Danske Årsarter 2020

Danske Årsarter 2020

Niels Peter Møller Jensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Niels Peter Møller Jensens kryds

Dette er Niels Peter Møller Jensens Danske Årsarter 2020

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2020-01-27 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2020-07-18 Bjerndrup v. Christiansfeld (Kolding)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2020-01-06 Kruså Møllesø (Aabenraa)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2020-01-11 Halk Nor (Haderslev)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2020-01-01 Hindemade (Haderslev)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2020-01-01 Diernæs Made (Haderslev)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2020-01-01 Halk Nor (Haderslev)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2020-01-18 Stokkerhoved (Haderslev)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2020-01-01 Christiansdal, Vojens (Haderslev)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2020-01-03 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2020-10-16 Halk Nor (Haderslev)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2020-01-01 Hindemade (Haderslev)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2020-01-20 Nederbyvænget (Haderslev)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2020-01-01 Hindemade (Haderslev)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2020-01-18 Stokkerhoved (Haderslev)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2020-01-01 Halk Nor (Haderslev)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2020-04-07 Hindemade (Haderslev)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2020-01-11 Stevning Dam (Haderslev)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2020-01-01 Hindemade (Haderslev)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2020-01-01 Hindemade (Haderslev)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2020-01-01 Hindemade (Haderslev)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2020-04-11 Halk Nor (Haderslev)
34 X Krikand (Anas crecca) 2020-01-01 Hindemade (Haderslev)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2020-01-06 Kruså Møllesø (Aabenraa)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2020-01-01 Hindemade (Haderslev)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2020-01-01 Hindemade (Haderslev)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2020-01-05 Bankel Nor (Haderslev)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2020-11-29 Lillebælt, Halk Nor og Strand (Haderslev)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2020-01-01 Diernæs Strand (Haderslev)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2020-01-01 Lillebælt, Halk Nor og Strand (Haderslev)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2020-01-01 Diernæs Strand (Haderslev)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2020-01-05 Lillebælt, Halk Nor og Strand (Haderslev)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2020-01-01 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2020-01-01 Hindemade (Haderslev)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2020-01-01 Hindemade (Haderslev)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2020-01-01 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2020-05-22 Haderslev (Haderslev)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2020-04-28 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2020-01-02 Haderslev (Haderslev)
77 X Huldue (Columba oenas) 2020-01-17 Hindemade (Haderslev)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2020-01-01 Hindemade (Haderslev)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2020-01-02 Haderslev (Haderslev)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2020-01-01 Hindemade (Haderslev)
84 X Engsnarre (Crex crex) 2020-07-02 Maugstrup Vestermark (Haderslev)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2020-04-14 Diernæs Strand (Haderslev)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2020-01-01 Hindemade (Haderslev)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2020-01-01 Hindemade (Haderslev)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2020-03-16 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2020-01-01 Hindemade (Haderslev)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2020-01-03 Diernæs Strand (Haderslev)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2020-01-01 Diernæs Strand (Haderslev)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2020-01-05 Lillebælt, Halk Nor og Strand (Haderslev)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2020-04-19 Gyldensteen: Engsøen (Nordfyns)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2020-03-14 Hindemade (Haderslev)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2020-04-19 Gyldensteen: Engsøen (Nordfyns)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2020-01-01 Hindemade (Haderslev)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2020-01-05 Lillebælt, Halk Nor og Strand (Haderslev)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2020-05-17 Det Fremskudte Dige Syd (Tønder)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2020-03-23 Diernæs Made (Haderslev)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2020-03-24 Hindemade (Haderslev)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2020-06-13 Sønderstrand Rømø (Tønder)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2020-05-01 Ballum Enge (Tønder)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2020-05-09 Halk Nor (Haderslev)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2020-01-01 Halk Nor (Haderslev)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2020-05-17 Det Fremskudte Dige Syd (Tønder)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2020-04-12 Juvre Enge, Rømø (Tønder)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2020-11-08 Halk Nor (Haderslev)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2020-05-17 Det Fremskudte Dige Syd (Tønder)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2020-05-01 Ballum Enge (Tønder)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2020-05-17 Det Fremskudte Dige Syd (Tønder)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2020-07-17 Ballum Sluse (Tønder)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2020-05-08 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2020-07-15 Fanø Vesterstrand (Fanø)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2020-01-19 Husum Enge (Tønder)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2020-10-13 Hav og strand ved Blåvand og Hvidbjerg (Varde)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2020-05-31 Det Fremskudte Dige Syd (Tønder)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2020-01-01 Hindemade (Haderslev)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2020-04-18 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2020-04-28 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2020-05-17 Det Fremskudte Dige Syd (Tønder)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2020-05-08 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2020-05-17 Det Fremskudte Dige Syd (Tønder)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2020-07-03 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2020-01-01 Hindemade (Haderslev)
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2020-03-22 Haderslev Dam (Haderslev)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2020-01-01 Haderslev (Haderslev)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2020-01-01 Hindemade (Haderslev)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2020-01-01 Haderslev (Haderslev)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2020-03-23 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2020-05-31 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2020-04-19 Gyldensteen: Engsøen (Nordfyns)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2020-05-17 Vidåen, åløbet mellem Højer- og Vidåsluse (Tønder)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2020-04-22 Hindemade (Haderslev)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2020-07-10 Esbjerg Havn (Esbjerg)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2020-06-28 Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda) 2020-01-03 Diernæs Strand (Haderslev)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2020-10-13 Hav og strand ved Blåvand og Hvidbjerg (Varde)
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2020-03-25 Smedager (Aabenraa)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 Sule (Morus bassanus)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2020-01-01 Hindemade (Haderslev)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2020-07-11 Nordby med havn (Fanø) (Fanø)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2020-04-05 Sølsted Mose (Tønder)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2020-01-01 Hindemade (Haderslev)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2020-01-01 Hindemade (Haderslev)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2020-07-19 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2020-04-10 Haderslev (Haderslev)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2020-05-10 Hindemade (Haderslev)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-05-03 Dalby Skov (Kolding)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2020-01-11 Stevning Dam (Haderslev)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2020-04-05 Draved Skov (Tønder)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2020-04-05 Sølsted Mose (Tønder)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2020-01-13 Diernæs Made (Haderslev)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2020-04-17 Abild Mark (Tønder)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2020-05-31 Ballum Forland (Tønder)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2020-04-07 Hindemade (Haderslev)
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2020-01-05 Bankel Nor (Haderslev)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2020-01-18 Hindemade (Haderslev)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2020-01-01 Hindemade (Haderslev)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2020-07-01 Lundsbæk (Haderslev)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2020-07-02 Tørning Mark (Haderslev)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2020-04-07 Hindemade (Haderslev)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2020-01-01 Hindemade (Haderslev)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2020-01-16 Lerskov Plantage (Aabenraa)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2020-04-09 Draved Skov (Tønder)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2020-01-03 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2020-04-06 Diernæs Made (Haderslev)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2020-07-06 Hindemade (Haderslev)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 Vandrefalk (Falco peregrinus)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2020-05-21 Genner (Aabenraa)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2020-01-03 Diernæs Made (Haderslev)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2020-01-01 Hindemade (Haderslev)
318 X Husskade (Pica pica) 2020-01-01 Hammelev (Haderslev)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2020-01-01 Christiansdal, Vojens (Haderslev)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2020-01-05 Over Åstrup (Haderslev)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2020-01-01 Hindemade (Haderslev)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2020-01-01 Hindemade (Haderslev)
325 X Ravn (Corvus corax) 2020-01-01 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2020-01-16 Lerskov Plantage (Aabenraa)
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2020-01-01 Christiansdal, Vojens (Haderslev)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2020-03-25 Tinglev Mose (Aabenraa)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2020-01-01 Haderslev (Haderslev)
332 X Musvit (Parus major) 2020-01-01 Christiansdal, Vojens (Haderslev)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2020-07-15 Sønderho Strandsø (Fanø)
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2020-03-16 Diernæs Made (Haderslev)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2020-04-18 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2020-04-10 Hindemade (Haderslev)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2020-05-09 Brunsbjerg (Haderslev)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2020-01-04 Hindemade (Haderslev)
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2020-10-13 Blåvand By og sommerhusområde (Varde)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2020-04-12 Stormengene, Rømø (Tønder)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2020-03-18 Christiansdal, Vojens (Haderslev)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2020-05-17 Vidåen, åløbet mellem Højer- og Vidåsluse (Tønder)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2020-05-08 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2020-05-10 Hindemade (Haderslev)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2020-05-24 Diernæs Made (Haderslev)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2020-05-08 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2020-02-02 Haderslev (Haderslev)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2020-05-06 Krejsel (Haderslev)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2020-04-28 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2020-05-08 Diernæs Made (Haderslev)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2020-03-24 Pamhule Skov (Haderslev)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2020-01-16 Lerskov Plantage (Aabenraa)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2020-01-01 Hindemade (Haderslev)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2020-01-01 Hindemade (Haderslev)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2020-01-16 Lerskov Plantage (Aabenraa)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2020-03-28 Hindemade (Haderslev)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2020-01-19 Rømødæmningen (Tønder)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2020-04-12 Juvre Enge, Rømø (Tønder)
404 X Solsort (Turdus merula) 2020-01-01 Christiansdal, Vojens (Haderslev)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2020-01-01 Hejsager (Haderslev)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2020-01-01 Hindemade (Haderslev)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2020-03-21 Juvre Enge, Rømø (Tønder)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2020-04-05 Draved Skov (Tønder)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2020-05-10 Hindemade (Haderslev)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2020-01-01 Christiansdal, Vojens (Haderslev)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2020-04-05 Sølsted Mose (Tønder)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2020-05-24 Diernæs Made (Haderslev)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2020-10-13 Blåvands Huk (Varde)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2020-05-08 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2020-03-21 Juvre Enge, Rømø (Tønder)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2020-05-08 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2020-05-01 Ballum Enge (Tønder)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2020-10-13 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2020-04-11 Halk Nor (Haderslev)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2020-01-01 Christiansdal, Vojens (Haderslev)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2020-01-01 Haderslev (Haderslev)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2020-01-01 Haderslev (Haderslev)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2020-01-03 Haderslev (Haderslev)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2020-04-25 Sølsted Mose (Tønder)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2020-03-18 Christiansdal, Vojens (Haderslev)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2020-03-19 Haderslev (Haderslev)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2020-01-11 Halk Nor (Haderslev)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2020-04-25 Sølsted Mose (Tønder)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2020-11-08 Halk Nor (Haderslev)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2020-01-01 Christiansdal, Vojens (Haderslev)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2020-01-01 Christiansdal, Vojens (Haderslev)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2020-01-18 Christiansdal, Vojens (Haderslev)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2020-01-01 Hindemade (Haderslev)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2020-02-08 Haderslev (Haderslev)
470 Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2020-03-21 Juvre Enge, Rømø (Tønder)
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2020-01-04 Hindemade (Haderslev)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2020-01-16 Lerskov Plantage (Aabenraa)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2020-01-03 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 Grønsisken (Spinus spinus)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2020-04-04 Føvling (Vejen) (Vejen)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2020-01-01 Lillebælt, Halk Nor og Strand (Haderslev)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2020-03-14 Hindemade (Haderslev)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer