Danske Årsarter 2022

Danske Årsarter 2022

Ulrik Kjøller Skovenborg


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Ulrik Kjøller Skovenborgs kryds

Dette er Ulrik Kjøller Skovenborgs Danske Årsarter 2022

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2022-05-17 Damsted
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2022-01-01 Brabrand Sø
5 Knortegås (Branta bernicla)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2022-08-10 Egå Engsø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2022-10-15 Vejlerne
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2022-08-10 Egå Engsø
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2022-01-01 Brabrand Sø
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2022-10-15 Vejlerne
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2022-01-30 Gråsten Slot
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2022-01-01 Brabrand Sø
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2022-10-23 Filsø
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2022-01-15 Årslev Engsø
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2022-01-30 Slivsø, Hoptrup
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2022-05-18 Nordstrand
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2022-05-16 Skarvsøen
29 X Knarand (Mareca strepera) 2022-10-15 Vejlerne
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2022-01-01 Brabrand Sø
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2022-01-01 Brabrand Sø
33 X Spidsand (Anas acuta) 2022-10-15 Vejlerne
34 X Krikand (Anas crecca) 2022-01-01 Brabrand Sø
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2022-01-30 Gråsten Slot
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2022-01-29 Kiskelund Plantage
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2022-01-30 Gråsten Slot
41 X Bjergand (Aythya marila) 2022-01-30 Gråsten Slot
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2022-01-30 Åbenrå Fjord
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2022-05-16 Nordstrand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2022-05-16 Nordstrand
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2022-01-29 Søgård Sø, Lundtoft
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2022-01-30 Slivsø, Hoptrup
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2022-01-29 Gråsten Slot
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2022-05-13 Brabrand Sø
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2022-05-05 Årslev Engsø
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2022-01-30 Åbenrå Havn
77 Huldue (Columba oenas)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2022-01-01 Åby
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2022-05-19 Nordstrand
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2022-02-05 Sorring
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2022-01-01 Brabrand Sø
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2022-10-22 Grønningen
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2022-01-01 Brabrand Sø
90 X Blishøne (Fulica atra) 2022-01-01 Brabrand Sø
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2022-02-27 Additskovene
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2022-01-30 Slivsø, Hoptrup
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2022-05-16 Skarvsøen
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2022-02-05 Klostermølle
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2022-01-30 Åbenrå Fjord
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2022-08-10 Egå Engsø
103 X Vibe (Vanellus vanellus)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2022-05-19 Stald Grenen
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2022-05-15 Jerup Strand
111 Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2022-05-15 Jerup Strand
121 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 Stenvender (Arenaria interpres)
125 Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2022-08-10 Egå Engsø
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2022-10-22 Skallingen
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2022-05-15 Jerup Strand
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2022-10-22 Skallingen
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2022-10-22 Skallingen
145 X Tredækker (Gallinago media) 2022-08-20 Herredsenge
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2022-08-13 Årslev
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2022-05-05 Årslev Engsø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2022-08-10 Egå Engsø
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2022-05-15 Jerup Strand
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2022-05-05 Årslev Engsø
158 Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2022-05-15 Jerup Strand
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2022-01-01 Brabrand Sø
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2022-01-29 Åbenrå Fjord
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2022-01-01 Åby
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2022-01-29 Åbenrå Fjord
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2022-01-01 Åbyhøj
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2022-05-16 Skagen By
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2022-05-16 Nordstrand
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo)
197 Havterne (Sterna paradisaea)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2022-05-16 Nordstrand
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2022-05-16 Nordstrand
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2022-05-19 Nordstrand
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2022-05-16 Nordstrand
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2022-05-16 Nordstrand
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2022-05-16 Nordstrand
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2022-05-18 Nordstrand
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2022-05-15 Nordstrand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2022-01-01 Brabrand Sø
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2022-09-10 Vejlerne
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2022-05-19 Reservatet, Skagen
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2022-01-01 Brabrand Sø
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2022-02-05 Klostermølle
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2022-05-16 Nordlysvej, Skagen
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2022-05-16 Skagen By
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2022-05-20 Brovande, Skagen
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2022-05-16 Nordlysvej, Skagen
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2022-05-17 Skagen
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2022-01-29 Sønderjylland
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2022-04-18 E45
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2022-05-18 Nordstrand
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2022-05-18 Nordstrand
268 X Rød Glente (Milvus milvus)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2022-05-18 Nordstrand
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2022-01-15 Årslev Engsø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2022-05-18 Nordstrand
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2022-01-02 E45
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2022-12-05 Havreballe Skov
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2022-07-28 Brendstrup Skov
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2022-10-23 Filsø
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2022-05-20 Skagen Klitplantage
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2022-01-30 Gråsten Slot
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2022-12-03 Klostermølle
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2022-01-15 Årslev Engsø
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2022-02-27 Additskovene
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2022-04-18 Kolding
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2022-01-15 Årslev Engsø
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2022-05-18 Nordstrand
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2022-05-17 Nordstrand
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2022-05-16 Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2022-04-17 Åbyhøj
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2022-08-13 Vrads Sande
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2022-10-23 Filsø
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2022-05-18 Nordstrand
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2022-01-29 Sønderjylland
318 X Husskade (Pica pica) 2022-01-01 Åby
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2022-08-13 Store Hjøllund Plantage
320 X Allike (Coloeus monedula) 2022-01-01 Åbyhøj
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2022-01-01 Åby
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2022-01-29 Gråsten Slot
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2022-01-01 Åby
325 X Ravn (Corvus corax) 2022-01-29 Stavtrup
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2022-02-27 Additskovene
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2022-01-15 Årslev Engsø
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2022-10-23 Filsø
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2022-01-01 Åbyhøj
332 X Musvit (Parus major) 2022-01-01 Åbyhøj
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2022-01-15 Årslev Engsø
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2022-02-23 Hornslet
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2022-10-23 Hvide Sande
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2022-05-18 Nordstrand
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2022-04-23 Herning
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2022-04-30 Marselisborg
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2022-01-29 Gråsten Slot
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2022-05-17 Batteriskoven
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2022-10-23 Sønder Lyngvig
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2022-05-08 Ans
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2022-03-26 Kolding
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2022-05-18 Nordstrand
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2022-05-05 Årslev Engsø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2022-05-05 Årslev Engsø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2022-05-28 Årslev Engsø
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2022-05-17 Nordstrand
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2022-05-05 Årslev Engsø
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2022-05-05 Årslev Engsø
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2022-05-15 Brabrandstien
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2022-05-15 Jerup Strand
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2022-02-05 Klostermølle
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2022-01-01 Stavtrup Skov
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2022-01-01 Stavtrup Skov
395 X Træløber (Certhia familiaris)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2022-01-29 Gråsten Slot
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2022-01-15 Årslev Engsø
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2022-05-16 Stald Grenen
404 X Solsort (Turdus merula) 2022-01-01 Åbyhøj
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2022-01-01 Åby
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2022-01-01 Åbyhøj
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2022-04-14 Ans
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2022-05-21 Skagen Klitplantage
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2022-05-17 Batteriskoven
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2022-05-05 Årslev Engsø
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2022-05-09 Brabrandstien
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2022-05-16 Paul Eeg Camping
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2022-04-19 Hornslet
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2022-05-16 Paul Eeg Camping
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2022-05-19 Grå Fyr, Skagen
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2022-05-05 Årslev Engsø
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) Lystrup Å
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2022-01-01 Åbyhøj
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2022-05-16 Skagen
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Lystrup Å
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2022-04-17 Brabrand Sø
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2022-05-05 Årslev Engsø
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2022-05-16 Nordstrand
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2022-01-01 Åby
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2022-01-29 Gråsten Slot
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2022-05-15 Nordlysvej, Skagen
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2022-01-01 Brabrandstien
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2022-02-05 Klostermølle
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2022-10-22 Skallingen
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2022-05-17 Skagen Sønderstrand
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2022-05-16 Nordlysvej, Skagen
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2022-10-22 Ho Klitplantage
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2022-02-05 Additskovene
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2022-01-29 Gråsten Slot
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2022-02-05 Sorring
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2022-05-05 Årslev Engsø
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer