Danske Årsarter 2020

Danske Årsarter 2020

Lise Hammer


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Lise Hammers kryds

Dette er Lise Hammers Danske Årsarter 2020

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2020-02-23 Køge Sydstrand
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2020-02-15 Grøngård
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2020-02-15 Ballum
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2020-04-13 Græse strandenge (Frederikssund)
7 X Canadagås (Branta canadensis) Ishøj Strandeng
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2020-02-15 Rens Vestermark
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2020-02-15 Rens Vestermark
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2020-02-15 Rens Vestermark
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2020-04-18 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2020-02-15 Rens Vestermark
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2020-04-14 Kobæk Sø (Slagelse)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2020-02-15 Kruså Møllesø
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2020-02-15 Rens Vestermark
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) Saksbøbing
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2020-04-12 Heds (Aabenraa)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2020-02-15 Ballum
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2020-06-21 Præstesø - vest for Søndersø (Furesø)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2020-04-14 Kobæk Sø (Slagelse)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2020-03-01 Hovvig
29 X Knarand (Mareca strepera) 2020-03-01 Hovvig
30 X Pibeand (Mareca penelope) Ishøj Strandeng
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2020-02-15 Kruså Møllesø
33 X Spidsand (Anas acuta) 2020-03-01 Hovvig
34 X Krikand (Anas crecca) Ishøj Strandeng
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2020-05-03 Sneum Digesø (Esbjerg)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2020-02-15 Kruså Møllesø
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2020-02-15 Kruså Møllesø
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2020-06-27 Røgbølle Sø syd (Lolland)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2020-02-16 Søndersø, Furesø kommune
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2020-02-15 Kruså Møllesø
41 X Bjergand (Aythya marila) 2020-03-01 Hovvig
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2020-02-26 Sprogø
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2020-03-01 Kysten ved Sandflugtsplantagen
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2020-03-01 Kysten ved Sandflugtsplantagen
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2020-03-01 Issefjord
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2020-03-07 Asserbo
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2020-03-01 Kysten ved Sandflugtsplantagen
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2020-03-01 Hovvig
54 Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2020-03-01 Kysten ved Sandflugtsplantagen
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2020-03-01 Kysten ved Sandflugtsplantagen
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2020-06-27 Røgbølle Sø syd (Lolland)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 Mursejler (Apus apus)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 Gøg (Cuculus canorus)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 Huldue (Columba oenas)
78 X Ringdue (Columba palumbus) Smør- og Fedtmosen
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2020-02-23 Køge Sydstrand
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2020-03-03 Kastellet, Kbh
90 X Blishøne (Fulica atra) Smør- og Fedtmosen
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2020-03-08 Holløse Bredning
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2020-06-27 Fanefjord Skov (Vordingborg)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2020-03-01 Kysten ved Sandflugtsplantagen
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2020-02-16 Søndersø, Furesø kommune
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2020-03-01 Kysten ved Sandflugtsplantagen
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2020-06-27 Røgbølle Sø syd (Lolland)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2020-02-15 Ballum
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2020-05-16 Gyrstinge Sø (Ringsted)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2020-04-14 Borreby Mose (Slagelse)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2020-02-15 Ballum
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2020-02-15 Ballum
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2020-04-13 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2020-04-11 Havsand, Rømø (Tønder)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2020-05-01 Ballum Enge (Tønder)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2020-02-15 Ballum
121 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2020-04-14 Borreby Mose (Slagelse)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 Stenvender (Arenaria interpres)
125 Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 Brushane (Calidris pugnax)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2020-04-25 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2020-03-01 Kysten ved Sandflugtsplantagen
134 Almindelig Ryle (Calidris alpina)
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2020-05-30 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2020-04-25 Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København)
145 X Tredækker (Gallinago media) 2020-05-08 Kalvebod Fælled (Tårnby)
146 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 Mudderklire (Actitis hypoleucos)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2020-04-12 Heds (Aabenraa)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2020-02-23 Køge Sydstrand
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2020-04-19 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2020-04-25 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
158 Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2020-04-13 Græse strandenge (Frederikssund)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Smør- og Fedtmosen
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2020-06-07 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Holmesø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) Smør- og Fedtmosen
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) Klydesøreservatet
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) Smør- og Fedtmosen
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 Sildemåge (Larus fuscus)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2020-04-13 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
191 Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 Fjordterne (Sterna hirundo)
197 Havterne (Sterna paradisaea)
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2020-06-21 Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2020-05-22 Gundsømagle Sø (Roskilde)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2020-03-01 Issefjord
208 X Alk (Alca torda) 2020-03-01 Issefjord
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2020-03-16 Helsingør Havn
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Kysten ved Sandflugtsplantagen
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2020-04-12 Smedager (Aabenraa)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2020-03-01 Kysten ved Sandflugtsplantagen
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) Smør- og Fedtmosen
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2020-05-03 Sneum Digesø (Esbjerg)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2020-02-16 Søndersø, Furesø kommune
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-10 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) Smør- og Fedtmosen
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2020-04-11 Rømødæmningen (Tønder)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2020-05-01 Jedsted Forland, kontrolområde (Esbjerg)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2020-04-26 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2020-04-15 Klintholm Havn og By (Vordingborg)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 Hvepsevåge (Pernis apivorus)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 Spurvehøg (Accipiter nisus)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2020-03-07 Gribskov
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2020-05-08 Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2020-03-14 Hesede Skov
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2020-04-26 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2020-05-01 Ballum Enge (Tønder)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2020-04-18 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2020-04-26 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2020-04-11 Kammerslusen (Esbjerg)
271 Fjeldvåge (Buteo lagopus)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) Smør- og Fedtmosen
274 X Slørugle (Tyto alba) 2020-06-13 Føvling (Vejen) (Vejen)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2020-04-12 Brogård Plantage (Haderslev)
278 X Natugle (Strix aluco) 2020-04-19 Gundsømagle Sø (Roskilde)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2020-03-14 Hesede Skov
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2020-02-16 Værløse Flyveplads
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2020-06-13 Troldeslugten og Niels Bugges Kro (Viborg)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2020-02-15 Kruså Møllesø
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2020-04-14 Vaserne (Rudersdal)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Smør- og Fedtmosen
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2020-03-07 Gribskov
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2020-04-12 Lindet Skov, Gram (Haderslev)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) Smør- og Fedtmosen
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2020-04-12 Ballum Enge (Tønder)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2020-04-26 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2020-02-15 Vidåen, Tønder by
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2020-03-01 Hovvig
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) Smør- og Fedtmosen
318 X Husskade (Pica pica) 2020-01-01 Gladsaxe
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2020-01-01 Gladsaxe
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) Smør- og Fedtmosen
323 Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2020-01-01 Gladsaxe
325 X Ravn (Corvus corax) 2020-03-07 Gribskov
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) Gladsaxe
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2020-03-07 Gribskov
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) Smør- og Fedtmosen
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2020-02-15 Tørsbøl Plantage
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Gladsaxe
332 X Musvit (Parus major) 2020-01-01 Gladsaxe
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2020-05-08 Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2020-04-19 Gundsømagle Sø (Roskilde)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2020-04-26 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) Smør- og Fedtmosen
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) Køge Sydstrand
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 Digesvale (Riparia riparia)
342 Landsvale (Hirundo rustica)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2020-04-19 Gundsømagle Sø (Roskilde)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2020-02-16 Søndersø, Furesø kommune
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
356 Gransanger (Phylloscopus collybita)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2020-06-05 Kongelunden del 4 (SV-del af skoven) (Dragør)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2020-05-08 Gundsømagle Sø (Roskilde)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2020-05-31 Vigersted By (Ringsted)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2020-05-08 Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup)
368 Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2020-06-07 Gniben, Sjællands Odde (Odsherred)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2020-05-01 Magisterkogen (Tønder)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2020-05-29 Tryggevælde Ådal (Stevns)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2020-05-01 Magisterkogen (Tønder)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 Munk (Sylvia atricapilla)
380 Havesanger (Sylvia borin)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 Gærdesanger (Curruca curruca)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 Tornsanger (Curruca communis)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2020-02-16 Søndersø, Furesø kommune
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2020-03-08 Rådvad
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2020-02-16 Søndersø, Furesø kommune
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2020-03-08 Rådvad
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2020-02-15 Kruså Møllesø
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2020-06-07 Flyndersø ved Korshage (Odsherred)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) Klydesøreservatet
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2020-04-11 Råhede Enge (Esbjerg)
404 X Solsort (Turdus merula) Gladsaxe
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2020-02-23 Køge Sydstrand
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2020-02-15 Grøngård
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2020-02-15 Grøngård
410 Sangdrossel (Turdus philomelos)
411 Misteldrossel (Turdus viscivorus)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2020-06-07 Gniben, Sjællands Odde (Odsherred)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2020-02-10 Gladsaxe
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2020-04-12 Landsende, Rømø (Tønder)
418 Nattergal (Luscinia luscinia)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2020-06-27 Fanefjord Skov (Vordingborg)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2020-04-12 Havneby, Rømø (Tønder)
427 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-12 Surender by/agerland (Syddjurs)
429 Bynkefugl (Saxicola rubetra)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2020-04-11 Kammerslusen (Esbjerg)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2020-03-08 Rådvad
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2020-03-11 Herlev
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2020-01-01 Gladsaxe
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 Jernspurv (Prunella modularis)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2020-04-14 Borreby Mose (Slagelse)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2020-06-13 Troldeslugten og Niels Bugges Kro (Viborg)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2020-03-16 Helsingør Havn
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 Engpiber (Anthus pratensis)
457 Skovpiber (Anthus trivialis)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2020-03-16 Helsingør Havn
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2020-03-16 Helsingør Havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) Smør- og Fedtmosen
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2020-02-16 Søndersø, Furesø kommune
464 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Søndersø, Furesø kommune
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2020-06-07 Gniben, Sjællands Odde (Odsherred)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) Smør- og Fedtmosen
470 Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 Tornirisk (Linaria cannabina)
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2020-04-12 Landsende, Rømø (Tønder)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2020-02-23 Køge Sydstrand
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2020-06-25 Højerup, Stevns (Stevns)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2020-02-16 Søndersø, Furesø kommune
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2020-02-15 Grøngård
483 Bomlærke (Emberiza calandra)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2020-03-01 Kysten ved Sandflugtsplantagen
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2020-03-08 Værløse Flyveplads
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer