Danske Årsarter 2020

Danske Årsarter 2020

Frederik Johansen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Frederik Johansens kryds

Dette er Frederik Johansens Danske Årsarter 2020

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2020-01-13 Højerup
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2020-06-14 Kabeltromlen
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2020-01-01 Ballum Enge
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2020-01-01 Ballum sluse
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2020-01-13 Nakskov
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2020-04-01 Maribo Søndersø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2020-01-01 Ballum sluse
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2020-12-20 Bøgeskov, Stevns
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2020-01-01 Ballum sluse
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2020-01-13 Nakskov Fjord
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2020-01-01 Ballum sluse
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2020-01-13 Nakskov Fjord
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2020-01-01 Ballum sluse
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2020-03-14 Roden Fed
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2020-04-06 Nordstrand, Skagen
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2020-01-01 Ballum Enge
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2020-01-13 Nakskov Fjord
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2020-01-01 Ballum Enge
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2020-03-20 Terkelsbøl
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2020-01-01 Ballum sluse
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2020-03-23 Uge
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2020-11-07 Nexø Sydstrand (Bornholm)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2020-04-05 Grenen
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2020-01-01 Ballum sluse
29 X Knarand (Mareca strepera) 2020-01-13 Holtegård, Maribo Søerne
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2020-01-01 Ballum sluse
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2020-01-01 Ballum sluse
33 X Spidsand (Anas acuta) 2020-01-01 Ballum sluse
34 X Krikand (Anas crecca) 2020-01-01 Ballum sluse
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2020-02-18 Kruså Mølledam
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2020-01-13 Holtegård, Maribo Søerne
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2020-07-09 Damhussøen
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2020-02-23 Søholm
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2020-01-13 Holtegård, Maribo Søerne
41 X Bjergand (Aythya marila) 2020-01-02 Stubbe Sø
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2020-11-28 Mandehoved*
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2020-01-04 Klint
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2020-03-05 Lumsås
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2020-01-04 Klint
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2020-03-05 Sandflugtsplantagen
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2020-01-04 Klint
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2020-01-04 Klint
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2020-01-13 Holtegård, Maribo Søerne
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2020-01-02 Stubbe Sø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2020-01-02 Stubbe Sø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2020-01-04 Klint
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2020-01-13 Holtegård, Maribo Søerne
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2020-05-22 Storsig, Skagen
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2020-05-07 Nordstrand
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2020-10-29 Stevns Fyr
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2020-05-12 Grenen, Skagen
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2020-01-03 København
77 X Huldue (Columba oenas) 2020-01-01 Draved Skov
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2020-01-01 Draved Skov
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2020-05-24 Grenen
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2020-01-01 Ballum
82 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2020-05-25 Bøgballe
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2020-02-21 Kruså Mølledam
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2020-09-10 Køge Nordstrand
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2020-01-16 Højerup
90 X Blishøne (Fulica atra) 2020-01-16 Lund Havn
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2020-01-01 Draved Skov
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2020-01-01 Løgumkloster
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2020-01-04 Klint
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2020-01-13 Holtegård, Maribo Søerne
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2020-03-05 Klint Havn
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2020-06-12 Lille Vildmose
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2020-01-01 Ballum sluse
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2020-01-01 Ballum sluse
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2020-01-01 Ballum Enge
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2020-01-01 Ballum Enge
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2020-01-01 Ballum sluse
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2020-03-19 Rømø Dæmningen
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2020-04-08 Grenen
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2020-07-22 Rømø, Sønderstrand
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2020-04-28 Grenen
120 X Storspove (Numenius arquata) 2020-01-01 Ballum sluse
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2020-01-01 Ballum sluse
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2020-01-01 Ballum sluse
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2020-03-22 Mandø Forland
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2020-01-01 Ballum sluse
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2020-02-15 Saltvandssøen
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2020-09-05 Kalløgrå
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2020-07-14 Bøtø Nor, Nordtårnet
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2020-07-14 Bøtø Nor, Sydtårnet
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2020-01-04 Klint
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2020-01-01 Ballum sluse
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2020-04-01 Rødby Havn
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2020-07-27 Tipperne
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2020-03-24 Ballum
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2020-03-24 Sønderstrand
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2020-01-01 Rømø
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2020-04-20 Det Grå Fyr
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2020-03-28 Tryggevælde Ådal
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2020-01-17 Køge sydstrand
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2020-04-23 Grenen, Skagen
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2020-04-08 Grenen
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2020-04-23 Grenen, Skagen
160 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-20 Sønderho, Fanø
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2020-01-04 Klint
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2020-01-01 Ballum sluse
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2020-01-04 Klint
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2020-03-20 Sneum Digesø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2020-01-01 Ballum sluse
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2020-01-01 Ballum Enge
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2020-04-07 Grenen
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2020-04-07 Grenen
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2020-01-01 Ballum Enge
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2020-03-04 Rødvig Havn
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2020-10-24 Rødvig
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2020-03-18 Sprogø
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2020-06-21 Præstøfjord
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2020-04-04 Sprogø
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2020-05-08 Grenen
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2020-04-06 Nordstrand, Grenen
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2020-05-01 Nordstrand
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2020-06-21 Bøtø Nor, Nordtårnet
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2020-07-23 Gl. Hviding Engsø
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2020-01-04 Klint
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2020-05-04 Grenen
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2020-04-05 Grenen
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2020-09-10 Klint
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2020-01-04 Klint
208 X Alk (Alca torda) 2020-01-04 Klint
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2020-01-04 Klint
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2020-01-04 Klint
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2020-01-04 Klint
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2020-01-04 Klint
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2020-04-24 Grenen
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2020-01-04 Klint
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2020-07-28 Bækbygård Strand
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2020-03-23 Smedager
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2020-01-04 Klint
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2020-01-01 Ballum sluse
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2020-03-24 Rømø Dæmningen
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2020-03-21 Lakolk
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-07 Skarvsøen, Skagen
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2020-01-01 Rømø dæmningen
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2020-01-01 Rømø dæmningen
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2020-03-22 Mandø Forland
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2020-04-01 Højerup
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2020-05-21 Skagen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2020-04-23 Det Grå Fyr
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2020-05-21 Skagen
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2020-06-17 Det Grå Fyr
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2020-04-05 Grenen
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-20 Skagen
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2020-01-01 Ballum
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2020-02-19 Draved Skov
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2020-03-21 Lakolk
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2020-01-02 Ballum sluse
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2020-04-18 Grenen, Skagen
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2020-05-08 Grenen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2020-01-02 E45
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2020-04-05 Grenen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2020-01-01 Ballum sluse
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2020-01-01 Ballum Enge
272 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2020-08-04 Gedser Odde*
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2020-01-01 Ballum Enge
274 X Slørugle (Tyto alba) 2020-03-22 Ballum
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2020-01-01 Ballum omegn
278 X Natugle (Strix aluco) 2020-01-12 Højerup
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2020-02-01 Hesede Skov
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2020-03-20 Blåbjerg Klitplantage
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2020-03-20 Blåbjerg Klitplantage
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2020-01-01 Hjerpsted
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2020-01-01 Ballum sluse
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2020-05-27 Kabeltromlen, Skagen
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2020-04-21 Nedermosen, Skagen
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2020-01-01 Draved Skov
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2020-02-21 E45 v/ Kruså
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2020-02-19 Draved Skov
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2020-01-01 Ballum Enge
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2020-08-18 Højerup
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2020-01-01 Ballum Enge
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2020-04-19 Flagbakken
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2020-01-01 Ballum sluse
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2020-05-10 Grenen
310 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-09 Bredfjed, Lolland
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2020-01-13 Maribo Søerne
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2020-05-09 Grenen
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2020-01-01 Draved Skov
318 X Husskade (Pica pica) 2020-01-05 Højerup
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2020-01-05 Højerup
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2020-01-05 Højerup
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2020-01-01 Ballum Enge
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2020-01-01 Ballum Enge
325 X Ravn (Corvus corax) 2020-01-15 Store Heddinge
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2020-01-04 Køge
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2020-02-01 Hesede Skov
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2020-03-19 Draved Skov
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2020-01-01 Draved Skov
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2020-02-21 Skast Mose
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2020-01-01 Draved Skov
332 X Musvit (Parus major) 2020-01-01 Draved Skov
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2020-05-13 Grenen
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2020-03-21 Ballum Sluse
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2020-03-19 Draved Skov
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2020-02-07 Højerup
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2020-04-04 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2020-02-14 Ballum sluse
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2020-06-25 Grenen, Skagen
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2020-04-07 Grenen
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2020-04-05 Grenen
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2020-04-18 Grenen, Skagen
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2020-01-01 Draved Skov
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2020-05-01 Grenen
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2020-09-19 Stevns Fyr* (16 selvfundene ialt)
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2020-10-12 Grønningen
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2020-10-11 Tipmosen*
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2020-04-20 Nordstrand, Grenen
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2020-03-16 Højerup
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 X * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2020-05-27 Ellekrattet
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2020-06-01 Christiansø*
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2020-06-07 Skarvsøen, Skagen
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2020-04-22 Grenen, Skagen
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2020-05-27 Nordstrandvej, Skagen
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2020-05-02 Nordstrand
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2020-05-21 Kabeltromlen
369 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 2020-06-01 Christiansø
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2020-05-10 Grenen
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2020-05-10 Grenen
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2020-05-28 Tryggevælde Ådal
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2020-04-08 Grenen
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2020-05-03 Grenen, Skagen
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2020-10-10 Juvre enge, Rømø
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2020-04-23 Grenen, Skagen
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2020-05-01 Grenen
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2020-01-01 Draved Skov
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2020-01-01 Draved Skov
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2020-01-01 Ballum
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2020-01-01 Draved Skov
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2020-01-01 Draved Skov
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2020-01-01 Draved Skov
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2020-06-14 Kabeltromlen, Grenen
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2020-01-01 Ballum sluse
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2020-04-05 Grenen
404 X Solsort (Turdus merula) 2020-01-01 Ballum
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2020-02-23 Engene v/ Comwell Køge
407 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-07 Sorthat Odde, Bornholm
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2020-01-01 Draved Skov
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2020-01-10 Højerup
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2020-03-10 Søholm
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2020-01-01 Rømø
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2020-05-10 Grenen
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2020-01-01 Ballum
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2020-03-23 Tinglev Mose
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2020-05-09 Sylviastien
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2020-10-13 Blåvand Fuglestation
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2020-04-27 Ellekrattet
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2020-05-31 Christiansø*
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2020-03-19 Rimmevejmarkerne, Rømø
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2020-04-22 Det Grå Fyr
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-12 Ebletoft Færgehavn
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2020-04-24 Grenen
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2020-01-01 Hjerpsted
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2020-10-14 Tipmosen
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2020-04-06 Gammel Skagen
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2020-01-01 Ballum
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2020-01-05 Højerup
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2020-01-13 Højerup
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2020-04-23 Grenen, Skagen
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2020-05-21 Grenensøen
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2020-01-01 Ballum sluse
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2020-03-05 Lumsås
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 X Markpiber (Anthus campestris) 2020-05-23 Grenen, Skagen
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2020-01-01 Ballum Enge
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2020-04-07 Grenen
458 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2020-10-14 Tipmosen*
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2020-09-07 Højerup*
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2020-01-01 Løgumgårde*
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2020-01-01 Ballum sluse
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2020-01-06 Højerup
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2020-01-06 Højerup
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2020-01-01 Draved Skov
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2020-01-01 Draved Skov
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2020-05-21 Verdens Ende*
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2020-01-06 Højerup
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2020-01-01 Ballum sluse
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2020-01-06 Højerup
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2020-11-07 Nexø Sydstrand
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2020-01-02 Stubbe Sø
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2020-04-06 Nordstrand, Grenen
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2020-01-02 Stubbe Sø
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2020-01-06 Højerup
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2020-03-28 Højerup*
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2020-01-01 Draved Skov
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2020-09-26 Ballum Enge*
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2020-01-04 Klint
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2020-01-01 Ballum Enge
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2020-01-01 Ballum Enge
485 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2020-11-20 Sønderho, Fanø
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2020-10-11 Tipmosen
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2020-01-01 Ballum sluse
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer