Danske Årsarter 2022

Danske Årsarter 2022

Ivan Olsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Ivan Olsens kryds

Dette er Ivan Olsens Danske Årsarter 2022

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 Agerhøne (Perdix perdix)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2022-10-13 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2022-01-16 Esrum Ådal NV f. Villingerød (Gribskov)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2022-01-27 Esrum Ådal NV f. Villingerød (Gribskov)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2022-01-22 Esrum Ådal NV f. Villingerød (Gribskov)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2022-01-22 Esrum Ådal NV f. Villingerød (Gribskov)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2022-01-22 Esrum Ådal NV f. Villingerød (Gribskov)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2022-01-03 Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2022-10-13 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2022-01-16 Esrum og Esrumgård (Gribskov)
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2022-02-06 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2022-12-22 Brede til Helsingørmotorvej (Lyngby-Taarbæk)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 Skeand (Spatula clypeata)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2022-02-06 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2022-02-06 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2022-02-06 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2022-02-06 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
34 X Krikand (Anas crecca) 2022-02-06 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2022-04-02 Bløden (Roskilde)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2022-02-06 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2022-02-06 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2022-02-15 Selsø Sø området (Frederikssund)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2022-01-03 Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 Sortand (Melanitta nigra)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2022-02-06 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
54 Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2022-02-06 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2022-02-13 Nivå havn, strand og laguner (Fredensborg)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2022-02-15 Selsø Sø området (Frederikssund)
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-15 Selsø Sø området (Frederikssund)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2022-07-03 Rusland (Gribskov)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2022-05-21 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2022-02-13 Nivå havn, strand og laguner (Fredensborg)
77 X Huldue (Columba oenas) 2022-04-23 Esrum og Esrumgård (Gribskov)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2022-02-13 Nivå havn, strand og laguner (Fredensborg)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2022-03-23 Gilleleje By (Gribskov)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2022-04-17 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2022-04-18 Nivå Ådal (Fredensborg)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2022-01-03 Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2022-03-12 Nordhavnstippen/Stubben (København)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2022-01-03 Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
95 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2022-01-03 Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2022-06-05 Tempelkrogsøen (Holbæk)
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2022-03-13 Nordhavnstippen/Stubben (København)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2022-02-13 Nivå havn, strand og laguner (Fredensborg)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2022-06-05 Tempelkrogsøen (Holbæk)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2022-03-12 Nordhavnstippen/Stubben (København)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2022-09-08 Esrum Ådal NV f. Villingerød (Gribskov)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2022-09-04 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2022-03-12 Nordhavnstippen/Stubben (København)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2022-04-02 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2022-04-17 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
121 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2022-07-16 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2022-04-02 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2022-07-16 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2022-07-15 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2022-07-16 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2022-07-03 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2022-10-21 Hvide Sande Havn (Ringkøbing-Skjern)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2022-07-15 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2022-09-01 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2022-10-21 Hvide Sande Havn (Ringkøbing-Skjern)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2022-04-24 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 Svaleklire (Tringa ochropus)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2022-02-13 Nivå havn, strand og laguner (Fredensborg)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2022-07-15 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
158 Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2022-05-29 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2022-02-06 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2022-08-09 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2022-02-06 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2022-02-13 Nivå havn, strand og laguner (Fredensborg)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2022-02-13 Nivå havn, strand og laguner (Fredensborg)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2022-11-08 Skt. Jørgens Sø. S-del (København)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 Sildemåge (Larus fuscus)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2022-07-15 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2022-04-24 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2022-06-05 Tempelkrogsøen (Holbæk)
197 Havterne (Sterna paradisaea)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2022-10-21 Hvide Sande Havn (Ringkøbing-Skjern)
208 X Alk (Alca torda) 2022-01-03 Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2022-01-03 Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2022-10-22 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2022-02-13 Nivå havn, strand og laguner (Fredensborg)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2022-03-26 Ribe, syd (Esbjerg)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2022-11-13 Ejby (Køge) (Køge)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2022-02-13 Nivå havn, strand og laguner (Fredensborg)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2022-02-18 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2022-04-16 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2022-05-29 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2022-04-16 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2022-02-18 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2022-04-15 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2022-02-06 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2022-01-22 Esrum Møllegård (Gribskov)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2022-04-15 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2022-02-10 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2022-02-18 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2022-03-14 Esrum Ådal NV f. Villingerød (Gribskov)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2022-04-03 Fuglevad til Brede (Lyngby-Taarbæk)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2022-12-05 Sparresholm (Næstved)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2022-03-26 Føvling (Vejen) (Vejen)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2022-01-23 Asserbo Strand (Melby Strand) (Halsnæs)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2022-02-13 Nivå havn, strand og laguner (Fredensborg)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2022-04-16 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2022-10-13 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2022-02-20 Dronningmølle (Gribskov)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2022-06-26 Mandemarke bakker/Høvblege (Vordingborg)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2022-02-13 Nivå havn, strand og laguner (Fredensborg)
318 X Husskade (Pica pica) 2022-02-13 Nivå havn, strand og laguner (Fredensborg)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2022-04-17 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2022-04-17 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
323 Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2022-02-13 Nivå havn, strand og laguner (Fredensborg)
325 X Ravn (Corvus corax) 2022-04-15 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2022-01-21 Hjortekær (Lyngby-Taarbæk)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2022-07-03 Rusland (Gribskov)
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2022-07-03 Rusland (Gribskov)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2022-01-08 Asserbo Strand (Melby Strand) (Halsnæs)
332 X Musvit (Parus major) 2022-02-13 Nivå havn, strand og laguner (Fredensborg)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2022-05-13 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
334 Skægmejse (Panurus biarmicus)
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2022-02-19 Esrum Ådal NV f. Villingerød (Gribskov)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2022-01-06 Asserbo Strand (Melby Strand) (Halsnæs)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 Digesvale (Riparia riparia)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2022-04-16 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2022-05-21 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2022-04-16 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2022-11-27 Lille Vejlesø (Ishøj)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2022-10-06 Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København)
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2022-11-15 Ølsemagle Revle (Køge)
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2022-10-21 Sønder Lyngvig (Ringkøbing-Skjern)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2022-04-30 Dragstrup v. Søborg sø (Gribskov)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2022-04-17 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2022-05-21 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2022-06-05 Tempelkrogsøen (Holbæk)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2022-06-05 Tempelkrogsøen (Holbæk)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2022-04-30 Dragstrup v. Søborg sø (Gribskov)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2022-05-14 Heatherhill (Halsnæs)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2022-08-09 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2022-05-21 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 Fuglekonge (Regulus regulus)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2022-01-03 Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2022-04-17 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2022-10-09 Esrum Møllegård (Gribskov)
396 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2022-04-17 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2022-04-17 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2022-02-13 Nivå havn, strand og laguner (Fredensborg)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2022-04-15 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2022-04-15 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
411 Misteldrossel (Turdus viscivorus)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2022-02-13 Nivå havn, strand og laguner (Fredensborg)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2022-05-21 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2022-05-21 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2022-05-14 Heatherhill (Halsnæs)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2022-02-18 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2022-02-13 Nivå havn, strand og laguner (Fredensborg)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2022-02-13 Nivå havn, strand og laguner (Fredensborg)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 Jernspurv (Prunella modularis)
449 Gul Vipstjert (Motacilla flava)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2022-02-05 Helsingør Havn (Helsingør)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2022-03-23 Gilleleje By (Gribskov)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2022-03-12 Nordhavnstippen/Stubben (København)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2022-07-04 Rusland (Gribskov)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2022-01-03 Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2022-01-08 Asserbo Strand (Melby Strand) (Halsnæs)
463 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2022-10-09 Esrum Møllegård (Gribskov)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2022-07-03 Rusland (Gribskov)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2022-02-13 Nivå havn, strand og laguner (Fredensborg)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2022-01-06 Asserbo Strand (Melby Strand) (Halsnæs)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2022-10-12 Gilleleje Havn (Gribskov)
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2022-01-23 Asserbo Strand (Melby Strand) (Halsnæs)
476 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2022-02-13 Nivå havn, strand og laguner (Fredensborg)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2022-02-13 Nivå havn, strand og laguner (Fredensborg)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2022-01-05 Helsingør Havn (Helsingør)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2022-06-26 Mandemarke bakker/Høvblege (Vordingborg)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2022-04-17 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2022-03-12 Nordhavnstippen/Stubben (København)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer