04-29 Israel
479 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2013-08-25 Polen
480 X * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) 2023-02-24 International Birding and Research Center Eilat (IBRCE) Israel
481 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
482 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
483 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
484 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
485 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 2015-04-29 Israel
486 X Munkegrib (Aegypius monachus) 2022-05-21 Terespol - Kobylany Reservoir Polen
487 Øregrib (Torgos tracheliotos)
488 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 2015-04-27 Israel
489 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
490 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2013-04-29 Polen
491 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2014-04-29 Polen
492 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
493 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2015-04-27 Israel
494 * Rovørn (Aquila rapax)
495 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 2015-04-29 Israel
496 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti)
497 X Kejserørn (Aquila heliaca) 2021-03-21 Polen
498 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2016-06-19 Polen
499 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
500 Høgeørn (Aquila fasciata)
501 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
502 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
503 * Shikra (Accipiter badius)
504 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 2015-04-27 Israel
505 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2013-08-23 Polen
506 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2013-05-02 Polen
507 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2013-04-28 Polen
508 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2016-10-03 Polen
509 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
510 X Steppehøg (Circus macrourus) 2015-09-13 Polen
511 X Hedehøg (Circus pygargus) 2013-04-30 Polen
512 X Rød Glente (Milvus milvus) 2014-08-17 Polen
513 X Sort Glente (Milvus migrans) 2015-04-27 Israel
514 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius)
515 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
516 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
517 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2013-05-01 Polen
518 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
519 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2014-01-11 Polen
520 Ørnevåge (Buteo rufinus)
521 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
522 X Musvåge (Buteo buteo) 2013-04-28 Polen
523 X Slørugle (Tyto alba) 2015-05-02 Polen
524 Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
525 X Dværghornugle (Otus scops) 2016-05-29 Italien
526 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
527 Sneugle (Bubo scandiacus)
528 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2015-05-03 Polen
529 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 2022-02-28 Escarpement à l'ouest de Imiter Marokko
530 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
531 X Natugle (Strix aluco) 2013-08-24 Polen
532 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
533 X Ørkennatugle (Strix hadorami) 2015-04-28 Israel
534 X Slagugle (Strix uralensis) 2019-05-17 Polen
535 X Lapugle (Strix nebulosa) 2017-05-26 Polen
536 X Høgeugle (Surnia ulula) 2013-11-27 Polen
537 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2014-05-02 Polen
538 X Kirkeugle (Athene noctua) 2015-10-13 Portugal
539 X Perleugle (Aegolius funereus) 2019-04-19 Polen
540 X Skovhornugle (Asio otus) 2014-02-08 Polen
541 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2015-05-03 Danmark
542 Kapugle (Asio capensis)
543 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
544 X Hærfugl (Upupa epops) 2013-04-15 Polen
545 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
546 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
547 X Ellekrage (Coracias garrulus) 2014-06-22 Polen
548 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
549 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 2015-04-27 Israel
550 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
551 X Isfugl (Alcedo atthis) 2013-08-21 Polen
552 X * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon) 2022-02-15 Paul da Praia da Vitória Azorerne
553 X Gråfisker (Ceryle rudis) 2015-04-28 Israel
554 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
555 Sahelbiæder (Merops viridissimus)
556 X Hijazbiæder (Merops cyanophrys) 2015-04-28 Israel
557 Grøn Biæder (Merops persicus)
558 X Biæder (Merops apiaster) 2014-06-17 Polen
559 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
560 X Vendehals (Jynx torquilla) 2015-05-01 Polen
561 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
562 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2016-06-23 Polen
563 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2013-05-02 Polen
564 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
565 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2013-07-30 Polen
566 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 2015-04-27 Israel
567 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2013-05-01 Polen
568 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 2013-08-21 Polen
569 * Guldspætte (Colaptes auratus)
570 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2016-02-27 Polen
571 X Grønspætte (Picus viridis) 2013-05-29 Polen
572 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
573 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 2022-03-04 Marokko
574 X Gråspætte (Picus canus) 2013-08-22 Polen
575 Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
576 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2013-05-29 Polen
577 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
578 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2014-08-16 Polen
579 * Amurfalk (Falco amurensis)
580 Eleonorafalk (Falco eleonorae)
581 Sodfalk (Falco concolor)
582 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2014-02-27 Polen
583 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2014-04-28 Polen
584 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 2022-02-24 Marokko
585 X Slagfalk (Falco cherrug) 2016-07-05 Polen
586 Jagtfalk (Falco rusticolus)
587 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2013-04-30 Polen
588 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) 2015-04-27 Israel
589 Nandayparakit (Aratinga nenday)
590 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
591 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
592 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
593 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) 2015-04-27 Israel
594 * Fibii (Sayornis phoebe)
595 X * Østlig Pivi (Contopus virens) 2015-10-18 Corvo Azorerne
596 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
597 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
598 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
599 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
600 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
601 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
602 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 2022-03-01 Marokko
603 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
604 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2013-04-30 Polen
605 Isabellatornskade (Lanius isabellinus)
606 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
607 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
608 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
609 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2014-05-13 Polen
610 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
611 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2013-04-29 Polen
612 Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis)
613 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2015-04-27 Israel
614 X Masketornskade (Lanius nubicus) 2015-04-27 Israel
615 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
616 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
617 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
618 X * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus) 2015-10-17 Corvo Azorerne
619 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2015-10-16 Corvo Azorerne
620 X Pirol (Oriolus oriolus) 2013-06-14 Polen
621 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
622 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
623 Lavskrige (Perisoreus infaustus)
624 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2012-03-24 Polen
625 X Blåskade (Cyanopica cooki) 2015-10-13 Portugal
626 X Husskade (Pica pica) 2012-03-24 Polen
627 X Atlashusskade (Pica mauritanica) 2022-03-01 Marokko
628 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2015-06-17 Polen
629 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 2022-03-04 Marokko
630 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 2022-03-04 Marokko
631 X Allike (Coloeus monedula) 2012-03-24 Polen
632 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
633 X Huskrage (Corvus splendens) 2015-04-28 Israel
634 X Råge (Corvus frugilegus) 2013-04-28 Polen
635 X Sortkrage (Corvus corone) 2014-03-01 Polen
636 X Gråkrage (Corvus cornix) 2013-04-28 Polen
637 * Broget Krage (Corvus albus)
638 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 2015-04-28 Israel
639 X Ravn (Corvus corax) 2013-04-28 Polen
640 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) 2023-02-23 Israel
641 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2012-12-04 Polen
642 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
643 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
644 X Sortmejse (Periparus ater) 2013-08-25 Polen
645 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2014-02-27 Polen
646 Sørgemejse (Poecile lugubris)
647 Lapmejse (Poecile cinctus)
648 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2013-08-21 Polen
649 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
650 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2013-05-01 Polen
651 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 2022-03-04 Marokko
652 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2012-03-24 Polen
653 X * Azurmejse (Cyanistes cyanus) 2021-01-02 Michałowice-Wieś Polen
654 X Musvit (Parus major) 2012-03-24 Polen
655 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2013-04-30 Polen
656 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2013-07-26 Polen
657 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 2022-02-24 Marokko
658 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 2022-02-24 Marokko
659 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 2015-04-28 Israel
660 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 2022-02-27 Marokko
661 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps)
662 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
663 X Hedelærke (Lullula arborea) 2014-02-22 Polen
664 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
665 Razolærke (Alauda razae)
666 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
667 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2013-05-01 Polen
668 X Theklalærke (Galerida theklae) 2022-02-24 Marokko
669 X Toplærke (Galerida cristata) 2015-04-27 Israel
670 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) 2022-03-25 Marokko
671 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2016-11-12 Polen
672 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 2022-02-24 Marokko
673 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
674 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2020-06-04 Polen
675 Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
676 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 2021-03-21 Polen
677 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
678 Duponts Lærke (Chersophilus duponti)
679 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
680 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites)
681 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 2019-05-30 Polen
682 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei)
683 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
684 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
685 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
686 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 2015-04-27 Israel
687 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 2022-02-24 Marokko
688 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 2022-03-01 Marokko
689 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
690 X Digesvale (Riparia riparia) 2013-06-30 Polen
691 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
692 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
693 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
694 * Purpursvale (Progne subis)
695 X Landsvale (Hirundo rustica) 2013-04-28 Polen
696 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
697 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 2015-04-28 Israel
698 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 2015-04-29 Israel
699 X Bysvale (Delichon urbicum) 2013-04-28 Polen
700 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
701 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2015-04-27 Israel
702 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
703 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
704 X * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) 2015-10-18 Corvo Azorerne
705 X Cettisanger (Cettia cetti) 2015-04-27 Israel
706 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 2015-04-28 Israel
707 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2013-08-21 Polen
708 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2013-05-02 Polen
709 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2016-05-26 Østrig
710 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 2020-12-18 Polen
711 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2020-12-18 Polen
712 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2016-10-03 Polen
713 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2016-11-06 Polen
714 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2016-10-03 Polen
715 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
716 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2016-10-04 Polen
717 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
718 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2013-04-30 Polen
719 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus)
720 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
721 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2013-04-29 Polen
722 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2015-10-13 Portugal
723 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
724 Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
725 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
726 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2016-06-02 Polen
727 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
728 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
729 Nordsanger (Phylloscopus borealis)
730 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
731 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
732 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2013-05-26 Polen
733 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
734 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) 2023-02-22 Israel
735 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 2016-04-03 Polen
736 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 2013-07-31 Polen
737 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2013-04-30 Polen
738 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2021-06-06 Polen
739 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2016-06-01 Polen
740 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2013-07-26 Polen
741 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2013-05-26 Polen
742 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
743 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 2021-06-02 Polen
744 Steppegulbug (Iduna rama)
745 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2015-04-27 Israel
746 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 2022-03-01 Marokko
747 Orientgulbug (Hippolais languida)
748 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 2015-04-28 Israel
749 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2016-05-29 Italien
750 X Gulbug (Hippolais icterina) 2013-07-29 Polen
751 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
752 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
753 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
754 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2013-05-29 Polen
755 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2014-05-17 Polen
756 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2013-07-26 Polen
757 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 2015-04-27 Israel
758 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) 2015-04-27 Israel
759 Baluchistan Prinia (Prinia lepida)
760 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
761 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
762 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) 2015-04-28 Polen
763 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 2022-02-27 Marokko
764 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
765 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
766 X Munk (Sylvia atricapilla) 2013-05-01 Polen
767 X Havesanger (Sylvia borin) 2013-07-26 Polen
768 X Høgesanger (Curruca nisoria) 2013-07-26 Polen
769 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2013-04-29 Polen
770 Mestersanger (Curruca hortensis)
771 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 2015-04-28 Israel
772 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) 2023-02-23 Israel
773 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2023-02-23 Israel
774 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 2022-02-25 Marokko
775 X Tornsanger (Curruca communis) 2013-04-25 Polen
776 X Provencesanger (Curruca undata) 2016-05-28 Corsica Frankrig
777 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2016-05-28 Corsica Frankrig
778 Balearsanger (Curruca balearica)
779 X Berbersanger (Curruca deserticola) 2022-02-25 Marokko
780 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 2022-02-27 Marokko
781 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2015-04-29 Israel
782 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 2022-02-27 Marokko
783 X Makisanger (Curruca subalpina) 2016-05-29 Italien
784 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2015-04-27 Israel
785 Rosasanger (Curruca mystacea)
786 Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
787 Cypernsanger (Curruca melanothorax)
788 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
789 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
790 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2013-05-01 Polen
791 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2014-01-06 Polen
792 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
793 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
794 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2013-11-18 Polen
795 X Spætmejse (Sitta europaea) 2013-05-26 Polen
796 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) 2016-05-27 Corsica Frankrig
797 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
798 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi)
799 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
800 Klippespætmejse (Sitta neumayer)
801 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota)
802 X Murløber (Tichodroma muraria) 2014-06-07 Polen
803 X Træløber (Certhia familiaris) 2013-05-02 Polen
804 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2013-07-29 Polen
805 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
806 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
807 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
808 X * Topmaina (Acridotheres cristatellus) 2015-10-13 Praia do Dafundo Portugal
809 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
810 X Maina (Acridotheres tristis) 2015-04-27 Israel
811 X * Burmastær (Acridotheres burmannicus) 2015-04-27 Park HaYarkon Israel
812 * Amurstær (Agropsar sturninus)
813 X Rosenstær (Pastor roseus) 2013-12-21 Polen
814 X Stær (Sturnus vulgaris) 2012-03-24 Polen
815 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2015-10-13 Portugal
816 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 2015-04-29 Israel
817 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
818 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
819 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
820 X * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens) 2015-10-15 Corvo Azorerne
821 X * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) 2015-10-17 Corvo Azorerne
822 X * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 2015-10-20 Corvo Azorerne
823 X * Eremitdrossel (Catharus guttatus) 2015-10-22 Corvo Azorerne
824 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
825 * Grådrossel (Turdus unicolor)
826 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2014-06-07 Polen
827 X Solsort (Turdus merula) 2013-04-30 Polen
828 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
829 Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
830 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
831 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
832 * Brundrossel (Turdus eunomus)
833 X Sjagger (Turdus pilaris) 2013-05-01 Polen
834 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2014-10-20 Polen
835 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2013-05-29 Polen
836 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2014-02-08 Polen
837 X * Vandredrossel (Turdus migratorius) 2015-10-17 Corvo Azorerne
838 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) 2015-04-29 Israel
839 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 2015-04-28 Israel
840 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2013-05-31 Polen
841 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) 2016-05-27 Corsica Frankrig
842 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
843 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
844 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2013-05-02 Polen
845 * Blånattergal (Larvivora cyane)
846 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
847 X Blåhals (Luscinia svecica) 2013-07-27 Polen
848 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2013-07-28 Polen
849 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2014-06-07 Polen
850 Hvidhals (Irania gutturalis)
851 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 2016-01-22 Beukenlaan 17 Holland
852 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2020-11-18 Polen
853 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2013-05-18 Polen
854 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
855 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2014-05-02 Polen
856 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata)
857 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
858 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2013-08-23 Polen
859 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
860 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
861 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2013-05-07 Polen
862 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2013-06-29 Polen
863 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
864 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 2022-02-24 Marokko
865 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
866 Stendrossel (Monticola saxatilis)
867 X Blådrossel (Monticola solitarius) 2022-02-24 Marokko
868 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2013-05-01 Polen
869 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae)
870 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2014-03-29 Polen
871 Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
872 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
873 X * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata) 2023-02-22 IL-Haifa District (32.4273,35.0138) Israel
874 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
875 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2014-03-29 Polen
876 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
877 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2022-02-25 Marokko
878 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) 2015-04-28 Israel
879 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2016-10-15 Polen
880 Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
881 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 2015-04-27 Israel
882 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca)
883 Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
884 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 2022-02-24 Marokko
885 X Sortstjert (Oenanthe melanura) 2016-04-28 Israel
886 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
887 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 2022-02-24 Marokko
888 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2015-04-28 Israel
889 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
890 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 2023-02-23 Israel
891 X Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) 2022-02-24 Marokko
892 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) 2023-02-23 Israel
893 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
894 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
895 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
896 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2014-06-07 Polen
897 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
898 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
899 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) 2015-04-27 Israel
900 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
901 X Gråspurv (Passer domesticus) 2012-03-24 Danmark
902 X Italiensk Spurv (Passer italiae) 2016-05-27 Corsica Frankrig
903 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 2015-04-27 Israel
904 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 2023-02-24 Israel
905 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
906 Ørkenspurv (Passer simplex)
907 X Skovspurv (Passer montanus) 2013-04-28 Polen
908 * Sahelspurv (Passer luteus)
909 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla)
910 X Stenspurv (Petronia petronia) 2022-03-04 Marokko
911 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
912 Snefinke (Montifringilla nivalis)
913 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
914 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
915 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
916 Stribet Væver (Ploceus manyar)
917 X Napoleonsvæver (Euplectes afer) 2015-10-13 Portugal
918 * Amarant (Lagonosticta senegala)
919 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
920 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
921 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 2015-10-13 Azorerne
922 Tigerfinke (Amandava amandava)
923 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
924 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) 2023-02-25 Israel
925 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
926 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
927 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 2016-06-19 Polen
928 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-15 Hel Polen
929 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis)
930 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2021-03-26 Miączyn Polen
931 X Jernspurv (Prunella modularis) 2013-07-31 Polen
932 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
933 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2013-04-29 Polen
934 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
935 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2014-04-30 Polen
936 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2013-08-26 Polen
937 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2013-04-28 Polen
938 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
939 X Storpiber (Anthus richardi) 2014-10-20 Polen
940 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2020-10-17 Polen
941 X Markpiber (Anthus campestris) 2015-05-09 Polen
942 Langnæbbet Piber (Anthus similis)
943 X Engpiber (Anthus pratensis) 2014-04-28 Polen
944 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2013-08-23 Polen
945 Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
946 Tundrapiber (Anthus gustavi)
947 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2015-04-28 Israel
948 X Hedepiber (Anthus rubescens) 2015-10-16 Corvo Azorerne
949 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2014-06-18 Polen
950 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2016-01-29 Polen
951 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii)
952 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2013-04-29 Polen
953 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys)
954 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti)
955 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis)
956 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis)
957 Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
958 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
959 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2016-03-23 Polen
960 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
961 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2013-07-26 Polen
962 Krognæb (Pinicola enucleator)
963 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2013-08-27 Polen
964 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
965 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus)
966 X Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) 2022-03-04 Marokko
967 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2022-02-24 Marokko
968 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
969 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2013-07-26 Polen
970 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
971 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 2023-02-24 Israel
972 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
973 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
974 X Grønirisk (Chloris chloris) 2013-06-27 Polen
975 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 2023-02-27 Israel
976 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2016-11-30 Polen
977 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2013-04-30 Polen
978 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2014-03-01 Polen
979 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2016-01-30 Polen
980 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2017-11-17 Polen
981 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2018-01-22 Polen
982 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
983 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2014-01-11 Polen
984 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2014-01-11 Polen
985 X Stillits (Carduelis carduelis) 2013-04-29 Polen
986 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 2016-05-26 Østrig
987 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) 2016-05-27 Corsica Frankrig
988 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus)
989 X Gulirisk (Serinus serinus) 2013-06-27 Polen
990 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) 2015-04-27 Israel
991 X Kanariefugl (Serinus canaria) 2015-10-14 Paul do Cabo da Praia Azorerne
992 X Grønsisken (Spinus spinus) 2013-06-27 Polen
993 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2015-10-15 Corvo Azorerne
994 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2014-02-28 Polen
995 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2014-03-01 Polen
996 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2013-04-29 Polen
997 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2016-01-22 Holland
998 X Klippeværling (Emberiza cia) 2022-03-04 Marokko
999 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani)
1000 Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
1001 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2016-06-23 Polen
1002 Rustværling (Emberiza caesia)
1003 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2016-05-27 Corsica Frankrig
1004 X Stribet Værling (Emberiza striolata) 2015-04-29 Israel
1005 X Husværling (Emberiza sahari) 2022-02-24 Marokko
1006 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1007 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 2016-10-04 Polen
1008 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1009 X Pileværling (Emberiza rustica) 2019-09-22 Polen
1010 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) 2022-06-28 Polen
1011 * Rødværling (Emberiza rutila)
1012 Hætteværling (Emberiza melanocephala)
1013 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2022-10-06 Hel Polen
1014 X * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala) 2021-05-29 Hel Polen
1015 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1016 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2013-04-30 Polen
1017 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1018 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1019 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1020 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1021 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
1022 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1023 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1024 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1025 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1026 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1027 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1028 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1029 * Baltimoretrupial (Icterus galbula)
1030 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1031 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1032 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1033 X * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla) 2015-10-17 Corvo Azorerne
1034 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1035 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1036 X * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera) 2015-10-17 Corvo Azorerne
1037 X * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) 2015-10-19 Corvo Azorerne
1038 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1039 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1040 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1041 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1042 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1043 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1044 X * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla) 2015-10-22 Corvo Azorerne
1045 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1046 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1047 X * Parulasanger (Setophaga americana) 2015-10-18 Corvo Azorerne
1048 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1049 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1050 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1051 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1052 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1053 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2015-10-18 Corvo Azorerne
1054 X * Blå Sanger (Setophaga caerulescens) 2015-10-21 Corvo Azorerne
1055 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1056 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1057 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1058 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1059 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1060 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1061 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1062 * Sommertangar (Piranga rubra)
1063 X * Skarlagentangar (Piranga olivacea) 2015-10-17 Corvo Azorerne
1064 X * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) 2015-05-17 Corvo Azorerne
1065 * Dickcissel (Spiza americana)
1066 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1067 X * Indigofinke (Passerina cyanea) 2015-10-15 Corvo Azorerne
Annoncer