Danske Årsarter 2020

Danske Årsarter 2020

Jesper Johannes Madsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jesper Johannes Madsens kryds

Dette er Jesper Johannes Madsens Danske Årsarter 2020

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2020-02-15 Øster Gejl, Kruså
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2020-05-31 Sørig Enge, Hirtshals
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2020-01-05 Gullestrup, Herning
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2020-01-30 Blåvands Huk
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2020-01-18 Blæsebjerg, Falster
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2020-01-19 Holløse Bredning
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2020-01-02 Vestre Kirkegård, København
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2020-01-01 Carstensgade, Humleby
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2020-12-06 Ved Gylling, Østjylland
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2020-01-18 Darket, Lolland
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2020-01-18 Darket, Lolland
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2020-01-02 Vestre Kirkegård, København
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2020-03-14 Roden Enge
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2020-06-13 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2020-01-01 Trollemindeskilen, Hillerød
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2020-01-12 Kollund Bjerge, Sønderjylland
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2020-01-04 Rands Fjord
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2020-01-05 Ræhr, Thy
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2020-01-28 Sneum Sluse
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2020-06-21 Præstesø, Værløse
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2020-03-21 Gåsesøen,Ulvshale skoven
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2020-02-22 Tanghjørnet, Kongelunden
29 X Knarand (Mareca strepera) 2020-01-12 Gråsten, søer og skove
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2020-01-03 Skt. Jørgens Sø, København
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2020-01-01 Strødam Engsø
33 X Spidsand (Anas acuta) 2020-01-28 Sneum Sluse
34 X Krikand (Anas crecca) 2020-01-19 Holløse Bredning
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2020-01-04 Haraldsted Sø
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2020-01-04 Rands Fjord
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2020-06-27 Røgbølle Sø, Lolland
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2020-01-01 Søndersø, Værløse
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2020-01-01 Søndersø, Værløse
41 X Bjergand (Aythya marila) 2020-01-18 Maribo Søndersø vest
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2020-01-04 Storebæltsbroen
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2020-01-27 Blåvands Huk
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2020-01-19 Asserbo Strand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2020-02-28 Kysten ved Sandflugtsplantagen
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2020-01-05 Hanstholm Havn og havet ud for
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2020-02-08 Hesselø Bugt ud for Asserbo og Melby Overdrev
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2020-01-26 Blåvands Huk
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2020-01-01 Søndersø, Værløse
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2020-01-01 Søndersø, Værløse
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2020-01-01 Søndersø, Værløse
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2020-01-11 Langelandssund u.f. Elsehoved-Vængemose
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2020-06-27 Røgbølle Sø, Lolland
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2020-05-30 Vrads Sande, Midtjylland
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2020-05-08 Kolding
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2020-10-28 Helsingør nord
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2020-05-03 Porsemosen, Tåstrup
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2020-01-01 Frederiksberg
77 X Huldue (Columba oenas) 2020-03-07 Holløse Bredning
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2020-01-01 Carstensgade, Humleby
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2020-04-10 Hostrup, Tønder
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2020-01-04 Rands Fjord
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2020-01-29 Filsø
84 X Engsnarre (Crex crex) 2020-05-26 Amager Fælled
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2020-05-21 Damsø Enge, Skjern
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2020-01-02 Botanisk Have, København
90 X Blishøne (Fulica atra) 2020-01-01 Søndersø, Værløse
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2020-01-18 Maribo Søndersø vest
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2020-01-11 Holcken havn, Fyn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2020-02-08 Hesselø Bugt ud for Asserbo og Melby Overdrev
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2020-01-01 Søndersø, Værløse
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2020-02-08 Hesselø Bugt ud for Asserbo og Melby Overdrev
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2020-03-31 Maribo Søndersø vest
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2020-01-26 Blåvands Huk
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2020-05-14 Stege Sukkerfabriks jordbassiner
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2020-03-19 Klydesøreservatet, Vestamager
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2020-01-19 Holløse Bredning
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2020-01-19 Melby Overdrev
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2020-01-30 Hobo Dyb
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2020-02-08 Hesselø Bugt ud for Asserbo og Melby Overdreb
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2020-04-04 Vallensbæk og Ishøj Strandenge
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2020-04-11 Havsand, Rømø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2020-05-01 Bæk unde Bro, Ringkøbing Fjord
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2020-04-24 Ølsemagle Revle
120 X Storspove (Numenius arquata) 2020-01-28 Sneum Digesø
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2020-02-02 Sønderho Strand
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2020-04-10 Gammel Frederikskog
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2020-01-05 Roshage, Hanstholm
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2020-05-09 Højer Vade
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2020-04-10 Gammel Frederikskog
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2020-05-09 Højer Vade
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2020-05-09 Højer Vade
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2020-04-25 Vallensbæk og Ishøj Strandenge
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2020-01-26 Blåvands Huk
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2020-01-30 Hobo Dyb
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2020-01-05 Roshage, Hanstholm
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2020-05-09 Højer Vade
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2020-05-30 Vallensbæk og Ishøj Strandenge
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2020-12-06 Borre, Horsens Fjord
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2020-01-04 Gludsted Plantage
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2020-03-08 Bolund, Roskilde fjord
145 X Tredækker (Gallinago media) 2020-05-13 Nordre Klapper, Kalvebod Fælled
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2020-01-05 Hanstholmreservatet
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2020-05-24 Klydesøreservatet, Vestamager
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2020-06-03 Vallensbæk og Ishøj Strandenge
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2020-11-01 Tryggelev Nor & Salme Nor
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2020-05-01 Bygholm Vejle
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2020-03-25 Porsemosen, Tåstrup
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2020-10-24 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled
155 X Rødben (Tringa totanus) 2020-02-01 Hønen, Fanø
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2020-05-24 Margrethekog Syd (syd for Vidåen)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2020-04-20 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2020-05-09 Højer Vade
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2020-04-17 Klydesøreservatet, Vestamager
160 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-21 Hønen, Sønderho, Fanø
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2020-10-16 Falbækvej marker, Skjern
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2020-01-05 Hanstholm Havn og havet ud for
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2020-01-01 Frederiksberg
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2020-05-01 Han Vejle
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2020-03-05 Holmesø, Brøndby Strand
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2020-01-01 Gribskov Midt
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2020-01-04 Storebæltsbroen
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2020-01-05 Hanstholm Havn og havet ud for
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2020-01-01 Søndersø, Værløse
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2020-01-18 Rødvig Havn, Stevn
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2020-02-22 Klydesøreservatet, Vestamager
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2020-04-07 Ølsemagle Revle
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2020-01-05 Hanstholm Havn og havet ud for
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2020-05-17 Ølsemagle Revle
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2020-04-25 Tissø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2020-05-22 Mandø Låningsvej
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2020-05-21 Hestholm, Øster
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2020-05-09 Magisterkog, Tønder
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2020-05-01 Han Vejle
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2020-02-01 Fanø Strand, syd
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2020-07-07 Hald Strand, Hundested
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2020-01-30 Esbjerg Havn
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2020-01-05 Hanstholm Havn og havet ud for
208 X Alk (Alca torda) 2020-01-05 Hanstholm Havn og havet ud for
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2020-04-19 Røsnæs spidsen
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2020-01-05 Roshage, Hanstholm
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2020-02-27 Kysten ved Sandflugtsplantagen
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2020-01-31 Blåvands Huk
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2020-07-06 Hald Strand, Hundested
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2020-04-10 Smedeager
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2020-01-05 Roshage, Hanstholm
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2020-09-26 Hanstholm Havn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2020-01-01 Søndersø, Værløse
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2020-09-29 Mose, enge og marker nordøst for Marup
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2020-05-01 Bygholm Vejle
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2020-03-08 Gundsømagle sø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-10 Hejresøen, Kalvebod Fælled
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2020-01-12 Trehus, Viborg
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2020-01-01 Søndersø, Værløse
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2020-01-18 Maribo Søndersø vest
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2020-06-13 Bygholm Vejle
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2020-04-10 Nørresø, Tønder
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2020-04-14 Busemarke Mose, Møn
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2020-05-10 Mandemarke Bakker
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2020-06-01 Batterivej, Skagen
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2020-01-11 Nymark Skov v/Nørre Søby, Fyn
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-10-03 Lundergård Mose, Pandrup
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2020-01-01 Søndersø, Værløse
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2020-01-29 Filsø
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2020-04-05 Holløse Bredning
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2020-01-30 Gedbjerg, Oksbøl
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2020-05-10 Mandemarke
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2020-05-09 Margrethekog
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2020-01-18 Babberup, Midtsjælland
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2020-04-25 Mandemarke, Møn
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2020-01-18 Maribo Søndersø vest
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2020-01-01 Strødam Engsø
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2020-01-01 Sandbjerg
274 X Slørugle (Tyto alba) 2020-04-10 Sønderjylland
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2020-05-08 Sønderjylland
278 X Natugle (Strix aluco) 2020-02-05 Søndermarken, Frederiksberg
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2020-01-01 Gribskov Midt
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2020-01-25 Føvling
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2020-01-04 Gludsted Plantage
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2020-01-02 Vestre Kirkegård, København
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2020-03-13 Ølsemagle Revle
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2020-02-15 Sletten, Holstebro
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2020-01-12 Gråsten, søer og skove
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2020-05-23 Sønderjylland
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2020-04-18 Koklapperne, Kalvebod Fælled
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2020-02-15 Kruså Møllesø
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2020-03-07 Vaserne, Birkerød
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2020-01-01 Søndersø, Værløse
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2020-02-08 Asserbo Plantage
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2020-04-09 Svanemosen, Kolding
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2020-01-04 Bjergby Mark, Slagelse
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2020-08-22 Klippinge, Stevns
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2020-01-30 Nyeng, Ho Bugt
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2020-04-14 Busemarke Mose, Møn
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2020-01-05 Hanstholmreservatet
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2020-01-28 Sneum Sluse
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2020-05-20 Koklapperne, Kalvebod Fælled
310 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-08 Lalandia-Dragsminde Sluse, Lolland
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2020-01-18 Godsted, Lolland
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2020-05-29 Pinseskoven, Amager
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2020-01-01 Gribskov Midt
318 X Husskade (Pica pica) 2020-01-01 Carstensgade, Humleby
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2020-05-31 Store Hjøllund Plantage
320 X Allike (Coloeus monedula) 2020-01-01 Carstensgade, Humleby
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2020-01-01 Allerød flyveplads
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2020-01-12 Kollund Bjerge, Sønderjylland
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2020-01-01 Carstensgade, Humleby
325 X Ravn (Corvus corax) 2020-01-01 Gribskov Midt
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2020-01-07 Vesterbro, København
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2020-01-02 Vestre Kirkegård, København
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2020-01-12 Store Højlund Plantage
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2020-01-04 Haraldsted Sø
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2020-01-29 Filsø
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2020-01-01 Gribskov Midt
332 X Musvit (Parus major) 2020-01-01 Carstensgade, Humleby
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2020-06-02 Vallensbæk Mose
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2020-02-02 Sønderho Strand
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2020-03-07 Melby Overdrev
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2020-01-31 Blåvands Huk
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2020-05-31 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2020-02-08 Korevlerne
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2020-04-24 Ølsemagle Revle
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2020-04-12 Søborg Sø, Gilleleje
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2020-04-18 Skenkelsø sø
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2020-01-12 Gråsten, søer og skove
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2020-04-26 Asnæs Vesterskov
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2020-09-19 Stevns Fyr
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2020-10-15 Blåvand By og sommerhusområde
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2020-04-11 Magisterkog, Tønder
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2020-03-19 Pinseskoven, Vestamager
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2020-06-01 Stald Grenen, Skagen
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2020-04-28 Ellesøen, Køge
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2020-04-11 Magisterkog, Tønder
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2020-05-30 Vigersted By, Ringsted
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2020-04-28 Ellesøen, Køge
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2020-05-21 Hestholm, Øster
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 X * Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2020-06-18 Gedser Odde
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2020-05-17 Stevns Fyr
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2020-05-03 Vittenbjerg og Arresøs østkyst
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2020-05-28 Tryggevælde Ådal
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2020-05-05 Porsemosen, Tåstrup
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2020-04-09 Strib, Middelfart
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2020-05-05 Porsemosen, Tåstrup
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2020-04-10 Kolding
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2020-05-05 Porsemosen, Tåstrup
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2020-01-03 Vestre Kirkegård, København
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2020-01-12 Store Højlund Plantage
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2020-01-01 Søndersø, Værløse
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2020-01-12 Gråsten, søer og skove
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2020-01-12 Gråsten, søer og skove
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2020-02-04 Botanisk Have, København
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2020-06-07 Flyndersø ved Korshage
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2020-01-18 Godsted, Lolland
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2020-04-10 Nørremølle, Højer
404 X Solsort (Turdus merula) 2020-01-01 Carstensgade, Humleby
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2020-02-19 Køge Sydstrand
407 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-07 Sorthat Odde, Bornholm
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2020-01-01 Carstensgade, Humleby
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2020-01-01 Gribskov Midt
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2020-03-01 Vaserne, Furesø
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2020-03-07 Melby Overdrev
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2020-05-14 Jydelejet, Møn
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2020-01-02 Vestre Kirkegård, København
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2020-04-10 Magisterkog, Tønder
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2020-05-03 Porsemosen, Tåstrup
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2020-04-18 Koklapperne, Kalvebod Fælled
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2020-06-07 Fanefjord Skov
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2020-04-13 Nordhavnstippen/Stubben
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2020-04-17 Pinseskoven, Vestamager
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-12 Ebeltoft Færgehavn
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2020-04-19 Røsnæs spidsen
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2020-01-30 Skødstrup og Skødstrup Enge
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2020-10-14 Tipmose & Heden ved Lysbjerge
432 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2020-10-14 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2020-04-10 Nørremølle, Højer
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2020-01-14 Rådvad, Dyrehaven
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2020-01-03 Skt. Jørgens Sø, København
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2020-01-01 Søndersø, Værløse
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2020-01-19 Rågeleje
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2020-04-10 Ny Frederikskog
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2020-05-03 Esrum Møllegård
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2020-03-14 Hyllekrog, Lolland
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2020-10-16 Grønningen, Blåvand
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2020-01-05 Hanstholmreservatet
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2020-04-17 Pinseskoven, Vestamager
458 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2020-10-15 Skallingen
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2020-01-19 Hornbæk Havn
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2020-01-19 Hornbæk Havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2020-01-01 Carstensgade, Humleby
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2020-01-01 Søndersø, Værløse
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2020-02-23 Vaserne, Birkerød
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2020-01-01 Gribskov Midt
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2020-06-07 Ålebæk Strand, Møn
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2020-01-01 Søndersø, Værløse
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2020-01-11 Thurø By m.m.
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2020-03-21 Nyord, Møn
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2020-04-19 Røsnæs spidsen
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2020-04-09 Svanemosen, Kolding
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2020-01-01 Gribskov Midt
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2020-01-08 Universitetsparken, København
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2020-06-20 Højerup, Stevns
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2020-01-01 Gribskov Midt
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2020-10-03 Lundergård Mose, Pandrup
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2020-01-26 Blåvands Huk
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2020-01-28 Guldager/Ravnsbjerg, Esbjerg
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2020-01-11 Nymark Skov v/Nørre Søby
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2020-02-01 Hønen, Fanø
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer