VP Artsliste - Kronologisk

Erik Groth-andersen

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2024
617 2024-01-20 Tigerfinke (Amandava amandava) Portugal Amieira
616 2024-01-19 * Muskatfinke (Lonchura punctulata) Portugal Amieira
2023
615 2023-11-01 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) Danmark Kogleaks
2022
614 2022-12-12 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus) Spanien Parc de Capcalera
613 2022-12-12 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda) Spanien Laguna del Millars
612 2022-12-12 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys) Spanien Jardin del Turia
611 2022-12-10 * Maskearatinga (Psittacara mitratus) Spanien Park del Turó del Putxet
610 2022-10-11 * Gul Sanger (Setophaga aestiva) Danmark Agger Tange
2021
609 2021-07-05 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) Danmark Margrethekog
608 2021-04-18 Tjur (Tetrao urogallus) Sverige Lilla Böttås
2020
607 2020-11-09 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) Danmark Bredfjed, Lolland
606 2020-11-04 * Brundrossel (Turdus eunomus) Danmark Sorthat Odde
2019
605 2019-12-12 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis) Sverige Gislövsläge
604 2019-07-11 * Dværgspove (Numenius minutus) Sverige Tofta kile
603 2019-06-06 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) Danmark Sneum Digesø
602 2019-04-07 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti) Algeriet Forét de Djimla
2018
601 2018-10-18 * Stillehavslom (Gavia pacifica) Danmark Skagen, Grenen
600 2018-10-15 Lille Gulbug (Iduna caligata) Danmark Mandø
599 2018-09-21 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) Georgien Botanisk Have i Batumi
598 2018-09-19 Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) Georgien Sakahalvasho
597 2018-09-15 Balkanhøg (Accipiter brevipes) Georgien Batumi
596 2018-09-15 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) Georgien Batumi
595 2018-03-23 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) Kap Verde Preguica, São Nicolau
594 2018-03-20 * Dværgskråpe (Puffinus boydi) Kap Verde Punta do Barril, Sao Nicolau
593 2018-03-19 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) Kap Verde Tarafal, São Nicolau
592 2018-03-15 * Rørskarv (Microcarbo africanus) Kap Verde Barragem Figueira Gorda
591 2018-03-14 Kap Verde-sejler (Apus alexandri) Kap Verde Praia, Santiago
590 2018-03-14 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) Kap Verde Barragem de Poilão
589 2018-03-14 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) Kap Verde Barragem de Poilão
588 2018-03-14 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) Kap Verde Barragem do Poilao, Santiago
587 2018-03-13 Perlehøne (Numida meleagris) Kap Verde Boa Vista
586 2018-03-13 Brun Sule (Sula leucogaster) Kap Verde Curral Velho
585 2018-03-13 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) Kap Verde Sal Rei, Boa Vista
584 2018-03-13 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) Kap Verde Curral Velho
583 2018-03-12 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) Kap Verde Sal Rei, Boa Vista
582 2018-03-12 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) Kap Verde Aristide Pereira Airport, Boa Vista
581 2018-01-15 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) Sverige Smedsgård Strandängar, Halland
580 2018-01-10 Tretået Spætte (Picoides tridactylus) Sverige Garphyttans Nationalpark
579 2018-01-10 Gråspætte (Picus canus) Sverige Garphyttans Nationalpark
578 2018-01-09 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) Sverige Garphyttans Nationalpark
2017
577 2017-12-30 Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Danmark Hanstholm
576 2017-11-02 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) Danmark Gedser
575 2017-10-26 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) Sverige Triberga Läge, Øland
574 2017-10-01 Nandayparakit (Aratinga nenday) Spanien Parc de la Ciutadella, Barcelona
573 2017-09-30 * Sangtimalie (Leiothrix lutea) Spanien Baixador de Vallvidrera, Barcelona
572 2017-08-28 Slagfalk (Falco cherrug) Danmark Værneengene
2016
571 2016-11-18 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) Sverige Vejbystrand
570 2016-11-14 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea) Sverige Staffanstorp
569 2016-10-13 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Sverige Brantevik
568 2016-09-23 Rosenterne (Sterna dougallii) Irland Skerries
567 2016-06-01 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) Danmark Christiansø
566 2016-05-22 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) Spanien Monfragüe
565 2016-05-21 Kaffersejler (Apus caffer) Spanien Castillo de Monfragüe
564 2016-01-24 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) Holland Wilhelminadorp
563 2016-01-23 * Rubinnattergal (Calliope calliope) Holland Hoogwoud
562 2016-01-23 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) Holland Vondelpark, Amsterdam
2015
561 2015-10-27 Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Danmark Geddal Enge
560 2015-10-25 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Danmark Gilleleje
559 2015-10-05 Napoleonsvæver (Euplectes afer) Portugal Barroca d'Alva
558 2015-10-05 Helenaastrild (Estrilda astrild) Portugal Barroca d'Alva
557 2015-10-03 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) Portugal Alcaria Ruiva
556 2015-10-02 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor) Portugal Lagoa do Salgado
555 2015-10-01 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) Portugal Sagres
554 2015-09-30 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Portugal Sagres
553 2015-08-09 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) Danmark Agger Tange
552 2015-04-26 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) Spanien Albufera
551 2015-04-24 Balearsanger (Curruca balearica) Spanien Boquer Valley, Mallorca
2014
550 2014-11-12 Sortbrun And (Anas rubripes) Sverige Dagshög
549 2014-09-14 * Pileværling (Emberiza rustica) Danmark Maglemosen, Vedbæk
548 2014-03-30 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) Sverige Mörkö
2013
547 2013-12-26 Sneugle (Bubo scandiacus) Danmark Hanstholm
546 2013-12-18 Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Danmark Lunden, Gram
545 2013-07-08 Blåvinget And (Spatula discors) Danmark Ølsemagle Revle
544 2013-05-27 * Prærietrane (Antigone canadensis) Danmark Busemarke Mose, Møn
543 2013-05-10 Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Danmark Sandlodden, Hundested
542 2013-04-18 Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Danmark Bøjden Nor
541 2013-02-24 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) Israel Wadi En Salvatore, Det Døde Hav
540 2013-02-20 Hættestenpikker (Oenanthe monacha) Israel Ein Sharonim, Mahktesh Ramon
2012
539 2012-10-24 Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Danmark Husum Enge
538 2012-09-16 Nordsanger (Phylloscopus borealis) Danmark Gedser Odde, Fyrhaven
537 2012-04-30 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala) Sverige Gislövs Stjärna, Skåne
2011
536 2011-11-20 Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Sverige Grimsholmen, Falkenberg
535 2011-10-20 Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) Danmark Sydlige bydige, Mandø
534 2011-05-18 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae) England England
533 2011-05-01 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Danmark Gl. Hviding Kirke
532 2011-02-10 Lammegrib (Gypaetus barbatus) Spanien Rodellar, Guara
531 2011-02-10 Munkeparakit (Myiopsitta monachus) Spanien Barcelona, lufthavnen
2010
530 2010-08-25 Storskråpe (Ardenna gravis) Danmark Liseleje
529 2010-07-08 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) Danmark Skørping
528 2010-07-04 Makisanger (Curruca subalpina) Italien Sardinien
527 2010-06-15 * Orientsejler (Apus pacificus) Danmark Hejresøen, Amager
526 2010-05-29 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Danmark Blåvandshuk
525 2010-04-18 Tredækker (Gallinago media) Danmark Kalvebod Fælled
524 2010-03-03 Indisk Gås (Anser indicus) Holland den Helder
523 2010-03-02 Sortsvane (Cygnus atratus) Holland Oude-Tonge
522 2010-03-02 * Bøffeland (Bucephala albeola) Holland Barendrecht
521 2010-03-02 * Baltimoretrupial (Icterus galbula) Holland Ceresstraat 56, Oudorp
520 2010-02-17 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) Danmark Brabrand Sø
519 2010-01-09 Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Sverige Ebbarpsvägen, Osby
2009
518 2009-12-13 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Sverige Torsberg, Småland
517 2009-11-17 Mandarinand (Aix galericulata) England Virginia Water
516 2009-11-17 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) England Staines Moor, Surrey
515 2009-10-17 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Danmark Blåvandshuk
514 2009-09-24 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Danmark Børstrup Hage
513 2009-07-22 Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Sverige Vombs Ängar
512 2009-07-16 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) Italien Monte Limbara, Sardinien
511 2009-07-14 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) Frankrig D69, Col de Sorba, Korsika
510 2009-07-10 Sardinsk Sanger (Curruca sarda) Italien Capo Caccia, Sardinien
509 2009-06-05 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Danmark Krejbjergvej 15, Nørre Snede
508 2009-04-27 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) Marokko Marokko
507 2009-04-26 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) Danmark Ifrane, Marokko
506 2009-04-26 Lannerfalk (Falco biarmicus) Marokko El Jadida
505 2009-04-26 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) Marokko Mellem Ifrane og Azrou
504 2009-04-25 Kapugle (Asio capensis) Marokko Merdja Zerga
503 2009-04-24 Atlashusskade (Pica mauritanica) Marokko Soussedalen
502 2009-04-24 Lille Sejler (Apus affinis) Marokko Sousse-dalen
501 2009-04-24 Eremitibis (Geronticus eremita) Marokko 10 km syd for Tamri
500 2009-04-24 Eleonorafalk (Falco eleonorae) Marokko Essaouira
499 2009-04-24 Krattornskade (Tchagra senegalus) Marokko Massafloden
498 2009-04-24 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) Marokko Essaouira
497 2009-04-22 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) Marokko Tagdilt Track
496 2009-04-22 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) Marokko 43 km vest for Er-rachidia
495 2009-04-22 Berberstenpikker (Oenanthe moesta) Marokko Tagdilt Track
494 2009-04-22 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) Marokko Erfoud
493 2009-04-21 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) Marokko Auberge Derkaoua, Tafilalt
492 2009-04-21 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Marokko Merzouga Lake
491 2009-04-21 Grøn Biæder (Merops persicus) Marokko Er-rachidia
490 2009-04-21 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) Marokko Nær Auberge Kasbah Said, Derkaoua
489 2009-04-21 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) Marokko Nær Auberge Kasbah Said, Derkaoua
488 2009-04-21 Ørkenspurv (Passer simplex) Marokko Cafe Karavan, Erg Chebbi
487 2009-04-20 Berberhøne (Alectoris barbara) Marokko Sidi Betache
486 2009-04-20 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) Marokko Forêt de Sidi Betache
485 2009-04-20 Kamblishøne (Fulica cristata) Marokko Sidi Betacce
484 2009-04-20 Berbergrønspætte (Picus vaillantii) Marokko Atlasbjergene
483 2009-04-20 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) Marokko Forêt de Sidi Betache
482 2009-04-20 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) Marokko Forêt de Sidi Betache
481 2009-04-20 Berbersanger (Curruca deserticola) Marokko Tizi-n-Tairhemt
480 2009-04-20 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) Marokko Atlasbjergene
479 2009-04-19 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) Marokko Casablanca
478 2009-04-19 Husværling (Emberiza sahari) Marokko Casablanca
477 2009-02-18 Lapværling (Calcarius lapponicus) Sverige Ribersborg, Malmø
476 2009-02-08 Italiensk Spurv (Passer italiae) Italien Malpensa Lufthavn
475 2009-02-08 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana) Italien Palude Brabbia, Lombardiet
474 2009-02-07 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) Italien Casalbeltrame, Piemonte
473 2009-02-06 * Krabbehejre (Butorides virescens) Frankrig Port de Berre-l'Etang, Bouches-du-Rhone
472 2009-01-04 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) Sverige Järvafältet, Uppland
2008
471 2008-12-27 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Danmark Asserbo Strand
470 2008-11-23 Rustand (Tadorna ferruginea) Sverige Morups Tånga, Brevik, Halland
469 2008-11-23 Hedepiber (Anthus rubescens) Sverige Årnäshalvön, Halland (rubescens)
468 2008-11-09 Lille Gulben (Tringa flavipes) Sverige Hagbyhamn, Småland
467 2008-11-02 Isabellatornskade (Lanius isabellinus) Sverige Hållö, Bohuslän
466 2008-10-05 Prærieløber (Calidris subruficollis) Danmark Gjøl
465 2008-09-24 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Danmark Stubben, del 2
464 2008-07-29 Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) Danmark Agger Tange
463 2008-07-27 Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Danmark Ølsemagle Revle
462 2008-07-15 Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Danmark Lebøl, Als
461 2008-07-11 Lapugle (Strix nebulosa) Sverige Myttinge, Värmdö, Uppland
460 2008-06-30 Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Sverige Örnahusen, Skåne
459 2008-06-30 Terekklire (Xenus cinereus) Sverige Trönninge Ängar, Halland
458 2008-06-06 Lille Bjergand (Aythya affinis) Danmark Gåsesøen, Ulvshale, Møn
457 2008-05-31 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Danmark Gilbjerg
456 2008-05-28 Lille Rørvagtel (Porzana parva) Danmark Gulstav Mose
455 2008-05-20 * Sørgedue (Zenaida macroura) Danmark Skagen
454 2008-03-31 Namaquadue (Oena capensis) Israel Northern Dead Sea
453 2008-03-30 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) Israel Neot Hakikkar
452 2008-03-29 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) Israel Km 19 sewage pool
451 2008-03-29 Sumpvibe (Vanellus leucurus) Israel Samar
450 2008-03-29 Trænattergal (Cercotrichas galactotes) Israel Yotvata
449 2008-03-28 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) Israel Yotvata
448 2008-03-28 Bengalterne (Thalasseus bengalensis) Israel North Beach, Eilat
447 2008-03-28 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) Israel Eilat
446 2008-03-28 Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Israel Eilot's Date palm plantation
445 2008-03-27 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) Israel Meshar, km 60 road 40
444 2008-03-27 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) Israel Shezaf Nature Reserve
443 2008-03-27 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) Israel Neot Hakikkar
442 2008-03-25 Masketornskade (Lanius nubicus) Israel Meshar, km 60 road 40
441 2008-03-25 Dværglærke (Alaudala rufescens) Israel Borot Loz
440 2008-03-25 Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Israel Meshar, km 60 road 40
439 2008-03-24 Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) Israel Nizzana
438 2008-03-24 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) Israel Nizzana
437 2008-03-24 Ørkenløber (Cursorius cursor) Israel Nizzana
436 2008-03-24 Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Israel Nizzana
435 2008-03-23 Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) Israel Hayarkon Park, Tel Aviv
434 2008-03-23 Maina (Acridotheres tristis) Israel Hayarkon Park, Tel Aviv
433 2008-03-23 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) Israel Golda Park
432 2008-03-23 * Burmastær (Acridotheres burmannicus) Israel Hayarkon Park, Tel Aviv
431 2008-01-17 Himalayasanger (Phylloscopus humei) Sverige Björkäng, Halland
430 2008-01-17 Storpiber (Anthus richardi) Sverige Undars Mosse, Steninge, Halland
2007
429 2007-12-28 Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Danmark Esbjerg Havn
428 2007-12-15 Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) Sverige Apelviken, Varberg
427 2007-11-19 Armensk Måge (Larus armenicus) Israel Nasholim Resort
426 2007-11-19 Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Israel Ma'agan Mikhael
425 2007-11-19 Nathejre (Nycticorax nycticorax) Israel Ma'agan Mikhael
424 2007-11-19 Bleg Gulbug (Iduna pallida) Israel Jaffa
423 2007-11-16 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) Israel Masada
422 2007-11-16 Kratsanger (Scotocerca inquieta) Israel Masada
421 2007-11-15 Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Israel Km 20 salt pools, Eilat
420 2007-11-15 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) Israel Eilat
419 2007-11-15 Alexanderparakit (Psittacula krameri) Israel Eilat
418 2007-11-15 Huskrage (Corvus splendens) Israel Eilat
417 2007-11-15 Citronvipstjert (Motacilla citreola) Israel Eilat
416 2007-11-14 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) Israel Yotvata
415 2007-11-14 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) Israel Mizpe Ramon
414 2007-11-14 Ørkennatugle (Strix hadorami) Israel Eilat Mountains
413 2007-11-14 Hijazbiæder (Merops cyanophrys) Israel Kibbutz Lotan
412 2007-11-14 Ørkenlærke (Ammomanes deserti) Israel Alpaca Farm, Mizpe Ramon
411 2007-11-14 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) Israel Mizpe Ramon
410 2007-11-14 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) Israel Mizpe Ramon
409 2007-11-14 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) Israel Mizpe Ramon
408 2007-11-13 Palmedue (Spilopelia senegalensis) Israel Beer Sheva
407 2007-11-13 Kejserørn (Aquila heliaca) Israel Urim
406 2007-11-13 Ørkenravn (Corvus ruficollis) Israel Mizpe Revevim
405 2007-11-13 Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) Israel Golda Park
404 2007-11-13 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) Israel Nizzana
403 2007-11-13 Sortstjert (Oenanthe melanura) Israel Alpaca Farm, Mizpe Ramon
402 2007-11-13 Klippestenpikker (Oenanthe lugens) Israel Nizzana
401 2007-10-27 Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Danmark Dybesø, Rørvig
400 2007-10-17 * Langhalet Tornskade (Lanius schach) Danmark Skallingen
399 2007-10-13 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Danmark Blåvand, nordre mose
398 2007-10-01 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Danmark Stubben, del II
397 2007-09-18 Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Danmark Øresund, set fra Kronborg
396 2007-09-12 Bairdsryle (Calidris bairdii) Danmark Skagen, Grenen
395 2007-07-29 Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Danmark Gilbjerghoved
394 2007-07-16 Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Danmark Ulvshale, Møn
393 2007-07-14 Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Sverige Fäören, Blekinge
392 2007-07-02 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) Grækenland The Saronic Gulf ved Aegina
391 2007-06-28 Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) Grækenland The Saronic Gulf ved Hydra
390 2007-05-01 Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Spanien Alcázar de San Juan
389 2007-05-01 Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Spanien Alcázar de San Juan
388 2007-04-29 Stortrappe (Otis tarda) Spanien Sta. Marta de Magasca
387 2007-04-29 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) Spanien Sta. Marta de Magasca
386 2007-04-29 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) Spanien Sta. Marta de Magasca
385 2007-04-27 Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Spanien Arrocampo
384 2007-04-27 Dværghejre (Ixobrychus minutus) Spanien Arrocampo
383 2007-04-27 Purpurhejre (Ardea purpurea) Spanien Arrocampo
382 2007-04-27 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Spanien N 502 syd for Ramacastanas
381 2007-04-26 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Spanien Embalse de Azutan
380 2007-04-25 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) Spanien Puerto Navafria, Guadarama
379 2007-04-25 Slørugle (Tyto alba) Spanien Mombeltran, Gredos
378 2007-04-25 Citronsisken (Carduelis citrinella) Spanien Puerto Navafria, Guadarama
377 2007-04-24 Duponts Lærke (Chersophilus duponti) Spanien Hoces del Rio Duratón
376 2007-04-24 Dværghornugle (Otus scops) Spanien Hoces del Rio Duratón
375 2007-04-23 Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) Spanien Hoces del Rio Duratón
374 2007-04-23 Theklalærke (Galerida theklae) Spanien Hoces del Rio Duratón
373 2007-04-23 Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Spanien Hoces del Rio Duratón
372 2007-04-23 Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) Spanien Hoces del Rio Duratón
371 2007-04-23 Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) Spanien Mansilla
370 2007-04-23 Stenspurv (Petronia petronia) Spanien Mansilla
369 2007-02-23 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Danmark Espely 19, Rødovre
368 2007-02-13 Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Danmark Hvide Sande Havn
367 2007-02-01 Rødhovedet And (Netta rufina) Danmark Søndersø, Lolland
366 2007-01-29 Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Danmark Zoologisk Museum
365 2007-01-14 Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Danmark Bække
2006
364 2006-11-23 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) Frankrig St. Laurent de Var, Nice
363 2006-11-19 Dværgtrappe (Tetrax tetrax) Frankrig St. Martin de Crau
362 2006-11-19 Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) Frankrig Etang d'Entressen, Camargue
361 2006-11-19 Murløber (Tichodroma muraria) Frankrig Les Baux de Provence
360 2006-10-27 Lunde (Fratercula arctica) Danmark Gilbjerghoved
359 2006-10-27 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Danmark Gilbjerghoved
358 2006-10-14 Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Danmark Korshage, Rørvig
357 2006-09-30 Rosenstær (Pastor roseus) Danmark Køge
356 2006-09-28 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Danmark Stubben
355 2006-08-08 Skestork (Platalea leucorodia) Danmark Sneum Forland
354 2006-08-08 Skadegøg (Clamator glandarius) Danmark Birkepøl, Als
353 2006-07-12 Blå Glente (Elanus caeruleus) Spanien Oropesa
352 2006-07-10 Sandterne (Gelochelidon nilotica) Spanien Embalse de Valdecanas, Extremadura
351 2006-07-10 Munkegrib (Aegypius monachus) Spanien Monfragüe, Extremadua
350 2006-07-08 Ellekrage (Coracias garrulus) Spanien Mellem Talavera og Ramacastanas
349 2006-07-06 Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) Spanien Puerto de Menga, Gredos
348 2006-07-05 Spottesanger (Hippolais polyglotta) Spanien Parador de Gredos
347 2006-07-04 Stendrossel (Monticola saxatilis) Spanien Reserva nacional de Gredos
346 2006-07-04 * Klippeværling (Emberiza cia) Spanien Reserva nacional de Gredos
345 2006-07-03 Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Spanien Guisando, Gredos
344 2006-07-03 Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Spanien Mombeltran, Gredos
343 2006-07-02 Blåskade (Cyanopica cooki) Spanien Lanzahita
342 2006-07-02 Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Spanien Mombeltran, Gredos
341 2006-06-11 Natravn (Caprimulgus europaeus) Danmark Stængehus, Asserbo Plantage
340 2006-06-09 Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Danmark Helsingør Havn
339 2006-05-17 Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Danmark Klydesøen, Amager
338 2006-05-10 Hortulan (Emberiza hortulana) Danmark Maglemosen, Vedbæk
337 2006-05-06 Aftenfalk (Falco vespertinus) Danmark Gilbjerghoved
336 2006-04-25 Vendehals (Jynx torquilla) Danmark Feriebyen, Gilbjerg
335 2006-03-21 Brilleand (Melanitta perspicillata) Danmark Blåvandshuk
334 2006-02-28 Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Danmark Nærum Gadekær
333 2006-02-13 Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Danmark Guldborgsund
332 2006-01-03 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Danmark Mosede Havn
331 2006-01-03 Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Danmark Ølsemagle Revle, Staunings Ø
330 2006-01-01 Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Spanien
2005
329 2005-08-30 Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Danmark Selsø, ved kirken
328 2005-08-10 Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Danmark Ølsemagle Revle
327 2005-07-23 Stribet Ryle (Calidris melanotos) Danmark Sevedø Engsø
326 2005-07-16 Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Sverige Andfänget, Ottenby, Øland
325 2005-07-16 Høgesanger (Curruca nisoria) Sverige Norra Lunden, Ottenby, Øland
324 2005-07-08 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) Kroatien Vodice
323 2005-07-07 Sørgemejse (Poecile lugubris) Kroatien Loznice
322 2005-07-07 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) Kroatien Zaton
321 2005-07-07 Blådrossel (Monticola solitarius) Kroatien Zaton
320 2005-07-06 Markpiber (Anthus campestris) Kroatien Vodice
319 2005-07-04 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) Kroatien Vodice
318 2005-07-04 Gråsejler (Apus pallidus) Kroatien Prvic
317 2005-07-03 Biæder (Merops apiaster) Kroatien Vodice
316 2005-07-02 Turteldue (Streptopelia turtur) Kroatien Vodice
315 2005-07-02 Alpesejler (Tachymarptis melba) Kroatien Split Lufthavn
314 2005-05-09 Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Danmark Tryggevælde Ådal
313 2005-04-22 Stor Hornugle (Bubo bubo) Danmark Sønderjylland
312 2005-04-22 Blåhals (Luscinia svecica) Danmark Møllehus
311 2005-03-27 Dværggås (Anser erythropus) Danmark Selsø
310 2005-03-19 Jomfrutrane (Grus virgo) Cypern Venus Beach, Paphos
309 2005-03-17 Ørnevåge (Buteo rufinus) Cypern Vest for Limassol
308 2005-03-17 Brillesanger (Curruca conspicillata) Cypern Mavrokolympos Dam
307 2005-03-17 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) Cypern Mavrokolymnos Dam
306 2005-03-16 Cypernsanger (Curruca melanothorax) Cypern Mavrokolympos Dam
305 2005-03-16 Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Cypern Kongegravene, Paphos
304 2005-03-16 Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) Cypern Kongegravene, Paphos
303 2005-03-15 Sort Frankolin (Francolinus francolinus) Cypern Paphos Lighthouse Area
302 2005-03-15 Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) Cypern Kongegravene, Paphos
301 2005-03-15 Rustværling (Emberiza caesia) Cypern Kongegravene, Paphos
300 2005-03-14 Cistussanger (Cisticola juncidis) Cypern Kongegravene, Paphos
299 2005-03-13 Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) Cypern Kongegravene, Paphos
298 2005-03-13 Toplærke (Galerida cristata) Cypern Paphos, Venus Beach
297 2005-03-13 Cettisanger (Cettia cetti) Cypern Venus Beach, Paphos
296 2005-03-13 Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Cypern Venus Beach, Paphos
295 2005-03-13 Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) Cypern Venus Beach, Paphos
294 2005-01-29 Pibesvane (Cygnus columbianus) Danmark Flasken, Gørlev
2004
293 2004-12-30 Ismåge (Pagophila eburnea) Sverige Lerkil Hamn, Halland
292 2004-12-29 Skovhornugle (Asio otus) Danmark Vestre Kirkegaard
291 2004-12-16 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Danmark Køge Sydstrand
290 2004-11-07 Krognæb (Pinicola enucleator) Danmark Utterslev Mose
289 2004-11-06 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Danmark Gilbjerghoved
288 2004-10-11 Spurveugle (Glaucidium passerinum) Danmark FVF- pavillonen, Vaserne
287 2004-09-28 Sabinemåge (Xema sabini) Danmark Gilbjerghoved
286 2004-09-28 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Danmark Gilbjerghoved
285 2004-09-28 Søkonge (Alle alle) Danmark Gilbjegstien, Plankeværket
284 2004-09-24 Storkjove (Stercorarius skua) Danmark Gilbjerghoved
283 2004-09-21 Steppehøg (Circus macrourus) Danmark Granatvej, Amager
282 2004-07-14 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Danmark Vasevej, Birkerød
281 2004-07-07 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Danmark Børstingerød Mose, Allerød
280 2004-07-02 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Sverige Beijershamn, Øland
279 2004-07-02 Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Sverige Beijershamn parkeringsplads, Øland
278 2004-06-20 Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Danmark Solbjerg Engsø
277 2004-05-23 Kærløber (Calidris falcinellus) Danmark Selsø, set fra kirken
276 2004-05-22 Stenvender (Arenaria interpres) Danmark Mandø, dæmningen
275 2004-05-21 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Danmark Lakolk Klitsø, Rømø
274 2004-05-07 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Danmark Esrum Sø, Esrum Søvej
273 2004-05-07 Pungmejse (Remiz pendulinus) Danmark Grønjordssøen
272 2004-05-02 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Danmark Holløse Bredning
271 2004-04-25 Huldue (Columba oenas) Danmark Holløse Bredning
270 2004-04-20 Hedehøg (Circus pygargus) Danmark Ballum Enge
269 2004-04-20 Damklire (Tringa stagnatilis) Danmark Holløse Bredning
268 2004-04-05 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Danmark Hellebæk
267 2004-03-10 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Danmark Mark ved Tystrup-Bavelse Sø
266 2004-03-03 Rørdrum (Botaurus stellaris) Danmark Strødam Engsø
265 2004-02-01 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Danmark Melby Skydeterræn
264 2004-01-17 Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Sverige Tosteberga Bodar
2003
263 2003-10-28 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Danmark Gummistranden
262 2003-10-26 Knortegås (Branta bernicla) Danmark Maderne, Præstø
261 2003-10-26 Steppeørn (Aquila nipalensis) Danmark Maderne, Præstø
260 2003-10-26 Jagtfalk (Falco rusticolus) Danmark Roneklint, Præstø
259 2003-10-22 Duehøg (Accipiter gentilis) Danmark Maderne
258 2003-10-19 Mestersanger (Curruca hortensis) Frankrig Castellaras, Mougins
257 2003-10-16 Sølvhejre (Ardea alba) Frankrig Mas d'Agon, Camargue
256 2003-10-16 Rødhøne (Alectoris rufa) Frankrig St. Martin de Crau
255 2003-10-16 Hvidøjet And (Aythya nyroca) Frankrig Etang d'Etressen
254 2003-10-16 Sort Stork (Ciconia nigra) Frankrig Marais de Grenouillet, Camargue
253 2003-10-13 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Frankrig Castellaras, Mougins
252 2003-10-07 Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Danmark Kællingehaven, Roskilde
251 2003-09-30 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Danmark Stubben
250 2003-09-25 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Danmark Nivåbugten
249 2003-08-30 Dværgryle (Calidris minuta) Danmark Borreby Mose
248 2003-08-20 Odinshane (Phalaropus lobatus) Danmark Sydmøllevej, Vestamager
247 2003-08-13 Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Danmark Ølsemagle Revle
246 2003-08-13 Sandløber (Calidris alba) Danmark Ølsemagle Revle
245 2003-08-09 Skægmejse (Panurus biarmicus) Danmark Borreby Mose
244 2003-08-09 Triel (Burhinus oedicnemus) Danmark Lejrsø, Korsør
243 2003-07-13 Savisanger (Locustella luscinioides) Danmark Gl.Havdrup Mose
242 2003-06-29 Engsnarre (Crex crex) Danmark Tryggevælde Å, Varpelev
241 2003-06-29 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Danmark Tryggevælde Ådal
240 2003-06-29 Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Danmark Tryggevælde Å, Varpelev
239 2003-06-23 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Danmark Kronborg, Helsingør
238 2003-06-18 Vagtel (Coturnix coturnix) Danmark Søborg Sø
237 2003-06-07 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Danmark Strødam Engsø
236 2003-05-28 Skovsneppe (Scolopax rusticola) Danmark Nejede Vesterskov
235 2003-05-18 Islom (Gavia immer) Danmark Grenen, Skagen
234 2003-05-18 Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Danmark Butterstien, Skagen
233 2003-05-18 Pirol (Oriolus oriolus) Danmark Skagen, Grenen
232 2003-05-18 Ringdrossel (Turdus torquatus) Danmark Skagen, Grenen
231 2003-05-18 Bomlærke (Emberiza calandra) Danmark Grenen, Skagen
230 2003-05-18 Sildemåge (Larus fuscus) Danmark Gl. Skagen
229 2003-05-18 Hvepsevåge (Pernis apivorus) Danmark Gl.Skagen, sømærket
228 2003-05-17 Gulbug (Hippolais icterina) Danmark Ellekrattet, Skagen
227 2003-05-17 Sortkrage (Corvus corone) Danmark Skagen
226 2003-05-16 Ride (Rissa tridactyla) Danmark Gl. Skagen
225 2003-05-16 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Danmark Gl. Skagen
224 2003-05-11 Agerhøne (Perdix perdix) Danmark Glænø
223 2003-04-25 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Danmark Kollerød Lergrav, Allerød
222 2003-04-20 Fyrremejse (Poecile montanus) Sverige Hornaryd Sjö
221 2003-04-19 Perleugle (Aegolius funereus) Sverige Hederåsen
220 2003-04-17 Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Danmark Gilbjerghoved
219 2003-03-31 Vandrikse (Rallus aquaticus) Danmark Gentofte Sø
218 2003-03-30 Spidsand (Anas acuta) Danmark Kalvebod Brygge
217 2003-03-29 Atlingand (Spatula querquedula) Danmark Kollerød Lergrav, Allerød
216 2003-03-29 Svaleklire (Tringa ochropus) Danmark Kollerød Lergrav
215 2003-03-22 Urfugl (Lyrurus tetrix) Sverige Vyssle Myr
214 2003-03-22 Grønspætte (Picus viridis) Sverige Vyssle Myr
213 2003-03-18 Hedelærke (Lullula arborea) Danmark Kronborg
212 2003-03-09 Gråmåge (Larus hyperboreus) Danmark Hornbæk Havn
211 2003-03-02 Lille Flagspætte (Dryobates minor) Danmark Vaserne, Furesøen
210 2003-02-20 Mosehornugle (Asio flammeus) Danmark Stubben, København
209 2003-02-16 Høgeugle (Surnia ulula) Sverige Skryllegården, S. Sandby
208 2003-02-16 Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Sverige Kranksjön
207 2003-02-16 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Sverige Kranksjön
206 2003-02-14 Havlit (Clangula hyemalis) Danmark Kronborg
205 2003-02-02 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Danmark Stubben
204 2003-01-26 Vandrefalk (Falco peregrinus) Danmark Ølsemagle Revle
203 2003-01-13 Stellersand (Polysticta stelleri) Danmark Nivåbugten
202 2003-01-12 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Danmark Lundevej i Rågeleje
201 2003-01-07 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Danmark Helsingør Nordhavn
2002
200 2002-12-26 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Sverige Hallands Väderö
199 2002-12-26 Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Sverige Hallands Väderö
198 2002-12-11 Vandstær (Cinclus cinclus) Danmark Raadvad
197 2002-11-03 Blisgås (Anser albifrons) Sverige Kranksjön
196 2002-11-02 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Danmark Kronborg
195 2002-10-30 Lomvie (Uria aalge) Danmark Kronborg
194 2002-10-30 Alk (Alca torda) Danmark Kronborg
193 2002-10-20 Vindrossel (Turdus iliacus) Danmark Gilbjerghoved
192 2002-10-20 Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Danmark Gilbjerghoved
191 2002-10-02 Tejst (Cepphus grylle) Danmark Kronborg
190 2002-10-01 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Danmark Kronborg
189 2002-09-29 Lærkefalk (Falco subbuteo) Sverige Falsterbo
188 2002-09-03 Skærpiber (Anthus petrosus) Danmark Gilleleje Havn
187 2002-09-01 Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Danmark Nivå Golfbane
186 2002-08-17 Hjejle (Pluvialis apricaria) Danmark Ølsemagle Revle
185 2002-08-17 Islandsk Ryle (Calidris canutus) Danmark Ølsemagle Revle
184 2002-08-17 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Danmark Ølsemagle Revle
183 2002-08-17 Temmincksryle (Calidris temminckii) Danmark Ølsemagle Revle
182 2002-08-17 Almindelig Ryle (Calidris alpina) Danmark Ølsemagle Revle
181 2002-08-17 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Danmark Ølsemagle Revle
180 2002-08-17 Hvidklire (Tringa nebularia) Danmark Ølsemagle Revle
179 2002-08-17 Sortterne (Chlidonias niger) Danmark Ølsemagle Revle
178 2002-08-17 Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Danmark Ølsemagle Revle
177 2002-08-14 Mudderklire (Actitis hypoleucos) Danmark Stubben
176 2002-07-30 Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) Frankrig Gorges du Verdon
175 2002-07-28 Høgeørn (Aquila fasciata) Frankrig Mons
174 2002-07-27 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Italien Ventimigla
173 2002-07-07 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Danmark Sydvestpynten
172 2002-07-07 Tinksmed (Tringa glareola) Danmark Kalvebod Brygge
171 2002-06-24 Småspove (Numenius phaeopus) Danmark Hårbølle, Møn
170 2002-06-24 Sortklire (Tringa erythropus) Danmark Hårbølle, Møn
169 2002-06-02 Sangdrossel (Turdus philomelos) Danmark Ravnebakken Gurre
168 2002-05-25 Kærsanger (Acrocephalus palustris) Danmark Hellebæk Avlsgård
167 2002-05-25 Havesanger (Sylvia borin) Danmark Hellebæk Avlsgård
166 2002-05-24 Havterne (Sterna paradisaea) Danmark Nivåbugten
165 2002-05-23 Tornsanger (Curruca communis) Danmark Vejenbrød, Nivå Golf
164 2002-05-16 Græshoppesanger (Locustella naevia) Danmark Vejenbrød, Nivå Golf
163 2002-05-11 Bramgås (Branta leucopsis) Danmark Borreby Mose
162 2002-05-11 Knarand (Mareca strepera) Danmark Borreby Mose
161 2002-05-11 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Danmark Glænø
160 2002-05-11 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Danmark Borreby Mose
159 2002-05-11 Brushane (Calidris pugnax) Danmark Borreby Mose
158 2002-05-11 Dværgterne (Sternula albifrons) Danmark Glænø
157 2002-05-11 Gærdesanger (Curruca curruca) Danmark Glænø
156 2002-05-11 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Danmark Glænø
155 2002-05-11 Engpiber (Anthus pratensis) Danmark Glænø
154 2002-05-11 Tornirisk (Linaria cannabina) Danmark Borreby Mose
153 2002-04-27 Skeand (Spatula clypeata) Danmark Gurre Sø
152 2002-04-27 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Danmark Gurre Sø
151 2002-04-10 Skovpiber (Anthus trivialis) Danmark Vejenbrød, Nivå Golf
150 2002-03-10 Misteldrossel (Turdus viscivorus) Danmark Havreholm
149 2002-03-07 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Danmark Nivå Golf-Bane
148 2002-03-01 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Danmark Gurre Sø
147 2002-02-22 Silkehejre (Egretta garzetta) Spanien
146 2002-02-22 Kirkeugle (Athene noctua) Spanien
145 2002-02-22 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Spanien
144 2002-02-22 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Spanien
143 2002-02-22 Gulirisk (Serinus serinus) Spanien
142 2002-02-19 Rovterne (Hydroprogne caspia) Spanien Denia
141 2002-02-15 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Danmark Nivå Golfbane
140 2002-01-01 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Spanien Denia
139 2002-01-01 Pibeand (Mareca penelope) Danmark Alsønderup Enge
138 2002-01-01 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Sverige Kullen
137 2002-01-01 Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Danmark Gurre Sø
136 2002-01-01 Gransanger (Phylloscopus collybita) Danmark Pøleåen
2001
135 2001-01-01 Gul Vipstjert (Motacilla flava) Danmark Nivå Golfbane
2000
134 2000-04-16 Provencesanger (Curruca undata) Frankrig Castellaras, Mougins
1999
133 1999-01-01 Topmejse (Lophophanes cristatus) Schweiz Veysonaz
1988
132 1988-09-30 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Danmark Gilleleje Havn
1982
131 1982-01-01 Hvid Stork (Ciconia ciconia) Spanien
1981
130 1981-01-01 Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Spanien Mallorca
129 1981-01-01 Fløjlsand (Melanitta fusca) Danmark Hornbæk, vest for havnen
128 1981-01-01 Stylteløber (Himantopus himantopus) Spanien Mallorca
127 1981-01-01 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Danmark Borsholm
1980
126 1980-01-01 Mangrovehejre (Butorides striata) Israel Sharm el Sheik
125 1980-01-01 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) Israel Tel Aviv
124 1980-01-01 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) Israel Tel Aviv
123 1980-01-01 Havørn (Haliaeetus albicilla) Sverige Vomb Sjön
122 1980-01-01 Isfugl (Alcedo atthis) Israel Kinneret
121 1980-01-01 Chukarhøne (Alectoris chukar) Israel Caesarea
120 1980-01-01 Sporevibe (Vanellus spinosus) Israel Jerusalem
119 1980-01-01 Tophejre (Ardeola ralloides) Israel Tiberias
118 1980-01-01 Revhejre (Egretta gularis) Israel Eilat
117 1980-01-01 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Israel Haifa
116 1980-01-01 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) Israel Kinneret
115 1980-01-01 Gråfisker (Ceryle rudis) Israel Kinneret
114 1980-01-01 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) Israel Tel Aviv
113 1980-01-01 Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Israel Det Døde Hav
1979
112 1979-03-15 Gråand (Anas platyrhynchos) Danmark Hornbæk Sø
111 1979-01-01 Skarv (Phalacrocorax carbo) Danmark Brændegårdssøen
110 1979-01-01 Rørhøg (Circus aeruginosus) Sverige Kranksjön
109 1979-01-01 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Danmark Gyvelvej 37, Hornbæk
108 1979-01-01 Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Danmark Gyvelvej 37, Hornbæk
107 1979-01-01 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Danmark Gyvelvej 37, Hornbæk
1978
106 1978-01-01 Sortand (Melanitta nigra) Danmark Hornbæk
105 1978-01-01 Ådselgrib (Neophron percnopterus) Spanien Sotogrande
104 1978-01-01 Klyde (Recurvirostra avosetta) Danmark Knudshoved
1977
103 1977-01-01 Krikand (Anas crecca) Danmark Hornbæk Sø
102 1977-01-01 Gåsegrib (Gyps fulvus) Spanien Casares
101 1977-01-01 Slangeørn (Circaetus gallicus) Spanien Sotogrande
1976
100 1976-03-15 Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Danmark Hornbæk Sø
1974
99 1974-01-01 Sule (Morus bassanus) Storbritannien Ailsa
Annoncer