VP Artsliste

VP Artsliste

Janne Aalto

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Janne Aaltos kryds

Dette er Janne Aaltos VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 X Perlehøne (Numida meleagris) 2003-12-28 Santiago, Montanha Kap Verde
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia)
6 X Tjur (Tetrao urogallus)
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix)
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) 2007-05-18 Kazbegi Georgien
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 1997-03-25 Enontekiö, Pyhäkero Finland
10 X Dalrype (Lagopus lagopus)
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2006-05-18 Kazbegi Georgien
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 2006-07-18 Zakari Georgien
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 2012-04-06 Sicily Italien
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 2003-03-17 Arava Israel
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 2004-01-11 Tenerife, Erjos Spanien
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 2000-08-21 Catalonia, Tiamar Spanien
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) 2006-07-23 Megri Armenien
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 2004-03-02 Eilat Israel
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 2004-04-15 Arava Israel
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) 2011-02-25 Sidi Bettache Marokko
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix)
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
29 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
30 X Knortegås (Branta bernicla)
31 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2004-02-16 Evros, Drana Grækenland
32 X Canadagås (Branta canadensis)
33 X Bramgås (Branta leucopsis)
34 X Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) 2013-05-01 Parikkala, Saari, Kanavalampi Finland
35 X Indisk Gås (Anser indicus) 1998-10-03 Oulu, Oulunsalo, Akionlahti Finland
36 * Dværgsnegås (Anser rossii)
37 * Snegås (Anser caerulescens)
38 X Grågås (Anser anser)
39 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
40 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
41 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
42 X Blisgås (Anser albifrons)
43 X Dværggås (Anser erythropus) 1991-06-04 Lumijoki, Kari Finland
44 Sortsvane (Cygnus atratus)
45 X Knopsvane (Cygnus olor)
46 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
47 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
48 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
49 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
50 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2002-02-28 Assuan Egypten
51 X Gravand (Tadorna tadorna)
52 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1994-06-14 Oulunsalo, Keskipiiri Finland
53 X * Moskusand (Cairina moschata) 2017-12-29 Fuerteventura, Barranco de Los Molinos Spanien
54 X * Brudeand (Aix sponsa) 2011-10-12 Flores, Lagoa Lomba Azorerne
55 X Mandarinand (Aix galericulata)
56 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
57 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2011-04-24 Rantasalmi, Putkilahti Finland
58 X Atlingand (Spatula querquedula)
59 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
60 X Blåvinget And (Spatula discors) 2009-05-29 Jalasjärvi, Hirvijärvi Finland
61 X Skeand (Spatula clypeata)
62 X Knarand (Mareca strepera)
63 * Segland (Mareca falcata)
64 X Pibeand (Mareca penelope)
65 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
66 X Gråand (Anas platyrhynchos)
67 X Sortbrun And (Anas rubripes) 2011-10-17 Flores, Moinho Azorerne
68 * Kapand (Anas capensis)
69 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
70 X Spidsand (Anas acuta)
71 X Krikand (Anas crecca)
72 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2008-09-10 Madeira, Ribeiro de Janela Portugal
73 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 2004-04-15 Hula Israel
74 X Rødhovedet And (Netta rufina) 1991-05-25 Oulunsalo, Kylänpäänlahti Finland
75 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
76 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
77 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
78 X Taffeland (Aythya ferina)
79 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2004-01-28 Kerkini, Kerkinitis Grækenland
80 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 1997-06-01 Kajaani, Vuolijoki, Otanmäki Finland
81 X Troldand (Aythya fuligula)
82 X Bjergand (Aythya marila)
83 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2017-01-02 Loughrea Irland
84 X Stellersand (Polysticta stelleri)
85 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
86 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2002-09-21 Lemland, Lågskär Finland
87 X Ederfugl (Somateria mollissima)
88 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 2010-06-05 Langidalur Island
89 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 2007-07-17 Porsanger, Lakselv Norge
90 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
91 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2015-10-19 Keflavik, Njardvikur Island
92 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
93 X Sortand (Melanitta nigra)
94 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2016-05-09 Keuruu, Isohiekka, Keurusselkä Finland
95 X Havlit (Clangula hyemalis)
96 * Bøffeland (Bucephala albeola)
97 X Hvinand (Bucephala clangula)
98 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 2010-06-05 Laxa Island
99 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
100 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
101 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
102 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
103 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2002-05-27 Oulu, Ylikiiminki, Jolosjärvi Finland
104 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2004-01-27 Kerkini, Lithotopos Grækenland
105 X * Nathøg (Chordeiles minor) 2011-10-13 Flores, Ponta Delgada Azorerne
106 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 2000-08-30 Catalonia Mataro Spanien
107 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
108 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 2002-02-28 Assuan Egypten
109 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 2015-03-23 Dead Sea Israel
110 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
111 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
112 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
113 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 2000-08-21 Catalonia, Tiamar Spanien
114 X Kap Verde-sejler (Apus alexandri) 2003-12-24 Santa Antao, Pico Cova Kap Verde
115 X Mursejler (Apus apus)
116 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 2004-01-13 Tenerife, Vilaflor Spanien
117 X Gråsejler (Apus pallidus) 2000-08-22 Catalonia, Barcelona Spanien
118 * Orientsejler (Apus pacificus)
119 X Lille Sejler (Apus affinis) 2004-03-06 Eilat Israel
120 X Kaffersejler (Apus caffer) 2012-06-08 S from Rabat Marokko
121 X Stortrappe (Otis tarda) 2003-12-17 Castro Verde Portugal
122 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
123 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 2017-12-25 Canary, Fuerteventura, Tindaya Spanien
124 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) 2004-03-17 Arava Israel
125 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
126 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 2002-05-29 Kitee, Puhos Finland
127 X Sporegøg (Centropus senegalensis) 2002-02-21 Abbassa Egypten
128 X Skadegøg (Clamator glandarius) 2000-08-25 Catalonia, PNAE Spanien
129 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
130 X * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) 2014-10-20 Corvo Azorerne
131 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
132 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
133 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
134 X * Skovgøg (Cuculus optatus) 2015-06-14 Ekaterinburg, Monetnyy Rusland (indenfor VP)
135 X Gøg (Cuculus canorus)
136 X * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus) 2010-07-29 Lappeenranta Toikansuo Finland
137 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 2007-04-18 Andalucia, Donana Spanien
138 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
139 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 2002-03-02 Abu simbel Egypten
140 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 2010-10-21 Séros, Secá Granja Spanien
141 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 2002-02-24 El Gouna Egypten
142 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 2004-03-03 Eilat Israel
143 X Klippedue (Columba livia)
144 * Guineadue (Columba guinea)
145 X Huldue (Columba oenas)
146 * Turkestandue (Columba eversmanni)
147 X Ringdue (Columba palumbus)
148 X Madeiradue (Columba trocaz) 2008-09-11 Madeira, Ribeiro de Janela Portugal
149 X Laurbærdue (Columba bollii) 2004-01-11 Tenerife, Erjos Spanien
150 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) 2004-01-11 Tenerife, Erjos Spanien
151 X Turteldue (Streptopelia turtur)
152 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2006-05-18 Ilomantsi, Ritovaara Finland
153 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
154 X * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) 2004-04-06 Eilat Israel
155 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
156 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 2002-02-20 Cairo Egypten
157 X Namaquadue (Oena capensis) 2004-03-20 Eilat Israel
158 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2013-10-10 Flores Azorerne
159 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
160 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
161 * Græsrikse (Crex egregia)
162 X Engsnarre (Crex crex)
163 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
164 X Lille Rørvagtel (Porzana parva)
165 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 1999-06-28 Kajaani, Vuolijoki, Käkisaari Finland
166 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
167 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
168 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
169 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 2000-08-16 Catalonia, Ebro Spanien
170 X Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) 2002-02-27 Luxor, Crocodile Island Egypten
171 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) 2008-04-04 Doha South Pools Kuwait
172 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
173 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
174 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
175 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
176 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2000-08-17 Catalonia, Ebro Spanien
177 X Blishøne (Fulica atra)
178 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
179 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
180 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-10-09 Liminka, Savela Danmark
181 X Jomfrutrane (Grus virgo) 2001-06-14 Tohmajärvi, Värtsilä, Sääperi Finland
182 X Trane (Grus grus)
183 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
184 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 2011-10-08 Sao Miguel, Lagoa Azul Azorerne
185 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
186 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
187 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
188 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2001-04-13 Rushne Litauen
189 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 2000-08-16 Catalonia, Ebro Spanien
190 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
191 X * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) 2012-06-03 secret place Marokko
192 X Triel (Burhinus oedicnemus) 2000-06-24 Mikkeli, Rahula Finland
193 X Senegaltriel (Burhinus senegalensis) 2002-02-21 Abbassa Egypten
194 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
195 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
196 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 2000-08-16 Catalonia, Ebro Spanien
197 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1991-05-25 Hailuoto, Pökönnokka Finland
198 X Vibe (Vanellus vanellus)
199 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 2002-02-21 Abbassa Egypten
200 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
201 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
202 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2008-04-06 Abdaly Kuwait
203 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 2011-05-08 Lappeenranta, Kivisaari Finland
204 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2006-07-20 Armash Armenien
205 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
206 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2011-06-21 Lappeenranta, Joutseno Konnunsuo Finland
207 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2009-10-24 Hailuoto, Isomatala Finland
208 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
209 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
210 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 2011-10-08 Terceira, Cabo da Praia Azorerne
211 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
212 X * Kildire (Charadrius vociferus) 2011-10-20 Sao Miguel, Faja de Cima Azorerne
213 X Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) 2002-03-01 Abu Simbel Egypten
214 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
215 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2000-08-17 Catalonia, Ebro Spanien
216 X Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) 2008-04-05 Doha Kuwait
217 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2002-06-22 Lappeenranta, Askola Finland
218 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 2004-04-17 Yotvata Israel
219 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
220 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1994-09-24 Siikajoki, Tauvo Finland
221 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
222 X Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) 2002-03-04 Lake Qarun Egypten
223 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2011-10-13 Flores, Ponta Delgada Azorerne
224 X Småspove (Numenius phaeopus)
225 X * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) 2011-10-08 Sao Miguel Azorerne
226 * Dværgspove (Numenius minutus)
227 * Eskimospove (Numenius borealis)
228 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
229 X Storspove (Numenius arquata)
230 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
231 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
232 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
233 X Stenvender (Arenaria interpres)
234 * Storryle (Calidris tenuirostris)
235 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
236 X Brushane (Calidris pugnax)
237 X Kærløber (Calidris falcinellus)
238 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2010-08-28 Espoo, Laajalahti Finland
239 * Klireryle (Calidris himantopus)
240 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
241 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
242 X * Langtået Ryle (Calidris subminuta) 2007-06-26 Kotka Marinranta Finland
243 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2016-11-19 Vejbystrand Sverige
244 X Sandløber (Calidris alba)
245 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
246 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1995-10-07 Siikajoki, Tauvo Finland
247 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 1998-09-20 Hailuoto, Mäntyniemi Finland
248 X Dværgryle (Calidris minuta)
249 X Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) 2013-10-28 Corvo Azorerne
250 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2010-09-19 Kent, Oare Marshes Storbritannien
251 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 2004-09-23 Luumäki, Haimila Finland
252 X Stribet Ryle (Calidris melanotos)
253 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2011-10-08 Terceira, Cabo da Praia Azorerne
254 * Alaskaryle (Calidris mauri)
255 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2004-02-21 Porto Lagos Grækenland
256 X * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) 2013-10-18 Terceira Azorerne
257 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
258 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
259 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
260 X * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura) 2016-06-23 Inta area Rusland (indenfor VP)
261 X * Tajgabekkasin (Gallinago megala) 2008-05-15 Tohmajärvi Niirala Finland
262 X Tredækker (Gallinago media)
263 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
264 X * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) 2010-04-23 Laukaa, Vihtasilta Finland
265 X Terekklire (Xenus cinereus)
266 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2010-09-19 Kent, Grove Ferry Storbritannien
267 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
268 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1991-10-10 Hailuoto, Kirkkosalmi Finland
269 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
270 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
271 X Svaleklire (Tringa ochropus)
272 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
273 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
274 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2003-12-20 Sal, Pedra de Lume Kap Verde
275 X * Willet (Tringa semipalmata) 2014-10-07 Sao Miguel Azorerne
276 X Rødben (Tringa totanus)
277 X Damklire (Tringa stagnatilis) 1991-05-25 Oulu, Pyykösjärvi Finland
278 X Tinksmed (Tringa glareola)
279 X Sortklire (Tringa erythropus)
280 X Hvidklire (Tringa nebularia)
281 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2013-10-18 Terceira Azorerne
282 X Krabbeæder (Dromas ardeola) 2008-04-05 Doha Kuwait
283 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 2003-12-20 Sal, Pedra de Lume Kap Verde
284 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2000-08-19 Catalonia, Ebro Spanien
285 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2017-07-14 Joroinen, Pasala Finland
286 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2002-05-24 Hailuoto, Kirkkosalmi Finland
287 * Brun Noddy (Anous stolidus)
288 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
289 X Ride (Rissa tridactyla) 2000-05-25 Hailuoto, Marjaniemi Finland
290 X Ismåge (Pagophila eburnea) 2009-06-12 Spitsbergen, Longyearbyen Norge
291 X Sabinemåge (Xema sabini) 2008-09-19 Andalucia, Donana Spanien
292 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 2000-08-17 Catalonia, Ebro Spanien
293 Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
294 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
295 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
296 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
297 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
298 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2016-05-07 Janakkala, Röyhynsuo Finland
299 Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
300 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
301 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
302 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2000-08-17 Catalonia, Ebro Spanien
303 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2000-08-17 Catalonia, Ebro Spanien
304 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 2002-02-22 Ain Sukhna Egypten
305 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 2002-02-22 Ain Sukhna Egypten
306 X Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) 2002-02-23 Hurghada Egypten
307 X Stormmåge (Larus canus)
308 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
309 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2011-10-13 Flores, Ponta Delgada Azorerne
310 X Svartbag (Larus marinus)
311 X * Tangmåge (Larus dominicanus) 2011-03-01 Knifiss Lagoon Marokko
312 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
313 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
314 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2000-01-17 Oulu, Oritkari Finland
315 X Sølvmåge (Larus argentatus)
316 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
317 * Vegamåge (Larus vegae)
318 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2002-02-21 Suez Egypten
319 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2000-08-16 Catalonia, Ebro Spanien
320 X Armensk Måge (Larus armenicus) 2002-02-21 Suez Egypten
321 X * Skifermåge (Larus schistisagus) 2012-11-04 Kirkkonummi, Vitträsk Finland
322 X Sildemåge (Larus fuscus)
323 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2000-08-17 Catalonia, Ebro Spanien
324 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
325 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
326 X Bergiusterne (Thalasseus bergii) 2002-02-22 An Sukhna Egypten
327 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 2004-04-22 Ain Sukhna Egypten
328 X * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) 2011-03-01 Dakhla Marokko
329 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1998-05-16 Saaremaa Estland
330 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
331 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
332 X Dværgterne (Sternula albifrons)
333 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
334 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
335 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
336 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 2008-04-12 Ras az Zur Kuwait
337 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
338 X Rosenterne (Sterna dougallii) 2011-10-08 Sao Miguel, Ponta Delgada Azorerne
339 X Fjordterne (Sterna hirundo)
340 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa) 2008-04-07 Ras az Zur Kuwait
341 X Havterne (Sterna paradisaea)
342 X Prærieterne (Sterna forsteri) 2017-01-02 Nimmo's Pier Irland
343 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2000-08-16 Catalonia, Ebro Spanien
344 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2000-09-10 Pyhäjoki, Parhalahti Finland
345 X Sortterne (Chlidonias niger)
346 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
347 X Storkjove (Stercorarius skua) 2003-07-14 Varanger Norge
348 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
349 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
350 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1997-05-24 Hailuoto, Riisinnokka Finland
351 X Søkonge (Alle alle) 1998-11-08 Oulu, Toppilansalmi Finland
352 X Polarlomvie (Uria lomvia) 2003-04-20 Varanger Norge
353 X Lomvie (Uria aalge) 2002-09-26 Lemland, Lågskär Finland
354 X Alk (Alca torda)
355 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
356 X Tejst (Cepphus grylle)
357 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
358 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
359 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
360 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
361 X Lunde (Fratercula arctica) 2002-08-24 Spåkenes Norge
362 * Hornet lunde (Fratercula corniculata)
363 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
364 X Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) 2003-12-20 Boavista, Sal Rei Kap Verde
365 X * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus) 2011-10-14 Flores, Fajazinha Azorerne
366 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
367 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
368 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2017-01-03 Salthill Irland
369 X Islom (Gavia immer) 2003-04-20 Varanger Norge
370 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1997-12-15 Oulu, Hartaanselkä Finland
371 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 2016-08-30 Graciosa, Bank of Fortune Azorerne
372 X Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) 2003-12-21 Boavista, Ilhau dos Passaros Kap Verde
373 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
374 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
375 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
376 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
377 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
378 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2004-08-03 Lofoten Norge
379 X Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) 2008-09-09 Madeira Portugal
380 X * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi) 2016-08-29 ferry between Terceira and Graciosa Azorerne
381 X * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe) 2003-12-21 Ilheu dos Passaros Kap Verde
382 X * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis) 2016-08-31 Graciosa, Bank of Fortune Azorerne
383 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2004-08-03 Lofoten Norge
384 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
385 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1999-06-22 Enontekiö, Pöyrisjärvi Finland
386 * Kappetrel (Daption capense)
387 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
388 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
389 X * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) 2008-09-14 Madeira Pico de Arieiro Portugal
390 X Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) 2003-12-24 Santa Antao, Ponto del Sol Kap Verde
391 X * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) 2008-09-09 Madeira Desertas Portugal
392 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
393 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
394 X * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana) 2011-10-11 off Corvo Azorerne
395 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
396 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
397 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 1990-09-16 Rhodes Grækenland
398 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2003-12-26 Sao Vicente Kap Verde
399 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
400 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2004-04-17 Eilat Israel
401 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
402 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
403 X Storskråpe (Ardenna gravis) 2008-09-11 Madeira, Porto Moniz Portugal
404 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2003-07-16 Varanger Norge
405 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 1990-09-16 Rhodos Grækenland
406 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2003-12-18 Rio Mira Portugal
407 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
408 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
409 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
410 X Lille Skråpe (Puffinus baroli) 2004-01-11 Tenerife, Ponto del Teno Spanien
411 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
412 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) 2008-09-09 Madeira Desertas Portugal
413 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
414 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
415 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
416 X Sort Stork (Ciconia nigra) 1994-06-14 Siikajoki, Siikajokisuu Finland
417 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
418 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1995-05-28 Helsinki, Munkkiniemi Finland
419 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
420 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
421 X * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) 2003-12-22 Boavista Ilhau de Baluarte Kap Verde
422 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
423 X Sule (Morus bassanus) 2000-08-20 Catalonia, Ebro Spanien
424 * Kapsule (Morus capensis)
425 * Maskesule (Sula dactylatra)
426 * Rødfodet Sule (Sula sula)
427 X Brun Sule (Sula leucogaster) 2002-02-23 Hurghada Egypten
428 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
429 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 2004-01-26 Kerkini Grækenland
430 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
431 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2000-08-24 Catalonia, Cap de Creus Spanien
432 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
433 * White-breasted Cormorant (Phalacrocorax lucidus)
434 X * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis) 2008-04-12 Ras Az Zur Kuwait
435 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
436 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
437 X Eremitibis (Geronticus eremita) 2011-02-27 Tamri Marokko
438 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1995-09-14 Lumijoki, Sannanlahti Finland
439 X Skestork (Platalea leucorodia) 1995-08-06 Hailuoto, Pökönnokka Finland
440 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
441 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2013-10-29 Corvo Azorerne
442 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
443 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2000-08-16 Catalonia, Ebro Spanien
444 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
445 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
446 X * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii) 2017-12-25 Canary, Fuerteventura, Barranco de Rio Cabras Spanien
447 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2000-08-16 Catalonia, Ebro Spanien
448 X * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea) 2011-10-11 Corvo, Vila Nova Azorerne
449 * Krabbehejre (Butorides virescens)
450 X Mangrovehejre (Butorides striata) 2002-02-26 Luxor Egypten
451 X Tophejre (Ardeola ralloides) 1991-10-01 Reisjärvi Finland
452 * Rishejre (Ardeola grayii)
453 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
454 X Kohejre (Bubulcus ibis) 2000-08-16 Catalonia, Ebro Spanien
455 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
456 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
457 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
458 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
459 * Goliathejre (Ardea goliath)
460 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 2000-08-16 Catalonia, Ebro Spanien
461 X Sølvhejre (Ardea alba) 1999-05-15 Liminka, Temmesjokisuu Finland
462 X * Mellemhejre (Ardea intermedia) 2003-12-26 Sao Vicente Mindelo Kap Verde
463 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
464 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
465 * Blåhejre (Egretta caerulea)
466 * Snehejre (Egretta thula)
467 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1997-06-11 Liminka, Virkkula Finland
468 X Revhejre (Egretta gularis) 2002-02-24 El Gouna Egypten
469 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 2002-03-01 Abu Simbel Egypten
470 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
471 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2004-01-26 Kerkini Grækenland
472 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
473 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2002-02-21 Abbassa Egypten
474 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 2000-08-30 Catalonia, Tolva Spanien
475 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 2000-08-27 Catalonia, Tolva Spanien
476 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
477 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
478 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
479 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
480 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
481 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
482 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 2000-08-27 Catalonia, Tolva Spanien
483 X Munkegrib (Aegypius monachus) 2004-02-20 Dadja Grækenland
484 Øregrib (Torgos tracheliotos)
485 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 2000-08-24 Catalonia, Cap de Creus Spanien
486 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
487 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1998-05-19 Läänemaa Estland
488 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2000-06-10 Parikkala, Saari, Pohjanranta Finland
489 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
490 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2000-08-27 Catalonia, Tolva Spanien
491 * Rovørn (Aquila rapax)
492 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 2002-02-22 Wadi el Hagul Egypten
493 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 2007-04-18 Andalucia, Donana Spanien
494 X Kejserørn (Aquila heliaca) 2004-02-23 Evros, Drana Grækenland
495 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
496 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
497 X Høgeørn (Aquila fasciata) 2000-08-24 Catalonia, Cap de Creus Spanien
498 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
499 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
500 X * Shikra (Accipiter badius) 2008-04-13 Al Abraq Kuwait
501 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 2004-04-21 Eilat Israel
502 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
503 X Duehøg (Accipiter gentilis)
504 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
505 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
506 X * Amerikansk Blå Kærhøg (Circus hudsonius) 2011-10-19 Flores, Ribeira Grande Azorerne
507 X Steppehøg (Circus macrourus)
508 X Hedehøg (Circus pygargus)
509 X Rød Glente (Milvus milvus) 2000-08-30 Catalonia, Tolva Spanien
510 X Sort Glente (Milvus migrans) 1993-06-16 Piippola, Kortteinen Finland
511 X * Gulnæbbet glente (Milvus aegyptius) 2002-03-01 Abu Simbel Egypten
512 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
513 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
514 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
515 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
516 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
517 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 2002-02-26 Luxor Egypten
518 X * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) 2003-10-24 Santa Antao Kap Verde
519 X Musvåge (Buteo buteo)
520 X Slørugle (Tyto alba) 2000-08-23 Catalonia, Vic Spanien
521 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei) 2012-06-30 Birecik Tyrkiet
522 X Dværghornugle (Otus scops) 2000-08-22 Catalonia, Vic Spanien
523 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
524 X Sneugle (Bubo scandiacus) 1992-07-27 Hailuoto, Mäntyniemi Finland
525 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
526 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 2000-03-04 Wadi Digla Egypten
527 X * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) 2012-06-30 Oymapinar Baraji Tyrkiet
528 X Natugle (Strix aluco)
529 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
530 X Ørkennatugle (Strix hadorami) 2015-03-23 Dead Sea Israel
531 X Slagugle (Strix uralensis)
532 X Lapugle (Strix nebulosa)
533 X Høgeugle (Surnia ulula)
534 X Spurveugle (Glaucidium passerinum)
535 X Kirkeugle (Athene noctua) 2000-08-21 Catalonia, Tiamar Spanien
536 X Perleugle (Aegolius funereus)
537 X Skovhornugle (Asio otus)
538 X Mosehornugle (Asio flammeus)
539 X Kapugle (Asio capensis) 2011-02-26 Merja Zerga Marokko
540 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
541 X Hærfugl (Upupa epops)
542 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
543 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
544 X Ellekrage (Coracias garrulus) 2000-08-24 Catalonia, PNAE Spanien
545 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
546 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 2002-02-21 Abbassa Egypten
547 X Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) 2003-12-27 Santiago, Praia Kap Verde
548 X Isfugl (Alcedo atthis) 1993-04-28 Siikajoki, Ruukki, Revonlahti Finland
549 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
550 X Gråfisker (Ceryle rudis) 2002-02-20 Cairo Egypten
551 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
552 X Afrikansk Lille Grøn Biæder (Merops viridissimus) 2002-02-21 Abbassa Egypten
553 X Arabisk Lille Grøn Biæder (Merops cyanophrys) 2004-03-04 Eilat, IBRCE Israel
554 X Grøn Biæder (Merops persicus) 1996-05-26 Kalajoki, Letto Finland
555 X Biæder (Merops apiaster) 1995-06-16 Ristiina, Heimari Finland
556 X Vendehals (Jynx torquilla)
557 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
558 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
559 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2002-03-06 Buda, Forgaskereku Ungarn
560 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
561 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
562 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 2004-01-26 Kerkini Grækenland
563 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
564 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 1998-05-18 Matsalu, Suitsu Estland
565 * Guldspætte (Colaptes auratus)
566 X Sortspætte (Dryocopus martius)
567 X Grønspætte (Picus viridis) 2004-02-04 Kerkini, Mandraki Grækenland
568 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) 2000-08-21 Catalonia, Tiana Spanien
569 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 2011-03-06 Atlas Marokko
570 X Gråspætte (Picus canus)
571 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 2002-02-24 Hurghada Egypten
572 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
573 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
574 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1994-07-07 Liminka, Iso-Veneneva Finland
575 * Amurfalk (Falco amurensis)
576 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 2000-08-20 Catalonia, Ebro Spanien
577 Sodfalk (Falco concolor)
578 X Dværgfalk (Falco columbarius)
579 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
580 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 2011-03-01 Knifiss Lagoon Marokko
581 X Slagfalk (Falco cherrug) 2007-05-24 Chachuna Georgien
582 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 1991-05-12 Liminka, Virkkula Finland
583 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
584 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) 2000-08-22 Catalonia, Barcelona Spanien
585 Nandayparakit (Aratinga nenday)
586 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
587 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
588 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) 2000-08-25 Catalonia Spanien
589 * Fibii (Sayornis phoebe)
590 * Østlig Pivi (Contopus virens)
591 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
592 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
593 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
594 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
595 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
596 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
597 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 2011-02-26 Sidi Bettache Marokko
598 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2021-10-15 Helsinki, Viikki, Mäyrämetsä Danmark
599 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
600 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 2008-04-04 Sulaibhikat Kuwait
601 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2008-04-06 Jahra farms Kuwait
602 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
603 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2008-04-13 Sulaibhikat Kuwait
604 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1995-07-01 Liminka, Sallinen Finland
605 X * Nordlig Tornskade (Lanius borealis) 2014-10-18 Corvo, Lighthouse Valley Azorerne
606 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
607 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 2000-08-25 Catalonia, PNAE Spanien
608 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2000-08-23 Catalonia, Vic Spanien
609 X Masketornskade (Lanius nubicus) 2002-02-26 Luxor Egypten
610 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
611 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
612 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
613 X * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus) 2014-10-10 Corvo Azorerne
614 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-18 Corvo, Ribeira da Ponte Azorerne
615 X Pirol (Oriolus oriolus)
616 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
617 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
618 X Lavskrige (Perisoreus infaustus)
619 X Skovskade (Garrulus glandarius)
620 X Blåskade (Cyanopica cooki) 2003-12-17 Castro Verde Portugal
621 X Husskade (Pica pica)
622 X Maghreb Husskade (Pica mauritanica) 2011-02-26 Rabat Marokko
623 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
624 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 2000-08-28 Catalonia, Besiberri Spanien
625 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 2005-08-06 Corsica Frankrig
626 X Allike (Coloeus monedula)
627 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
628 X Huskrage (Corvus splendens) 2002-02-21 Suez Egypten
629 X Råge (Corvus frugilegus)
630 X Sortkrage (Corvus corone)
631 X Gråkrage (Corvus cornix)
632 X * Broget Krage (Corvus albus) 2011-03-01 Tchoucan Marokko
633 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 2002-02-22 Wadi el Hagul Egypten
634 X Ravn (Corvus corax)
635 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) 2004-03-17 Eilat Israel
636 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
637 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
638 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) 2008-04-04 Sulaibhikat Kuwait
639 X Sortmejse (Periparus ater)
640 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
641 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 2004-01-30 Kerkini, Grousia Grækenland
642 X Lapmejse (Poecile cinctus)
643 X Sumpmejse (Poecile palustris) 1998-05-18 Matsalu, Penijö Estland
644 * Caspian Tit (Poecile hyrcanus)
645 X Fyrremejse (Poecile montanus)
646 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 2004-01-10 Tenerife, Puerto de la Cruz Spanien
647 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
648 X * Azurmejse (Cyanistes cyanus) 1992-04-20 Siikajoki Ruukki Revonlahti Finland
649 X Musvit (Parus major)
650 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2000-08-17 Catalonia, Ebro Spanien
651 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1995-04-13 Liminka, Pitkänokka Finland
652 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 2002-02-21 Ismailiya Egypten
653 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 2011-03-02 Aosserd road Marokko
654 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 2002-02-26 Luxor Egypten
655 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 2002-02-24 Hurghada Egypten
656 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 2003-12-21 Boavista, Sal Rei Kap Verde
657 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
658 X Hedelærke (Lullula arborea)
659 X * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera) 2015-06-08 Orsk, Gaynulino Rusland (indenfor VP)
660 X Razolærke (Alauda razae) 2004-01-05 Razo Kap Verde
661 X Lille Sanglærke (Alauda gulgula) 2008-04-08 Jahra Outfall Kuwait
662 X Sanglærke (Alauda arvensis)
663 X Theklalærke (Galerida theklae) 2000-08-24 Catalonia, Cap de Creus Spanien
664 X Toplærke (Galerida cristata) 1995-07-25 Raahe, Keskusta Finland
665 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) 2012-06-05 Ouarzazate Marokko
666 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1997-10-19 Oulu, Taskila Finland
667 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 2011-03-03 Aosserd road Marokko
668 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
669 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 1998-05-18 Matsalu, Penijö Estland
670 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2004-03-26 Eilat Israel
671 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 2003-12-17 Castro Verde Portugal
672 X * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis) 2017-06-08 Steppes NW from Inderpor Kasakhstan
673 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 2011-03-06 Anti-Atlas Marokko
674 X Eremitlærke (Eremalauda dunni) 2012-06-07 Cafe Yasmina road Marokko
675 X Arabisk Lærke (Eremalauda eremodites) 2008-04-11 Kabd Kuwait
676 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 2000-08-19 Catalonia, Ebro Spanien
677 X Turkestan Korttået Lærke (Alaudala heinei) 2014-09-25 Hailuoto, Keskiniemi Finland
678 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
679 X Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) 2008-04-04 Sulaibhikat Kuwait
680 X Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) 2008-04-09 Green Island Kuwait
681 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 2004-03-02 Tel Aviv Israel
682 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 2002-02-20 Cairo Egypten
683 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 2011-02-28 Oued Massa Marokko
684 * Grey-throated Martin (Riparia chinensis)
685 X Digesvale (Riparia riparia)
686 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
687 * Stor Digesvale (Riparia cincta)
688 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
689 X * Purpursvale (Progne subis) 2011-10-18 Corvo, Vila Nova Azorerne
690 X Landsvale (Hirundo rustica)
691 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
692 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 2000-08-23 Catalonia, Vic Spanien
693 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 2002-02-22 Ain Sukhna Egypten
694 X Bysvale (Delichon urbicum)
695 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
696 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2000-08-26 Catalonia Spanien
697 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
698 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
699 X * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) 2011-10-18 Corvo, Vila Nova Azorerne
700 X Cettisanger (Cettia cetti) 2000-08-17 Catalonia, Ebro Spanien
701 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 2002-03-04 Wadi Digla Egypten
702 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
703 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
704 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2010-10-11 Shetland, Lerwick Storbritannien
705 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 2004-03-10 Eilat Israel
706 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2009-10-25 Kajaani, Kirjastonranta Finland
707 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1997-10-11 Siikajoki, Tauvo Finland
708 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1999-10-06 Haukipudas, Halkokari Finland
709 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2010-10-12 Shetland, Sandwick Storbritannien
710 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
711 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2013-10-03 Joensuu, Höylas Finland
712 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
713 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
714 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 2006-07-14 Kazbegi Georgien
715 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) 2004-01-10 Tenerife, Puerto de la Cruz Spanien
716 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
717 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2003-12-18 Rio Mira Portugal
718 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
719 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2006-07-14 Kazbegi Georgien
720 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
721 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
722 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
723 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
724 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 1998-07-03 Enontekiö, Leppäjärvi Finland
725 X * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) 2008-04-05 Talha Kuwait
726 X Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) 2003-12-28 Santiago, Sao Jorge Kap Verde
727 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
728 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
729 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) 2002-02-21 Abbassa Egypten
730 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 2000-08-24 Catalonia, PNAE Spanien
731 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 2000-08-18 Catalonia, Ebro Spanien
732 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
733 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2006-07-20 Armash Armenien
734 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
735 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
736 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
737 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
738 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 2000-06-11 Tohmajärvi, Värtsilä Finland
739 X Steppegulbug (Iduna rama) 2010-10-09 Shetland, Channerwick Storbritannien
740 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2002-02-28 Assuan Egypten
741 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 2008-09-17 Andalucia, Donana Spanien
742 X Orientgulbug (Hippolais languida) 2004-04-14 Lotan Israel
743 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 2012-06-28 Akseki Tyrkiet
744 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2000-08-31 Catalonia Spanien
745 X Gulbug (Hippolais icterina)
746 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
747 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
748 X Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
749 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
750 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
751 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2000-06-11 Parikkala, Siikalahti Finland
752 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 2000-08-16 Catalonia, Ebro Spanien
753 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) 2002-02-21 Abbassa Egypten
754 X Delikat Prinia (Prinia lepida) 2008-04-04 Sulaibhikat Kuwait
755 X * Sahelsanger (Spiloptila clamans) 2011-03-02 Aosserd road Marokko
756 X * Sangtimalie (Leiothrix lutea) 2010-10-24 Barcelona, Baixador de Villadrear Spanien
757 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) 2004-03-11 Eilat Israel
758 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 2011-03-04 Oued Lemeshed Marokko
759 X * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) 2012-07-01 Birecik Tyrkiet
760 X * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) 2008-04-05 Abdaly Kuwait
761 X Munk (Sylvia atricapilla)
762 X Havesanger (Sylvia borin)
763 X Høgesanger (Curruca nisoria)
764 X Gærdesanger (Curruca curruca)
765 * Mørk Gærdesanger (Curruca althaea)
766 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2012-04-05 Sicily Italien
767 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 2004-03-09 Eilat Israel
768 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) 2004-04-17 Yotvata Israel
769 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2004-03-17 Arava Israel
770 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 2011-03-02 Aosserd road Marokko
771 X Tornsanger (Curruca communis)
772 X Provencesanger (Curruca undata) 2000-08-21 Catalonia, Tiamar Spanien
773 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2005-08-06 Corsica Frankrig
774 Balearsanger (Curruca balearica)
775 X Berbersanger (Curruca deserticola) 2011-03-07 Asni Marokko
776 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 2003-12-20 Boavista, Sal Rei Kap Verde
777 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2002-02-23 Hurghada Egypten
778 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 2000-08-16 Catalonia, Ebro Spanien
779 X Makisanger (Curruca subalpina) 2005-08-06 Corsica, Bonifacio Frankrig
780 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 1990-09-15 Rhodos Grækenland
781 X Rosasanger (Curruca mystacea) 2002-02-22 Wadi el Hagul Egypten
782 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 2004-03-14 Eilat Israel
783 X Cypernsanger (Curruca melanothorax) 2004-03-09 Eilat Israel
784 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
785 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
786 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2000-08-23 Catalonia, Vic Spanien
787 X Fuglekonge (Regulus regulus)
788 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) 2008-09-11 Madeira, Ribeiro de Janela Portugal
789 X * Rubinfuglekonge (Regulus calendula) 2013-10-21 Flores Azorerne
790 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
791 X Spætmejse (Sitta europaea) 1993-10-26 Oulu, Kastelli Finland
792 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) 2005-08-06 Corsica Frankrig
793 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
794 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 2006-07-17 Borjomi Georgien
795 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
796 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 2006-07-22 Yeghegnaghor Armenien
797 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) 2006-07-20 Vedi Armenien
798 X Murløber (Tichodroma muraria) 2006-07-16 Kazbegi Georgien
799 X Træløber (Certhia familiaris)
800 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2000-08-23 Catalonia, Vic Spanien
801 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
802 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
803 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
804 X * Topmaina (Acridotheres cristatellus) 2011-10-07 Lissabon, Carcavelos Portugal
805 X * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) 2008-04-05 Jahra farms Kuwait
806 X Maina (Acridotheres tristis) 2008-04-04 Sulaibhikat Kuwait
807 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
808 * Amurstær (Agropsar sturninus)
809 X Rosenstær (Pastor roseus)
810 X Stær (Sturnus vulgaris)
811 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2000-08-16 Catalonia, Ebro Spanien
812 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 2004-04-02 Tel Aviv Israel
813 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
814 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2009-06-16 Kalajoki Holmanperä Finland
815 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
816 X * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens) 2009-10-01 Shetland Foula Storbritannien
817 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
818 X * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 2011-10-13 Flores, Faja Grande Azorerne
819 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
820 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
821 * Grådrossel (Turdus unicolor)
822 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1996-05-02 Oulu, Ranta-Kastelli Finland
823 X Solsort (Turdus merula)
824 X * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) 1995-11-01 Oulu Hietasaari Finland
825 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2002-12-21 Savonlinna, Kellarpelto Finland
826 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
827 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
828 * Brundrossel (Turdus eunomus)
829 X Sjagger (Turdus pilaris)
830 X Vindrossel (Turdus iliacus)
831 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
832 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
833 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
834 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) 2015-03-26 Yotvata Israel
835 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 2008-03-28 Eilat Israel
836 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
837 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) 2005-08-05 Corsica, Bonifacio Frankrig
838 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
839 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
840 X Rødhals (Erithacus rubecula)
841 * Blånattergal (Larvivora cyane)
842 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
843 X Blåhals (Luscinia svecica)
844 X Nattergal (Luscinia luscinia)
845 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
846 X Hvidhals (Irania gutturalis) 2004-04-14 Eilat Israel
847 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 2000-10-12 Oulu Nallikari Finland
848 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 1997-06-03 Siikajoki, Tauvo Finland
849 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
850 X Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) 2012-06-08 Forest de Cedres Marokko
851 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2004-04-19 Eilat Israel
852 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 2004-03-29 Eilat Israel
853 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
854 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
855 X * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) 2009-10-03 Shetland Fetlar Storbritannien
856 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
857 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
858 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
859 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
860 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri)
861 X * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) 2006-07-15 Kazbegi Georgien
862 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 1991-10-24 Hailuoto, Marjaniemi Finland
863 X Blådrossel (Monticola solitarius) 2000-08-24 Catalonia, Cap de Creus Spanien
864 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
865 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) 2017-12-24 Canary, Fuerteventura, Barranco de Rio Cabras Spanien
866 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2000-08-23 Vic Spanien
867 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 1991-05-25 Hailuoto, Pökönnokka Finland
868 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2013-11-10 Orimattila, Pappilanniemi Finland
869 X * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata) 2017-05-19 Parainen, Utö Finland
870 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
871 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
872 X Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) 2012-06-04 Oukameiden Marokko
873 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2001-09-15 Siikajoki, Karinkanta Finland
874 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) 2004-03-19 Eilat Israel
875 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2002-02-22 Wadi el Hagul Egypten
876 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2000-08-16 Catalonia Spanien
877 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
878 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) 2004-03-16 Eilat Israel
879 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2004-06-12 Lappeenranta, Tuosa Finland
880 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 2011-03-01 Boujdour Marokko
881 X Sortstjert (Oenanthe melanura) 2004-03-02 Eilat Israel
882 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
883 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 2008-09-17 Andalucia Spanien
884 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2002-02-22 Ain Sukhna Egypten
885 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
886 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 2006-07-20 Vedi Armenien
887 X Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) 2012-06-06 Boumalne Dades Marokko
888 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) 2004-03-17 Arava Israel
889 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
890 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) 2012-07-01 Nemrut Dagi Tyrkiet
891 X * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) 2006-07-23 Megri Armenien
892 X Vandstær (Cinclus cinclus)
893 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
894 X Nilsolfugl (Hedydipna metallica) 2002-02-26 Luxor Egypten
895 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) 2004-03-04 Eilat Israel
896 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
897 X Gråspurv (Passer domesticus)
898 X Italiensk Spurv (Passer italiae) 2005-08-05 Sardinia, Alchero Italien
899 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 2002-02-21 Abbassa Egypten
900 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 2004-03-05 Eilat Israel
901 X Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) 2003-12-20 Sal, Pedra de Lume Kap Verde
902 X Ørkenspurv (Passer simplex) 2011-03-02 Aosserd road Marokko
903 X Skovspurv (Passer montanus)
904 * Sahelspurv (Passer luteus)
905 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 2006-07-20 Vedi Armenien
906 X Stenspurv (Petronia petronia) 2004-01-19 Tenerife, Porto del Teno Spanien
907 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) 2008-04-11 Talha Kuwait
908 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 2006-07-14 Kazbegi Georgien
909 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
910 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
911 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) 2011-10-07 Lissabon, Barroca d'Alva Portugal
912 Stribet Væver (Ploceus manyar)
913 X Napoleonsvæver (Euplectes afer) 2011-10-07 Lissabon, Barroca d'Alva Portugal
914 * Amarant (Lagonosticta senegala)
915 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
916 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
917 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 2003-12-18 Sado Portugal
918 X Tigerfinke (Amandava amandava) 2002-02-27 Luxor, Crocodile Island Egypten
919 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
920 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) 2004-03-05 Eilat Israel
921 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
922 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
923 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 2000-08-28 Catalonia, Besiberri Spanien
924 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-06-21 Inta area Rusland (indenfor VP)
925 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 2006-07-25 Aragats Armenien
926 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2010-12-05 Pori, Kaunismäki Finland
927 X Jernspurv (Prunella modularis)
928 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
929 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
930 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
931 X Citronvipstjert (Motacilla citreola)
932 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
933 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
934 X Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp) 2002-03-01 Abu Simbel Egypten
935 X Storpiber (Anthus richardi) 2000-10-24 Oulu, Oritkari Finland
936 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2002-10-01 Lemland, Lågskär Finland
937 X Markpiber (Anthus campestris) 1998-05-16 Saaremaa, Santlalahti Estland
938 X Langnæbbet Piber (Anthus similis) 2004-04-16 Arava Israel
939 X Engpiber (Anthus pratensis)
940 X Skovpiber (Anthus trivialis)
941 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 1993-06-13 Oulu, Kalimenlampi Finland
942 X Tundrapiber (Anthus gustavi) 2009-09-30 Shetland, Foula Storbritannien
943 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
944 X Hedepiber (Anthus rubescens) 2004-03-30 Eilat Israel
945 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2000-08-28 Catalonia, Besiberri Spanien
946 X Skærpiber (Anthus petrosus)
947 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 2004-01-10 Tenerife, Puerto de la Cruz Spanien
948 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
949 X Tenerife Blå Bogfinke (Fringilla teydea) 2004-01-13 Tenerife, Teide Spanien
950 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
951 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
952 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
953 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
954 X Krognæb (Pinicola enucleator)
955 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
956 X Azorerdompap (Pyrrhula murina) 2011-10-21 Sao Miguel Azorerne
957 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 2004-04-16 Mount Hermon Israel
958 X Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) 2011-03-06 Oukameiden Marokko
959 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2002-02-22 Wadi el Hagul Egypten
960 X Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) 2006-07-20 Vedi Armenien
961 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
962 X * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) 2006-07-15 Kazbegi Georgien
963 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 2004-03-19 Eilat Israel
964 X * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus) 2015-06-06 Ekaterinburg, Airport marshes Rusland (indenfor VP)
965 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
966 X Grønirisk (Chloris chloris)
967 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 2004-03-14 Eilat Israel
968 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
969 X Tornirisk (Linaria cannabina)
970 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
971 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
972 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
973 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
974 X Skotsk Korsnæb (Loxia scotica) 2010-09-22 Scotland, Cairngorn Storbritannien
975 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
976 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
977 X Stillits (Carduelis carduelis)
978 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 2000-08-28 Catalonia, Besiberri Spanien
979 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) 2005-08-07 Corsica Frankrig
980 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 2006-07-14 Kazbegi Georgien
981 X Gulirisk (Serinus serinus) 2000-08-18 Catalonia, Ebro Spanien
982 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) 2004-03-09 Eilat Israel
983 X Kanariefugl (Serinus canaria) 2004-01-10 Tenerife, Puerto de la Cruz Spanien
984 X Grønsisken (Spinus spinus)
985 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
986 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
987 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1998-05-23 Oulu, Taskila Finland
988 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
989 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2016-12-06 Loviisa, Pernaja Finland
990 X Klippeværling (Emberiza cia) 2000-08-28 Catalonia, Besiberri Spanien
991 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 2006-07-20 Vedi Armenien
992 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2008-04-09 Raz az Zur Kuwait
993 X Hortulan (Emberiza hortulana)
994 X Rustværling (Emberiza caesia) 2004-03-07 Eilat Israel
995 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2000-08-23 Catalonia, Vic Spanien
996 X Stribet Værling (Emberiza striolata) 2004-03-18 Eilat Israel
997 X Husværling (Emberiza sahari) 2011-02-25 Marokko
998 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
999 X Dværgværling (Emberiza pusilla)
1000 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2009-02-07 Norra Järvafältet Säbysjön Sverige
1001 X Pileværling (Emberiza rustica)
1002 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1003 X * Rødværling (Emberiza rutila) 2018-10-24 Eurajoki, Luvia, Säppi Finland
1004 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2006-07-19 Dzendar Georgien
1005 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2015-06-08 Orsk, Gaynulino Rusland (indenfor VP)
1006 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1007 X * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi) 2016-06-22 Inta area Rusland (indenfor VP)
1008 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1009 X * Rævespurv (Passerella iliaca) 2012-12-09 Haapsalu Estland
1010 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1011 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1012 X * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys) 2013-10-22 Corvo Azorerne
1013 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2013-11-01 Flores Azorerne
1014 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1015 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1016 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1017 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1018 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1019 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1020 X * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) 2011-10-12 Flores, Faja Grande Azorerne
1021 * Baltimoretrupial (Icterus galbula)
1022 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1023 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1024 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1025 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1026 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1027 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1028 X * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera) 2011-10-11 Corvo, Ribeira da Ponte Azorerne
1029 X * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) 2013-10-30 Corvo Azorerne
1030 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1031 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1032 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1033 X * Gulstrube (Geothlypis trichas) 2014-10-12 Corvo Azorerne
1034 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1035 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1036 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1037 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1038 X * Parulasanger (Setophaga americana) 2014-10-12 Corvo Azorerne
1039 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1040 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1041 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1042 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2011-10-11 Corvo, Vila Nova Azorerne
1043 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1044 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2014-10-20 Corvo Azorerne
1045 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1046 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1047 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1048 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1049 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1050 X * Sorthalset Sanger (Setophaga virens) 2013-10-28 Corvo Azorerne
1051 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1052 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1053 * Sommertangar (Piranga rubra)
1054 X * Skarlagentangar (Piranga olivacea) 2014-10-08 Corvo Azorerne
1055 X * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) 2013-10-22 Corvo Azorerne
1056 * Dickcissel (Spiza americana)
1057 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1058 X * Indigofinke (Passerina cyanea) 2013-10-23 Corvo Azorerne
Annoncer