VP Artsliste

VP Artsliste

Christian Andersen Jensen

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Christian Andersen Jensens kryds

Dette er Christian Andersen Jensens VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 X Perlehøne (Numida meleagris) 2015-04-30 Kap Verde
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) Litauen
6 X Tjur (Tetrao urogallus) Sverige
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) Vind Hede Danmark
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) 2017-05-02 Georgien
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) Norge
10 X Dalrype (Lagopus lagopus) Norge
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2017-05-02 Kasbergi Georgien
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) Tyrkiet
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) Danmark
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) Danmark
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) Danmark
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) Danmark
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) Israel
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) Danmark
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) Tyrkiet
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) Marokko
22 X Agerhøne (Perdix perdix) Danmark
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) Danmark
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus) 2021-01-01 Årslev Engsø Danmark
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
29 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
30 X Knortegås (Branta bernicla) Danmark
31 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Danmark
32 X Canadagås (Branta canadensis) Danmark
33 X Bramgås (Branta leucopsis) 2021-01-02 Borre, Horsens Fjord Danmark
34 X Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) 2020-01-01 Danmark
35 X Indisk Gås (Anser indicus) Danmark
36 * Dværgsnegås (Anser rossii)
37 X * Snegås (Anser caerulescens) 2012-03-06 Flevoland Holland
38 X Grågås (Anser anser) Danmark
39 X Tajgasædgås (Anser fabalis) Danmark
40 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Danmark
41 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) Danmark
42 X Blisgås (Anser albifrons) 2021-01-02 Borre, Horsens Fjord Danmark
43 X Dværggås (Anser erythropus) Danmark
44 X Sortsvane (Cygnus atratus) Danmark
45 X Knopsvane (Cygnus olor) 2021-01-01 Tåstrup Danmark
46 X Pibesvane (Cygnus columbianus) Danmark
47 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2021-01-01 Årslev Engsø Danmark
48 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
49 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
50 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Danmark
51 X Gravand (Tadorna tadorna) Danmark
52 X Rustand (Tadorna ferruginea) Danmark
53 * Moskusand (Cairina moschata)
54 X * Brudeand (Aix sponsa) 2011-10-14 Flores Azorerne
55 X Mandarinand (Aix galericulata) Danmark
56 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
57 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
58 X Atlingand (Spatula querquedula) Danmark
59 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
60 X Blåvinget And (Spatula discors) 1989-05-27 Vejlerne Danmark
61 X Skeand (Spatula clypeata) Danmark
62 X Knarand (Mareca strepera) Danmark
63 * Segland (Mareca falcata)
64 X Pibeand (Mareca penelope) 2021-01-01 Årslev Engsø Danmark
65 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1992-04-04 Vejlerne Danmark
66 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2021-01-01 Årslev Engsø Danmark
67 X Sortbrun And (Anas rubripes) 2011-10-13 Lagoa Branca, Flores Azorerne
68 * Kapand (Anas capensis)
69 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
70 X Spidsand (Anas acuta) Danmark
71 X Krikand (Anas crecca) 2021-01-02 Borre, Horsens Fjord Danmark
72 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Danmark
73 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Tyrkiet
74 X Rødhovedet And (Netta rufina) Slovakiet
75 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
76 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
77 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
78 X Taffeland (Aythya ferina) 2021-01-02 Stubbe Sø Danmark
79 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) Ungarn
80 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2002-04-06 Skjern Enge Danmark
81 X Troldand (Aythya fuligula) 2021-01-02 Stubbe Sø Danmark
82 X Bjergand (Aythya marila) Danmark
83 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2012-12-22 Skælskør Inderfjord Danmark
84 X Stellersand (Polysticta stelleri) Norge
85 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
86 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2009-01-01 Svalbard Norge
87 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2021-01-02 Borre, Horsens Fjord Danmark
88 X Strømand (Histrionicus histrionicus) Myvaten Island
89 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 2001-10-13 Nr. Vorupøre Danmark
90 X Fløjlsand (Melanitta fusca) Danmark
91 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
92 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2011-02-21 Blåvand Danmark
93 X Sortand (Melanitta nigra) Danmark
94 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2009-10-13 Blåvand Danmark
95 X Havlit (Clangula hyemalis) Danmark
96 * Bøffeland (Bucephala albeola)
97 X Hvinand (Bucephala clangula) 2021-01-01 Årslev Engsø Danmark
98 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) Island
99 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2021-01-02 Stubbe Sø Danmark
100 X * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) 2009-11-18 Haderslev Dam Danmark
101 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) Danmark
102 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 0221-01-02 Vorsø, fjorden syd og øst for Danmark
103 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Danmark
104 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Spanien
105 * Nathøg (Chordeiles minor)
106 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 2003-05-08 Monfragüe Spanien
107 X Natravn (Caprimulgus europaeus) Danmark
108 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
109 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus)
110 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
111 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
112 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
113 X Alpesejler (Tachymarptis melba)
114 X Kap Verde-sejler (Apus alexandri) Kap Verde
115 X Mursejler (Apus apus) Danmark
116 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor)
117 X Gråsejler (Apus pallidus) Danmark
118 * Orientsejler (Apus pacificus)
119 X Lille Sejler (Apus affinis) Tyrkiet
120 Kaffersejler (Apus caffer)
121 X Stortrappe (Otis tarda) 2003-05-07 Embalse de Caceres Spanien
122 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
123 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 2022-01-08 Fuerteventure Spanien
124 Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
125 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
126 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 2003-05-07 Embalse de Caceres Spanien
127 Sporegøg (Centropus senegalensis)
128 X Skadegøg (Clamator glandarius)
129 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
130 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
131 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
132 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
133 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
134 * Skovgøg (Cuculus optatus)
135 X Gøg (Cuculus canorus) Danmark
136 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
137 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 2014-07-25 Spanien
138 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
139 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus)
140 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis)
141 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus)
142 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) Israel
143 X Klippedue (Columba livia)
144 * Guineadue (Columba guinea)
145 X Huldue (Columba oenas) Danmark
146 * Turkestandue (Columba eversmanni)
147 X Ringdue (Columba palumbus) 2021-01-01 Tåstrup Danmark
148 X Madeiradue (Columba trocaz)
149 Laurbærdue (Columba bollii)
150 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
151 X Turteldue (Streptopelia turtur) Danmark
152 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-20 Bække Danmark
153 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Danmark
154 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
155 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
156 X Palmedue (Spilopelia senegalensis)
157 X Namaquadue (Oena capensis) Israel
158 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2020-05-25 Bøgballe Danmark
159 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
160 X Vandrikse (Rallus aquaticus) Danmark
161 * Græsrikse (Crex egregia)
162 X Engsnarre (Crex crex) Danmark
163 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
164 X Lille Rørvagtel (Porzana parva)
165 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
166 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Danmark
167 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
168 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
169 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Spanien
170 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
171 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
172 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
173 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
174 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Danmark
175 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
176 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2017-04-13 Albofera Mallorca Spanien
177 X Blishøne (Fulica atra) 2021-01-01 Årslev Engsø Danmark
178 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
179 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
180 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-01-15 Sallerupgård Danmark
181 X Jomfrutrane (Grus virgo) Danmark
182 X Trane (Grus grus) Danmark
183 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2021-01-01 Årslev Engsø Danmark
184 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 2011-10-17 Lagoa Azul, San Miguel Azorerne
185 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Danmark
186 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2021-01-02 Vorsø, fjorden syd og øst for Danmark
187 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Danmark
188 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Danmark
189 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) Corta Donania Spanien
190 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
191 X * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) 1989-04-22 Ca. 50 km nord for Sevilla Spanien
192 X Triel (Burhinus oedicnemus) Danmark
193 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
194 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
195 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2021-01-02 Borre, Horsens Fjord Danmark
196 X Stylteløber (Himantopus himantopus) Danmark
197 X Klyde (Recurvirostra avosetta) Danmark
198 X Vibe (Vanellus vanellus) 2021-01-02 Stubbe Sø Danmark
199 X Sporevibe (Vanellus spinosus) Tyrkiet
200 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
201 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
202 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2019-04-18 Abdali Kuwait
203 X Steppevibe (Vanellus gregarius) Sverige
204 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) Vejlerne Danmark
205 X Hjejle (Pluvialis apricaria) Danmark
206 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2000-07-22 Agger Tange Danmark
207 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1997-09-07 Ølsømagle revle Danmark
208 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2011-01-18 Ebeltoft Færgehavn Danmark
209 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Danmark
210 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus)
211 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Danmark
212 * Kildire (Charadrius vociferus)
213 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
214 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
215 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Danmark
216 X Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) Israel
217 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Danmark
218 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
219 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
220 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Danmark
221 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
222 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
223 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2011-10-12 Flores Azorerne
224 X Småspove (Numenius phaeopus) Danmark
225 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
226 * Dværgspove (Numenius minutus)
227 * Eskimospove (Numenius borealis)
228 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
229 X Storspove (Numenius arquata) Danmark
230 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Danmark
231 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Danmark
232 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
233 X Stenvender (Arenaria interpres) 2021-01-02 Borre, Horsens Fjord Danmark
234 * Storryle (Calidris tenuirostris)
235 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2012-01-11 Gerå Enge Danmark
236 X Brushane (Calidris pugnax) Danmark
237 X Kærløber (Calidris falcinellus) Danmark
238 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2008-07-28 Agger Tange Danmark
239 * Klireryle (Calidris himantopus)
240 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Danmark
241 X Temmincksryle (Calidris temminckii) Danmark
242 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
243 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
244 X Sandløber (Calidris alba) Danmark
245 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) Danmark
246 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Danmark
247 X Bairdsryle (Calidris bairdii) Skagen Danmark
248 X Dværgryle (Calidris minuta) Danmark
249 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
250 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Azorerne
251 X Prærieløber (Calidris subruficollis) Danmark
252 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2001-07-12 Agger Tange Danmark
253 Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
254 * Alaskaryle (Calidris mauri)
255 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2010-05-05 Lille Vildmose Danmark
256 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
257 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) Danmark
258 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
259 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Danmark
260 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
261 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
262 X Tredækker (Gallinago media) Danmark
263 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2021-01-02 Borre, Horsens Fjord Danmark
264 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
265 X Terekklire (Xenus cinereus) 2000-05-14 Kjelst Grusgrav Danmark
266 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1986-04-01 El Rocio, Corto de Donana Spanien
267 X Odinshane (Phalaropus lobatus) Danmark
268 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) Danmark
269 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) Danmark
270 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2011-10-17 Lagoa Azul, San Miguel Azorerne
271 X Svaleklire (Tringa ochropus) Danmark
272 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
273 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
274 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2001-06-10 Vejlerne Danmark
275 * Willet (Tringa semipalmata)
276 X Rødben (Tringa totanus) Danmark
277 X Damklire (Tringa stagnatilis) Danmark
278 X Tinksmed (Tringa glareola) Danmark
279 X Sortklire (Tringa erythropus) Danmark
280 X Hvidklire (Tringa nebularia) Danmark
281 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-18 Fanø Danmark
282 Krabbeæder (Dromas ardeola)
283 X Ørkenløber (Cursorius cursor) Kap Verde
284 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
285 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-07-07 Margrethe Kog Danmark
286 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Danmark
287 * Brun Noddy (Anous stolidus)
288 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
289 X Ride (Rissa tridactyla) Danmark
290 X Ismåge (Pagophila eburnea) Sverige
291 X Sabinemåge (Xema sabini) Danmark
292 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
293 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2011-01-01 Hirtshals Havn, stranden nf Danmark
294 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
295 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Danmark
296 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
297 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Danmark
298 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1995-05-19 Skagen Danmark
299 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2017-12-30 Hanstholm Danmark
300 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
301 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
302 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
303 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Danmark
304 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Danmark
305 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus)
306 X Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
307 X Stormmåge (Larus canus) Danmark
308 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
309 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
310 X Svartbag (Larus marinus) Danmark
311 * Tangmåge (Larus dominicanus)
312 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-15 Brabrand Sø Danmark
313 X Gråmåge (Larus hyperboreus) Danmark
314 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Danmark
315 X Sølvmåge (Larus argentatus) Danmark
316 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
317 * Vegamåge (Larus vegae)
318 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Danmark
319 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Danmark
320 X Armensk Måge (Larus armenicus) Israel
321 * Skifermåge (Larus schistisagus)
322 X Sildemåge (Larus fuscus) Danmark
323 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) Danmark
324 X Rovterne (Hydroprogne caspia) Danmark
325 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
326 X Bergiusterne (Thalasseus bergii) 2019-04-16 Kuwait
327 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 2019-04-16 Kuwait
328 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
329 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Danmark
330 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
331 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
332 X Dværgterne (Sternula albifrons) Danmark
333 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
334 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
335 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
336 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 2019-04-16 Kuwait
337 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
338 X Rosenterne (Sterna dougallii)
339 X Fjordterne (Sterna hirundo) Danmark
340 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa) 2019-04-16 Kuwait
341 X Havterne (Sterna paradisaea) Danmark
342 Prærieterne (Sterna forsteri)
343 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Danmark
344 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Danmark
345 X Sortterne (Chlidonias niger) Danmark
346 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
347 X Storkjove (Stercorarius skua) Danmark
348 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Danmark
349 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Danmark
350 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Danmark
351 X Søkonge (Alle alle) Danmark
352 X Polarlomvie (Uria lomvia)
353 X Lomvie (Uria aalge) Danmark
354 X Alk (Alca torda) Danmark
355 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
356 X Tejst (Cepphus grylle) Danmark
357 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
358 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
359 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
360 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
361 X Lunde (Fratercula arctica) Danmark
362 * Hornet lunde (Fratercula corniculata)
363 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
364 X Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) 2015-04-29 Kap Verde
365 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
366 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Danmark
367 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Danmark
368 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-14 Grenen, skagen Danmark
369 X Islom (Gavia immer) Danmark
370 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Danmark
371 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
372 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
373 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
374 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
375 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-08-04 Agger Tange Danmark
376 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
377 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
378 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Irland
379 X Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) Kap Verde
380 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
381 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
382 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
383 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Blåvand Danmark
384 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
385 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) Danmark
386 * Kappetrel (Daption capense)
387 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
388 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
389 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
390 X Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) 2015-04-29 Kap Verde
391 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
392 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
393 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
394 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
395 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
396 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
397 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) Portugal
398 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2010-10-28 Cape St. Vincent Portugal
399 X Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) 2015-04-29 Kap Verde
400 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Danmark
401 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
402 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
403 X Storskråpe (Ardenna gravis) Grand Canaria Spanien
404 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Danmark
405 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) Tyrkiet
406 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2010-10-28 Cape St. Vincent Portugal
407 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
408 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
409 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
410 X Lille Skråpe (Puffinus baroli) 2011-10-17 Mosteiros, Sant Miguel Azorerne
411 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
412 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii)
413 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
414 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
415 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
416 X Sort Stork (Ciconia nigra) Skagen Danmark
417 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
418 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) Danmark
419 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
420 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
421 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
422 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
423 X Sule (Morus bassanus) Danmark
424 * Kapsule (Morus capensis)
425 * Maskesule (Sula dactylatra)
426 * Rødfodet Sule (Sula sula)
427 X Brun Sule (Sula leucogaster) Elat Israel
428 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
429 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Ungarn
430 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
431 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Norge
432 X Skarv (Phalacrocorax carbo) Danmark
433 X * White-breasted Cormorant (Phalacrocorax lucidus) 2015-02-10 Qued Sous Marokko
434 X * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis) 2019-04-16 Persiske Gulf Kuwait
435 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
436 X Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) Danmark
437 X Eremitibis (Geronticus eremita) Berecik Tyrkiet
438 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Corta Donania Spanien
439 X Skestork (Platalea leucorodia) Danmark
440 X Rørdrum (Botaurus stellaris) Danmark
441 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2001-06-10 Vejlerne Danmark
442 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
443 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) Corta Donania Spanien
444 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
445 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
446 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
447 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) Corta Donania Spanien
448 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
449 * Krabbehejre (Butorides virescens)
450 Mangrovehejre (Butorides striata)
451 X Tophejre (Ardeola ralloides) Lesbos Grækenland
452 * Rishejre (Ardeola grayii)
453 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
454 X Kohejre (Bubulcus ibis) Corta Donania Spanien
455 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
456 X Fiskehejre (Ardea cinerea) Danmark
457 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
458 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
459 * Goliathejre (Ardea goliath)
460 X Purpurhejre (Ardea purpurea) Corta Donania Spanien
461 X Sølvhejre (Ardea alba) Danmark
462 X * Mellemhejre (Ardea intermedia) 2015-04-30 Barragem de Poilao, Santiago Kap Verde
463 X * Skyggehejre (Egretta ardesiaca) 2015-04-29 Barragem de Poilao, Santiago Kap Verde
464 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
465 * Blåhejre (Egretta caerulea)
466 * Snehejre (Egretta thula)
467 X Silkehejre (Egretta garzetta) Corta Donania Spanien
468 X Revhejre (Egretta gularis) Elat Israel
469 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus)
470 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
471 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2006-08-05 Ræhr Danmark
472 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) Azorerne
473 X Blå Glente (Elanus caeruleus) Spanien
474 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) Spanien
475 X Ådselgrib (Neophron percnopterus)
476 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) Danmark
477 X * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) 2019-04-14 Jahar Pools Kuwait
478 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
479 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
480 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
481 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
482 X Gåsegrib (Gyps fulvus) Danmark
483 X Munkegrib (Aegypius monachus) Spanien
484 Øregrib (Torgos tracheliotos)
485 X Slangeørn (Circaetus gallicus) Danmark
486 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
487 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Danmark
488 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Danmark
489 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
490 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Spanien
491 * Rovørn (Aquila rapax)
492 X Steppeørn (Aquila nipalensis) Danmark
493 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Corta Donania Spanien
494 X Kejserørn (Aquila heliaca) Ungarn
495 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) Danmark
496 X * Verreauxørn (Aquila verreauxii) 1998-03-07 Elat Israel
497 X Høgeørn (Aquila fasciata) Tunesien
498 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
499 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
500 * Shikra (Accipiter badius)
501 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) Israel
502 X Spurvehøg (Accipiter nisus) Danmark
503 X Duehøg (Accipiter gentilis) Danmark
504 X Rørhøg (Circus aeruginosus) Danmark
505 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Danmark
506 * Amerikansk Blå Kærhøg (Circus hudsonius)
507 X Steppehøg (Circus macrourus)
508 X Hedehøg (Circus pygargus) Danmark
509 X Rød Glente (Milvus milvus) Danmark
510 X Sort Glente (Milvus migrans) Danmark
511 * Gulnæbbet glente (Milvus aegyptius)
512 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
513 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
514 X Havørn (Haliaeetus albicilla) Danmark
515 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
516 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) Danmark
517 X Ørnevåge (Buteo rufinus) Israel
518 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
519 X Musvåge (Buteo buteo) Danmark
520 X Slørugle (Tyto alba) Danmark
521 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei) Tyrkiet
522 X Dværghornugle (Otus scops)
523 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
524 X Sneugle (Bubo scandiacus) Danmark
525 X Stor Hornugle (Bubo bubo) Danmark
526 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 2015-02-15 Tissint Marokko
527 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
528 X Natugle (Strix aluco) Danmark
529 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
530 Ørkennatugle (Strix hadorami)
531 X Slagugle (Strix uralensis) 2018-05-19 Sverige
532 Lapugle (Strix nebulosa)
533 X Høgeugle (Surnia ulula) Danmark
534 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) Danmark
535 X Kirkeugle (Athene noctua) Danmark
536 X Perleugle (Aegolius funereus) Danmark
537 X Skovhornugle (Asio otus) Danmark
538 X Mosehornugle (Asio flammeus) Danmark
539 Kapugle (Asio capensis)
540 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
541 X Hærfugl (Upupa epops) Danmark
542 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
543 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
544 X Ellekrage (Coracias garrulus) Danmark
545 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
546 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) Israel
547 X Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) Kap Verde
548 X Isfugl (Alcedo atthis) Danmark
549 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
550 X Gråfisker (Ceryle rudis) Tyrkiet
551 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
552 Afrikansk Lille Grøn Biæder (Merops viridissimus)
553 X Arabisk Lille Grøn Biæder (Merops cyanophrys)
554 X Grøn Biæder (Merops persicus) 2019-04-17 Kuwait
555 X Biæder (Merops apiaster) Danmark
556 X Vendehals (Jynx torquilla) Danmark
557 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
558 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) Danmark
559 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Danmark
560 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
561 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) Danmark
562 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus)
563 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Danmark
564 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos)
565 * Guldspætte (Colaptes auratus)
566 X Sortspætte (Dryocopus martius) Danmark
567 X Grønspætte (Picus viridis) Danmark
568 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
569 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii)
570 X Gråspætte (Picus canus)
571 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) Spanien
572 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) Danmark
573 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
574 X Aftenfalk (Falco vespertinus) Danmark
575 * Amurfalk (Falco amurensis)
576 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) Kreta Grækenland
577 Sodfalk (Falco concolor)
578 X Dværgfalk (Falco columbarius)
579 X Lærkefalk (Falco subbuteo) Danmark
580 X Lannerfalk (Falco biarmicus)
581 X Slagfalk (Falco cherrug) Ungarn
582 X Jagtfalk (Falco rusticolus)
583 X Vandrefalk (Falco peregrinus) Danmark
584 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus)
585 Nandayparakit (Aratinga nenday)
586 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
587 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
588 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) Israel
589 * Fibii (Sayornis phoebe)
590 * Østlig Pivi (Contopus virens)
591 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
592 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
593 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
594 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
595 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
596 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
597 Krattornskade (Tchagra senegalus)
598 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-04 Årslev Engsø Danmark
599 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Danmark
600 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 2019-04-18 Kuwait
601 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2019-04-17 Umm AlMaradim Island Kuwait
602 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
603 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen Danmark
604 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Danmark
605 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
606 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) Danmark
607 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis)
608 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Danmark
609 X Masketornskade (Lanius nubicus) Israel
610 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
611 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
612 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
613 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
614 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) Danmark
615 X Pirol (Oriolus oriolus) Danmark
616 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
617 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
618 X Lavskrige (Perisoreus infaustus)
619 X Skovskade (Garrulus glandarius) Danmark
620 X Blåskade (Cyanopica cooki)
621 X Husskade (Pica pica) Danmark
622 X Maghreb Husskade (Pica mauritanica)
623 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Danmark
624 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax)
625 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus)
626 X Allike (Coloeus monedula) Danmark
627 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
628 X Huskrage (Corvus splendens) Danmark
629 X Råge (Corvus frugilegus) Danmark
630 X Sortkrage (Corvus corone) Danmark
631 X Gråkrage (Corvus cornix) Danmark
632 * Broget Krage (Corvus albus)
633 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) Israel
634 X Ravn (Corvus corax) Danmark
635 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) Israel
636 X Silkehale (Bombycilla garrulus) Danmark
637 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
638 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
639 X Sortmejse (Periparus ater) Danmark
640 X Topmejse (Lophophanes cristatus) Danmark
641 X Sørgemejse (Poecile lugubris)
642 X Lapmejse (Poecile cinctus)
643 X Sumpmejse (Poecile palustris) Danmark
644 * Caspian Tit (Poecile hyrcanus)
645 X Fyrremejse (Poecile montanus) Danmark
646 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae)
647 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Danmark
648 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
649 X Musvit (Parus major) Danmark
650 X Pungmejse (Remiz pendulinus) Danmark
651 X Skægmejse (Panurus biarmicus) Danmark
652 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) Israel
653 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey)
654 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) Israel
655 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura)
656 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) Kap Verde
657 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
658 X Hedelærke (Lullula arborea) Danmark
659 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
660 Razolærke (Alauda razae)
661 X Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
662 X Sanglærke (Alauda arvensis) Danmark
663 X Theklalærke (Galerida theklae)
664 X Toplærke (Galerida cristata) Danmark
665 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
666 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) Danmark
667 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha)
668 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
669 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Danmark
670 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
671 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra)
672 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
673 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti)
674 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
675 Arabisk Lærke (Eremalauda eremodites)
676 X Dværglærke (Alaudala rufescens)
677 Turkestan Korttået Lærke (Alaudala heinei)
678 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
679 X Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) 2019-04-14 Kuwait
680 X Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) 2022-01-12 Fuerteventure Spanien
681 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos)
682 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus)
683 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola)
684 * Grey-throated Martin (Riparia chinensis)
685 X Digesvale (Riparia riparia) Danmark
686 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
687 * Stor Digesvale (Riparia cincta)
688 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
689 * Purpursvale (Progne subis)
690 X Landsvale (Hirundo rustica) Danmark
691 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
692 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) Israel
693 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta)
694 X Bysvale (Delichon urbicum) Danmark
695 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
696 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
697 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
698 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
699 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
700 X Cettisanger (Cettia cetti)
701 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) Israel
702 X Halemejse (Aegithalos caudatus) Danmark
703 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Danmark
704 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
705 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) Georgien
706 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2017-10-22 Blåvand Mose Danmark
707 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Danmark
708 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2020-10-12 Blåvand Danmark
709 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2021-10-18 Blåvands Huk Danmark
710 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
711 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Danmark
712 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
713 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Danmark
714 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus)
715 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
716 X Gransanger (Phylloscopus collybita) Danmark
717 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Danmark
718 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
719 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) Danmark
720 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
721 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Danmark
722 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
723 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
724 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2007-07-11 Neiden, Varanger Norge
725 X * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) 2019-04-15 Al-Shaheed Park Kuwait
726 X Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
727 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Danmark
728 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
729 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus)
730 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon)
731 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) Ungarn
732 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Danmark
733 Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
734 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Kalø, Djursland Danmark
735 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Danmark
736 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) Azorerne
737 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
738 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 2018-10-15 Mandø Danmark
739 Steppegulbug (Iduna rama)
740 X Bleg Gulbug (Iduna pallida)
741 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca)
742 X Orientgulbug (Hippolais languida)
743 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) Tyrkiet
744 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) Italien
745 X Gulbug (Hippolais icterina) Azorerne
746 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
747 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
748 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
749 X Græshoppesanger (Locustella naevia) Azorerne
750 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) Azorerne
751 X Savisanger (Locustella luscinioides) Azorerne
752 X Cistussanger (Cisticola juncidis) Azorerne
753 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) Tyrkiet
754 Delikat Prinia (Prinia lepida)
755 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
756 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
757 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) Israel
758 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva)
759 X * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) 2011-04-20 Berecik Tyrkiet
760 X * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) 2019-04-18 Budai Farm Kuwait
761 X Munk (Sylvia atricapilla) Azorerne
762 X Havesanger (Sylvia borin) Azorerne
763 X Høgesanger (Curruca nisoria) Azorerne
764 X Gærdesanger (Curruca curruca) Azorerne
765 X * Mørk Gærdesanger (Curruca althaea) 2019-04-16 Kobbar Island Kuwait
766 X Mestersanger (Curruca hortensis) Azorerne
767 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris)
768 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
769 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) Azorerne
770 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti)
771 X Tornsanger (Curruca communis) Azorerne
772 X Provencesanger (Curruca undata) Azorerne
773 Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
774 X Balearsanger (Curruca balearica) 2017-04-09 Cabrera, Mallorca Spanien
775 X Berbersanger (Curruca deserticola)
776 X Brillesanger (Curruca conspicillata) Azorerne
777 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Azorerne
778 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
779 X Makisanger (Curruca subalpina) Azorerne
780 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) Azorerne
781 X Rosasanger (Curruca mystacea) Azorerne
782 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) Azorerne
783 X Cypernsanger (Curruca melanothorax) Israel
784 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
785 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
786 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Azorerne
787 X Fuglekonge (Regulus regulus) Azorerne
788 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
789 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
790 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Azorerne
791 X Spætmejse (Sitta europaea) Azorerne
792 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
793 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
794 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) Azorerne
795 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
796 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) Azorerne
797 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) Tyrkiet
798 X Murløber (Tichodroma muraria) Azorerne
799 X Træløber (Certhia familiaris) Azorerne
800 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Azorerne
801 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
802 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
803 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
804 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
805 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
806 X Maina (Acridotheres tristis) Azorerne
807 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
808 * Amurstær (Agropsar sturninus)
809 X Rosenstær (Pastor roseus) Azorerne
810 X Stær (Sturnus vulgaris) Azorerne
811 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Azorerne
812 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) Israel
813 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
814 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-06 Skårup, NJ Danmark
815 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
816 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
817 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
818 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
819 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
820 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
821 * Grådrossel (Turdus unicolor)
822 X Ringdrossel (Turdus torquatus) Azorerne
823 X Solsort (Turdus merula) Azorerne
824 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
825 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-01-30 København Danmark
826 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
827 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
828 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-02 Sorthat Odde Bornholm Danmark
829 X Sjagger (Turdus pilaris) Azorerne
830 X Vindrossel (Turdus iliacus) Azorerne
831 X Sangdrossel (Turdus philomelos) Azorerne
832 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) Azorerne
833 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
834 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
835 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) Azorerne
836 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Azorerne
837 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
838 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
839 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
840 X Rødhals (Erithacus rubecula) Azorerne
841 * Blånattergal (Larvivora cyane)
842 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
843 X Blåhals (Luscinia svecica) Azorerne
844 X Nattergal (Luscinia luscinia) Azorerne
845 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Azorerne
846 X Hvidhals (Irania gutturalis) Azorerne
847 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
848 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Azorerne
849 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Azorerne
850 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
851 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Azorerne
852 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 2017-05-06 Georgien
853 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
854 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Azorerne
855 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
856 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
857 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Azorerne
858 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Azorerne
859 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
860 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) Azorerne
861 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
862 X Stendrossel (Monticola saxatilis) Azorerne
863 X Blådrossel (Monticola solitarius) Azorerne
864 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) Azorerne
865 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) 2017-11-06 Fuerteventura Spanien
866 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Spanien
867 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Azorerne
868 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
869 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
870 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
871 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Azorerne
872 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
873 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Azorerne
874 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) Azorerne
875 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Azorerne
876 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Azorerne
877 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) Azorerne
878 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca)
879 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Azorerne
880 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) Azorerne
881 X Sortstjert (Oenanthe melanura) Azorerne
882 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
883 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) Azorerne
884 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Azorerne
885 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
886 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) Azorerne
887 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
888 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) Azorerne
889 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
890 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
891 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
892 X Vandstær (Cinclus cinclus) Azorerne
893 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
894 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
895 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) Israel
896 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
897 X Gråspurv (Passer domesticus) Azorerne
898 X Italiensk Spurv (Passer italiae) Azorerne
899 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) Azorerne
900 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) Azorerne
901 X Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) Azorerne
902 Ørkenspurv (Passer simplex)
903 X Skovspurv (Passer montanus) Azorerne
904 * Sahelspurv (Passer luteus)
905 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) Azorerne
906 X Stenspurv (Petronia petronia) Azorerne
907 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
908 X Snefinke (Montifringilla nivalis) Azorerne
909 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
910 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
911 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) 2015-10-17 Portugal
912 Stribet Væver (Ploceus manyar)
913 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
914 * Amarant (Lagonosticta senegala)
915 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
916 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
917 X Helenaastrild (Estrilda astrild) Azorerne
918 Tigerfinke (Amandava amandava)
919 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
920 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica)
921 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
922 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
923 X Alpejernspurv (Prunella collaris) Azorerne
924 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-24 Rosenvold Danmark
925 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis)
926 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
927 X Jernspurv (Prunella modularis) Azorerne
928 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
929 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) Azorerne
930 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
931 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) Azorerne
932 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Azorerne
933 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Azorerne
934 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
935 X Storpiber (Anthus richardi) Azorerne
936 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) Azorerne
937 X Markpiber (Anthus campestris) Azorerne
938 Langnæbbet Piber (Anthus similis)
939 X Engpiber (Anthus pratensis) Azorerne
940 X Skovpiber (Anthus trivialis) Azorerne
941 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2018-10-19 Blåvand Danmark
942 Tundrapiber (Anthus gustavi)
943 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Azorerne
944 Hedepiber (Anthus rubescens)
945 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) Azorerne
946 X Skærpiber (Anthus petrosus) Azorerne
947 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) Azorerne
948 X Bogfinke (Fringilla coelebs) Azorerne
949 Tenerife Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
950 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
951 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Azorerne
952 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
953 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Danmark
954 X Krognæb (Pinicola enucleator) Danmark
955 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Danmark
956 X Azorerdompap (Pyrrhula murina) Azorerne
957 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus)
958 X Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
959 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
960 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
961 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
962 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
963 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) Israel
964 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
965 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
966 X Grønirisk (Chloris chloris) Danmark
967 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) Tyrkiet
968 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) Danmark
969 X Tornirisk (Linaria cannabina) Danmark
970 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Danmark
971 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Danmark
972 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Danmark
973 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Danmark
974 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
975 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Danmark
976 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Danmark
977 X Stillits (Carduelis carduelis) Danmark
978 X Citronsisken (Carduelis citrinella)
979 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
980 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus)
981 X Gulirisk (Serinus serinus) Danmark
982 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
983 X Kanariefugl (Serinus canaria)
984 X Grønsisken (Spinus spinus) Danmark
985 X Lapværling (Calcarius lapponicus) Danmark
986 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) Danmark
987 X Bomlærke (Emberiza calandra) Danmark
988 X Gulspurv (Emberiza citrinella) Danmark
989 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2021-03-17 Rødhus Jammerbugt Danmark
990 X Klippeværling (Emberiza cia)
991 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani)
992 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) Danmark
993 X Hortulan (Emberiza hortulana)
994 X Rustværling (Emberiza caesia)
995 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) Danmark
996 X Stribet Værling (Emberiza striolata)
997 X Husværling (Emberiza sahari) Marokko
998 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
999 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 2003-03-01 Kabussa Skjutf. Skåne Sverige
1000 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-04-30 Skagen By Danmark
1001 X Pileværling (Emberiza rustica) Letland
1002 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1003 * Rødværling (Emberiza rutila)
1004 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) Tyrkiet
1005 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1006 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1007 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1008 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Danmark
1009 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1010 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1011 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1012 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1013 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-16 Skørping Danmark
1014 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1015 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1016 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1017 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1018 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1019 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1020 X * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) 2011-10-14 Flores Azorerne
1021 * Baltimoretrupial (Icterus galbula)
1022 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1023 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1024 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1025 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1026 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1027 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1028 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1029 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1030 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1031 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1032 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1033 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1034 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1035 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1036 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1037 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1038 * Parulasanger (Setophaga americana)
1039 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1040 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1041 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1042 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-09 Agger By Danmark
1043 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1044 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1045 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1046 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1047 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1048 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1049 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1050 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1051 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1052 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1053 * Sommertangar (Piranga rubra)
1054 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1055 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1056 * Dickcissel (Spiza americana)
1057 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1058 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer