Danske Årsarter 2022

Danske Årsarter 2022

Finn Just Christensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Finn Just Christensens kryds

Dette er Finn Just Christensens Danske Årsarter 2022

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2022-02-22 Hjordkær (Aabenraa)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2022-06-04 Rens Vestermark (Aabenraa)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2022-01-04 Sønderbjerg, Holbøl (Aabenraa)
5 Knortegås (Branta bernicla)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2022-06-02 Holbøl (Aabenraa)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2022-01-09 Sæd (Tønder)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2022-01-01 Hindemade (Haderslev)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2022-01-03 Vilsbæk Mark (Aabenraa)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2022-11-28 Årtoft Mark (Aabenraa)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2022-01-03 Vilsbæk Mark (Aabenraa)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2022-01-03 Kruså Møllesø (Aabenraa)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2022-01-11 Bredevad (Aabenraa)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2022-01-01 Hindemade (Haderslev)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2022-01-04 Vilsbæk Mark (Aabenraa)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2022-01-15 Rømødæmningen (Tønder)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2022-06-12 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2022-01-15 Ballum Forland (Tønder)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2022-01-15 Kongens Mose (Tønder)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2022-01-01 Hindemade (Haderslev)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2022-01-01 Hindemade (Haderslev)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2022-01-15 Rømødæmningen (Tønder)
34 X Krikand (Anas crecca) 2022-01-01 Hindemade (Haderslev)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2022-01-03 Kruså Møllesø (Aabenraa)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2022-01-25 Kiskelund Plantage (Aabenraa)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2022-01-01 Hindemade (Haderslev)
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2022-01-15 Vest for Rømø (maritim lokalitet) (Tønder)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2022-01-15 Vest for Rømø (maritim lokalitet) (Tønder)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2022-01-02 Uge (Aabenraa)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2022-02-06 Gråsten, Slotssøen (Sønderborg)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2022-01-01 Hindemade (Haderslev)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2022-03-20 Farvandet omkring Okseøerne (Aabenraa)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2022-05-13 Magisterkogen (Tønder)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2022-05-13 Magisterkogen (Tønder)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2022-01-01 Rødekro (Aabenraa)
77 X Huldue (Columba oenas) 2022-02-15 Kelstrup Plantage (Aabenraa)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2022-01-01 Hjordkær (Aabenraa)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2022-01-07 Uge (Aabenraa)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2022-02-18 Tønder (Tønder)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2022-01-04 Åbenrå (Aabenraa)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2022-01-03 Kruså Møllesø (Aabenraa)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2022-01-15 Kongens Mose (Tønder)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
95 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2022-02-06 Gråsten, Slotssøen (Sønderborg)
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2022-01-13 Åbenrå Sønderstrand (Aabenraa)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2022-05-13 Ny Frederikskog (Tønder)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2022-04-02 Hindemade (Haderslev)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2022-01-07 Uge (Aabenraa)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2022-01-15 Rømødæmningen (Tønder)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2022-05-13 Saltvandssøen (Tønder)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2022-05-13 Saltvandssøen (Tønder)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2022-04-02 Hindemade (Haderslev)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2022-05-13 Saltvandssøen (Tønder)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2022-05-13 Rudbøl Kog & Sønderkog (Tønder)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2022-01-15 Rømødæmningen (Tønder)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2022-01-15 Ballum Forland (Tønder)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2022-06-12 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2022-01-15 Helm Odde Marsk, Rømø (Tønder)
125 Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2022-05-13 Rudbøl Kog & Sønderkog (Tønder)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2022-05-13 Ny Frederikskog (Tønder)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2022-05-13 Saltvandssøen (Tønder)
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2022-05-13 Saltvandssøen (Tønder)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2022-02-13 Draved Skov (Tønder)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2022-04-02 Hindemade (Haderslev)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2022-05-05 Åbenrå Sønderstrand (Aabenraa)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2022-04-25 Vilsbæk Mark (Aabenraa)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2022-05-13 Ny Frederikskog (Tønder)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 Tinksmed (Tringa glareola)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2022-05-13 Saltvandssøen (Tønder)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2022-05-13 Saltvandssøen (Tønder)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2022-08-23 Hirtshals Havn (Hjørring)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2022-01-03 Kruså Møllesø (Aabenraa)
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2022-01-04 Urnehoved (Aabenraa)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2022-01-13 Åbenrå Fjord (Aabenraa)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2022-01-01 Hjordkær (Aabenraa)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2022-02-22 Hynding (Aabenraa)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2022-05-26 Bjørnsknude (Hedensted)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2022-07-08 Lakolk Strand, Rømø (Tønder)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2022-05-13 Magisterkogen (Tønder)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2022-07-08 Lakolk Strand, Rømø (Tønder)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2022-05-13 Magisterkogen (Tønder)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda) 2022-05-05 Åbenrå Fjord (Aabenraa)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2022-01-15 Vest for Rømø (maritim lokalitet) (Tønder)
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2022-03-16 Rens Vestermark (Aabenraa)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2022-07-08 Lakolk Strand, Rømø (Tønder)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2022-01-01 Hindemade (Haderslev)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2022-01-03 Kruså Møllesø (Aabenraa)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2022-01-01 Hindemade (Haderslev)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2022-01-01 Hindemade (Haderslev)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 Fiskeørn (Pandion haliaetus)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2022-05-20 Kelstrup Plantage (Aabenraa)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2022-01-05 Vilsbæk Mark (Aabenraa)
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2022-03-15 Broderup (Aabenraa)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2022-01-09 Søvang, Østerhøjst (Tønder)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2022-06-12 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2022-02-20 Hjordkær (Aabenraa)
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2022-01-31 Uge (Aabenraa)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2022-01-15 Rømødæmningen (Tønder)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2022-01-02 Uge Nørremark (Aabenraa)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 Natugle (Strix aluco)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2022-11-21 Draved Skov (Tønder)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2022-01-06 Kelstrup Plantage (Aabenraa)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2022-01-06 Kelstrup Plantage (Aabenraa)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2022-05-20 Holbøl Mark (Aabenraa)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2022-01-02 Uge (Aabenraa)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 Dværgfalk (Falco columbarius)
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 Vandrefalk (Falco peregrinus)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2022-05-20 Kelstrup Plantage (Aabenraa)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2022-01-04 Sønderbjerg, Holbøl (Aabenraa)
318 X Husskade (Pica pica) 2022-01-01 Hjordkær (Aabenraa)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2022-01-01 Hjordkær (Aabenraa)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2022-01-01 Hjordkær (Aabenraa)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2022-01-04 Øster Gejl (Aabenraa)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2022-01-01 Hindemade (Haderslev)
325 X Ravn (Corvus corax) 2022-01-03 Hokkerup Plantage (Aabenraa)
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2022-01-31 Årup Skov (Aabenraa)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2022-11-13 Kelstrup Plantage (Aabenraa)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2022-01-07 Vojens (Haderslev)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2022-02-15 Kelstrup Plantage (Aabenraa)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2022-01-01 Hjordkær (Aabenraa)
332 X Musvit (Parus major) 2022-01-01 Hjordkær (Aabenraa)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 Skægmejse (Panurus biarmicus)
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2022-02-14 Søst Mark (Aabenraa)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2022-05-20 Hønsnap (Aabenraa)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2022-04-22 Sønderåen, Eggebæk - Broderup (Aabenraa)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2022-04-20 Ravsted (Aabenraa)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2022-02-18 Tønder (Tønder)
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2022-04-23 Bommerlund Plantage (Aabenraa)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2022-03-19 Hjordkær (Aabenraa)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2022-05-13 Magisterkogen (Tønder)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2022-05-13 Magisterkogen (Tønder)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2022-07-15 Sølsted Mose (Tønder)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2022-06-04 Adelvad (Tønder)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2022-05-04 Bajstrup (Aabenraa)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2022-04-23 Bommerlund Plantage (Aabenraa)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2022-05-13 Magisterkogen (Tønder)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2022-04-21 Holbøl (Aabenraa)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2022-05-20 Holbøl Mark (Aabenraa)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2022-01-06 Kelstrup Plantage (Aabenraa)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2022-01-02 Bov (Aabenraa)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2022-01-06 Kelstrup Plantage (Aabenraa)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2022-01-31 Årup Skov (Aabenraa)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2022-01-15 Draved Skov (Tønder)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2022-01-04 Bjerndrup Østermark (Aabenraa)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2022-01-01 Hjordkær (Aabenraa)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2022-01-01 Hjordkær (Aabenraa)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2022-01-02 Uge (Aabenraa)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2022-03-16 Hesselmark (Aabenraa)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2022-01-02 Uge (Aabenraa)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2022-01-07 Vojens (Haderslev)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2022-05-13 Rudbøl Kog & Sønderkog (Tønder)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2022-05-18 Råkær, Uge Mark (Aabenraa)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2022-04-18 Egelund, Åbenrå (Aabenraa)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2022-04-23 Bommerlund Plantage (Aabenraa)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2022-07-15 Kongens Mose (Tønder)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2022-04-11 Tumbøl (Aabenraa)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2022-01-01 Rødekro (Aabenraa)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2022-01-01 Hjordkær (Aabenraa)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2022-01-07 Vojens (Haderslev)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2022-05-13 Rudbøl Kog & Sønderkog (Tønder)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2022-02-18 Tønder (Tønder)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2022-03-03 Sofiedal (Aabenraa)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2022-03-12 Gråsten, Kværs Østermark (Sønderborg)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2022-04-23 Bommerlund Plantage (Aabenraa)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2022-01-01 Hjordkær (Aabenraa)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2022-01-21 Gejlå Mark (Aabenraa)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2022-01-01 Hjordkær (Aabenraa)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2022-01-01 Hjordkær (Aabenraa)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2022-01-01 Hjordkær (Aabenraa)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2022-01-26 Øster Højst (Tønder)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2022-04-20 Hjordkær (Aabenraa)
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2022-02-15 Kelstrup Søndermose (Aabenraa)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2022-03-04 Bommerlund Plantage (Aabenraa)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2022-01-19 Sofiedal (Aabenraa)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2022-01-15 Draved Skov (Tønder)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2022-01-15 Lakolk Strand, Rømø (Tønder)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2022-01-04 Bolderslev Østermark (Aabenraa)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2022-01-04 Bjerndrup Østermark (Aabenraa)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2022-03-26 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer