Danske Årsarter 2020

Danske Årsarter 2020

Simon Vikstrøm


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Simon Vikstrøms kryds

Dette er Simon Vikstrøms Danske Årsarter 2020

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2020-02-18 Køge Sydstrand
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2020-05-23 Sørig Enge
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2020-01-20 Farø
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2020-01-07 Kettinge, Lolland
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2020-01-22 Rødby Havn
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2020-01-22 Darket, Lolland
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2020-01-22 Darket, Lolland
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2020-01-22 Darket, Lolland
15 X Blisgås (Anser albifrons)
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2020-03-15 Roden Fed
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2020-03-12 Gedser Odde
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2020-02-25 Gedser
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2020-01-09 Ølsemagle Revle
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2020-03-20 Bøtø Plantage
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata)
29 X Knarand (Mareca strepera)
30 X Pibeand (Mareca penelope)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 X Spidsand (Anas acuta)
34 X Krikand (Anas crecca)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2020-02-18 Sortedamssøen
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2020-01-05 Sortedamssøen
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2020-03-30 Maribo Søndersø
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2020-01-19 Søndersø
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2020-01-05 Sortedamssøen
41 X Bjergand (Aythya marila) 2020-01-06 Bøtø
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2020-01-06 Bøtø
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2020-01-07 Gedser Odde
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2020-02-28 Rørvig
50 X Sortand (Melanitta nigra)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2020-01-07 Gedser Odde
53 X Hvinand (Bucephala clangula)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2020-06-26 Røgbølle Sø
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2020-05-23 Gårdbogård
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2020-05-07 Marielyst
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2020-04-27 Bøtø
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2020-01-08 Bøtø
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2020-01-07 Gedesby
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2020-01-10 Brobæk Mose
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
90 X Blishøne (Fulica atra)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2020-01-21 Bøtø Nor
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2020-01-05 Søndersø
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2020-01-06 Bøtø
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2020-03-31 Maribo Søndersø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2020-02-18 Nyborg
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2020-03-14 Bøtø
103 X Vibe (Vanellus vanellus)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2020-02-05 Væggerløse
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2020-04-25 Bøtø
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2020-02-23 Bøjden
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2020-04-05 Kettinge Grusgrav
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2020-04-25 Bøtø
120 X Storspove (Numenius arquata) 2020-01-09 Ølsemagle Revle
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2020-07-13 Gedser Odde
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2020-05-01 Tempelkrog
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2020-08-25 Gedser Odde
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2020-03-16 Kalløgrå
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2020-03-09 Bøtø
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2020-07-10 Bøtø Nor
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2020-05-01 Ulvedybet
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2020-02-23 Bøjden
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2020-10-10 Blåvand
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2020-08-07 Bøtø nor
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2020-12-06 Snaptun
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2020-03-05 Bøtøskoven
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2020-05-09 Bøtø Nor
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) Bøtø Nor
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2020-02-04 Sildestrup Strand
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2020-04-22 Gedser Odde
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2020-04-06 Fladet
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2020-10-24 Klydesøen
155 X Rødben (Tringa totanus) 2020-02-18 Slipshavn
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2020-04-25 Bøtø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2020-04-12 Bøtø
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2020-04-12 Bøtø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2020-05-02 Skagen
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2020-04-23 Gedser Odde
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2020-03-16 Holmesø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2020-03-09 Gedser
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2020-02-24 Sønderhav, Sønderjylland
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2020-04-16 Ishøj Strand
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2020-03-11 Gedser Odde
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2020-04-22 Gedser Odde
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2020-04-12 Bøtø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2020-05-01 Højen
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2020-06-21 Bøtø Nor
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2020-05-22 Grenen
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2020-05-01 Højen
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2020-04-07 Gedser Odde
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2020-09-12 Gedser Odde
205 X Søkonge (Alle alle) 2020-11-04 Børstrup Hage
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2020-02-20 Gedser Odde
208 X Alk (Alca torda) 2020-03-10 Gedser Odde
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2020-03-18 Helsingør Marina
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2020-01-06 Gedser Odde
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2020-03-03 Gedser Odde
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2020-02-17 Kysten ud for Bøtøskoven
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2020-05-05 Grenen
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2020-05-21 Skagen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2020-04-13 Birkemose
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2020-01-26 Veksø
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2020-01-24 Nordhavnstippen/Stubben
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2020-09-29 Holbæk
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2020-04-07 Bøtø Nor
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2020-03-23 Hejrede Sø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-10 Vestamager
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2020-02-18 Sortemose, Fyn
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2020-01-18 Tempelkrog
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2020-04-07 Gedser Odde
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2020-04-14 Busemarke Mose
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2020-05-07 Bøtø
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2020-05-21 Skagen
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2020-05-21 Skagen
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2020-07-03 Bøtø
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2020-05-02 Skagen
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2020-01-06 Marielyst
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2020-03-16 Roden Skov
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2020-03-09 Bøtø
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2020-05-14 Hyllekrog
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2020-05-21 Skagen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2020-01-03 Hesede Skov
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2020-04-11 Bøtø
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2020-01-03 Eskilstrup
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2020-01-08 Bøtø
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2020-01-03 Hesede Skov (Faxe)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2020-01-05 Værløse
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2020-03-14 Marielyst
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2020-01-24 Ørholm
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2020-05-22 Skagen
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2020-08-20 Gedser Odde
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2020-12-07 Gråsten
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2020-03-21 Asserbo
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2020-01-06 Ørholm
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2020-02-24 Kollund Skov
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2020-05-01 Skiveren
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2020-05-21 Skagen
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2020-04-02 Bøtø Nor
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2020-05-03 Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2020-01-03 Farø
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2020-05-14 Saksfjed
310 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-09 Bredfjed
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2020-03-15 Fiskebæk
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2020-05-22 Grenen
317 X Skovskade (Garrulus glandarius)
318 X Husskade (Pica pica) 2020-01-05 Classensgade
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus)
323 X Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix)
325 X Ravn (Corvus corax) 2020-01-28 Bøtø
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2020-01-03 Stubberup
327 X Sortmejse (Periparus ater)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2020-02-24 Kollund Skov
329 X Sumpmejse (Poecile palustris)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
332 X Musvit (Parus major)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2020-03-16 Holmesø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2020-03-20 Melby Overdrev
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2020-02-03 Bøtø
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2020-05-01 Hirtshals
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2020-04-13 Bøtø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2020-04-06 Gedser Odde
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2020-04-19 Hellebæk
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2020-01-07 Nykøbing F
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2020-04-28 Bøtø
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2020-10-10 Blåvand
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2020-04-09 Bøtøskoven
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2020-03-14 Bøtøskoven
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2020-06-09 Kongelunden
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2020-05-13 RøgbøllemSø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2020-05-01 Vorup Enge
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2020-05-31 Vigersted By
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2020-05-01 Lille Vildmose
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2020-05-20 Vorup Enge
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 X * Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2020-06-17 Gedser Odde
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2020-05-10 Bøtø
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2020-05-20 Vorup Enge
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2020-06-10 Kongelunden
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2020-05-07 Barup Sø
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2020-04-10 Bøtø
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2020-05-03 Grenen
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2020-04-23 Kroghage
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2020-04-28 Kroghage
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2020-03-25 Bøtøskoven
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2020-03-20 Bøtø Plantage
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2020-01-06 Ørholm
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2020-01-06 Ørholm
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2020-03-16 Roden Skov
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2020-01-10 Brobæk Mose
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2020-04-08 Bøtø
404 X Solsort (Turdus merula)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2020-02-18 Køge Sydstrand
407 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-06 Sorthat Odde
408 X Sjagger (Turdus pilaris)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2020-01-20 Bøtø
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2020-03-05 Bøtø sommerhusområde
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2020-02-24 Kelstrup Skov
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2020-05-02 Skagen
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2020-04-17 Ellemosen
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2020-05-07 Barup Sø
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2020-04-28 Kroghage
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2020-06-07 Birkemose
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2020-03-30 Rødbyhavn Havn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2020-04-13 Gedser
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2020-04-24 Bøtø
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2020-03-15 Birkemose
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2020-04-07 Bøtø
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2020-01-06 Ørholm
441 X Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2020-01-01 Marielyst Strandpark
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2020-04-11 Bøtø
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2020-04-27 Bøtø
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2020-03-05 Kettinge
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2020-01-07 Bruserup Strand
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2020-04-08 Bøtø
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2020-03-18 Helsingør Marina
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2020-01-22 Rødby Havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2020-01-08 Bøtø
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2020-03-05 Guldborg
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2020-05-23 Grenen
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2020-01-07 Bøtø
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2020-02-18 Thurø Rev
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2020-01-21 Bøtø
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2020-02-26 Bøtø By
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2020-10-15 Bøtø plantage
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2020-02-24 Kollund Skov
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2020-01-26 Veksø
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2020-04-06 Gedser Odde
480 X Grønsisken (Spinus spinus)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2020-04-14 Gedser Odde
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2020-02-05 Bøtø
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2020-05-01 Skibsted
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2020-03-10 Gedser Odde
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer