Danske Årsarter 2022

Danske Årsarter 2022

Orla Hugger Jakobsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Orla Hugger Jakobsens kryds

Dette er Orla Hugger Jakobsens Danske Årsarter 2022

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2022-01-06 Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2022-05-09 Vilslev Forland SØ. f. Esbjerg
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2022-01-02 Tornelund V.f. Haslev
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2022-01-28 Gedser Odde
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2022-01-06 Klint Sø NV. f. Nykøbing S.
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2022-01-01 Gedser Odde
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2022-01-03 Tornelund V.f. Haslev
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2022-01-01 Porsmose, Holmegårds Mose SV. f. Haslev
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2022-01-05 Humlemosen v. Teestrup V. f. Haslev
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2022-01-06 Klint Sø NV. f. Nykøbing S.
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2022-01-03 Tornelund V.f. Haslev
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2022-01-01 Gedser Odde
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2022-03-08 Tornelund V.f. Haslev
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2022-01-01 Tornelund V.f. Haslev
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2022-03-08 Tranemosen, Trælløse N. f. Næstved
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2022-01-01 Kalløgrå N. f. Sakskøbing
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2022-03-02 Hovmose, Rens SØ. f. Tønder
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2022-03-18 Kroghage v. Gedser
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2022-01-01 Kalløgrå N. f. Sakskøbing
29 X Knarand (Mareca strepera) 2022-01-01 Kalløgrå N. f. Sakskøbing
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2022-01-01 Gedser Odde
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2022-01-01 Gedser Odde
33 X Spidsand (Anas acuta) 2022-01-01 Porsmose, Holmegårds Mose SV. f. Haslev
34 X Krikand (Anas crecca) 2022-01-01 Gedser Odde
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2022-07-29 Hejrede Sø SØ. f. Maribo
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2022-01-01 Kalløgrå N. f. Sakskøbing
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2022-01-01 Kalløgrå N. f. Sakskøbing
41 X Bjergand (Aythya marila) 2022-01-01 Gedser Odde
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2022-03-24 Gedser Odde
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2022-01-01 Gedser Odde
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2022-01-06 Klintebjerg NV. f. Nykøbing S.
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2022-02-02 Høve Strand NØ. f. Kalundborg
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2022-01-01 Gedser Odde
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2022-01-01 Gedser Odde
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2022-01-01 Gedser Odde
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2022-01-01 Gedser Odde
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2022-01-01 Gedser Odde
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2022-01-01 Gedser Odde
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2022-02-15 Selsø NV. f. Roskilde
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-15 Selsø NV. f. Roskilde
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2022-05-15 Glumsø Sø NV. f. Næstved
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2022-05-02 Porsmose, Holmegårds Mose SV. f. Haslev
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2022-01-03 Spragelse N. f. Næstved
77 X Huldue (Columba oenas) 2022-02-02 Nyrup NV. f. Nykøbing S
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2022-01-01 Tornelund V.f. Haslev
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2022-01-01 Majbølle NØ. f. Sakskøbing
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2022-01-01 Hovby Eng v. Faxe
84 X Engsnarre (Crex crex) 2022-06-10 Suså v. Vetterslev sv. f. Ringsted
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2022-01-02 Holløse Mølle NV. f. Næstved
90 X Blishøne (Fulica atra) 2022-01-02 Enø SV. f. Næstved
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2022-02-09 Spragelse N. f. Næstved
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2022-01-02 Enø SV. f. Næstved
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2022-01-06 Høve Strand NØ. f. Kalundborg
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2022-01-07 Søtorup Sø SØ. f. Haslev
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2022-02-14 Havet ud for Bøtø Plantage, Sydfalster
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2022-03-27 Broksø Enge SV. f. Haslev
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2022-01-01 Gedser Odde
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2022-03-01 Sneum Forland SØ. f. Esbjerg
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2022-01-03 Porsmose, Holmegårds Mose SV. f. Haslev
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2022-01-01 Gedser Odde
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2022-03-02 Forlandet, Saltvandssøen V. f. Tønder
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2022-02-22 Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2022-04-03 Bavelse Sø SØ. f. Sorø
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2022-05-09 Vilslev Enge SØ. f. Esbjerg
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2022-04-18 Høje Nyord v. Møn
120 X Storspove (Numenius arquata) 2022-01-01 Kalløgrå N. f. Sakskøbing
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2022-01-06 Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2022-03-22 Borreby Mose S. f. Skælskør
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2022-12-22 Halskov Odde v. Korsør
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2022-01-06 Korevlerne SV. f. Nykøbing S
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2022-03-18 Bøtø Enge, Sydfalster
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2022-09-02 Kalløgrå N. f. Sakskøbing
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2022-07-12 Bøtø Enge, Sydfalster
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2022-05-03 Tystrup Sø sydl. del S. f. Sorø
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2022-01-28 Gedser Odde
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2022-01-06 Korevlerne SV. f. Nykøbing S.
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2022-01-06 Ordrup Næs NØ. f. Kalundborg
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2022-05-18 Bøtø Enge, Sydfalster
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2022-01-01 Tornelund V. f. Haslev
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2022-01-03 Lagunen V. f. Haslev
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2022-07-05 Borreby Mose S. f. Skælskør
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2022-05-01 Glumsø Sø NV. f. Næstved
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2022-04-18 Busene Have
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2022-01-06 Korevlerne SV. f. Nykøbing S.
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2022-08-23 Saksfjed SØ. f. Rødbyhavn
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2022-04-29 Tranemosen S. f. Haslev
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2022-04-30 Borreby Mose S. f. Skælskør
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2022-04-13 Bøtø Enge, Sydfalster
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2022-01-17 Klintebjerg NV. f. Nykøbing S.
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2022-01-01 Gedser Odde
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2022-02-28 Skjern Enge
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2022-05-09 Sneum Digesø SØ. f. Esbjerg
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2022-01-01 Gedser Odde
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2022-01-01 Gedser Odde
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2022-02-28 Falbækvej marker SV. f. Skjern
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2022-01-01 Gedser Odde
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2022-03-24 Gedser Odde
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2022-03-29 Sæby, Tissø SØ. f. Kalundborg
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2022-07-10 Broksø Enge SV. f. Haslev
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2022-03-18 Gedser Odde
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2022-04-20 Tystrup Sø sydl. del S. f. Sorø
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2022-04-29 Glumsø Sø NV. f. Næstved
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2022-04-09 Skælskør Yderfjord
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2022-05-11 Bavelse Sø SØ. f. Sorø
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2022-04-11 Gedser Odde
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2022-02-02 Klintebjerg NV. f. Nykøbing S.
208 X Alk (Alca torda) 2022-01-06 Klintebjerg NV. f. Nykøbing S.
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2022-04-13 Gedser Odde
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2022-01-01 Gedser Odde
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2022-01-01 Gedser Odde
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2022-01-01 Gedser Odde
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2022-01-01 Gedser Odde
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2022-03-02 Ribe
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2022-02-28 Høje Sande, Ringkøbing Fjord
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2022-03-22 Borreby Mose S. f. Skælskør
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2022-01-01 Gedser Agerland
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2022-01-01 Porsmose, Holmegårds Mose SV. f. Haslev
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2022-04-11 Gedser Odde
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2022-05-11 Nødholm, Glumsø NV. f. Næstved
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2022-01-03 Haslev
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2022-02-26 Østskov N. f. Roskilde
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2022-03-17 Porsmose, Holmegårds Mose SV. f. Haslev
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2022-01-01 Kallø N. f. Sakskøbing
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2022-07-29 Gedser Odde
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2022-01-02 Aversi V. f. Haslev
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2022-06-21 Gedser Odde
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2022-01-03 Tranemosen S. f. Haslev
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2022-01-03 Studemosen, Holmegårds Mose SV. f. Haslev
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2022-01-01 Studemosen, Holmegårds Mose SV. f. Haslev
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2022-01-06 Tornelund V. f. Haslev
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2022-11-29 Sparresholm Ø. f. Næstved
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2022-02-28 Blåbjerg Klitplantage NV. f. Varde
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2022-01-24 Avnø S. f. Næstved
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2022-02-10 Rådmandshaven, Næstved
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2022-08-06 Gedser Odde
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2022-03-02 Gråsten Dyrehave v. Slotssøen
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2022-01-02 Tornelund V. f. Haslev
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2022-03-08 Stoksbjerg SV. f. Haslev
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2022-03-03 Draved Skov NØ. f. Tønder
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2022-01-01 Gedser Odde
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2022-04-11 Gedser Odde
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2022-09-04 Tornelund V. f. Haslev
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2022-01-13 Saltø V. f. Næstved
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2022-05-31 Tornelund V.f. Haslev
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2022-01-26 Kastrup Overdrev NV. f. Næstved
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2022-06-03 Fiskebæk Skov, Sydfalster
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2022-01-04 Hesede Skov SV. f. Haslev
318 X Husskade (Pica pica) 2022-01-01 Tornelund V. f. Haslev
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2022-01-01 Gedser By
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2022-01-01 Nykøbing Falster
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2022-01-01 Gedser Odde
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2022-01-01 Tornelund V. f. Haslev
325 X Ravn (Corvus corax) 2022-01-03 Broksø SV. f. Haslev
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2022-11-29 Gedser Odde
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2022-01-04 Hesede Skov SV. f. Haslev
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2022-01-01 Hovby Eng S. f. Faxe
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2022-03-01 Filsø v. Filsøgård NV. f. Varde
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2022-01-01 Tornelund V. f. Haslev
332 X Musvit (Parus major) 2022-01-01 Hovby Eng S. f. Faxe
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2022-03-27 Bavelse Sø SØ. f. Sorø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2022-03-01 Lønne Vandflod NV. f. Varde
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2022-01-01 Gedser Odde
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2022-04-18 Stege Sukkerfabriks Jordbassiner, Møn
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2022-04-13 Gedser Odde
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2022-04-18 Nyord Enge v. Møn
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2022-01-04 Hesede Skov SV. f. Haslev
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2022-05-02 Stoksbjerg SV. f. Haslev
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2022-04-12 Tornelund V. f. Haslev
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2022-01-28 Nykøbing Falster
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2022-04-29 Bavelse Sø SØ. f. Sorø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2022-05-08 Tystrup Sø sydl. del S. f. Sorø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2022-05-18 Kanalerne Ø. f. Gedser
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2022-05-20 Bavelse Gods SØ. f. Sorø
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2022-04-16 Glumsø Sø NV. f. Næstved
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2022-05-08 Ravnstrup Sø og Knoldeng
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2022-04-30 Borreby Mose S. f. Skælskør
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2022-04-30 Borreby Park S. f. Skælskør
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2022-03-01 Filsø v. Filsøgård NV. f. Varde
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2022-01-17 Kongens Mølle SØ. f. Kalundborg
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2022-01-01 Hovby Eng S. f. Faxe
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2022-01-04 Hesede Skov SV. f. Haslev
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2022-01-04 Hesede Skov SV. f. Haslev
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2022-02-10 Rådmandshaven, Næstved
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2022-01-01 Gedser Odde
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2022-04-18 Høvblege, Sydøst-Møn
404 X Solsort (Turdus merula) 2022-01-01 Hovby Eng S. f. Faxe
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2022-01-01 Gedser Odde
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2022-01-01 Hovby Eng S. f. Faxe
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2022-03-14 Bjørnebækken Sø V. f. Næstved
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2022-01-23 Tornelund V.f. Haslev
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2022-07-24 Hesede Skov SV. f. Haslev
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2022-01-01 Gedser Odde
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2022-05-08 Glumsø Sø NV. f. Næstved
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2022-04-30 Borreby Park S. f. Skælskør
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2022-03-18 Gedser Odde
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2022-04-18 Tornelund V.f. Haslev
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2022-04-29 Bavelse Gods SØ. f. Sorø
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2022-01-06 Korevlerne SV. f. Nykøbing S.
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2022-05-06 Gedehave, Skælskør Yderfjord
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2022-01-01 Hovby Eng S. f. Faxe
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2022-01-01 Majbølle NØ. f. Sakskøbing
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2022-01-01 Tornelund V. f. Haslev
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2022-01-04 Tornelund V.f. Haslev
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2022-04-18 Stege Sukkerfabriks Jordbassiner, Møn
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2022-01-01 Hovby Eng S. f. Faxe
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2022-03-11 Bøtø Enge, Sydfalster
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2022-01-01 Gedser Odde
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2022-04-18 Høvblege, Sydøst-Møn
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2022-01-06 Ordrup Næs NØ. f. Kalundborg
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2022-01-01 Majbølle NØ. f. Sakskøbing
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2022-01-01 Tornelund V. f. Haslev
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2022-01-01 Majbølle NØ. f. Sakskøbing
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2022-01-01 Hovby Eng S. f. Faxe
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2022-06-03 Kroghage v. Gedser
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2022-01-01 Hovby Eng S. f. Faxe
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2022-01-24 Avnø S. f. Næstved
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2022-01-25 Tornelund V.f. Haslev
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2022-10-19 Gedser Odde
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2022-03-29 Tissø Roklub SØ. f. Kalundborg
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2022-10-25 Gedser Odde
476 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2022-01-01 Kalløgrå N. f. Sakskøbing
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2022-10-19 Gedser Odde
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2022-01-04 Hesede Skov SV. f. Haslev
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2022-02-02 Korevlerne SV. f. Nykøbing S.
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2022-02-28 Falbækvej marker SV. f. Skjern
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2022-01-01 Tornelund V. f. Haslev
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2022-02-20 Lagunen V. f. Haslev
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer