Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jimmy Skat Hansen | 306 | 2022-05-05 | Nordstand skagen |
2 | Jan Svejgaard Jensen | 305 | 2022-05-02 | Melby Overdrev |
3 | Lars Paaby | 297 | 2022-05-08 | Hellebæk Kohave |
4 | Laila Neermann | 297 | 2022-05-04 | Grenen, Skagen |
5 | Peter Leth Olsen | 285 | 2022-05-04 | Årslev Engsø (Århus) |
6 | Joakim Matthiesen | 283 | 2022-05-06 | Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) |
7 | Nicolai Jon Jeppesen | 281 | 2022-05-11 | |
8 | Thyge Enevoldsen | 280 | 2022-05-04 | Grærup Langsø (Varde) |
9 | Lis Kastrup | 278 | 2022-05-05 | Årslev Engsø |
10 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 277 | 2022-05-05 | Kalvebod Fælled (Tårnby) |
11 | Anders Espenhain Sørensen | 275 | ||
12 | Jesper Johannes Madsen | 274 | 2022-05-09 | Kolding Fjord (Kolding) |
13 | Jan Kiel | 273 | 2022-05-05 | Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør) |
14 | Jens Lind | 272 | 2022-05-05 | Pølebro |
15 | Jørn Vinther Sørensen | 271 | 2022-05-03 | Frøslev mose |
16 | Valdemar Juul | 268 | ||
17 | Eric Schaumburg | 266 | 2022-05-04 | Gilleleje golf |
18 | Oliver Christian Gram | 265 | 2022-04-28 | Tønder |
19 | Ole Kjuel Nielsen | 264 | 2022-05-04 | Jægersø (Ishøj) |
20 | Ib Jensen | 257 | 2022-05-14 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) |
21 | Rune Sø Neergaard | 257 | ||
22 | Svend Erik Petersen | 256 | 2022-05-06 | Skænken Sø |
23 | Hjalte Benjamin Johansen | 256 | 2022-05-09 | Tordals Mose |
24 | Jens Ballegaard | 255 | 2022-05-09 | Skagen |
25 | Andreas Winding | 255 | 2022-05-07 | Uldum Kær (Hedensted) |
26 | Jens Jørgen Andersen | 255 | 2022-05-09 | Svankær |
27 | Simon Vikstrøm | 254 | 2022-05-08 | Kongelunden |
28 | Mogens Neergaard | 252 | ||
29 | Michael Køie Poulsen | 251 | 2022-05-13 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
30 | Lars Jensen Kruse | 251 | 2022-05-04 | Tibirke Bakker (Gribskov) |
31 | Bo Brauner | 250 | 2022-05-01 | Emmerlev |
32 | Jens Muff Hansen | 250 | 2022-05-09 | Årslev Engsø (Århus) |
33 | Martin Svinth Weenink | 248 | 2022-05-05 | Årslev Engsø (Århus) |
34 | Jan Speiermann | 247 | 2022-05-07 | Samsø |
35 | Casper Pedersen | 246 | 2022-04-27 | Kølsen-Skals Engsø (Viborg) |
36 | Leif Schack-Nielsen | 245 | 2022-05-06 | Borreby Mose (Slagelse) |
37 | Daniel Palm Eskildsen | 244 | 2022-05-07 | |
38 | Leif Novrup | 244 | 2022-05-09 | Grenen |
39 | Nils Kruse | 244 | 2022-05-11 | Torpet mose |
40 | Thor Vincent Hansen | 243 | 2022-05-07 | Pinseskoven, Kalvebod Fælled |
41 | Joshua Emil Haahr | 243 | ||
42 | Carsten Bohn Søndergaard | 243 | 2022-05-12 | Egå Engsø (Århus) |
43 | Jan Eriksen | 242 | 2022-05-04 | |
44 | Hanne Kapala | 242 | 2022-05-05 | Kongens Mose (Tønder) |
45 | Stig Hartvig Nielsen | 240 | 2022-05-14 | Kikhavn |
46 | Alex Sand Frich | 239 | 2022-05-04 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
47 | Christian Hjorth | 239 | 2022-05-09 | Grenen |
48 | Heidi Quist | 238 | 2022-05-06 | Flyvestation Værløse |
49 | Philip Elbek | 237 | 2022-05-06 | Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup) |
50 | Ole Kristjansen | 237 | 2022-05-14 | |
51 | Lisbeth Rødbro Jeppesen | 236 | 2022-05-10 | Ellekrattet, Skagen (Frederikshavn) |
52 | Michael Mosebo Jensen | 236 | 2022-04-30 | Magisterkog |
53 | Niels Bomholt Jensen | 236 | 2022-05-09 | Syltemade ådal |
54 | Jonatan Falke Rumle Pedersen | 234 | 2022-05-05 | Kalundborg Golfklub (Kalundborg) |
55 | Klaus Homøe | 233 | 2022-05-02 | Syv Mose, Roskilde |
56 | Per Aarkrog | 233 | 2022-05-10 | Haraldsted Sø (Ringsted) |
57 | Anders Vadstrup Jensen | 232 | 2022-05-08 | Bølling Sø |
58 | Arne Ruohonen | 232 | 2022-05-08 | Søndersø |
59 | Jens Peter Bech | 231 | 2022-05-13 | Margrethekog Nord (nord for Vidåen) (Tønder) |
60 | Jonna Andreassen | 231 | 2022-05-15 | Tornby |
61 | Dan Blohm | 231 | 2022-05-14 | Årslev Engsø (Århus) |
62 | Benjamin Bech | 231 | 2022-05-06 | Tårup (Hindsholm) (Kerteminde) |
63 | Tommy Kaae | 229 | 2022-05-06 | Uldum Kær (Hedensted) |
64 | Christian Rørdam | 228 | 2022-05-05 | Sjælsø vest |
65 | Stinne Aastrup | 228 | 2022-05-15 | Blåvand |
66 | Jørgen Ballegaard | 228 | 2022-05-09 | Årslev Engsø |
67 | Orla Hugger Jakobsen | 227 | 2022-05-02 | Porsmose, Holmegårds Mose SV. f. Haslev |
68 | Thomas Vikstrøm | 227 | 2022-05-05 | Farum |
69 | Mikkel Bello Andreasen | 226 | 2022-05-02 | blåvands huk |
70 | Gerner Majlandt | 226 | 2022-05-04 | Sønderlem vig |
71 | Louis Kristoffer Poulsen | 226 | 2022-05-09 | Bastemose |
72 | Elly Hansen | 226 | 2022-05-09 | Svankær |
73 | Carl Emil Riising Nielsen | 225 | 2022-06-05 | Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg) |
74 | Anders Myrtue | 224 | 2022-05-05 | Slambassinet |
75 | Thomas Buus Nielsen | 224 | 2022-05-15 | Kølsen-Skals Engsø (Viborg) |
76 | Christian Scharff Grandorf | 224 | 2022-05-07 | Ølsemagle Revle |
77 | David B. Collinge | 223 | 2022-05-06 | Hårbølle Hestehave (Vordingborg) |
78 | Steen E. Jensen | 223 | 2022-05-07 | Ertholmene |
79 | Ole Sørensen | 222 | 2022-05-16 | Han Vejle (Thisted) |
80 | Mads Bjarke Salling | 221 | 2022-05-05 | Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk) |
81 | Niels Kristian Bech Jensen | 221 | 2022-05-07 | Spørring (Århus) |
82 | Søren Tanderup | 220 | 2022-05-10 | Skagen, Grenen |
83 | Erik Overgård | 220 | 2022-05-06 | Årslev Engsø |
84 | Christian Michael Villadsen | 219 | 2022-05-05 | Årslev Engsø (Århus) |
85 | Stefan Sturup | 219 | 2022-05-04 | Kalvebod Fælled (Tårnby) |
86 | Sebastian Thorup Hansen | 219 | ||
87 | Søren Blanke | 217 | 2022-05-01 | Magisterkog |
88 | Nancy Vaaben Møller | 215 | 2022-05-11 | Silkeborg |
89 | Flemming Thomasen | 214 | ||
90 | Jan Ravnborg | 214 | ||
91 | Christian Leth | 214 | 2022-05-08 | Holløse Bredning |
92 | Peter Staarup Christensen | 214 | 2022-05-06 | Vestskoven |
93 | Georg Hoffmann | 214 | 2022-05-06 | Sjælsø V |
94 | Lasse Birch Højrup | 214 | 2022-04-27 | Kalløgrå |
95 | Bjørn Jakob Andersen | 214 | 2022-05-10 | Hejresøen |
96 | Lars Johansen | 213 | 2022-05-06 | Præstesø - vest for Søndersø (Furesø) |
97 | Jørgen Madsen | 213 | 2022-05-11 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
98 | Nina Riemer Johansson | 213 | 2022-05-06 | Gundsømagle Sø (Roskilde) |
99 | Jørgen Bjerregaard | 212 | 2022-05-08 | Sdr. Nærå v/søen |
100 | Henrik Dahl | 211 | 2022-05-06 | Kragevig Enghave |
101 | Henrik Pedersen | 210 | 2022-05-03 | Råbjerg Hede |
102 | Morten Christensen | 210 | 2022-06-05 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) |
103 | Gert Juul Jeppesen | 210 | 2022-05-03 | Elkenøre |
104 | Lars Gaarn | 210 | 2022-05-06 | Gundsømagle Sø (Roskilde) |
105 | Oliver Bøgh Jensen | 209 | 2022-05-17 | Porsmose ved Holmegårds Mose (Næstved) |
106 | Åge Gejl Hansen | 209 | 2022-05-03 | |
107 | Morten Bentzon Hansen | 208 | 2022-05-03 | Kallesmærsk Hede (Varde) |
108 | Louise Tanderup | 207 | 2022-05-10 | Skagen, Grenen |
109 | Sarah Kisbye | 207 | ||
110 | Poul Krag | 206 | 2022-05-09 | Grenen |
111 | Jan Helbo Pedersen | 206 | 2022-05-04 | Skagen |
112 | Conny Jensen | 205 | 2022-05-13 | Grenen, Skagen |
113 | Jonathan Hemmer-Hansen | 205 | 2022-05-14 | Årslev Engsø |
114 | Peter Thomasen | 204 | 2022-06-18 | Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
115 | Henrik Petersen | 204 | 2022-05-07 | Sjælsø vest |
116 | Asger Lykkegaard Møldrup | 204 | 2022-05-01 | Egå Engsø |
117 | Hans Henrik Larsen | 203 | 2022-05-13 | Vejlerne |
118 | Jan Badura | 203 | 2022-05-02 | Vigersted Mose (Ringsted) |
119 | Else Hjorth | 203 | 2022-05-09 | Grenen |
120 | Otto Nørgaard Sorgenfri | 202 | ||
121 | Jørgen Staarup Christensen | 199 | 2022-05-12 | Gjerrild Nordstrand Øst |
122 | Kim Duus | 199 | 2022-05-10 | Utterslev Mose |
123 | Henrik Rähr Thomsen | 199 | 2022-05-15 | Hestholm, Øster |
124 | Johnny Jensen | 198 | 2022-04-28 | Korshage (Odsherred) |
125 | Erhardt Ecklon | 197 | 2022-05-06 | Astrup Engsø (Tønder) |
126 | Gustav Nyberg | 196 | ||
127 | Ulrik Kjøller Skovenborg | 195 | 2022-05-05 | Årslev Engsø |
128 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 194 | 2022-05-12 | Årslev Engsø |
129 | René Rørbæk | 194 | 2022-05-05 | Mølholm Søerne (Aalborg) |
130 | Laurids Erik Andreassen | 191 | 2022-05-14 | Poldene Skjern Å (Ringkøbing-Skjern) |
131 | Carit Johan Xerxes Walter | 189 | ||
132 | Bo Levesen | 189 | 2022-04-26 | Magisterkogen (Tønder) |
133 | Jonatan Hauge Noldegaard | 186 | 2022-05-05 | Pøleåen mellem Alsønderup engsø og Arresø (Hillerød) |
134 | Jørgen Nørrevang Jensen | 183 | 2022-05-15 | Grenen |
135 | Mikael Kristensen | 183 | 2022-05-13 | Skaanemosen |
136 | Tue Jørgensen | 182 | 2022-04-27 | Møllehus, Tønder (Tønder) |
137 | Tommy Kousgaard | 182 | 2022-06-05 | sølsted mose |
138 | Morten Dehn | 181 | 2022-05-08 | Strødam Engsø |
139 | Lars Askholm | 181 | 2022-05-25 | Gl. Havdrup Mose (Solrød) |
140 | Jens Ekelund | 178 | 2022-05-22 | Trundholm Mose |
141 | Erik Skude | 172 | 2022-05-09 | lærkevænget |
142 | Michael Højgaard | 172 | 2022-05-05 | Pøleåen |
143 | Finn Just Christensen | 171 | 2022-05-13 | Magisterkogen (Tønder) |
144 | Kurt M. Nielsen | 171 | 2022-05-19 | Kalvebodløbet |
145 | Michael Eland Karlson | 171 | 2022-05-19 | Bygholm Park (Horsens) |
146 | Ingelise Aarøe Petersen | 170 | 2022-05-18 | nordre klapper |
147 | Geir Tveit | 169 | 2022-05-15 | Kirke Hvalsø (Lejre) |
148 | Lasse Morgen | 167 | 2022-05-20 | Pinseskoven, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
149 | Thomas B. Olsen | 167 | 2022-05-13 | Rågeleje |
150 | Heidi Lund Bjerregaard | 165 | 2022-05-17 | Matriklen |
151 | Hans Ole Matthiesen | 164 | ||
152 | Tina Hansen | 164 | 2022-05-15 | Lille Vejlesø (Ishøj) |
153 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 164 | 2022-05-08 | Lemvig Golfklub |
154 | Erik Palm Mogensen | 164 | 2022-05-16 | Gundsømagle Sø (Roskilde) |
155 | Ivan Olsen | 163 | 2022-05-21 | Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov) |
156 | Johnny Krämer Christensen | 162 | 2022-05-14 | Årslev Engsø (Århus) |
157 | Helle Andersen | 158 | ||
158 | Kjeld Bjarne Nielsen | 157 | 2022-05-06 | Holløse Bredning (Gribskov) |
159 | Bente Wonsild | 157 | 2022-05-06 | Elbækengen |
160 | Daniel Andersen | 156 | 2022-05-11 | |
161 | Mads N. Olsen | 156 | 2022-04-30 | Klelund Dyrehave Nord (Vejen) |
162 | Søren Thomsen | 156 | 2022-05-26 | Amager Fælled |
163 | Kaj Erik Nielsen | 155 | 2022-05-09 | Sjælsø øst |
164 | Poul Ulrich Riis | 153 | 2022-05-22 | Tømmerbytårnet |
165 | Paul Landsfeldt | 152 | 2022-05-07 | Tornby Klit |
166 | Susanne Naamann | 151 | 2022-05-08 | Sdr. Nærå v/søen |
167 | David Damgaard Dysager | 149 | 2022-05-03 | Neverkær (Assens) |
168 | Birgitte Birch Andreasen | 143 | 2022-04-27 | Kalø Grå |
169 | Anders Birchvald Jensen | 137 | 2022-05-06 | Gundsømagle sø |
170 | John Brandbyge | 134 | 2022-05-09 | Årslev Engsø (Århus) |
171 | Claus Holkjær | 133 | 2022-05-16 | Vellerup |
172 | Torben Kragh | 127 | ||
173 | Lauritz Xerxes Walter | 127 | ||
174 | Henrik Krogh-Jensen | 126 | 2022-06-01 | Als Odde |
175 | Andreas Petersen | 123 | ||
176 | Christian Terp | 120 | 2022-05-08 | Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
177 | Per Poulsen | 118 | 2022-06-01 | Amager Fælled (København) |
178 | Bart Westgeest | 118 | 2022-05-06 | Fruering (Skanderborg) |
179 | Claus Rasmussen | 116 | 2022-05-21 | Mergelgraven |
180 | Brian Maar Pedersen | 110 | 2022-05-07 | Barup Sø |
181 | Ingrid Stegmann | 107 | Filsø | |
182 | Thomas Kandrup Nielsen | 103 | 2022-05-17 | Birkede Skov |
183 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 100 | 2022-05-10 | Multiparken, Munkebo |
184 | Peter Enemark | 98 | 2022-06-14 | Utterslev Mose |