VP Artsliste - Kronologisk

Janne Aalto

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2021
761 2021-10-15 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Finland Helsinki, Viikki, Mäyrämetsä
760 2021-10-09 * Prærietrane (Antigone canadensis) Finland Liminka, Savela
2018
759 2018-10-24 * Rødværling (Emberiza rutila) Finland Eurajoki, Luvia, Säppi
2017
758 2017-12-29 * Moskusand (Cairina moschata) Spanien Fuerteventura, Barranco de Los Molinos
757 2017-12-25 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii) Spanien Canary, Fuerteventura, Barranco de Rio Cabras
756 2017-12-25 Kravetrappe (Chlamydotis undulata) Spanien Canary, Fuerteventura, Tindaya
755 2017-12-24 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) Spanien Canary, Fuerteventura, Barranco de Rio Cabras
754 2017-07-14 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) Finland Joroinen, Pasala
753 2017-06-08 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis) Kasakhstan Steppes NW from Inderpor
752 2017-05-19 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata) Finland Parainen, Utö
751 2017-01-03 * Stillehavslom (Gavia pacifica) Irland Salthill
750 2017-01-02 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Irland Loughrea
749 2017-01-02 Prærieterne (Sterna forsteri) Irland Nimmo's Pier
2016
748 2016-12-06 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) Finland Loviisa, Pernaja
747 2016-11-19 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) Sverige Vejbystrand
746 2016-08-31 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis) Azorerne Graciosa, Bank of Fortune
745 2016-08-30 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) Azorerne Graciosa, Bank of Fortune
744 2016-08-29 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi) Azorerne ferry between Terceira and Graciosa
743 2016-06-23 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura) Rusland (indenfor VP) Inta area
742 2016-06-22 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi) Rusland (indenfor VP) Inta area
741 2016-06-21 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Rusland (indenfor VP) Inta area
740 2016-05-09 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Finland Keuruu, Isohiekka, Keurusselkä
739 2016-05-07 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Finland Janakkala, Röyhynsuo
2015
738 2015-10-19 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) Island Keflavik, Njardvikur
737 2015-06-14 * Skovgøg (Cuculus optatus) Rusland (indenfor VP) Ekaterinburg, Monetnyy
736 2015-06-08 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) Rusland (indenfor VP) Orsk, Gaynulino
735 2015-06-08 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera) Rusland (indenfor VP) Orsk, Gaynulino
734 2015-06-06 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus) Rusland (indenfor VP) Ekaterinburg, Airport marshes
733 2015-03-26 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) Israel Yotvata
732 2015-03-23 Ørkennatugle (Strix hadorami) Israel Dead Sea
731 2015-03-23 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) Israel Dead Sea
2014
730 2014-10-20 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) Azorerne Corvo
729 2014-10-20 * Stribet Sanger (Setophaga striata) Azorerne Corvo
728 2014-10-18 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis) Azorerne Corvo, Lighthouse Valley
727 2014-10-12 * Parulasanger (Setophaga americana) Azorerne Corvo
726 2014-10-12 * Gulstrube (Geothlypis trichas) Azorerne Corvo
725 2014-10-10 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus) Azorerne Corvo
724 2014-10-08 * Skarlagentangar (Piranga olivacea) Azorerne Corvo
723 2014-10-07 * Willet (Tringa semipalmata) Azorerne Sao Miguel
722 2014-09-25 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei) Finland Hailuoto, Keskiniemi
2013
721 2013-11-10 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) Finland Orimattila, Pappilanniemi
720 2013-11-01 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) Azorerne Flores
719 2013-10-30 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) Azorerne Corvo
718 2013-10-29 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) Azorerne Corvo
717 2013-10-28 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) Azorerne Corvo
716 2013-10-28 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens) Azorerne Corvo
715 2013-10-23 * Indigofinke (Passerina cyanea) Azorerne Corvo
714 2013-10-22 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) Azorerne Corvo
713 2013-10-22 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys) Azorerne Corvo
712 2013-10-21 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula) Azorerne Flores
711 2013-10-18 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) Azorerne Terceira
710 2013-10-18 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) Azorerne Terceira
709 2013-10-10 * Sørgedue (Zenaida macroura) Azorerne Flores
708 2013-10-03 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Finland Joensuu, Höylas
707 2013-05-01 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) Finland Parikkala, Saari, Kanavalampi
2012
706 2012-12-09 * Rævespurv (Passerella iliaca) Estland Haapsalu
705 2012-11-04 * Skifermåge (Larus schistisagus) Finland Kirkkonummi, Vitträsk
704 2012-07-01 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) Tyrkiet Birecik
703 2012-07-01 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) Tyrkiet Nemrut Dagi
702 2012-06-30 Stribet Dværghornugle (Otus brucei) Tyrkiet Birecik
701 2012-06-30 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) Tyrkiet Oymapinar Baraji
700 2012-06-28 Olivensanger (Hippolais olivetorum) Tyrkiet Akseki
699 2012-06-08 * Kaffersejler (Apus caffer) Marokko S from Rabat
698 2012-06-08 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) Marokko Forest de Cedres
697 2012-06-07 Eremitlærke (Eremalauda dunni) Marokko Cafe Yasmina road
696 2012-06-06 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) Marokko Boumalne Dades
695 2012-06-05 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) Marokko Ouarzazate
694 2012-06-04 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) Marokko Oukameiden
693 2012-06-03 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) Marokko secret place
692 2012-04-06 Stenhøne (Alectoris graeca) Italien Sicily
691 2012-04-05 Mestersanger (Curruca hortensis) Italien Sicily
2011
690 2011-10-21 Azorerdompap (Pyrrhula murina) Azorerne Sao Miguel
689 2011-10-20 * Kildire (Charadrius vociferus) Azorerne Sao Miguel, Faja de Cima
688 2011-10-19 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) Azorerne Flores, Ribeira Grande
687 2011-10-18 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) Azorerne Corvo, Ribeira da Ponte
686 2011-10-18 * Purpursvale (Progne subis) Azorerne Corvo, Vila Nova
685 2011-10-18 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) Azorerne Corvo, Vila Nova
684 2011-10-17 Sortbrun And (Anas rubripes) Azorerne Flores, Moinho
683 2011-10-14 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus) Azorerne Flores, Fajazinha
682 2011-10-13 * Bartramsklire (Bartramia longicauda) Azorerne Flores, Ponta Delgada
681 2011-10-13 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Azorerne Flores, Ponta Delgada
680 2011-10-13 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) Azorerne Flores, Faja Grande
679 2011-10-13 * Nathøg (Chordeiles minor) Azorerne Flores, Ponta Delgada
678 2011-10-12 * Brudeand (Aix sponsa) Azorerne Flores, Lagoa Lomba
677 2011-10-12 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) Azorerne Flores, Faja Grande
676 2011-10-11 * Gul Sanger (Setophaga aestiva) Azorerne Corvo, Vila Nova
675 2011-10-11 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana) Azorerne off Corvo
674 2011-10-11 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea) Azorerne Corvo, Vila Nova
673 2011-10-11 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera) Azorerne Corvo, Ribeira da Ponte
672 2011-10-08 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) Azorerne Terceira, Cabo da Praia
671 2011-10-08 * Rosenterne (Sterna dougallii) Azorerne Sao Miguel, Ponta Delgada
670 2011-10-08 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) Azorerne Sao Miguel, Lagoa Azul
669 2011-10-08 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) Azorerne Terceira, Cabo da Praia
668 2011-10-08 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) Azorerne Sao Miguel
667 2011-10-07 * Topmaina (Acridotheres cristatellus) Portugal Lissabon, Carcavelos
666 2011-10-07 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) Portugal Lissabon, Barroca d'Alva
665 2011-10-07 Napoleonsvæver (Euplectes afer) Portugal Lissabon, Barroca d'Alva
664 2011-06-21 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Finland Lappeenranta, Joutseno Konnunsuo
663 2011-05-08 * Steppevibe (Vanellus gregarius) Finland Lappeenranta, Kivisaari
662 2011-04-24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) Finland Rantasalmi, Putkilahti
661 2011-03-07 Berbersanger (Curruca deserticola) Marokko Asni
660 2011-03-06 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) Marokko Oukameiden
659 2011-03-06 Berbergrønspætte (Picus vaillantii) Marokko Atlas
658 2011-03-06 Duponts Lærke (Chersophilus duponti) Marokko Anti-Atlas
657 2011-03-04 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) Marokko Oued Lemeshed
656 2011-03-03 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) Marokko Aosserd road
655 2011-03-02 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) Marokko Aosserd road
654 2011-03-02 * Sahelsanger (Spiloptila clamans) Marokko Aosserd road
653 2011-03-02 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) Marokko Aosserd road
652 2011-03-02 Ørkenspurv (Passer simplex) Marokko Aosserd road
651 2011-03-01 Lannerfalk (Falco biarmicus) Marokko Knifiss Lagoon
650 2011-03-01 * Tangmåge (Larus dominicanus) Marokko Knifiss Lagoon
649 2011-03-01 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) Marokko Dakhla
648 2011-03-01 Berberstenpikker (Oenanthe moesta) Marokko Boujdour
647 2011-03-01 * Broget Krage (Corvus albus) Marokko Tchoucan
646 2011-02-28 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) Marokko Oued Massa
645 2011-02-27 Eremitibis (Geronticus eremita) Marokko Tamri
644 2011-02-26 Atlashusskade (Pica mauritanica) Marokko Rabat
643 2011-02-26 Kapugle (Asio capensis) Marokko Merja Zerga
642 2011-02-26 Krattornskade (Tchagra senegalus) Marokko Sidi Bettache
641 2011-02-25 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) Marokko Sidi Bettache
640 2011-02-25 Husværling (Emberiza sahari) Marokko
2010
639 2010-12-05 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) Finland Pori, Kaunismäki
638 2010-10-24 * Sangtimalie (Leiothrix lutea) Spanien Barcelona, Baixador de Villadrear
637 2010-10-21 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) Spanien Séros, Secá Granja
636 2010-10-12 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Storbritannien Shetland, Sandwick
635 2010-10-11 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) Storbritannien Shetland, Lerwick
634 2010-10-09 Steppegulbug (Iduna rama) Storbritannien Shetland, Channerwick
633 2010-09-22 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica) Storbritannien Scotland, Cairngorn
632 2010-09-19 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Storbritannien Kent, Oare Marshes
631 2010-09-19 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Storbritannien Kent, Grove Ferry
630 2010-08-28 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) Finland Espoo, Laajalahti
629 2010-07-29 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus) Finland Lappeenranta Toikansuo
628 2010-06-05 Strømand (Histrionicus histrionicus) Island Langidalur
627 2010-06-05 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) Island Laxa
626 2010-04-23 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) Finland Laukaa, Vihtasilta
2009
625 2009-10-25 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Finland Kajaani, Kirjastonranta
624 2009-10-24 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Finland Hailuoto, Isomatala
623 2009-10-03 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) Storbritannien Shetland Fetlar
622 2009-10-01 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens) Storbritannien Shetland Foula
621 2009-09-30 Tundrapiber (Anthus gustavi) Storbritannien Shetland, Foula
620 2009-06-16 * Gulddrossel (Zoothera aurea) Finland Kalajoki Holmanperä
619 2009-06-12 * Ismåge (Pagophila eburnea) Norge Spitsbergen, Longyearbyen
618 2009-05-29 * Blåvinget And (Spatula discors) Finland Jalasjärvi, Hirvijärvi
617 2009-02-07 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) Sverige Norra Järvafältet Säbysjön
2008
616 2008-09-19 Sabinemåge (Xema sabini) Spanien Andalucia, Donana
615 2008-09-17 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) Spanien Andalucia
614 2008-09-17 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) Spanien Andalucia, Donana
613 2008-09-14 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) Portugal Madeira Pico de Arieiro
612 2008-09-11 * Storskråpe (Ardenna gravis) Portugal Madeira, Porto Moniz
611 2008-09-11 Madeiradue (Columba trocaz) Portugal Madeira, Ribeiro de Janela
610 2008-09-11 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) Portugal Madeira, Ribeiro de Janela
609 2008-09-10 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Portugal Madeira, Ribeiro de Janela
608 2008-09-09 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) Portugal Madeira Desertas
607 2008-09-09 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) Portugal Madeira Desertas
606 2008-09-09 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) Portugal Madeira
605 2008-05-15 * Tajgabekkasin (Gallinago megala) Finland Tohmajärvi Niirala
604 2008-04-13 * Langhalet Tornskade (Lanius schach) Kuwait Sulaibhikat
603 2008-04-13 * Shikra (Accipiter badius) Kuwait Al Abraq
602 2008-04-12 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) Kuwait Ras az Zur
601 2008-04-12 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis) Kuwait Ras Az Zur
600 2008-04-11 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites) Kuwait Kabd
599 2008-04-11 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) Kuwait Talha
598 2008-04-09 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) Kuwait Raz az Zur
597 2008-04-09 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) Kuwait Green Island
596 2008-04-08 Lille Sanglærke (Alauda gulgula) Kuwait Jahra Outfall
595 2008-04-07 Hvidkindet Terne (Sterna repressa) Kuwait Ras az Zur
594 2008-04-06 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) Kuwait Jahra farms
593 2008-04-06 * Indisk Vibe (Vanellus indicus) Kuwait Abdaly
592 2008-04-05 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) Kuwait Doha
591 2008-04-05 Krabbeæder (Dromas ardeola) Kuwait Doha
590 2008-04-05 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) Kuwait Talha
589 2008-04-05 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) Kuwait Abdaly
588 2008-04-05 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) Kuwait Jahra farms
587 2008-04-04 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) Kuwait Doha South Pools
586 2008-04-04 Baluchistan Prinia (Prinia lepida) Kuwait Sulaibhikat
585 2008-04-04 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) Kuwait Sulaibhikat
584 2008-04-04 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) Kuwait Sulaibhikat
583 2008-04-04 Isabellatornskade (Lanius isabellinus) Kuwait Sulaibhikat
582 2008-04-04 Maina (Acridotheres tristis) Kuwait Sulaibhikat
581 2008-03-28 Trænattergal (Cercotrichas galactotes) Israel Eilat
2007
580 2007-07-17 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Norge Porsanger, Lakselv
579 2007-06-26 * Langtået Ryle (Calidris subminuta) Finland Kotka Marinranta
578 2007-05-24 * Slagfalk (Falco cherrug) Georgien Chachuna
577 2007-05-18 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) Georgien Kazbegi
576 2007-04-18 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Spanien Andalucia, Donana
575 2007-04-18 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) Spanien Andalucia, Donana
2006
574 2006-07-25 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) Armenien Aragats
573 2006-07-23 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) Armenien Megri
572 2006-07-23 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) Armenien Megri
571 2006-07-22 Klippespætmejse (Sitta neumayer) Armenien Yeghegnaghor
570 2006-07-20 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Armenien Armash
569 2006-07-20 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) Armenien Vedi
568 2006-07-20 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) Armenien Vedi
567 2006-07-20 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) Armenien Vedi
566 2006-07-20 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) Armenien Vedi
565 2006-07-20 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Armenien Armash
564 2006-07-20 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) Armenien Vedi
563 2006-07-19 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Georgien Dzendar
562 2006-07-18 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) Georgien Zakari
561 2006-07-17 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) Georgien Borjomi
560 2006-07-16 Murløber (Tichodroma muraria) Georgien Kazbegi
559 2006-07-15 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) Georgien Kazbegi
558 2006-07-15 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) Georgien Kazbegi
557 2006-07-14 * Snefinke (Montifringilla nivalis) Georgien Kazbegi
556 2006-07-14 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) Georgien Kazbegi
555 2006-07-14 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) Georgien Kazbegi
554 2006-07-14 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) Georgien Kazbegi
553 2006-05-18 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Finland Ilomantsi, Ritovaara
552 2006-05-18 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) Georgien Kazbegi
2005
551 2005-08-07 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) Frankrig Corsica
550 2005-08-06 * Makisanger (Curruca subalpina) Frankrig Corsica, Bonifacio
549 2005-08-06 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) Frankrig Corsica
548 2005-08-06 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) Frankrig Corsica
547 2005-08-06 Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) Frankrig Corsica
546 2005-08-05 Italiensk Spurv (Passer italiae) Italien Sardinia, Alchero
545 2005-08-05 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) Frankrig Corsica, Bonifacio
2004
544 2004-09-23 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Finland Luumäki, Haimila
543 2004-08-03 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Norge Lofoten
542 2004-08-03 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Norge Lofoten
541 2004-06-12 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Finland Lappeenranta, Tuosa
540 2004-04-22 Bengalterne (Thalasseus bengalensis) Egypten Ain Sukhna
539 2004-04-21 Balkanhøg (Accipiter brevipes) Israel Eilat
538 2004-04-19 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Israel Eilat
537 2004-04-17 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) Israel Yotvata
536 2004-04-17 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) Israel Yotvata
535 2004-04-17 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Israel Eilat
534 2004-04-16 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) Israel Mount Hermon
533 2004-04-16 Langnæbbet Piber (Anthus similis) Israel Arava
532 2004-04-15 Sort Frankolin (Francolinus francolinus) Israel Arava
531 2004-04-15 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Israel Hula
530 2004-04-14 Orientgulbug (Hippolais languida) Israel Lotan
529 2004-04-14 Hvidhals (Irania gutturalis) Israel Eilat
528 2004-04-06 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) Israel Eilat
527 2004-04-02 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) Israel Tel Aviv
526 2004-03-30 Hedepiber (Anthus rubescens) Israel Eilat
525 2004-03-29 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) Israel Eilat
524 2004-03-26 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Israel Eilat
523 2004-03-20 Namaquadue (Oena capensis) Israel Eilat
522 2004-03-19 Hættestenpikker (Oenanthe monacha) Israel Eilat
521 2004-03-19 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) Israel Eilat
520 2004-03-18 Stribet Værling (Emberiza striolata) Israel Eilat
519 2004-03-17 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) Israel Arava
518 2004-03-17 Klippestenpikker (Oenanthe lugens) Israel Arava
517 2004-03-17 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) Israel Eilat
516 2004-03-17 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) Israel Arava
515 2004-03-16 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) Israel Eilat
514 2004-03-14 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) Israel Eilat
513 2004-03-14 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) Israel Eilat
512 2004-03-11 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) Israel Eilat
511 2004-03-10 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) Israel Eilat
510 2004-03-09 Cypernsanger (Curruca melanothorax) Israel Eilat
509 2004-03-09 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) Israel Eilat
508 2004-03-09 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) Israel Eilat
507 2004-03-07 Rustværling (Emberiza caesia) Israel Eilat
506 2004-03-06 * Lille Sejler (Apus affinis) Israel Eilat
505 2004-03-05 Dødehavsspurv (Passer moabiticus) Israel Eilat
504 2004-03-05 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) Israel Eilat
503 2004-03-04 Hijazbiæder (Merops cyanophrys) Israel Eilat, IBRCE
502 2004-03-04 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) Israel Eilat
501 2004-03-03 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) Israel Eilat
500 2004-03-02 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) Israel Eilat
499 2004-03-02 Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) Israel Tel Aviv
498 2004-03-02 Sortstjert (Oenanthe melanura) Israel Eilat
497 2004-02-23 * Kejserørn (Aquila heliaca) Grækenland Evros, Drana
496 2004-02-21 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Grækenland Porto Lagos
495 2004-02-20 Munkegrib (Aegypius monachus) Grækenland Dadja
494 2004-02-16 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Grækenland Evros, Drana
493 2004-02-04 Grønspætte (Picus viridis) Grækenland Kerkini, Mandraki
492 2004-01-30 Sørgemejse (Poecile lugubris) Grækenland Kerkini, Grousia
491 2004-01-28 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Grækenland Kerkini, Kerkinitis
490 2004-01-27 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Grækenland Kerkini, Lithotopos
489 2004-01-26 Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) Grækenland Kerkini
488 2004-01-26 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Grækenland Kerkini
487 2004-01-26 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Grækenland Kerkini
486 2004-01-19 Stenspurv (Petronia petronia) Spanien Tenerife, Porto del Teno
485 2004-01-13 Blå Bogfinke (Fringilla teydea) Spanien Tenerife, Teide
484 2004-01-13 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) Spanien Tenerife, Vilaflor
483 2004-01-11 Lille Skråpe (Puffinus baroli) Spanien Tenerife, Ponto del Teno
482 2004-01-11 Berberhøne (Alectoris barbara) Spanien Tenerife, Erjos
481 2004-01-11 Laurbærdue (Columba bollii) Spanien Tenerife, Erjos
480 2004-01-11 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) Spanien Tenerife, Erjos
479 2004-01-10 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) Spanien Tenerife, Puerto de la Cruz
478 2004-01-10 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) Spanien Tenerife, Puerto de la Cruz
477 2004-01-10 Kanariefugl (Serinus canaria) Spanien Tenerife, Puerto de la Cruz
476 2004-01-10 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) Spanien Tenerife, Puerto de la Cruz
475 2004-01-05 Razolærke (Alauda razae) Kap Verde Razo
2003
474 2003-12-28 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) Kap Verde Santiago, Sao Jorge
473 2003-12-28 Perlehøne (Numida meleagris) Kap Verde Santiago, Montanha
472 2003-12-27 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) Kap Verde Santiago, Praia
471 2003-12-26 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Kap Verde Sao Vicente
470 2003-12-26 * Mellemhejre (Ardea intermedia) Kap Verde Sao Vicente Mindelo
469 2003-12-24 Kap Verde-sejler (Apus alexandri) Kap Verde Santa Antao, Pico Cova
468 2003-12-24 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) Kap Verde Santa Antao, Ponto del Sol
467 2003-12-22 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) Kap Verde Boavista Ilhau de Baluarte
466 2003-12-21 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe) Kap Verde Ilheu dos Passaros
465 2003-12-21 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) Kap Verde Boavista, Sal Rei
464 2003-12-21 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) Kap Verde Boavista, Ilhau dos Passaros
463 2003-12-20 Brillesanger (Curruca conspicillata) Kap Verde Boavista, Sal Rei
462 2003-12-20 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) Kap Verde Sal, Pedra de Lume
461 2003-12-20 * Ørkenløber (Cursorius cursor) Kap Verde Sal, Pedra de Lume
460 2003-12-20 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Kap Verde Sal, Pedra de Lume
459 2003-12-20 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) Kap Verde Boavista, Sal Rei
458 2003-12-18 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Portugal Rio Mira
457 2003-12-18 Helenaastrild (Estrilda astrild) Portugal Sado
456 2003-12-18 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Portugal Rio Mira
455 2003-12-17 Blåskade (Cyanopica cooki) Portugal Castro Verde
454 2003-12-17 * Stortrappe (Otis tarda) Portugal Castro Verde
453 2003-12-17 Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) Portugal Castro Verde
452 2003-10-24 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) Kap Verde Santa Antao
451 2003-07-16 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Norge Varanger
450 2003-07-14 Storkjove (Stercorarius skua) Norge Varanger
449 2003-04-20 * Polarlomvie (Uria lomvia) Norge Varanger
448 2003-04-20 Islom (Gavia immer) Norge Varanger
447 2003-03-17 Chukarhøne (Alectoris chukar) Israel Arava
2002
446 2002-12-21 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Finland Savonlinna, Kellarpelto
445 2002-10-01 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) Finland Lemland, Lågskär
444 2002-09-26 Lomvie (Uria aalge) Finland Lemland, Lågskär
443 2002-09-21 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Finland Lemland, Lågskär
442 2002-08-24 Lunde (Fratercula arctica) Norge Spåkenes
441 2002-06-22 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Finland Lappeenranta, Askola
440 2002-05-29 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) Finland Kitee, Puhos
439 2002-05-27 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Finland Oulu, Ylikiiminki, Jolosjärvi
438 2002-05-24 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Finland Hailuoto, Kirkkosalmi
437 2002-03-06 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Ungarn Buda, Forgaskereku
436 2002-03-04 Kratsanger (Scotocerca inquieta) Egypten Wadi Digla
435 2002-03-04 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) Egypten Lake Qarun
434 2002-03-02 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) Egypten Abu simbel
433 2002-03-01 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius) Egypten Abu Simbel
432 2002-03-01 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) Egypten Abu Simbel
431 2002-03-01 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp) Egypten Abu Simbel
430 2002-03-01 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Egypten Abu Simbel
429 2002-02-28 * Bleg Gulbug (Iduna pallida) Egypten Assuan
428 2002-02-28 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) Egypten Assuan
427 2002-02-28 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Egypten Assuan
426 2002-02-27 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) Egypten Luxor, Crocodile Island
425 2002-02-27 Tigerfinke (Amandava amandava) Egypten Luxor, Crocodile Island
424 2002-02-26 Nilsolfugl (Hedydipna metallica) Egypten Luxor
423 2002-02-26 Masketornskade (Lanius nubicus) Egypten Luxor
422 2002-02-26 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Egypten Luxor
421 2002-02-26 Ørkenlærke (Ammomanes deserti) Egypten Luxor
420 2002-02-26 Mangrovehejre (Butorides striata) Egypten Luxor
419 2002-02-24 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) Egypten Hurghada
418 2002-02-24 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) Egypten El Gouna
417 2002-02-24 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) Egypten Hurghada
416 2002-02-24 Revhejre (Egretta gularis) Egypten El Gouna
415 2002-02-23 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Egypten Hurghada
414 2002-02-23 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) Egypten Hurghada
413 2002-02-23 * Brun Sule (Sula leucogaster) Egypten Hurghada
412 2002-02-22 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Egypten Ain Sukhna
411 2002-02-22 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Egypten Wadi el Hagul
410 2002-02-22 Rosasanger (Curruca mystacea) Egypten Wadi el Hagul
409 2002-02-22 Ørkenravn (Corvus ruficollis) Egypten Wadi el Hagul
408 2002-02-22 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Egypten Wadi el Hagul
407 2002-02-22 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Egypten Ain Sukhna
406 2002-02-22 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Egypten Wadi el Hagul
405 2002-02-22 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) Egypten Ain Sukhna
404 2002-02-22 Bergiusterne (Thalasseus bergii) Egypten An Sukhna
403 2002-02-22 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) Egypten Ain Sukhna
402 2002-02-21 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) Egypten Abbassa
401 2002-02-21 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) Egypten Abbassa
400 2002-02-21 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) Egypten Abbassa
399 2002-02-21 Huskrage (Corvus splendens) Egypten Suez
398 2002-02-21 Sporevibe (Vanellus spinosus) Egypten Abbassa
397 2002-02-21 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Egypten Abbassa
396 2002-02-21 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Egypten Suez
395 2002-02-21 * Armensk Måge (Larus armenicus) Egypten Suez
394 2002-02-21 Senegaltriel (Burhinus senegalensis) Egypten Abbassa
393 2002-02-21 Sporegøg (Centropus senegalensis) Egypten Abbassa
392 2002-02-21 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) Egypten Abbassa
391 2002-02-21 Sahelbiæder (Merops viridissimus) Egypten Abbassa
390 2002-02-21 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) Egypten Ismailiya
389 2002-02-20 Palmedue (Spilopelia senegalensis) Egypten Cairo
388 2002-02-20 Gråfisker (Ceryle rudis) Egypten Cairo
387 2002-02-20 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) Egypten Cairo
2001
386 2001-09-15 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Finland Siikajoki, Karinkanta
385 2001-06-14 * Jomfrutrane (Grus virgo) Finland Tohmajärvi, Värtsilä, Sääperi
384 2001-04-13 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Litauen Rushne
2000
383 2000-10-24 * Storpiber (Anthus richardi) Finland Oulu, Oritkari
382 2000-10-12 * Rubinnattergal (Calliope calliope) Finland Oulu Nallikari
381 2000-09-10 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Finland Pyhäjoki, Parhalahti
380 2000-08-31 * Spottesanger (Hippolais polyglotta) Spanien Catalonia
379 2000-08-30 Rød Glente (Milvus milvus) Spanien Catalonia, Tolva
378 2000-08-30 Lammegrib (Gypaetus barbatus) Spanien Catalonia, Tolva
377 2000-08-30 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) Spanien Catalonia Mataro
376 2000-08-28 * Klippeværling (Emberiza cia) Spanien Catalonia, Besiberri
375 2000-08-28 Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) Spanien Catalonia, Besiberri
374 2000-08-28 Citronsisken (Carduelis citrinella) Spanien Catalonia, Besiberri
373 2000-08-28 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Spanien Catalonia, Besiberri
372 2000-08-28 * Alpejernspurv (Prunella collaris) Spanien Catalonia, Besiberri
371 2000-08-27 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Spanien Catalonia, Tolva
370 2000-08-27 * Ådselgrib (Neophron percnopterus) Spanien Catalonia, Tolva
369 2000-08-27 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Spanien Catalonia, Tolva
368 2000-08-26 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Spanien Catalonia
367 2000-08-25 Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) Spanien Catalonia, PNAE
366 2000-08-25 * Skadegøg (Clamator glandarius) Spanien Catalonia, PNAE
365 2000-08-25 Alexanderparakit (Psittacula krameri) Spanien Catalonia
364 2000-08-24 Blådrossel (Monticola solitarius) Spanien Catalonia, Cap de Creus
363 2000-08-24 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) Spanien Catalonia, PNAE
362 2000-08-24 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Spanien Catalonia, Cap de Creus
361 2000-08-24 * Høgeørn (Aquila fasciata) Spanien Catalonia, Cap de Creus
360 2000-08-24 * Ellekrage (Coracias garrulus) Spanien Catalonia, PNAE
359 2000-08-24 Theklalærke (Galerida theklae) Spanien Catalonia, Cap de Creus
358 2000-08-24 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Spanien Catalonia, Cap de Creus
357 2000-08-23 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Spanien Catalonia, Vic
356 2000-08-23 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Spanien Catalonia, Vic
355 2000-08-23 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Spanien Catalonia, Vic
354 2000-08-23 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) Spanien Catalonia, Vic
353 2000-08-23 Slørugle (Tyto alba) Spanien Catalonia, Vic
352 2000-08-23 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) Spanien Catalonia, Vic
351 2000-08-23 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Spanien Vic
350 2000-08-22 * Dværghornugle (Otus scops) Spanien Catalonia, Vic
349 2000-08-22 * Gråsejler (Apus pallidus) Spanien Catalonia, Barcelona
348 2000-08-22 Munkeparakit (Myiopsitta monachus) Spanien Catalonia, Barcelona
347 2000-08-21 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) Spanien Catalonia, Tiana
346 2000-08-21 Provencesanger (Curruca undata) Spanien Catalonia, Tiamar
345 2000-08-21 Kirkeugle (Athene noctua) Spanien Catalonia, Tiamar
344 2000-08-21 * Alpesejler (Tachymarptis melba) Spanien Catalonia, Tiamar
343 2000-08-21 Rødhøne (Alectoris rufa) Spanien Catalonia, Tiamar
342 2000-08-20 * Eleonorafalk (Falco eleonorae) Spanien Catalonia, Ebro
341 2000-08-20 Sule (Morus bassanus) Spanien Catalonia, Ebro
340 2000-08-19 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Spanien Catalonia, Ebro
339 2000-08-19 Dværglærke (Alaudala rufescens) Spanien Catalonia, Ebro
338 2000-08-18 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) Spanien Catalonia, Ebro
337 2000-08-18 Gulirisk (Serinus serinus) Spanien Catalonia, Ebro
336 2000-08-17 Pungmejse (Remiz pendulinus) Spanien Catalonia, Ebro
335 2000-08-17 Cettisanger (Cettia cetti) Spanien Catalonia, Ebro
334 2000-08-17 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Spanien Catalonia, Ebro
333 2000-08-17 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Spanien Catalonia, Ebro
332 2000-08-17 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) Spanien Catalonia, Ebro
331 2000-08-17 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Spanien Catalonia, Ebro
330 2000-08-17 Sandterne (Gelochelidon nilotica) Spanien Catalonia, Ebro
329 2000-08-17 Kamblishøne (Fulica cristata) Spanien Catalonia, Ebro
328 2000-08-16 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) Spanien Catalonia, Ebro
327 2000-08-16 * Cistussanger (Cisticola juncidis) Spanien Catalonia, Ebro
326 2000-08-16 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Spanien Catalonia, Ebro
325 2000-08-16 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Spanien Catalonia, Ebro
324 2000-08-16 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Spanien Catalonia, Ebro
323 2000-08-16 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Spanien Catalonia, Ebro
322 2000-08-16 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Spanien Catalonia
321 2000-08-16 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Spanien Catalonia, Ebro
320 2000-08-16 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Spanien Catalonia, Ebro
319 2000-08-16 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Spanien Catalonia, Ebro
318 2000-08-16 * Kohejre (Bubulcus ibis) Spanien Catalonia, Ebro
317 2000-08-16 * Purpurhejre (Ardea purpurea) Spanien Catalonia, Ebro
316 2000-08-16 Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) Spanien Catalonia, Ebro
315 2000-06-24 * Triel (Burhinus oedicnemus) Finland Mikkeli, Rahula
314 2000-06-11 Savisanger (Locustella luscinioides) Finland Parikkala, Siikalahti
313 2000-06-11 * Lille Gulbug (Iduna caligata) Finland Tohmajärvi, Värtsilä
312 2000-06-10 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Finland Parikkala, Saari, Pohjanranta
311 2000-05-25 Ride (Rissa tridactyla) Finland Hailuoto, Marjaniemi
310 2000-03-04 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) Egypten Wadi Digla
309 2000-01-17 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Finland Oulu, Oritkari
1999
308 1999-10-06 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Finland Haukipudas, Halkokari
307 1999-06-28 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Finland Kajaani, Vuolijoki, Käkisaari
306 1999-06-22 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Finland Enontekiö, Pöyrisjärvi
305 1999-05-15 Sølvhejre (Ardea alba) Finland Liminka, Temmesjokisuu
1998
304 1998-11-08 Søkonge (Alle alle) Finland Oulu, Toppilansalmi
303 1998-10-03 * Indisk Gås (Anser indicus) Finland Oulu, Oulunsalo, Akionlahti
302 1998-09-20 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Finland Hailuoto, Mäntyniemi
301 1998-07-03 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) Finland Enontekiö, Leppäjärvi
300 1998-05-23 Bomlærke (Emberiza calandra) Finland Oulu, Taskila
299 1998-05-19 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Estland Läänemaa
298 1998-05-18 Sumpmejse (Poecile palustris) Estland Matsalu, Penijö
297 1998-05-18 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Estland Matsalu, Penijö
296 1998-05-18 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) Estland Matsalu, Suitsu
295 1998-05-16 Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Estland Saaremaa
294 1998-05-16 Markpiber (Anthus campestris) Estland Saaremaa, Santlalahti
1997
293 1997-12-15 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Finland Oulu, Hartaanselkä
292 1997-10-19 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Finland Oulu, Taskila
291 1997-10-11 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Finland Siikajoki, Tauvo
290 1997-06-11 Silkehejre (Egretta garzetta) Finland Liminka, Virkkula
289 1997-06-03 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Finland Siikajoki, Tauvo
288 1997-06-01 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Finland Kajaani, Vuolijoki, Otanmäki
287 1997-05-24 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Finland Hailuoto, Riisinnokka
286 1997-03-25 Fjeldrype (Lagopus muta) Finland Enontekiö, Pyhäkero
1996
285 1996-05-26 * Grøn Biæder (Merops persicus) Finland Kalajoki, Letto
284 1996-05-02 Ringdrossel (Turdus torquatus) Finland Oulu, Ranta-Kastelli
1995
283 1995-11-01 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) Finland Oulu Hietasaari
282 1995-10-07 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Finland Siikajoki, Tauvo
281 1995-09-14 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Finland Lumijoki, Sannanlahti
280 1995-08-06 Skestork (Platalea leucorodia) Finland Hailuoto, Pökönnokka
279 1995-07-25 Toplærke (Galerida cristata) Finland Raahe, Keskusta
278 1995-07-01 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Finland Liminka, Sallinen
277 1995-06-16 Biæder (Merops apiaster) Finland Ristiina, Heimari
276 1995-05-28 Hvid Stork (Ciconia ciconia) Finland Helsinki, Munkkiniemi
275 1995-04-13 Skægmejse (Panurus biarmicus) Finland Liminka, Pitkänokka
1994
274 1994-09-24 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Finland Siikajoki, Tauvo
273 1994-07-07 Aftenfalk (Falco vespertinus) Finland Liminka, Iso-Veneneva
272 1994-06-14 * Sort Stork (Ciconia nigra) Finland Siikajoki, Siikajokisuu
271 1994-06-14 Rustand (Tadorna ferruginea) Finland Oulunsalo, Keskipiiri
1993
270 1993-10-26 Spætmejse (Sitta europaea) Finland Oulu, Kastelli
269 1993-06-16 Sort Glente (Milvus migrans) Finland Piippola, Kortteinen
268 1993-06-13 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Finland Oulu, Kalimenlampi
267 1993-04-28 Isfugl (Alcedo atthis) Finland Siikajoki, Ruukki, Revonlahti
1992
266 1992-07-27 * Sneugle (Bubo scandiacus) Finland Hailuoto, Mäntyniemi
265 1992-04-20 * Azurmejse (Cyanistes cyanus) Finland Siikajoki Ruukki Revonlahti
1991
264 1991-10-24 * Stendrossel (Monticola saxatilis) Finland Hailuoto, Marjaniemi
263 1991-10-10 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Finland Hailuoto, Kirkkosalmi
262 1991-10-01 * Tophejre (Ardeola ralloides) Finland Reisjärvi
261 1991-06-04 Dværggås (Anser erythropus) Finland Lumijoki, Kari
260 1991-05-25 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Finland Hailuoto, Pökönnokka
259 1991-05-25 Klyde (Recurvirostra avosetta) Finland Hailuoto, Pökönnokka
258 1991-05-25 * Damklire (Tringa stagnatilis) Finland Oulu, Pyykösjärvi
257 1991-05-25 * Rødhovedet And (Netta rufina) Finland Oulunsalo, Kylänpäänlahti
256 1991-05-12 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Finland Liminka, Virkkula
1990
255 1990-09-16 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) Grækenland Rhodes
254 1990-09-16 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) Grækenland Rhodos
253 1990-09-15 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) Grækenland Rhodos
Annoncer