Danske Årsarter 2022

Danske Årsarter 2022

Niels Kristian Bech Jensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Niels Kristian Bech Jensens kryds

Dette er Niels Kristian Bech Jensens Danske Årsarter 2022

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2022-04-11 Spørring Grusgrav (Århus)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2022-06-06 Skader by/agerland (Syddjurs)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2022-02-18 Spørring Å Spørring-Lilleåen (Favrskov)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2022-01-01 Lystrup Strand (Norddjurs)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2022-04-13 Egå Engsø (Århus)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2022-02-15 Landbrugsområderne, Lille Vildmose (Aalborg)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2022-05-27 De vandfyldte gravebaner, Lille Vildmose (Aalborg)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2022-01-01 Hevringholm Strand (Norddjurs)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2022-02-15 De sydlige græsningsfenner, Lille Vildmose (Aalborg)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2022-01-01 Lystrup Strand (Norddjurs)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2022-02-15 Landbrugsområderne, Lille Vildmose (Aalborg)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2022-01-08 Spørring Grusgrav (Århus)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2022-01-08 Skærbæk Hest ved Bønnerup (Norddjurs)
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2022-01-01 Lystrup Strand (Norddjurs)
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2022-01-01 Hevringholm Strand (Norddjurs)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2022-04-13 Egå Engsø (Århus)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2022-04-13 Egå Engsø (Århus)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2022-01-01 Spørring, Sø ved (Århus)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2022-01-28 Egå Engsø (Århus)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2022-01-01 Spørring, Sø ved (Århus)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2022-08-27 Årslev Engsø (Århus)
34 X Krikand (Anas crecca) 2022-01-28 Egå Engsø (Århus)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2022-02-05 Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2022-01-28 Egå Engsø (Århus)
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2022-09-25 Hevringholm Strand (Norddjurs)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2022-01-01 Lystrup Strand (Norddjurs)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2022-01-01 Lystrup Strand (Norddjurs)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2022-01-01 Hevringholm Strand (Norddjurs)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2022-12-21 Dragsmur (Syddjurs)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2022-01-01 Hevringholm Strand (Norddjurs)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2022-02-05 Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2022-01-28 Egå Engsø (Århus)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2022-01-08 Skærbæk Hest ved Bønnerup (Norddjurs)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2022-06-05 Hevring Hede (Norddjurs)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2022-05-13 Egå Engsø (Århus)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2022-05-07 Spørring (Århus)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2022-03-17 Universitetsparken Århus (Århus)
77 X Huldue (Columba oenas) 2022-02-20 Spørring Kær (Århus)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2022-01-01 Lystrup Strand (Norddjurs)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2022-01-01 Spørring (Århus)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2022-04-23 Han Vejle (Thisted)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2022-03-17 Universitetsparken Århus (Århus)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2022-01-28 Egå Engsø (Århus)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2022-02-11 Vrads Sande (Silkeborg)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2022-08-07 Spørring, Sø ved (Århus)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2022-01-23 Lystrup Strand (Norddjurs)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2022-01-08 Skærbæk Hest ved Bønnerup (Norddjurs)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2022-09-25 Hevringholm Strand (Norddjurs)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2022-05-27 Birkesø, Lille Vildmose (Aalborg)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2022-01-01 Hevringholm Strand (Norddjurs)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2022-04-13 Egå Engsø (Århus)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2022-02-11 Klosterkær (Horsens)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2022-04-16 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2022-07-30 Mellempoldene, Randers Fjord (Randers)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2022-03-13 Bønnerup Havn (Norddjurs)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2022-04-23 Lund Fjord (Thisted)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2022-05-27 De nordlige græsningsfenner, Lille Vildmose (Aalborg)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2022-01-01 Hevringholm Strand (Norddjurs)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2022-07-30 Mellempoldene, Randers Fjord (Randers)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2022-04-16 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2022-09-25 Hevringholm Strand (Norddjurs)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2022-05-13 Egå Engsø (Århus)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2022-04-16 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2022-07-30 Mellempoldene, Randers Fjord (Randers)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2022-05-13 Egå Engsø (Århus)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2022-03-13 Bønnerup Havn (Norddjurs)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2022-01-23 Hevringholm Strand (Norddjurs)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2022-10-30 Fornæs (Norddjurs)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2022-09-23 Hornbæk Enge, v. Gudenåen (Randers)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2022-11-05 Vigsø Klithede (Thisted)
145 X Tredækker (Gallinago media) 2022-09-17 Spørring Grusgrav (Århus)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2022-04-16 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2022-08-29 Årslev Engsø (Århus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2022-05-13 Egå Engsø (Århus)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2022-05-14 Årslev Engsø (Århus)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2022-01-01 Hevringholm Strand (Norddjurs)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2022-06-03 Årslev Engsø (Århus)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2022-05-13 Egå Engsø (Århus)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2022-07-30 Mellempoldene, Randers Fjord (Randers)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2022-05-14 Årslev Engsø (Århus)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2022-11-06 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2022-01-01 Hevringholm Strand (Norddjurs)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2022-10-01 Lund Fjord (Thisted)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2022-10-30 Fornæs (Norddjurs)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2022-01-01 Lystrup Strand (Norddjurs)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2022-01-08 Skærbæk Hest ved Bønnerup (Norddjurs)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2022-12-25 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2022-01-01 Halling Rosenholm by/agerland (Syddjurs)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2022-09-01 Nyborg Strand (Nyborg)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2022-06-03 Årslev Engsø (Århus)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2022-06-25 Ebeltoft Færgehavn (Syddjurs)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2022-04-23 Lund Fjord (Thisted)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2022-06-25 Ebeltoft Færgehavn (Syddjurs)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2022-08-27 Egå Engsø (Århus)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2022-10-30 Fornæs (Norddjurs)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2022-11-06 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
208 X Alk (Alca torda) 2022-10-01 Roshage og havet ud for (Thisted)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2022-07-04 Karlby klint (Norddjurs)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2022-03-13 Fornæs (Norddjurs)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2022-11-12 Fornæs (Norddjurs)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2022-06-03 Revn-Ingvorstrup by/agerland (Norddjurs)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2022-08-21 Sødringholm Strand (Randers)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2022-10-01 Roshage og havet ud for (Thisted)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2022-01-01 Hevringholm Strand (Norddjurs)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2022-05-27 Birkesø, Lille Vildmose (Aalborg)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2022-04-23 Lund Fjord (Thisted)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2022-01-01 Lystrup Strand (Norddjurs)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2022-02-11 Klosterkær (Horsens)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2022-08-21 Udbyhøj Syd (Norddjurs)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2022-05-26 Stubbe Sø Fugleværnsfondens reservat (Syddjurs)
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2022-06-19 Hvalskov Plantage/Sølille (Syddjurs)
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2022-07-10 Portlandmosen, Lille Vildmose (Aalborg)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2022-01-08 Spørring Grusgrav (Århus)
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2022-04-09 Spørring (Århus)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2022-02-04 Vissing Engsø (Favrskov)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2022-01-30 Spørring Grusgrav (Århus)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2022-05-14 Spørring Grusgrav (Århus)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2022-02-05 Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2022-11-16 Spørring Grusgrav (Århus)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2022-01-01 Halling Rosenholm by/agerland (Syddjurs)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2022-01-02 Spørring Grusgrav (Århus)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2022-06-17 Spørring Grusgrav (Århus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2022-02-04 Vissing Engsø (Favrskov)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2022-04-13 Egå Engsø (Århus)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2022-12-11 Klostermølle (Horsens)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2022-05-16 Klostermølle (Horsens)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2022-01-01 Hevring Hede (Norddjurs)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2022-02-11 Gudenå ved Sukkertoppen (Horsens)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2022-02-27 Strandkær (Syddjurs)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2022-01-01 Allestrup (Norddjurs)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2022-02-02 Røved by/agerland (Favrskov)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2022-10-01 Tolstrup (Vesthimmerland) (Vesthimmerlands)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2022-03-29 Spørring (Århus)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2022-05-26 Stubbe Sø Fugleværnsfondens reservat (Syddjurs)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2022-02-13 Vissing Engsø (Favrskov)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2022-01-01 Hevring Hede (Norddjurs)
318 X Husskade (Pica pica) 2022-01-01 Spørring (Århus)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2022-09-03 Store Hjøllund Plantage (Silkeborg)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2022-01-01 Spørring (Århus)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2022-01-01 Halling Rosenholm by/agerland (Syddjurs)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2022-04-16 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2022-01-01 Spørring (Århus)
325 X Ravn (Corvus corax) 2022-01-29 Spørring Å Spørring-Lilleåen (Favrskov)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2022-10-29 Egå Engsø (Århus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2022-02-17 Lisbjerg Skov (Århus)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2022-02-17 Lisbjerg Skov (Århus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2022-01-02 Spørring (Århus)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2022-09-03 Klostermølle (Horsens)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2022-01-01 Spørring (Århus)
332 X Musvit (Parus major) 2022-01-01 Hevring Hede (Norddjurs)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2022-04-24 Bjerregrav Mose (Randers)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2022-04-23 Han Vejle (Thisted)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2022-05-07 Gravlev Søndre Plantage (Syddjurs)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2022-02-10 Kolindsund vestlige del (Syddjurs)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2022-05-14 Årslev Engsø (Århus)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2022-04-16 Gammelgabsøerne, nord (Varde)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2022-05-02 Spørring (Århus)
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2022-05-14 Årslev Engsø (Århus)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2022-01-15 Kasted-Geding Mose (Århus)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2022-06-04 Ramten Skov (Norddjurs)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2022-04-16 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2022-03-19 Spørring Grusgrav (Århus)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2022-06-03 Grenå Engsø v. Kærvej (Norddjurs)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2022-05-13 Egå Engsø (Århus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2022-04-23 Han Vejle (Thisted)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2022-05-15 Spørring Grusgrav (Århus)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2022-05-15 Spørring Grusgrav (Århus)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2022-05-13 Egå Engsø (Århus)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2022-05-24 Gammelhaven/slotshalvøen ved Fussingø (Randers)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2022-05-14 Årslev Engsø (Århus)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2022-04-24 Bjerregrav Mose (Randers)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2022-05-07 Gravlev Søndre Plantage (Syddjurs)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2022-04-30 Spørring Grusgrav (Århus)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2022-04-30 Spørring Grusgrav (Århus)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2022-05-01 Forstbotanisk Have Århus (Århus)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2022-02-11 Gudenå ved Sukkertoppen (Horsens)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2022-01-02 Spørring Grusgrav (Århus)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2022-01-02 Spørring Grusgrav (Århus)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2022-02-17 Lisbjerg Skov (Århus)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2022-02-11 Klostermølle (Horsens)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2022-02-15 Landbrugsområderne, Lille Vildmose (Aalborg)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2022-01-01 Spørring (Århus)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2022-01-01 Halling Rosenholm by/agerland (Syddjurs)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2022-01-28 Egå Engsø (Århus)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2022-03-16 Mørke (Syddjurs)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2022-03-13 Bønnerup Havn (Norddjurs)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2022-05-24 Fussingø Skov (Randers)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2022-01-03 Spørring (Århus)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2022-04-16 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2022-05-13 Egå Engsø (Århus)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2022-05-07 Stubbe Sø Fugleværnsfondens reservat (Syddjurs)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2022-08-05 Spørring (Århus)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2022-04-18 Spørring Grusgrav (Århus)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2022-05-14 Årslev Engsø (Århus)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2022-02-13 Vissing Engsø (Favrskov)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2022-04-16 Tipperne (Ringkøbing-Skjern)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2022-01-04 Spørring Grusgrav (Århus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2022-01-02 Spørring (Århus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2022-01-01 Spørring (Århus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2022-03-05 Spørring (Århus)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2022-04-16 Tipperne (Ringkøbing-Skjern)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2022-03-19 Spørring Grusgrav (Århus)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2022-03-19 Spørring Grusgrav (Århus)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2022-04-16 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2022-04-30 Spørring Grusgrav (Århus)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2022-03-13 Bønnerup Havn (Norddjurs)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2022-01-01 Hevringholm Gods (Norddjurs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2022-01-04 Spørring Grusgrav (Århus)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2022-02-27 Strandkær (Syddjurs)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2022-01-01 Hevring Hede (Norddjurs)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2022-01-01 Spørring (Århus)
470 Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2022-04-03 Spørring Grusgrav (Århus)
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2022-02-05 Ørnbjerg Mølle ved Ulstrup å (Syddjurs)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2022-11-05 Vigsø Klithede (Thisted)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2022-06-25 Stubbe Sø Fugleværnsfondens reservat (Syddjurs)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2022-01-08 Spørring Grusgrav (Århus)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2022-02-05 Ørnbjerg Mølle ved Ulstrup å (Syddjurs)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2022-10-30 Fornæs (Norddjurs)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2022-01-02 Spørring (Århus)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2022-01-01 Fløjstrup Kær (Norddjurs) (Norddjurs)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2022-02-26 Vissing Engsø (Favrskov)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer