Danske Årsarter 2020

Danske Årsarter 2020

Ulrik Kjøller Skovenborg


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Ulrik Kjøller Skovenborgs kryds

Dette er Ulrik Kjøller Skovenborgs Danske Årsarter 2020

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2020-03-28 Dragsmur
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2020-02-17 Djursland
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2020-03-28 Dragsmur
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2020-06-13 Bir
8 Bramgås (Branta leucopsis)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2020-01-01 Fredericia
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2020-01-01 Fredericia
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2020-01-01 Fredericia
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2020-01-01 Fredericia
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2020-01-01 Fredericia
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2020-01-25 Alrø
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2020-05-11 Skarvesøen
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2020-03-21 Dødeå Enge
29 X Knarand (Mareca strepera) 2020-01-04 Stubbe Sø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2020-01-25 Alrø
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2020-01-04 Kaløvig Bådelaug
33 X Spidsand (Anas acuta) 2020-03-15 Uldum Kær
34 X Krikand (Anas crecca) 2020-01-04 Stubbe Sø
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2020-01-04 Stubbe Sø
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2020-10-17 Ejstrup Sø
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2020-01-04 Stubbe Sø
41 X Bjergand (Aythya marila) 2020-01-04 Stubbe Sø
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2020-01-01 Trelde Næs
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2020-01-04 Fornæs
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2020-01-04 Fornæs
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2020-01-19 Additskovene
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2020-01-04 Stubbe Sø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2020-01-04 Langsø i Skramsø Plantage
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2020-01-01 Trelde Næs
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2020-06-13 Tofte Mose
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2020-05-04 Trygsvej, Åbyhøj
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2020-05-11 Råbjerg Hede
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2020-02-02 Aarhus Østhavn
77 X Huldue (Columba oenas) 2020-05-03 Djursland
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2020-01-01 Fredericia
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2020-01-01 Fredericia
82 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2020-05-25 Bøgballe
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2020-03-08 Brabrandstien
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2020-01-04 Grenå
90 X Blishøne (Fulica atra) 2020-01-04 Stubbe Sø
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2020-04-05 Dragsmur
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2020-01-04 Kaløvig Bådelaug
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2020-03-28 Vænge Sø
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2020-01-04 Stubbe Sø
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2020-04-13 Vænge Sø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2020-01-25 Alrø
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2020-05-17 Juelstrup Sø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2020-01-25 Alrø
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2020-04-19 Dragsmur
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2020-01-25 Alrø
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2020-02-02 Aarhus Østhavn
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2020-04-22 Årslev Engsø
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2020-05-13 Nordstrand, Skagen
120 X Storspove (Numenius arquata) 2020-01-25 Alrø
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2020-01-25 Alrø
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2020-03-28 Gåsehage
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2020-08-29 Saltvandssøen
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2020-08-22 Vejlerne
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2020-08-29 Saltvandssøen
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2020-05-17 Juelstrup Sø
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2020-01-04 Grenå Strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2020-01-25 Alrø
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2020-01-04 Grenå Havn
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2020-03-15 Rands Fjord
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2020-05-12 Damsted
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2020-04-18 Boelmose V.f. Tandrup Bro
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2020-01-25 Alrø
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2020-05-08 Gyvelstien
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2020-08-29 Nørresø, Sønderjylland
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2020-04-13 Følle Bund
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2020-05-03 Gjerrild Nordstrand
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2020-01-01 Fredericia
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2020-04-05 Egå Engsø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2020-01-04 Stubbe Sø
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2020-01-01 Fredericia
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2020-01-01 Fredericia
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2020-01-04 Andedammen, Grenå
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2020-04-19 Kolindbro enge
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2020-03-28 Ebeltoft Færgehavn
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2020-06-21 Elsegårde Strand
197 Havterne (Sterna paradisaea)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2020-08-29 Nørresø, Sønderjylland
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2020-09-20 Kattegat
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2020-05-10 Nordstrand, Skagen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2020-01-04 Studstrupværket
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2020-01-04 Fornæs
208 X Alk (Alca torda) 2020-01-04 Fornæs
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2020-05-14 Skagen Havn
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2020-05-09 Nordstrand, Skagen
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2020-05-09 Nordstrand, Skagen
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2020-03-28 Dragsmur
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2020-01-04 Grenå Havn
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2020-01-01 Trelde Næs
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2020-06-13 Birkesø, Lille Vildmose
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2020-03-15 Rands Fjord
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2020-10-31 Stubbe Enge
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2020-01-04 Stubbe Sø
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2020-01-05 Klostermøllen
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2020-08-30 Råhede Vade
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2020-04-19 Dragsmur
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2020-06-01 Tingvad Kær
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2020-05-13 Flagbakken, Skagen
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2020-01-04 Stubbe Sø
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2020-03-15 Rands Fjord
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2020-04-18 Gydeløkke Skov
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2020-05-10 Nordstrand, Skagen
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2020-01-04 Rostved
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2020-01-19 Klostermøllen
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2020-03-15 Rands Fjord
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2020-01-04 Granskov Plantage
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2020-03-22 Klostermøllen
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2020-08-30 Astrup Enge
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2020-08-01 Vejle Ådal
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2020-01-05 Skærbæk Plantage
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2020-04-26 Rye Nørreskov
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2020-04-05 Mols Bjerge
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2020-01-01 Fredericia
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2020-05-14 Nordstrand, Skagen
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2020-05-09 Skagen Klitplantage
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2020-05-08 Gyvelstien
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2020-01-05 Skærbæk Plantage
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2020-01-05 Skærbæk Plantage
318 X Husskade (Pica pica) 2020-01-01 Fredericia
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2020-01-05 Store Hjøllund Plantage
320 X Allike (Coloeus monedula) 2020-01-04 Frederiksbjerg
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2020-01-04 Risskov
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2020-03-15 Holster Hage
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2020-01-01 Fredericia
325 X Ravn (Corvus corax) 2020-01-05 Skærbæk Plantage
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2020-01-04 Frederiksbjerg
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2020-01-05 Skærbæk Plantage
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2020-01-01 Trelde Næs
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2020-01-01 Trelde Næs
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2020-08-02 Billund
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2020-01-01 Fredericia
332 X Musvit (Parus major) 2020-01-01 Fredericia
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2020-01-04 Stubbe Sø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2020-03-22 Salten Langsø
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2020-02-02 Aarhus Østhavn
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2020-04-13 Dragsmur
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2020-04-19 Dragsmur
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2020-04-13 Mørke Kær
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2020-04-19 Fannerup
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2020-01-19 Additskovene
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2020-05-15 Måstrup Mose
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2020-10-10 Ho Plantage
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2020-10-11 Tipmose & Heden ved Lysbjerge
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2020-04-13 Mørke Kær
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2020-03-15 Holster Hage
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2020-06-21 Agri, Djursland
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2020-05-09 Grenen, Skagen
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2020-05-07 Brabrand Sø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2020-05-29 Åby Eng
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2020-06-01 Tingvad Kær
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2020-06-13 Hegnsvej, Lille Vildmose
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2020-06-13 Hadsund
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2020-04-18 Gydeløkke Skov
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2020-05-03 Dystrup Sø
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2020-04-24 Frederiksbjerg Bypark
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2020-05-03 Gjerrild Nordstrand
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2020-01-04 Granskov Plantage
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2020-01-04 Stubbe Sø
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2020-01-01 Trelde Næs
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2020-03-15 Holster Hage
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2020-01-19 Klostermøllen
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2020-03-28 Dragsmur
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2020-04-13 Rosenholm Slot
404 X Solsort (Turdus merula) 2020-01-01 Fredericia
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2020-04-19 Kolindbro enge
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2020-01-03 Frederiksbjerg
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2020-03-15 Holster Hage
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2020-03-22 Salten Langsø
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2020-05-17 Rold Skov
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2020-01-01 Trelde Næs
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2020-04-22 Årslev Engsø
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2020-05-03 Dystrup Sø
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2020-05-09 Gyvelmarken, Skagen
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2020-02-02 Aarhus Østhavn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2020-04-18 Boelmose V.f. Tandrup Bro
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2020-05-11 Råbjerg Hede
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2020-05-11 Råbjerg Hede
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2020-05-10 Gyvelstien
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2020-01-04 Ørnbjerg Mølle
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2020-01-01 Fredericia
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2020-01-01 Fredericia
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2020-03-15 Holster Hage
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2020-05-08 Gyvelstien
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2020-05-09 Gyvelmarken, Skagen
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2020-03-21 Årslev Engsø
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2020-03-28 Dragsmur
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2020-04-26 Rye Nørreskov
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2020-01-04 Fornæs
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2020-01-01 Trelde Næs
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2020-01-01 Trelde Næs
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2020-05-15 Reservatet, Skagen
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2020-01-04 Granskov Plantage
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2020-01-31 Hedemannsgade
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2020-02-02 Aarhus Østhavn
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2020-03-28 Dragsmur
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2020-04-19 Dragsmur
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2020-01-05 Skærbæk Plantage
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2020-01-05 Skærbæk Plantage
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2020-04-02 Brabrandstien
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2020-03-30 Vestre Kirkegård
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2020-01-04 Stubbe Sø
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2020-02-02 Aarhus Østhavn
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2020-04-18 Boelmose V.f. Tandrup Bro
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2020-03-28 Mols Bjerge
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2020-03-15 Holser Hage
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer