Falsk VP Artsliste

Bemærk! at dette ikke er en traditionel VP krydsliste, hvilket antydes i betegnelsen 'Falsk'. Dette er i stedet en krydsliste over alle de arter man har set et hvilket som helst sted i verden, men som samtidig er truffet i VP, hvilket med andre ord betyder at arter der er truffet i VP og som man f.eks. har set i Nordamerika tæller med.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se andre krydslister af denne type:

Nedenstående ses en liste over personer, som har krydset deres arter af for krydslisten: Falsk VP Artsliste

# Navn Land #X Opdateret Seneste kryds
1 Miguel Demeulemeester Belgien 1053 2024-02-25 Grådrossel 2024-02-20 Indien
2 Ferdinand Wegmann Tyskland 1048 2024-01-31 Bjergsvale 2024-01-01 Ghana
3 Graeme Joynt England 1037 2024-01-12 Maghreb Stenpikker 2023-05-01 Marokko
3 Max Berlijn Holland 1037 2023-07-23 Rødhøne
5 Tom Francis Storbritannien 1036 2024-01-29 Afrikansk Bogfinke Marokko
6 Rainer Christian Ertel Tyskland 1035 2023-01-12 Stenhøne
7 Peter Berndt Tyskland 1029 2023-01-12 Asiatisk Ørkensanger
8 Hugues DUFOURNY Belgien 1025 2023-11-16 Lysbenet Skråpe 2023-11-01 Oman
9 Mike Hunter England 1019 2024-02-27 Dværgnattergal 2024-02-27 Kina
10 Phil Hansbro England 1016 2023-01-12 Hvinand
10 Stephen Vaughan Ashby England 1016 2023-01-12 Sodfarvet Skråpe
12 Mads Elley Danmark 1009 2023-12-17 Cypern-dværghornugle 2023-04-22 Cypern
13 René-Marie Lafontaine Belgien 1006 2023-01-12 Afrikansk Slangehalsfugl
14 Tina Elley Danmark 1005 2023-12-17 Cypern-dværghornugle 2023-04-22 Cypern
15 David Van den Schoor Belgien 1004 2023-01-12 Goliathejre
16 Klaus Malling Olsen Danmark 1002 2023-01-12 Stor Flamingo
17 Huig Ouwehand Holland 1001 2023-06-02 Duponts Lærke 2023-04-13 Marokko
18 Kasper Thorup Danmark 999 2024-02-04 Rødhøne
19 Morten Heegaard Danmark 997 2023-11-26 Wilsons Stormsvale 2023-11-03 Chile
20 Jan Hjort Christensen Danmark 993 2024-01-02 Hvidhalet Laurbærdue 2024-01-02 Spanien
21 Chris Bell England 990 2024-01-18 Maskearatinga 2024-01-16 Spanien
21 Arthur Geilvoet Holland 990 2023-11-24 Hjerpe
23 Brian Rasmussen Danmark 988 2023-12-25 Maskearatinga 2023-09-21 Spanien
24 Erling Krabbe Danmark 987 2023-01-12 Plettet Rørvagtel
24 Dominic Mitchell Storbritannien 987 2023-01-12 Gulkronet Nathejre 2011-05-21 Portugal
26 Bill Bailey England 986 2023-07-18 Klireryle Danmark
27 Nigel Warren Storbritannien 978 2023-12-09 Maskearatinga 2023-12-08 Spanien
28 Kari Haataja Finland 975 2024-02-22 Vandredrossel 2024-02-22 Island
29 Erik Mølgaard Danmark 974 2023-01-12 Tophejre
29 Steve Lister Storbritannien 974 2023-07-23 Mangrovehejre
29 Gary David Fennemore England 974 2024-02-06 Krokodillevogter 2024-01-24 Gambia
32 Stig Kjærgaard Rasmussen Danmark 973 2024-01-03 Horussejler 1990-08-12 Kenya
33 Remco Hofland Holland 971 2023-01-12 Lille Træand
34 Christian Andersen Jensen Danmark 963 2024-02-16 Vestlig Bleg Gulbug 2024-02-09 Senegal
35 Lars Andersen Danmark 962 2023-11-01 Amerikansk Kærhøg 2023-10-30 Danmark
35 Lee Gregory Storbritannien 962 2023-11-02 Brunhovedet Værling 2023-10-18 England
37 Michael Mosebo Jensen Danmark 959 2023-10-28 Lille Solfugl 2022-04-12 Gambia
38 Martin Gottschling Tyskland 958 2023-12-05 Dværggås
39 Attila Steiner Ungarn 957 2023-01-12 Fiskehejre
40 David Monticelli Belgien 953 2023-11-01 Marabustork
41 Ernst Albegger Østrig 946 2023-01-12 Madeirastormsvale
42 Teus Luijendijk Holland 945 2023-04-06 Gulbrynet Værling 2022-10-22 Holland
43 Raphaël Lebrun Belgien 941 2024-02-27 Bjergsvale 2023-11-22 Ghana
44 MARK EASTERBROOK Storbritannien 939 2023-01-12 Stortrappe
45 Stewart Hinley England 938 2024-01-11 Maskearatinga 2024-01-10 Spanien
46 Jan van der Laan Holland 937 2023-11-11 Kaspisk Kongehøne
46 Peter Robert Alfrey Storbritannien 937 2024-02-19 Madeirafuglekonge 2024-02-15 Portugal
48 Richard Bonser England 936 2023-01-12 Råge
49 Hannu Palojärvi Finland 934 2024-02-05 Gråhovedet Værling 2023-02-21 Spanien
50 Rasmus Turin Danmark 932 2023-12-29 Rødsidet Buskspurv 2023-05-15 USA
50 Bosse Carlsson Sverige 932 2023-01-19 Amerikansk Spætmejse 2022-11-09 Tyskland
52 Otto Samwald Østrig 928 2023-12-21 Cypernstenpikker
53 Ole Amstrup Danmark 923 2023-11-28 Tjur
53 Jean-Philippe SIBLET Frankrig 923 2023-01-12 Spidshalet Petrel
55 Franck Ishøi Danmark 922 2023-01-12 Sort Drongo
56 Erik Vikkelsø Rasmussen Danmark 921 2023-01-12 Madeirastormsvale
57 Christian Leth Danmark 920 2024-02-08 Sibirisk Krikand 2024-02-07 Danmark
58 Csaba Lendvai Ungarn 912 2023-01-12 Marabustork
59 Claus Brostrøm Nielsen Danmark 898 2023-03-22 Sortstrubet Jernspurv 2023-03-22 Danmark
60 Slettet Irland 897 2023-01-12 Klyde
60 Sven Bødker Danmark 897 2023-01-12 Revhejre
60 Perry Jonathan Smale England 897 2023-01-12 Sort Ibis
63 Paul French England 896 2023-01-12 Slagfalk
64 Tomas Grim Tjekiet 893 2024-02-04 Rüppells Grib 2023-04-20 Spanien
65 Niels Bomholt Danmark 889 2023-01-12 Stribet Frankolin
65 Seppo Antero Haavisto Sverige 889 2023-01-12 Mellemhejre
67 Henrik Pedersen Danmark 887 2024-01-17 Grøn Sanger 2021-09-07 Danmark
67 Per Smith Danmark 887 2023-01-12 Dværgfalk
69 Eva Andreu Belgien 883 2023-02-21 Gråhovedet Værling 2023-02-19 Spanien
70 Maarten Schurmans Belgien 882 2024-01-16 Gulbrynet Værling 2022-10-23 Holland
71 Jean-Pierre Jordan Frankrig 880 2023-01-12 Spottesanger
72 Janne Aalto Finland 878 2024-02-01 Hvidvinget Terne
72 Phil Abbott England 878 2023-12-08 Maskearatinga 2023-12-08 Spanien
74 Leo J R Boon Holland 875 2023-03-31 Grønbenet Rørhøne
75 Rami Mizrachi Israel 874 2024-01-16 Gråhovedet Værling 2023-02-25 Israel
76 Per Schiermacker-Hansen Danmark 871 2023-01-12 Sortstrubet Lom
77 Michael Trasborg Danmark 870 2024-02-14 Sibirisk Krikand 2024-02-07 Danmark
78 Steve Preddy Storbritannien 868 2024-02-10 Spidshalet Petrel
79 Richard Ek Sverige 867 2023-01-12 Vibe
79 Sven Karlsson Sverige 867 2023-01-12 Dværgørn
81 Thomas Pettersson Sverige 865 2023-01-12 Hvidrygget Flagspætte
82 Markus Craig Østrig 864 2023-01-12 Pibesvane
83 Lars Nørgaard Andersen Danmark 862 2023-01-12 Steppevibe
84 Frédéric Jiguet Frankrig 861 2023-01-12 Strømand
85 Olivier Benoist Frankrig 857 2023-01-12 Gråand
86 Oz Horine Israel 852 2024-01-10 Stillehavslom 2023-12-30 Israel
87 Torben Lund Danmark 851 2023-05-21 Knarand Danmark
88 Troels Eske Ortvad Danmark 850 2023-01-12 Islom
89 Daniel Mauras Frankrig 849 2023-06-13 Hvidbrynet Dværgalk 2023-06-09 Spanien
89 Guy Mirgain Luxembourg 849 2023-04-11 Guldgøg 2023-04-05 Cypern
91 Stuart Reeves Storbritannien 848 2023-03-26 Bonapartemåge
92 Mark Lopez England 837 2023-01-12 Mellemhejre
92 Joris Elst Belgien 837 2023-02-03 Østlig Kravetrappe 2023-02-01 Israel
94 Aage Kabbelgaard Danmark 836 2024-02-16 Sibirisk Krikand 2024-02-07 Danmark
94 Håvar Hveding Norge 836 2023-01-12 Sodfarvet Skråpe
96 Arne Olesen Danmark 832 2023-01-12 Stor Flamingo
97 Pete Kinsella England 829 2023-01-12 Sorthalset Lappedykker
98 Erik Christophersen Danmark 827 2023-01-12 Hvid Stork
99 Pete Antrobus England 825 2023-01-12 Aftenfalk
100 Georges Olioso Frankrig 824 2023-01-12 Gabarhøg
101 Lieven De Temmerman Belgien 821 2023-05-31 Kabylerspætmejse 2023-05-29 Algeriet
101 Thijs de Kruif Holland 821 2023-01-12 Lille Skallesluger
101 Seppo Järvinen Finland 821 2023-04-01 Kanarisk Bogfinke 2018-01-27 Spanien
104 Lars Paaby Danmark 819 2023-12-21 Amerikansk Kærhøg 2023-10-27 Danmark
104 Chris Wilkinson Storbritannien 819 2023-01-12 Hvidhovedet And
106 Chris Lansdell England 818 2023-01-12 Rød Glente
107 Rasmus Due Nielsen Danmark 817 2023-01-12 Indisk Vibe
108 Roine Strandberg Sverige 816 2024-02-11 Silkehejre
109 James Lidster Holland 815 2023-01-12 Indisk Gås
110 Erik Groth-andersen Danmark 814 2024-02-06 Tigerfinke 2024-01-20 Portugal
111 Svend Rønnest Danmark 813 2023-01-12 Sodfarvet Måge
112 Ferenc Domoki Ungarn 810 2023-01-12 Shikra
113 Jan Ebr Tjekiet 809 2023-01-15 Turteldue Tjekiet
114 Jakob Dall Danmark 808 2023-01-12 Lærkefalk
115 Jan Jozef Celis Belgien 806 2023-08-03 Kanelpapegøjenæb 2009-03-14 Italien
116 Matthew Deans Storbritannien 800 2023-01-12 Louisianahejre
117 Henrik Mikkelsen Danmark 798 2023-12-22 Hvidhalet Laurbærdue Spanien
118 Michael Køie Poulsen Danmark 796 2023-10-28 Amerikansk Kærhøg 2023-10-28 Danmark
119 Jens Ole Byskov Danmark 795 2023-01-12 Rørspurv
120 Kjetil Schjølberg Norge 794 2023-01-12 Revhejre
121 Knud Andreas Jønsson Danmark 793 2023-08-08 Brun Sule 2023-08-08 Sverige
121 Max Dettori Italien 793 2023-05-27 Hvidbrynet Dværgalk 2023-05-27 Spanien
123 Yann Kolbeinsson Island 791 2023-01-12 Sortgrå Ryle
123 Bob J Stinger England 791 2023-01-12 Masaistruds
125 Hans Harrestrup Andersen Danmark 789 2023-01-12 Lille Rørvagtel
125 Lennaert Steen Holland 789 2023-01-12 Blåvinget And
125 David Russell Storbritannien 789 2023-01-12 Pragtfregatfugl
128 Tor Olsen Norge 786 2023-01-12 Fjeldvåge
128 Vince Halley-Frame England 786 2023-01-12 Strandhjejle
130 Dave Barnes Danmark 783 2023-01-12 Lille Lappedykker
130 Tau Rasmussen Danmark 783 2023-01-12 Sortterne
130 Christer Brostam Sverige 783 2023-01-12 Drosselrørsanger
133 Leif Høgh Olsen Danmark 781 2023-01-12 Blå Glente
134 Morten Bentzon Hansen Danmark 779 2023-03-16 Silkehale
134 Antoine Joris Belgien 779 2023-01-12 Stor Tornskade
136 Aase Mielow Danmark 777 2023-01-12 Dværgterne
136 Rob Fuge England 777 2023-01-12 Dværgskarv
138 Aaron Ofner Østrig 776 2023-01-12 Stenhøne
139 John Walshe Storbritannien 775 2023-01-12 Amerikansk Krikand
139 Wim Heylen Belgien 775 2023-01-12 Tajgabekkasin
141 Lars Maltha Rasmussen Danmark 769 2023-01-12 Mandarinand
142 Poul Ulrik Danmark 768 2023-04-18 Dværgsnegås 2022-03-25 Danmark
143 Morten Jenrich Hansen Danmark 767 2023-01-12 Engsnarre
144 Rafael Armada Spanien 764 2023-01-12 Blåvinget And
145 Bart-Jan Prak Holland 761 2023-01-12 Øregrib
145 Thijs Valkenburg Portugal 761 2023-01-12 Sortand
145 Jan Rottiers Belgien 761 2023-11-14 Gylden Natravn 2023-03-14 Western Sahara
148 Michael Schwalbe Danmark 759 2023-01-12 Steppevibe
148 Ivan Olsen Danmark 759 2023-01-12 Hvidhovedet And
150 Vegard Bunes Norge 758 2023-01-12 Sporevibe
151 Timme Nyegaard Danmark 756 2024-01-17 Rødhovedet And
151 Alexander Lees England 756 2023-01-12 Stor Stormsvale
153 Terje Kolaas Norge 755 2023-01-12 Snehejre
154 Stefan Sturup Danmark 750 2024-02-22 Sibirisk Krikand 2024-02-18 Danmark
155 Jens Toftelund Madsen Danmark 749 2023-01-12 Knortegås
156 Harry Hussey Irland 748 2023-01-12 Reliktmåge
157 Sebastian Klein Danmark 747 2023-01-12 Triel
157 Martijn Bunskoek Holland 747 2023-01-12 Dværgterne
159 keld jakobsen Danmark 746 2023-01-12 Dværgmåge
159 Brian Heasman England 746 2023-01-12 Hvid Pelikan
161 David B. Collinge Danmark 741 2023-01-12 Amerikansk Rørdrum
161 Morten Møller Hansen Danmark 741 2023-01-12 Gravand
161 Vincent Stork Holland 741 2023-01-12 Amerikansk Hjejle
164 Henrik Mouritsen Tyskland 739 2023-01-12 Ride
165 Morten Rasmussen Danmark 735 2023-07-31 Marabustork Danmark
166 Andrew Lansdell Storbritannien 732 2023-01-12 Sortstrubet Sanger
167 Allan Kjær Villesen Danmark 731 2023-11-04 Brun Sule 2023-11-04 Danmark
167 Daniel König Tyskland 731 2023-01-12 Stor Kobbersneppe
169 Ole Krogh Danmark 730 2023-10-31 Amerikansk Kærhøg 2023-10-31 Danmark
170 Gert Green Danmark 722 2023-01-12 Broget Riksesneppe
171 Mikkel Willemoes Danmark 721 2023-01-12 Stor Skrigeørn
172 Mickaël Villemagne Frankrig 719 2023-01-12 Pomeransfugl
173 Ole Zoltan Göller Danmark 717 2023-01-12 Enkeltbekkasin
173 Simon Feys Belgien 717 2023-01-12 Høgeørn
175 Martyn Hayes England 716 2023-11-06 Nordisk Lappedykker
176 Aleix Comas Spanien 714 2023-01-12 Madeirastormsvale
177 Carsten Fog Danmark 713 2023-01-12 Hættegrib
178 Jan Kiel Danmark 712 2024-02-07 Sibirisk Krikand 2024-02-07 Danmark
178 Jesper Segergren Sverige 712 2023-01-12 Amerikansk Sultanhøne
180 Mikkel Kure Jakobsen Danmark 710 2023-01-12 Rødhovedet And
180 Patric Lorgé Luxembourg 710 2023-11-29 Dværgsnegås 2023-11-27 Belgien
182 Lene Smith Danmark 708 2023-05-21 Mellemkjove 2023-05-21 Danmark
182 Didier GODREAU Frankrig 708 2023-01-12 Pibeand
184 Helge Sørensen Danmark 707 2023-01-12 Troldand
185 Kent Olsen Danmark 705 2023-01-12 Amerikansk Dværgryle
185 Johan Sandström Sverige 705 2023-01-12 Vandrikse
185 Cristian Jensen Marcet Spanien 705 2023-01-12 Rustand
188 Peter Hartoft-Jacobsen Danmark 703 2024-02-25 Sibirisk Krikand 2024-02-07 Danmark
188 Johannes Rydström Sverige 703 2023-01-12 Sultanhøne
190 Nick Littlewood Skotland 702 2023-04-07 Amerikansk Præstekrave 2023-03-29 Spanien
191 Anders Espenhain Sørensen Danmark 699 2024-02-08 Sibirisk Krikand 2024-02-07 Danmark
192 Morten Jørgensen Danmark 698 2023-01-12 Rød Glente
193 Julien Renoult Frankrig 693 2023-01-12 Rødhøne
194 Andreas Bruun Kristensen Danmark 692 2023-01-12 Broget Riksesneppe
195 Michael Frosdick England 691 2023-01-12 Storspove
195 Filiep T'jollyn Belgien 691 2023-01-12 Rustand
197 Gilles Biver Luxembourg 690 2023-01-12 Fiskehejre
198 Bruno PORTIER Belgien 687 2023-01-12 Rødhalset Ryle
199 Casper Kjerumgaard Danmark 686 2023-01-12 Rødben
200 Rune Sø Neergaard Danmark 684 2023-01-12 Gråand
201 Gabor Horvath Ungarn 680 2023-01-12 Sibirisk Bekkasin
202 Kenneth Vegeberg Rude Danmark 679 2023-04-14 Sort Bynkefugl 2023-04-13 Israel
203 Edouard Melchior Luxembourg 677 2023-01-12 Lille Præstekrave
204 Espen Sundet Nilsen Norge 673 2023-01-12 Spidshalet Ryle
205 Jacob Sterup Danmark 671 2023-01-12 Ørnevåge
206 Ingelise Aarøe Petersen Danmark 670 2023-01-12 Sortand
207 Kurt M. Nielsen Danmark 665 2023-01-12 Fjeldrype
207 Rasmus Strack Danmark 665 2023-01-12 Blå Kærhøg
209 Peter Zeller Schweiz 664 2023-01-12 Brushane
209 Carl Christian Tofte Danmark 664 2023-01-12 Rødstrubet Lom
211 Morten Dehn Danmark 663 2024-02-18 Sibirisk Krikand 2024-02-18 Danmark
211 Petri Kuhno Finland 663 2023-12-22 Gulbuget Askespætte 2023-12-13 Mauritanien (indenfor VP)
211 Joop Kooijman Holland 663 2023-01-12 Gråand
214 Edward B Rickson Island 661 2023-01-12 Bonapartemåge
215 Jan Eriksen Danmark 651 2023-01-12 Kongeørn
216 Orla Hugger Jakobsen Danmark 649 2023-01-28 Amerikansk Pibeand 2023-01-26 Danmark
216 Peter Rasmussen Danmark 649 2024-02-10 Ildsanger 2024-01-28 Costa Rica
216 Wouter Van Gasse Belgien 649 2023-07-04 Hvidbrynet Dværgalk 2023-07-03 Spanien
219 Jan Fischer Rasmussen Danmark 646 2023-01-12 Høgeørn
220 Bent B Pedersen Danmark 645 2024-01-02 Sporevibe
221 Jelmer Poelstra Holland 642 2023-01-12 Islom
222 José Ardaiz Ganuza Spanien 640 2023-01-12 Tjur
223 Maarten Platteeuw Holland 639 2023-01-12 Fiskehejre
224 Jurij Hanžel Slovenien 637 2023-03-02 Høgeugle 2023-03-02 Sverige
225 Slettet Danmark 636 2023-01-12 Asiatisk Ørkensanger
226 Jimmy Skat Hansen Danmark 635 2023-01-12 Lille Gulben
227 David Cyane Uit de Weerd Holland 634 2023-01-12 Hvidbrystet Præstekrave
228 Andreas Hagerman Danmark 633 2024-02-07 Sibirisk Krikand 2024-02-07 Danmark
229 Stephen McAvoy Irland 632 2023-01-12 Syrisk Flagspætte
230 Petter Zahl Marki Norge 631 2023-01-12 Brunhovedet Måge
231 Lars Vilhelm Hansen Danmark 625 2024-02-07 Sibirisk Krikand 2024-02-07 Danmark
232 Jens Mikkel Lausten Danmark 624 2023-01-12 Stor Tornskade
232 Ole Gylling-Jørgensen Danmark 624 2023-01-12 Orientbraksvale
234 Pia Mikkelsen Danmark 623 2023-01-12 Pibesvane
235 Jan Lindgaard Rasmussen Danmark 622 2023-01-12 Dalrype
236 Kurt Bonde Danmark 619 2023-01-12 Enkeltbekkasin
237 Frédéric MAILLOT Frankrig 618 2023-01-12 Rødnæbbet And
238 Lars Andersen Danmark 617 2024-02-07 Sibirisk Krikand 2024-02-07 Danmark
239 Jens Søgaard Hansen Danmark 616 2023-01-12 Topskarv
240 Jan Ravnborg Danmark 614 2024-02-19 Stillehavslom 2024-02-15 Danmark
240 Daniel Lehmberg Danmark 614 2024-02-17 Grønspætte
242 Thomas Johannes Simonsen England 612 2023-01-12 Skovsneppe
243 Pieter Vantieghem Belgien 607 2023-01-12 Lille Træand
244 Torben Evald Danmark 606 2023-01-12 Gråand
245 Henrik Madsen Danmark 604 2023-01-12 Sivsanger
246 Óscar Llama Palacios Spanien 598 2023-01-12 Rørdrum
247 Jakob Ugelvig Christiansen Danmark 597 2023-10-29 Rødhalset Gås 2023-10-26 Danmark
248 Anders P. Tøttrup Danmark 595 2023-01-12 Stribet Ryle
249 Troels M. Krogh Danmark 594 2023-04-01 Tajgapiber Kina
250 Johnny Salomonsson Danmark 593 2023-01-12 Rørhøg
250 Gunni Ærtebjerg Nielsen Danmark 593 2023-01-12 Brun Sule
250 Chris Donald Skotland 593 2023-01-12 Dværgspove
253 Tristan Guillosson Frankrig 587 2023-01-12 Berberhøne
254 Jørgen Hulbæk Christiansen Danmark 584 2023-01-12 Islandsk Ryle
254 Per Lif Sverige 584 2023-01-12 Rustand
256 Philip John Hack England 581 2023-01-12 Hortulan
257 Lars Jensen Kruse Danmark 579 2024-02-07 Sibirisk Krikand 2024-02-07 Danmark
258 Steve Klasan Tyskland 578 2023-01-12 Knortegås
259 Peter Christiansen Danmark 577 2023-01-12 Krikand
260 Troells Melgaard Danmark 576 2023-01-12 Turteldue
261 Reto Burri Schweiz 573 2023-01-12 Canadagås
261 Neil Richard Tovey Kuwait 573 2023-01-12 Ådselgrib
263 Lars Hansen Danmark 568 2023-01-12 Almindelig Skråpe
264 Søren Harding Danmark 567 2023-01-12 Stor Skallesluger
265 Bo Berg Danmark 566 2023-01-12 Sydlig Nattergal
266 Knud N. Flensted Danmark 561 2023-01-12 Storkjove
266 Stephen Menzie Storbritannien 561 2023-01-12 Provencesanger
268 Jeroen Vanheuverswyn Belgien 560 2023-01-12 Spidsand
269 Peter Koch Danmark 558 2023-01-12 Balkanhøg
270 Steven Wytema Holland 556 2023-01-12 Brudeand
271 Stig Linander Danmark 551 2024-02-18 Sibirisk Krikand 2024-02-18 Danmark
272 Jens Tøttrup Danmark 549 2023-01-12 Sort Glente
273 Tom Wulf Tyskland 547 2023-01-12 Strandhjejle
274 Ken Jakobsen Danmark 545 2023-10-21 Amerikansk Pibeand 2023-01-01 Danmark
274 Kaj Erik Nielsen Danmark 545 2023-01-12 Slangeørn
276 Keld Scotwin Danmark 541 2023-01-12 Sibirisk Gråklire
277 Iben Hove Sørensen Danmark 539 2023-04-01 Vagtel
278 John Jensen Danmark 537 2024-02-17 Dobbeltbekkasin
278 Klaus Bertram Fries Danmark 537 2023-11-04 Iberisk Grønspætte 2023-03-03 Spanien
280 Hans Pohlmann Holland 526 2023-01-12 Lannerfalk
280 Joao Tiago Tavares Portugal 526 2023-01-12 Gærdeværling
282 Tommy Kaae Danmark 525 2023-03-07 Spansk Kejserørn
282 Simon Rosenkilde Waagner Danmark 525 2023-01-12 Fiskehejre
284 Sune Jepsen Danmark 524 2023-01-12 Ørkenpræstekrave
284 Tommy Frandsen Danmark 524 2023-01-12 Havterne
286 Craig Sammels England 521 2023-01-12 Enkeltbekkasin
286 Andy Bond England 521 2023-01-12 Dværgtrappe
288 Anton Cnudde Belgien 519 2023-01-12 Brushane
289 Lars Smith Danmark 518 2023-01-12 Stylteløber
290 Niels Aagaard Danmark 514 2023-10-31 Isabellastenpikker 2023-10-31 Holland
291 Stijn Baeten Belgien 513 2023-01-12 Hvidbrystet Præstekrave
291 Ivan Maggini Schweiz 513 2023-01-12 Bairdsryle
293 Clausjannic Labuz Danmark 509 2023-01-12 Fasan
294 Kjetil Bekkeli Norge 504 2023-01-12 Svaleklire
295 Thyge Enevoldsen Danmark 503 2023-01-12 Grå Fluesnapper
296 Andreas Winding Danmark 498 2023-08-30 Balearskråpe 2023-08-30 Danmark
297 René Andersen Danmark 496 2023-01-12 Skovsneppe
298 Hjalte Benjamin Johansen Danmark 492 2023-12-13 Sortspætte Danmark
299 Mark Hammond Danmark 491 2023-01-12 Taffeland
300 Jesper Brodersen Danmark 482 2023-01-12 Kortnæbbet Gås
301 Henrik Dahl Danmark 478 2023-01-12 Vandrefalk
302 Ole Lorenzen Post Danmark 476 2023-01-12 Tyknæbbet Lappedykker
303 Rasmus Bisschop-Larsen Danmark 473 2023-01-12 Sodfarvet Skråpe
304 Henrik Stenholt Danmark 469 2023-11-02 Himalayasanger 2023-04-07 Danmark
305 Steffen Holst Danmark 466 2023-01-12 Audouinsmåge
306 Jon Friis Danmark 465 2023-01-12 Palmedue
307 Geir Tveit Danmark 459 2023-12-01 Lille Gråsisken 2023-07-09 Danmark
308 Henrik Kristensen Danmark 456 2023-01-12 Sneugle
308 Matthias Weissensteiner Østrig 456 2023-01-12 Stylteløber
308 François Doyen Belgien 456 2023-01-12 Sultanhøne
311 Tor Fjesme Norge 455 2023-01-12 Vandredrossel
312 Mathias Glavind Danmark 452 2023-01-12 Hvidkronet Albatros
313 Kim Aaen Danmark 444 2023-01-12 Stellersand
314 Klaas Bert Debusschere Belgien 443 2023-01-12 Tyrkerdue
315 Blaž Blaži&269; Slovenien 436 2023-01-12 Blishøne
316 Kristian Raaschou Danmark 435 2023-01-12 Rødhalset Gås
317 Thomas Buus Nielsen Danmark 431 2023-01-12 Spidsand
317 Maarten Zorgdrager Holland 431 2023-01-12 Skyggehejre
319 Inge-Lise Aarøe Petersen Danmark 422 2023-01-12 Sortand
320 Jan Salmonsen Danmark 417 2023-01-12 Havterne
321 Ole Brauer Danmark 415 2023-01-12 Trebåndet Præstekrave
322 Klaus Kevin Kristensen Danmark 414 2023-01-12 Dobbeltbekkasin
323 Rune Palmqvist Danmark 413 2023-01-12 Tophejre
323 Joe Cockram Storbritannien 413 2023-01-12 Atlantisk Skråpe
325 Jørn Baasch-Pedersen Danmark 404 2023-01-12 Fjeldrype 2005-08-21 Norge
326 Mathias Blicher Bjerregård Danmark 403 2023-03-21 Korttået Lærke 2021-05-29 Danmark
327 Hans Henrik Larsen Danmark 398 2023-01-12 Guløjet Skoggerdue
327 Jesper Friis Bjørn Danmark 398 2023-01-12 Stor Blåhejre
329 Egon Jensen Danmark 388 2023-01-12 Kohejre
330 Mark Walker Danmark 386 2023-01-12 Halsbåndstroldand
331 Olaf G. Christiani Danmark 382 2023-01-12 Dværggås
332 Mads Nielsen Danmark 380 2023-01-12 Kærsanger
333 Anders Myrtue Danmark 375 2023-01-12 Kaspisk Måge
334 Lars Peter Johansson Danmark 371 2023-01-12 Splitterne
334 Rolf Bisgaard Danmark 371 2023-01-12 Sølvmåge
334 Jim Hansen Danmark 371 2023-01-12 Hedelærke
337 Lise Hammer Danmark 368 2023-01-12 Sumpmejse
338 Andreas Wolff Fries Danmark 364 2023-01-12 Gråstrubet Lappedykker
338 Tommy Studsholt Christensen Danmark 364 2023-01-12 Rødstjert
340 Martin Rheinheimer Danmark 353 2023-01-12 Rørhøg
341 Niels Peter Møller Jensen Danmark 345 2023-01-12 Sjagger
341 Henning Sørensen Danmark 345 2023-01-12 Ringdrossel
343 Jan Speiermann Danmark 336 2023-02-16 Perlehøne Tanzania
344 Peter Staarup Christensen Danmark 334 2023-01-12 Tinksmed
345 Nikolaj Noel Christensen Danmark 330 2023-01-12 Silkehale
345 Maj Friis Munk Danmark 330 2023-01-12 Stor Præstekrave
347 Kjeld Richardt Ross Danmark 329 2023-01-12 Sandløber
348 Alexandre Hespanhol Leitão Portugal 326 2023-01-12 Sangdrossel
349 Jens Boesen Danmark 325 2023-01-12 Ederfugl
350 Frank Desting Danmark 322 2023-02-05 Tjur
350 Karl Schlichter Danmark 322 2023-01-12 Troldand
352 Emil Blicher Bjerregård Danmark 312 2023-01-12 Toppet Skallesluger
353 Tobias Frøslev Danmark 308 2023-01-12 Sort Stork
354 Leif Frederiksen Danmark 306 2023-01-12 Tornsanger
355 Leif Holmskov Danmark 305 2023-01-12 Atlingand
356 Dann Elmström Danmark 302 2023-01-12 Agerhøne
357 Esben Eriksen Danmark 294 2023-01-12 Sortgrå Ryle
357 Mogens H. Foder Danmark 294 2023-01-12 Stor Flamingo
359 Claus Boe Tøndering Danmark 293 2023-01-12 Bjergand
360 Peter Leth Danmark 290 2023-01-12 Sydlig Kæmpestormfugl
361 Flemming Toxværd Danmark 286 2023-01-12 Gransanger
362 Margit Hove Danmark 279 2023-01-12 Blåhals
363 Kirsten Marie Haugstrup Danmark 267 2023-01-12 Havørn
364 Silas Kristian Krag Olofson Færøerne 252 2023-01-12 Fiskehejre
365 Asger Røjbek Sørensen Danmark 249 2023-01-12 Taffeland
366 Michah Summerwill Storbritannien 248 2023-01-12 Musvåge
367 Ralph Qwinten Danmark 237 2023-01-12 Sortstrubet Drossel
368 Thomas Søby Danmark 232 2023-01-12 Dværgfalk
369 Flemming Ø. Ulrich Danmark 228 2023-01-12 Rødrygget Tornskade
370 Andreas Kristian Pedersen Danmark 224 2023-01-12 Turteldue
371 Per Teilmann Danmark 220 2023-01-12 Sortgrå Ryle
372 Torben Lund-Hansen Danmark 218 2023-01-12 Blå Kærhøg
373 Carsten Thømming Danmark 217 2023-01-12 Rødstrubet Lom
374 Morten Kehler Villadsen Danmark 208 2023-01-12 Masaistruds
375 Bo Kihlgast Nielsen Danmark 200 2023-01-12 Dværgmåge
376 Chris Baines Storbritannien 199 2023-01-12 Amerikansk Kongeterne
377 Wannes Bos Belgien 195 2023-01-12 Hvidøjet And
378 Chiara Bozzini Danmark 193 2023-01-12 Masaistruds
379 Bodil Estrup Ankerly Danmark 186 2023-01-12 Fiskehejre
380 henrik skov jensen Danmark 184 2023-01-12 Korttået Lærke
381 Allan Hansen Danmark 180 2023-01-12 Sortstrubet Lom
382 Steen Højmark-Jensen Danmark 173 2023-01-12 Halemejse
383 Ronald Vestergren Danmark 169 2023-01-12 Fuglekonge
384 René Rørbæk Danmark 164 2023-01-12 Agerhøne
385 Lars Hawaleschka Madsen Danmark 161 2023-01-12 Ravn
386 Peter Thomasen Danmark 157 2023-01-12 Gulbug
387 Andreas Bennetsen Boe Danmark 155 2023-01-12 Knopsvane
388 Lis Kastrup Danmark 148 2023-01-12 Broget Riksesneppe
389 Christoffer Rainey Danmark 142 2023-01-12 Indisk Vibe
390 Morten Kofoed-Hansen Danmark 141 2023-01-12 Duehøg
391 Kåre Würtz Sørensen Danmark 135 2023-01-12 Lille Lappedykker
392 Marie Dam Danmark 115 2023-01-12 Lille Lappedykker
393 Henrik Møller Hestbech Danmark 111 2023-01-12 Vandstær
394 Fabian Schneider Schweiz 105 2023-01-12 Cettisanger
395 Per Guldhammer Henriksen Danmark 100 2023-01-12 Masaistruds
396 Martin Christoffer Bro Danmark 91 2023-01-12 Indigofinke
397 Kristoffer Peter Eliasen Danmark 85 2023-01-12 Amerikansk Spætmejse
398 Vincent Legrand Belgien 80 2023-01-12 Rødstrubet Lom
399 Jan Badura Danmark 74 2023-01-12 Odinshane
400 Kaj Abildgaard Danmark 73 2023-01-12 Snehejre
401 Alison Henriksen Danmark 72 2023-01-12 Hvidhovedet Havørn
402 Philip Brask Madsen Danmark 69 2023-01-12 Ådselgrib
402 Morten Munk Ebbesen Danmark 69 2023-01-12 Rørhøg
404 Jakob Bjerregaard Jeppesen Danmark 67 2023-01-12 Toppet Lappedykker
405 Rie Birkelund Elgaard Jensen Danmark 65 2023-01-12 Masaistruds
406 Lasse Højland Hansen Danmark 58 2023-01-12 Rørdrum
407 Henrik Kolsbjerg Danmark 57 2023-01-12 Tyknæbbet Lappedykker
408 Maurizio Sighele Italien 53 2023-01-12 Nathejre
409 Gert Juul Jeppesen Danmark 48 2023-01-12 Rishejre
410 Niclas sarun lam jacobsen Danmark 43 2023-01-12 Lille Lappedykker
411 John Dreyer Andersen Danmark 39 2023-01-12 Pragtfregatfugl
412 Hans Pinstrup Danmark 37 2023-01-12 Masaistruds
413 Henrik Boeg Danmark 34 2023-01-12 Vandredrossel
414 Sebastian Thorup Hansen Danmark 33 2023-01-12 Toppet Lappedykker
415 Slettet Danmark 32 2023-01-12 Øreskarv
416 Bo Leth-Espensen Danmark 31 2023-01-12 Masaistruds
417 Karin Grønbæk Danmark 29 2023-01-12 Masaistruds
418 Johan Emil Løje Danmark 27 2023-01-12 Masaistruds
419 BENT NIELSEN ANDERSEN Danmark 25 2023-01-12 Hættemåge
420 Morten Riis Danmark 23 2023-01-12 Krabbehejre
420 Susanne Hansen Danmark 23 2023-01-12 Hvid Pelikan
420 Simon Kongshøj Callesen Danmark 23 2023-01-12 Gærdesanger
423 Poul Holm Danmark 19 2023-01-12 Willet
423 Eric Jan Alblas Holland 19 2023-01-12 Øreskarv
425 Mogens Neergaard Danmark 15 2023-01-12 Gråstrubet Lappedykker
426 Asaf Sasson Israel 13 2023-01-12 Masaistruds
427 Jan Færk Grønland 11 2023-06-07 Lapværling 2023-06-04 Grønland
428 Ole Jensen Danmark 7 2023-01-12 Amerikansk Rørdrum
428 Bjarne Boye Sørensen Danmark 7 2023-01-12 Purpurhejre
428 Sławomir Karpicki Polen 7 2023-02-06 Burmastær 2023-01-21 Israel
431 Bjarne Hove-Jensen Danmark 6 2023-01-12 Dværghejre
432 Michael Wedel Sørensen Danmark 5 2023-01-12 Hvidhovedet Havørn
432 Mathias Braasch Tyskland 5 2023-01-12 Hvidhalet Tropikfugl
434 Torben Holst Nielsen Danmark 4 2023-01-12 Masaistruds
435 Søren Tanderup Danmark 3 2023-01-12 Snegås
435 Poul Niebuhr Danmark 3 2023-01-12 Snegås
435 Steen Reimers Danmark 3 2023-01-12 Trane
435 Dan Bruhn Danmark 3 2023-01-12 Tristan Albatros
435 Henrik Winther Danmark 3 2023-01-12 Husskade
440 Kis Boel Guldmann Danmark 2 2023-01-12 Amerikansk Tårnfalk
440 Carsten Siems Danmark 2 2023-01-12 Rosenbrystet Kernebider
440 Irene Popp Danmark 2 2023-01-12 Sule
440 Hother Bunch Danmark 2 2023-01-12 Fiskehejre
440 Klil Zaitlin Israel 2 2023-01-12 Thorshane
440 Claus Lunde Pedersen Danmark 2 2023-01-12 Sodfarvet Terne
446 Carsten Lyhr Hansen Danmark 1 2023-01-12 Vandredrossel
446 Daniel Palm Eskildsen Danmark 1 2023-01-12 Grønspætte
446 Esben Stubbe Østergaard Danmark 1 2023-01-12 Tophejre
446 Henrik Petersen Danmark 1 2023-01-12 Hjelmskallesluger
446 Niels Aage Madsen Danmark 1 2023-01-12 Amerikansk Hjejle
446 Joshua Emil Haahr Danmark 1 2023-01-12 Savisanger
446 Heidi Lund Bjerregaard Danmark 1 2023-01-12 Jagtfalk
446 Julie Jonstrup Danmark 1 2023-01-12 Stor Flamingo
446 Susanne Lindskov Corneliussen Danmark 1 2023-01-12 Huskrage
446 Lars Printzlau Danmark 1 2023-01-12 Snegås
446 John Jørgensen Danmark 1 2023-01-12 Islom
446 netanel yarkoni Israel 1 2023-01-12 Baltimoretrupial
446 Gunnar Elkjær Knudsen Danmark 1 2023-01-12 Fløjlsand
446 Marcin Solowiej Polen 1 2023-01-12 Dværgspove
446 yolan Bosteels Belgien 1 2023-01-12 Thorshane
446 Ivan Jensen Danmark 1 2023-01-12 Knortegås
446 Henrik Kingo Andersen Danmark 1 2023-01-12 Hvidnæbbet Lom
446 Ivan Petric Slovenien 1 2023-01-12 Isfugl
446 Ole Odgaard Danmark 1 2023-01-12 Rødstrubet Lom
446 Rui Teixeira Portugal 1 2023-12-01 Pirol 2023-04-29 Spanien
Annoncer