VP Artsliste - Kronologisk

Mark Lopez

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2018
687 2018-04-21 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) England Share Marsh, Suffolk
2016
686 2016-10-23 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) England Camel Estuary, Wadebridge, Cornwall
685 2016-04-30 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) England Otford, Kent
2015
684 2015-09-22 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens) England Dungeness
683 2015-06-27 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) England Church Norton, West Sussex
682 2015-06-21 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) England Titchfield Haven, Hampshire
2014
681 2014-09-03 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) Spanien Fuente de Piedra
680 2014-03-05 * Vinhejre (Ardeola bacchus) England Saltwater, Hythe
2013
679 2013-09-02 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) Spanien Canete la Real
678 2013-08-30 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) Spanien Montemedio Golf Course
677 2013-05-18 * Brundrossel (Turdus eunomus) England Margate Cemetary
2012
676 2012-07-12 Gråspætte (Picus canus) Italien Putia Refuge, Pannes-Pedura National Park
675 2012-07-09 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Schweiz Zermatt
2009
674 2009-10-18 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) England Staines Moor
673 2009-06-03 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) England Dungeness RSPB
672 2009-05-10 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) England Reculver Towers
2008
671 2008-05-06 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Georgien Pasanauri Village
670 2008-05-04 Lammegrib (Gypaetus barbatus) Georgien Kazbegi
669 2008-05-04 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) Georgien Col de Javri
668 2008-05-04 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) Georgien Kazbegi
667 2008-05-04 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) Georgien Kazbegi
666 2008-05-04 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) Georgien Kazbegi
665 2008-05-04 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) Georgien Kazbegi
664 2008-04-08 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) England Dungeness, Kent
663 2008-01-07 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys) England Cley, Norfolk
2007
662 2007-11-06 * Sørgedue (Zenaida macroura) Skotland Carnach, North Uist, Western Isles
661 2007-10-04 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica) England Flamborough Head, East Yorks
660 2007-08-25 * Storskråpe (Ardenna gravis) Irland Bridges of Ross, Co Clare
659 2007-07-15 Madeiradue (Columba trocaz) Portugal Ribeira de Janela, Madeira
658 2007-07-15 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) Portugal Ribeira de Janela, Madeira
657 2007-07-14 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) Portugal Pico de Arieiro, Madeira
656 2007-07-14 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) Portugal Ilhas Desertas, Madeira
655 2007-07-14 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) Portugal Ilhas Desertas, Madeira
654 2007-06-08 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Skotland Caerlaverock WWT, Dumfries and Galloway
653 2007-05-10 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) Skotland Sula Sgeir
652 2007-05-04 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) Marokko Between Azrou and Ifrane
651 2007-03-10 * Jagtfalk (Falco rusticolus) England Stepper Point, Cornwall
650 2007-02-10 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) Marokko Oukimaden
649 2007-02-09 Eremitibis (Geronticus eremita) Marokko 10km N of Tamri
648 2007-02-09 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) Marokko Oued Massa
647 2007-02-08 Lannerfalk (Falco biarmicus) Marokko 11km W of Tan Tan
646 2007-02-08 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) Marokko Guelmine
645 2007-02-07 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) Marokko Tagdilt Track
644 2007-02-06 Berbersanger (Curruca deserticola) Marokko 5km W of Rissani
643 2007-02-06 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) Marokko Auberge Kasbah Dakoua, near Erfoud
642 2007-02-05 Duponts Lærke (Chersophilus duponti) Marokko Zeida
641 2007-02-05 Berberstenpikker (Oenanthe moesta) Marokko Zeida
640 2007-02-04 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) Marokko Sidi Yahya
639 2007-02-04 Berbergrønspætte (Picus vaillantii) Marokko Dayet Aoua
638 2007-02-04 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) Marokko Dayet Aoua
637 2007-02-04 Krattornskade (Tchagra senegalus) Marokko Sidi Yahya
636 2007-02-03 Kapugle (Asio capensis) Marokko Merdja Zerga
635 2007-02-03 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) Marokko Merdja Zerga
634 2007-01-30 * Stillehavslom (Gavia pacifica) England Farnham GP, North Yorks
2006
633 2006-12-09 Eremitlærke (Eremalauda dunni) Mauritanien (indenfor VP) south of Bou'Lanouar
632 2006-12-08 * Rørskarv (Microcarbo africanus) Mauritanien (indenfor VP) Banc D'Arguin
631 2006-12-08 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Mauritanien (indenfor VP) Banc D'Arguin
630 2006-12-08 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus) Mauritanien (indenfor VP) Banc D'Arguin
629 2006-12-08 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) Mauritanien (indenfor VP) Banc D'Arguin
628 2006-12-08 * Tangmåge (Larus dominicanus) Mauritanien (indenfor VP) Banc D'Arguin
627 2006-12-07 Ørkenspurv (Passer simplex) Mauritanien (indenfor VP) south of Bou'Lanour
626 2006-12-05 Husværling (Emberiza sahari) Mauritanien (indenfor VP) north of Ouadane
625 2006-12-04 * Sahelsanger (Spiloptila clamans) Mauritanien (indenfor VP) south of Choum
624 2006-12-04 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) Mauritanien (indenfor VP) south of Choum
623 2006-12-04 * Sahelspurv (Passer luteus) Mauritanien (indenfor VP) south of Choum
622 2006-12-03 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) Mauritanien (indenfor VP) south of Choum
621 2006-12-02 * Segland (Mareca falcata) England Bowling Green Marsh, Devon
620 2006-11-12 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix) England Dawlish Warren, Devon
619 2006-10-18 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) England Arndale Ravine, Filey
618 2006-10-09 * Canadasanger (Cardellina canadensis) Irland Kilbaha, Loop Head, Co Clare
617 2006-07-22 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi) Egypten Suez Bay
616 2006-07-22 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) Egypten 5km N of Taba Airport
615 2006-07-21 Ørkennatugle (Strix hadorami) Egypten Southern Sinai
614 2006-07-21 Klippestenpikker (Oenanthe lugens) Egypten Wadi Hagul
613 2006-07-20 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) Egypten Wadi Natrun
612 2006-07-20 Sporegøg (Centropus senegalensis) Egypten Abassa Fishponds
611 2006-07-20 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) Egypten Zoser Pyramid, Sakkara
610 2006-07-18 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) Egypten Crocodile Island
609 2006-07-18 Tigerfinke (Amandava amandava) Egypten Crocodile Island
608 2006-07-17 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) Egypten Abu Simbel
607 2006-07-17 Rosapelikan (Pelecanus rufescens) Egypten Abu Simbel
606 2006-07-17 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris) Egypten Lake Nasser, Abu Simbel
605 2006-07-16 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) Egypten Abu Simbel
604 2006-07-16 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp) Egypten Abu Simbel
603 2006-07-16 * Gulnæbbet glente (Milvus aegyptius) Egypten Abu Simbel
602 2006-07-15 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Egypten Edfu
601 2006-07-15 Øregrib (Torgos tracheliotos) Egypten Shalatein
600 2006-07-15 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) Egypten 2km S of Berenice
599 2006-07-15 Nilsolfugl (Hedydipna metallica) Egypten 10km N of Kum Ombo
598 2006-07-14 Revhejre (Egretta gularis) Egypten Safaga Mangroves
597 2006-07-14 * Goliathejre (Ardea goliath) Egypten Wadi Lahami
596 2006-07-14 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) Egypten St Katherine's Monastery
595 2006-07-14 Krabbeæder (Dromas ardeola) Egypten Hamata Mangroves
594 2006-07-14 Hvidkindet Terne (Sterna repressa) Egypten Hurghada
593 2006-07-14 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) Egypten 55km S of Safaga
592 2006-07-14 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) Egypten Safaga Mangroves
591 2006-07-14 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) Egypten 10km S of Marsa Alam
590 2006-07-14 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) Egypten 10km S of Marsa Alam
589 2006-07-13 * Brun Sule (Sula leucogaster) Egypten Giftun Islands, Hurghada
588 2006-07-13 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) Egypten Giftun Islands
587 2006-07-13 Sodfalk (Falco concolor) Egypten Wadi Feiran
586 2006-07-13 Senegaltriel (Burhinus senegalensis) Egypten Abassa Fishponds
585 2006-07-13 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) Egypten Hurghada
584 2006-07-13 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) Egypten Sharm el Sheikh
583 2006-07-13 Ørkenlærke (Ammomanes deserti) Egypten St Katherine's Monastery
582 2006-07-13 Kratsanger (Scotocerca inquieta) Egypten St Katherine's Monastery
581 2006-07-13 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) Egypten St Katherine's
580 2006-07-13 Ørkenravn (Corvus ruficollis) Egypten 10km W of Suez Tunnel
579 2006-07-13 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) Egypten St Katherine's Monastery
578 2006-07-13 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) Egypten St Katherine's Monastery
577 2006-07-12 * Grøn Biæder (Merops persicus) Egypten Abassa Fishponds
576 2006-07-12 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Egypten Wadi Feiran
575 2006-07-12 Mangrovehejre (Butorides striata) Egypten Abassa Fishponds
574 2006-07-12 Afrikansk Lille Grøn Biæder (Merops viridissimus) Egypten Abassa Fishponds
573 2006-07-12 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) Egypten Wadi Feiran
572 2006-07-12 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) Egypten Abassa Fishponds
571 2006-07-12 Sortstjert (Oenanthe melanura) Egypten Wadi Feiran
570 2006-07-12 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) Egypten Abassa Fishponds
569 2006-07-12 Stribet Væver (Ploceus manyar) Egypten Abassa Fishponds
568 2006-07-12 Bergiusterne (Thalasseus bergii) Egypten 10km N of Abu Rudays
567 2006-07-12 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) Egypten Abassa Fishponds
566 2006-06-20 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Finland Iivaara, Kuusamo
565 2006-06-20 * Pileværling (Emberiza rustica) Finland Iivaara, Kuusamo
564 2006-06-20 Hjerpe (Tetrastes bonasia) Finland Oulanka National Park, Kuusamo
563 2006-06-20 Lavskrige (Perisoreus infaustus) Finland Valtavaara, Ruku, Kuusamo
562 2006-06-19 * Perleugle (Aegolius funereus) Finland Ristivaara, Kuusamo
561 2006-06-19 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Finland Valtavaara, Ruku, Kuusamo
560 2006-06-19 Lapmejse (Poecile cinctus) Finland Oivanki, Kuusamo
559 2006-06-18 Nattergal (Luscinia luscinia) Finland Revonlahti, Oulu
558 2006-06-17 * Høgeugle (Surnia ulula) Finland Hirvineva, Oulu
557 2006-06-17 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Finland Hiukkavaara, Oulu
556 2006-06-17 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) Finland Ruukki, Oulu
555 2006-06-17 Slagugle (Strix uralensis) Finland Hirvineva, Oulu
554 2006-06-17 Lapugle (Strix nebulosa) Finland Ruukki, Oulu
553 2006-05-02 Berberhøne (Alectoris barbara) Italien Capo Caccia, Sardinia
552 2006-04-30 * Makisanger (Curruca subalpina) Frankrig Haut Asco, Corsica
551 2006-04-30 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) Frankrig Col de Sorba, Corsica
550 2006-04-29 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) Frankrig Col de Sorba, Corsica
549 2006-04-29 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) Frankrig Col de Sorba, Corsica
548 2006-04-09 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Italien Parco Nazionale del Circeo, Lazio
547 2006-04-09 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) Italien
546 2006-04-09 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) Italien Faro di Torre Cervia, Circeo, Lazio
545 2006-04-08 Stenhøne (Alectoris graeca) Italien Parco Regionale Sirente Velino, Abruzzo
544 2006-04-08 Italiensk Spurv (Passer italiae) Italien Hotel Villa dei Principi, Lazio
543 2006-01-21 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) Frankrig Le Croisic
542 2006-01-21 * Sangtimalie (Leiothrix lutea) Frankrig Foret Regionale de Galluis, Fremainville
2005
541 2005-12-13 Hedepiber (Anthus rubescens) England Wyberton Marsh RSPB, nr Boston
540 2005-12-04 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) England Chilham Gravel Pit
539 2005-12-03 * Polarlomvie (Uria lomvia) Skotland Bressay Harbour, Shetland
538 2005-11-01 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica) Irland Courtmacsherry, Cork
537 2005-10-02 * Bartramsklire (Bartramia longicauda) England Higher Bosistow Farm, Polgigga
536 2005-09-30 * Stribet Sanger (Setophaga striata) England The Parsonage, St Agnes, Scilly
535 2005-08-25 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) Irland Bridges of Ross
534 2005-07-19 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus) Wales The Skerries
533 2005-05-14 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) Skotland Meikle Loch, Aberdeenshire
532 2005-04-16 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Skotland Skigersta, Lewis
531 2005-01-16 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Wales Llanfairfechan Promenade
530 2005-01-08 * Kildire (Charadrius vociferus) Skotland Cnoc-an-Torrain, North Uist
2004
529 2004-10-10 * Gulddrossel (Zoothera aurea) England Easington, Yorks
528 2004-10-04 * Gul Sanger (Setophaga aestiva) Skotland Barra, Western Isles
527 2004-10-01 * Alaskaryle (Calidris mauri) England Brownsea Island
526 2004-09-30 * Ørkenløber (Cursorius cursor) England Topfields, St Martins, Isles of Scilly
525 2004-09-06 * Purpursvale (Progne subis) Skotland Europaidh, Butt of Lewis, Lewis
524 2004-07-31 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) Tyrkiet Goksu Delta
523 2004-07-30 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) Tyrkiet Nemrut Dagi, Kahta
522 2004-07-29 Sporevibe (Vanellus spinosus) Tyrkiet River Murat Floodplain, near Bulanik
521 2004-07-28 * Armensk Måge (Larus armenicus) Tyrkiet Lake Van
520 2004-07-28 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) Tyrkiet Van Hills
519 2004-07-28 * Slagfalk (Falco cherrug) Tyrkiet Bendimahi Marsh
518 2004-07-27 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) Tyrkiet Main Wadi, Birecik
517 2004-07-27 * Indisk Vibe (Vanellus indicus) Tyrkiet Tigris River, Cizre
516 2004-07-26 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) Tyrkiet Nomad Camp, Demirkazrik
515 2004-07-26 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Tyrkiet Euphrates River, Birecik
514 2004-07-26 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) Tyrkiet Chromium Mine, Demirkazrik
513 2004-07-04 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) England Snettisham Beach, Norfolk
512 2004-07-03 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) Irland Lady Islands Lake, Co Wexford
511 2004-04-10 Fjeldrype (Lagopus muta) Skotland Coire Lochaen, Cairngorm
510 2004-02-21 Strømand (Histrionicus histrionicus) Skotland Col Beach, Lewis
2003
509 2003-12-18 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) Skotland Islay
508 2003-12-18 * Snegås (Anser caerulescens) Skotland Laphroaig, Islay
507 2003-12-16 * Vandredrossel (Turdus migratorius) England Godrevy, Cornwall
506 2003-12-16 * Baltimoretrupial (Icterus galbula) England Headington, Oxfordshire
505 2003-10-18 * Rubinnattergal (Calliope calliope) Skotland Fair Isle
504 2003-10-18 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis) Skotland Fair Isle
503 2003-10-13 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) England Borough Farm, Tresco, Scilly
502 2003-09-21 * Bairdsryle (Calidris bairdii) England Ladybridge Lake, Nosterfield, Yorks
501 2003-08-10 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) England Western Approaches
500 2003-06-01 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis) England South Stack, Anglesey
499 2003-04-28 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) England Flamborough Head, East Yorks
498 2003-04-20 Engsnarre (Crex crex) England Ludag, South Uist
497 2003-04-18 Tjur (Tetrao urogallus) Skotland Loch Garten RSPB
496 2003-02-28 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae) England Mauldon Woods
2002
495 2002-10-23 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) England Flamborough Head, East Yorks
494 2002-09-14 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) England Rye Mead RSPB, Herts
493 2002-08-26 * Terekklire (Xenus cinereus) England Blackwater Estuary, Maldon
492 2002-08-20 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Wales Skomer
491 2002-08-11 * Steppehøg (Circus macrourus) England Elmley RSPB
490 2002-07-21 * Klireryle (Calidris himantopus) England Pennington Marshes
489 2002-07-19 * Aztekerterne (Thalasseus elegans) England Dawlish Warren
488 2002-06-30 Kamblishøne (Fulica cristata) Spanien Laguna Dulce, near Fuente de Piedre
487 2002-05-24 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) England Drayton Bassett Gravel Pits, Staffordshire
486 2002-05-13 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) England Rimac NR, Lincs
485 2002-03-08 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) England Corfe Mullen Tip, Dorset
484 2002-02-05 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) England Plym Estuary, Plymouth, Devon
483 2002-01-02 * Dværgsnegås (Anser rossii) England Flitcham, Norfolk
2001
482 2001-11-19 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) England Minsmere
481 2001-10-12 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) England Prawle Point, Devon
480 2001-09-27 * Krabbehejre (Butorides virescens) England Messingham Sand Quarry
479 2001-09-22 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola) England Blakeney Point
478 2001-09-22 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) England Somersham GP, Cambridgeshire
477 2001-08-30 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) England Grove Ferry NR
2000
476 2000-12-21 Tajgasædgås (Anser fabalis) England Cantley Beet Factory, Norfolk
475 2000-09-30 * Prærieløber (Calidris subruficollis) England Davidstow Airfield
474 2000-09-30 Sortbrun And (Anas rubripes) England Stithians Reservoir
473 2000-08-28 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) England Grove Ferry
472 2000-08-23 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Spanien Cabo Roig, Torreviaje
471 2000-08-15 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Spanien Santa Pola Saltpans
470 2000-08-05 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) England Elmley RSPB
469 2000-05-03 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) Frankrig La Crau
468 2000-04-15 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) England Thamesmead, London
467 2000-02-14 * Sorarørvagtel (Porzana carolina) England Stover Country Park, Devon
1999
466 1999-12-27 Tundrasædgås (Anser serrirostris) England Minsmere RSPB
465 1999-12-09 * Ismåge (Pagophila eburnea) England Walberswick, Suffolk
464 1999-08-23 * Damklire (Tringa stagnatilis) England Monkswall Nature Reserve, Kent
463 1999-07-27 * Eleonorafalk (Falco eleonorae) Spanien Ibiza
462 1999-06-23 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) England Grove Ferry
461 1999-04-25 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) England Dungeness RSPB
460 1999-04-17 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) England Dungeness, Kent
459 1999-03-12 * Lille Bjergand (Aythya affinis) England Meadow Lane Gravel Pits, Cambridge
458 1999-02-19 Thorshane (Phalaropus fulicarius) England Dungeness
1998
457 1998-12-11 * Brilleand (Melanitta perspicillata) England Seaford, East Sussex
456 1998-10-08 * Steppevibe (Vanellus gregarius) England Graveney Marshes, Kent
455 1998-10-07 Havørn (Haliaeetus albicilla) England Graveney Marshes, Kent
454 1998-09-23 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) England Pagham Harbour
453 1998-09-14 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) England Bawdsey, Suffolk
452 1998-06-02 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) England Seasalter, Kent
451 1998-05-31 Aftenfalk (Falco vespertinus) England Beaulieu Heath, New Forest
450 1998-05-31 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) England Pennington Marshes
1997
449 1997-11-30 * Stor Taffeland (Aythya valisineria) England Abberton Reservoir
448 1997-11-30 * Bøffeland (Bucephala albeola) England Halesworth, Suffolk
447 1997-11-16 * Blåvinget And (Spatula discors) England River Givven, near Needham Market
446 1997-09-21 Odinshane (Phalaropus lobatus) England Sandwich Bay, Kent
445 1997-09-21 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) England Sheringham
444 1997-09-10 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) England Staines Reservoir
443 1997-08-20 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Tyrkiet Korkuteli Hills
442 1997-07-31 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) England Dungeness RSPB
441 1997-07-31 * Lille Gulben (Tringa flavipes) England Dungeness RSPB
440 1997-07-09 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) England Elmley RSPB
439 1997-05-29 * Urfugl (Lyrurus tetrix) Skotland Loch Ruthven
438 1997-05-29 Dalrype (Lagopus lagopus) Skotland Farr Moor
437 1997-03-25 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) England Bough Beech Reservoir
436 1997-02-18 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana) England Rutland Water
435 1997-02-17 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Frankrig Boulogne
434 1997-02-04 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) England Surrey Quays
433 1997-02-01 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) England South Norwood
1996
432 1996-10-20 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) England Joss Bay, Ramsgate
431 1996-08-30 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) England Sheringham
430 1996-08-19 * Rødhovedet And (Netta rufina) Spanien Ebro Delta
429 1996-08-19 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Spanien Ebro Delta, Cataluna
428 1996-04-20 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) England Stodmarsh NNR
427 1996-04-20 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) England Stodmarsh NNR
426 1996-04-19 Guldfasan (Chrysolophus pictus) England Puddledock Farm, Suffolk
425 1996-02-22 Tejst (Cepphus grylle) England Brighton Marina, Sussex
424 1996-02-19 Havlit (Clangula hyemalis) England Rye Harbour NR
423 1996-02-18 Rørdrum (Botaurus stellaris) England Fisher's Green, Lee Valley
1995
422 1995-08-24 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) England Elmley RSPB
421 1995-08-03 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Portugal Ria Formosa
420 1995-08-01 * Tophejre (Ardeola ralloides) Portugal Ria Formosa
419 1995-07-31 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) Spanien Fuente de Piedra, Andalucia
418 1995-07-15 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) England Dungeness
417 1995-07-15 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) England Dungeness
416 1995-04-21 Islom (Gavia immer) England Dungeness RSPB
415 1995-03-25 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) England Abberton Reservoir
414 1995-01-28 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) England Holkham
413 1995-01-24 Storkjove (Stercorarius skua) England Dungeness
412 1995-01-20 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) England Sittingbourne
411 1995-01-02 Fjeldvåge (Buteo lagopus) England Harty Ferry, Isle of Sheppey
1994
410 1994-10-22 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) England Dungeness RSPB
409 1994-10-05 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) England Dungeness, Kent
408 1994-09-18 Ederfugl (Somateria mollissima) England Cromer, Norfolk
407 1994-09-17 Temmincksryle (Calidris temminckii) England Titchwell RSPB
406 1994-09-17 Tredækker (Gallinago media) England Sheringham, Norfolk
405 1994-09-01 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Spanien Aiguamolls de L'Emporda
404 1994-08-30 * Sort Stork (Ciconia nigra) Spanien Aiguamolls de L'Emporda
403 1994-08-24 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) England Dungeness
402 1994-06-01 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Wales Deer Park, Pembrokeshire
401 1994-05-18 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) England Dungeness
400 1994-05-18 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) England Dungeness
399 1994-05-02 Sule (Morus bassanus) England Minsmere
398 1994-05-02 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) England Minsmere RSPB
397 1994-03-26 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) England Dungeness RSPB
396 1994-01-28 Dværggås (Anser erythropus) England Isle of Sheppey
1993
395 1993-12-03 Blisgås (Anser albifrons) England Bough Beech
394 1993-10-31 Gråmåge (Larus hyperboreus) England Selsey Bill, West Sussex
393 1993-10-30 Fløjlsand (Melanitta fusca) England Pagham Harbour
392 1993-10-30 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) England Pagham Harbour
391 1993-10-24 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) England New Hythe
390 1993-09-05 Dværgryle (Calidris minuta) England Bough Beech Reservoir
389 1993-09-01 Sølvhejre (Ardea alba) Frankrig Camargue
388 1993-09-01 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Frankrig Camargue
387 1993-06-05 * Triel (Burhinus oedicnemus) England Weeting Heath, Norfolk
386 1993-06-03 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) England Cley NWT
385 1993-06-03 Sortand (Melanitta nigra) England Titchwell RSPB
384 1993-06-02 Kærløber (Calidris falcinellus) England Minsmere RSPB
Annoncer