Danske Årsarter 2022

Danske Årsarter 2022

Jesper Johannes Madsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jesper Johannes Madsens kryds

Dette er Jesper Johannes Madsens Danske Årsarter 2022

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2022-03-03 Seest Østerskov (Kolding)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2022-05-18 Ølands Vejle (Jammerbugt)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2022-01-02 Bjergsted Bakkker (Kalundborg)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2022-01-09 Skærbæk Hest ved Bønnerup (Norddjurs)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2022-04-03 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2022-01-01 Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2022-01-08 Vesterby (Nordfyns)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2022-06-08 Holløse Bredning (Gribskov)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2022-01-01 Ålsgårde (Helsingør)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2022-02-12 Store Fuglede Mark (Kalundborg)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2022-01-09 Vesterenge (Ringkøbing-Skjern)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2022-01-16 Maglebrænde Mose (Guldborgsund)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2022-01-01 Ålsgårde (Helsingør)
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2022-03-22 Roden Fed (Guldborgsund)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2022-01-09 Vesterenge (Ringkøbing-Skjern)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2022-01-01 Øresund fra Helsingør til Ålsgårde (Helsingør)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2022-01-09 Vesterenge (Ringkøbing-Skjern)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2022-01-02 Lille Åmose - Øst (Kalundborg)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2022-04-30 Bøtø Enge (Guldborgsund)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2022-01-02 Sanddobberne (Odsherred)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2022-01-11 Ullerup (Tårnby) (Tårnby)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2022-03-18 Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2022-02-27 Præstesø - vest for Søndersø (Furesø)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2022-01-02 Strides Mølle (Kalundborg)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2022-01-02 Sanddobberne (Odsherred)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2022-01-01 Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2022-01-02 Sanddobberne (Odsherred)
34 X Krikand (Anas crecca) 2022-01-08 Agernæs Fælled, nord (Nordfyns)
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2022-03-31 Bløden (Roskilde)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2022-02-13 Gentofte Sø & Brobæk Mose (Insulinmosen) (Gentofte)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2022-01-05 Skt. Jørgens Sø. N-del (København)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2022-01-22 Kiskelund Plantage (Aabenraa)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2022-01-02 Strides Mølle (Kalundborg)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2022-01-02 Høve Strand (Odsherred)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2022-01-01 Øresund fra Helsingør til Ålsgårde (Helsingør)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2022-01-23 Over Dråby Strand, skov og kyst nord for (Frederikssund)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2022-01-02 Høve Strand (Odsherred)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2022-01-02 Høve Strand (Odsherred)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2022-01-01 Øresund fra Helsingør til Ålsgårde (Helsingør)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2022-01-15 Hesselø Bugt ud for Asserbo og Melby Overdrev (Halsnæs)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2022-01-30 Blåvands Huk (Varde)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2022-01-02 Høve Strand (Odsherred)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2022-01-09 Øster Enge (Ringkøbing-Skjern)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2022-01-09 Vesterenge (Ringkøbing-Skjern)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2022-01-11 Øresund (ml. Nordhavn og Dragør) (København)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2022-02-14 Selsø Sø området (Frederikssund)
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-14 Selsø Sø området (Frederikssund)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2022-07-18 Hønning Plantage (Tønder)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2022-05-10 Kolding nord for jernbanen (Kolding)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2022-05-09 Kolding Fjord (Kolding)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2022-01-01 Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
77 X Huldue (Columba oenas) 2022-02-03 Nørholm Skov (Varde)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2022-01-01 Carlsberg-området (København)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2022-01-16 Gundslev (Guldborgsund)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2022-01-22 Gråsten Søerne (Sønderborg)
84 X Engsnarre (Crex crex) 2022-06-10 Strøby Egede (Stevns)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2022-04-14 Nivå Ådal (Fredensborg)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2022-01-04 Vestre Kirkegård (København)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2022-01-02 Strides Mølle (Kalundborg)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2022-02-26 Kalvebod Fælled (Tårnby)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2022-01-11 Øresund (ml. Nordhavn og Dragør) (København)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2022-01-15 Isefjord (Odsherred)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2022-01-05 Skt. Jørgens Sø. N-del (København)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2022-02-06 Sjælsø vest (Allerød)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2022-04-03 Tempelkrogsøen (Holbæk)
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2022-03-12 Nordhavnstippen/Stubben (København)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2022-01-02 Sanddobberne (Odsherred)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2022-04-18 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2022-03-19 Bolund (Roskilde)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2022-02-04 Grønningen (Varde)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2022-01-29 Gl. Hviding Engsø (Esbjerg)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2022-02-01 Fanø Strand, syd (Fanø)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2022-01-09 Skærbæk Hest ved Bønnerup (Norddjurs)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2022-04-10 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2022-05-27 Sønderstrand Rømø (Tønder)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2022-05-03 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2022-01-02 Sanddobberne (Odsherred)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2022-02-01 Hønen, Sønderho (Fanø)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2022-04-18 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2022-01-30 Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2022-01-23 Over Dråby Strand, skov og kyst nord for (Frederikssund)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2022-04-03 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2022-06-03 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2022-05-28 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2022-05-13 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2022-01-09 Skærbæk Hest ved Bønnerup (Norddjurs)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2022-01-02 Sanddobberne (Odsherred)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2022-01-30 Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2022-05-13 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2022-01-15 Tisvilde Hegn (Gribskov)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2022-03-19 Bolund (Roskilde)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2022-03-19 Bolund (Roskilde)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2022-06-18 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2022-05-13 Søholm Engsø (Stevns)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2022-04-21 Gamst Sø, Enge Plantage/Egekrat (Vejen)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2022-01-02 Sanddobberne (Odsherred)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2022-04-30 Bøtø Enge (Guldborgsund)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2022-04-28 Rands Fjord (Fredericia)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2022-06-06 Marup Mose (Holbæk)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2022-04-18 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2022-01-30 Blåvands Huk (Varde)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2022-01-01 Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2022-01-29 Gl. Hviding Engsø (Esbjerg)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2022-03-14 Holmesø (Brøndby)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2022-01-01 Carlsberg-området (København)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2022-01-01 Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2022-01-30 Blåvands Huk (Varde)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2022-01-31 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2022-01-01 Emdrup
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2022-01-20 Valbyparken (København)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2022-03-05 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2022-04-17 Sydhavnstippen (København)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2022-03-14 Holmesø (Brøndby)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2022-05-26 Kofoeds Enge, del 1 af Kongelundsstranden (Dragør)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2022-04-19 Hindemade (Haderslev)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2022-04-30 Tudsehage, Gedehaven (Slagelse)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2022-06-29 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2022-05-28 Magisterkogen (Tønder)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2022-07-21 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2022-07-27 Havnebyen (Odsherred)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2022-02-05 Blåvands Huk (Varde)
208 X Alk (Alca torda) 2022-01-15 Hesselø Bugt ud for Asserbo og Melby Overdrev (Halsnæs)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2022-04-19 Sprogø (Slagelse)
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2022-05-09 Kolding Fjord (Kolding)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2022-01-31 Skallingen Vesterhavs Strand S (Varde)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2022-01-02 Høve Strand (Odsherred)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2022-01-29 Gl. Hviding Engsø (Esbjerg)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2022-02-19 Børstrup Hage (Gribskov)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2022-05-27 Råhede Vade, kontrolområde (Esbjerg)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2022-01-23 Veksø Mose (Egedal)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2022-01-15 Hesselø Bugt ud for Asserbo og Melby Overdrev (Halsnæs)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2022-01-01 Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2022-03-26 Ribe, syd (Esbjerg)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2022-05-28 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2022-02-27 Søndersø (Furesø kommune) (Furesø)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2022-11-13 Ejby (Køge) (Køge)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2022-01-01 Asserbo Strand (Melby Strand) (Halsnæs)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2022-01-02 Lille Åmose - Øst (Kalundborg)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2022-01-08 Agernæs Fælled, nord (Nordfyns)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2022-04-13 Selineskoven (København)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2022-05-13 Søholm Engsø (Stevns)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2022-07-18 Kongens Mose (Tønder)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2022-07-17 Borris Hede (Ringkøbing-Skjern)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2022-01-01 Kelleris-kilen, Humlebæk-delen (Fredensborg)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2022-01-31 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2022-04-03 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2022-01-09 Øster Enge (Ringkøbing-Skjern)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2022-07-17 Borris Hede (Ringkøbing-Skjern)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2022-05-27 Rømødæmningen (Tønder)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2022-01-16 Freerslev ved Haslev (Faxe)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2022-05-13 Søholm Engsø (Stevns)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2022-01-08 Tuel Sø (Sorø)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2022-01-02 Lille Åmose - Øst (Kalundborg)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2022-01-01 Lyngby
274 X Slørugle (Tyto alba) 2022-05-27 Randerup (Tønder)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2022-01-31 Ølstrup Bæk (Ringkøbing-Skjern)
278 X Natugle (Strix aluco) 2022-01-19 Frilandsmuseet (Lyngby-Taarbæk)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2022-11-30 Sparresholm (Næstved)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2022-04-21 Føvling (Vejen) (Vejen)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2022-01-31 Blåbjerg Klitplantage (Varde)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2022-01-04 Vestre Kirkegård (København)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2022-02-06 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2022-01-27 Valbyparken (København)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2022-04-26 Nordre Klapper, Kalvebod Fælled (København)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2022-01-22 Gråsten Søerne (Sønderborg)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2022-03-13 Vaserne (Rudersdal)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2022-01-01 Ålsgårde (Helsingør)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2022-01-15 Asserbo Plantage (Halsnæs)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2022-02-03 Nørholm Skov (Varde)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2022-01-01 Sletelte (Gribskov)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2022-05-01 Pøleåen mellem Alsønderup engsø og Arresø (Hillerød)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 Dværgfalk (Falco columbarius)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2022-05-20 Trynå (Hjørring)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2022-01-10 Carlsberg-området (København)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2022-05-19 Krage Klit (Hjørring)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2022-01-15 Melby Overdrev (Halsnæs)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2022-05-25 Rungstedlund (Hørsholm)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2022-01-18 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
318 X Husskade (Pica pica) 2022-01-01 Carlsberg-området (København)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2022-01-01 Ålsgårde (Helsingør)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2022-01-01 Carlsberg-området (København)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2022-01-01 Ålsgårde (Helsingør)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2022-01-30 Grønningen (Varde)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2022-01-01 Carlsberg-området (København)
325 X Ravn (Corvus corax) 2022-01-02 Avnsø, Svebølle (Kalundborg)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2022-11-13 Rødvig By og Havn (Stevns)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2022-01-02 Høve Strand (Odsherred)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2022-05-18 Krage Klit (Hjørring)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2022-01-22 Gråsten Søerne (Sønderborg)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2022-02-02 Filsø (Varde)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2022-01-01 Carlsberg-området (København)
332 X Musvit (Parus major) 2022-01-01 Carlsberg-området (København)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2022-05-12 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2022-02-26 Kalvebod Fælled (Tårnby)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2022-03-05 Melby Overdrev (Halsnæs)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2022-01-08 Agernæs Fælled, nord (Nordfyns)
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2022-05-19 Hirtshals (Hjørring)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2022-01-09 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2022-04-16 Gundsømagle Sø (Roskilde)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2022-04-16 Gundsømagle Sø (Roskilde)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2022-04-19 Hindemade (Haderslev)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2022-02-13 Stenholts Indelukke, Gribskov (Hillerød)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2022-05-26 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2022-12-10 Nyord Kirkegård (Vordingborg)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2022-09-24 Blåvands Huk (Varde)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2022-04-18 Koklapperne, Kalvebod Fælled (Tårnby)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2022-03-24 Kongens Enghave (København)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2022-05-13 Søholm Engsø (Stevns)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2022-05-01 Pøleåen mellem Alsønderup engsø og Arresø (Hillerød)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2022-05-14 Sjælsø vest (Allerød)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2022-06-03 Pinseskoven, Kalvebod Fælled (Tårnby)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2022-05-13 Søholm Engsø (Stevns)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2022-05-14 Sjælsø vest (Allerød)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2022-07-16 Viskum (Viborg)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2022-05-27 Sølsted Mose (Tønder)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2022-04-19 Hindemade (Haderslev)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2022-05-12 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2022-05-27 Møn
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2022-04-27 Botanisk Have i København (København)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2022-04-30 Bøtø Enge (Guldborgsund)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2022-03-15 Fælledparken (København)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2022-01-07 Vestre Kirkegård (København)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2022-01-01 Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2022-01-01 Hammermølle Skov (Helsingør)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2022-02-03 Nørholm Skov (Varde)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2022-01-22 Gråsten Søerne (Sønderborg)
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2022-08-18 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2022-01-02 Lille Åmose - Øst (Kalundborg)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2022-04-15 Koklapperne, Kalvebod Fælled (Tårnby)
404 X Solsort (Turdus merula) 2022-01-01 Carlsberg-området (København)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2022-01-01 Carlsberg-området (København)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2022-01-09 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2022-01-22 Gråsten Søerne (Sønderborg)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2022-03-05 Holløse Bredning (Gribskov)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2022-05-19 Krage Klit (Hjørring)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2022-01-01 Carlsberg-området (København)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2022-04-16 Gundsømagle Sø (Roskilde)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2022-05-14 Sjælsø vest (Allerød)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2022-05-26 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2022-06-18 Klinteskoven (nord og øst for bilvej) (Vordingborg)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2022-04-23 Refshaleøen/Amagerværket (København)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2022-04-17 Sydhavnstippen (København)
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2022-04-30 Fornetofte Marker (Slagelse)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2022-04-30 Bøtø Enge (Guldborgsund)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2022-03-05 Melby Overdrev (Halsnæs)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2022-05-19 Krage Klit (Hjørring)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2022-02-06 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2022-01-01 Carlsberg-området (København)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2022-01-01 Ålsgårde (Helsingør)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2022-03-03 Kolding nord for jernbanen (Kolding)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2022-04-18 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2022-07-19 Tørning Mølle (Haderslev)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2022-03-12 Nordhavnstippen/Stubben (København)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2022-01-09 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2022-04-26 Nordre Klapper, Kalvebod Fælled (København)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2022-01-01 Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2022-01-01 Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2022-01-01 Ålsgårde (Helsingør)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2022-01-01 Ålsgårde (Helsingør)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2022-01-01 Ålsgårde (Helsingør)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2022-01-01 Ålsgårde (Helsingør)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2022-07-02 Birkemose (Sydfalster) (Guldborgsund)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2022-01-01 Ålsgårde (Helsingør)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2022-01-08 Klinte Strand (Nordfyns)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2022-02-26 Kalvebod Fælled (Tårnby)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2022-10-30 Blåvands Huk (Varde)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2022-04-30 Bøtø Enge (Guldborgsund)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2022-01-23 Asserbo Plantage (Halsnæs)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2022-02-13 Stenholts Indelukke, Gribskov (Hillerød)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2022-01-13 Koklapperne, Kalvebod Fælled (Tårnby)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2022-01-15 Asserbo Plantage (Halsnæs)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2022-01-01 Asserbo Strand (Melby Strand) (Halsnæs)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2022-01-09 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2022-01-02 Sanddobberne (Odsherred)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2022-02-01 Hønen, Sønderho (Fanø)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer