Danske Årsarter 2020

Danske Årsarter 2020

Ralph Qwinten


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Ralph Qwintens kryds

Dette er Ralph Qwintens Danske Årsarter 2020

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2020-03-28 Ballum Enge (Tønder)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2020-06-03 Emmerlev (Tønder)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2020-10-24 Skovbakke - Svinedal - Helmusdal (Struer)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2020-02-25 Femern Bælt syd for Hyllekrog/Saksfjed Inddæmning (Lolland)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2020-02-26 Hyllekrog (Lolland)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2020-01-12 Rødby Fjord (Lolland)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2020-01-03 Virum (Lyngby-Taarbæk)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2020-01-12 Lundegårde (Lolland)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2020-01-12 Lundegårde (Lolland)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2020-01-12 Lundegårde (Lolland)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2020-01-12 Rødby Fjord (Lolland)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2020-06-10 Bygholm Vejle, Vestsø (Thisted)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2020-01-03 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2020-01-12 Rødby Fjord (Lolland)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2020-03-28 Astrup Sø (Tønder)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2020-01-24 Majbølle Nor (Guldborgsund)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2020-04-20 Ballum Enge (Tønder)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2020-04-22 Rejsby Enge (Tønder)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2020-04-21 Rudbøl Kog & Sønderkog (Tønder)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2020-02-24 Majbølle Nor (Guldborgsund)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2020-01-25 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2020-01-11 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2020-01-12 Kramnitse (Lolland)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2020-02-26 Rødby Fjord (Lolland)
34 X Krikand (Anas crecca) 2020-01-11 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2020-03-05 Hyllekrog (Lolland)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2020-01-05 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2020-01-05 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2020-03-06 Hyllekrog (Lolland)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2020-02-25 Hyllekrog (Lolland)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2020-02-25 Hyllekrog (Lolland)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2020-02-25 Hyllekrog (Lolland)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2020-02-25 Femern Bælt syd for Hyllekrog/Saksfjed Inddæmning (Lolland)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2020-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2020-01-25 Havet nord for Hyllekrog (Lolland)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2020-01-05 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2020-01-06 Øresund (ml. Strandmøllen og Klampenborg) (Lyngby-Taarbæk)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2020-05-08 Hyllekrog (Lolland)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2020-05-01 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2020-01-16 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2020-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2020-03-05 Kramnitse (Lolland)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2020-02-29 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2020-09-25 Tryggelev Nor & Salme Nor (Langeland)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2020-03-21 Føns Vang (Middelfart)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2020-01-14 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2020-02-25 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2020-01-11 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2020-03-05 Femern Bælt syd for Hyllekrog/Saksfjed Inddæmning (Lolland)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2020-01-05 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2020-04-04 Femern Bælt syd for Hyllekrog/Saksfjed Inddæmning (Lolland)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2020-03-21 Føns Vang (Middelfart)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2020-02-24 Majbølle Nor (Guldborgsund)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2020-03-24 Emmerlev Kyst (Tønder)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2020-01-11 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2020-01-12 Rødby Fjord (Lolland)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2020-01-11 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2020-02-26 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2020-04-07 Fladet Vildtreservat ved Tårs (Guldborgsund)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2020-04-20 Sønderstrand Rømø (Tønder)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2020-04-23 Margrethekog Nord (nord for Vidåen) (Tønder)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2020-04-18 Emmerlev Klev (Tønder)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2020-01-11 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2020-03-27 Højer Vade (Tønder)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2020-04-21 Gammel Frederikskog (Tønder)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2020-03-25 Havneby, Rømø (Tønder)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2020-04-24 Ballum Forland (Tønder)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2020-03-24 Bremsbøl Sø (Tønder)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2020-08-23 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2020-02-28 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2020-03-05 Hyllekrog (Lolland)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2020-01-26 Hyldtofte Østersøbad (Lolland)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2020-09-24 Keldsnor (Langeland)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2020-03-25 Emmerlev Klev (Tønder)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2020-02-26 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2020-08-23 Kalløgrå (Guldborgsund)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2020-04-23 Klæggravene, Margrethe Kog (Tønder)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2020-04-02 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2020-03-24 Klæggravene, Margrethe Kog (Tønder)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2020-04-21 Sølsted Mose (Tønder)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2020-04-23 Margrethekog Nord (nord for Vidåen) (Tønder)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2020-04-18 Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2020-06-08 Roshage og havet ud for (Thisted)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2020-03-05 Hyllekrog (Lolland)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2020-02-25 Hyllekrog (Lolland)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2020-01-26 Errindlev Fæland (Lolland)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2020-01-19 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2020-03-05 Hyllekrog (Lolland)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2020-03-23 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2020-06-01 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2020-04-04 Hyllekrog (Lolland)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2020-04-25 Vest for Rømø (maritim lokalitet) (Tønder)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2020-04-22 Astrup Engsø (Tønder)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2020-04-06 Hyllekrog (Lolland)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2020-05-01 Hyllekrog (Lolland)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2020-04-07 Hyllekrog (Lolland)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2020-10-23 Agger Tange, småsøer i sydende (Thisted)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2020-03-05 Hyllekrog (Lolland)
208 X Alk (Alca torda) 2020-02-28 Hyllekrog (Lolland)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2020-05-21 Femern Bælt syd for Hyllekrog/Saksfjed Inddæmning (Lolland)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2020-02-26 Femern Bælt syd for Hyllekrog/Saksfjed Inddæmning (Lolland)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2020-02-27 Hyllekrog (Lolland)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2020-05-02 Hyllekrog (Lolland)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2020-05-25 Hav og sund mellem Korshage og Hundested (Halsnæs)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2020-01-04 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2020-06-01 Højer Vade (Tønder)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2020-03-25 Lakolk Sø, Rømø (Tønder)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2020-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2020-03-06 Hejrede Sø vest (Guldborgsund)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2020-06-12 Selbjerg Vejle (Thisted)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2020-04-07 Hyllekrog (Lolland)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2020-05-08 Hyllekrog (Lolland)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2020-10-14 Hyllekrog (Lolland)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2020-10-14 Hyllekrog (Lolland)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2020-01-01 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2020-01-01 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2020-03-22 Tingdal Plantage, Hjerpsted (Tønder)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2020-01-26 Storeager og Lilleager (Lolland)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2020-09-12 Hyllekrog (Lolland)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2020-04-23 Mollerup (Tønder)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2020-02-25 Hyllekrog (Lolland)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2020-04-21 Ny Frederikskog (Tønder)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2020-01-11 Storeager og Lilleager (Lolland)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2020-02-24 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2020-01-01 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2020-01-02 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2020-11-07 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2020-01-16 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2020-07-11 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2020-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2020-02-01 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2020-10-04 Kongens Mose (Tønder)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2020-01-12 Lundegårde (Lolland)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2020-03-25 Havsand, Rømø (Tønder)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2020-05-03 Hyllekrog (Lolland)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2020-01-24 Majbølle (Guldborgsund)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2020-05-08 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
310 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-08 Lalandia-Dragsminde Sluse (Lolland)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2020-01-16 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2020-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
318 X Husskade (Pica pica) 2020-01-26 Errindlev Fæland (Lolland)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2020-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2020-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2020-03-05 Lidsø - Tjørnebjerg (Lolland)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2020-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
325 X Ravn (Corvus corax) 2020-01-01 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2020-01-12 Kramnitse (Lolland)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2020-01-01 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2020-10-18 Lodbjerg Klitplantage vest (Thisted)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2020-01-14 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2020-03-26 Draved Skov (Tønder)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2020-03-27 Skast og Kogsbøl Mose (Tønder)
332 Musvit (Parus major)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2020-01-25 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2020-10-11 Hyllekrog (Lolland)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2020-02-04 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2020-03-25 Ballum Forland (Tønder)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2020-04-07 Hyllekrog (Lolland)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2020-04-07 Bjernæs Husby (Lolland)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2020-04-25 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2020-01-22 Sophienholm (Lyngby-Taarbæk)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2020-05-17 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2020-10-09 Kongens Mose (Tønder)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2020-04-12 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2020-03-19 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2020-06-28 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2020-04-21 Rudbøl Kog & Sønderkog (Tønder)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2020-04-25 Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2020-05-20 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2020-05-21 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2020-04-11 Sorgenfri Kirkegård (Lyngby-Taarbæk)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2020-04-30 Fladet Vildtreservat ved Tårs (Guldborgsund)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2020-04-21 Emmerlev Klev (Tønder)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2020-05-01 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2020-01-14 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2020-01-05 Kollekolle (Furesø)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2020-01-02 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2020-01-05 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2020-01-22 Sophienholm (Lyngby-Taarbæk)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2020-01-11 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2020-04-19 Emmerlev (Tønder)
404 X Solsort (Turdus merula) 2020-01-22 Sorgenfri (Lyngby-Taarbæk)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2020-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2020-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2020-02-14 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2020-01-01 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2020-05-17 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2020-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2020-03-26 Sølsted Mose (Tønder)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2020-05-24 Nørremose/Arresø (Halsnæs)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2020-05-16 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2020-03-26 Emmerlev Klev (Tønder)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2020-04-18 Sæd (Tønder)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2020-04-22 Emmerlev Klev (Tønder)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2020-04-19 Emmerlev Klev (Tønder)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2020-01-17 Fuglevad til Brede (Lyngby-Taarbæk)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2020-04-05 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2020-03-27 Emmerlev Klev (Tønder)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2020-03-22 Tingdal Plantage, Hjerpsted (Tønder)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2020-04-21 Klæggravene, Margrethe Kog (Tønder)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2020-02-27 Kramnitse (Lolland)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2020-03-05 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2020-01-25 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2020-04-19 Emmerlev Klev (Tønder)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2020-01-12 Kramnitse (Lolland)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2020-02-13 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2020-01-16 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2020-02-11 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2020-01-05 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2020-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2020-01-26 Storeager og Lilleager (Lolland)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2020-03-22 Hjerpsted Skydebane (Tønder)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2020-10-18 Lodbjerg Klitplantage vest (Thisted)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2020-03-26 Sølsted Mose (Tønder)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2020-03-22 Tingdal Plantage, Hjerpsted (Tønder)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2020-01-15 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2020-04-07 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2020-01-01 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2020-10-23 Agger Tange (Thisted)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2020-03-22 Emmerlev Klev (Tønder)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2020-02-25 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2020-03-05 Hyllekrog (Lolland)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer