Danske Årsarter 2022

Danske Årsarter 2022

Stefan Sturup


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Stefan Sturups kryds

Dette er Stefan Sturups Danske Årsarter 2022

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2022-06-04 Klint Sø (Odsherred)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2022-06-04 Klint Sø (Odsherred)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2022-01-04 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2022-05-19 Søvang (Dragør)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2022-01-04 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2022-01-03 Søvang (Dragør)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2022-01-03 Søvang (Dragør)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2022-01-28 Søvang (Dragør)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2022-12-27 Holtug (Stevns)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2022-01-04 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2022-01-03 Søvang (Dragør)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2022-02-06 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2022-01-05 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2022-01-21 Søvang (Dragør)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2022-01-04 Ullerup (Tårnby) (Tårnby)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2022-04-10 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2022-01-04 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2022-01-04 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2022-01-04 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2022-01-03 Søvang (Dragør)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2022-01-04 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
34 X Krikand (Anas crecca) 2022-01-04 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2022-02-21 Sortedamssøen. N-del (København)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2022-01-04 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2022-01-04 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2022-01-04 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2022-01-05 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2022-02-12 Klintebjerg ved Klint (Odsherred)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2022-01-05 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2022-01-05 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2022-01-03 Søvang (Dragør)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2022-01-04 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2022-01-18 Kalvebod Fælled (Tårnby)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2022-01-04 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2022-02-14 Selsø
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-14 Selsø
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2022-05-13 Dragør Sydstrand (Dragør)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2022-05-04 Kalvebod Fælled (Tårnby)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2022-01-03 Søvang (Dragør)
77 X Huldue (Columba oenas) 2022-02-27 Søvang (Dragør)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2022-01-02 Søvang (Dragør)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2022-01-03 Søvang (Dragør)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2022-01-03 Søvang (Dragør)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2022-01-03 Søvang (Dragør)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2022-01-04 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2022-02-27 Søvang (Dragør)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2022-01-04 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2022-01-04 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2022-01-04 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2022-02-13 Klintebjerg ved Klint (Odsherred)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2022-05-27 Tempelkrogsøen (Holbæk)
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2022-03-06 Nordhavnstippen/Stubben (København)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2022-02-19 Sprogø (Slagelse)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2022-05-29 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2022-03-22 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2022-01-04 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2022-03-22 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2022-09-18 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2022-02-19 Sprogø (Slagelse)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2022-05-21 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2022-01-15 Søvang (Dragør)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2022-05-21 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2022-04-12 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2022-02-19 Sprogø (Slagelse)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2022-05-21 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2022-04-10 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2022-05-21 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2022-05-21 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2022-05-10 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2022-01-04 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2022-01-18 Kalvebod Fælled (Tårnby)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2022-05-21 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2022-05-21 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2022-05-05 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2022-04-12 Kongelundsstranden (del 1-3) (Dragør)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2022-06-18 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2022-05-03 Søvang (Dragør)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2022-05-05 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2022-01-03 Søvang (Dragør)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2022-05-29 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2022-05-05 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2022-06-17 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2022-04-13 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2022-01-03 Søvang (Dragør)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2022-05-21 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2022-05-27 Holmesø (Brøndby)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2022-01-03 Søvang (Dragør)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2022-01-03 Søvang (Dragør)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2022-01-03 Søvang (Dragør)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2022-04-06 Søvang (Dragør)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2022-05-13 Dragør Sydstrand (Dragør)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2022-04-01 Søvang (Dragør)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2022-05-10 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2022-04-13 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2022-05-03 Søvang (Dragør)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2022-05-09 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda) 2022-02-06 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2022-02-13 Klintebjerg ved Klint (Odsherred)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2022-01-03 Søvang (Dragør)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2022-02-12 Klintebjerg ved Klint (Odsherred)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2022-05-27 Gundsølille (Roskilde)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2022-02-06 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2022-01-03 Søvang (Dragør)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2022-05-16 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2022-04-13 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2022-04-23 Vrøgum Klitplantage (Varde)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2022-11-14 Ejby (Køge) (Køge)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2022-01-03 Søvang (Dragør)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2022-02-19 Tuel Sø (Sorø)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2022-05-29 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2022-05-15 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2022-05-13 Dragør Sydstrand (Dragør)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2022-01-02 Søvang (Dragør)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2022-02-27 Søvang (Dragør)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2022-04-12 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2022-01-14 Søvang (Dragør)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2022-02-05 Søvang (Dragør)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2022-05-08 Søvang (Dragør)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2022-01-04 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2022-01-18 Kalvebod Fælled (Tårnby)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2022-01-03 Søvang (Dragør)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2022-04-23 Vrøgum Klitplantage (Varde)
278 X Natugle (Strix aluco) 2022-01-04 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2022-12-27 Sparresholm (Næstved)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2022-04-02 Søvang (Dragør)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2022-11-20 Grusgrave v/Birkum (Odense)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2022-05-15 Kongelunden del 5 (marker og nyskov NV for skoven) (Dragør)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2022-04-16 Klint (Odsherred)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2022-01-03 Søvang (Dragør)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2022-01-06 Søvang (Dragør)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2022-04-13 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2022-05-27 Ganløse Ore (Egedal)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2022-10-13 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2022-01-03 Søvang (Dragør)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2022-05-23 Kalvebod Fælled (Tårnby)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2022-01-03 Søvang (Dragør)
318 X Husskade (Pica pica) 2022-01-02 Søvang (Dragør)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2022-01-03 Søvang (Dragør)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2022-01-03 Søvang (Dragør)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2022-11-20 Grusgrave v/Birkum (Odense)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2022-01-03 Søvang (Dragør)
325 X Ravn (Corvus corax) 2022-01-03 Søvang (Dragør)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2022-11-26 Vesterbro (København)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2022-01-04 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2022-02-12 Klint (Odsherred)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2022-01-02 Søvang (Dragør)
332 X Musvit (Parus major) 2022-01-02 Søvang (Dragør)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2022-05-25 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2022-01-04 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2022-03-19 Søvang (Dragør)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2022-01-03 Søvang (Dragør)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2022-02-19 Sprogø (Slagelse)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2022-04-28 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2022-04-23 Knabberup Sø (Vejle)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2022-04-28 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2022-01-18 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2022-04-28 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2022-11-28 Lille Vejlesø (Ishøj)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2022-10-05 Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2022-04-19 Søvang (Dragør)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2022-03-22 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2022-05-25 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2022-05-09 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2022-05-05 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2022-05-23 Kalvebod Fælled (Tårnby)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2022-05-26 Søvang (Dragør)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2022-05-02 Kalvebod Fælled (Tårnby)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2022-04-16 Klint (Odsherred)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2022-05-10 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2022-04-25 Pinseskoven, Kalvebod Fælled (Tårnby)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2022-04-28 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2022-01-19 Fælledparken (København)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2022-01-04 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2022-01-03 Søvang (Dragør)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2022-01-04 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2022-01-27 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2022-01-07 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2022-01-04 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2022-04-13 Kalvebod Fælled (Tårnby)
404 X Solsort (Turdus merula) 2022-01-02 Søvang (Dragør)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2022-01-02 Søvang (Dragør)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2022-01-02 Søvang (Dragør)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2022-04-03 Søvang (Dragør)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2022-01-07 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2022-05-17 Assistens Kirkegård (København)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2022-01-03 Søvang (Dragør)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2022-04-23 Knabberup Sø (Vejle)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2022-05-16 Pinseskoven, Kalvebod Fælled (Tårnby)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2022-05-16 Kongelunden del 3 (SØ-del af skoven) (Dragør)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2022-04-27 Sundbyøster (København)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2022-04-20 Søvang (Dragør)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2022-04-29 Søvang (Dragør)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2022-04-26 Kalvebod Fælled (Tårnby)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2022-01-02 Søvang (Dragør)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2022-01-02 Søvang (Dragør)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2022-01-06 Søvang (Dragør)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2022-04-24 Søvang (Dragør)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2022-09-18 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2022-03-22 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2022-02-19 Sprogø (Slagelse)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2022-04-25 Pinseskoven, Kalvebod Fælled (Tårnby)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2022-01-04 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2022-01-03 Søvang (Dragør)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2022-01-02 Søvang (Dragør)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2022-01-02 Søvang (Dragør)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2022-01-06 Søvang (Dragør)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2022-01-02 Søvang (Dragør)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2022-02-12 Klint Sø (Odsherred)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2022-04-12 Kongelundsstranden (del 1-3) (Dragør)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2022-11-05 Klintebjerg ved Klint (Odsherred)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2022-04-18 Klint (Odsherred)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2022-01-25 Søvang (Dragør)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2022-01-03 Søvang (Dragør)
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2022-05-14 Søvang (Dragør)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2022-01-05 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2022-01-04 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2022-04-23 Give (Vejle)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2022-01-03 Søvang (Dragør)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2022-04-10 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer