Danske Årsarter 2020

Danske Årsarter 2020

Jørgen Madsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørgen Madsens kryds

Dette er Jørgen Madsens Danske Årsarter 2020

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2020-02-02 Trelleborg Golfbane (Slagelse)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2020-01-01 Haraldsted Sø (Ringsted)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2020-09-08 Korevlerne (Odsherred)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2020-04-17 Avnø (Vordingborg)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2020-01-13 Haraldsted Sø (Ringsted)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2020-01-04 Gyrstinge Sø (Ringsted)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2020-01-01 Haraldsted Sø (Ringsted)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2020-01-29 Eskilstrup syd for Ringsted (Ringsted)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2020-01-29 Eskilstrup syd for Ringsted (Ringsted)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2020-01-29 Eskilstrup syd for Ringsted (Ringsted)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2020-01-21 Kværkeby (Ringsted)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2020-01-01 Haraldsted Sø (Ringsted)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2020-10-25 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2020-01-05 Tamosen (Sorø)
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2020-01-16 Haraldsted Sø (Ringsted)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2020-04-04 Gl. Havdrup Mose (Solrød)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2020-01-18 Flasken incl. enge (Kalundborg)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2020-01-20 Tivoli-Søen (Haraldsted sø V) (Ringsted)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2020-01-04 Gyrstinge Sø (Ringsted)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2020-01-01 Haraldsted Sø (Ringsted)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2020-01-18 Flasken incl. enge (Kalundborg)
34 X Krikand (Anas crecca) 2020-01-11 Korevlerne (Odsherred)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2020-01-01 Haraldsted Sø (Ringsted)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2020-01-04 Gyrstinge Sø (Ringsted)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2020-07-25 Damhussøen (København)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2020-01-01 Tivoli-Søen (Haraldsted sø V) (Ringsted)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2020-01-11 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2020-01-18 Reersø-halvøen, syd (Kalundborg)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2020-01-18 Reersø Havn (Kalundborg)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2020-01-18 Reersø-halvøen, syd (Kalundborg)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2020-01-01 Haraldsted Sø (Ringsted)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2020-01-05 Tamosen (Sorø)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2020-01-01 Haraldsted Sø (Ringsted)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2020-03-01 Lumsås Nordstrand (Odsherred)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2020-05-16 Gyrstinge Sø (Ringsted)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2020-05-04 Gyrstinge Sø (Ringsted)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2020-01-05 Vrangstrup Enge (Næstved)
77 X Huldue (Columba oenas) 2020-03-11 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2020-01-01 Benløse (Ringsted)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2020-01-07 Benløse (Ringsted)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2020-01-26 Sømosen (Ballerup) (Ballerup)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2020-01-17 Ringsted å syd (Ringsted)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2020-01-01 Haraldsted Sø (Ringsted)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2020-02-14 Kongemose, Store Åmose (Sorø)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2020-01-20 Tivoli-Søen (Haraldsted sø V) (Ringsted)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2020-02-13 Allindelille Fredskov (Ringsted)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2020-01-04 Gyrstinge Sø (Ringsted)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2020-01-16 Haraldsted Sø (Ringsted)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2020-05-03 Tempelkrogsøen (Holbæk)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2020-01-11 Korevlerne (Odsherred)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2020-05-16 Gyrstinge Sø (Ringsted)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2020-03-24 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2020-01-29 Porsmose ved Holmegårds Mose (Næstved)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2020-04-17 Avnø (Vordingborg)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2020-07-31 Korevlerne (Odsherred)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2020-03-24 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2020-04-28 Torpet Mose (Ringsted)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2020-08-15 Hønen, Sønderho (Fanø)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2020-01-11 Korevlerne (Odsherred)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2020-03-24 Sanddobberne (Odsherred)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2020-04-05 Borreby Mose (Slagelse)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2020-09-07 Korshage (Odsherred)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2020-03-24 Sanddobberne (Odsherred)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2020-04-06 Gyrstinge Sø (Ringsted)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2020-08-28 Korevlerne (Odsherred)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2020-07-31 Korevlerne (Odsherred)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2020-05-13 Rosengård Sø (Ringsted)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2020-05-08 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2020-02-05 Korevlerne (Odsherred)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2020-11-23 Korshage (Odsherred)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2020-08-08 Borreby Mose (Slagelse)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2020-09-21 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2020-08-08 Borreby Mose (Slagelse)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2020-12-01 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2020-04-16 Haraldsted Sø (Ringsted)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2020-04-10 Løvenborg enge (Holbæk)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2020-03-22 Gyrstinge Sø (Ringsted)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2020-05-04 Gyrstinge Sø (Ringsted)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2020-06-15 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2020-04-18 Gyrstinge Sø (Ringsted)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2020-05-06 Hirtshals Havn (Hjørring)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2020-01-01 Haraldsted Sø (Ringsted)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2020-07-12 Gyrstinge Sø (Ringsted)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2020-01-01 Benløse (Ringsted)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2020-01-01 Haraldsted Sø (Ringsted)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2020-01-01 Haraldsted Sø (Ringsted)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2020-08-15 Nordby med havn (Fanø) (Fanø)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2020-07-12 Gyrstinge Sø (Ringsted)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2020-06-02 Stavns Fjord (Samsø)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2020-05-22 Gyrstinge Sø (Ringsted)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2020-05-03 Tempelkrogsøen (Holbæk)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2020-05-07 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2020-05-11 Selbjerg Vejle (Thisted)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2020-05-08 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda) 2020-10-24 Gniben, Sjællands Odde (Odsherred)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2020-05-28 Gniben, Sjællands Odde (Odsherred)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2020-06-02 Udsager Hage(Sildeballe-kysten (Samsø)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2020-02-05 Lumsås Nordstrand (Odsherred)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2020-05-09 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2020-05-08 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2020-03-07 Mose. Gundsølille-Herringløse (Roskilde)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2020-05-07 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2020-01-01 Haraldsted Sø (Ringsted)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2020-09-30 Marup Mose (Holbæk)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2020-05-11 Lund Fjord (Thisted)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2020-02-24 Haraldsted Sø (Ringsted)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2020-01-01 Tivoli-Søen (Haraldsted sø V) (Ringsted)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2020-01-01 Tivoli-Søen (Haraldsted sø V) (Ringsted)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2020-08-08 Borreby Mose (Slagelse)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2020-04-14 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2020-06-03 Issehoved (Samsø)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2020-01-04 Gyrstinge Sø (Ringsted)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2020-01-12 Benløse (Ringsted)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2020-01-17 Torpet Mose (Ringsted)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2020-03-26 Stenstrup og Lumsåsen (Odsherred)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2020-02-14 Kongemose, Store Åmose (Sorø)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2020-01-04 Gyrstinge Sø (Ringsted)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2020-05-09 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2020-01-13 Haraldsted Sø (Ringsted)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2020-01-05 Vrangstrup Enge (Næstved)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2020-01-04 Gyrstinge Sø (Ringsted)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2020-01-02 Benløse (Ringsted)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2020-01-06 Hesede Skov (Faxe)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2020-01-25 Vestre Kirkegård (København)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2020-01-17 Høm Mølle (Ringsted)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2020-05-09 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2020-01-13 Haraldsted Sø (Ringsted)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2020-03-26 Korshage (Odsherred)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2020-01-04 Gørlev Sø og Mose ved Ringsted (Ringsted)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2020-03-25 Tåstrup Huse (Holbæk)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2020-05-22 Gyrstinge Sø (Ringsted)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2020-01-18 Flasken incl. enge (Kalundborg)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2020-05-27 Flyndersø ved Korshage (Odsherred)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2020-02-02 Trelleborg Golfbane (Slagelse)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2020-01-04 Gyrstinge Sø (Ringsted)
318 X Husskade (Pica pica) 2020-01-01 Benløse (Ringsted)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2020-01-01 Haraldsted Sø (Ringsted)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2020-01-01 Haraldsted Sø (Ringsted)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2020-03-26 Korshage (Odsherred)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2020-01-01 Haraldsted Sø (Ringsted)
325 X Ravn (Corvus corax) 2020-01-06 Hesede Skov (Faxe)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2020-01-26 Kirkemosen (København)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2020-01-06 Hesede Skov (Faxe)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2020-05-08 Gyvelstien (Frederikshavn)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2020-01-04 Gyrstinge Sø (Ringsted)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2020-01-01 Benløse (Ringsted)
332 X Musvit (Parus major) 2020-01-01 Benløse (Ringsted)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2020-03-07 Gundsømagle Sø (Roskilde)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2020-05-08 Gyvelstien (Frederikshavn)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2020-02-05 Korevlerne (Odsherred)
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2020-05-06 Hirtshals (Hjørring)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2020-02-21 Køge Sydstrand (Køge)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2020-04-27 Skjoldenæsholm Engsø (Ringsted)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2020-04-10 Løvenborg enge (Holbæk)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2020-04-27 Skjoldenæsholm Engsø (Ringsted)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2020-01-17 Torpet Mose (Ringsted)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2020-07-08 Brødebækken (Faxe)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2020-10-03 Gedser Odde (Guldborgsund)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2020-04-12 Gundsømagle Sø (Roskilde)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2020-03-19 Haraldsted Sø (Ringsted)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2020-05-13 Tystrup Sø/ Kongskilde (Sorø)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2020-04-28 Torpet Mose (Ringsted)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2020-05-31 Vigersted By (Ringsted)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2020-04-29 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2020-05-15 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2020-05-30 Haraldsted Sø (Ringsted)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2020-05-03 Tempelkrogsøen (Holbæk)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2020-03-08 Utterslev (København)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2020-04-27 Valsølille Sø (Ringsted)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2020-05-01 Benløse (Ringsted)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2020-05-03 Tempelkrogsøen (Holbæk)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2020-01-25 Vestre Kirkegård (København)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2020-01-03 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2020-01-03 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2020-01-04 Gyrstinge Sø (Ringsted)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2020-02-01 Haraldsted Sø (Ringsted)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2020-03-23 Rosengård Sø (Ringsted)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2020-01-18 Flasken incl. enge (Kalundborg)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2020-05-08 Gyvelstien (Frederikshavn)
404 X Solsort (Turdus merula) 2020-01-01 Benløse (Ringsted)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2020-02-21 Køge Sydstrand (Køge)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2020-01-01 Haraldsted Sø (Ringsted)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2020-01-05 Vester Broby (Sorø)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2020-03-19 Haraldsted Sø (Ringsted)
411 Misteldrossel (Turdus viscivorus)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2020-05-10 Gyvelstien (Frederikshavn)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2020-01-01 Benløse (Ringsted)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2020-04-22 Korevlerne (Odsherred)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2020-05-05 Tivoli-Søen (Haraldsted sø V) (Ringsted)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2020-04-23 Flyndersø ved Korshage (Odsherred)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2020-06-20 Ringsted (Ringsted)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2020-04-26 Humleore (Ringsted)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2020-04-23 Flyndersø ved Korshage (Odsherred)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2020-04-24 Korshage (Odsherred)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2020-01-15 Høm Mølle (Ringsted)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2020-01-01 Benløse (Ringsted)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2020-01-01 Benløse (Ringsted)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2020-01-04 Gyrstinge Sø (Ringsted)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2020-05-09 Gyvelstien (Frederikshavn)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2020-03-16 Høm Mølle (Ringsted)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2020-03-11 Haraldsted Sø (Ringsted)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2020-01-11 Korevlerne (Odsherred)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2020-05-10 Bunken Klitplantage (Frederikshavn)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2020-11-23 Korshage (Odsherred)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2020-01-01 Haraldsted Sø (Ringsted)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2020-01-04 Gyrstinge Sø (Ringsted)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2020-01-26 Sømosen (Ballerup) (Ballerup)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2020-01-04 Gyrstinge Sø (Ringsted)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2020-06-16 Gniben, Sjællands Odde (Odsherred)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2020-01-15 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2020-01-11 Korevlerne (Odsherred)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2020-03-26 Flyndersø ved Korshage (Odsherred)
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2020-05-07 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2020-01-06 Hesede Skov (Faxe)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2020-01-15 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2020-01-13 Haraldsted Sø (Ringsted)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2020-01-11 Korevlerne (Odsherred)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2020-04-24 Egebjerg Landsby (Odsherred)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2020-01-13 Haraldsted Sø (Ringsted)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2020-02-05 Korevlerne (Odsherred)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer