Danske Årsarter 2022

Danske Årsarter 2022

Johnny Krämer Christensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Johnny Krämer Christensens kryds

Dette er Johnny Krämer Christensens Danske Årsarter 2022

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2022-05-16 Kasted by/agerland (Århus)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2022-02-19 Egå Engsø (Århus)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2022-10-15 Agger Tange (Thisted)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2022-07-18 Egå Engsø (Århus)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2022-01-23 Egå Engsø (Århus)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2022-07-18 Egå Engsø (Århus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2022-01-23 Egå Engsø (Århus)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2022-10-15 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2022-12-11 Egå (Århus)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2022-01-22 Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus)
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2022-01-08 Hjortshøj By (Århus)
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2022-01-23 Egå Engsø (Århus)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2022-05-14 Årslev Engsø (Århus)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2022-07-14 Hverremose Ø.f. Nordby (Samsø)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2022-01-23 Egå Engsø (Århus)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2022-01-23 Egå Engsø (Århus)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2022-01-13 Skæring Hede/Skæring Strand (Århus)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2022-04-02 Egå Engsø (Århus)
34 X Krikand (Anas crecca) 2022-01-23 Egå Engsø (Århus)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2022-07-18 Egå Engsø (Århus)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2022-01-23 Egå Engsø (Århus)
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2022-01-22 Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2022-04-14 Sønderstrand Rømø (Tønder)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2022-01-23 Egå Engsø (Århus)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2022-02-19 Egå Engsø (Århus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2022-01-23 Egå Engsø (Århus)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2022-01-22 Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2022-05-14 Årslev Engsø (Århus)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2022-05-14 Årslev Engsø (Århus)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2022-04-02 Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus)
77 Huldue (Columba oenas)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2022-01-08 Hjortshøj By (Århus)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2022-01-08 Hjortshøj By (Århus)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2022-04-16 Hodde (Varde)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2022-04-20 Hjortshøj By (Århus)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2022-01-23 Egå Engsø (Århus)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2022-04-16 Hodde (Varde)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2022-01-08 Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2022-07-14 Hverremose Ø.f. Nordby (Samsø)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2022-03-23 Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus)
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2022-01-13 Skæring Hede/Skæring Strand (Århus)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2022-04-02 Egå Engsø (Århus)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2022-02-19 Egå Engsø (Århus)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2022-07-14 Hesselholm+Hesselholm Made (Samsø)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2022-10-09 Ebeltoft Færgehavn (Syddjurs)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2022-04-14 Sønderstrand Rømø (Tønder)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2022-05-14 Årslev Engsø (Århus)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2022-04-14 Sønderstrand Rømø (Tønder)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2022-07-14 Hesselholm+Hesselholm Made (Samsø)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2022-08-13 Egens Sand, sydlige del af Egens Vig (Syddjurs)
121 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2022-07-20 Skødshoved Strand og sommerhusområde (Syddjurs)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2022-10-09 Ebeltoft Færgehavn (Syddjurs)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2022-04-02 Egå Engsø (Århus)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2022-07-14 Hverremose Ø.f. Nordby (Samsø)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2022-05-14 Årslev Engsø (Århus)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2022-10-09 Ebeltoft Færgehavn (Syddjurs)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2022-07-14 Hverremose Ø.f. Nordby (Samsø)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2022-10-21 Hvide Sande Havn (Ringkøbing-Skjern)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2022-12-22 Skæring (Århus)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 X Tredækker (Gallinago media) 2022-08-26 Herredsenge (Norddjurs)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2022-04-02 Egå Engsø (Århus)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2022-10-21 Hvide Sande Havn (Ringkøbing-Skjern)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2022-05-14 Årslev Engsø (Århus)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2022-07-18 Egå Engsø (Århus)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2022-01-13 Skæring Hede/Skæring Strand (Århus)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2022-05-14 Årslev Engsø (Århus)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2022-07-14 Hverremose Ø.f. Nordby (Samsø)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2022-05-14 Årslev Engsø (Århus)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2022-01-13 Skæring Hede/Skæring Strand (Århus)
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2022-10-15 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2022-01-08 Hjortshøj By (Århus)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2022-01-13 Skæring Hede/Skæring Strand (Århus)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2022-01-13 Skæring Hede/Skæring Strand (Århus)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2022-07-08 Århus Havn (Århus)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2022-06-04 Nørre Vorupør, molen og havet (Thisted)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2022-08-14 Dragsmur (Syddjurs)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2022-05-08 Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2022-10-15 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
208 Alk (Alca torda)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2022-10-15 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2022-06-04 Nørre Vorupør, molen og havet (Thisted)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2022-10-15 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2022-01-08 Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2022-01-22 Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2022-10-15 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2022-07-14 Hesselholm+Hesselholm Made (Samsø)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 Fiskeørn (Pandion haliaetus)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2022-05-14 Årslev Engsø (Århus)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2022-01-23 Egå Engsø (Århus)
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2022-05-12 Geding by/agerland (Århus)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2022-10-15 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2022-05-16 Hjortshøj By (Århus)
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2022-04-08 Hjortshøj By (Århus)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2022-10-18 Røved by/agerland (Favrskov)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2022-01-08 Hjortshøj By (Århus)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 Natugle (Strix aluco)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2022-08-05 Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2022-03-16 Hjortshøj By (Århus)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2022-04-16 Billum (Varde)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2022-01-08 Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2022-10-15 Agger Tange, småsøer i sydende (Thisted)
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2022-10-15 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2022-02-14 Hjortshøj By (Århus)
318 X Husskade (Pica pica) 2022-01-08 Hjortshøj By (Århus)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2022-01-08 Hjortshøj By (Århus)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2022-01-08 Hjortshøj By (Århus)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2022-04-16 Billum (Varde)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2022-01-08 Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus)
325 X Ravn (Corvus corax) 2022-01-22 Hjortshøj By (Århus)
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 Sortmejse (Periparus ater)
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2022-04-16 Hodde (Varde)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2022-01-08 Hjortshøj By (Århus)
332 X Musvit (Parus major) 2022-01-08 Hjortshøj By (Århus)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 Skægmejse (Panurus biarmicus)
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2022-03-08 Hjortshøjlund skov/mose (Århus)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2022-10-15 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2022-05-14 Årslev Engsø (Århus)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2022-04-14 Havneby, Rømø (Tønder)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2022-05-03 Haraldsmark Gods/Mark (Favrskov)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 Halemejse (Aegithalos caudatus)
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2022-10-21 Sønder Lyngvig (Ringkøbing-Skjern)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2022-05-03 Haraldsmark Gods/Mark (Favrskov)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2022-04-02 Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2022-05-14 Årslev Engsø (Århus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2022-06-30 Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2022-07-18 Egå Engsø (Århus)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2022-07-18 Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2022-05-14 Årslev Engsø (Århus)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2022-05-01 Hjortshøj By (Århus)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2022-06-30 Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2022-05-14 Årslev Engsø (Århus)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2022-05-14 Årslev Engsø (Århus)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2022-06-03 Førby Sø (Thisted)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2022-01-08 Hjortshøj By (Århus)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2022-04-16 Billum (Varde)
395 Træløber (Certhia familiaris)
396 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2022-04-16 Billum (Varde)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2022-01-08 Hjortshøj By (Århus)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2022-01-08 Hjortshøj By (Århus)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2022-01-22 Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2022-04-16 Billum (Varde)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2022-06-03 Førby Sø (Thisted)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2022-06-03 Førby Sø (Thisted)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2022-01-08 Hjortshøj By (Århus)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2022-04-16 Hodde (Varde)
418 Nattergal (Luscinia luscinia)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2022-05-08 Hjortshøj By (Århus)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2022-03-19 Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2022-06-03 Førby Sø (Thisted)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2022-05-14 Årslev Engsø (Århus)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2022-08-14 Dragsmur (Syddjurs)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2022-01-08 Hjortshøj By (Århus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2022-01-08 Hjortshøj By (Århus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2022-04-12 Hjortshøj By (Århus)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2022-05-14 Årslev Engsø (Århus)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2022-04-02 Egå Engsø (Århus)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2022-05-14 Årslev Engsø (Århus)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2022-06-03 Førby Sø (Thisted)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2022-10-09 Ebeltoft Færgehavn (Syddjurs)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2022-01-08 Hjortshøj By (Århus)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2022-01-08 Hjortshøj By (Århus)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2022-02-14 Hjortshøj By (Århus)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2022-01-08 Hjortshøj By (Århus)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2022-01-08 Hjortshøj By (Århus)
470 Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2022-04-02 Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus)
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2022-07-08 Århus Havn (Århus)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2022-01-08 Hjortshøj By (Århus)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2022-02-19 Egå Engsø (Århus)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2022-08-26 Herredsenge (Norddjurs)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2022-04-16 Billum (Varde)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2022-03-23 Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer