VP Artsliste

VP Artsliste

Berend Jurjen Veenstra

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Berend Jurjen Veenstras kryds

Dette er Berend Jurjen Veenstras VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia)
6 Tjur (Tetrao urogallus)
7 Urfugl (Lyrurus tetrix)
8 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 Fjeldrype (Lagopus muta)
10 Dalrype (Lagopus lagopus)
11 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus)
12 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius)
13 Stenhøne (Alectoris graeca)
14 Chukarhøne (Alectoris chukar)
15 Berberhøne (Alectoris barbara)
16 Rødhøne (Alectoris rufa)
17 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis)
18 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi)
19 Sort Frankolin (Francolinus francolinus)
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix)
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
29 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
30 X Knortegås (Branta bernicla)
31 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
32 X Canadagås (Branta canadensis)
33 X Bramgås (Branta leucopsis)
34 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
35 X Indisk Gås (Anser indicus)
36 X * Dværgsnegås (Anser rossii)
37 X * Snegås (Anser caerulescens)
38 X Grågås (Anser anser)
39 Tajgasædgås (Anser fabalis)
40 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
41 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
42 X Blisgås (Anser albifrons)
43 X Dværggås (Anser erythropus)
44 X Sortsvane (Cygnus atratus)
45 X Knopsvane (Cygnus olor)
46 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
47 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
48 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
49 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
50 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
51 X Gravand (Tadorna tadorna)
52 X Rustand (Tadorna ferruginea)
53 * Moskusand (Cairina moschata)
54 X * Brudeand (Aix sponsa)
55 X Mandarinand (Aix galericulata)
56 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
57 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
58 Atlingand (Spatula querquedula)
59 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
60 Blåvinget And (Spatula discors)
61 X Skeand (Spatula clypeata)
62 Knarand (Mareca strepera)
63 X * Segland (Mareca falcata)
64 X Pibeand (Mareca penelope)
65 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
66 X Gråand (Anas platyrhynchos)
67 Sortbrun And (Anas rubripes)
68 * Kapand (Anas capensis)
69 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
70 Spidsand (Anas acuta)
71 X Krikand (Anas crecca)
72 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
73 Marmorand (Marmaronetta angustirostris)
74 Rødhovedet And (Netta rufina)
75 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
76 X * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
77 X * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
78 X Taffeland (Aythya ferina)
79 X Hvidøjet And (Aythya nyroca)
80 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
81 X Troldand (Aythya fuligula)
82 Bjergand (Aythya marila)
83 Lille Bjergand (Aythya affinis)
84 Stellersand (Polysticta stelleri)
85 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
86 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
87 X Ederfugl (Somateria mollissima)
88 Strømand (Histrionicus histrionicus)
89 X Brilleand (Melanitta perspicillata)
90 Fløjlsand (Melanitta fusca)
91 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
92 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
93 X Sortand (Melanitta nigra)
94 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
95 X Havlit (Clangula hyemalis)
96 X * Bøffeland (Bucephala albeola)
97 Hvinand (Bucephala clangula)
98 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica)
99 Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
100 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
101 Stor Skallesluger (Mergus merganser)
102 Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
103 Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
104 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
105 * Nathøg (Chordeiles minor)
106 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis)
107 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
108 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
109 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus)
110 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
111 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
112 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
113 Alpesejler (Tachymarptis melba)
114 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
115 X Mursejler (Apus apus)
116 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor)
117 Gråsejler (Apus pallidus)
118 * Orientsejler (Apus pacificus)
119 Lille Sejler (Apus affinis)
120 Kaffersejler (Apus caffer)
121 Stortrappe (Otis tarda)
122 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
123 Kravetrappe (Chlamydotis undulata)
124 Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
125 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
126 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
127 Sporegøg (Centropus senegalensis)
128 Skadegøg (Clamator glandarius)
129 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
130 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
131 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
132 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
133 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
134 * Skovgøg (Cuculus optatus)
135 Gøg (Cuculus canorus)
136 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
137 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata)
138 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
139 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus)
140 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis)
141 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus)
142 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii)
143 X Klippedue (Columba livia)
144 * Guineadue (Columba guinea)
145 Huldue (Columba oenas)
146 * Turkestandue (Columba eversmanni)
147 Ringdue (Columba palumbus)
148 Madeiradue (Columba trocaz)
149 Laurbærdue (Columba bollii)
150 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
151 Turteldue (Streptopelia turtur)
152 Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
153 Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
154 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
155 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
156 Palmedue (Spilopelia senegalensis)
157 Namaquadue (Oena capensis)
158 * Sørgedue (Zenaida macroura)
159 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
160 Vandrikse (Rallus aquaticus)
161 * Græsrikse (Crex egregia)
162 Engsnarre (Crex crex)
163 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
164 X Lille Rørvagtel (Porzana parva)
165 Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
166 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
167 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
168 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
169 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio)
170 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
171 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
172 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
173 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
174 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
175 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
176 Kamblishøne (Fulica cristata)
177 X Blishøne (Fulica atra)
178 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
179 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
180 * Prærietrane (Antigone canadensis)
181 Jomfrutrane (Grus virgo)
182 X Trane (Grus grus)
183 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
184 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps)
185 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
186 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
187 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
188 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
189 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus)
190 X * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
191 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
192 Triel (Burhinus oedicnemus)
193 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
194 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
195 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
196 Stylteløber (Himantopus himantopus)
197 Klyde (Recurvirostra avosetta)
198 X Vibe (Vanellus vanellus)
199 Sporevibe (Vanellus spinosus)
200 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
201 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
202 * Indisk Vibe (Vanellus indicus)
203 X Steppevibe (Vanellus gregarius)
204 Sumpvibe (Vanellus leucurus)
205 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
206 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
207 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
208 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
209 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
210 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus)
211 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
212 * Kildire (Charadrius vociferus)
213 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
214 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
215 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
216 Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
217 Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
218 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
219 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
220 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
221 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
222 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
223 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
224 Småspove (Numenius phaeopus)
225 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
226 * Dværgspove (Numenius minutus)
227 * Eskimospove (Numenius borealis)
228 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
229 Storspove (Numenius arquata)
230 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
231 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
232 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
233 X Stenvender (Arenaria interpres)
234 * Storryle (Calidris tenuirostris)
235 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
236 X Brushane (Calidris pugnax)
237 Kærløber (Calidris falcinellus)
238 Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
239 X * Klireryle (Calidris himantopus)
240 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
241 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
242 X * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
243 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
244 Sandløber (Calidris alba)
245 Almindelig Ryle (Calidris alpina)
246 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
247 X Bairdsryle (Calidris bairdii)
248 X Dværgryle (Calidris minuta)
249 X Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
250 Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
251 X Prærieløber (Calidris subruficollis)
252 X Stribet Ryle (Calidris melanotos)
253 Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
254 * Alaskaryle (Calidris mauri)
255 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
256 X * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
257 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
258 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
259 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
260 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
261 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
262 Tredækker (Gallinago media)
263 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
264 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
265 Terekklire (Xenus cinereus)
266 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
267 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
268 X Thorshane (Phalaropus fulicarius)
269 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
270 Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
271 Svaleklire (Tringa ochropus)
272 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
273 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
274 X Lille Gulben (Tringa flavipes)
275 * Willet (Tringa semipalmata)
276 X Rødben (Tringa totanus)
277 X Damklire (Tringa stagnatilis)
278 Tinksmed (Tringa glareola)
279 Sortklire (Tringa erythropus)
280 X Hvidklire (Tringa nebularia)
281 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
282 Krabbeæder (Dromas ardeola)
283 Ørkenløber (Cursorius cursor)
284 Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
285 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
286 Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
287 * Brun Noddy (Anous stolidus)
288 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
289 Ride (Rissa tridactyla)
290 Ismåge (Pagophila eburnea)
291 Sabinemåge (Xema sabini)
292 Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
293 Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
294 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
295 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
296 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
297 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
298 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
299 Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
300 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
301 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
302 Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
303 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
304 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
305 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus)
306 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
307 X Stormmåge (Larus canus)
308 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
309 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
310 Svartbag (Larus marinus)
311 * Tangmåge (Larus dominicanus)
312 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
313 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
314 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
315 Sølvmåge (Larus argentatus)
316 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
317 * Vegamåge (Larus vegae)
318 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
319 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
320 Armensk Måge (Larus armenicus)
321 X * Skifermåge (Larus schistisagus)
322 X Sildemåge (Larus fuscus)
323 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
324 Rovterne (Hydroprogne caspia)
325 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
326 Bergiusterne (Thalasseus bergii)
327 Bengalterne (Thalasseus bengalensis)
328 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
329 Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
330 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
331 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
332 Dværgterne (Sternula albifrons)
333 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
334 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
335 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
336 Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
337 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
338 Rosenterne (Sterna dougallii)
339 Fjordterne (Sterna hirundo)
340 Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
341 Havterne (Sterna paradisaea)
342 Prærieterne (Sterna forsteri)
343 Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
344 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
345 X Sortterne (Chlidonias niger)
346 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
347 X Storkjove (Stercorarius skua)
348 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
349 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
350 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
351 Søkonge (Alle alle)
352 Polarlomvie (Uria lomvia)
353 Lomvie (Uria aalge)
354 Alk (Alca torda)
355 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
356 Tejst (Cepphus grylle)
357 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
358 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
359 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
360 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
361 Lunde (Fratercula arctica)
362 * Hornet lunde (Fratercula corniculata)
363 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
364 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
365 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
366 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
367 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
368 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
369 X Islom (Gavia immer)
370 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
371 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
372 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
373 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
374 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
375 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
376 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
377 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
378 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
379 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
380 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
381 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
382 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
383 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
384 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
385 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
386 * Kappetrel (Daption capense)
387 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
388 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
389 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
390 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
391 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
392 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
393 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
394 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
395 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
396 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
397 Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
398 Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
399 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
400 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
401 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
402 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
403 Storskråpe (Ardenna gravis)
404 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
405 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan)
406 Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
407 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
408 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
409 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
410 Lille Skråpe (Puffinus baroli)
411 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
412 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii)
413 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
414 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
415 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
416 X Sort Stork (Ciconia nigra)
417 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
418 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
419 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
420 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
421 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
422 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
423 Sule (Morus bassanus)
424 * Kapsule (Morus capensis)
425 * Maskesule (Sula dactylatra)
426 * Rødfodet Sule (Sula sula)
427 Brun Sule (Sula leucogaster)
428 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
429 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus)
430 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
431 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
432 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
433 * White-breasted Cormorant (Phalacrocorax lucidus)
434 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
435 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
436 X Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
437 X Eremitibis (Geronticus eremita)
438 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
439 X Skestork (Platalea leucorodia)
440 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
441 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
442 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
443 Dværghejre (Ixobrychus minutus)
444 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
445 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
446 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
447 Nathejre (Nycticorax nycticorax)
448 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
449 * Krabbehejre (Butorides virescens)
450 Mangrovehejre (Butorides striata)
451 Tophejre (Ardeola ralloides)
452 * Rishejre (Ardeola grayii)
453 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
454 X Kohejre (Bubulcus ibis)
455 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
456 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
457 X * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
458 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
459 * Goliathejre (Ardea goliath)
460 X Purpurhejre (Ardea purpurea)
461 X Sølvhejre (Ardea alba)
462 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
463 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
464 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
465 * Blåhejre (Egretta caerulea)
466 X * Snehejre (Egretta thula)
467 Silkehejre (Egretta garzetta)
468 Revhejre (Egretta gularis)
469 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus)
470 X Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
471 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
472 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
473 Blå Glente (Elanus caeruleus)
474 Lammegrib (Gypaetus barbatus)
475 Ådselgrib (Neophron percnopterus)
476 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
477 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
478 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
479 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
480 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
481 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
482 X Gåsegrib (Gyps fulvus)
483 Munkegrib (Aegypius monachus)
484 Øregrib (Torgos tracheliotos)
485 X Slangeørn (Circaetus gallicus)
486 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
487 Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
488 Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
489 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
490 Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
491 * Rovørn (Aquila rapax)
492 Steppeørn (Aquila nipalensis)
493 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti)
494 Kejserørn (Aquila heliaca)
495 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
496 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
497 Høgeørn (Aquila fasciata)
498 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
499 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
500 * Shikra (Accipiter badius)
501 Balkanhøg (Accipiter brevipes)
502 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
503 X Duehøg (Accipiter gentilis)
504 Rørhøg (Circus aeruginosus)
505 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
506 X * Amerikansk Blå Kærhøg (Circus hudsonius)
507 X Steppehøg (Circus macrourus)
508 X Hedehøg (Circus pygargus)
509 X Rød Glente (Milvus milvus)
510 X Sort Glente (Milvus migrans)
511 * Gulnæbbet glente (Milvus aegyptius)
512 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
513 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
514 Havørn (Haliaeetus albicilla)
515 X * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
516 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
517 X Ørnevåge (Buteo rufinus)
518 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
519 X Musvåge (Buteo buteo)
520 X Slørugle (Tyto alba)
521 Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
522 Dværghornugle (Otus scops)
523 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
524 X Sneugle (Bubo scandiacus)
525 Stor Hornugle (Bubo bubo)
526 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus)
527 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
528 Natugle (Strix aluco)
529 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
530 Ørkennatugle (Strix hadorami)
531 Slagugle (Strix uralensis)
532 Lapugle (Strix nebulosa)
533 Høgeugle (Surnia ulula)
534 Spurveugle (Glaucidium passerinum)
535 Kirkeugle (Athene noctua)
536 Perleugle (Aegolius funereus)
537 Skovhornugle (Asio otus)
538 Mosehornugle (Asio flammeus)
539 Kapugle (Asio capensis)
540 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
541 X Hærfugl (Upupa epops)
542 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
543 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
544 X Ellekrage (Coracias garrulus)
545 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
546 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis)
547 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
548 X Isfugl (Alcedo atthis)
549 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
550 Gråfisker (Ceryle rudis)
551 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
552 Afrikansk Lille Grøn Biæder (Merops viridissimus)
553 Arabisk Lille Grøn Biæder (Merops cyanophrys)
554 Grøn Biæder (Merops persicus)
555 X Biæder (Merops apiaster)
556 X Vendehals (Jynx torquilla)
557 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
558 Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
559 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
560 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
561 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
562 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus)
563 Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
564 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos)
565 * Guldspætte (Colaptes auratus)
566 X Sortspætte (Dryocopus martius)
567 X Grønspætte (Picus viridis)
568 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
569 Berbergrønspætte (Picus vaillantii)
570 Gråspætte (Picus canus)
571 Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
572 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
573 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
574 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
575 * Amurfalk (Falco amurensis)
576 Eleonorafalk (Falco eleonorae)
577 Sodfalk (Falco concolor)
578 Dværgfalk (Falco columbarius)
579 Lærkefalk (Falco subbuteo)
580 Lannerfalk (Falco biarmicus)
581 Slagfalk (Falco cherrug)
582 Jagtfalk (Falco rusticolus)
583 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
584 Munkeparakit (Myiopsitta monachus)
585 Nandayparakit (Aratinga nenday)
586 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
587 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
588 Alexanderparakit (Psittacula krameri)
589 * Fibii (Sayornis phoebe)
590 * Østlig Pivi (Contopus virens)
591 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
592 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
593 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
594 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
595 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
596 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
597 Krattornskade (Tchagra senegalus)
598 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
599 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
600 Isabellatornskade (Lanius isabellinus)
601 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
602 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
603 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
604 Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
605 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
606 Stor Tornskade (Lanius excubitor)
607 Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis)
608 Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
609 Masketornskade (Lanius nubicus)
610 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
611 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
612 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
613 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
614 Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
615 Pirol (Oriolus oriolus)
616 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
617 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
618 Lavskrige (Perisoreus infaustus)
619 X Skovskade (Garrulus glandarius)
620 Blåskade (Cyanopica cooki)
621 X Husskade (Pica pica)
622 Maghreb Husskade (Pica mauritanica)
623 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
624 Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax)
625 Alpeallike (Pyrrhocorax graculus)
626 Allike (Coloeus monedula)
627 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
628 X Huskrage (Corvus splendens)
629 X Råge (Corvus frugilegus)
630 Sortkrage (Corvus corone)
631 Gråkrage (Corvus cornix)
632 * Broget Krage (Corvus albus)
633 Ørkenravn (Corvus ruficollis)
634 Ravn (Corvus corax)
635 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus)
636 Silkehale (Bombycilla garrulus)
637 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
638 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
639 Sortmejse (Periparus ater)
640 Topmejse (Lophophanes cristatus)
641 Sørgemejse (Poecile lugubris)
642 Lapmejse (Poecile cinctus)
643 Sumpmejse (Poecile palustris)
644 * Caspian Tit (Poecile hyrcanus)
645 Fyrremejse (Poecile montanus)
646 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae)
647 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
648 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
649 X Musvit (Parus major)
650 Pungmejse (Remiz pendulinus)
651 Skægmejse (Panurus biarmicus)
652 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes)
653 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey)
654 Ørkenlærke (Ammomanes deserti)
655 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura)
656 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps)
657 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
658 X Hedelærke (Lullula arborea)
659 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
660 Razolærke (Alauda razae)
661 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
662 X Sanglærke (Alauda arvensis)
663 Theklalærke (Galerida theklae)
664 Toplærke (Galerida cristata)
665 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
666 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
667 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha)
668 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
669 Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
670 Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
671 Kalanderlærke (Melanocorypha calandra)
672 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
673 Duponts Lærke (Chersophilus duponti)
674 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
675 Arabisk Lærke (Eremalauda eremodites)
676 Dværglærke (Alaudala rufescens)
677 Turkestan Korttået Lærke (Alaudala heinei)
678 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
679 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
680 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
681 Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos)
682 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus)
683 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola)
684 * Grey-throated Martin (Riparia chinensis)
685 Digesvale (Riparia riparia)
686 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
687 * Stor Digesvale (Riparia cincta)
688 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
689 * Purpursvale (Progne subis)
690 X Landsvale (Hirundo rustica)
691 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
692 Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
693 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta)
694 X Bysvale (Delichon urbicum)
695 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
696 Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
697 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
698 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
699 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
700 X Cettisanger (Cettia cetti)
701 Kratsanger (Scotocerca inquieta)
702 Halemejse (Aegithalos caudatus)
703 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
704 Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
705 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis)
706 Himalayasanger (Phylloscopus humei)
707 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
708 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
709 Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
710 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
711 Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
712 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
713 Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
714 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus)
715 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
716 Gransanger (Phylloscopus collybita)
717 Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
718 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
719 Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
720 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
721 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
722 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
723 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
724 Nordsanger (Phylloscopus borealis)
725 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
726 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
727 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
728 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
729 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus)
730 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon)
731 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
732 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
733 Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
734 Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
735 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
736 Kærsanger (Acrocephalus palustris)
737 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
738 Lille Gulbug (Iduna caligata)
739 Steppegulbug (Iduna rama)
740 Bleg Gulbug (Iduna pallida)
741 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca)
742 Orientgulbug (Hippolais languida)
743 Olivensanger (Hippolais olivetorum)
744 Spottesanger (Hippolais polyglotta)
745 Gulbug (Hippolais icterina)
746 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
747 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
748 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
749 Græshoppesanger (Locustella naevia)
750 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
751 Savisanger (Locustella luscinioides)
752 Cistussanger (Cisticola juncidis)
753 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
754 Delikat Prinia (Prinia lepida)
755 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
756 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
757 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps)
758 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva)
759 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
760 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
761 Munk (Sylvia atricapilla)
762 Havesanger (Sylvia borin)
763 Høgesanger (Curruca nisoria)
764 Gærdesanger (Curruca curruca)
765 * Mørk Gærdesanger (Curruca althaea)
766 Mestersanger (Curruca hortensis)
767 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris)
768 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
769 Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
770 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti)
771 Tornsanger (Curruca communis)
772 Provencesanger (Curruca undata)
773 Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
774 Balearsanger (Curruca balearica)
775 Berbersanger (Curruca deserticola)
776 Brillesanger (Curruca conspicillata)
777 Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
778 Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
779 Makisanger (Curruca subalpina)
780 Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
781 Rosasanger (Curruca mystacea)
782 Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
783 Cypernsanger (Curruca melanothorax)
784 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
785 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
786 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
787 Fuglekonge (Regulus regulus)
788 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
789 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
790 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
791 X Spætmejse (Sitta europaea)
792 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
793 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
794 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi)
795 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
796 Klippespætmejse (Sitta neumayer)
797 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota)
798 X Murløber (Tichodroma muraria)
799 X Træløber (Certhia familiaris)
800 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
801 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
802 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
803 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
804 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
805 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
806 Maina (Acridotheres tristis)
807 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
808 * Amurstær (Agropsar sturninus)
809 Rosenstær (Pastor roseus)
810 Stær (Sturnus vulgaris)
811 Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
812 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii)
813 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
814 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
815 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
816 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
817 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
818 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
819 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
820 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
821 * Grådrossel (Turdus unicolor)
822 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
823 X Solsort (Turdus merula)
824 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
825 Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
826 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
827 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
828 * Brundrossel (Turdus eunomus)
829 Sjagger (Turdus pilaris)
830 Vindrossel (Turdus iliacus)
831 Sangdrossel (Turdus philomelos)
832 Misteldrossel (Turdus viscivorus)
833 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
834 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
835 Trænattergal (Cercotrichas galactotes)
836 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
837 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
838 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
839 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
840 X Rødhals (Erithacus rubecula)
841 * Blånattergal (Larvivora cyane)
842 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
843 X Blåhals (Luscinia svecica)
844 Nattergal (Luscinia luscinia)
845 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
846 Hvidhals (Irania gutturalis)
847 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
848 Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
849 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
850 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
851 Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
852 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata)
853 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
854 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
855 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
856 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
857 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
858 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
859 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
860 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri)
861 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
862 Stendrossel (Monticola saxatilis)
863 Blådrossel (Monticola solitarius)
864 Bynkefugl (Saxicola rubetra)
865 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae)
866 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
867 Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
868 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
869 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
870 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
871 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
872 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
873 Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
874 Hættestenpikker (Oenanthe monacha)
875 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
876 Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
877 Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
878 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca)
879 Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
880 Berberstenpikker (Oenanthe moesta)
881 Sortstjert (Oenanthe melanura)
882 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
883 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura)
884 Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
885 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
886 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii)
887 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
888 Klippestenpikker (Oenanthe lugens)
889 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
890 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
891 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
892 Vandstær (Cinclus cinclus)
893 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
894 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
895 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea)
896 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
897 Gråspurv (Passer domesticus)
898 Italiensk Spurv (Passer italiae)
899 Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
900 Dødehavsspurv (Passer moabiticus)
901 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
902 Ørkenspurv (Passer simplex)
903 X Skovspurv (Passer montanus)
904 * Sahelspurv (Passer luteus)
905 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla)
906 Stenspurv (Petronia petronia)
907 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
908 Snefinke (Montifringilla nivalis)
909 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
910 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
911 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
912 Stribet Væver (Ploceus manyar)
913 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
914 * Amarant (Lagonosticta senegala)
915 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
916 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
917 Helenaastrild (Estrilda astrild)
918 Tigerfinke (Amandava amandava)
919 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
920 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica)
921 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
922 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
923 Alpejernspurv (Prunella collaris)
924 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
925 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis)
926 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
927 Jernspurv (Prunella modularis)
928 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
929 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
930 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
931 X Citronvipstjert (Motacilla citreola)
932 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
933 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
934 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
935 X Storpiber (Anthus richardi)
936 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
937 X Markpiber (Anthus campestris)
938 X Langnæbbet Piber (Anthus similis)
939 Engpiber (Anthus pratensis)
940 X Skovpiber (Anthus trivialis)
941 Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
942 Tundrapiber (Anthus gustavi)
943 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
944 Hedepiber (Anthus rubescens)
945 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
946 X Skærpiber (Anthus petrosus)
947 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii)
948 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
949 Tenerife Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
950 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
951 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
952 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
953 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
954 Krognæb (Pinicola enucleator)
955 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
956 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
957 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus)
958 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
959 Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
960 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
961 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
962 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
963 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus)
964 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
965 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
966 X Grønirisk (Chloris chloris)
967 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta)
968 Bjergirisk (Linaria flavirostris)
969 Tornirisk (Linaria cannabina)
970 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
971 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
972 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
973 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
974 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
975 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
976 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
977 X Stillits (Carduelis carduelis)
978 Citronsisken (Carduelis citrinella)
979 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
980 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus)
981 Gulirisk (Serinus serinus)
982 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
983 Kanariefugl (Serinus canaria)
984 Grønsisken (Spinus spinus)
985 Lapværling (Calcarius lapponicus)
986 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
987 Bomlærke (Emberiza calandra)
988 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
989 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
990 X Klippeværling (Emberiza cia)
991 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani)
992 Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
993 X Hortulan (Emberiza hortulana)
994 Rustværling (Emberiza caesia)
995 X Gærdeværling (Emberiza cirlus)
996 Stribet Værling (Emberiza striolata)
997 Husværling (Emberiza sahari)
998 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
999 Dværgværling (Emberiza pusilla)
1000 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1001 Pileværling (Emberiza rustica)
1002 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1003 * Rødværling (Emberiza rutila)
1004 Hætteværling (Emberiza melanocephala)
1005 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1006 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1007 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1008 Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1009 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1010 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1011 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1012 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1013 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
1014 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1015 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1016 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1017 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1018 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1019 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1020 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1021 * Baltimoretrupial (Icterus galbula)
1022 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1023 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1024 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1025 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1026 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1027 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1028 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1029 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1030 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1031 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1032 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1033 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1034 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1035 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1036 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1037 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1038 * Parulasanger (Setophaga americana)
1039 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1040 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1041 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1042 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1043 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1044 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1045 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1046 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1047 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1048 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1049 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1050 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1051 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1052 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1053 * Sommertangar (Piranga rubra)
1054 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1055 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1056 * Dickcissel (Spiza americana)
1057 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1058 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer