Danske Årsarter 2020

Danske Årsarter 2020

Finn Just Christensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Finn Just Christensens kryds

Dette er Finn Just Christensens Danske Årsarter 2020

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2020-03-05 Kliplev (Aabenraa)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2020-07-12 Øster Løgum (Aabenraa)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2020-01-01 Vester Sottrup (Sønderborg)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2020-01-23 Rømødæmningen (Tønder)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2020-01-10 Hindemade (Haderslev)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2020-01-01 Kliplev Mark (Aabenraa)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2020-01-01 Øster Gejl Mose (Aabenraa)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2020-01-21 Nørre Vilstrup (Haderslev)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2020-01-01 Kliplev Mark (Aabenraa)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2020-01-12 Adelvad (Tønder)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2020-01-01 Lille Søgård Sø (Aabenraa)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2020-01-12 Heds (Aabenraa)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2020-01-01 Kliplev Mark (Aabenraa)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2020-01-12 Uge (Aabenraa)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2020-01-12 Ballum Forland (Tønder)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2020-04-23 Bommerlund Plantage (Aabenraa)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2020-01-10 Hindemade (Haderslev)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2020-01-01 Kruså Møllesø (Aabenraa)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2020-01-08 Kegnæs Drej (Sønderborg)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2020-01-01 Klattrup Grusgrav (Aabenraa)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2020-01-12 Ballum Forland (Tønder)
34 X Krikand (Anas crecca) 2020-01-01 Kruså Møllesø (Aabenraa)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2020-01-01 Kruså Møllesø (Aabenraa)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2020-01-01 Uge (Aabenraa)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2020-01-01 Kliplev Mark (Aabenraa)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2020-02-02 Gråsten Søerne (Sønderborg)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2020-01-03 Åbenrå Sønderstrand (Aabenraa)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2020-01-08 Østersøen syd for Als (Sønderborg)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2020-01-08 Østersøen syd for Als (Sønderborg)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2020-01-01 Kliplev Mark (Aabenraa)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2020-01-01 Uge (Aabenraa)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2020-01-03 Åbenrå Sønderstrand (Aabenraa)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2020-01-08 Farvandet omkring Okseøerne (Aabenraa)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2020-05-20 Haderslev (Haderslev)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2020-05-14 Padborg (Aabenraa)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2020-01-01 Haderslev (Haderslev)
77 X Huldue (Columba oenas) 2020-02-05 Kelstrup Plantage (Aabenraa)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2020-01-01 Årtoft Mark (Aabenraa)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2020-04-22 Store Tønde og Jejsing Mark (Tønder)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2020-01-05 Bolderslev (Aabenraa)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2020-01-08 Kruså Møllesø (Aabenraa)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2020-01-01 Lille Søgård Sø (Aabenraa)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2020-01-01 Lille Søgård Sø (Aabenraa)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2020-01-12 Lundsgårde og Ellehus (Tønder)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2020-01-01 Kruså Møllesø (Aabenraa)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2020-01-19 Østersøen syd for Als (Sønderborg)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2020-01-03 Åbenrå Sønderstrand (Aabenraa)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2020-01-08 Østersøen syd for Als (Sønderborg)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2020-01-07 Åbenrå Sønderstrand (Aabenraa)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2020-04-22 Højer Vade (Tønder)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2020-01-10 Hindemade (Haderslev)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2020-01-12 Husum Enge (Tønder)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2020-01-12 Saltvandssøen (Tønder)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2020-01-19 Dynt Strandmose (Sønderborg)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2020-04-19 Hindemade (Haderslev)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2020-04-22 Brøns (Tønder)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2020-01-12 Vidåen, Lillevade (Tønder)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2020-01-12 Ballum Forland (Tønder)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2020-04-22 Gammel Frederikskog (Tønder)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2020-01-23 Lakolk Strand, Rømø (Tønder)
125 Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2020-04-22 Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2020-01-23 Lakolk Strand, Rømø (Tønder)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2020-01-12 Saltvandssøen (Tønder)
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2020-02-06 Sølsted Mose (Tønder)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2020-07-20 Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2020-04-19 Hovgård Skovene (Haderslev)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2020-01-03 Åbenrå Sønderstrand (Aabenraa)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 Tinksmed (Tringa glareola)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2020-04-22 Højer Vade (Tønder)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2020-04-22 Rømødæmningen (Tønder)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2020-01-01 Kliplev Mark (Aabenraa)
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2020-01-01 Uge (Aabenraa)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2020-01-01 Klattrup Grusgrav (Aabenraa)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2020-01-01 Uge (Aabenraa)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2020-04-06 Smedager (Aabenraa)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2020-08-23 Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2020-04-11 Fjellerup Strand (Norddjurs)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2020-08-23 Saltvandssøen (Tønder)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2020-07-20 Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
197 Havterne (Sterna paradisaea)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2020-07-20 Magisterkogen (Tønder)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2020-06-09 Åbenrå Sønderstrand (Aabenraa)
208 X Alk (Alca torda) 2020-05-09 Åbenrå Sønderstrand (Aabenraa)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2020-04-06 Smedager (Aabenraa)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 Sule (Morus bassanus)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2020-01-01 Lille Søgård Sø (Aabenraa)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2020-08-23 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2020-04-06 Sølsted Mose (Tønder)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2020-01-01 Kruså Møllesø (Aabenraa)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2020-01-01 Søgård Sø, Lundtoft (Aabenraa)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2020-08-23 Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 Hvepsevåge (Pernis apivorus)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2020-01-05 Moltrup (Haderslev)
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2020-04-06 Sølsted Mose (Tønder)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2020-01-01 Årtoft Mark (Aabenraa)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2020-01-11 Hovgård Skovene (Haderslev)
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2020-01-13 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2020-02-06 Husum Enge (Tønder)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2020-01-01 Øster Gejl Mose (Aabenraa)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2020-05-21 Tummelsbjerg marker (Sønderborg)
278 X Natugle (Strix aluco) 2020-06-28 Bøffelkobbel Skov (Sønderborg)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2020-01-10 Christiansdal, Vojens (Haderslev)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2020-07-18 Åbenrå (Aabenraa)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2020-01-03 Søgård Skov (Aabenraa)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2020-02-05 Kelstrup Plantage (Aabenraa)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2020-01-19 Bommerlund Plantage (Aabenraa)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2020-01-01 Uge (Aabenraa)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2020-04-22 Ballum Enge (Tønder)
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2020-01-19 Årtoft Plantage (Aabenraa)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2020-01-20 Rode Mose (Aabenraa)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2020-01-03 Kelstrup Søndermose (Aabenraa)
318 X Husskade (Pica pica) 2020-01-01 Årtoft Mark (Aabenraa)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2020-01-01 Gejlå Mark (Aabenraa)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2020-01-02 Kolding (Kolding)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2020-01-01 Uge (Aabenraa)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2020-01-01 Urnehoved (Aabenraa)
325 X Ravn (Corvus corax) 2020-01-01 Øster Gejl Mose (Aabenraa)
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2020-01-05 Kelstrup Søndermose (Aabenraa)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2020-01-05 Tinglev (Aabenraa)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2020-01-01 Birkekær, Tinglev (Aabenraa)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2020-01-22 Kelstrup Søndermose (Aabenraa)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2020-01-01 Birkekær, Tinglev (Aabenraa)
332 X Musvit (Parus major) 2020-01-01 Birkekær, Tinglev (Aabenraa)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2020-04-22 Lakolk Sø, Rømø (Tønder)
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2020-02-04 Lundtoft (Aabenraa)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2020-01-23 Lakolk Strand, Rømø (Tønder)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2020-04-22 Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2020-04-14 Bramdrup (Haderslev)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2020-04-22 Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2020-01-22 Sønderborg, Mølledammen (Sønderborg)
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2020-04-17 Kelstrup Plantage (Aabenraa)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2020-03-17 Holbøl (Aabenraa)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2020-04-22 Tønder Kog (vest for Vidåen) (Tønder)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2020-06-14 Åbenrå (Aabenraa)
368 Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2020-06-09 Bajstrup (Aabenraa)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2020-05-21 Gejl Å, Kelstrup Plantage - kommunegrænsen (Aabenraa)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2020-04-14 Holbøl (Aabenraa)
380 Havesanger (Sylvia borin)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2020-04-22 Holbøl (Aabenraa)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2020-05-05 Rise Hjarup (Aabenraa)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2020-01-03 Kelstrup Plantage (Aabenraa)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2020-01-03 Søgård Skov (Aabenraa)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2020-01-03 Kelstrup Plantage (Aabenraa)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2020-01-22 Kelstrup Plantage (Aabenraa)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2020-02-02 Gråsten, Roden Skov (Sønderborg)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2020-01-07 Gammel Skovbøl (Aabenraa)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2020-04-17 Holbøl Mark (Aabenraa)
404 X Solsort (Turdus merula) 2020-01-01 Holbøl (Aabenraa)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2020-01-01 Gejlå Mark (Aabenraa)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2020-01-01 Stubbæk Mark (Aabenraa)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2020-03-05 Hokkerup Plantage (Aabenraa)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2020-01-01 Perbøl Mark (Aabenraa)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2020-08-06 Gråsten, Anne Marie Sø (Sønderborg)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2020-01-01 Kruså Møllesø (Aabenraa)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2020-04-06 Sølsted Mose (Tønder)
418 Nattergal (Luscinia luscinia)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2020-04-04 Åbenrå Havn (Aabenraa)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2020-04-17 Holbøl (Aabenraa)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2020-04-23 Frøslev Plantage N-del (Nord for Bukkestrømmen) (Aabenraa)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2020-04-22 Gammel Frederikskog (Tønder)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2020-01-10 Christiansdal, Vojens (Haderslev)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2020-01-01 Urnehoved (Aabenraa)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2020-01-01 Årtoft Mark (Aabenraa)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2020-01-03 Holbøl (Aabenraa)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2020-04-22 Gammel Frederikskog (Tønder)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2020-04-19 Christiansdal, Vojens (Haderslev)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2020-02-28 Lundtoft (Aabenraa)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2020-01-19 Kerneland, Sydals (Sønderborg)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2020-04-22 Sølsted Mose (Tønder)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2020-01-01 Gejlå Mark (Aabenraa)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2020-01-01 Kruså Møllesø (Aabenraa)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2020-01-03 Holbøl (Aabenraa)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2020-01-03 Holbøl (Aabenraa)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2020-01-02 Bramdrupdam (Kolding)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2020-02-06 Ballum Forland (Tønder)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2020-04-03 Holbøl (Aabenraa)
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2020-02-05 Holbøl Mark (Aabenraa)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2020-01-19 Bommerlund Plantage (Aabenraa)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2020-01-21 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2020-01-10 Hindemade (Haderslev)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2020-01-23 Lakolk Strand, Rømø (Tønder)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2020-01-05 Gejlå Mark (Aabenraa)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2020-01-01 Birkekær, Tinglev (Aabenraa)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2020-03-29 Hindemade (Haderslev)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer