Danske Årsarter 2020

Danske Årsarter 2020

Kjeld Bjarne Nielsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Kjeld Bjarne Nielsens kryds

Dette er Kjeld Bjarne Nielsens Danske Årsarter 2020

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) høbjerg
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) annisse nord
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2020-03-05 kysten ved sandflugtsplantagen
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2020-01-01 frederiksværk
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2020-01-01 asserbo strand
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2020-06-01 grusgrav v Høbjerg
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2020-01-01 holløse
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2020-04-15 solbjerg engsøe
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2020-01-01 annisse nord
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2020-01-01 holløse
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2020-01-01 asserbo strand
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2020-02-29 ramløse
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2020-06-21 præstesø verløse
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2020-06-11 klydesøen
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2020-04-07 lille lyngby
29 X Knarand (Mareca strepera) 2020-02-16 solbjerg engsøe
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2020-01-01 frederiksværk
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2020-01-01 holløse
33 X Spidsand (Anas acuta) 2020-04-15 græse
34 X Krikand (Anas crecca) 2020-02-16 solbjerg engsøe
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2020-01-05 Hornbæk sø
41 X Bjergand (Aythya marila) 2020-03-27 sælsø
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2020-01-01 asserbo strand
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2020-03-05 lumsås
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2020-01-01 asserbo strand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2020-03-05 kysten ved sandflugtsplantagen
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2020-01-01 asserbo strand
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2020-02-10 asserbo strand
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2020-02-10 asserbo strand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2020-01-01 asserbo strand
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2020-01-01 Arresø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2020-01-01 lynæs
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2020-01-01 asserbo strand
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2020-05-10 nejede
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2020-10-27 vejby strand
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 X * Kaffersejler (Apus caffer) 2020-10-27 vejby strand
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2020-05-06 solbjerg engsøe
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2020-02-09 tisvilde hegn
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2020-01-01 annisse nord
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2020-01-11 tisvilde
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2020-03-09 strødam
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2020-03-04 Hillerød
90 X Blishøne (Fulica atra) 2020-01-19 annisse nord
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2020-03-14 annisse nord
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2020-03-02 frederiksund
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2020-03-05 kysten ved sandflugtsplantagen
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2020-01-01 asserbo strand
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2020-04-16 klintholm havn
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2020-05-17 Tempelkrog roskilde fjord
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2020-02-17 stængehus
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2020-03-27 sælsø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2020-02-16 solbjerg engsøe
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2020-01-02 melby overdrev
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2020-06-11 klydesøen
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2020-03-31 asserbo strand
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2020-04-18 annisse nord
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2020-05-13 melby overdrev
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2020-04-21 gilbjerg
120 X Storspove (Numenius arquata) 2020-03-27 frederiksund
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2020-07-07 asserbo strand
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2020-06-11 klydesøen
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2020-10-05 rømø dæmningen
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2020-07-07 asserbo strand
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2020-05-10 favrholm
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2020-10-05 rømø dæmningen
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2020-05-10 favrholm
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2020-08-31 asserbo strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2020-05-17 Tempelkrog roskilde fjord
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2020-10-20 tisvilde hegn
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2020-04-18 pibe møle
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2020-04-23 solbjerg engsøe
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2020-04-02 gribskov
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2020-10-25 klydesøen
155 X Rødben (Tringa totanus) 2020-01-01 lynæs
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2020-05-06 bendstrup
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2020-07-13 asserbo strand
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2020-05-17 gyrstinge sø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2020-11-23 tisvilde kysten
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2020-01-01 frederiksværk
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2020-01-01 asserbo strand
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2020-01-01 asserbo strand
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2020-01-01 asserbo strand
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2020-04-15 solbjerg engsøe
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2020-06-17 tisvilde strand
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2020-06-11 klydesøen
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2020-06-11 klydesøen
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2020-04-30 gilbjerg
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2020-07-13 asserbo strand
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2020-05-23 holløse
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2020-09-10 tisvilde kysten
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2020-07-07 asserbo strand
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2020-11-20 tisvilde kysten
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2020-01-11 stængehage
208 X Alk (Alca torda) 2020-01-01 asserbo strand
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2020-05-22 gilbjerg
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2020-01-11 stængehage
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2020-01-11 stængehge
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2020-05-27 høbjerg
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2020-01-01 asserbo strand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2020-01-01 asserbo strand
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-11 hejresøen amager
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2020-01-01 vinderød
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2020-01-01 holløse
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2020-03-24 gribskov
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2020-04-16 klintholm/Busemarke møn
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2020-05-22 gilbjerg
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 2020-04-16 magleby møn
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2020-01-01 annisse nord
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2020-03-17 gribskov
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2020-04-04 holløse
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2020-03-27 sønderby
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2020-02-10 hillerød motorvej
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2020-02-18 solbjerg engsøe
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2020-01-15 allerød flyveplads
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2020-01-01 annisse nord
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2020-02-11 Høbjerg Hegn
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2020-01-05 gribskov
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2020-06-24 gribskov
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2020-10-13 tisvilde
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2020-03-28 pøleå
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2020-03-03 tisvilde hegn
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2020-01-01 hundested
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2020-01-29 tisvilde hegn
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2020-01-01 vinderød
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2020-10-07 rømø
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2020-05-22 gilbjerg
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2020-02-23 Arresø
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2020-05-22 gilbjerg
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2020-01-05 gribskov
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2020-01-05 gribskov
318 X Husskade (Pica pica) 2020-01-01 annisse nord
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2020-01-01 annisse nord
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2020-01-01 annisse nord
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2020-10-05 rømø
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2020-01-01 annisse nord
325 X Ravn (Corvus corax) 2020-01-05 gribskov
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2020-01-11 tisvilde
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2020-01-01 annisse nord
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2020-01-01 annisse nord
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2020-01-01 tibirke
332 X Musvit (Parus major) 2020-01-01 tibirke
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2020-04-10 ellemosen
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2020-03-06 tibirke
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2020-01-01 melby overdrev
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2020-10-07 hjerpsted
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2020-04-21 gilbjerg
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2020-04-13 pøleå
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2020-05-29 holløse
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2020-01-01 annisse nord
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2020-05-06 gribskov
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2020-04-10 holløse
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2020-03-17 gribskov
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2020-07-01 furesø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2020-04-22 pølebro
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2020-06-04 gilbjerg
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2020-05-03 strødam
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2020-05-22 gilbjerg
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2020-05-22 gilbjerg
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2020-04-10 tisvilde hegn
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2020-05-10 pølebro
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2020-04-21 gilbjerg
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2020-05-04 pølebro
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2020-04-21 gilbjerg
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2020-02-17 tisvilde hegn
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2020-01-01 annisse nord
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2020-01-05 gribskov
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2020-02-03 tisvilde hegn
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2020-03-28 gribskov
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2020-03-16 melby overdrev
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2020-04-12 melby overdrev
404 X Solsort (Turdus merula) 2020-01-01 annisse nord
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2020-02-06 møllekrogen
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2020-02-11 Høbjerg Hegn
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2020-03-06 tisvilde hegn
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2020-01-25 gribskov
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2020-05-13 gribskov
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2020-01-01 annisse nord
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2020-04-10 ellemosen
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2020-05-04 pølebro
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2020-05-06 gribskov
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2020-04-10 tibirke
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2020-04-18 melby overdrev
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2020-05-04 pølebro
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2020-03-16 melby overdrev
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2020-04-12 melby overdrev
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2020-10-29 solbjerg engsøe
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2020-01-01 annisse nord
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2020-01-01 annisse nord
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2020-03-17 annisse nord
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2020-04-29 holløse
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2020-05-08 esrum møllegård
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2020-04-04 pøleå
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2020-03-16 melby overdrev
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2020-04-30 gilbjerg
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2020-04-17 gilleleje
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2020-01-01 annisse nord
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2020-01-25 gribskov
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2020-01-19 gribskov
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2020-01-04 annisse nord
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2020-05-22 gilbjerg
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2020-01-01 annisse nord
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2020-01-01 melby overdrev
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2020-04-06 melby overdrev
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2020-05-22 gilbjerg
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2020-01-05 gribskov
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2020-10-20 tisvilde hegn
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2020-01-01 tibirke
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2020-01-14 sørup
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2020-01-31 stængehage
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2020-04-07 lille lyngby
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2020-01-01 tibirke
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2020-03-09 strødam
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer