Danske Årsarter 2022

Danske Årsarter 2022

Jørgen Madsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørgen Madsens kryds

Dette er Jørgen Madsens Danske Årsarter 2022

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2022-01-22 Køge Sydstrand (Køge)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2022-01-01 Bøstofte (Ringsted)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2022-09-30 Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2022-02-13 Horsetofte (Ringsted)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2022-01-03 Haraldsted Sø (Ringsted)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2022-09-06 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2022-01-01 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2022-01-24 Moser og agerland ved Jordemodervej (Ringsted)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2022-01-12 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2022-01-01 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2022-10-08 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2022-01-01 Vigersted Mose (Ringsted)
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2022-01-06 Sanddobberne (Odsherred)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2022-04-19 Torpet Mose (Ringsted)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2022-03-25 Marup Mose (Holbæk)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2022-01-04 Torpet Mose (Ringsted)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2022-01-02 Gyrstinge Sø (Ringsted)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2022-01-01 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2022-01-06 Sanddobberne (Odsherred)
34 X Krikand (Anas crecca) 2022-01-06 Sanddobberne (Odsherred)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2022-06-25 Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2022-01-14 Gyrstinge Sø (Ringsted)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2022-01-02 Gyrstinge Sø (Ringsted)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2022-01-31 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2022-01-06 Sanddobberne (Odsherred)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2022-01-06 Høve Strand (Odsherred)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2022-01-06 Høve Strand (Odsherred)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2022-01-06 Høve Strand (Odsherred)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2022-12-28 Køge Sønakke (Stevns)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2022-01-02 Gyrstinge Sø (Ringsted)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2022-01-03 Haraldsted Sø (Ringsted)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2022-01-02 Gyrstinge Sø (Ringsted)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2022-01-06 Høve Strand (Odsherred)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2022-02-15 Selsø Sø området (Frederikssund)
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-15 Selsø Sø området (Frederikssund)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2022-05-14 Benløse (Ringsted)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2022-05-11 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2022-01-11 Ringsted (Ringsted)
77 X Huldue (Columba oenas) 2022-01-14 Gyrstinge Sø (Ringsted)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2022-01-01 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2022-01-01 Benløse (Ringsted)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2022-03-13 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2022-01-04 Torpet Mose (Ringsted)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2022-01-03 Haraldsted Sø (Ringsted)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2022-03-07 Kongemose, Store Åmose (Sorø)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2022-01-04 Ringsted å nord for motorvejen (Ringsted)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2022-02-27 Horsekær (Slagelse)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2022-01-10 Haraldsted Sø (Ringsted)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2022-10-12 Ulvshale Løb nord for broen (Vordingborg)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2022-03-25 Tempelkrogsøen (Holbæk)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2022-01-06 Sanddobberne (Odsherred)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2022-03-19 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2022-02-12 Kongemose, Store Åmose (Sorø)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2022-08-06 Korevlerne (Odsherred)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2022-08-05 Korshage (Odsherred)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2022-02-26 Korevlerne (Odsherred)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2022-04-19 Torpet Mose (Ringsted)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2022-07-16 Ølsemagle Revle (Køge)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2022-01-06 Sanddobberne (Odsherred)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2022-07-16 Ølsemagle Revle (Køge)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2022-05-22 Borreby Mose (Slagelse)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2022-09-16 Korshage (Odsherred)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2022-07-30 Ølsemagle Revle (Køge)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2022-07-07 Borreby Mose (Slagelse)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2022-07-30 Ølsemagle Revle (Køge)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2022-07-16 Ølsemagle Revle (Køge)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2022-07-24 Gyrstinge Sø (Ringsted)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2022-02-26 Korevlerne (Odsherred)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2022-01-06 Sanddobberne (Odsherred)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2022-02-07 Halsskov Odde (Slagelse)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2022-10-20 Stenstrup Lyng (Odsherred)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2022-12-21 Korevlerne (Odsherred)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2022-01-22 Ølsemagle Revle (Køge)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2022-07-07 Borreby Mose (Slagelse)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2022-04-27 Gniben, Sjællands Odde (Odsherred)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2022-04-23 Gyrstinge Sø (Ringsted)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2022-01-06 Sanddobberne (Odsherred)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2022-05-03 Gyrstinge Sø (Ringsted)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2022-06-14 Gyldensteen: Reservatet (Nordfyns)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2022-04-18 Gyrstinge Sø (Ringsted)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2022-05-07 Hirtshals (Hjørring)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2022-01-04 Ringsted å nord for motorvejen (Ringsted)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2022-06-15 Hindemade (Haderslev)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2022-04-26 Korevlerne (Odsherred)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2022-01-01 Vigersted Mose (Ringsted)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2022-01-06 Sanddobberne (Odsherred)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2022-05-10 Skagen Havn (Frederikshavn)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2022-01-06 Sanddobberne (Odsherred)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2022-11-28 Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 Sildemåge (Larus fuscus)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2022-07-16 Ølsemagle Revle (Køge)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2022-04-26 Korevlerne (Odsherred)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2022-05-22 Borreby Mose (Slagelse)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2022-04-23 Gyrstinge Sø (Ringsted)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2022-05-08 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2022-09-16 Korshage (Odsherred)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda) 2022-01-31 Lumsås Nordstrand (Odsherred)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2022-04-27 Gniben, Sjællands Odde (Odsherred)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2022-05-09 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2022-01-31 Lumsås Nordstrand (Odsherred)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2022-05-09 Nedermose, Skagen (Frederikshavn)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2022-01-31 Korshage (Odsherred)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2022-01-01 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2022-05-22 Borreby Mose (Slagelse)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2022-03-03 Haraldsted Sø (Ringsted)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2022-11-14 Ejby (Køge) (Køge)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2022-01-01 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2022-01-02 Gyrstinge Sø (Ringsted)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2022-04-18 Gyrstinge Sø (Ringsted)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2022-08-09 Røsnæs spidsen (Kalundborg)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2022-01-03 Haraldsted Sø (Ringsted)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2022-03-07 Kongemose, Store Åmose (Sorø)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2022-03-31 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2022-01-22 Ølsemagle Revle (Køge)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2022-05-11 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2022-01-06 Sønderød (Kalundborg)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2022-05-09 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2022-01-03 Haraldsted Sø (Ringsted)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2022-01-15 Bøstofte (Ringsted)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2022-01-01 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2022-01-05 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2022-11-24 Sparresholm (Næstved)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2022-01-10 Tivoli-Søen (Haraldsted sø V) (Ringsted)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2022-03-16 Valsølille Sø (Ringsted)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2022-01-10 Haraldsted Sø (Ringsted)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2022-06-15 Pamhule Skov (Haderslev)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2022-01-03 Haraldsted Sø (Ringsted)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2022-09-17 Korevlerne (Odsherred)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2022-05-17 Ganløse Ore (Egedal)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2022-02-12 Kongemose, Store Åmose (Sorø)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2022-06-09 Gniben, Sjællands Odde (Odsherred)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2022-02-12 Kongemose, Store Åmose (Sorø)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2022-01-14 Gyrstinge Sø (Ringsted)
318 X Husskade (Pica pica) 2022-01-01 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2022-01-01 Benløse (Ringsted)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2022-01-01 Bøstofte (Ringsted)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2022-06-15 Vonsild (Kolding)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2022-01-01 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
325 X Ravn (Corvus corax) 2022-01-01 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2022-11-04 Inderhavnen, København (København)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2022-02-06 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2022-05-10 Rødstens Klit (Frederikshavn)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2022-01-01 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2022-01-01 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
332 X Musvit (Parus major) 2022-01-01 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2022-05-16 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2022-01-15 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2022-04-26 Korevlerne (Odsherred)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2022-02-12 Kongemose, Store Åmose (Sorø)
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2022-05-07 Hirtshals (Hjørring)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2022-05-13 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2022-04-23 Gyrstinge Sø (Ringsted)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2022-04-27 Gniben, Sjællands Odde (Odsherred)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2022-01-24 Høed Skov ved Ringsted (Ringsted)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2022-05-08 Batteriskoven, Skagen (Frederikshavn)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2022-11-14 Ølsemagle Revle (Køge)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2022-04-18 Gyrstinge Sø (Ringsted)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2022-03-18 Gyrstinge Sø (Ringsted)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2022-05-13 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2022-05-03 Gyrstinge Sø (Ringsted)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2022-05-02 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2022-05-18 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2022-05-23 Gyrstinge Sø (Ringsted)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2022-05-24 Ringsted å syd (Ringsted)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2022-05-12 Årslev Engsø (Århus)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2022-04-17 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2022-05-12 Årslev Engsø (Århus)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2022-04-27 Gniben, Sjællands Odde (Odsherred)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2022-05-11 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2022-01-31 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2022-01-04 Torpet Mose (Ringsted)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2022-01-08 Ringsted (Ringsted)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2022-01-10 Haraldsted Sø (Ringsted)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2022-01-08 Ringsted (Ringsted)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2022-03-15 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2022-05-08 Bankes Marker, Skagen (Frederikshavn)
404 X Solsort (Turdus merula) 2022-01-01 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2022-01-02 Gyrstinge by (Ringsted)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2022-01-01 Vigersted Mose (Ringsted)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2022-04-11 Råen Skov (Ringsted)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2022-06-27 Allindelille Fredskov (Ringsted)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2022-05-09 Batteriskoven, Skagen (Frederikshavn)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2022-01-02 Gyrstinge Sø (Ringsted)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2022-05-15 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2022-05-08 Batteriskoven, Skagen (Frederikshavn)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2022-06-11 Ringsted sydøst, industriområdet (Ringsted)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2022-04-29 Suserup Skov (Sorø)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2022-04-28 Flyndersø ved Korshage (Odsherred)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2022-04-28 Flyndersø ved Korshage (Odsherred)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2022-02-13 Rådmandshaven (Næstved)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2022-01-01 Benløse (Ringsted)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2022-01-01 Benløse (Ringsted)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2022-01-15 Benløse (Ringsted)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2022-04-28 Flyndersø ved Korshage (Odsherred)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2022-09-02 Haraldsted Sø (Ringsted)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2022-03-18 Gyrstinge Sø (Ringsted)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2022-01-22 Ølsemagle Revle (Køge)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2022-05-11 Nedermose, Skagen (Frederikshavn)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2022-02-07 Halsskov Odde (Slagelse)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2022-01-01 Vigersted Mose (Ringsted)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2022-01-01 Benløse (Ringsted)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2022-01-08 Ringsted (Ringsted)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2022-01-01 Benløse (Ringsted)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2022-01-01 Benløse (Ringsted)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2022-11-10 Korevlerne (Odsherred)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2022-04-11 Råen Skov (Ringsted)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2022-01-12 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2022-03-25 Tempelkrogsøen (Holbæk)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2022-01-01 Vigersted Mose (Ringsted)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2022-01-01 Vigersted Mose (Ringsted)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2022-01-22 Ølsemagle Revle (Køge)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2022-06-03 Benløse (Ringsted)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2022-01-03 Haraldsted Sø (Ringsted)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2022-03-07 Kongemose, Store Åmose (Sorø)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer