Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Lars Grøn | 329 | 2020-04-05 | |
2 | Jan Svejgaard Jensen | 327 | 2020-01-22 | Lorup Skov (Sorø) |
3 | Jens Wiberg | 316 | 2020-01-17 | Øby (Viborg) |
4 | Lars Paaby | 306 | 2020-02-24 | Stensholts Indelukke |
5 | Joakim Matthiesen | 304 | 2020-03-13 | Jægersborg dyrehave |
6 | Ib Jensen | 303 | 2020-01-01 | Hesede Skov (Faxe) |
7 | Carsten Svejstrup Sørensen | 303 | ||
8 | Peter Hartoft-Jacobsen | 302 | 2020-05-09 | Lundeskov (Fredericia) |
9 | Laila Neermann | 300 | 2020-01-01 | Boserup Skov |
10 | Jesper Johannes Madsen | 298 | 2020-02-05 | Søndermarken, Frederiksberg |
11 | Michael Køie Poulsen | 295 | 2020-01-01 | Strødam Engsø |
12 | Frederik Johansen | 294 | 2020-01-12 | Højerup |
13 | Lis Kastrup | 293 | 2020-01-18 | Korshage |
14 | Christian Andersen Jensen | 292 | 2020-01-01 | Risskov |
15 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 292 | 2020-01-01 | Kongelunden. |
16 | Klaus Malling Olsen | 291 | 2020-05-12 | Højris Slot |
17 | Mogens Neergaard | 290 | 2020-01-14 | Langholtvej ved Astrup |
18 | Thyge Enevoldsen | 287 | 2020-01-18 | Kongelunden |
19 | Jens Lind | 286 | 2020-02-08 | Nakkehoved |
20 | Erik Overgård | 280 | 2020-03-18 | Stenhavegård |
21 | Jørn Vinther Sørensen | 279 | 2020-02-04 | Haderslev vesterskov |
22 | Philip Elbek | 277 | 2020-01-18 | Kongelunden del 4 (SV-del af skoven) (Dragør) |
23 | Jan Kiel | 277 | 2020-01-01 | Basnæs Slotspark |
24 | Anders Wiig Nielsen | 276 | 2020-01-01 | Boserup Skov (Roskilde) |
25 | Søren Blanke | 274 | 2020-01-18 | Øby |
26 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 271 | 2020-01-07 | Riis Skov |
27 | Christian Hjorth | 270 | 2020-02-07 | Krabbesholm skov |
28 | Thomas Siig Kristensen | 269 | ||
29 | Daniel Palm Eskildsen | 268 | 2020-01-11 | Store Kattinge Sø |
30 | Jens Ballegaard | 268 | 2020-02-13 | Skive |
31 | Mikkel Rasmussen | 268 | ||
32 | Helle Wendel Sørensen | 267 | 2020-01-03 | Risskov Skov (Århus) |
33 | Simon Vikstrøm | 266 | 2020-01-08 | Bøtø |
34 | Carsten Bohn Søndergaard | 265 | 2020-01-01 | Risskov Skov |
35 | Eric Schaumburg | 263 | ||
36 | Jan Speiermann | 262 | 2020-03-03 | Søndermarken, KBH |
37 | Lars Jensen Kruse | 261 | 2020-01-19 | Store Karlsminde (Halsnæs) |
38 | Leif Novrup | 259 | 2020-01-04 | Krabbesholm |
39 | Andreas Winding | 259 | 2020-01-11 | B2 |
40 | Morten Bentzon Hansen | 258 | ||
41 | Henrik Böhmer | 257 | 2020-05-20 | Varde By (Varde) |
42 | Bo Brauner | 257 | 2020-01-01 | Slagelse Lystskov |
43 | Leif Schack-Nielsen | 256 | 2020-01-09 | Kraneled (Vordingborg) |
44 | Rune Sø Neergaard | 256 | ||
45 | Orla Hugger Jakobsen | 255 | 2020-01-05 | Tornelund V.f. Haslev |
46 | Ole Kjuel Nielsen | 255 | 2020-05-13 | Søholm Engsø (Stevns) |
47 | Stig Hartvig Nielsen | 255 | 2020-01-13 | Store Karlminde |
48 | Conny Jensen | 255 | 2020-01-19 | Bangsbo Botaniske have, Frederikshavn |
49 | Joshua Emil Haahr | 254 | ||
50 | Else Hjorth | 251 | 2020-01-31 | Ndr. Feldborg plantage |
51 | Mads Bjarke Salling | 251 | 2020-01-01 | Jægersborg Dyrehave |
52 | Ole Kristjansen | 251 | 2020-03-14 | Viborg |
53 | Lars Johansen | 250 | 2020-01-02 | Farum |
54 | Arne Ruohonen | 250 | 2020-01-27 | |
55 | Niels Bomholt Jensen | 250 | 2020-03-19 | Ulbølle |
56 | Niels Bomholt | 250 | 2020-03-19 | Ulbølle |
57 | Svend Erik Petersen | 249 | 2020-02-27 | Nødebo, Nordsjælland |
58 | Stinne Aastrup | 248 | Viborg | |
59 | Gerner Majlandt | 246 | 2020-01-19 | Skive |
60 | Michael Mosebo Jensen | 246 | 2020-03-18 | Hindsgavl, F |
61 | Søren Peter Pinnerup | 244 | 2020-01-01 | Boserup Skov (Roskilde) |
62 | Hjalte Benjamin Johansen | 243 | 2020-06-09 | Mølleåen, Stampen-motorvejen |
63 | Sebastian Thorup Hansen | 241 | 2020-03-14 | Strødam engsø |
64 | Lisbeth Rødbro Jeppesen | 239 | 2020-01-29 | Skive |
65 | Michael Brunhøj Hansen | 238 | 2020-01-10 | Middelfart (Middelfart) |
66 | Jonathan Hemmer-Hansen | 238 | 2020-05-20 | Østerskov, Haderslev |
67 | David B. Collinge | 237 | 2020-01-01 | Hårbølle Hestehave (Vordingborg) |
68 | Elly Hansen | 236 | 2020-01-29 | Krabbeholm skov |
69 | Jan Badura | 233 | 2020-01-25 | Vigersted Mose (Ringsted) |
70 | Peter Hagen Thomasen | 232 | 2020-11-28 | Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk) |
71 | Stefan Sturup | 231 | 2020-01-12 | Søvang (Dragør) |
72 | Christian Rørdam | 230 | 2020-01-25 | Snekkersten, hjemme |
73 | Tommy Kaae | 230 | 2020-01-20 | Rold Skov v. Horsens (Horsens) |
74 | Anders Vadstrup Jensen | 229 | ||
75 | Bo Thyge Johansen | 229 | 2020-01-03 | Store Karlsmindevej Sølager, i redekasse. |
76 | Asger Lykkegaard Møldrup | 229 | 2020-04-22 | Mou Hede |
77 | Lars Tom-Petersen | 229 | 2020-02-19 | Lindbjerg Skov |
78 | Thomas Vikstrøm | 228 | 2020-01-10 | |
79 | Erhardt Ecklon | 227 | 2020-03-25 | Horseskov (Svendborg) |
80 | Morten Christensen | 227 | 2020-05-02 | Søttrup (Hjørring) |
81 | Knud-ERIK Andersen | 226 | 2020-01-03 | Strids Mølle (Holbæk) |
82 | Martin Svinth Weenink | 226 | 2020-01-13 | Risskov Skov |
83 | Mark Hammond | 224 | 2020-04-17 | Kulhuse (Frederikssund) |
84 | Henrik Dahl | 224 | 2020-01-13 | Hesede skov |
85 | Ralph Qwinten | 221 | 2020-01-02 | Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk) |
86 | Peter Staarup Christensen | 221 | 2020-06-03 | Vestskoven |
87 | Henrik Kingo Andersen | 221 | 2020-01-25 | Næsby |
88 | Jørgen Madsen | 219 | 2020-01-02 | Benløse (Ringsted) |
89 | Henrik Pedersen | 217 | 2020-04-01 | Slotved Skopv |
90 | Esben Bjørn Salmonsen | 215 | 2020-06-22 | Farum Lillevang (h) |
91 | Kjeld Bjarne Nielsen | 214 | 2020-02-11 | Høbjerg Hegn |
92 | Martin Liebermann | 213 | 2020-03-16 | Fælleshave |
93 | Henrik Petersen | 210 | 2020-04-08 | Mariebjerg Kirkegård (Gentofte) |
94 | Gert Juul Jeppesen | 210 | 2020-01-04 | Elkenøre |
95 | Rie Birkelund Elgaard Jensen | 210 | 2020-03-28 | Kongelunden |
96 | Mikael Kristensen | 210 | 2020-02-27 | Haastrup |
97 | Sten Petersen | 209 | 2020-01-07 | Gribskov |
98 | Christian Michael Villadsen | 208 | 2020-01-27 | Risskov Skov (Århus) |
99 | Ulrik Kjøller Skovenborg | 207 | 2020-03-22 | Klostermøllen |
100 | Christian Leth | 207 | 2020-01-01 | Gribskov |
101 | Søren Tanderup | 205 | 2020-05-02 | Gundsømagle Sø |
102 | Niels Peter Møller Jensen | 204 | 2020-07-01 | Lundsbæk (Haderslev) |
103 | Emil Skovgaard Brandtoft | 202 | 2020-02-14 | Ålsrode kær |
104 | Laurids Erik Andreassen | 202 | 2020-05-26 | Dejbjerg Plantage (Ringkøbing-Skjern) |
105 | Mathias Blicher Bjerregård | 202 | 2020-06-13 | Holmene |
106 | Klaus Homøe | 202 | 2020-02-07 | Hesede Skov, Faxe |
107 | Jan Hjort Christensen | 202 | 2020-01-16 | Gilleleje |
108 | Peder Nygaard Nielsen | 202 | 2020-02-11 | Sellerup Skov |
109 | Kurt Prentow | 201 | 2020-06-10 | Hirtshals |
110 | Andreas Bennetsen Boe | 200 | ||
111 | Per Rasmussen | 199 | 2020-03-08 | Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn) |
112 | Louise Tanderup | 195 | 2020-05-02 | Gundsømagle Sø |
113 | Jens Ekelund | 195 | 2020-04-28 | Høve Strand |
114 | Torben Kragh | 193 | ||
115 | Ingelise Aarøe Petersen | 193 | kongelunden | |
116 | Per Poulsen | 191 | 2020-04-21 | Vinderød Skov (Halsnæs) |
117 | Johnny Krämer Christensen | 191 | 2020-12-22 | Hjortshøj By (Århus) |
118 | Lise Hammer | 187 | 2020-04-19 | Gundsømagle Sø (Roskilde) |
119 | Jørgen Ballegaard | 187 | 2020-01-11 | Bryrup |
120 | Morten Rasmussen | 184 | ||
121 | Lærke Sofie Glerup | 181 | Ålsrode Kær | |
122 | Mads Oddershede | 180 | 2020-01-19 | Indelukket, Frederiksbord Slot |
123 | Aage Kabbelgaard | 179 | 2020-02-10 | Nødebohuse |
124 | Poul Krag | 178 | 2020-02-13 | Krabbesholm, Skive |
125 | Finn Just Christensen | 178 | 2020-06-28 | Bøffelkobbel Skov (Sønderborg) |
126 | Jørgen Muldtofte | 176 | 2020-09-14 | Gilleleje |
127 | Iben Hove Sørensen | 172 | 2020-01-02 | Tingvad |
128 | Lene Smith | 170 | ||
129 | Carsten Friis Overby | 169 | 2020-04-11 | Ulvshaleskoven (Vordingborg) |
130 | Tina Hansen | 168 | 2020-07-22 | Lysbro (Silkeborg) |
131 | Jørgen Bjerregaard | 167 | ||
132 | Camilla Walther Funch | 167 | ||
133 | Burmann Larsen | 158 | 2020-01-25 | Ryomgård (Syddjurs) |
134 | Kaj Erik Nielsen | 157 | 2020-03-05 | Ellesumpen |
135 | Jørgen Hjorth Jensen | 153 | 2020-03-16 | Hindsgavl Skove (Julie-, Mathilde-, Batteriplant.) (Middelfart) |
136 | Morten Heegaard | 152 | 2020-03-24 | Gundsømagle Sø |
137 | Heidi Lund Bjerregaard | 152 | 2020-01-10 | Matriklen |
138 | Finn Brandt | 137 | 2020-01-10 | Rungstedgård |
139 | Mikkel Bello Andreasen | 133 | Stenagergård, Ebeltoft | |
140 | Jens J Brøndum | 127 | ||
141 | Carl Emil Riising Nielsen | 121 | 2020-07-05 | Fuglevad til Brede (Lyngby-Taarbæk) |
142 | Bart Westgeest | 112 | 2020-03-10 | Fruering Fredskov (Skanderborg) |
143 | Daniel Lehmberg | 106 | 2020-03-19 | Strødam |
144 | Morten Drejer | 102 | 2020-01-11 | Sølager |
145 | Ole Brauer | 97 | 2020-05-04 | Nødebo - nær sportspladsen |
146 | Freddy Hansen (fsh) | 83 | 2020-01-27 | Dyreborg By (Faaborg-Midtfyn) |
147 | Klaus Baastrup | 32 | 2020-06-03 | Fuglevad til Brede (Lyngby-Taarbæk) |