Danske Årsarter 2020

Danske Årsarter 2020

Niels Bomholt


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Niels Bomholts kryds

Dette er Niels Bomholts Danske Årsarter 2020

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2020-04-12 Ballum
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2020-05-06 Ballum Enge
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2020-02-02 Ballum Forland
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2020-04-07 Søgård Mose Langeland
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2020-05-04 enge v Nr. Broby
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2020-01-01 Tamosen
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2020-01-01 Tamosen
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2020-03-06 Rudbøl Kog
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2020-10-12 Helm Odde Marsk Rømø
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2020-01-01 Tamosen
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2020-01-05 Skælskør
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2020-01-01 Tamosen
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2020-03-06 Ved Vamdrup
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2020-01-05 Sønderupsønder
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2020-03-30 Siø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2020-01-15 Lunkebugt
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2020-06-21 Ballum
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2020-03-31 Gyldensteen engsøen
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2020-01-07 Nakkebølle Inddæmning
29 X Knarand (Mareca strepera) 2020-01-01 Tamosen
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2020-01-01 Tamosen
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2020-01-01 Tamosen
33 X Spidsand (Anas acuta) 2020-02-07 Tryggelev Nor
34 X Krikand (Anas crecca) 2020-01-02 Knudshoved
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2020-03-09 Nakkebølle Inddæmning
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2020-01-02 Knudshoved
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2020-10-17 Kruså Møllesø
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2020-05-01 Nørreballe Nor
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2020-01-01 Tamosen
41 X Bjergand (Aythya marila) 2020-01-07 Nakkebølle Inddæmning
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2020-01-15 Lunkebugt
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2020-02-05 Fyns Hoved
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2020-02-05 Fyns Hoved
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2020-02-07 Dovns Klint
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2020-01-07 Nakkebølle Inddæmning
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2020-01-01 Tamosen
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2020-01-07 Nakkebølle Inddæmning
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2020-01-15 Lunkebugt
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2020-05-07 Vidåslusen
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2020-05-04 enge v Nr. Broby
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2020-01-19 Fjællebroen Skov
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2020-01-01 Tamosen
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2020-04-11 Hostrup, Tønder
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2020-01-28 Ulbølle
82 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2020-05-25 Bøgballe
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2020-03-23 Vejlen Tåsinge
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2020-09-14 Tryggelev Nor
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2020-02-04 Brobyværk
90 X Blishøne (Fulica atra) 2020-01-01 Tamosen
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2020-02-06 Sortemosen
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2020-01-23 Nakkebølle Fjord
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2020-02-06 Stenstrup Lergrave
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2020-01-07 Nakkebølle Inddæmning
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2020-04-16 Klintholm Havn
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2020-03-09 Nakkebølle Inddæmning
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2020-02-05 Fyns Hoved
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2020-05-05 Sybergland
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2020-03-02 Vejlen Tåsinge
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2020-01-01 Tamosen
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2020-03-23 Bøjden Nor
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2020-02-05 Fyns Hoved
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2020-03-07 Keldsnor
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2020-03-27 Hønsehave Grusgravsø
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2020-04-12 Rømø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2020-05-05 Ballum Enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2020-04-12 Ballum Forland
120 X Storspove (Numenius arquata) 2020-01-22 Tornø
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2020-02-05 Fyns Hoved
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2020-04-12 Juvre Enge Rømø
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2020-04-12 Havneby Rømø
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2020-03-17 Fyns Hoved
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2020-04-14 Enge ved Nr. Broby
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2020-05-23 Vidåslusen
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2020-05-07 Højer Forland
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2020-04-28 Sybergland
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2020-05-07 Højer Forland
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2020-02-05 Fyns Hoved
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2020-01-02 Knudshoved
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2020-08-02 Agersø
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2020-05-19 Sollerup
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2020-12-01 maden Helnæs
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2020-03-02 Noret Tåsinge
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2020-10-26 Tryggelev Nor
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2020-04-25 Krarup
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2020-04-09 Noret Tåsinge
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2020-01-02 Knudshoved
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2020-04-24 Botofte Skovmose
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2020-04-27 Siø
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2020-01-15 Lunkebugt
160 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-20 Hønen Sønderho Fanø
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2020-01-01 Tamosen
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2020-04-27 Nørreballe Nor
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2020-03-30 Botofte Skovmose
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2020-01-01 Tamosen
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2020-01-15 Lunkebugt
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2020-01-01 Tamosen
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2020-07-17 Slambassinet
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2020-03-25 Løgumkloster
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2020-04-30 Brændegård Sø
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2020-03-23 Bøjden Nor
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2020-04-29 Bøjden Nor
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2020-04-23 Brændegård Sø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2020-04-28 Fyns Hoved
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2020-06-16 Nørreballe Nor
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2020-05-09 Magisterkoog
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2020-05-01 Nørreballe Nor
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda) 2020-02-05 Fyns Hoved
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2020-02-05 Fyns Hoved
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2020-03-17 Fyns Hoved
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2020-09-14 Dovns Klint
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2020-04-11 Smedager
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2020-10-23 Fyns Hoved
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2020-01-01 Tamosen
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2020-05-26 Gulstav Mose
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2020-04-17 Henninge Nor
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2020-02-06 sortemosen Fyn
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2020-01-01 Tamosen
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2020-01-01 Tamosen
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2020-07-25 Vidåslusen
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2020-05-16 Ulvshale Møn
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2020-04-16 Busemarke Mose
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2020-05-17 Klintholm Møn
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 2020-04-16 Borre Møn
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2020-01-11 Nr. Søby Fyn
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-21 Åstrupgård Plantage
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2020-01-01 Tamosen
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2020-02-02 Ødis
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2020-03-23 Syltemade Ådal
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2020-01-19 Fjællebroen Skov
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2020-04-18 Abild Tønder
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2020-04-20 Ballum Vesterende
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2020-01-01 Tamosen
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2020-02-05 Glutved Midtfyn
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2020-01-01 Tamosen
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2020-02-02 Ballum Enge
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2020-01-01 Tamosen
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2020-03-19 Ulbølle
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2020-01-05 Hesede Skov
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2020-02-02 Ødis
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2020-02-02 Ballum Enge
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2020-01-01 Tamosen
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2020-04-28 Fyns Hoved
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2020-01-19 Fjællebroen Skov
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2020-03-20 Hindsgaul Fyn
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2020-02-02 Åved Plantage Løgumkloster
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2020-01-01 Tamosen
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2020-03-26 Ballum Forland
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2020-05-17 Jydelejet Møn
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2020-01-05 Sønderupsønder
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2020-05-20 Fyns Hoved
310 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-09 Bredfjed, Lolland
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2020-01-28 Brahetrolleborg Storskov
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2020-05-14 Gulstav
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2020-01-19 Fjællebroen Skov
318 X Husskade (Pica pica) 2020-01-01 Sorø
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2020-04-21 St. Hjøllund Plantage
320 X Allike (Coloeus monedula) 2020-01-01 Tamosen
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2020-01-01 Sorø
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2020-02-07 Tryggelev Nor
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2020-01-01 Tamosen
325 X Ravn (Corvus corax) 2020-01-04 Horseballe
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2020-01-05 Korsør
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2020-01-19 Fjællebroen Skov
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2020-01-11 Ulbølle
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2020-01-01 Tamosen
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2020-02-02 Åved Plantage Løgumkloster
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2020-01-01 Tamosen
332 X Musvit (Parus major) 2020-01-01 Tamosen
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2020-05-01 Tryggelev Nor
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2020-03-02 Noret Tåsinge
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2020-05-25 Håre Bjerge
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2020-02-02 Åved Plantage Løgumkloster
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2020-04-13 Astrup Forland
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2020-04-17 Tryggelev Nor
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2020-04-07 Gulstav Mose
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2020-04-19 Højer Sluse
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2020-01-04 Horseballe
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2020-04-24 Botofte
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2020-10-12 Rimmevejmarkerne Rømø
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2020-04-12 Ballum
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2020-03-16 Nakkebølle Inddæmning
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2020-05-01 Nørreballe Nor
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2020-04-27 Fredmosen
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2020-04-24 Hou Nordstrand
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2020-05-19 Slambasinnet
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2020-05-15 Sollerup
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2020-05-09 Magisterkoog
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2020-05-09 Magisterkoog
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2020-03-21 Ulbølle
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2020-05-07 Lægan
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2020-04-20 Sølsted Mose
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2020-05-01 Nørreballe Nor
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2020-03-30 Tranekær
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2020-01-24 Ulbølle
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2020-01-02 Knudshoved
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2020-01-04 Horseballe
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2020-01-05 Hesede Skov
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2020-01-21 Nørresø
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2020-01-22 Dræby Fed
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2020-04-12 Ballum
404 X Solsort (Turdus merula) 2020-01-01 Tamosen
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-06 Sorthat Odde
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2020-01-04 Horseballe
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2020-01-04 Horseballe
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2020-01-27 Hanneslund
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2020-01-21 Nørresø
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2020-05-08 Ballum Vesterende
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2020-01-04 Horseballe
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2020-03-26 Ballum Enge
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2020-05-15 Arreskov Sø
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2020-10-13 Blåvand Fuglestation
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2020-04-16 ved Møns Klint
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2020-04-12 Ballum
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2020-04-12 Ballum
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-12 Ebeltoft Færgehavn
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2020-04-19 Kongens Mose
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2020-03-25 Kongens Mose
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2020-10-13 Tipmosen ved Ho
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2020-04-12 Juvre Rømø
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2020-03-20 Brobyværk
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2020-01-04 Ulbølle
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2020-01-04 Ulbølle
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2020-01-28 Sundet Faaborg
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2020-04-16 ved Møns Klint
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2020-04-06 Grejsdalen
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2020-03-02 Vejlen Tåsinge
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2020-01-22 Dræby Fed
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2020-04-20 Sølsted Mose
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2020-04-14 Enge ved Nr. Broby
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2020-01-02 Knudshoved
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2020-01-01 Tamosen
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2020-01-01 Tamosen
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2020-01-27 Hanneslund
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2020-01-01 Tamosen
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2020-05-29 Hou Nordstrand Langeland
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2020-01-10 Ulbølle
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2020-03-07 Keldsnor
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2020-03-23 Bøjden Nor
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2020-01-26 Svanninge Bakker
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2020-01-04 Horseballe
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2020-01-01 Tamosen
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2020-01-04 Horseballe
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2020-10-12 Astrup Forland
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2020-02-07 Keldsnor
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2020-02-02 Ballum
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2020-01-04 Horseballe
485 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2020-11-20 Hønen Sønderho Fanø
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2020-03-06 Sølsted Mose
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer