Danske Årsarter 2020

Danske Årsarter 2020

Leif Novrup


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Leif Novrups kryds

Dette er Leif Novrups Danske Årsarter 2020

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2020-03-28 Kølsen
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2020-06-21 Hvidbjerg kær
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2020-01-03 Venø
5 X Knortegås (Branta bernicla) Venø
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2020-01-19 Græse Bakkeby enge
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2020-01-01 Sønderlem Vig
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) Sønderlem Vig
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2020-01-02 Sjørring
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2020-01-01 Stubbergård sø - Mosen
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2020-11-24 Velling mærsk
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2020-01-01 Sønderlem Vig
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2020-01-01 Flyndersø
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2020-01-02 Egebaksande
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2020-01-01 Ejsing
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2020-04-17 Juelstrup sø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) Agger Tange
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) Løvel
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) Rettrup Kær
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2020-01-05 Agger Tange
29 X Knarand (Mareca strepera) Agger Tange
30 X Pibeand (Mareca penelope) Agger Tange
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) Flyndersø
33 X Spidsand (Anas acuta) Agger Tange
34 X Krikand (Anas crecca) 2020-01-01 Rettrup Kær
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) Agger Tange
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2020-10-19 Ejstrup sø
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2020-03-19 Hornbæk enge, Randers
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2020-01-01 Stubbegård sø
41 X Bjergand (Aythya marila) Agger tange
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2020-10-24 Elsegårde
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) Venø
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2020-03-08 Rørvig Nordstrand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2020-01-02 Klitmøller
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2020-02-13 Jordbro engsø
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2020-01-01 Rettrup Kær
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2020-01-01 Rettrup Kær
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2020-01-01 Stubbergård sø - Mosen
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Venø
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2020-05-25 Grev Molktes Plantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2020-05-17 Stubbe sø
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2020-05-07 Helle sø
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) Hanstholm
77 X Huldue (Columba oenas) Vest Stadil Fjord
78 X Ringdue (Columba palumbus) Sevel
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Sevel
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2020-01-01 Stubbegård sø
84 X Engsnarre (Crex crex) 2020-06-21 Hvidbjerg kær
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2020-06-21 Sønderlem Vig
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2020-01-06 Mosestien, Stubbergård sø
90 X Blishøne (Fulica atra) 2020-01-06 Nørresø, Viborg
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) Stubbergård sø
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2020-01-04 Thisted Havn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Djeld
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2020-01-02 Nors sø
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2020-11-13 Tange sø
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2020-04-17 Juelstrup sø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) Venø
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2020-05-09 Agger Tange
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2020-03-14 Geddal enge
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2020-01-03 Venø
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2020-01-03 Venø
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Agger Tange
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2020-02-28 Hvide Sande
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2020-04-13 Tange sø
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2020-05-30 Havsand Rømø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2020-04-27 Skjern Enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2020-05-03 Grenen
120 X Storspove (Numenius arquata) Agger Tange
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Agger Tange
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2020-04-12 Værnengene
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) Hanstholm
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2020-05-30 Rømø dæmningen
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2020-04-03 Rettrup Kær
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2020-05-20 Øster Hestholm
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2020-06-03 Geddal enge
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2020-04-25 Kølsen-Skals engsø
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) Thorsminde
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2020-01-29 Bøvling fjord
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Agger Tange
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2020-05-20 Øster Hestholm
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2020-12-08 Borre, Horsens Fjord
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2020-12-15 Grev Molktes Plantage
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2020-11-11 Skov Olesens Plantage
145 X Tredækker (Gallinago media) 2020-09-02 Sønderlem Vig
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Nymølle Dambrug
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2020-05-30 Højer sluse
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2020-04-24 Årslev engsø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2020-01-29 Tim Dambrug
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) Agger Tange
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2020-04-25 Kølsen-Skals engsø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2020-05-30 Højer sluse
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2020-04-10 Rettrup Kær
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2020-10-10 Hestholm, Skjern enge
165 X Ride (Rissa tridactyla) Hanstholm
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2020-01-02 Hanstholm
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2020-05-01 Nordstrand
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Sneum Digesø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) Hanstholm
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) Hanstholm
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) Hanstholm
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2020-02-05 Hanstholm
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) Sevel
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2020-03-30 Rettrup Kær
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2020-07-31 Vejlerne
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Ebeltoft Færgehavn
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2020-06-09 Bøvling Klit
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2020-04-29 Nordstrand
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2020-05-09 Agger Tange
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2020-05-23 Øster Hestholm
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2020-05-21 Øster Hestholm
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2020-05-27 Husby sø
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2020-09-10 Roshage
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2020-05-01 Nordstrand
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2020-09-10 Roshage
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) Roshage
208 X Alk (Alca torda) 2020-01-02 Hanstholm
209 X Tejst (Cepphus grylle) Sangstrup Klint
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Roshage
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2020-03-08 Lumsås
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2020-05-04 Grenen
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2020-05-01 Nordstrand
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2020-05-03 Grenen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2020-04-06 Mogenstrup (Sepstrup)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) Hanstholm
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2020-09-10 Hanstholm
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2020-01-02 Hanstholm
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) Høje Sande
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) Sønderlem vig
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2020-01-11 Trehuse
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2020-01-01 Stubbergård sø - Mosen
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2020-01-01 Rettrup Kær
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2020-07-31 Vejlerne
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) Klosterheden
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2020-05-13 Snævringen
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2020-06-27 Pletvej 4, Hygum Nor
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2020-03-20 Borris Hede
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-21 Møldrup
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) Sevel
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2020-02-19 Estvadgård plantage
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2020-03-23 Kølsen-Skals engsø
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Sønderlem Vig
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2020-05-01 Skagen
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2020-05-31 Hjerpsted
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2020-01-12 Rønde
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2020-05-01 Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) Agger Tange
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) Skjern Enge
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2020-01-01 Ejsing
274 X Slørugle (Tyto alba) Sevel
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) Borbjerg Plantage
278 X Natugle (Strix aluco) 2020-01-04 Krabbesholm
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2020-03-09 Estvadgård plantage
281 X Kirkeugle (Athene noctua) Føvling
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2020-03-04 Gludsted Plantage
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2020-02-01 Overlund
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) Geddal enge
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2020-02-12 Sletten, Holstebro
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2020-01-08 Mosestien, Stubbergård sø
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2020-05-21 Borris Hede
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2020-05-09 Ovstrup Hede
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) Klostermølle
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2020-01-01 Rettrup Kær
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2020-01-13 Niels Bugges kro
297 X Grønspætte (Picus viridis) Stubbergård sø
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) Vinderup
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2020-09-15 Skjern Enge
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) Skjern Enge
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2020-04-30 Nordstrand
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) Skjern Enge
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2020-05-21 Borris Hede
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2020-01-29 Vind Hede
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2020-01-01 Flyndersø
318 X Husskade (Pica pica) 2020-01-01 Sahl
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) Sevel
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) Sevel
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2020-02-28 Hvide Sande
324 X Gråkrage (Corvus cornix) Sevel
325 X Ravn (Corvus corax) 2020-01-02 Nors sø
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2020-01-12 Rønde
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2020-01-06 Sevel Præstegårds Plantage
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2020-01-10 Sevel Præstegårds Plantage
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) Sevel
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2020-03-27 Filsø
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Sevel
332 X Musvit (Parus major) Sevel
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2020-01-12 Stubbe sø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2020-03-09 Estvadgård plantage
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2020-01-30 Geddal enge
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2020-04-29 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) Skjern Enge
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2020-04-07 Hanstholm
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2020-04-07 Hanstholm
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2020-04-29 Grenen
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2020-01-01 Stubbegård sø
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2020-05-01 Ellekrattet
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2020-10-02 Sevel haven
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2020-04-11 Mosestien, Stubbergård sø
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2020-03-17 Mosestien, Stubbergård sø
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2020-06-16 Agri
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2020-04-25 Kølsen-Skals engsø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2020-05-12 Stubbergård sø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2020-05-15 Vænge sø
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2020-05-30 Ballum
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2020-05-20 Øster Hestholm
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2020-02-03 Sevel
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2020-05-08 Stubbergård sø sydvest
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2020-04-25 Kølsen-Skals engsø
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2020-05-01 Nordstrand
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2020-01-06 Mosestien, Stubbergård sø
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2020-01-02 Nors sø
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2020-01-06 Mosestien, Stubbergård sø
395 X Træløber (Certhia familiaris) Non Mølle
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Klostermølle
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) Sevel
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2020-04-06 Nr. Fjand
404 X Solsort (Turdus merula) Sevel
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2020-01-02 Egebaksande
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2020-01-16 Sønderlem Vig
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2020-03-09 Estvadgård plantage
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2020-01-24 Ladegårdsø
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2020-05-21 Borris Hede
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) Sevel
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2020-03-28 Kølsen-Skals engsø
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2020-05-13 Nikkelborg Søerne
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2020-04-29 Skagen
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2020-04-07 Skive havn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2020-05-01 Skagen
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-11 Ebeltoft Færgehavn
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2020-04-28 Stubbergård sø
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2020-01-05 Agger Tange
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2020-04-28 Stubbergård sø
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) Rindsholm
441 X Gråspurv (Passer domesticus) Sevel
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) Sevel
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) Sevel
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2020-04-12 Værnengene
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Rindsholm
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Geddal enge
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) Agger Tange
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2020-04-23 Sønderlem Vig
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2020-02-13 Nørre Ørum
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2020-02-05 Roshage
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) Sevel
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2020-01-02 Nors sø
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2020-01-10 Sevel Præstegårds Plantage
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Sevel
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2020-06-07 Elsegårde
469 X Grønirisk (Chloris chloris) Sevel
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) Agger Tange
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2020-03-22 Helle sø
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2020-02-19 Estvadgård plantage
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2020-03-20 Borris Hede
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Carl Moltkes Plantage
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) Sevel
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2020-01-21 Estvadgård plantage
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) Agger Tange
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2020-01-03 Struer
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2020-01-07 Skjern Enge
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2020-03-04 Mosestien, Stubbergård sø
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer