Danske Årsarter 2020

Danske Årsarter 2020

Per Rasmussen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Per Rasmussens kryds

Dette er Per Rasmussens Danske Årsarter 2020

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2020-02-25 Tarup (Årslev) (Faaborg-Midtfyn)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2020-07-31 Rønninge Søgård (Kerteminde)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2020-01-01 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2020-01-26 Faldsled (Faaborg-Midtfyn)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2020-05-23 Rønninge Søgård (Kerteminde)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2020-01-26 Rønninge (Kerteminde)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2020-01-05 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2020-01-07 Tarup (Årslev) (Faaborg-Midtfyn)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2020-01-19 Lindkær v/Ravnholt (Nyborg)
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2020-01-05 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2020-05-02 Siø (Langeland)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2020-02-01 Hovlung (Faaborg-Midtfyn)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2020-04-10 Enge/marker ml. Nr. Broby-Lundegård (Faaborg-Midtfyn)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2020-01-05 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2020-02-02 Grusgrave v/Birkum (Odense)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2020-01-05 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2020-09-06 Østerø Sø (Knudshoved) (Nyborg)
34 X Krikand (Anas crecca) 2020-01-05 Grusgrave v/Birkum (Odense)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2020-01-05 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2020-10-31 Grusgrave v/Birkum (Odense)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2020-01-05 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2020-01-18 Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2020-02-21 Knudshoved Færgehavn (Nyborg)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2020-09-27 Knudshoved Nordstrand (Storebæltsbro - Sommerbyen) (Nyborg)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2020-03-15 Storebælt ud for Kajbjerg Skov (Nyborg)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2020-11-07 Sorthat Odde (Bornholm)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2020-01-05 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2020-01-05 Grusgrave v/Birkum (Odense)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2020-01-05 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2020-01-26 Faldsled (Faaborg-Midtfyn)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2020-05-06 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2020-05-02 Tryggelev Nor & Salme Nor (Langeland)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2020-04-07 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
77 X Huldue (Columba oenas) 2020-02-25 Sønder Højrup (Faaborg-Midtfyn)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2020-01-01 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2020-01-01 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
82 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2020-05-25 Bøgballe (Hedensted)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2020-05-02 Tryggelev Nor & Salme Nor (Langeland)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2020-01-05 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2020-01-05 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2020-01-03 Lindkær v/Ravnholt (Nyborg)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2020-01-05 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2020-02-08 Grusgrave vest for Rolsted (Faaborg-Midtfyn)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2020-01-05 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2020-04-04 Grusgrave v/Birkum (Odense)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2020-02-21 Østerø Sø (Knudshoved) (Nyborg)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2020-05-02 Nørreballe Nor (Langeland)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2020-01-19 Lindkær v/Ravnholt (Nyborg)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2020-01-31 Rolsted (Faaborg-Midtfyn)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2020-09-06 Østerø Sø (Knudshoved) (Nyborg)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2020-04-10 Enge/marker ml. Nr. Broby-Lundegård (Faaborg-Midtfyn)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2020-04-28 Ravnholt (Midtfyn) (Nyborg)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2020-02-21 Østerø Sø (Knudshoved) (Nyborg)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2020-07-24 Vomme Sø (Kerteminde)
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2020-09-23 Østerø Sø (Knudshoved) (Nyborg)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2020-09-06 Østerø Sø (Knudshoved) (Nyborg)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2020-04-10 Enge/marker ml. Nr. Broby-Lundegård (Faaborg-Midtfyn)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2020-09-06 Østerø Sø (Knudshoved) (Nyborg)
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2020-09-11 Østerø Sø (Knudshoved) (Nyborg)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2020-07-13 Glatved Strand (Norddjurs)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2020-02-21 Knudshoved Færgehavn (Nyborg)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2020-09-23 Østerø Sø (Knudshoved) (Nyborg)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2020-11-12 Ålsbo Banker (Assens)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2020-03-20 Kattekilde (Faaborg-Midtfyn)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2020-10-30 Tryggelev Nor & Salme Nor (Langeland)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2020-04-27 Grusgrave v/Birkum (Odense)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2020-04-24 Røjle Skov (Årslev) (Faaborg-Midtfyn)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2020-02-21 Slipshavn Enge (Nyborg)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2020-08-02 Lindkær v/Ravnholt (Nyborg)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2020-07-14 Floutrup (Skive)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2020-05-02 Nørreballe Nor (Langeland)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2020-01-01 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2020-04-04 Grusgrave v/Birkum (Odense)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2020-01-01 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2020-01-05 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2020-01-05 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2020-09-27 Havet ud for Knudshovedhalvøen (syd for broen) (Nyborg)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2020-03-10 Ferritslev (Faaborg-Midtfyn)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2020-05-02 Tryggelev Nor & Salme Nor (Langeland)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2020-04-18 Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2020-05-08 Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2020-04-26 Grusgrave v/Birkum (Odense)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2020-05-08 Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2020-05-02 Nørreballe Nor (Langeland)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda) 2020-10-09 Knudshoved Nordstrand (Storebæltsbro - Sommerbyen) (Nyborg)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2020-09-20 Knudshoved Nordstrand (Storebæltsbro - Sommerbyen) (Nyborg)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2020-04-28 Rolsted (Faaborg-Midtfyn)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 Sule (Morus bassanus)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2020-01-01 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2020-04-19 Højris Skov-Lilleris (Morsø)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2020-05-02 Nørreballe Nor (Langeland)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2020-02-06 Sortemosen (Sydfyn) (Svendborg)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2020-01-04 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2020-01-03 Hudevad (Faaborg-Midtfyn)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2020-04-08 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2020-05-03 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2020-01-11 Dyrehave (Nørre Søby) (Faaborg-Midtfyn)
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-30 Klithede ved Harklit Grav (Thisted)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2020-01-05 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2020-03-01 Havndrup (Faaborg-Midtfyn)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2020-03-24 Nyløkke v/Ørbæklunde (Nyborg)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2020-03-09 Herringe (Faaborg-Midtfyn)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2020-01-01 Hinge (Silkeborg)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2020-01-07 Trunderup (Faaborg-Midtfyn)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2020-01-04 Søbo Sø (Assens)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2020-01-26 Davinde (Odense)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2020-01-02 Havndrup (Faaborg-Midtfyn)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2020-03-08 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2020-06-26 Hellerup v/Ravnholt (Faaborg-Midtfyn)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2020-01-05 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2020-01-04 Duered (Faaborg-Midtfyn)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2020-01-05 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2020-01-02 Ore v/Søllinge (Faaborg-Midtfyn)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2020-10-05 Knudshoved Nordstrand (Storebæltsbro - Sommerbyen) (Nyborg)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2020-04-27 Grusgrave v/Birkum (Odense)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2020-01-04 Møsteskov/Hanneslund (Faaborg-Midtfyn)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2020-06-02 Sønderskov v/Ferritslev (Nyborg)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2020-01-05 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
318 X Husskade (Pica pica) 2020-01-01 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2020-01-01 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2020-01-02 Ore v/Søllinge (Faaborg-Midtfyn)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2020-03-24 Hellerup v/Ravnholt (Faaborg-Midtfyn)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2020-01-02 Ore v/Søllinge (Faaborg-Midtfyn)
325 X Ravn (Corvus corax) 2020-01-02 Ore v/Søllinge (Faaborg-Midtfyn)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2020-01-02 Sønder Nærå (Faaborg-Midtfyn)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2020-02-01 Møsteskov/Hanneslund (Faaborg-Midtfyn)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2020-01-05 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2020-01-01 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2020-01-01 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
332 X Musvit (Parus major) 2020-01-01 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2020-05-02 Tryggelev Nor & Salme Nor (Langeland)
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2020-01-19 Kalvehave v/Rolsted (Faaborg-Midtfyn)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2020-04-25 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2020-04-09 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2020-04-21 Nørre Lyndelse (Faaborg-Midtfyn)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2020-01-05 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2020-05-04 Espeskov v/Havndrup (Faaborg-Midtfyn)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2020-10-09 Knudshoved Færgehavn (Nyborg)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2020-10-18 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2020-04-11 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2020-03-15 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2020-05-02 Nørreballe Nor (Langeland)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2020-05-02 Tryggelev Nor & Salme Nor (Langeland)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2020-05-02 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2020-05-23 Grusgrave v/Birkum (Odense)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2020-05-21 Højes Dong (Svendborg)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2020-04-09 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2020-05-08 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2020-04-22 Regnvandsbassin ved Årslev-afkørslen (Faaborg-Midtfyn)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2020-04-30 Grusgrave v/Birkum (Odense)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2020-03-29 Slæbæk Skov (Svendborg)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2020-01-05 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2020-01-05 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2020-01-01 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2020-03-29 Slæbæk Skov (Svendborg)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2020-01-19 Kalvehave v/Rolsted (Faaborg-Midtfyn)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2020-02-14 Grusgrave vest for Rolsted (Faaborg-Midtfyn)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2020-05-09 Rønninge Søgård (Kerteminde)
404 X Solsort (Turdus merula) 2020-01-01 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-07 Sorthat Odde (Bornholm)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2020-01-02 Havndrup (Faaborg-Midtfyn)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2020-01-02 Ore v/Søllinge (Faaborg-Midtfyn)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2020-02-29 Sønderskov v/Ferritslev (Nyborg)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2020-01-05 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2020-05-11 Fangel Vester Torp (Odense)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2020-01-01 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2020-04-10 Enge/marker ml. Nr. Broby-Lundegård (Faaborg-Midtfyn)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2020-05-04 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2020-04-19 Bjørnemose (Ravnholt) (Nyborg)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2020-03-24 Havndrup (Faaborg-Midtfyn)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2020-04-16 Hestehave v/Sønder Nærå (Faaborg-Midtfyn)
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-13 Surender by/agerland (Syddjurs)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2020-04-27 Grusgrave v/Birkum (Odense)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2020-10-18 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2020-04-27 Grusgrave v/Birkum (Odense)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2020-01-26 Brobyværk (Faaborg-Midtfyn)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2020-01-13 Rolsted (Faaborg-Midtfyn)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2020-01-12 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2020-01-19 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2020-05-02 Nørreballe Nor (Langeland)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2020-01-08 Ferritslev (Faaborg-Midtfyn)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2020-03-05 Ryslinge (Faaborg-Midtfyn)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2020-01-05 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2020-05-09 Kalvehave v/Rolsted (Faaborg-Midtfyn)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2020-02-21 Knudshoved Færgehavn (Nyborg)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2020-01-01 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2020-01-01 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2020-01-05 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2020-01-05 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2020-01-01 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2020-11-28 Knudshoved Færgehavn (Nyborg)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2020-03-15 Sanderumgård (Odense)
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2020-03-08 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2020-01-16 Dyrehave (Nørre Søby) (Faaborg-Midtfyn)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2020-01-05 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2020-01-05 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2020-11-22 Hønen, Sønderho (Fanø)
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2020-05-19 Grusgrave v/Nærågårdsvej (Faaborg-Midtfyn)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2020-01-05 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2020-04-01 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer