Danske Årsarter 2020

Danske Årsarter 2020

Peder Nygaard Nielsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Peder Nygaard Nielsens kryds

Dette er Peder Nygaard Nielsens Danske Årsarter 2020

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2020-04-18 Tørring Fælled
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2020-01-02 Hvejsel
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2020-10-24 Rosenvold
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2020-05-02 Givskud
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2020-01-01 Skjern Enge
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2020-01-01 Skjern Enge
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2020-12-16 Galtkær
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2020-01-01 Skjern Enge
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2020-10-15 Galtkær
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2020-01-01 Skjern Enge
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2020-01-01 Skjern Enge
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2020-01-01 Skjern Enge
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2020-01-01
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2020-03-16 Galtkær
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2020-01-01 Værnengene
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2020-04-23 Galtkær
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2020-01-01 Skjern Enge
29 X Knarand (Mareca strepera) 2020-01-01 Skjern Enge
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2020-01-01 Skjern Enge
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2020-01-01 Skjern Enge
33 X Spidsand (Anas acuta) 2020-01-01 Skjern Enge
34 X Krikand (Anas crecca) 2020-01-01 Skjern Enge
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2020-01-01 Skjern Enge
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2020-10-18 Ejstrup Sø
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2020-01-01 Skjern Enge
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2020-01-01 Skjern Enge
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2020-01-01 Hvide Sande
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2020-11-06 Rosenvold
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2020-01-01 Hvide Sande
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2020-01-01 Skjern Enge
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2020-01-01 Skjern Enge
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2020-01-01 Værnengene
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2020-01-20 Trelde Næs
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2020-06-25 Frederikshåb Plantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2020-05-03 Galtkær
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2020-04-27 Ølholm Kær
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2020-01-01 Skjern Enge
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2020-01-01
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2020-01-16 Ejstrupholm
82 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2020-05-25 Bøgballe
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2020-01-20 Rands Fjord
84 X Engsnarre (Crex crex) 2020-05-04 Tørring Kær
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2020-03-09 Tørring Kær
90 X Blishøne (Fulica atra) 2020-01-01 Skjern Enge
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2020-01-11 Gludsted
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2020-01-11 MES-sø
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2020-04-20 Sletkær
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2020-01-12 Vejle Inderfjord
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2020-04-10 Brande
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2020-04-13 Horsens Nørrestrand
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2020-01-01 Skjern Enge
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2020-01-01 Værnengene
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2020-09-13 Rosenvold
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2020-04-13 Alrø
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2020-04-06 Galtkær
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2020-05-05 Skjern Enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2020-05-05 Skjern Enge
120 X Storspove (Numenius arquata) 2020-01-01 Skjern Enge
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2020-04-13 Alrø
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2020-04-11 Værnengene
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2020-08-29 Rosenvold
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2020-08-23 Rosenvold
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2020-04-04 Galtkær
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2020-05-19 Galtkær
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2020-12-23 Hvide Sande Havn
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2020-01-01 Værnengene
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2020-12-06 Borre Odde
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2020-06-25 Frederikshåb Plantage
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 X Tredækker (Gallinago media) 2020-08-23 Tørring Fælled
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2020-01-07 Galtkær
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2020-04-19 Galtkær
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2020-04-04 Galtkær
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2020-04-11 Værnengene
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2020-04-23 Galtkær
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2020-04-11 Værnsande
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2020-04-20 Hedelund Stenleje
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2020-10-08 Skjern Enge
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2020-01-01 Skjern Enge
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2020-11-14 Rosenvold
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2020-03-30 Kongens Kær
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2020-01-01 Skjern Enge
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2020-01-01 Skjern Enge
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2020-01-01
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2020-04-20 Sletkær
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2020-06-21 Ebeltoft Færgehavn
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2020-05-05 Skjern Enge
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2020-05-24 Borre Odde
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2020-09-13 Rosenvold
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda) 2020-10-17 Rosenvold
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2020-10-10 Rosenvold
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2020-01-01 Hvide Sande
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2020-01-01 Skjern Enge
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2020-04-11 Værnengene
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2020-04-11 Skænken Sø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2020-01-01 Gullestrup
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2020-01-01
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2020-01-01 Skjern Enge
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2020-04-06 Galtkær
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2020-05-27 Galtkær
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-29 Vesterbølle Plantage
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2020-01-01
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2020-02-02 Hastrup Sø
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2020-04-11 Skjern Enge
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2020-01-01 Skjern Enge
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2020-04-14 Galtkær
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2020-01-10 Egsgård
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2020-01-01 Skjern Enge
271 Fjeldvåge (Buteo lagopus)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2020-01-01
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2020-02-11 Sellerup Skov
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2020-01-11 Arvad Mølle
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2020-01-03 Hastrup Plantage
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2020-01-27 Hjøllund
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2020-01-03 Hastrup Plantage
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2020-01-01
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2020-01-27 Hjøllund
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2020-01-26 Galtkær
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2020-05-21 Galtkær
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2020-01-09 Galtkær
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2020-01-03 Galtkær
318 X Husskade (Pica pica) 2020-01-01
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2020-01-01
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2020-01-01 Skjern Enge
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2020-04-11 Lindeballe
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2020-01-01
325 X Ravn (Corvus corax) 2020-01-01
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2020-01-03 Hastrup Plantage
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2020-01-03 Hastrup Plantage
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2020-01-03 Galtkær
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2020-03-31 Uldum Kær
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2020-01-01 Hvejsel
332 X Musvit (Parus major) 2020-01-01
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2020-10-17 Rosenvold
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2020-04-17 Horsbjerg Plantage
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2020-01-18 Hjortsvang Fælled
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2020-04-05 Galtkær
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2020-04-06 Galtkær
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2020-04-19 Galtkær
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2020-02-05 Ejstrupholm
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2020-05-10 Tinnet Krat
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2020-10-13 Blåvand
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2020-04-08 Uldum Kær
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2020-03-17 Hastrup Plantage
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2020-06-21 Agri
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2020-04-28 Hjortsvang Kær
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2020-06-02 Ejstrup Sø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2020-05-24 Askær
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2020-05-24 Borre Odde
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2020-06-02 Tørring Kær
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2020-08-13 Uldum Kær
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2020-04-10 Hvejsel
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2020-05-08 Galtkær
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2020-04-24 Galtkær
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2020-05-02 Galtkær
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2020-01-23 Galtkær
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2020-01-02 Hårsbjerg Plantage
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2020-01-02 Hvejsel
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2020-01-17 Hastrup Plantage
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2020-01-25 Århus Stadion
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2020-01-01 Skjern Enge
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2020-01-01 Hvejsel
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2020-01-01
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2020-01-17 Galtkær
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2020-03-04 Hastrup Plantage
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2020-01-22 Galtkær
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2020-05-20 Hastrup Plantage
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2020-01-02 Hvejsel
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2020-03-31 Hjortsvang Kær
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2020-05-03 Uldum Kær
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2020-10-13 Blåvands Huk
422 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2020-04-10 Brande
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2020-04-29 Nord for Vesterbølle Plantage ved Lerkenfeld Å
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2020-04-22 Galtkær
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2020-10-10 Rosenvold
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2020-04-26 Tørring Fælled
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2020-01-23 Hastrup Mølle
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2020-01-01 Hvide Sande
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2020-01-01 Hvejsel
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2020-02-02 Hastrup Plantage
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2020-04-11 Værnengene
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2020-02-01 Vejle
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2020-03-11 Galtkær
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2020-01-01 Skjern Enge
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2020-04-16 Hastrup Plantage
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2020-01-18 Hjortsvang Fælled
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2020-01-01 Hvide Sande
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2020-01-01
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2020-01-03 Hvejsel
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2020-01-16 Hvejsel
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2020-01-10 Harrild Hede
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2020-01-01 Nymindegab
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2020-10-17 Rosenvold
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2020-03-26 Galtkær
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2020-01-09 Hastrup Plantage
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2020-04-09 Hastrup Plantage
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2020-02-14 Hastrup Plantage
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2020-01-02 Hårsbjerg Plantage
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2020-01-07 Galtkær
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2020-01-02 Hårsbjerg Plantage
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2020-10-17 Rosenvold
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2020-01-01 Skjern Enge
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2020-01-11 Gludsted
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2020-02-14 Galtkær
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer