Danske Årsarter 2020

Danske Årsarter 2020

Johnny Krämer Christensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Johnny Krämer Christensens kryds

Dette er Johnny Krämer Christensens Danske Årsarter 2020

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2020-03-28 Højrup (Kolding)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2020-01-05 Feldballe (Syddjurs)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2020-01-05 Øer feriehusområde (Syddjurs)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2020-01-18 Lyngbro Bæk (Morsø)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2020-01-18 Lyngbro Bæk (Morsø)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2020-01-12 Egå (Århus)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2020-01-18 Lyngbro Bæk (Morsø)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2020-01-18 Lyngbro Bæk (Morsø)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2020-01-18 Lyngbro Bæk (Morsø)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2020-01-05 Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs)
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2020-01-12 Egå (Århus)
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2020-01-05 Øer feriehusområde (Syddjurs)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2020-04-27 Egå Engsø (Århus)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2020-03-21 Egå Engsø (Århus)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2020-03-07 Årslev Engsø (Århus)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2020-03-07 Årslev Engsø (Århus)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2020-01-05 Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2020-03-30 Egå Engsø (Århus)
34 X Krikand (Anas crecca) 2020-01-05 Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2020-01-05 Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2020-03-16 Hornbæk Enge, v. Gudenåen (Randers)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2020-01-05 Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs)
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2020-01-01 Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2020-03-28 Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2020-01-05 Dråby Strand (Syddjurs)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2020-02-12 Blåvands Huk (Varde)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2020-01-05 Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2020-01-05 Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2020-01-05 Langsø i Skramsø Plantage (Syddjurs)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2020-04-06 Dragsmur (Syddjurs)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2020-05-13 Egå Engsø (Århus)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2020-05-05 Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2020-01-12 Århus Østhavn (Århus)
77 X Huldue (Columba oenas) 2020-04-05 Strandkær (Syddjurs)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2020-01-05 Hjortshøj By (Århus)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2020-01-01 Hjortshøj By (Århus)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2020-01-05 Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2020-03-06 Skjoldhøj Skov/Bremerholm (Århus)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2020-03-06 Skjoldhøj Skov/Bremerholm (Århus)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2020-02-28 Hjortshøj By (Århus)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2020-01-01 Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2020-04-12 Fjeldsted (Mariagerfjord)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2020-01-05 Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2020-12-31 Blåvands Huk (Varde)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2020-03-21 Egå Engsø (Århus)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2020-01-05 Øer feriehusområde (Syddjurs)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2020-03-19 Egå Engsø (Århus)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2020-01-05 Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2020-03-19 Egå Engsø (Århus)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2020-08-01 Egå Engsø (Århus)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2020-04-06 Dragsmur (Syddjurs)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2020-03-30 Egå Engsø (Århus)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2020-01-01 Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2020-07-22 Kysten mellem Tofte Skov og Øster Hurup (Mariagerfjord)
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2020-01-18 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
125 Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2020-04-23 Egå Engsø (Århus)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2020-06-17 Følle Bund (Syddjurs)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2020-05-16 Følle Bund (Syddjurs)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2020-03-28 Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2020-01-05 Øer feriehusområde (Syddjurs)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2020-03-28 Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2020-07-24 Birkesø, Lille Vildmose (Aalborg)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2020-12-12 Borre (Horsens Fjord) (Hedensted)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2020-06-05 Følle Bund (Syddjurs)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2020-04-23 Egå Engsø (Århus)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2020-04-23 Egå Engsø (Århus)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2020-01-05 Øer feriehusområde (Syddjurs)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2020-04-25 Årslev Engsø (Århus)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2020-06-17 Følle Bund (Syddjurs)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2020-04-25 Årslev Engsø (Århus)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2020-01-18 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2020-01-01 Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus)
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2020-03-16 Egå Engsø (Århus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2020-01-05 Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2020-01-01 Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2020-01-18 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2020-01-01 Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2020-12-31 Blåvands Huk (Varde)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2020-04-12 Asferg (Randers)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2020-05-22 Sønderhjørne (Faaborg-Midtfyn)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2020-06-11 Ebeltoft Færgehavn (Syddjurs)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2020-06-11 Ebeltoft Færgehavn (Syddjurs)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2020-05-21 Sønderhjørne (Faaborg-Midtfyn)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2020-01-01 Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2020-02-12 Esbjerg Havn (Esbjerg)
208 X Alk (Alca torda) 2020-01-12 Århus Østhavn (Århus)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2020-01-18 Roshage og havet ud for (Thisted)
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2020-05-13 Enslev by/agerland (Norddjurs)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 Sule (Morus bassanus)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2020-01-01 Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2020-07-23 Birkesø, Lille Vildmose (Aalborg)
237 Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2020-11-08 Stubbe Enge øst for Stubbe Sø (Syddjurs)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2020-01-03 Lystrup/Elsted v. Århus (Århus)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2020-08-01 Egå Engsø (Århus)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 Fiskeørn (Pandion haliaetus)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2020-07-31 Store Hjøllund Plantage (Silkeborg)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2020-01-05 Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2020-07-08 Trekanten (Samsø) (Samsø)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2020-04-23 Hjortshøj By (Århus)
264 Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2020-03-28 Hedensted (Hedensted)
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2020-02-05 Søften (Favrskov)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2020-06-15 Brandstrup/Kirkeborg Høj (Århus)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2020-01-03 Lystrup/Elsted v. Århus (Århus)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2020-12-22 Hjortshøj By (Århus)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2020-05-09 Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus)
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2020-11-18 Øer feriehusområde (Syddjurs)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2020-02-02 Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2020-12-12 Gråsten, Dyrehaven (Sønderborg)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2020-02-13 Lystrup/Elsted v. Århus (Århus)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2020-01-01 Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 Dværgfalk (Falco columbarius)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2020-07-30 Bjerre Engsø (Hedensted)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2020-01-18 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2020-03-07 Årslev Engsø (Århus)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2020-05-30 Stubbe Sø Fugleværnsfondens reservat (Syddjurs)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2020-01-05 Hjortshøj By (Århus)
318 X Husskade (Pica pica) 2020-01-01 Hjortshøj By (Århus)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2020-07-31 Store Hjøllund Plantage (Silkeborg)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2020-01-05 Hjortshøj By (Århus)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2020-01-01 Hjortshøj By (Århus)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2020-02-12 Esbjerg Havn (Esbjerg)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2020-01-01 Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus)
325 X Ravn (Corvus corax) 2020-01-05 Rostved (Syddjurs)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2020-04-02 Hjortshøj By (Århus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2020-04-10 Fundsted Jættestue (Norddjurs)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2020-03-21 Strandkær (Syddjurs)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2020-02-15 Følle Bund (Syddjurs)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2020-03-28 Filsø Hede & Porsmose Bjerge (Varde)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2020-01-01 Hjortshøj By (Århus)
332 X Musvit (Parus major) 2020-01-01 Hjortshøj By (Århus)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2020-01-05 Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2020-05-30 Stubbe Sø Fugleværnsfondens reservat (Syddjurs)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2020-03-07 Årslev Engsø (Århus)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2020-04-06 Dragsmur (Syddjurs)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2020-04-27 Egå Engsø (Århus)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2020-04-23 Egå Engsø (Århus)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2020-04-25 Årslev Engsø (Århus)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2020-02-15 Følle Bund (Syddjurs)
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2020-04-23 Egå Engsø (Århus)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2020-03-19 Egå Engsø (Århus)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2020-06-17 Agri by og agerland (Syddjurs)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2020-04-23 Egå Engsø (Århus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2020-05-16 Egå Engsø (Århus)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2020-06-12 Egå Engsø (Århus)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2020-05-28 Århus Midtby (Århus)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2020-04-30 Egå Engsø (Århus)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2020-03-04 Hjortshøj By (Århus)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2020-05-16 Følle Bund (Syddjurs)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2020-05-03 Egå Engsø (Århus)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2020-05-05 Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2020-03-05 Mindeparken (Århus)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2020-04-01 Vestre Kirkegård (Århus) (Århus)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2020-01-01 Hjortshøj By (Århus)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2020-02-15 Følle Bund (Syddjurs)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2020-03-29 Klostermølle (Horsens)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2020-05-09 Østergårdsskoven i Hjortshøj (Århus)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2020-01-05 Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2020-01-01 Hjortshøj By (Århus)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2020-01-01 Hjortshøj By (Århus)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2020-01-01 Hjortshøj By (Århus)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2020-02-16 Hjortshøj By (Århus)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2020-04-10 Fundsted Jættestue (Norddjurs)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2020-01-01 Hjortshøj By (Århus)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2020-04-25 Årslev Engsø (Århus)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2020-05-22 Sønderhjørne (Faaborg-Midtfyn)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2020-05-30 Stubbe Sø Fugleværnsfondens reservat (Syddjurs)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2020-02-02 Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2020-05-30 Stubbe Sø Fugleværnsfondens reservat (Syddjurs)
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-11 Ebeltoft Færgehavn (Syddjurs)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2020-07-31 Vrads Sande (Silkeborg)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2020-01-18 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2020-01-05 Hjortshøj By (Århus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2020-01-01 Hjortshøj By (Århus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2020-03-21 Egå Engsø (Århus)
449 Gul Vipstjert (Motacilla flava)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2020-03-29 Klostermølle (Horsens)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2020-03-14 Grenå Havn (Norddjurs)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2020-04-06 Dragsmur (Syddjurs)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2020-05-30 Stubbe Sø Fugleværnsfondens reservat (Syddjurs)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2020-03-14 Grenå Havn (Norddjurs)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2020-01-18 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2020-01-01 Hjortshøj By (Århus)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2020-02-08 Hjortshøj By (Århus)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2020-01-05 Hjortshøj By (Århus)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2020-01-01 Hjortshøj By (Århus)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2020-01-01 Hjortshøj By (Århus)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2020-01-12 Århus Østhavn (Århus)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2020-03-28 Filsø Hede & Porsmose Bjerge (Varde)
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2020-10-04 Hjortshøj By (Århus)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2020-01-12 Hjortshøj By (Århus)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2020-03-29 Klostermølle (Horsens)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2020-02-12 Esbjerg Havn (Esbjerg)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2020-09-15 Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2020-03-21 Egå Engsø (Århus)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2020-03-19 Egå Engsø (Århus)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer