Danske Årsarter 2020

Danske Årsarter 2020

David B. Collinge


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af David B. Collinges kryds

Dette er David B. Collinges Danske Årsarter 2020

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2020-02-15 Køge Sydstrand (Køge)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2020-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2020-03-28 Bøgestrøm vest (Vordingborg)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2020-01-05 Vantore Strandhuse (Guldborgsund)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2020-01-04 Tjørnemarke (Vordingborg)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2020-01-01 Frederikshave (Vordingborg)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2020-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2020-01-05 Nørre Frejlev (Guldborgsund)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2020-01-05 Nørre Frejlev (Guldborgsund)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2020-01-02 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2020-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2020-02-15 Eng vest for Køge Strandskov (Køge)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2020-01-01 Grønsund Syd Del 18 af IBA 84 (Vordingborg)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2020-01-05 Kettinge/Rågelunde Bækkeskov (Guldborgsund)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2020-01-02 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2020-01-04 Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2020-04-10 Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2020-01-04 Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2020-01-05 Hejrede Sø vest (Guldborgsund)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2020-01-02 Grønsund Gl. Færgehavn Del 17 af IBA 84 (Vordingborg)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2020-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2020-01-19 Nyord Enge (Vordingborg)
34 X Krikand (Anas crecca) 2020-01-04 Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2020-07-22 Hejrede Sø vest (Guldborgsund)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2020-01-02 Færgens Vænge (Vordingborg)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2020-01-02 Færgens Vænge (Vordingborg)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2020-01-03 Ulvshale Løb nord for broen (Vordingborg)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2020-01-01 Grønsund Syd Del 18 af IBA 84 (Vordingborg)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2020-02-29 Kysten ved Sandflugtsplantagen (Odsherred)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2020-02-29 Kysten ved Sandflugtsplantagen (Odsherred)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2020-01-03 Havet ud for Ulvshale Sommerhusområde (Vordingborg)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2020-01-19 Havet ud for Ulvshale Sommerhusområde (Vordingborg)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2020-01-02 Grønsund Syd Del 18 af IBA 84 (Vordingborg)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2020-01-05 Hejrede Sø vest (Guldborgsund)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2020-01-01 Grønsund Syd Del 18 af IBA 84 (Vordingborg)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2020-01-01 Grønsund Gl. Færgehavn Del 17 af IBA 84 (Vordingborg)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2020-05-22 Fyrvej, Skagen (Frederikshavn)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2020-05-06 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2020-10-28 Helsingør nord (Helsingør)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2020-05-02 Gelsted ved Næstved (Næstved)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2020-01-03 Stege (Vordingborg)
77 X Huldue (Columba oenas) 2020-03-21 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2020-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2020-01-05 Nørre Frejlev (Guldborgsund)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2020-03-28 Nyord Kirkegård (Vordingborg)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2020-03-16 Frederiksberg Have (Frederiksberg)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2020-01-01 Grønsund Syd Del 18 af IBA 84 (Vordingborg)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2020-03-08 Østerbro, ydre (København)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2020-01-01 Grønsund Syd Del 18 af IBA 84 (Vordingborg)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2020-01-03 Havet ud for Ulvshale Sommerhusområde (Vordingborg)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2020-01-05 Maribo Søndersø midt (Lolland)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2020-01-19 Havet ud for Ulvshale Sommerhusområde (Vordingborg)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2020-05-16 Birkesø, Lille Vildmose (Aalborg)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2020-03-19 Ulvshale Løb nord for broen (Vordingborg)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2020-03-19 Ulvshale Løb nord for broen (Vordingborg)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2020-01-03 Høje Nyord (Vordingborg)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2020-03-19 Nyord Enge (Vordingborg)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2020-05-24 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2020-03-19 Nyord Enge (Vordingborg)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2020-05-02 Klimasø ved Røglebakke, Holsted (Næstved)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2020-06-13 Sønderstrand Rømø (Tønder)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2020-05-16 Troldsø (Frederikshavn)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2020-01-03 Ulvshale Løb nord for broen (Vordingborg)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2020-07-16 Ølsemagle Revle (Køge)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2020-05-08 Nyord Enge (Vordingborg)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2020-08-30 Gedser Odde (Guldborgsund)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2020-07-16 Ølsemagle Revle (Køge)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2020-01-03 Ulvshale Løb syd for broen (Vordingborg)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2020-05-24 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2020-08-22 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2020-05-16 Birkesø, Lille Vildmose (Aalborg)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2020-05-18 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2020-04-13 Nyord Enge (Vordingborg)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2020-01-05 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2020-05-16 De nordlige græsningsfenner, Lille Vildmose (Aalborg)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2020-04-03 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2020-03-17 Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København)
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2020-05-24 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2020-08-22 Kalløgrå (Guldborgsund)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2020-04-30 Grønsund Syd Del 18 af IBA 84 (Vordingborg)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2020-05-09 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2020-10-24 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2020-02-15 Køge Sydstrand (Køge)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2020-04-19 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2020-05-06 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2020-08-22 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2020-05-06 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2020-05-17 Hirtshals Havn (Hjørring)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2020-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2020-08-30 Gedser Odde (Guldborgsund)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2020-05-16 Birkesø, Lille Vildmose (Aalborg)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2020-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2020-01-01 Grønsund Gl. Færgehavn Del 17 af IBA 84 (Vordingborg)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2020-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2020-04-19 Vallebo Skov og Røstofte Kohave (Vordingborg)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2020-07-16 Ølsemagle Revle (Køge)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2020-04-04 Grønsund Syd Del 18 af IBA 84 (Vordingborg)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2020-05-24 Kongelundsengene, del 2 af Kongelundsstranden (Dragør)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2020-05-05 Ydre Fanefjord, Del 11 af IBA 84 (Vordingborg)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2020-05-05 Grønsund Gl. Færgehavn Del 17 af IBA 84 (Vordingborg)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2020-05-18 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2020-05-17 Skagen Havn (Frederikshavn)
208 Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2020-04-05 Sprogø (Slagelse)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2020-05-18 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2020-02-29 Kysten ved Sandflugtsplantagen (Odsherred)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2020-02-29 Klintebjerg ved Klint (Odsherred)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2020-05-18 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2020-04-12 Mandemarke bakker/Høvblege (Vordingborg)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2020-05-17 Hirtshals Havn (Hjørring)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2020-01-01 Grønsund Syd Del 18 af IBA 84 (Vordingborg)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2020-05-16 Ulvedybet (Jammerbugt)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2020-01-25 Søndersø (Furesø kommune) (Furesø)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-10 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2020-01-01 Fanefjord, del 10 af IBA 84 (Vordingborg)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2020-01-03 Ulvshale Løb nord for broen (Vordingborg)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2020-10-03 Mandø Låningsvej Vadehavet (Esbjerg)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2020-04-12 Karensby Bakker (Vordingborg)
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2020-04-15 Busemarke Mose (Vordingborg)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2020-05-10 Barholm ved Møn-Bogø Dæmningen (Vordingborg)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2020-05-21 Nedermose, Skagen (Frederikshavn)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2020-05-21 Nedermose, Skagen (Frederikshavn)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 2020-04-16 Veddelen (Vordingborg)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2020-01-01 Grønsund Syd Del 18 af IBA 84 (Vordingborg)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2020-01-04 Gammel Dyrehave ved Marienborg (Vordingborg)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2020-04-02 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2020-01-19 Høje Nyord (Vordingborg)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2020-05-21 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2020-03-18 Nielstrup, Sydsjælland (Faxe)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2020-05-08 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2020-01-05 Farø (Vordingborg)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2020-01-05 Majbølle Nor (Guldborgsund)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2020-01-04 Tostenæs (Vordingborg)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2020-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2020-01-11 Hesede Skov (Faxe)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2020-01-25 Flyvestation Værløse (Furesø)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2020-05-10 Aldershvile (Vordingborg)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2020-03-08 Rådvad til Strandmøllen (Lyngby-Taarbæk)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2020-05-22 Nedermose, Skagen (Frederikshavn)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2020-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2020-09-19 Tisvilde Hegn (Gribskov)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2020-04-05 Vesterlund ved Thyregod (Vejle)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2020-01-11 Korskilde (Greve erhvervsområde) (Greve)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2020-05-21 Nedermose, Skagen (Frederikshavn)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2020-05-18 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2020-05-10 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2020-01-19 Nyord Enge (Vordingborg)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2020-05-21 Stald Grenen, Skagen (Frederikshavn)
310 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-08 Lalandia-Dragsminde Sluse (Lolland)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2020-01-05 Søholt Storskov (Lolland)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2020-01-17 Korskilde (Greve erhvervsområde) (Greve)
318 X Husskade (Pica pica) 2020-01-01 Frederikshave (Vordingborg)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2020-01-01 Færgens Vænge (Vordingborg)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2020-01-01 Hårbølle (Vordingborg)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2020-01-01 Færgens Vænge (Vordingborg)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2020-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
325 X Ravn (Corvus corax) 2020-01-11 Hesede Skov (Faxe)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2020-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2020-01-05 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2020-04-05 Kokborg (Vejle)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2020-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2020-01-11 Brandelev (Næstved)
332 X Musvit (Parus major) 2020-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2020-03-28 Ulvshale Løb nord for broen (Vordingborg)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2020-05-19 Kirkeklit (Frederikshavn)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2020-01-03 Høje Nyord (Vordingborg)
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2020-05-17 Hirtshals (Hjørring)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2020-06-13 Sønderstrand Rømø (Tønder)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2020-04-12 Veddelen (Vordingborg)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2020-04-19 Østerbro, ydre (København)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2020-05-02 Præstø By og Havn (Vordingborg)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2020-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2020-04-18 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2020-04-13 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2020-03-19 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2020-06-01 Ringebæk Sø (Brøndby)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2020-05-10 Barup Sø (FVF-område) (Guldborgsund)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2020-06-23 Vigersted By (Ringsted)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2020-05-15 Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2020-05-24 Kongelunden del 5 (marker og nyskov NV for skoven) (Dragør)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2020-05-10 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2020-05-31 Tryggevælde Ådal (Stevns)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2020-04-12 Mandemarke bakker/Høvblege (Vordingborg)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2020-05-07 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2020-04-22 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2020-05-08 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2020-03-26 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2020-01-02 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2020-01-04 Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2020-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2020-02-23 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2020-07-31 Skjern Å, Hastrup Sø - Tykskov (Vejle)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2020-01-05 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2020-04-10 Mandemarke bakker/Høvblege (Vordingborg)
404 X Solsort (Turdus merula) 2020-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-04 Sorthat Odde (Bornholm)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2020-01-01 Frederikshave (Vordingborg)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2020-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2020-03-17 Bispebjerg Kirkegård (København)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2020-04-05 Thyregod (Vejle)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2020-05-17 Gyvelstien (Frederikshavn)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2020-01-01 Damme/St.Damme (Vordingborg)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2020-05-21 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2020-05-09 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2020-05-17 Gyvelstien (Frederikshavn)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2020-06-03 Fanefjord Skov (Vordingborg)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2020-04-12 Klintholm Havn og By (Vordingborg)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2020-04-08 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-13 Surender by/agerland (Syddjurs)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2020-04-10 Hundevængsgård (Vordingborg)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2020-04-10 Hundevængsgård (Vordingborg)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2020-05-08 Nyord Enge (Vordingborg)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2020-03-08 Rådvad til Strandmøllen (Lyngby-Taarbæk)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2020-01-01 Damme/St.Damme (Vordingborg)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2020-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2020-03-18 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2020-05-01 Kragetinget ved Farø (Vordingborg)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2020-05-09 Hastrup Mølle (Vejle)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2020-03-19 Stege Havn (Vordingborg)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2020-01-02 Færgens Vænge (Vordingborg)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2020-05-09 Øster Grundet (Vejle)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2020-01-05 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2020-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2020-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2020-04-29 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2020-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2020-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2020-01-19 Ulvshale Sommerhusområde (Vordingborg)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2020-03-18 Bredemade Eng, Bogø (Vordingborg)
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2020-03-20 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2020-01-11 Hesede Skov (Faxe)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2020-01-05 Godsø (Guldborgsund)
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2020-04-23 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2020-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2020-02-08 Ølsemagle Revle (Køge)
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2020-04-10 Hundevængsgård (Vordingborg)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2020-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2020-03-19 Nyord Enge (Vordingborg)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer