VP Artsliste

VP Artsliste

Mark Lopez

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Mark Lopezs kryds

Dette er Mark Lopezs VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 2006-06-20 Oulanka National Park, Kuusamo Finland
6 X Tjur (Tetrao urogallus) 2003-04-18 Loch Garten RSPB Skotland
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) 1997-05-29 Loch Ruthven Skotland
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) 2008-05-04 Col de Javri Georgien
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 2004-04-10 Coire Lochaen, Cairngorm Skotland
10 X Dalrype (Lagopus lagopus) 1997-05-29 Farr Moor Skotland
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2008-05-04 Kazbegi Georgien
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 2004-07-26 Chromium Mine, Demirkazrik Tyrkiet
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 2006-04-08 Parco Regionale Sirente Velino, Abruzzo Italien
14 Chukarhøne (Alectoris chukar)
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 2006-05-02 Capo Caccia, Sardinia Italien
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) Cliffe Pools England
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) 2004-07-27 Main Wadi, Birecik Tyrkiet
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 2006-07-14 St Katherine's Monastery Egypten
19 Sort Frankolin (Francolinus francolinus)
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) 2007-02-04 Sidi Yahya Marokko
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix)
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 X Guldfasan (Chrysolophus pictus) 1996-04-19 Puddledock Farm, Suffolk England
27 X Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae) 2003-02-28 Mauldon Woods England
28 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
29 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
30 X Knortegås (Branta bernicla)
31 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1995-01-20 Sittingbourne England
32 X Canadagås (Branta canadensis)
33 X Bramgås (Branta leucopsis)
34 X Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) 2003-12-18 Islay Skotland
35 X Indisk Gås (Anser indicus)
36 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2002-01-02 Flitcham, Norfolk England
37 X * Snegås (Anser caerulescens) 2003-12-18 Laphroaig, Islay Skotland
38 X Grågås (Anser anser)
39 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2000-12-21 Cantley Beet Factory, Norfolk England
40 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1995-01-28 Holkham England
41 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 1999-12-27 Minsmere RSPB England
42 X Blisgås (Anser albifrons) 1993-12-03 Bough Beech England
43 X Dværggås (Anser erythropus) 1994-01-28 Isle of Sheppey England
44 X Sortsvane (Cygnus atratus)
45 X Knopsvane (Cygnus olor)
46 X Pibesvane (Cygnus columbianus) Elmley England
47 X Sangsvane (Cygnus cygnus) Elmley England
48 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
49 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
50 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 1993-06-03 Cley NWT England
51 X Gravand (Tadorna tadorna)
52 X Rustand (Tadorna ferruginea)
53 * Moskusand (Cairina moschata)
54 * Brudeand (Aix sponsa)
55 X Mandarinand (Aix galericulata)
56 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
57 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2001-11-19 Minsmere England
58 X Atlingand (Spatula querquedula)
59 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
60 X Blåvinget And (Spatula discors) 1997-11-16 River Givven, near Needham Market England
61 X Skeand (Spatula clypeata)
62 X Knarand (Mareca strepera)
63 X * Segland (Mareca falcata) 2006-12-02 Bowling Green Marsh, Devon England
64 X Pibeand (Mareca penelope)
65 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1999-04-25 Dungeness RSPB England
66 X Gråand (Anas platyrhynchos)
67 X Sortbrun And (Anas rubripes) 2000-09-30 Stithians Reservoir England
68 * Kapand (Anas capensis)
69 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
70 X Spidsand (Anas acuta)
71 X Krikand (Anas crecca)
72 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 1996-04-20 Stodmarsh NNR England
73 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 2000-08-15 Santa Pola Saltpans Spanien
74 X Rødhovedet And (Netta rufina) 1996-08-19 Ebro Delta Spanien
75 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
76 X * Stor Taffeland (Aythya valisineria) 1997-11-30 Abberton Reservoir England
77 X * Amerikansk Taffeland (Aythya americana) 1997-02-18 Rutland Water England
78 X Taffeland (Aythya ferina)
79 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1993-09-01 Camargue Frankrig
80 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 1997-02-04 Surrey Quays England
81 X Troldand (Aythya fuligula)
82 X Bjergand (Aythya marila) Cliffe Pools England
83 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 1999-03-12 Meadow Lane Gravel Pits, Cambridge England
84 Stellersand (Polysticta stelleri)
85 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
86 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1996-10-20 Joss Bay, Ramsgate England
87 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1994-09-18 Cromer, Norfolk England
88 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 2004-02-21 Col Beach, Lewis Skotland
89 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 1998-12-11 Seaford, East Sussex England
90 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1993-10-30 Pagham Harbour England
91 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
92 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
93 X Sortand (Melanitta nigra) 1993-06-03 Titchwell RSPB England
94 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2005-01-16 Llanfairfechan Promenade Wales
95 X Havlit (Clangula hyemalis) 1996-02-19 Rye Harbour NR England
96 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 1997-11-30 Halesworth, Suffolk England
97 X Hvinand (Bucephala clangula)
98 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 2005-05-14 Meikle Loch, Aberdeenshire Skotland
99 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
100 X * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) 2005-12-04 Chilham Gravel Pit England
101 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
102 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
103 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
104 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 1995-03-25 Abberton Reservoir England
105 * Nathøg (Chordeiles minor)
106 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis)
107 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
108 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 2006-07-17 Abu Simbel Egypten
109 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus)
110 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
111 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
112 X * Skorstenssejler (Chaetura pelagica) 2005-11-01 Courtmacsherry, Cork Irland
113 X Alpesejler (Tachymarptis melba)
114 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
115 X Mursejler (Apus apus)
116 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor)
117 X Gråsejler (Apus pallidus)
118 * Orientsejler (Apus pacificus)
119 X Lille Sejler (Apus affinis)
120 X Kaffersejler (Apus caffer)
121 X Stortrappe (Otis tarda)
122 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
123 Kravetrappe (Chlamydotis undulata)
124 Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
125 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
126 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 2000-05-03 La Crau Frankrig
127 X Sporegøg (Centropus senegalensis) 2006-07-20 Abassa Fishponds Egypten
128 X Skadegøg (Clamator glandarius)
129 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
130 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
131 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
132 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
133 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
134 * Skovgøg (Cuculus optatus)
135 X Gøg (Cuculus canorus)
136 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
137 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata)
138 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
139 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 2006-07-15 2km S of Berenice Egypten
140 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis)
141 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 2006-07-14 55km S of Safaga Egypten
142 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii)
143 X Klippedue (Columba livia)
144 * Guineadue (Columba guinea)
145 X Huldue (Columba oenas)
146 * Turkestandue (Columba eversmanni)
147 X Ringdue (Columba palumbus)
148 X Madeiradue (Columba trocaz) 2007-07-15 Ribeira de Janela, Madeira Portugal
149 X Laurbærdue (Columba bollii)
150 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
151 X Turteldue (Streptopelia turtur)
152 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2016-04-30 Otford, Kent England
153 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
154 X * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) 2006-07-14 Safaga Mangroves Egypten
155 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
156 X Palmedue (Spilopelia senegalensis)
157 Namaquadue (Oena capensis)
158 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2007-11-06 Carnach, North Uist, Western Isles Skotland
159 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
160 X Vandrikse (Rallus aquaticus) Rye Harbour NR England
161 * Græsrikse (Crex egregia)
162 X Engsnarre (Crex crex) 2003-04-20 Ludag, South Uist England
163 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
164 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 1997-03-25 Bough Beech Reservoir England
165 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 1999-06-23 Grove Ferry England
166 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2000-08-28 Grove Ferry England
167 X * Sorarørvagtel (Porzana carolina) 2000-02-14 Stover Country Park, Devon England
168 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
169 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Coto Donana Spanien
170 X Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) 2006-07-12 Abassa Fishponds Egypten
171 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) 2004-07-31 Goksu Delta Tyrkiet
172 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
173 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
174 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
175 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
176 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2002-06-30 Laguna Dulce, near Fuente de Piedre Spanien
177 X Blishøne (Fulica atra)
178 X * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) 1996-04-20 Stodmarsh NNR England
179 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
180 * Prærietrane (Antigone canadensis)
181 Jomfrutrane (Grus virgo)
182 X Trane (Grus grus) La Carabase Camping Frankrig
183 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
184 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 1997-02-01 South Norwood England
185 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1993-10-24 New Hythe England
186 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
187 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1993-10-30 Pagham Harbour England
188 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1994-10-22 Dungeness RSPB England
189 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) Matalascanus Spanien
190 X * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) 2014-09-03 Fuente de Piedra Spanien
191 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
192 X Triel (Burhinus oedicnemus) 1993-06-05 Weeting Heath, Norfolk England
193 X Senegaltriel (Burhinus senegalensis) 2006-07-13 Abassa Fishponds Egypten
194 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
195 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
196 X Stylteløber (Himantopus himantopus) Coto Donana Spanien
197 X Klyde (Recurvirostra avosetta) Elmley RSPB England
198 X Vibe (Vanellus vanellus)
199 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 2004-07-29 River Murat Floodplain, near Bulanik Tyrkiet
200 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
201 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
202 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2004-07-27 Tigris River, Cizre Tyrkiet
203 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 1998-10-08 Graveney Marshes, Kent England
204 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2007-06-08 Caerlaverock WWT, Dumfries and Galloway Skotland
205 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
206 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1995-08-24 Elmley RSPB England
207 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1998-05-31 Pennington Marshes England
208 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
209 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
210 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus)
211 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
212 X * Kildire (Charadrius vociferus) 2005-01-08 Cnoc-an-Torrain, North Uist Skotland
213 X Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) 2006-07-20 Wadi Natrun Egypten
214 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
215 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Guardalhorce Estuary Spanien
216 X Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) 2002-05-13 Rimac NR, Lincs England
217 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2004-07-04 Snettisham Beach, Norfolk England
218 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
219 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
220 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
221 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
222 X Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) 2006-07-18 Crocodile Island Egypten
223 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2005-10-02 Higher Bosistow Farm, Polgigga England
224 X Småspove (Numenius phaeopus)
225 X * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) 2015-06-27 Church Norton, West Sussex England
226 * Dværgspove (Numenius minutus)
227 * Eskimospove (Numenius borealis)
228 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
229 X Storspove (Numenius arquata)
230 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
231 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
232 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
233 X Stenvender (Arenaria interpres)
234 * Storryle (Calidris tenuirostris)
235 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
236 X Brushane (Calidris pugnax)
237 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1993-06-02 Minsmere RSPB England
238 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2001-08-30 Grove Ferry NR England
239 X * Klireryle (Calidris himantopus) 2002-07-21 Pennington Marshes England
240 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1994-05-02 Minsmere RSPB England
241 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1994-09-17 Titchwell RSPB England
242 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
243 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2001-09-22 Somersham GP, Cambridgeshire England
244 X Sandløber (Calidris alba)
245 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
246 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
247 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 2003-09-21 Ladybridge Lake, Nosterfield, Yorks England
248 X Dværgryle (Calidris minuta) 1993-09-05 Bough Beech Reservoir England
249 X Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) 2002-05-24 Drayton Bassett Gravel Pits, Staffordshire England
250 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2000-08-05 Elmley RSPB England
251 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 2000-09-30 Davidstow Airfield England
252 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1997-07-31 Dungeness RSPB England
253 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 1998-09-23 Pagham Harbour England
254 X * Alaskaryle (Calidris mauri) 2004-10-01 Brownsea Island England
255 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 1997-07-09 Elmley RSPB England
256 X * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) 2004-07-03 Lady Islands Lake, Co Wexford Irland
257 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) Mereworth Woods, Kent England
258 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
259 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
260 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
261 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
262 X Tredækker (Gallinago media) 1994-09-17 Sheringham, Norfolk England
263 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
264 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
265 X Terekklire (Xenus cinereus) 2002-08-26 Blackwater Estuary, Maldon England
266 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1997-09-10 Staines Reservoir England
267 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1997-09-21 Sandwich Bay, Kent England
268 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1999-02-19 Dungeness England
269 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
270 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 1998-09-14 Bawdsey, Suffolk England
271 X Svaleklire (Tringa ochropus)
272 X * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) 2002-09-14 Rye Mead RSPB, Herts England
273 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
274 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 1997-07-31 Dungeness RSPB England
275 * Willet (Tringa semipalmata)
276 X Rødben (Tringa totanus)
277 X Damklire (Tringa stagnatilis) 1999-08-23 Monkswall Nature Reserve, Kent England
278 X Tinksmed (Tringa glareola)
279 X Sortklire (Tringa erythropus)
280 X Hvidklire (Tringa nebularia)
281 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2015-06-21 Titchfield Haven, Hampshire England
282 X Krabbeæder (Dromas ardeola) 2006-07-14 Hamata Mangroves Egypten
283 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 2004-09-30 Topfields, St Martins, Isles of Scilly England
284 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
285 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2009-06-03 Dungeness RSPB England
286 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2009-05-10 Reculver Towers England
287 * Brun Noddy (Anous stolidus)
288 X * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris) 2006-07-17 Lake Nasser, Abu Simbel Egypten
289 X Ride (Rissa tridactyla)
290 X Ismåge (Pagophila eburnea) 1999-12-09 Walberswick, Suffolk England
291 X Sabinemåge (Xema sabini) Dungeness England
292 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 1995-07-31 Fuente de Piedra, Andalucia Spanien
293 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 1998-06-02 Seasalter, Kent England
294 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
295 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
296 X * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus) 2006-12-08 Banc D'Arguin Mauritanien (indenfor VP)
297 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
298 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2002-02-05 Plym Estuary, Plymouth, Devon England
299 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 1995-07-15 Dungeness England
300 X Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 2000-04-15 Thamesmead, London England
301 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
302 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 1996-08-19 Ebro Delta, Cataluna Spanien
303 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Dungeness England
304 Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
305 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 2006-07-13 Sharm el Sheikh Egypten
306 X Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) 2006-07-13 Hurghada Egypten
307 X Stormmåge (Larus canus)
308 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
309 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
310 X Svartbag (Larus marinus)
311 X * Tangmåge (Larus dominicanus) 2006-12-08 Banc D'Arguin Mauritanien (indenfor VP)
312 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
313 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1993-10-31 Selsey Bill, West Sussex England
314 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1997-02-17 Boulogne Frankrig
315 X Sølvmåge (Larus argentatus)
316 X * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) 2002-03-08 Corfe Mullen Tip, Dorset England
317 * Vegamåge (Larus vegae)
318 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 1999-04-17 Dungeness, Kent England
319 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 1994-10-05 Dungeness, Kent England
320 X Armensk Måge (Larus armenicus) 2004-07-28 Lake Van Tyrkiet
321 * Skifermåge (Larus schistisagus)
322 X Sildemåge (Larus fuscus)
323 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
324 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
325 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
326 X Bergiusterne (Thalasseus bergii) 2006-07-12 10km N of Abu Rudays Egypten
327 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis)
328 X * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) 2006-12-08 Banc D'Arguin Mauritanien (indenfor VP)
329 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
330 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
331 X * Aztekerterne (Thalasseus elegans) 2002-07-19 Dawlish Warren England
332 X Dværgterne (Sternula albifrons)
333 X * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi) 2006-07-22 Suez Bay Egypten
334 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
335 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
336 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 2006-07-13 Giftun Islands Egypten
337 X * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus) 2005-07-19 The Skerries Wales
338 X Rosenterne (Sterna dougallii)
339 X Fjordterne (Sterna hirundo)
340 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa) 2006-07-14 Hurghada Egypten
341 X Havterne (Sterna paradisaea)
342 X Prærieterne (Sterna forsteri)
343 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
344 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
345 X Sortterne (Chlidonias niger)
346 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
347 X Storkjove (Stercorarius skua) 1995-01-24 Dungeness England
348 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1994-05-18 Dungeness England
349 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1994-05-18 Dungeness England
350 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1997-09-21 Sheringham England
351 X Søkonge (Alle alle)
352 X Polarlomvie (Uria lomvia) 2005-12-03 Bressay Harbour, Shetland Skotland
353 X Lomvie (Uria aalge)
354 X Alk (Alca torda)
355 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
356 X Tejst (Cepphus grylle) 1996-02-22 Brighton Marina, Sussex England
357 X * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix) 2006-11-12 Dawlish Warren, Devon England
358 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
359 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
360 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
361 X Lunde (Fratercula arctica)
362 * Hornet lunde (Fratercula corniculata)
363 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
364 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
365 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
366 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Cliffe Pools England
367 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1994-03-26 Dungeness RSPB England
368 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2007-01-30 Farnham GP, North Yorks England
369 X Islom (Gavia immer) 1995-04-21 Dungeness RSPB England
370 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2005-04-16 Skigersta, Lewis Skotland
371 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 2003-08-10 Western Approaches England
372 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
373 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
374 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
375 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2007-05-10 Sula Sgeir Skotland
376 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
377 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
378 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2002-08-20 Skomer Wales
379 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
380 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
381 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
382 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
383 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1996-08-30 Sheringham England
384 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
385 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
386 * Kappetrel (Daption capense)
387 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
388 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
389 X * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) 2007-07-14 Pico de Arieiro, Madeira Portugal
390 X Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) 2005-08-25 Bridges of Ross Irland
391 X * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) 2007-07-14 Ilhas Desertas, Madeira Portugal
392 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
393 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
394 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
395 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
396 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
397 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 2006-04-09 Italien
398 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2000-08-23 Cabo Roig, Torreviaje Spanien
399 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
400 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1994-08-24 Dungeness England
401 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
402 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
403 X Storskråpe (Ardenna gravis) 2007-08-25 Bridges of Ross, Co Clare Irland
404 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1994-06-01 Deer Park, Pembrokeshire Wales
405 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 2006-04-09 Faro di Torre Cervia, Circeo, Lazio Italien
406 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 1995-07-15 Dungeness England
407 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
408 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
409 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
410 Lille Skråpe (Puffinus baroli)
411 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
412 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) 2007-07-14 Ilhas Desertas, Madeira Portugal
413 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
414 X Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) 2006-07-16 Abu Simbel Egypten
415 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
416 X Sort Stork (Ciconia nigra) 1994-08-30 Aiguamolls de L'Emporda Spanien
417 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
418 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) Coto Donana Spanien
419 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
420 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
421 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
422 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
423 X Sule (Morus bassanus) 1994-05-02 Minsmere England
424 * Kapsule (Morus capensis)
425 * Maskesule (Sula dactylatra)
426 * Rødfodet Sule (Sula sula)
427 X Brun Sule (Sula leucogaster) 2006-07-13 Giftun Islands, Hurghada Egypten
428 X * Rørskarv (Microcarbo africanus) 2006-12-08 Banc D'Arguin Mauritanien (indenfor VP)
429 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 2004-07-26 Euphrates River, Birecik Tyrkiet
430 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
431 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
432 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
433 * White-breasted Cormorant (Phalacrocorax lucidus)
434 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
435 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
436 X Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) 2006-01-21 Le Croisic Frankrig
437 X Eremitibis (Geronticus eremita) 2007-02-09 10km N of Tamri Marokko
438 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Stodmarsh NNR England
439 X Skestork (Platalea leucorodia) Bough Beech Reservoir England
440 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1996-02-18 Fisher's Green, Lee Valley England
441 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2018-04-21 Share Marsh, Suffolk England
442 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
443 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 1995-08-03 Ria Formosa Portugal
444 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
445 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
446 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
447 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 1994-09-01 Aiguamolls de L'Emporda Spanien
448 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
449 X * Krabbehejre (Butorides virescens) 2001-09-27 Messingham Sand Quarry England
450 X Mangrovehejre (Butorides striata) 2006-07-12 Abassa Fishponds Egypten
451 X Tophejre (Ardeola ralloides) 1995-08-01 Ria Formosa Portugal
452 * Rishejre (Ardeola grayii)
453 X * Vinhejre (Ardeola bacchus) 2014-03-05 Saltwater, Hythe England
454 X Kohejre (Bubulcus ibis) Coto Donana Spanien
455 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
456 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
457 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
458 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
459 X * Goliathejre (Ardea goliath) 2006-07-14 Wadi Lahami Egypten
460 X Purpurhejre (Ardea purpurea) Gualdahorce Estuary, Malaga Spanien
461 X Sølvhejre (Ardea alba) 1993-09-01 Camargue Frankrig
462 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
463 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
464 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
465 * Blåhejre (Egretta caerulea)
466 * Snehejre (Egretta thula)
467 X Silkehejre (Egretta garzetta) Cliffe Pools England
468 X Revhejre (Egretta gularis) 2006-07-14 Safaga Mangroves Egypten
469 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 2006-12-08 Banc D'Arguin Mauritanien (indenfor VP)
470 X Rosapelikan (Pelecanus rufescens) 2006-07-17 Abu Simbel Egypten
471 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2016-10-23 Camel Estuary, Wadebridge, Cornwall England
472 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) Bough Beech England
473 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2006-07-15 Edfu Egypten
474 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 2008-05-04 Kazbegi Georgien
475 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) Coto Donana Spanien
476 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) Gibraltar Gibraltar
477 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
478 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
479 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
480 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
481 X * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) 2013-09-02 Canete la Real Spanien
482 X Gåsegrib (Gyps fulvus) Cazorla Spanien
483 X Munkegrib (Aegypius monachus) Ronda Spanien
484 X Øregrib (Torgos tracheliotos) 2006-07-15 Shalatein Egypten
485 X Slangeørn (Circaetus gallicus) Matalascanus, Andalucia Spanien
486 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
487 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2008-05-06 Pasanauri Village Georgien
488 Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
489 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
490 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Cazorla Spanien
491 * Rovørn (Aquila rapax)
492 Steppeørn (Aquila nipalensis)
493 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Coto Donana Spanien
494 Kejserørn (Aquila heliaca)
495 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) El Torcal Spanien
496 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
497 X Høgeørn (Aquila fasciata) Cazorla Spanien
498 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
499 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
500 * Shikra (Accipiter badius)
501 Balkanhøg (Accipiter brevipes)
502 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
503 X Duehøg (Accipiter gentilis)
504 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
505 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
506 * Amerikansk Blå Kærhøg (Circus hudsonius)
507 X Steppehøg (Circus macrourus) 2002-08-11 Elmley RSPB England
508 X Hedehøg (Circus pygargus)
509 X Rød Glente (Milvus milvus)
510 X Sort Glente (Milvus migrans)
511 X * Gulnæbbet glente (Milvus aegyptius) 2006-07-16 Abu Simbel Egypten
512 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
513 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
514 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1998-10-07 Graveney Marshes, Kent England
515 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
516 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1995-01-02 Harty Ferry, Isle of Sheppey England
517 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 1997-08-20 Korkuteli Hills Tyrkiet
518 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
519 X Musvåge (Buteo buteo)
520 X Slørugle (Tyto alba)
521 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
522 X Dværghornugle (Otus scops)
523 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
524 X Sneugle (Bubo scandiacus)
525 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
526 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 2006-07-20 Zoser Pyramid, Sakkara Egypten
527 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
528 X Natugle (Strix aluco)
529 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
530 X Ørkennatugle (Strix hadorami) 2006-07-21 Southern Sinai Egypten
531 X Slagugle (Strix uralensis) 2006-06-17 Hirvineva, Oulu Finland
532 X Lapugle (Strix nebulosa) 2006-06-17 Ruukki, Oulu Finland
533 X Høgeugle (Surnia ulula) 2006-06-17 Hirvineva, Oulu Finland
534 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2006-06-17 Hiukkavaara, Oulu Finland
535 X Kirkeugle (Athene noctua)
536 X Perleugle (Aegolius funereus) 2006-06-19 Ristivaara, Kuusamo Finland
537 X Skovhornugle (Asio otus)
538 X Mosehornugle (Asio flammeus)
539 X Kapugle (Asio capensis) 2007-02-03 Merdja Zerga Marokko
540 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
541 X Hærfugl (Upupa epops)
542 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
543 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
544 X Ellekrage (Coracias garrulus)
545 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
546 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis)
547 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
548 X Isfugl (Alcedo atthis)
549 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
550 X Gråfisker (Ceryle rudis)
551 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
552 X Afrikansk Lille Grøn Biæder (Merops viridissimus) 2006-07-12 Abassa Fishponds Egypten
553 Arabisk Lille Grøn Biæder (Merops cyanophrys)
554 X Grøn Biæder (Merops persicus) 2006-07-12 Abassa Fishponds Egypten
555 X Biæder (Merops apiaster)
556 X Vendehals (Jynx torquilla)
557 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
558 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2006-06-17 Ruukki, Oulu Finland
559 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
560 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
561 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
562 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus)
563 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
564 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos)
565 * Guldspætte (Colaptes auratus)
566 X Sortspætte (Dryocopus martius)
567 X Grønspætte (Picus viridis)
568 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) 2013-08-30 Montemedio Golf Course Spanien
569 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 2007-02-04 Dayet Aoua Marokko
570 X Gråspætte (Picus canus) 2012-07-12 Putia Refuge, Pannes-Pedura National Park Italien
571 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
572 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
573 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
574 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1998-05-31 Beaulieu Heath, New Forest England
575 * Amurfalk (Falco amurensis)
576 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 1999-07-27 Ibiza Spanien
577 X Sodfalk (Falco concolor) 2006-07-13 Wadi Feiran Egypten
578 X Dværgfalk (Falco columbarius)
579 X Lærkefalk (Falco subbuteo) Stodmarsh NNR England
580 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 2007-02-08 11km W of Tan Tan Marokko
581 X Slagfalk (Falco cherrug) 2004-07-28 Bendimahi Marsh Tyrkiet
582 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 2007-03-10 Stepper Point, Cornwall England
583 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
584 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus)
585 Nandayparakit (Aratinga nenday)
586 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
587 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
588 X Alexanderparakit (Psittacula krameri)
589 * Fibii (Sayornis phoebe)
590 * Østlig Pivi (Contopus virens)
591 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
592 X * Akadien-empidonax (Empidonax virescens) 2015-09-22 Dungeness England
593 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
594 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
595 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
596 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
597 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 2007-02-04 Sidi Yahya Marokko
598 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2009-10-18 Staines Moor England
599 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
600 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus)
601 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
602 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
603 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
604 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
605 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
606 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
607 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis)
608 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
609 X Masketornskade (Lanius nubicus)
610 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
611 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
612 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
613 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
614 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
615 X Pirol (Oriolus oriolus)
616 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
617 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
618 X Lavskrige (Perisoreus infaustus) 2006-06-20 Valtavaara, Ruku, Kuusamo Finland
619 X Skovskade (Garrulus glandarius)
620 X Blåskade (Cyanopica cooki)
621 X Husskade (Pica pica)
622 X Maghreb Husskade (Pica mauritanica)
623 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2012-07-09 Zermatt Schweiz
624 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax)
625 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus)
626 X Allike (Coloeus monedula)
627 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
628 X Huskrage (Corvus splendens)
629 X Råge (Corvus frugilegus)
630 X Sortkrage (Corvus corone)
631 X Gråkrage (Corvus cornix)
632 * Broget Krage (Corvus albus)
633 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 2006-07-13 10km W of Suez Tunnel Egypten
634 X Ravn (Corvus corax)
635 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) 2006-07-22 5km N of Taba Airport Egypten
636 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
637 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
638 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
639 X Sortmejse (Periparus ater)
640 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
641 X Sørgemejse (Poecile lugubris)
642 X Lapmejse (Poecile cinctus) 2006-06-19 Oivanki, Kuusamo Finland
643 X Sumpmejse (Poecile palustris)
644 * Caspian Tit (Poecile hyrcanus)
645 X Fyrremejse (Poecile montanus)
646 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 2007-02-04 Dayet Aoua Marokko
647 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
648 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
649 X Musvit (Parus major)
650 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
651 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
652 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 2006-07-14 10km S of Marsa Alam Egypten
653 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 2007-02-08 Guelmine Marokko
654 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 2006-07-13 St Katherine's Monastery Egypten
655 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 2006-07-14 10km S of Marsa Alam Egypten
656 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 2006-12-03 south of Choum Mauritanien (indenfor VP)
657 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
658 X Hedelærke (Lullula arborea)
659 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
660 Razolærke (Alauda razae)
661 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
662 X Sanglærke (Alauda arvensis)
663 X Theklalærke (Galerida theklae)
664 X Toplærke (Galerida cristata)
665 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
666 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
667 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 2007-02-07 Tagdilt Track Marokko
668 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
669 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
670 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
671 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra)
672 X * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis) 2003-06-01 South Stack, Anglesey England
673 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 2007-02-05 Zeida Marokko
674 X Eremitlærke (Eremalauda dunni) 2006-12-09 south of Bou'Lanouar Mauritanien (indenfor VP)
675 Arabisk Lærke (Eremalauda eremodites)
676 X Dværglærke (Alaudala rufescens)
677 Turkestan Korttået Lærke (Alaudala heinei)
678 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
679 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
680 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
681 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos)
682 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 2006-07-12 Abassa Fishponds Egypten
683 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 2007-02-09 Oued Massa Marokko
684 * Grey-throated Martin (Riparia chinensis)
685 X Digesvale (Riparia riparia)
686 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
687 * Stor Digesvale (Riparia cincta)
688 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
689 X * Purpursvale (Progne subis) 2004-09-06 Europaidh, Butt of Lewis, Lewis Skotland
690 X Landsvale (Hirundo rustica)
691 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
692 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
693 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 2006-07-12 Wadi Feiran Egypten
694 X Bysvale (Delichon urbicum)
695 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
696 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
697 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
698 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
699 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
700 X Cettisanger (Cettia cetti)
701 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 2006-07-13 St Katherine's Monastery Egypten
702 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
703 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
704 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
705 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis)
706 X Himalayasanger (Phylloscopus humei)
707 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
708 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
709 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
710 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
711 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
712 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
713 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
714 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 2008-05-04 Kazbegi Georgien
715 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
716 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
717 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
718 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
719 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
720 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2006-10-18 Arndale Ravine, Filey England
721 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
722 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
723 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
724 X Nordsanger (Phylloscopus borealis)
725 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
726 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
727 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
728 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
729 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) 2006-07-12 Abassa Fishponds Egypten
730 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon)
731 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
732 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
733 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
734 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
735 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
736 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
737 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
738 X Lille Gulbug (Iduna caligata)
739 Steppegulbug (Iduna rama)
740 X Bleg Gulbug (Iduna pallida)
741 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca)
742 X Orientgulbug (Hippolais languida)
743 X Olivensanger (Hippolais olivetorum)
744 X Spottesanger (Hippolais polyglotta)
745 X Gulbug (Hippolais icterina)
746 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
747 X * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola) 2001-09-22 Blakeney Point England
748 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
749 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
750 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
751 X Savisanger (Locustella luscinioides)
752 X Cistussanger (Cisticola juncidis)
753 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
754 Delikat Prinia (Prinia lepida)
755 X * Sahelsanger (Spiloptila clamans) 2006-12-04 south of Choum Mauritanien (indenfor VP)
756 X * Sangtimalie (Leiothrix lutea) 2006-01-21 Foret Regionale de Galluis, Fremainville Frankrig
757 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps)
758 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 2006-12-04 south of Choum Mauritanien (indenfor VP)
759 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
760 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
761 X Munk (Sylvia atricapilla)
762 X Havesanger (Sylvia borin)
763 X Høgesanger (Curruca nisoria)
764 X Gærdesanger (Curruca curruca)
765 * Mørk Gærdesanger (Curruca althaea)
766 X Mestersanger (Curruca hortensis)
767 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris)
768 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
769 Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
770 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 2007-02-06 Auberge Kasbah Dakoua, near Erfoud Marokko
771 X Tornsanger (Curruca communis)
772 X Provencesanger (Curruca undata)
773 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2006-04-30 Col de Sorba, Corsica Frankrig
774 X Balearsanger (Curruca balearica)
775 X Berbersanger (Curruca deserticola) 2007-02-06 5km W of Rissani Marokko
776 X Brillesanger (Curruca conspicillata)
777 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
778 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
779 X Makisanger (Curruca subalpina) 2006-04-30 Haut Asco, Corsica Frankrig
780 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
781 X Rosasanger (Curruca mystacea)
782 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
783 Cypernsanger (Curruca melanothorax)
784 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
785 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
786 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
787 X Fuglekonge (Regulus regulus)
788 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) 2007-07-15 Ribeira de Janela, Madeira Portugal
789 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
790 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
791 X Spætmejse (Sitta europaea)
792 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) 2006-04-29 Col de Sorba, Corsica Frankrig
793 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
794 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi)
795 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
796 X Klippespætmejse (Sitta neumayer)
797 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota)
798 X Murløber (Tichodroma muraria)
799 X Træløber (Certhia familiaris)
800 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
801 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
802 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
803 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
804 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
805 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
806 Maina (Acridotheres tristis)
807 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
808 * Amurstær (Agropsar sturninus)
809 X Rosenstær (Pastor roseus)
810 X Stær (Sturnus vulgaris)
811 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
812 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 2006-07-13 St Katherine's Monastery Egypten
813 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
814 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2004-10-10 Easington, Yorks England
815 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
816 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
817 X * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) 2003-10-13 Borough Farm, Tresco, Scilly England
818 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
819 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
820 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
821 * Grådrossel (Turdus unicolor)
822 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
823 X Solsort (Turdus merula)
824 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
825 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
826 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
827 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
828 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2013-05-18 Margate Cemetary England
829 X Sjagger (Turdus pilaris)
830 X Vindrossel (Turdus iliacus)
831 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
832 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
833 X * Vandredrossel (Turdus migratorius) 2003-12-16 Godrevy, Cornwall England
834 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
835 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes)
836 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
837 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
838 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
839 X * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica) 2007-10-04 Flamborough Head, East Yorks England
840 X Rødhals (Erithacus rubecula)
841 * Blånattergal (Larvivora cyane)
842 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
843 X Blåhals (Luscinia svecica)
844 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2006-06-18 Revonlahti, Oulu Finland
845 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
846 X Hvidhals (Irania gutturalis)
847 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 2003-10-18 Fair Isle Skotland
848 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2006-06-20 Iivaara, Kuusamo Finland
849 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
850 X Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) 2007-05-04 Between Azrou and Ifrane Marokko
851 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2006-04-09 Parco Nazionale del Circeo, Lazio Italien
852 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata)
853 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
854 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
855 X * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) 2003-04-28 Flamborough Head, East Yorks England
856 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
857 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
858 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
859 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
860 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 2007-02-03 Merdja Zerga Marokko
861 X * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) 2008-05-04 Kazbegi Georgien
862 X Stendrossel (Monticola saxatilis)
863 X Blådrossel (Monticola solitarius)
864 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
865 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae)
866 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
867 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
868 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
869 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
870 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
871 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
872 X Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
873 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
874 Hættestenpikker (Oenanthe monacha)
875 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
876 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
877 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
878 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca)
879 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
880 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 2007-02-05 Zeida Marokko
881 X Sortstjert (Oenanthe melanura) 2006-07-12 Wadi Feiran Egypten
882 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
883 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura)
884 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2006-07-12 Wadi Feiran Egypten
885 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
886 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii)
887 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
888 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) 2006-07-21 Wadi Hagul Egypten
889 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
890 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) 2004-07-30 Nemrut Dagi, Kahta Tyrkiet
891 X * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
892 X Vandstær (Cinclus cinclus)
893 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
894 X Nilsolfugl (Hedydipna metallica) 2006-07-15 10km N of Kum Ombo Egypten
895 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) 2006-07-13 St Katherine's Egypten
896 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
897 X Gråspurv (Passer domesticus)
898 X Italiensk Spurv (Passer italiae) 2006-04-08 Hotel Villa dei Principi, Lazio Italien
899 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
900 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus)
901 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
902 X Ørkenspurv (Passer simplex) 2006-12-07 south of Bou'Lanour Mauritanien (indenfor VP)
903 X Skovspurv (Passer montanus)
904 X * Sahelspurv (Passer luteus) 2006-12-04 south of Choum Mauritanien (indenfor VP)
905 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla)
906 X Stenspurv (Petronia petronia)
907 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
908 X Snefinke (Montifringilla nivalis)
909 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
910 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
911 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
912 X Stribet Væver (Ploceus manyar) 2006-07-12 Abassa Fishponds Egypten
913 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
914 * Amarant (Lagonosticta senegala)
915 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
916 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
917 Helenaastrild (Estrilda astrild)
918 X Tigerfinke (Amandava amandava) 2006-07-18 Crocodile Island Egypten
919 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
920 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica)
921 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
922 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
923 X Alpejernspurv (Prunella collaris)
924 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
925 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis)
926 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
927 X Jernspurv (Prunella modularis)
928 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
929 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
930 X * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
931 X Citronvipstjert (Motacilla citreola)
932 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
933 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
934 X Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp) 2006-07-16 Abu Simbel Egypten
935 X Storpiber (Anthus richardi)
936 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
937 X Markpiber (Anthus campestris)
938 Langnæbbet Piber (Anthus similis)
939 X Engpiber (Anthus pratensis)
940 X Skovpiber (Anthus trivialis)
941 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
942 Tundrapiber (Anthus gustavi)
943 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
944 X Hedepiber (Anthus rubescens) 2005-12-13 Wyberton Marsh RSPB, nr Boston England
945 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
946 X Skærpiber (Anthus petrosus)
947 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii)
948 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
949 X Tenerife Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
950 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
951 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
952 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
953 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
954 Krognæb (Pinicola enucleator)
955 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
956 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
957 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 2004-07-26 Nomad Camp, Demirkazrik Tyrkiet
958 X Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) 2007-02-10 Oukimaden Marokko
959 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
960 X Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
961 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
962 X * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) 2008-05-04 Kazbegi Georgien
963 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 2006-07-13 St Katherine's Monastery Egypten
964 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
965 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
966 X Grønirisk (Chloris chloris)
967 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta)
968 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
969 X Tornirisk (Linaria cannabina)
970 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
971 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
972 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
973 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2006-06-19 Valtavaara, Ruku, Kuusamo Finland
974 X Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
975 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
976 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
977 X Stillits (Carduelis carduelis)
978 X Citronsisken (Carduelis citrinella)
979 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) 2006-04-29 Col de Sorba, Corsica Frankrig
980 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus)
981 X Gulirisk (Serinus serinus)
982 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
983 X Kanariefugl (Serinus canaria)
984 X Grønsisken (Spinus spinus)
985 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
986 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
987 X Bomlærke (Emberiza calandra)
988 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
989 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
990 X Klippeværling (Emberiza cia)
991 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 2004-07-28 Van Hills Tyrkiet
992 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
993 X Hortulan (Emberiza hortulana)
994 X Rustværling (Emberiza caesia)
995 X Gærdeværling (Emberiza cirlus)
996 Stribet Værling (Emberiza striolata)
997 X Husværling (Emberiza sahari) 2006-12-05 north of Ouadane Mauritanien (indenfor VP)
998 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
999 X Dværgværling (Emberiza pusilla)
1000 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1001 X Pileværling (Emberiza rustica) 2006-06-20 Iivaara, Kuusamo Finland
1002 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1003 * Rødværling (Emberiza rutila)
1004 X Hætteværling (Emberiza melanocephala)
1005 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1006 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1007 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1008 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1009 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1010 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1011 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1012 X * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys) 2008-01-07 Cley, Norfolk England
1013 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2002-10-23 Flamborough Head, East Yorks England
1014 X * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) 2008-04-08 Dungeness, Kent England
1015 X * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis) 2003-10-18 Fair Isle Skotland
1016 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1017 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1018 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1019 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1020 X * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) 2001-10-12 Prawle Point, Devon England
1021 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 2003-12-16 Headington, Oxfordshire England
1022 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1023 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1024 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1025 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1026 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1027 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1028 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1029 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1030 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1031 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1032 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1033 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1034 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1035 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1036 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1037 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1038 * Parulasanger (Setophaga americana)
1039 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1040 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1041 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1042 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2004-10-04 Barra, Western Isles Skotland
1043 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1044 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2005-09-30 The Parsonage, St Agnes, Scilly England
1045 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1046 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1047 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1048 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1049 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1050 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1051 X * Canadasanger (Cardellina canadensis) 2006-10-09 Kilbaha, Loop Head, Co Clare Irland
1052 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1053 * Sommertangar (Piranga rubra)
1054 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1055 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1056 * Dickcissel (Spiza americana)
1057 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1058 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer