Danske Årsarter 2020

Danske Årsarter 2020

Christian Michael Villadsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Christian Michael Villadsens kryds

Dette er Christian Michael Villadsens Danske Årsarter 2020

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2020-05-02 Fjellerup og Hegedal (Norddjurs)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2020-05-28 Sædding (Ringkøbing-Skjern)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2020-02-19 Ganer Å og Ådal (Ringkøbing-Skjern)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2020-03-28 Dragsmur (Syddjurs)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2020-05-23 Kegnæs Drej (Sønderborg)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2020-05-24 Kegnæs Drej (Sønderborg)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2020-01-04 Granskov Plantage (Syddjurs)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2020-12-02 Falling (Odder)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2020-02-27 Skjern (Ringkøbing-Skjern)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2020-01-04 Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs)
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2020-01-04 Skæring Hede/Skæring Strand (Århus)
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2020-01-18 Egå Engsø (Århus)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2020-05-11 Skarvsøen, Skagen (Frederikshavn)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2020-01-18 Egå Engsø (Århus)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2020-01-04 Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2020-01-04 Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2020-01-02 Århus Å ml. Brabrand Sø og 3-Broer (Århus)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2020-03-15 Uldum Kær (Hedensted)
34 X Krikand (Anas crecca) 2020-01-04 Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2020-01-04 Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2020-10-17 Ejstrup Sø (Ikast-Brande)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2020-01-04 Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2020-01-04 Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2020-01-02 Tangkrogen/Marselisborg Havn (Århus)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2020-01-04 Fornæs (Norddjurs)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2020-01-04 Fornæs (Norddjurs)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2020-01-04 Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2020-01-04 Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2020-01-04 Langsø i Skramsø Plantage (Syddjurs)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2020-03-15 Holtser Hage (Vejle)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2020-05-04 Åbyhøj (Århus)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2020-05-13 Reservatet, Skagen (Frederikshavn)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2020-01-02 Århus Østhavn (Århus)
77 X Huldue (Columba oenas) 2020-04-13 Dragsmur (Syddjurs)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2020-01-01 Fredericia (Fredericia)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2020-01-01 Fredericia (Fredericia)
82 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2020-05-25 Bøgballe (Hedensted)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2020-01-14 Risskov By (Århus)
84 X Engsnarre (Crex crex) 2020-06-01 Stensig syd for Rækker Mølle (Ringkøbing-Skjern)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2020-01-02 Århus Å ml. Brabrand Sø og 3-Broer (Århus)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2020-01-04 Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2020-04-11 Hørslev by/agerland (Århus)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2020-01-04 Skæring Hede/Skæring Strand (Århus)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2020-03-28 Vængesø, Helgenæs (Syddjurs)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2020-01-04 Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs)
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2020-04-13 Vængesø, Helgenæs (Syddjurs)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2020-02-12 Ørtoft (Frederikshavn)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2020-03-16 Egå Engsø (Århus)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2020-01-18 Egå Engsø (Århus)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2020-04-19 Dragsmur (Syddjurs)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2020-08-29 Saltvandssøen (Tønder)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2020-03-28 Ebeltoft Færgehavn (Syddjurs)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2020-04-22 Årslev Engsø (Århus)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2020-05-13 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2020-03-28 Egens/Egens Havhuse (Syddjurs)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2020-08-29 Højer Vade (Tønder)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2020-08-24 Årslev Engsø (Århus)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2020-03-28 Gåsehage (Syddjurs)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2020-08-29 Saltvandssøen (Tønder)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2020-07-07 Hestholm, Øster (Ringkøbing-Skjern)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2020-08-29 Saltvandssøen (Tønder)
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2020-01-04 Grenå Strand (Norddjurs)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2020-03-28 Ebeltoft Færgehavn (Syddjurs)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2020-01-04 Grenå Havn (Norddjurs)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2020-01-02 Risskov By (Århus)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2020-05-12 Damsted (Frederikshavn)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2020-04-19 Vængesø, Helgenæs (Syddjurs)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2020-03-28 Egens/Egens Havhuse (Syddjurs)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2020-05-08 Gyvelmarkerne (Frederikshavn)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2020-07-14 Egå Engsø (Århus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2020-04-13 Følle Bund (Syddjurs)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2020-10-10 Hestholm Syd (Ringkøbing-Skjern)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2020-05-03 Gjerrild Nordstrand øst, Knudshoved (Norddjurs)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2020-01-02 Åbyhøj (Århus)
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2020-03-18 Egå Engsø (Århus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2020-01-02 Åbyhøj (Århus)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2020-01-02 Tangkrogen/Marselisborg Havn (Århus)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2020-01-01 Fredericia (Fredericia)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2020-01-04 Grenå Havn (Norddjurs)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2020-03-28 Dragsmur (Syddjurs)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2020-03-28 Ebeltoft Færgehavn (Syddjurs)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2020-07-07 Hestholm, Øster (Ringkøbing-Skjern)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2020-07-17 Århus Østhavn (Århus)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2020-08-29 Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2020-05-10 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2020-01-04 Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2020-01-04 Fornæs (Norddjurs)
208 X Alk (Alca torda) 2020-01-04 Fornæs (Norddjurs)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2020-05-14 Skagen Havn (Frederikshavn)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2020-05-09 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2020-05-09 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2020-03-28 Dragsmur (Syddjurs)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2020-01-04 Grenå Havn (Norddjurs)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2020-01-02 Risskov By (Århus)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2020-06-18 Hestholm Midt (Ringkøbing-Skjern)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2020-01-19 Brabrand Sø - østenden (Århus)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2020-10-31 Stubbe Enge øst for Stubbe Sø (Syddjurs)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2020-01-02 Århus Å ml. Brabrand Sø og 3-Broer (Århus)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2020-06-08 Hestholm, Øster (Ringkøbing-Skjern)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2020-08-30 Råhede Vade, kontrolområde (Esbjerg)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2020-04-26 Rye Nørreskov (Skanderborg)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2020-05-23 Kegnæs Drej (Sønderborg)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2020-01-04 Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs)
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2020-03-15 Rands Fjord (Fredericia)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2020-05-08 Flagbakken (Frederikshavn)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2020-05-10 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2020-01-04 Rostved (Syddjurs)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2020-05-10 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2020-02-15 Egå Engsø (Århus)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2020-03-15 Rands Fjord (Fredericia)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2020-01-02 Risskov By (Århus)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2020-01-27 Risskov Skov (Århus)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2020-08-30 Astrup Enge (Tønder)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2020-01-19 Brabrand Sø - østenden (Århus)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2020-01-02 Havreballe Skov-Friheden (Århus)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2020-04-26 Rye Nørreskov (Skanderborg)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2020-04-09 Alken Enge (Skanderborg)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2020-01-02 Tangkrogen/Marselisborg Havn (Århus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2020-08-30 Ballum Forland (Tønder)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2020-05-14 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2020-05-09 Skagen Klitplantage (Frederikshavn)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2020-05-08 Gyvelmarkerne (Frederikshavn)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2020-06-15 Surender by/agerland (Syddjurs)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2020-10-17 Søby Sø og omliggende brunkulslejer (Herning)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2020-01-02 Åbyhøj (Århus)
318 X Husskade (Pica pica) 2020-01-01 Fredericia (Fredericia)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2020-01-02 Risskov By (Århus)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2020-01-02 Risskov By (Århus)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2020-03-15 Holtser Hage (Vejle)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2020-01-02 Risskov By (Århus)
325 X Ravn (Corvus corax) 2020-02-03 Dejbjerg Plantage (Ringkøbing-Skjern)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2020-01-02 Åbyhøj (Århus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2020-02-03 Dejbjerg Plantage (Ringkøbing-Skjern)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2020-01-23 Fiskbæk og Risdal Plantager (Ringkøbing-Skjern)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2020-01-04 Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2020-08-02 Billund By (Billund)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2020-01-01 Fredericia (Fredericia)
332 X Musvit (Parus major) 2020-01-01 Fredericia (Fredericia)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2020-01-04 Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2020-04-26 Rye Nørreskov (Skanderborg)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2020-01-23 Sædding (Ringkøbing-Skjern)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2020-04-13 Dragsmur (Syddjurs)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2020-04-19 Dragsmur (Syddjurs)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2020-04-13 Vængesø, Helgenæs (Syddjurs)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2020-04-19 Fannerup by/småskove (Norddjurs)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2020-03-18 Hedeenge Egå (Århus)
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2020-04-13 Mørke Kær (Syddjurs)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2020-03-15 Holtser Hage (Vejle)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2020-05-09 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2020-04-29 Århus Å ml. Brabrand Sø og 3-Broer (Århus)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2020-05-19 Egå Engsø (Århus)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2020-05-23 Kegnæs Drej (Sønderborg)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2020-04-25 Brabrand Sø (Århus)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2020-01-14 Risskov By (Århus)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2020-05-03 Dystrup Sø (Norddjurs)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2020-04-22 Åbyhøj (Århus)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2020-05-03 Gjerrild Nordstrand øst, Knudshoved (Norddjurs)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2020-03-09 Forstbotanisk Have Århus (Århus)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2020-01-04 Granskov Plantage (Syddjurs)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2020-01-02 Åbyhøj (Århus)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2020-01-02 Havreballe Skov-Friheden (Århus)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2020-03-15 Sellerup Skov (Vejle)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2020-01-02 Havreballe Skov-Friheden (Århus)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2020-01-17 Videbæk (Ringkøbing-Skjern)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2020-04-13 Rosenholm Slot, Park og jorde (Syddjurs)
404 X Solsort (Turdus merula) 2020-01-01 Fredericia (Fredericia)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2020-01-02 Åbyhøj (Århus)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2020-01-01 Fredericia (Fredericia)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2020-03-15 Sellerup Skov (Vejle)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2020-02-27 Rækker Mølle (Ringkøbing-Skjern)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2020-05-13 Gyvelstien (Frederikshavn)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2020-01-02 Åbyhøj (Århus)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2020-04-22 Årslev Engsø (Århus)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2020-05-03 Dystrup Sø (Norddjurs)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2020-04-18 Åbyhøj (Århus)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2020-04-20 Åbyhøj (Århus)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2020-04-23 Åbyhøj (Århus)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2020-06-11 Østkær (Ringkøbing-Skjern)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2020-05-12 Damsted (Frederikshavn)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2020-05-09 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2020-01-04 Ørnbjerg Mølle ved Ulstrup å (Syddjurs)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2020-01-01 Fredericia (Fredericia)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2020-01-01 Fredericia (Fredericia)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2020-03-07 Risskov By (Århus)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2020-05-08 Gyvelmarkerne (Frederikshavn)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2020-02-03 Rækker Mølle (Ringkøbing-Skjern)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2020-03-28 Dragsmur (Syddjurs)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2020-03-01 Hospitalssøerne ved Skejby (Århus)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2020-04-26 Rye Nørreskov (Skanderborg)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2020-01-04 Fornæs (Norddjurs)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2020-01-02 Åbyhøj (Århus)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2020-01-02 Åbyhøj (Århus)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2020-10-20 Århus Å ml. 3-Broer og Århus midtby (Århus)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2020-01-02 Åbyhøj (Århus)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2020-05-23 Kegnæs Drej (Sønderborg)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2020-01-02 Tangkrogen/Marselisborg Havn (Århus)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2020-11-21 Bønnerup Havn (Norddjurs)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2020-03-28 Dragsmur (Syddjurs)
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2020-04-14 Åbyhøj (Århus)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2020-05-08 Gyvelstien (Frederikshavn)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2020-05-09 Pælebakke Klit (Frederikshavn)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2020-02-19 Sædding (Ringkøbing-Skjern)
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2020-03-30 Vestre Kirkegård (Århus) (Århus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2020-01-04 Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2020-12-07 Århus Østhavn (Århus)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2020-01-13 Sædding (Ringkøbing-Skjern)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2020-01-23 Sædding (Ringkøbing-Skjern)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2020-02-28 Ganer Å og Ådal (Ringkøbing-Skjern)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer