Danske Årsarter 2022

Danske Årsarter 2022

Thomas Vikstrøm


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Thomas Vikstrøms kryds

Dette er Thomas Vikstrøms Danske Årsarter 2022

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2022-03-01 Kalløgrå
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2022-05-31 Holterne
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2022-01-03 Farum
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2022-06-13 Saltholm
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2022-01-05 Klydesøen
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2022-01-08 Holløse Bredning
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2022-01-02 Farum
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2022-11-04 Bygholm Vejle
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2022-01-08 Tibirke Sand
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2022-01-03 Farum
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2022-01-03 Ganløse Orned
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2022-01-16 Korevlerne
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2022-03-20 Holløse Bredning
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2022-01-05 Hejresøen
29 X Knarand (Mareca strepera) 2022-01-05 Hejresøen
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2022-01-05 Vestamager
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2022-01-02 Bastrup Sø
33 X Spidsand (Anas acuta) 2022-01-05 Klydesøen
34 X Krikand (Anas crecca) 2022-01-05 Klydesøen
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2022-03-01 Hejrede Sø
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2022-01-02 Bastrup Sø
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2022-01-02 Bastrup Sø
41 X Bjergand (Aythya marila) 2022-01-15 Høve Strand
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 Ederfugl (Somateria mollissima)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2022-01-08 Tisvildekysten
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2022-01-14 Veddinge Strand
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2022-01-08 Tisvildekysten
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2022-03-23 Røsnæs
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2022-03-02 Gedser Odde
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2022-01-02 Bastrup Sø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2022-01-05 Vestamager
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2022-01-06 Gentofte Sø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2022-01-15 Veddinge Strand
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2022-02-14 Selsø Sø
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-14 Selsø Sø
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2022-05-21 Tibirke Sand
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2022-05-15 Holløse Bredning
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2022-05-05 Farum
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2022-01-20 Vesterbro
77 X Huldue (Columba oenas) 2022-02-26 Præsteskov, Værløse
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2022-01-01 Farum
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2022-01-24 Ålsgårde
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2022-01-06 Insulinmosen
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2022-01-06 Gentofte Sø
90 X Blishøne (Fulica atra) 2022-01-05 Hejresøen
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2022-03-01 Horreby Lyng
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2022-01-05 Vestamager
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2022-01-15 Veddinge Strand
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2022-01-06 Gentofte Sø
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2022-01-14 Veddinge Strand
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2022-03-24 Tempelkrog
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2022-01-16 Korevlerne
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2022-03-01 Kalløgrå
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2022-01-05 Klydesøen
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2022-01-08 Tibirke Sand
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2022-05-01 Skagen Nordstrand
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2022-03-01 Kalløgrå
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2022-06-16 Allerød Lergrav
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2022-04-30 Gl. Skagen
120 X Storspove (Numenius arquata) 2022-01-16 Korevlerne
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2022-08-12 Holløse Bredning
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2022-03-16 Farum
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2022-01-24 Over Dråby Strand
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2022-04-28 Ulvedybet
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2022-09-13 Fyns Hoved
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2022-03-02 Gedser Odde
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2022-01-16 Korevlerne
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2022-03-02 Gedser Odde
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2022-08-30 Farum
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2022-04-28 Ulvedybet
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2022-01-11 Flyvestation Værløse
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2022-04-01 Gentofte Sø
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2022-03-20 Holløse Bredning
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2022-08-24 Årslev Engsø
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2022-11-05 Roshage
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2022-05-02 Grenen, Skagen
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2022-04-29 Ellekrattet, Skagen
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2022-01-16 Korevlerne
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2022-05-15 Holløse Bredning
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2022-06-09 Hovvig
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2022-04-29 Grenen, Skagen
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2022-01-14 Asserbo Strand
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2022-01-02 Bastrup Sø
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2022-04-30 Skagen Nordstrand
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2022-11-04 Hanstholm Havn
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2022-01-01 Farum
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2022-01-03 Farum
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2022-04-29 Grenen, Skagen
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2022-01-03 Farum
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2022-11-04 Hanstholm Havn
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2022-03-23 Røsnæs
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2022-06-08 Gentofte Sø
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2022-03-22 Staunings Ø
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2022-04-30 Skagen Nordstrand
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2022-04-30 Skagen Nordstrand
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2022-06-13 Saltholm
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2022-05-30 Grenen, Skagen
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2022-04-30 Skagen Nordstrand
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2022-01-24 Helsingør Lystbådehavn
208 X Alk (Alca torda) 2022-01-24 Helsingør Lystbådehavn
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2022-03-29 Gniben
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2022-01-08 Tisvildekysten
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2022-02-05 Stængehus
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2022-04-30 Skagen Nordstrand
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2022-05-01 Grenen, Skagen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2022-01-24 Veksø Mose
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2022-01-08 Tisvildekysten
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2022-05-31 Grenen, Skagen
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2022-01-05 Vestamager
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2022-06-01 Grenen, Skagen
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2022-03-11 Søndersø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2022-01-05 Vestamager
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2022-01-08 Holløse Bredning
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2022-04-28 Flagbakken, Skagen
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2022-05-16 Farum
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2022-03-29 Lille Vildmose
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2022-01-21 Sorte Hest, Vesterbro
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2022-01-06 Gentofte Sø
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2022-03-29 Lille Vildmose
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2022-03-09 Farum
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2022-05-01 Gl. Skagen
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2022-01-21 Sorte Hest, Vesterbro
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2022-05-01 Grenen, Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2022-01-05 Klydesøen
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2022-03-01 Majbølle Nor
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2022-01-05 Klydesøen
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2022-01-12 Gretesholm
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2022-01-11 Flyvestation Værløse
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2022-04-29 Ellekrattet, Skagen
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2022-01-12 Farum Sø
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2022-08-11 Stængehus
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2022-03-20 Tibirke Sand
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2022-01-01 Farum
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2022-02-25 Farum
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2022-03-29 Hammer Bakker
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2022-01-16 Trundholm Mose
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2022-06-02 Reservatet, Skagen
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2022-04-28 Gl. Skagen
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2022-04-28 Flagbakken, Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2022-01-16 Trundholm Mose
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2022-05-21 Bølleljungen
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2022-03-13 Ganløse Orned
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2022-06-01 Ellekrattet, Skagen
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2022-01-03 Ganløse Orned
318 X Husskade (Pica pica) 2022-01-01 Farum
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2022-01-01 Farum
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2022-01-03 Farum
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2022-03-01 Majbølle Nor
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2022-01-01 Farum
325 X Ravn (Corvus corax) 2022-01-03 Ganløse Orned
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2022-01-08 Tibirke Sand
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2022-03-29 Hammer Bakker
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2022-01-02 Klevads Eng
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2022-01-01 Farum
332 X Musvit (Parus major) 2022-01-01 Farum
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2022-01-05 Hejresøen
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2022-03-19 Asserbo Plantage
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2022-01-16 Korevlerne
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2022-01-08 Asserbo Strand
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2022-05-01 Grenen, Skagen
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2022-04-27 Farum
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2022-04-28 Gjøl Bro, Ryå
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2022-02-04 Ålsgårde
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2022-05-01 Ellekrattet, Skagen
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2022-04-23 Allerød Lergrav
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2022-03-20 Tibirke Ellemose
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2022-06-03 Bøtø Nor
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2022-05-15 Tibirke Ellemose
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2022-05-15 Tibirke Ellemose
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2022-05-25 Ramløse Nordkrog
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2022-05-25 Ramløse Nordkrog
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2022-06-03 Bøtø Nor
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2022-03-24 Røsnæs
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2022-05-14 Tibirke Sand
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2022-04-28 Overby Lyng
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2022-05-13 Liseleje
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2022-03-15 Enghave Plads, Kbh.
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2022-02-06 Tisvilde Hegn
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2022-01-03 Ganløse Orned
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2022-01-02 Mølleådalen
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2022-02-07 Insulinmosen
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2022-01-06 Insulinmosen
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2022-05-30 Grenen, Skagen
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2022-02-25 Farum
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2022-04-29 Grenen, Skagen
404 X Solsort (Turdus merula) 2022-01-01 Farum
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2022-01-02 Bastrup Sø
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2022-01-02 Bastrup Sø
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2022-03-01 Bøtøskoven
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2022-02-14 Farum
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2022-05-31 Ellekrattet, Skagen
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2022-01-01 Farum
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2022-06-01 Grenen, Skagen
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2022-05-15 Tibirke Ellemose
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2022-04-28 Ellekrattet, Skagen
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2022-05-30 Gl. Skagen
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2022-04-25 Farum
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2022-05-01 Grenen, Skagen
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2022-05-13 Melby Overdrev
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2022-05-26 Kastrup Lufthavn
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2022-01-01 Farum
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2022-01-01 Farum
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2022-05-02 Grenen, Skagen
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2022-02-04 Rågeleje Strand
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2022-04-28 Ulvedybet
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2022-02-04 Helsingør Lystbådehavn
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2022-03-22 Staunings Ø
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2022-01-15 Korevlerne
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2022-04-29 Grenen, Skagen
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2022-01-24 Helsingør Lystbådehavn
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2022-01-24 Helsingør Lystbådehavn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2022-01-01 Farum
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2022-01-01 Farum
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2022-01-03 Farum
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2022-01-01 Farum
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2022-05-31 Grenen, Skagen
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2022-01-01 Farum
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2022-01-08 Asserbo Strand
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2022-03-01 Majbølle Nor
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2022-01-09 Tibirke Sand
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2022-01-24 Asserbo Plantage
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2022-01-03 Ganløse Orned
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2022-01-10 Farum
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2022-01-06 Insulinmosen
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2022-01-15 Asserbo Strand
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2022-03-30 Randers
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2022-01-09 Farum
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2022-01-06 Gentofte Sø
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer