VP Artsliste

VP Artsliste

Erik Groth-andersen

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Erik Groth-andersens kryds

Dette er Erik Groth-andersens VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 X Perlehøne (Numida meleagris) 2018-03-13 Boa Vista Kap Verde
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 Hjerpe (Tetrastes bonasia)
6 X Tjur (Tetrao urogallus) 2021-04-18 Lilla Böttås Sverige
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) 2003-03-22 Vyssle Myr Sverige
8 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 Fjeldrype (Lagopus muta)
10 Dalrype (Lagopus lagopus)
11 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus)
12 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius)
13 Stenhøne (Alectoris graeca)
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 1980-01-01 Caesarea Israel
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 2009-04-20 Sidi Betache Marokko
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 2003-10-16 St. Martin de Crau Frankrig
17 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis)
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 2007-11-14 Mizpe Ramon Israel
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 2005-03-15 Paphos Lighthouse Area Cypern
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) 2009-04-20 Forêt de Sidi Betache Marokko
22 X Agerhøne (Perdix perdix) 2003-05-11 Glænø Danmark
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2003-06-18 Søborg Sø Danmark
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 X Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae) 2011-05-18 England England
28 X * Okkertræand (Dendrocygna bicolor) 2015-10-02 Lagoa do Salgado Portugal
29 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
30 X Knortegås (Branta bernicla) 2003-10-26 Maderne, Præstø Danmark
31 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2004-07-02 Beijershamn, Øland Sverige
32 X Canadagås (Branta canadensis)
33 X Bramgås (Branta leucopsis) 2002-05-11 Borreby Mose Danmark
34 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
35 X Indisk Gås (Anser indicus) 2010-03-03 den Helder Holland
36 * Dværgsnegås (Anser rossii)
37 * Snegås (Anser caerulescens)
38 X Grågås (Anser anser)
39 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
40 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2004-03-10 Mark ved Tystrup-Bavelse Sø Danmark
41 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) Vombs Ängar Sverige
42 X Blisgås (Anser albifrons) 2002-11-03 Kranksjön Sverige
43 X Dværggås (Anser erythropus) 2005-03-27 Selsø Danmark
44 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2010-03-02 Oude-Tonge Holland
45 X Knopsvane (Cygnus olor)
46 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2005-01-29 Flasken, Gørlev Danmark
47 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
48 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
49 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
50 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2004-05-02 Holløse Bredning Danmark
51 X Gravand (Tadorna tadorna)
52 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2008-11-23 Morups Tånga, Brevik, Halland Sverige
53 * Moskusand (Cairina moschata)
54 * Brudeand (Aix sponsa)
55 X Mandarinand (Aix galericulata) 2009-11-17 Virginia Water England
56 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
57 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2019-06-06 Sneum Digesø Danmark
58 X Atlingand (Spatula querquedula) 2003-03-29 Kollerød Lergrav, Allerød Danmark
59 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
60 X Blåvinget And (Spatula discors) 2013-07-08 Ølsemagle Revle Danmark
61 X Skeand (Spatula clypeata) 2002-04-27 Gurre Sø Danmark
62 X Knarand (Mareca strepera) 2002-05-11 Borreby Mose Danmark
63 * Segland (Mareca falcata)
64 X Pibeand (Mareca penelope) 2002-01-01 Alsønderup Enge Danmark
65 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2003-10-07 Kællingehaven, Roskilde Danmark
66 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1979-03-15 Hornbæk Sø Danmark
67 X Sortbrun And (Anas rubripes) 2014-11-12 Dagshög Sverige
68 * Kapand (Anas capensis)
69 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
70 X Spidsand (Anas acuta) 2003-03-30 Kalvebod Brygge Danmark
71 X Krikand (Anas crecca) 1977-01-01 Hornbæk Sø Danmark
72 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2004-06-20 Solbjerg Engsø Danmark
73 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 2009-04-21 Merzouga Lake Marokko
74 X Rødhovedet And (Netta rufina) 2007-02-01 Søndersø, Lolland Danmark
75 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
76 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
77 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
78 X Taffeland (Aythya ferina)
79 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2003-10-16 Etang d'Etressen Frankrig
80 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2006-02-13 Guldborgsund Danmark
81 X Troldand (Aythya fuligula)
82 X Bjergand (Aythya marila)
83 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2008-06-06 Gåsesøen, Ulvshale, Møn Danmark
84 X Stellersand (Polysticta stelleri) 2003-01-13 Nivåbugten Danmark
85 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
86 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2002-10-20 Gilbjerghoved Danmark
87 X Ederfugl (Somateria mollissima)
88 Strømand (Histrionicus histrionicus)
89 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 2006-03-21 Blåvandshuk Danmark
90 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1981-01-01 Hornbæk, vest for havnen Danmark
91 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
92 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2009-10-17 Blåvandshuk Danmark
93 X Sortand (Melanitta nigra) 1978-01-01 Hornbæk Danmark
94 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2008-12-27 Asserbo Strand Danmark
95 X Havlit (Clangula hyemalis) 2003-02-14 Kronborg Danmark
96 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 2010-03-02 Barendrecht Holland
97 X Hvinand (Bucephala clangula)
98 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica)
99 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2002-03-01 Gurre Sø Danmark
100 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
101 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
102 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
103 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2005-08-30 Selsø, ved kirken Danmark
104 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2007-05-01 Alcázar de San Juan Spanien
105 * Nathøg (Chordeiles minor)
106 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 2016-05-22 Monfragüe Spanien
107 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2006-06-11 Stængehus, Asserbo Plantage Danmark
108 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 2008-03-28 Yotvata Israel
109 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 2008-03-27 Neot Hakikkar Israel
110 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
111 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
112 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
113 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 2005-07-02 Split Lufthavn Kroatien
114 X Kap Verde-sejler (Apus alexandri) 2018-03-14 Praia, Santiago Kap Verde
115 X Mursejler (Apus apus)
116 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor)
117 X Gråsejler (Apus pallidus) 2005-07-04 Prvic Kroatien
118 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2010-06-15 Hejresøen, Amager Danmark
119 X Lille Sejler (Apus affinis) 2009-04-24 Sousse-dalen Marokko
120 X Kaffersejler (Apus caffer) 2016-05-21 Castillo de Monfragüe Spanien
121 X Stortrappe (Otis tarda) 2007-04-29 Sta. Marta de Magasca Spanien
122 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
123 Kravetrappe (Chlamydotis undulata)
124 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) 2008-03-24 Nizzana Israel
125 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
126 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 2006-11-19 St. Martin de Crau Frankrig
127 Sporegøg (Centropus senegalensis)
128 X Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-08 Birkepøl, Als Danmark
129 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
130 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
131 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
132 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
133 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
134 * Skovgøg (Cuculus optatus)
135 X Gøg (Cuculus canorus)
136 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
137 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 2007-04-29 Sta. Marta de Magasca Spanien
138 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
139 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 2008-03-24 Nizzana Israel
140 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 2007-04-29 Sta. Marta de Magasca Spanien
141 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus)
142 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 2008-03-29 Km 19 sewage pool Israel
143 X Klippedue (Columba livia)
144 * Guineadue (Columba guinea)
145 X Huldue (Columba oenas) 2004-04-25 Holløse Bredning Danmark
146 * Turkestandue (Columba eversmanni)
147 X Ringdue (Columba palumbus)
148 Madeiradue (Columba trocaz)
149 Laurbærdue (Columba bollii)
150 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
151 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2005-07-02 Vodice Kroatien
152 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-14 Bække Danmark
153 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
154 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
155 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
156 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 2007-11-13 Beer Sheva Israel
157 X Namaquadue (Oena capensis) 2008-03-31 Northern Dead Sea Israel
158 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2008-05-20 Skagen Danmark
159 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
160 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2003-03-31 Gentofte Sø Danmark
161 * Græsrikse (Crex egregia)
162 X Engsnarre (Crex crex) 2003-06-29 Tryggevælde Å, Varpelev Danmark
163 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
164 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-05-28 Gulstav Mose Danmark
165 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2007-07-16 Ulvshale, Møn Danmark
166 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2004-07-07 Børstingerød Mose, Allerød Danmark
167 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
168 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
169 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 2007-04-26 Embalse de Azutan Spanien
170 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
171 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
172 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
173 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
174 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
175 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
176 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2009-04-20 Sidi Betacce Marokko
177 X Blishøne (Fulica atra)
178 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
179 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
180 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-27 Busemarke Mose, Møn Danmark
181 X Jomfrutrane (Grus virgo) 2005-03-19 Venus Beach, Paphos Cypern
182 X Trane (Grus grus)
183 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2002-07-07 Sydvestpynten Danmark
184 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps)
185 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2002-03-07 Nivå Golf-Bane Danmark
186 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1976-03-15 Hornbæk Sø Danmark
187 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2002-11-02 Kronborg Danmark
188 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2002-04-27 Gurre Sø Danmark
189 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) La Camargue Frankrig
190 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
191 X * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) 2009-04-27 Marokko Marokko
192 X Triel (Burhinus oedicnemus) 2003-08-09 Lejrsø, Korsør Danmark
193 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
194 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
195 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
196 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 1981-01-01 Mallorca Spanien
197 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1978-01-01 Knudshoved Danmark
198 X Vibe (Vanellus vanellus)
199 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 1980-01-01 Jerusalem Israel
200 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
201 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
202 * Indisk Vibe (Vanellus indicus)
203 Steppevibe (Vanellus gregarius)
204 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2008-03-29 Samar Israel
205 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2002-08-17 Ølsemagle Revle Danmark
206 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2008-07-27 Ølsemagle Revle Danmark
207 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2012-10-24 Husum Enge Danmark
208 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2003-08-13 Ølsemagle Revle Danmark
209 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2002-08-17 Ølsemagle Revle Danmark
210 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 2018-03-13 Curral Velho Kap Verde
211 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2003-04-25 Kollerød Lergrav, Allerød Danmark
212 * Kildire (Charadrius vociferus)
213 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
214 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
215 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2004-05-21 Lakolk Klitsø, Rømø Danmark
216 Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
217 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2008-06-30 Örnahusen, Skåne Sverige
218 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 2014-03-30 Mörkö Sverige
219 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
220 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2011-05-01 Gl. Hviding Kirke Danmark
221 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
222 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
223 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
224 X Småspove (Numenius phaeopus) 2002-06-24 Hårbølle, Møn Danmark
225 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
226 X * Dværgspove (Numenius minutus) 2019-07-11 Tofta kile Sverige
227 * Eskimospove (Numenius borealis)
228 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
229 X Storspove (Numenius arquata)
230 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2002-05-11 Glænø Danmark
231 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2002-05-11 Borreby Mose Danmark
232 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
233 X Stenvender (Arenaria interpres) 2004-05-22 Mandø, dæmningen Danmark
234 * Storryle (Calidris tenuirostris)
235 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2002-08-17 Ølsemagle Revle Danmark
236 X Brushane (Calidris pugnax) 2002-05-11 Borreby Mose Danmark
237 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2004-05-23 Selsø, set fra kirken Danmark
238 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2008-07-29 Agger Tange Danmark
239 * Klireryle (Calidris himantopus)
240 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2002-08-17 Ølsemagle Revle Danmark
241 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2002-08-17 Ølsemagle Revle Danmark
242 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
243 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2016-11-18 Vejbystrand Sverige
244 X Sandløber (Calidris alba) 2003-08-13 Ølsemagle Revle Danmark
245 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2002-08-17 Ølsemagle Revle Danmark
246 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2003-01-07 Helsingør Nordhavn Danmark
247 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 2007-09-12 Skagen, Grenen Danmark
248 X Dværgryle (Calidris minuta) 2003-08-30 Borreby Mose Danmark
249 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
250 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2005-07-16 Andfänget, Ottenby, Øland Sverige
251 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 2008-10-05 Gjøl Danmark
252 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2005-07-23 Sevedø Engsø Danmark
253 Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
254 * Alaskaryle (Calidris mauri)
255 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2013-04-18 Bøjden Nor Danmark
256 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
257 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2003-05-28 Nejede Vesterskov Danmark
258 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
259 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2003-09-25 Nivåbugten Danmark
260 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
261 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
262 X Tredækker (Gallinago media) 2010-04-18 Kalvebod Fælled Danmark
263 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2002-08-17 Ølsemagle Revle Danmark
264 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
265 X Terekklire (Xenus cinereus) 2008-06-30 Trönninge Ängar, Halland Sverige
266 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2015-10-27 Geddal Enge Danmark
267 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2003-08-20 Sydmøllevej, Vestamager Danmark
268 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1988-09-30 Gilleleje Havn Danmark
269 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2002-08-14 Stubben Danmark
270 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 Ølsemagle Revle Danmark
271 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2003-03-29 Kollerød Lergrav Danmark
272 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
273 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
274 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2008-11-09 Hagbyhamn, Småland Sverige
275 * Willet (Tringa semipalmata)
276 X Rødben (Tringa totanus)
277 X Damklire (Tringa stagnatilis) 2004-04-20 Holløse Bredning Danmark
278 X Tinksmed (Tringa glareola) 2002-07-07 Kalvebod Brygge Danmark
279 X Sortklire (Tringa erythropus) 2002-06-24 Hårbølle, Møn Danmark
280 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2002-08-17 Ølsemagle Revle Danmark
281 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2018-01-15 Smedsgård Strandängar, Halland Sverige
282 Krabbeæder (Dromas ardeola)
283 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 2008-03-24 Nizzana Israel
284 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2007-04-27 Arrocampo Spanien
285 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-07-05 Margrethekog Danmark
286 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2009-07-22 Vombs Ängar Sverige
287 * Brun Noddy (Anous stolidus)
288 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
289 X Ride (Rissa tridactyla) 2003-05-16 Gl. Skagen Danmark
290 X Ismåge (Pagophila eburnea) 2004-12-30 Lerkil Hamn, Halland Sverige
291 X Sabinemåge (Xema sabini) 2004-09-28 Gilbjerghoved Danmark
292 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 2006-11-19 Etang d'Entressen, Camargue Frankrig
293 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2007-07-14 Fäören, Blekinge Sverige
294 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
295 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
296 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
297 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2004-05-07 Esrum Sø, Esrum Søvej Danmark
298 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2007-12-28 Esbjerg Havn Danmark
299 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2017-12-30 Hanstholm Danmark
300 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
301 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
302 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Helsingør Havn Danmark
303 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2002-07-27 Ventimigla Italien
304 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 2007-11-15 Km 20 salt pools, Eilat Israel
305 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 2007-11-15 Eilat Israel
306 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
307 X Stormmåge (Larus canus)
308 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
309 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2006-02-28 Nærum Gadekær Danmark
310 X Svartbag (Larus marinus)
311 * Tangmåge (Larus dominicanus)
312 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-17 Brabrand Sø Danmark
313 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2003-03-09 Hornbæk Havn Danmark
314 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2007-02-13 Hvide Sande Havn Danmark
315 X Sølvmåge (Larus argentatus)
316 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
317 * Vegamåge (Larus vegae)
318 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2006-01-03 Mosede Havn Danmark
319 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2002-01-01 Denia Spanien
320 X Armensk Måge (Larus armenicus) 2007-11-19 Nasholim Resort Israel
321 * Skifermåge (Larus schistisagus)
322 X Sildemåge (Larus fuscus) 2003-05-18 Gl. Skagen Danmark
323 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2006-07-10 Embalse de Valdecanas, Extremadura Spanien
324 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2002-02-19 Denia Spanien
325 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
326 Bergiusterne (Thalasseus bergii)
327 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 2008-03-28 North Beach, Eilat Israel
328 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
329 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2003-04-17 Gilbjerghoved Danmark
330 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
331 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
332 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2002-05-11 Glænø Danmark
333 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
334 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
335 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
336 Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
337 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
338 X Rosenterne (Sterna dougallii) 2016-09-23 Skerries Irland
339 X Fjordterne (Sterna hirundo)
340 Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
341 X Havterne (Sterna paradisaea) 2002-05-24 Nivåbugten Danmark
342 Prærieterne (Sterna forsteri)
343 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2007-05-01 Alcázar de San Juan Spanien
344 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2006-05-17 Klydesøen, Amager Danmark
345 X Sortterne (Chlidonias niger) 2002-08-17 Ølsemagle Revle Danmark
346 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
347 X Storkjove (Stercorarius skua) 2004-09-24 Gilbjerghoved Danmark
348 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2004-11-06 Gilbjerghoved Danmark
349 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2003-05-16 Gl. Skagen Danmark
350 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2004-09-28 Gilbjerghoved Danmark
351 X Søkonge (Alle alle) 2004-09-28 Gilbjegstien, Plankeværket Danmark
352 Polarlomvie (Uria lomvia)
353 X Lomvie (Uria aalge) 2002-10-30 Kronborg Danmark
354 X Alk (Alca torda) 2002-10-30 Kronborg Danmark
355 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
356 X Tejst (Cepphus grylle) 2002-10-02 Kronborg Danmark
357 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
358 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
359 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
360 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
361 X Lunde (Fratercula arctica) 2006-10-27 Gilbjerghoved Danmark
362 * Hornet lunde (Fratercula corniculata)
363 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
364 X Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) 2018-03-12 Sal Rei, Boa Vista Kap Verde
365 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
366 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2002-12-26 Hallands Väderö Sverige
367 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2002-10-01 Kronborg Danmark
368 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-10-18 Skagen, Grenen Danmark
369 X Islom (Gavia immer) 2003-05-18 Grenen, Skagen Danmark
370 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2010-05-29 Blåvandshuk Danmark
371 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 2015-10-01 Sagres Portugal
372 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
373 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
374 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
375 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-08-09 Agger Tange Danmark
376 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
377 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
378 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2015-09-30 Sagres Portugal
379 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
380 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
381 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
382 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
383 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2015-10-25 Gilleleje Danmark
384 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
385 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2003-06-23 Kronborg, Helsingør Danmark
386 * Kappetrel (Daption capense)
387 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
388 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
389 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
390 X Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) 2018-03-23 Preguica, São Nicolau Kap Verde
391 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
392 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
393 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
394 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
395 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
396 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
397 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 2007-06-28 The Saronic Gulf ved Hydra Grækenland
398 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2007-09-18 Øresund, set fra Kronborg Danmark
399 X Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) 2018-03-19 Tarafal, São Nicolau Kap Verde
400 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2006-10-27 Gilbjerghoved Danmark
401 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
402 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
403 X Storskråpe (Ardenna gravis) 2010-08-25 Liseleje Danmark
404 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2009-09-24 Børstrup Hage Danmark
405 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 2007-07-02 The Saronic Gulf ved Aegina Grækenland
406 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2007-07-29 Gilbjerghoved Danmark
407 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
408 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
409 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
410 Lille Skråpe (Puffinus baroli)
411 X * Dværgskråpe (Puffinus boydi) 2018-03-20 Punta do Barril, Sao Nicolau Kap Verde
412 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii)
413 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
414 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
415 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
416 X Sort Stork (Ciconia nigra) 2003-10-16 Marais de Grenouillet, Camargue Frankrig
417 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
418 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1982-01-01 Spanien
419 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
420 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
421 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
422 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
423 X Sule (Morus bassanus) 1974-01-01 Ailsa Storbritannien
424 * Kapsule (Morus capensis)
425 * Maskesule (Sula dactylatra)
426 * Rødfodet Sule (Sula sula)
427 X Brun Sule (Sula leucogaster) 2018-03-13 Curral Velho Kap Verde
428 X * Rørskarv (Microcarbo africanus) 2018-03-15 Barragem Figueira Gorda Kap Verde
429 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus)
430 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
431 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2002-12-26 Hallands Väderö Sverige
432 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1979-01-01 Brændegårdssøen Danmark
433 * White-breasted Cormorant (Phalacrocorax lucidus)
434 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
435 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
436 X Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) 2009-02-07 Casalbeltrame, Piemonte Italien
437 X Eremitibis (Geronticus eremita) 2009-04-24 10 km syd for Tamri Marokko
438 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2007-11-19 Ma'agan Mikhael Israel
439 X Skestork (Platalea leucorodia) 2006-08-08 Sneum Forland Danmark
440 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2004-03-03 Strødam Engsø Danmark
441 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
442 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
443 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2007-04-27 Arrocampo Spanien
444 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
445 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
446 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
447 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2007-11-19 Ma'agan Mikhael Israel
448 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
449 X * Krabbehejre (Butorides virescens) 2009-02-06 Port de Berre-l'Etang, Bouches-du-Rhone Frankrig
450 X Mangrovehejre (Butorides striata) 1980-01-01 Sharm el Sheik Israel
451 X Tophejre (Ardeola ralloides) 1980-01-01 Tiberias Israel
452 * Rishejre (Ardeola grayii)
453 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
454 X Kohejre (Bubulcus ibis)
455 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
456 X Fiskehejre (Ardea cinerea) Gurre Sø Danmark
457 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
458 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
459 * Goliathejre (Ardea goliath)
460 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 2007-04-27 Arrocampo Spanien
461 X Sølvhejre (Ardea alba) 2003-10-16 Mas d'Agon, Camargue Frankrig
462 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
463 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
464 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
465 * Blåhejre (Egretta caerulea)
466 * Snehejre (Egretta thula)
467 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2002-02-22 Spanien
468 X Revhejre (Egretta gularis) 1980-01-01 Eilat Israel
469 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 1980-01-01 Haifa Israel
470 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
471 Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
472 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
473 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2006-07-12 Oropesa Spanien
474 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 2011-02-10 Rodellar, Guara Spanien
475 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 1978-01-01 Sotogrande Spanien
476 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2003-05-18 Gl.Skagen, sømærket Danmark
477 X * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) 2018-09-15 Batumi Georgien
478 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
479 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
480 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
481 X * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) 2015-10-03 Alcaria Ruiva Portugal
482 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 1977-01-01 Casares Spanien
483 X Munkegrib (Aegypius monachus) 2006-07-10 Monfragüe, Extremadua Spanien
484 Øregrib (Torgos tracheliotos)
485 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 1977-01-01 Sotogrande Spanien
486 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
487 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2008-03-24 Nizzana Israel
488 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2004-01-17 Tosteberga Bodar Sverige
489 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
490 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2006-07-03 Guisando, Gredos Spanien
491 * Rovørn (Aquila rapax)
492 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 2003-10-26 Maderne, Præstø Danmark
493 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 2007-04-27 N 502 syd for Ramacastanas Spanien
494 X Kejserørn (Aquila heliaca) 2007-11-13 Urim Israel
495 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1981-01-01 Borsholm Danmark
496 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
497 X Høgeørn (Aquila fasciata) 2002-07-28 Mons Frankrig
498 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
499 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
500 * Shikra (Accipiter badius)
501 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 2018-09-15 Batumi Georgien
502 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
503 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2003-10-22 Maderne Danmark
504 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1979-01-01 Kranksjön Sverige
505 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
506 * Amerikansk Blå Kærhøg (Circus hudsonius)
507 X Steppehøg (Circus macrourus) 2004-09-21 Granatvej, Amager Danmark
508 X Hedehøg (Circus pygargus) 2004-04-20 Ballum Enge Danmark
509 X Rød Glente (Milvus milvus)
510 X Sort Glente (Milvus migrans)
511 * Gulnæbbet glente (Milvus aegyptius)
512 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
513 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
514 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1980-01-01 Vomb Sjön Sverige
515 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
516 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
517 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 2005-03-17 Vest for Limassol Cypern
518 X * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) 2018-03-14 Barragem do Poilao, Santiago Kap Verde
519 X Musvåge (Buteo buteo)
520 X Slørugle (Tyto alba) 2007-04-25 Mombeltran, Gredos Spanien
521 Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
522 X Dværghornugle (Otus scops) 2007-04-24 Hoces del Rio Duratón Spanien
523 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
524 X Sneugle (Bubo scandiacus) 2013-12-26 Hanstholm Danmark
525 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2005-04-22 Sønderjylland Danmark
526 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 2007-11-14 Yotvata Israel
527 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
528 X Natugle (Strix aluco)
529 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
530 X Ørkennatugle (Strix hadorami) 2007-11-14 Eilat Mountains Israel
531 Slagugle (Strix uralensis)
532 X Lapugle (Strix nebulosa) 2008-07-11 Myttinge, Värmdö, Uppland Sverige
533 X Høgeugle (Surnia ulula) 2003-02-16 Skryllegården, S. Sandby Sverige
534 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2004-10-11 FVF- pavillonen, Vaserne Danmark
535 X Kirkeugle (Athene noctua) 2002-02-22 Spanien
536 X Perleugle (Aegolius funereus) 2003-04-19 Hederåsen Sverige
537 X Skovhornugle (Asio otus) 2004-12-29 Vestre Kirkegaard Danmark
538 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2003-02-20 Stubben, København Danmark
539 X Kapugle (Asio capensis) 2009-04-25 Merdja Zerga Marokko
540 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
541 X Hærfugl (Upupa epops) Campo di Golf Sotogrande Spanien
542 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
543 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
544 X Ellekrage (Coracias garrulus) 2006-07-08 Mellem Talavera og Ramacastanas Spanien
545 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
546 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 1980-01-01 Kinneret Israel
547 X Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) 2018-03-14 Barragem de Poilão Kap Verde
548 X Isfugl (Alcedo atthis) 1980-01-01 Kinneret Israel
549 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
550 X Gråfisker (Ceryle rudis) 1980-01-01 Kinneret Israel
551 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
552 Afrikansk Lille Grøn Biæder (Merops viridissimus)
553 X Arabisk Lille Grøn Biæder (Merops cyanophrys) 2007-11-14 Kibbutz Lotan Israel
554 X Grøn Biæder (Merops persicus) 2009-04-21 Er-rachidia Marokko
555 X Biæder (Merops apiaster) 2005-07-03 Vodice Kroatien
556 X Vendehals (Jynx torquilla) 2006-04-25 Feriebyen, Gilbjerg Danmark
557 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
558 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2018-01-10 Garphyttans Nationalpark Sverige
559 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2013-12-18 Lunden, Gram Danmark
560 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
561 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2003-03-02 Vaserne, Furesøen Danmark
562 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 2008-03-23 Hayarkon Park, Tel Aviv Israel
563 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
564 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 2018-01-09 Garphyttans Nationalpark Sverige
565 * Guldspætte (Colaptes auratus)
566 X Sortspætte (Dryocopus martius) Ved Gurre Sø Danmark
567 X Grønspætte (Picus viridis) 2003-03-22 Vyssle Myr Sverige
568 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) 2007-04-25 Puerto Navafria, Guadarama Spanien
569 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 2009-04-20 Atlasbjergene Marokko
570 X Gråspætte (Picus canus) 2018-01-10 Garphyttans Nationalpark Sverige
571 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
572 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
573 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
574 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2006-05-06 Gilbjerghoved Danmark
575 * Amurfalk (Falco amurensis)
576 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 2009-04-24 Essaouira Marokko
577 Sodfalk (Falco concolor)
578 X Dværgfalk (Falco columbarius) Rusland, Havreholm Danmark
579 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2002-09-29 Falsterbo Sverige
580 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 2009-04-26 El Jadida Marokko
581 X Slagfalk (Falco cherrug) 2017-08-28 Værneengene Danmark
582 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 2003-10-26 Roneklint, Præstø Danmark
583 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2003-01-26 Ølsemagle Revle Danmark
584 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) 2011-02-10 Barcelona, lufthavnen Spanien
585 X Nandayparakit (Aratinga nenday) 2017-10-01 Parc de la Ciutadella, Barcelona Spanien
586 X * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys) 2022-12-12 Jardin del Turia Spanien
587 X * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) 2016-01-23 Vondelpark, Amsterdam Holland
588 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) 2007-11-15 Eilat Israel
589 * Fibii (Sayornis phoebe)
590 * Østlig Pivi (Contopus virens)
591 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
592 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
593 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
594 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
595 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
596 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
597 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 2009-04-24 Massafloden Marokko
598 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2009-11-17 Staines Moor, Surrey England
599 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
600 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 2008-11-02 Hållö, Bohuslän Sverige
601 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-09 Bredfjed, Lolland Danmark
602 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
603 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-17 Skallingen Danmark
604 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2008-07-15 Lebøl, Als Danmark
605 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
606 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
607 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 2006-07-06 Puerto de Menga, Gredos Spanien
608 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1981-01-01 Mallorca Spanien
609 X Masketornskade (Lanius nubicus) 2008-03-25 Meshar, km 60 road 40 Israel
610 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
611 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
612 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
613 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
614 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-20 Sydlige bydige, Mandø Danmark
615 X Pirol (Oriolus oriolus) 2003-05-18 Skagen, Grenen Danmark
616 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
617 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
618 Lavskrige (Perisoreus infaustus)
619 X Skovskade (Garrulus glandarius)
620 X Blåskade (Cyanopica cooki) 2006-07-02 Lanzahita Spanien
621 X Husskade (Pica pica)
622 X Maghreb Husskade (Pica mauritanica) 2009-04-24 Soussedalen Marokko
623 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Ortisei Italien
624 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 2007-04-23 Hoces del Rio Duratón Spanien
625 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) Ortisei Italien
626 X Allike (Coloeus monedula)
627 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
628 X Huskrage (Corvus splendens) 2007-11-15 Eilat Israel
629 X Råge (Corvus frugilegus)
630 X Sortkrage (Corvus corone) 2003-05-17 Skagen Danmark
631 X Gråkrage (Corvus cornix)
632 * Broget Krage (Corvus albus)
633 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 2007-11-13 Mizpe Revevim Israel
634 X Ravn (Corvus corax)
635 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) 2007-11-16 Masada Israel
636 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
637 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
638 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
639 X Sortmejse (Periparus ater)
640 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1999-01-01 Veysonaz Schweiz
641 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 2005-07-07 Loznice Kroatien
642 Lapmejse (Poecile cinctus)
643 X Sumpmejse (Poecile palustris)
644 * Caspian Tit (Poecile hyrcanus)
645 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2003-04-20 Hornaryd Sjö Sverige
646 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 2009-04-20 Forêt de Sidi Betache Marokko
647 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
648 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
649 X Musvit (Parus major)
650 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2004-05-07 Grønjordssøen Danmark
651 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2003-08-09 Borreby Mose Danmark
652 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 2009-04-21 Nær Auberge Kasbah Said, Derkaoua Marokko
653 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 2009-04-22 Tagdilt Track Marokko
654 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 2007-11-14 Alpaca Farm, Mizpe Ramon Israel
655 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 2008-03-27 Meshar, km 60 road 40 Israel
656 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 2018-03-13 Sal Rei, Boa Vista Kap Verde
657 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
658 X Hedelærke (Lullula arborea) 2003-03-18 Kronborg Danmark
659 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
660 Razolærke (Alauda razae)
661 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
662 X Sanglærke (Alauda arvensis)
663 X Theklalærke (Galerida theklae) 2007-04-23 Hoces del Rio Duratón Spanien
664 X Toplærke (Galerida cristata) 2005-03-13 Paphos, Venus Beach Cypern
665 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) 2009-04-21 Auberge Derkaoua, Tafilalt Marokko
666 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2003-02-02 Stubben Danmark
667 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 2009-04-22 43 km vest for Er-rachidia Marokko
668 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
669 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2007-04-23 Hoces del Rio Duratón Spanien
670 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Ølsemagle Revle, Staunings Ø Danmark
671 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 2007-04-23 Hoces del Rio Duratón Spanien
672 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
673 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 2007-04-24 Hoces del Rio Duratón Spanien
674 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
675 Arabisk Lærke (Eremalauda eremodites)
676 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 2008-03-25 Borot Loz Israel
677 Turkestan Korttået Lærke (Alaudala heinei)
678 X * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus) 2022-12-12 Parc de Capcalera Spanien
679 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
680 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
681 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 2007-11-13 Golda Park Israel
682 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 2009-04-20 Forêt de Sidi Betache Marokko
683 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 2009-04-24 Essaouira Marokko
684 * Grey-throated Martin (Riparia chinensis)
685 X Digesvale (Riparia riparia)
686 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
687 * Stor Digesvale (Riparia cincta)
688 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
689 * Purpursvale (Progne subis)
690 X Landsvale (Hirundo rustica)
691 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
692 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 2002-07-30 Gorges du Verdon Frankrig
693 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 2007-11-13 Nizzana Israel
694 X Bysvale (Delichon urbicum)
695 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
696 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2006-07-02 Mombeltran, Gredos Spanien
697 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
698 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
699 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
700 X Cettisanger (Cettia cetti) 2005-03-13 Venus Beach, Paphos Cypern
701 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 2007-11-16 Masada Israel
702 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
703 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2002-01-01 Kullen Sverige
704 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2007-04-23 Mansilla Spanien
705 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 2005-07-07 Zaton Kroatien
706 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2008-01-17 Björkäng, Halland Sverige
707 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2006-09-28 Stubben Danmark
708 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2007-10-13 Blåvand, nordre mose Danmark
709 Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
710 X * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 2016-06-01 Christiansø Danmark
711 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2006-10-14 Korshage, Rørvig Danmark
712 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
713 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2002-01-01 Gurre Sø Danmark
714 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus)
715 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
716 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2002-01-01 Pøleåen Danmark
717 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2013-05-10 Sandlodden, Hundested Danmark
718 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
719 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2018-09-19 Sakahalvasho Georgien
720 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2017-10-26 Triberga Läge, Øland Sverige
721 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2008-05-31 Gilbjerg Danmark
722 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
723 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
724 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2012-09-16 Gedser Odde, Fyrhaven Danmark
725 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
726 X Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) 2018-03-14 Barragem de Poilão Kap Verde
727 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2003-06-07 Strødam Engsø Danmark
728 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
729 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) 2008-03-30 Neot Hakikkar Israel
730 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 2015-04-26 Albufera Spanien
731 Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
732 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2003-06-29 Tryggevælde Ådal Danmark
733 Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
734 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2003-06-29 Tryggevælde Å, Varpelev Danmark
735 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
736 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2002-05-25 Hellebæk Avlsgård Danmark
737 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
738 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 2018-10-15 Mandø Danmark
739 Steppegulbug (Iduna rama)
740 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2007-11-19 Jaffa Israel
741 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 2009-04-19 Casablanca Marokko
742 Orientgulbug (Hippolais languida)
743 Olivensanger (Hippolais olivetorum)
744 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2006-07-05 Parador de Gredos Spanien
745 X Gulbug (Hippolais icterina) 2003-05-17 Ellekrattet, Skagen Danmark
746 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
747 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
748 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
749 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2002-05-16 Vejenbrød, Nivå Golf Danmark
750 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2004-07-14 Vasevej, Birkerød Danmark
751 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2003-07-13 Gl.Havdrup Mose Danmark
752 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 2005-03-14 Kongegravene, Paphos Cypern
753 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) 1980-01-01 Tel Aviv Israel
754 Delikat Prinia (Prinia lepida)
755 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
756 X * Sangtimalie (Leiothrix lutea) 2017-09-30 Baixador de Vallvidrera, Barcelona Spanien
757 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) 2007-11-14 Mizpe Ramon Israel
758 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva)
759 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
760 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
761 X Munk (Sylvia atricapilla)
762 X Havesanger (Sylvia borin) 2002-05-25 Hellebæk Avlsgård Danmark
763 X Høgesanger (Curruca nisoria) 2005-07-16 Norra Lunden, Ottenby, Øland Sverige
764 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2002-05-11 Glænø Danmark
765 * Mørk Gærdesanger (Curruca althaea)
766 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2003-10-19 Castellaras, Mougins Frankrig
767 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 2005-07-08 Vodice Kroatien
768 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) 2008-03-27 Shezaf Nature Reserve Israel
769 Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
770 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 2009-04-21 Nær Auberge Kasbah Said, Derkaoua Marokko
771 X Tornsanger (Curruca communis) 2002-05-23 Vejenbrød, Nivå Golf Danmark
772 X Provencesanger (Curruca undata) 2000-04-16 Castellaras, Mougins Frankrig
773 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2009-07-10 Capo Caccia, Sardinien Italien
774 X Balearsanger (Curruca balearica) 2015-04-24 Boquer Valley, Mallorca Spanien
775 X Berbersanger (Curruca deserticola) 2009-04-20 Tizi-n-Tairhemt Marokko
776 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 2005-03-17 Mavrokolympos Dam Cypern
777 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2005-03-13 Venus Beach, Paphos Cypern
778 Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
779 X Makisanger (Curruca subalpina) 2010-07-04 Sardinien Italien
780 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2005-03-13 Venus Beach, Paphos Cypern
781 Rosasanger (Curruca mystacea)
782 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 2005-03-15 Kongegravene, Paphos Cypern
783 X Cypernsanger (Curruca melanothorax) 2005-03-16 Mavrokolympos Dam Cypern
784 X * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana) 2009-02-08 Palude Brabbia, Lombardiet Italien
785 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
786 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2003-10-13 Castellaras, Mougins Frankrig
787 X Fuglekonge (Regulus regulus)
788 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
789 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
790 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
791 X Spætmejse (Sitta europaea)
792 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) 2009-07-14 D69, Col de Sorba, Korsika Frankrig
793 X * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti) 2019-04-07 Forét de Djimla Algeriet
794 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 2018-09-21 Botanisk Have i Batumi Georgien
795 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
796 Klippespætmejse (Sitta neumayer)
797 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota)
798 X Murløber (Tichodroma muraria) 2006-11-19 Les Baux de Provence Frankrig
799 X Træløber (Certhia familiaris)
800 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2004-04-05 Hellebæk Danmark
801 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
802 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
803 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
804 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
805 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
806 X Maina (Acridotheres tristis) 2008-03-23 Hayarkon Park, Tel Aviv Israel
807 X * Burmastær (Acridotheres burmannicus) 2008-03-23 Hayarkon Park, Tel Aviv Israel
808 * Amurstær (Agropsar sturninus)
809 X Rosenstær (Pastor roseus) 2006-09-30 Køge Danmark
810 X Stær (Sturnus vulgaris)
811 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2006-07-03 Mombeltran, Gredos Spanien
812 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 1980-01-01 Tel Aviv Israel
813 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
814 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
815 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
816 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
817 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
818 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
819 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
820 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
821 * Grådrossel (Turdus unicolor)
822 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2003-05-18 Skagen, Grenen Danmark
823 X Solsort (Turdus merula)
824 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
825 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-01-29 Zoologisk Museum Danmark
826 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
827 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
828 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-04 Sorthat Odde Danmark
829 X Sjagger (Turdus pilaris)
830 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2002-10-20 Gilbjerghoved Danmark
831 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2002-06-02 Ravnebakken Gurre Danmark
832 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2002-03-10 Havreholm Danmark
833 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
834 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) 2008-03-28 Eilat Israel
835 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 2008-03-29 Yotvata Israel
836 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2002-05-11 Glænø Danmark
837 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
838 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
839 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
840 X Rødhals (Erithacus rubecula)
841 * Blånattergal (Larvivora cyane)
842 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
843 X Blåhals (Luscinia svecica) 2005-04-22 Møllehus Danmark
844 X Nattergal (Luscinia luscinia)
845 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2005-05-09 Tryggevælde Ådal Danmark
846 Hvidhals (Irania gutturalis)
847 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 2016-01-23 Hoogwoud Holland
848 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2010-01-09 Ebbarpsvägen, Osby Sverige
849 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
850 X Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) 2009-04-26 Mellem Ifrane og Azrou Marokko
851 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2004-07-02 Beijershamn parkeringsplads, Øland Sverige
852 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 2008-03-23 Golda Park Israel
853 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
854 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2008-09-24 Stubben, del 2 Danmark
855 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
856 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
857 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2003-09-30 Stubben Danmark
858 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1979-01-01 Gyvelvej 37, Hornbæk Danmark
859 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
860 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 2009-04-20 Atlasbjergene Marokko
861 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
862 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 2006-07-04 Reserva nacional de Gredos Spanien
863 X Blådrossel (Monticola solitarius) 2005-07-07 Zaton Kroatien
864 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
865 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae)
866 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2002-02-22 Spanien
867 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2003-05-18 Butterstien, Skagen Danmark
868 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2017-11-02 Gedser Danmark
869 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
870 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
871 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2002-09-01 Nivå Golfbane Danmark
872 X Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) 2009-04-26 Ifrane, Marokko Danmark
873 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2005-03-16 Kongegravene, Paphos Cypern
874 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) 2013-02-20 Ein Sharonim, Mahktesh Ramon Israel
875 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2007-10-27 Dybesø, Rørvig Danmark
876 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2006-01-01 Spanien
877 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 2005-03-13 Kongegravene, Paphos Cypern
878 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) 2005-03-17 Mavrokolymnos Dam Cypern
879 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2011-11-20 Grimsholmen, Falkenberg Sverige
880 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 2009-04-22 Tagdilt Track Marokko
881 X Sortstjert (Oenanthe melanura) 2007-11-13 Alpaca Farm, Mizpe Ramon Israel
882 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
883 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 2009-04-22 Erfoud Marokko
884 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 1980-01-01 Det Døde Hav Israel
885 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
886 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii)
887 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
888 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) 2007-11-13 Nizzana Israel
889 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
890 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
891 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
892 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2002-12-11 Raadvad Danmark
893 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
894 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
895 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) 1980-01-01 Tel Aviv Israel
896 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
897 X Gråspurv (Passer domesticus)
898 X Italiensk Spurv (Passer italiae) 2009-02-08 Malpensa Lufthavn Italien
899 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 2005-03-16 Kongegravene, Paphos Cypern
900 Dødehavsspurv (Passer moabiticus)
901 X Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) 2018-03-12 Aristide Pereira Airport, Boa Vista Kap Verde
902 X Ørkenspurv (Passer simplex) 2009-04-21 Cafe Karavan, Erg Chebbi Marokko
903 X Skovspurv (Passer montanus)
904 * Sahelspurv (Passer luteus)
905 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla)
906 X Stenspurv (Petronia petronia) 2007-04-23 Mansilla Spanien
907 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
908 X Snefinke (Montifringilla nivalis) Ortisei Italien
909 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
910 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
911 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
912 Stribet Væver (Ploceus manyar)
913 X Napoleonsvæver (Euplectes afer) 2015-10-05 Barroca d'Alva Portugal
914 * Amarant (Lagonosticta senegala)
915 X * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda) 2022-12-12 Laguna del Millars Spanien
916 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
917 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 2015-10-05 Barroca d'Alva Portugal
918 Tigerfinke (Amandava amandava)
919 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
920 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) 2006-11-23 St. Laurent de Var, Nice Frankrig
921 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
922 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
923 X Alpejernspurv (Prunella collaris) Ortisei, Seceda Italien
924 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-13 Brantevik Sverige
925 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis)
926 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
927 X Jernspurv (Prunella modularis) Hornebyvej Danmark
928 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
929 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2001-01-01 Nivå Golfbane Danmark
930 X * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis) 2019-12-12 Gislövsläge Sverige
931 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2007-11-15 Eilat Israel
932 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2002-02-22 Spanien
933 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
934 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
935 X Storpiber (Anthus richardi) 2008-01-17 Undars Mosse, Steninge, Halland Sverige
936 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2007-12-15 Apelviken, Varberg Sverige
937 X Markpiber (Anthus campestris) 2005-07-06 Vodice Kroatien
938 Langnæbbet Piber (Anthus similis)
939 X Engpiber (Anthus pratensis) 2002-05-11 Glænø Danmark
940 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2002-04-10 Vejenbrød, Nivå Golf Danmark
941 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2008-03-28 Eilot's Date palm plantation Israel
942 Tundrapiber (Anthus gustavi)
943 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2007-10-01 Stubben, del II Danmark
944 X Hedepiber (Anthus rubescens) 2008-11-23 Årnäshalvön, Halland (rubescens) Sverige
945 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2003-10-28 Gummistranden Danmark
946 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2002-09-03 Gilleleje Havn Danmark
947 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii)
948 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
949 Tenerife Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
950 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
951 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Villingebæk Danmark
952 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
953 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Villingebæk Danmark
954 X Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-11-07 Utterslev Mose Danmark
955 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 1979-01-01 Gyvelvej 37, Hornbæk Danmark
956 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
957 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus)
958 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
959 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2008-03-25 Meshar, km 60 road 40 Israel
960 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
961 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2007-02-23 Espely 19, Rødovre Danmark
962 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
963 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 2013-02-24 Wadi En Salvatore, Det Døde Hav Israel
964 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
965 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
966 X Grønirisk (Chloris chloris)
967 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 2007-11-14 Mizpe Ramon Israel
968 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2002-02-15 Nivå Golfbane Danmark
969 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2002-05-11 Borreby Mose Danmark
970 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2003-02-16 Kranksjön Sverige
971 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2004-12-16 Køge Sydstrand Danmark
972 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2003-02-16 Kranksjön Sverige
973 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2004-02-01 Melby Skydeterræn Danmark
974 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
975 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1979-01-01 Gyvelvej 37, Hornbæk Danmark
976 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2003-01-12 Lundevej i Rågeleje Danmark
977 X Stillits (Carduelis carduelis)
978 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 2007-04-25 Puerto Navafria, Guadarama Spanien
979 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) 2009-07-16 Monte Limbara, Sardinien Italien
980 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus)
981 X Gulirisk (Serinus serinus) 2002-02-22 Spanien
982 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) 2007-11-14 Mizpe Ramon Israel
983 Kanariefugl (Serinus canaria)
984 X Grønsisken (Spinus spinus)
985 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2009-02-18 Ribersborg, Malmø Sverige
986 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) Hornbæk Strand Danmark
987 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2003-05-18 Grenen, Skagen Danmark
988 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
989 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2016-01-24 Wilhelminadorp Holland
990 X Klippeværling (Emberiza cia) 2006-07-04 Reserva nacional de Gredos Spanien
991 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani)
992 Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
993 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2006-05-10 Maglemosen, Vedbæk Danmark
994 X Rustværling (Emberiza caesia) 2005-03-15 Kongegravene, Paphos Cypern
995 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2005-07-04 Vodice Kroatien
996 Stribet Værling (Emberiza striolata)
997 X Husværling (Emberiza sahari) 2009-04-19 Casablanca Marokko
998 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
999 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 2009-12-13 Torsberg, Småland Sverige
1000 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2009-01-04 Järvafältet, Uppland Sverige
1001 X Pileværling (Emberiza rustica) 2014-09-14 Maglemosen, Vedbæk Danmark
1002 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1003 * Rødværling (Emberiza rutila)
1004 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2009-06-05 Krejbjergvej 15, Nørre Snede Danmark
1005 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1006 X * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala) 2012-04-30 Gislövs Stjärna, Skåne Sverige
1007 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1008 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1009 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1010 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1011 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1012 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1013 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-08 Skørping Danmark
1014 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1015 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1016 X * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea) 2016-11-14 Staffanstorp Sverige
1017 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1018 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1019 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1020 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1021 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 2010-03-02 Ceresstraat 56, Oudorp Holland
1022 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1023 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1024 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1025 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1026 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1027 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1028 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1029 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1030 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1031 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1032 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1033 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1034 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1035 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1036 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1037 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1038 * Parulasanger (Setophaga americana)
1039 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1040 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1041 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1042 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-11 Agger Tange Danmark
1043 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1044 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1045 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1046 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1047 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1048 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1049 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1050 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1051 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1052 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1053 * Sommertangar (Piranga rubra)
1054 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1055 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1056 * Dickcissel (Spiza americana)
1057 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1058 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer